Onderzoek naar foutief gebruik van stemmachines ïjv 4 Lisse wil geen kassen rond de Keukenhof Nieuwe rol van de kerk tekent zich nog niet duidelijk af s Geen privé-uitrit op parkeerterrein Zes groepen nemen afscheid van pand Leidseweg 1324 DEELNEMERS AVONDVIERDAAGSE JEIDEN OMGEVINGfoidóaOowiantDINSDAG 3 JUNI 1986PAGINA 15 ^VD Wassenaar wil meer Emancipatie in Raadhuiskrant u ASSEN AAR VVD-fractieleider Charlie Apt- R- foot stoort zich in toenemende mate aan het voor lichtingsbeleid van de gemeente Wassenaar. Dat l^oleek gisteravond tijdens de maandelijkse raads- r^ergadering, waar de kersverse „Raadhuiskrant" i, Ttverd rondgedeeld. De gemeentelijke voorlich- F- ^ingskrant noemt alleen van de mannelijke raads- -leden de geboortedatum. „En dat vinden wij niet )maneipatie-gericht", aldus Aptroot. Een ander padslid. Marnix van Rij (CDA) wordt in de Raad- R.nuiskrant beschreven als iemand die in 1938 zijn Ijoctoraal rechten behaalde. Dat moet 1983 zijn. ietgeen voor Van Rij reden was te reageren tij- ens de raadsvergadering, waar hij overigens een BsW.ijzonder laconieke burgemeester Piet-Hein HuRchoute tegenover zich vond. Schoute: „Ik ben en Y-Voel me een stukje ouder. Wijsheid komt met de mén, zeggen ze". SASSENHEIM/DEN HAAG Een privé-garage kan niet ontsloten wor den via het openbare parkeerterrein. Dat vindt de gemeente Sassenheim. De gemeente wil niet dat een bewo ner van de Kagertuinen in het ver lengde van de berging in zijn tuin een garage bouwt, die uitkomt op het daar achterliggende parkeerter rein. Hij zou daarmee een parkeer plaats aan het terrein onttrekken. De zaak kwam gisteren aan de orde tijdens een zittipg van de Raad van State. Daarbij komt nog dat de uitrit van de garage dwars over een stoep ligt. Volgens de bewoner echter is de parkeergelegenheid in de buurt ruim voldoende en zal het verlies van één plaats nauwelijks merkbaar zijn. De gemeente wil met de afwijzing ook voorkomen dat de politie keer op keer moet opdraven om automo bilisten te verwijderen die op de uit rit parkeren. „De politie heeft wel wat anders te doen". De gemeente wil wel aan de wens van de bewoner tegemoetkomen wanneer hij het betreffende stuk grond koopt. De bezwaarmaker is hier echter zeer verbolgen over, om dat de gemeente dat stuk grond en kele jaren geleden eerst aan zijn tuin onttrokken heeft zonder dat hij daar een schadevergoeding voor kreeg. Nu zou hij het onteigende stuk dan weer terug kunnen kopen, ;NAAR AANLEIDING VAN PROBLEMEN IN KATWIJK Daders overval Valkenburg aangehouden VALKENBURG De politie van Rijnsburg heeft in samen werking met de politie van Katwijk vier Katwijkers aan gehouden op verdenking van het plegen van de overval op vrijdag 16 mei op het filiaal van de Rabo-bank in Valken burg. Daarbij werd ongeveer 100.000 gulden buitgemaakt Het personeel van de bank werd opgewacht, enige tijd ge gijzeld en vervolgens geboeid in het toilet achtergelaten. De vier mannen die zijn aange houden, zijn goede bekenden van de Katwijkse politie. Speelduur Sassenheims carillon aan banden SASSENHEIM B en W van Sassenheim hebben de tijden waarop het carillon van de Nederlands Hervormde Kerk mag spelen aan banden gelegd Het college komt daarmee voor een deel tegemoel aan omwonenden, die klaagden over „te pas en te onpas" spelen van het carillon. Het instrument mag nu op werkdagen en zaterdagen van 9.00 tot 20.00 uur spelen. Op zondagen mag er van 13.00 tot 20.00 uur gebeierd worden. Daarbij geldt de beperking dat er elk kwartier slechts één melodie van maximaal één minuut gespeeld mag worden. Op koopavonden van 19.00 tot 20.30 