Jubilerend LYC in grote financiële problemen Meisje verkracht Bewoners Kastanjelaan vrezen inbreuk privacy Wat mij vooral aantrekt, is het weidse van het platteland TUIDEN OMGEVING Qeid&iQowutnt DINSDAG3 JUNI I986PAGINA 13 op .rtCIDEN Niets is zo ui!el aan veranderingen jejderhevig als de cultuur jongeren. Was een ^Jar jaar geleden het nog „in", te- inwoordig mag het weer jzellig zijn en gooien (nds als de Gigantjes ige ogen. Al tien jaar ludt het Leidse Vrijetijds jntrum (LVC) aan de 'eestraat 66 al die veran- Iringen bij en stemt daar It programma op af. „Je Det steeds vernieuwen" gt Ferry Rigault van het ^C. „Voor je het. weet, jn je een ouwe-zakken- pt in de ogen van veel polieren". jewel het slag bezoekers .pr Koot en Bie zo treffend ^schreven „oudere jongeren" |t nog in het LVC te vinden ■vernieuwt het publiek zich ls. Om het 10-jarig bestaan het jongerencentrum te |ren is de maand juni uitge- ipen tot feestmaand. Deze land zijn er talloze activitei- i en optredens in het LVC. een speciale editie van het 'C-blad „Het Vrije Ei" irdt ook aandacht aan het •ileum besteed. ""V eerste poging om in het ijde schoolgebouw aan de x jeestraat een jongerencen- !>|m op te zetten, leidde tot Ijeatief. De „oudere jongere" ~:»et daar nog alles van. Voor ;;t eerst was er in Leiden een .ntrum waar bands optraden waar activiteiten voor jon- ivren werden georganiseerd. Élowege drugsgebruik en ||rmeende agressie ging het zestiger jaren opgerichte in 1975 dicht. Jan jier, nu beheerder van het Jïjkhuis, kreeg in 1976 van de Tneente de opdracht op stuw met een jongerencen- Ham te starten. Er werd een a&tuur samengesteld en de jfste plannen werden ge Het moest een centrum voor de „actieve en het kreeg de naam -Ijidse Vrijetijds Centrum. Er prden cursussen georgani- «£rd en op vrijdagavond was een open avond waar de p-sisten nader kennis met el- •ar konden maken. Om een druk van de tijd te geven: er ïrden toen cursussen gege- in over „anders denken". toe Maar zich in de jaren daarna steeds meer tot een open jongeren centrum. Vanaf 1979 werden meer vrijwilligers ingescha keld en alles werd zoveel mo gelijk gedemocratiseerd. De staf, de vrijwilligers en de be zoekers bepaalden voortaan het beleid. Belangrijk onder deel van dat beleid werd het organiseren van concerten. Steeds meer groepen traden in het LVC op, waaronder ook de toen nog vrij onbekende groep Doe Maar. Hulp bij het organi seren en financiële ondersteu ning kreeg het LVC in het be gin nog even van de Leidse Volksuniversiteit K&O. De activiteiten breidden zich in de loop der jaren uit. Behal ve allerlei cursussen, kwam er in 1978 het Filmhuis bij en wat later trok ook de jazz-club Hot House in het LVC-gebouw. In 1979 werd er met een Punkca fé begonnen en bijna twee jaar later kwam het zogenaamde clubcircuit op, met een over stelpend aanbod aan nieuwe bands. „New Wave" was het toverwoord. Alles wat New Wave was, was nieuw en veel jongeren waren in deze muziekgolf geïntere- seerd. Er waren veel concer ten in het LVC waaronder ook van buitenlandse groepen. Het pop-circuit bloeide als nooit te voren. Maar na opkomst komt altijd weer een ondergang. De vrij eenduidige New Wave- en Punkbeweging versnipperde en er ontstonden allerlei sub- CENTRUM DEINT AL TIEN JAAR MEE OP GOLVEN VAN JONGERENCULTUUR Een belangrijk deel van^ het programma bestaat uit optredens van popgroepen. stromingen, zoals doem- en synthesisermuziek en later kwamen er de stromingen psycho-billy, garage-rock en moderne jazz-pop bij. Verder ontstond een verschuiving in