uur en op marktdagen en zaterdagen van 10.00 tot 16.00 uur mag het carillon twee maal spelen, als de bespe lingen niet samenvallen met andere muziekuit voeringen in het centrum. Verder mag bij bijzon dere gelegenheden als huwelijken en begrafenis sen één melodie ten gehore gebracht worden. Sponsorloop SASSENHEIM De sponsorloop die giste ren in Sassenheim is gehouden heeft 874,15 opgebracht. Dit bedrag komt ten goede aan de gehandi captensport in de bol lenstreek. Handbal vereniging Warmunda uit Warmond was de initiatiefnemer voor de sponsorloop. De tocht voerde door de gemeente Sassenheim en er werd gelopen voor een cent per me ter. Ruim 25 leden van Warmunda deden aan de sponsorloop mee. Glazenwasser van ladder gevallen SASSENHEIM Een glazenwasser uit Sas senheim is gisteroch tend van zijn ladder gevallen, terwijl hij bezig was de ramen van hotel Sassenheim aan de Warmonder- weg te lappen. De man had inplaats van zijn ladder te verzetten zich te ver uitgerekt en had zijn evenwicht verloren. Hij is met rugklachten naar het AZL gebracht. DEN HAAG/KATWIJK k— De Commissie voor on derzoek van geloofsbrie- 3 ven van nieuw benoemde Kamerleden meent dat er een onderzoek moet ko- imen naar de oorzaak van opvallend vaak gemaakte —fouten bij het gebruik van stemmachines. De com missie haakt met deze Suggestie in op een ver zoek van de SGP-fraktie in de Tweede Kamer, die om een dergelijk nauw keurig onderzoek had ge vraagd. Aanleiding voor het verzoek is onder meer de verkiezingsuitslag in Katwijk, waar veel kiezers per ongeluk CPN in plaats van de SGP stemden. De suggestie staat in een ver slag van de commissie, die gis termiddag in een vergadering van de Tweede Kamer werd voorgelezen. In het verslag wordt in het bijzonder ge klaagd over de slechte lees baarheid van nummers en na men van kandidaten. Dat was ook het euvel dat bij de Kat wijkse stemmachines speelde. De machines waren voor de gemeenteraadsverkiezingen gebruikt en leverden toen al enige problemen op. Met name ouderen hadden moeite om het juiste knopje op de machi ne te kunnen vinden. Bij de Kamerverkiezingen bleek dat probleem nog ster ker te gelden, omdat er toen meer partijen meededen. De ruimte tussen de lijsten op de machine was erg krap gewor den. Mensen drukten vaak het knopje achter in plaats van voor de naam in. CPN en SGP zaten op de machine vlak naast elkaar, waardoor tradi tionele SGP-stemmers onbe doeld de CPN verkozen. In het bejaardenhuis Salem en het dienstencentrum Zwanen burg,' waar stemmachines stonden, klaagden veel oudere stemmers over „de duivelse techniek" die hen in de luren had gelegd. Problemen waren er elders in het land ook door storingen van de machine. Er waren voorts klachten over de inde ling van de stemdistricten. Een andere klacht betrof de hoogte van het schrijfblad bij de invulling van het stembil jet. De commissie constateert, dat de traditionele klachten over de kwaliteit van het „rode pot lood" zo goed als tot het verle den behoren nu dat potlood niet meer wettelijk is voorge schreven. Opvallend is wel het verzoek van het stembureau Gorinchem, waar men nog aan het klassieke potlood vast houdt, om bijlevering van puntenslijpers met passende diameter. Stemmachines, een bron van fouten. Piet Kraayeveld overleden VOORSCHOTEN Op 74-jarige leeftijd is overle den de heer Piet Kraaye veld. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd hij als 'ambtenaar benoemd te Voorschoten. Negen jaar 'geleden ging hij als direk- ,teur Centrale Boekhou ding met pensioen. Bij die gelegenheid werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Heel snel na zijn komst naar Voorschoten werd hij aktief in het verzet. Enige jaren ge leden weigerde hij het Ver- zetsherdenkingskruis aan te vragen, omdat hij meende dat het zijn normale chris tenplicht was geweest de be zetter te bestrijden en de on derduikers te helpen. Piet Kraayeveld bracht in de zestiger jaren de Jaarlijkse Paardenmarkt weer tot bloei. Jarenlang wist hij zijn orga nisatorisch talent in het co- mité Paardenmarkt Voor schoten uit te leven. Ook was hij jarenlang bestuurslid van de Oranje Vereniging. Piet Kraayeveld stond bekend als een man, die graag van een grap en een grol hield. Hij werd alleen bijzonder kwaad indien er grappen gemaakt werden over de Kerk of over God, in -wie hij een rotsvast vertrouwen had. Morgen middag is er om 14.30 uur in de Gereformeerde Kerk een dienst van Woord en Gebed, daarna zal omstreeks 15.30 uur de begrafenis plaats vin den op „Rozenburgh". LISSE/DEN HAAG „De bollengronden rond de Keukenhof dragen in belangrijke mate bij aan de aantrekkingskracht van deze toonkamer van de bollenstreek". Dat zei wethouder H. Smith van Lisse gisteren tijdens een zitting van de Raad van State over het bestem mingsplan Landelijk Ge bied 1981. liet ging hierin vooral over de vraag of de bouw van kassen in het gebied toegestaan moest worden. De Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland van het Land- bouwschap in Den Haag meent echter dat kassenbouw voor de binnenteelt van bloembollen in het gebied in beperkte mate mogelijk moet zijn. „De agrarische bedrijfs voering wordt op deze manier belemmerd. De landschappelij ke waarden zijn tot op zekere hoogte ondergeschikt aan de agrarische belangen in het ge bied", aldus de woordvoerder van het Landbouwschap. De gemeente Lisse en Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land stellen zich echter op het standpunt dat kassenbouw in het gebied afbreuk doen aan het landschappelijk schoon rond de Keukenhof. „De expo sitie is het visitekaartje van de bollenstreek. Bebouwing daar omheen moeten we zoveel mo gelijk in de hand zien te hou den". Ook de firma Van Haaster maakte bezwaar tegen het feit, dat de provincie en gemeente geen bebouwing in het gebied willen. Het bedrijf bezit acht hectare bollengrond in Lisse, waar zij eventueel in de toe komst een afsplitsing van het moederbedrijf in De Zilk wil len vestigen. Bebouwing zou dan voor hen noodzakelijk zijn. VOORSCHOTEN Voordat de voormalige katholieke jon gensschool aan de Leidseweg 33 wordt gesloopt, wordt er nog een keer een groot festijn gehouden. Zes groepen („Op Blote Voeten", Jongenpasto raat, Hervormd/Gereformeerd Jeugdwerk, Kringgang, Per- spektief en Wereldwinkel) zullen zich vrijdagavond geza menlijk presenteren. De feestelijke slotavond komt overeen met het plan dat de groepen jarenlang voor ogen hadden. Zij wilden het gebouw gezamenlijk gaan beheren om er uiteenlopende activiteiten te houden. De aktiviteiten van de groepen sluiten voor een deel op elkaar aan en voor een deel zijn ze gericht op dezelfde doelgroep. Het gebouw aan de Leidseweg 33 is evenwel niet beschikbaar, omdat het bestemd is voor de sloop. De groepen moeten dus verhui zen. Daarom hebben de groepen besloten één keer gezamenlijk naar buiten te treden en zich zelf te presentéren voorzover dat laatste nog nodig is. Het gebeuren, dat tevens het af scheid is van Leidseweg 33, wordt gehouden vrijdagavond vanaf 19.30 uur. NOORDWIJKERHOUT De avondvierdaagse van Noordijkerhout is gisteravond van start gegaan met 1324 deelnemers. De oudste deelnemer was 84 jaar. Ook wa ren er twee deelnemers die het