belangstelling v^n live-muziek naar disco". „We proberen onze activitei ten niet op een bepaalde groep jongeren te richten, maar wil len een zo breed mogelijk jeugdig publiek iets bieden", zeggen Fanta Voogd en Ferry Rigault van het LVC. „Veel mensen denken dat we een soort punktent zijn, maar dat is absoluut niet zo. In het LVC komen allerlei soorten jonge ren. Het is wel jammer dat we» dat imago hebben, want daar door blijft toch een deel van het jongeren publiek weg. Ook hebben we een tijdje het imago gehad dat het er hier allemaal nogal agressief aan toe ging. Maar dat is niet zo. Er is in het verleden wel eens een vecht partij geweest, maar dat was echt een uitzondering. In 99 procent van de avonden ver loopt alles juist heel gemoede lijk", aldus Ferry. Mechanisme Fanta voegt daar aan toe: „Door die versnippering in de muziek kunnen we echter al leen nog maar kleine groepen mensen aanspreken. Toch kun je ook je toegangsprijzen niet te veel verhogen, omdat ons publiek daar gewóón het geld niet voor heeft. Door de eco nomische teruggang, de verla ging van de jeudlonen en uit keringen kregen de jongeren minder geld te besteden en te gelijkertijd werd alles duurder. Alleen de populaire bands wis ten nog publiek te trekken en daarbij werd alle apparatuur die nodig was voor een optre den ook nog duurder. Het me chanisme, dat bands eerst veel in het clubcircuit optraden en later, als ze een zekere be kendheid hadden, naar de gro tere zalen gingen, veranderde. Veel bands sloegen het club circuit over en kwamen direct in de grotere zalen". Door deze ontwikkelingen kwam ook het LVC in de fi nanciële problemen en Ferry Rigault stelt dan ook heel re soluut, dat meer subsidie nood zakelijk is: „We moeten elk dubbeltje omkeren en betalen bijna alles uit de baropbreng- sten. We hebben allemaal al uren ingeleverd en een schoonmaakkracht ontslagen. Hoewel alles duurder is ge worden, is de subsidie van de gemeente nooit meer ver hoogd. Als het zo doorgaat dan redden we het niet meer en is het LVC volgend jaar failliet. We hebben in de afgelopen drie jaar al een verlies geleden van bijna 100.000 gulden", zegt Ferry. Ondanks de slechte financiële situatie is het LVC wel van plan om bij de viering van het 10-jarig bestaan deze maand eens flink uit te pakken. Het feest is vandaag begonnen met een reuni van oud-medewer kers en oud-bezoekers. Tevens is in de grote zaal een tentoon stelling geopend over tien jaar LVC. Aan de hand van foto's, krantenknipsels, affiches, tek sten en recenties wordt een beeld gegeven van de ontwik kelingen in de Leidse LVC- jongerencultuur. Donderdag 5 juni treedt de Amerikaanse popgroep „Katarina and The Waves" op. Deze groep staat momenteel in de Amerikaanse top 10. Vrijdag 6 juni komt het Engelse Fools-theater „The Barneys" naar het LVC. Deze gekke theatergroep oogste twee jaar geleden veel succes tijdens een optreden op het Stadshuisplein dat in het ka der van het Festival of Fools was georganiseerd. Op zaterdag 7 juni kunnen be langstellenden zich op de hoogte stellen van de cursus sen die in het LVC worden ge geven en begint er om acht uur s avonds in het Filmhuis een filmmarathon met veel bekende films. De marathon duurt tot de volgende morgen zes uur. Dinsdag 10 juni wordt er een schaaktoernooi gehou den. Voor een wedstrijd krijgt iedereen maar vijf minuten. De eerste prijs is 100 gulden. Donderdag 12 juni kan pop- minnend Leiden meedoen met een popquiz. Popkenners uit Leiden en omstreken kunnen zich alvast voor een voorron de, die op 20 mei zal