traject van 15 kilometer op deze eerste avond in hun rolstoel aflegden. De lagere scholen De Prinsenhof, de Ireneschool en de Eglantier uit De Zilk hadden 612 deelnemertjes op de been ge bracht. Met name de Pinsenhof, met 376 vertegenwoordi gers, had letterlijk alles wat kon lopen op de been ge bracht. De deelnemers aan de vierdaagse vertrekken en komen aan op sportcomplex De Boekhorst. Donderdag is de laatste avond en worden de lopers omstreeks half ne gen op het sportcomplex ingehaald. PASTOOR WENTHOLT VIERT VIJFTIG JAAR PRIESTERSCHAP: De Wassenaarse emeritus priester A.A.M. Wentholt is vijftig jaar priester. Afgelopen zondag werd dat ge vierd in de St.-Willibrordus parochie waar hij tegen woordig „eerste invaller" is. Zelf zegt hij: „Ik val her en der in". Verder bezoekt hij zieken in de parochie en is hij door het Bisdom Rotterdam aangezocht om ook zieke priesters bij te staan met een bezoek. De vitale priester over vijftig jaaV priesterschap. WASSENAAR „De en de da8en die volgden. „Het kerk is er voor de men- sen, voor de wereld Daar wijding heb ik in de plrochie heb ik altijd werk van in de Arasterdam de mis op gemaakt", zegt emeritus gedragen. Ik weet nog dat er pastoor A.A.M. Wentholt «en geweldig groot koor was. van de Wassenaarse Sint- Het was indrukwekkend". De WillihrnrHns narnohie »vader van emeritus-priester vyiiitproraus parocnte. a.A.M. Wentholt was winke- Een kalme, belezen man ber m lederartikelen, zoals van vierenzeventig. De ook zijn grootvader. Een gezin zoon van een winkelier met vijf kinderen, waarvan er uit de Amsterdamse Pijp, uiteindelijk twee priester die vijftig jaar geleden "!frden- "De kerk gekende a ;7,„; moe al les voor mijn ouders. Ik op 6 juni 1936 tot kwam uit een ^at men noemt priester werd gewijd in een goed rooms gezin, zo'n de kathedraal van Haar- milieu", lem. Iemand die de ont- wikkelingen binnen de Aan de kerk heeft hij vroege katholieke kerk van herinneringen, waarvan de dichtbij meemaakte, mee- meest indrukwekkende wei- groeide, en daarover zegt: licht de komst van kardinaal „Ik ben blij dat ik het al- van Rossum naar Amsterdam lemaal heb meegemaakt, De kardinaal werd j j. -li iplechtig ingehaald met een dat ik die ontwikkeling £ersier3e boot, die kalm het hebt gevolgd ij opvoer. Onder het toeziend oog van het vele publiek ging In zijn nieuwe flat in de Rid- even later een landauer de derhof in Wassenaar, werke- stad in. Het was een echt lijk op schootsafstand van de groot feest. Zestig jaar later kerk van de st.-Willibrordus zegt priester Wentholt: „Kan parochie waar hij in 1979 met je je dat voorstellen, zoals emeritaat ging, zit hij in een Amsterdam nu is Het rijke ouderwetse leunstoel, gesto- roomse leven, een beetje dat ken in een modern grijs pak. triomfalisme dat we ook wel Hij wijst op een ladenkast en gekend hebben. Je zag dat een fraai houten bureau, ca- aan, en als kind vond je dat deau's van zijn ouders ter ge- leuk. Het was de hele sfeer legen heid van zijn wijding, die er hing". Als intelligent Hij herinnert het zich als de kind ging hij later naar het dag van gisteren, 6 iuni 1936 klein seminarie Hageveld in Priester A.A.M. Wentholt in zijn flat in de Wassenaarse Ridderhof: „Vroeger legden de mensen meer hun hart voor je open, je kwam meer bij ze over de vloer". Heemstede, „met honderd jongens die verder konden le ren en ook verder wilden". Ook toen al gold dat niet ie dereen het volhield. „Affijn, er mochten geen meisjes op zo'n seminarie, en dat was een van de redenen", grapt de heer Wentholt, die eigenlijk wel naar het door jezuieten geleide Ignatiuscollege in Amsterdam had gewild. Iets dat voor hem destijds geen werkelijkheid mocht worden. Na Hageveld volgde het semi narie in Warmond. Hij zegt:„Ik was maar een jong kapelaantje toen ik uit eindelijk begon in Leidschen- dam. Dat was op 14 augustus 1936 en op de vijftiende doop te ik al voor het eerst". Een relatief kleine plaats, zeker in de crisisjaren toen Leidschen- dam de huidige nieuwbouw nog niet kende. „Om te begin nen was het mooi. Een goed tuindersdorp, maar er was wel de crisis waardoor veel mensen het niet breed had den". Na het roomse Leid- schendam volgde in 1939 het naar zijn begrippen fel socia listische Zaandam, waar ech ter een „goede roomse kerk" was. Op een schip in de Vliet werden zijn spulletjes geladen om naar noordelijker streken te worden gebracht. Treinen reden veelal niet meer van wege de mobilisatie, die voor bode zou zijn van de Tweede Wereldoorlog. Een oorlog die hij grotendeels meemaakte in zijn geboorteplaats Amster dam, waar hij in 1941 werd benoemd. Voor kapelaan Wentholt zoals voor iedereen een moeilijke tijd. „Er werden mensen weggehaald, er wer den mensen verraden en er was honger. Je hebt mensen zien gaan waarvan je later hoorde dat ze waren doodge schoten, dat ze ziek waren ge worden. Het is allemaal moei lijk geweest". Na de bevrijding volgde „om op krachten te komen" het plaatsje Overveen en daarna in Rotterdam, waar A.A.M. Wentholt in 1961 pastoor werd aan het Afrikanerplein. Geld voor het onderhoud van de kerk was er niet, maar door de parochianen werd uiteindelijk alles opgeknapt. „Dat was leuk, dat was erg mooi van die mensen", zegt hij nu. In Wassenaar waar hij in 1969 pastoor werd, waren er voor de parochie minder fi nanciële perikelen, al be merkte de nieuwe pastoor dat er een tweedeling bestond. Niet zozeer tussen rijkeren en minder gegoeden, maar voor al tussen geboren Wassenaar- ders en de „import". Gerust stellend voegt de heer Wen tholt er aan toe „dat alles naar elkaar toe groeit". Ook andere problemen heeft hij altijd op een eigen wijze benaderd. Zijn manier:„Als pastoor moet je een middenkoers varen, niet te progressief niet te con servatief of te links of te rechts". Aantrekkingskracht Nu, na vijftig jaar priester schap, kijkt hij achterom en ziet hij dat er veel is veran derd. Zoals bijvoorbeeld het priesterschap. Hij vindt:„Het heeft op jongeren zijn aan trekkingskracht verloren door een complex van facto ren, waar ook bij hoort dat de kerk zich niet altijd even goed heeft aangepast aan verander de omstandigheden. Voor oude mensen is het meestal geen punt, maar voor jonge ren is het niet zo aantrekke lijk". Ook kwesties als het ce libaat werken volgens de heer Wentholt door. „Een moeilij ke kwestie, en in deze tijd denk ik moeilijker dan vroeger. Als er iemand dis pensatie wordt verleend, moet de kerk overigens ook wel helpen om iets anders te vin den. Zo iemand moet dan toch vaak een gezin onderhouden. Wordt er geen hulp geboden, dan wordt iemand in de hoek gedrongen". De emeritus pas toor kent kapelaans die later zijn getrouwd. Hij heeft daar wel begrip voor: „Ook met hen heb ik nog een goed con tact". De veranderende rol van de kerk vindt zijn oorzaak ook in tal van andere maatschappe lijke kenteringen. Zoals de komst van psychiaters en maatschappelijk werkers die een deel van het traditionele werk hebben overgenomen. „Mensen legden hun hart voor je open, je kwam meer bij ze over de vloer. Ik denk dat we veel hebben kunnen opvangen. Op die manier heb ben wij gefunctioneerd". De heer Wentholt zegt over ver anderingen: „De kerk moet een andere rol vinden. Ik ge loof niet dat we buiten de kerk onze nieuwe rol al heb ben gevonden". „Die nieuwe rol tekent zich nog niet duidelijk af, maar er wordt tegenwoordig bijvoor beeld meer gedaan aan de preek. De oude functie van de kerk komt echter niet meer terug, en hoeft ook niet meer terug te komen". De jubilarius stelt: „Het' is voor priesters natuurlijk ook moeilijk ge weest, en zij kregen dikwijls de schuld. Ik ben altijd van de dienende functie van de kerk uitgegaan. Maar wij die aan de basis staan, konden niet al tijd evenveel begrip vinden. De tijd dat pastoors alles wis ten heb ik nog- juist meege maakt, maar het heeft me nooit gelegen te zeggen: zo moet je het doen". ROB PERIK Nieuwe bejaarden- woningen in centrum Wassenaar WASSENAAR De Wasse naarse raad is gisteravond unaniem akkoord gegaan met een voorbereidingsbesluit voor 36 gesubsidieerde bejaarden woningen bij bejaardenhuis „het Sophiekehuis". Voor de voorbereiding van het bouwplan en het bouwrijp ma ken van de grond is een be drag beschikbaar gesteld van 345.643 gulden. Voor het bouwplan werd enkele weken geleden al een positief raads besluit genomen. Ook akkoord ging de Wasse naarse raad gisteren met het aanleggen van een riolering aan de Oostdorperweg, waar nog ettelijke huizen het met septic-tanks moeten stellen. In december zal de riolering wor den aangelegd, waarvoor een totale investering nodig is van ongeveer 340.000 gulden. De komst van een bedrijf in grond en stenen heeft de komst van riolering aan de Oostdorperweg aanmerkelijk versneld. De gemeenteraad van Wasse naar heeft gisteren voorts in- gerstemd met de verkoop van bedrijfsgronden aan de Maal drift in Wassenaar-Noord. Met de verkoop is een totaalbedrag gemoeid van 4136.000 gulden, waarvan de Wassenaarse fir ma Tacx BV het grootste ge deelte voor zijn rekening neemt. VIJFTAL BEKENT VERNIELINGEN EN INBRAKEN NOORDWIJKERHOUT - Een vijftal jongens uit Noordwijkerhout heeft bekend in die plaats een groot aantal vernielingen en inbra ken te hebben gepleegd. De jon gens, variërend in leeftijd van 18 tot 20 jaar, waren betrokken ge weest bij vier diefstallen van krat ten bier en drie diefstallen van au toradio's. Daarnaast hadden zij van vier auto's de banden lek gestoken en hadden zij zich ook op andere wijze met vernieling bezig gehou den. Twee van de jongens worden nog door de politie vastgehouden. De jongens werden gistermiddag thuis aangehouden wegens diefstal van een kratje bier de voorgaande nacht bij de PV-markt aan de Pila- renlaan. Toen het vijftal met hun buit 's nachts in de auto naar huis wilde rijden, bleek één van de banden lek. De jongens hebben hun weg toen te voet voortgezet Voor de politie was het een een voudige zaak via het kenteken van de auto de daders van de diefstal op te sporen. Tijdens hun verhoor bekenden de jongens ook de ande re zaken. Koninklijk jachthuis wordt geveild WASSENAAR Wie geïnteres seerd is in het kopen van het voor malige koninklijke jachthuis in de Wassenaarse duinen, doet er goed aan donderdag tussen tien en twaalf uur of tussen een en drie uur een bezoekje te brengen aan dit jachthuis. Dan is er namelijk kijkdag, want het jachthuis wordt vrijdag 27 juni door de inspecteur der Domeinen in Den Haag bij openbare inschrijving verkocht. Verwacht wordt dat het huis zeker een miljoen gulden zal opbrengen. Het jachthuis werd door prins Bernhard in de jaren zestig regel matig bezocht als hij met promi nente vrienden op fazantenjacht ging. Op aandrang van milieu-or ganisaties werden deze jachten ja ren geleden gestaakt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15