plaatsvin den, opgeven. De besten kun nen dan 12 juni ook mee doen. Het gaat om allerlei soorten popmuziek vanaf 1955. Wie mee wil doen kan bellen naar Ferry of Fanta tel. 071-146448. Op vrijdag de 13e is een grie zelavond georganiseerd. Voor dit horrorfeest wordt het LVC omgetoverd tot een soort spookhuis. Op de 14e zullen ongeveer 7Ü Leidse popmuzi kanten niet in hun eigen band. maar juist in een andere spe len. Vandaar het thema: Lei den gaat vreemd. De op brengst van deze dag gaat naar de Zuid-Afrikaanse vrijheids zender Radio Freedom. Woensdag 18 juni wordt er in het Filmhuis een filmquiz j houden. Vrijdag 20 juni treedt Ivy Green op en zaterdag 21 juni wordt er een „A night at the coctailclub part II" gehouden. Er zijn dan uiteraard coctails te krijgen en er wordt een sjiek sfeertje gecreëerd. Astrid van Helden, zij oogstte vorig jaar met haar zangkunsten veel succes in het LVC, treedt dan op. Dinsdag 24 juni is er een tafel- tennistournooi en vrijdag 27 juni een gekostumeerde swing avond. De feestmaand wordt zaterdag 28 juni met een groots slotfeest afgesloten. Dit feest moet de hele nacht duren en er zullen bekende groepen, als Claw Boys Claw, de Gigantjes en Red Palulu optreden. Er komen nog meer bands, maar' daar zijn de onderhandelingen nog niet mee afgesloten. SYLVIA VAN LEEUWEN OEGSTG EEST—Een 15-jarig meisje uit Oegstgeest is zon dagavond omstreeks 22.30 uur in haar woonplaats verkracht. Het meisje stond bij de bushal te aan de Willem de Zwijger laan nabij de Groenoordhallen in Leiden. Zij wilde naar het Leidse station. Op dat moment stopte er een kleine, blauwe personenauto waarvan de be stuurder voorstelde haar een lift naar het station te geven. Na enig aandringen stapte het meisje in, maar de bestuurder reed vervolgens naar Oegst geest. Op de Haarlemmer- straatweg, ter hoogte van het nieuwe woonwagenkampje slaagde het meisje er in uit de auto te springen, maar zij raakte daarbij licht gewond. Vervolgens trachtte zij de aan dacht van het verkeer op de Haarlemmerstraatweg te trek ken, maar niemand trok zich iets van haar hulpgeroep aan. De bestuurder van de blauwe auto was inmiddels gekeerd, trok het meisje ter hoogte van het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf in de bosjes en vergreep zich aan haar. Het slachtoffer wist, nadat de man was verdwenen, op eigen kracht weg te komen en kon, na behandeling in een zieken huis, aangifte doen bij de poli tie. De verkrachter had een Zuid-Europees uiterlijk en droeg een trainingspak. Ver der had hij een aantal planken in zijn auto. De politie van Oegstgeest verzoekt getuigen zich te melden, tel. 071-155440. Politie vindt twee lijken in Haagse woning DEN HAAG De politie heeft gistermorgen in een woning aan de Glasblazers laan in Den Haag de licha men gevonden van een ver moedelijk 78-jarige man en een 26-jarige vrouw. De man is door een steekwond in de hals om het leven gebracht, terwijl de vrouw met een elektriciteitssnoer is ge wurgd. De dubbele moord kwam aan het licht toen ie mand zich vanmorgen op het bewuste adres in het Haagse centrum meldde voor een af spraak. Er werd echter niet opengedaan. De man heeft hierop de politie gewaar schuwd die in de voorkamer het levenloze lichaam van de bejaarde bewoner ontdekte. De gewurgde vrouw lag in de achterkamer. De politie tast nog in het duister over het motief en de dader(s) van de twee moorden. In de di recte omgeving van de wo ning is de recherche inmid dels begonnen met een buurtonderzoek. WOONWAGENKAMPJE TE KRAP BEMETEN DEN HAAG/SASSENHEIM.De locatie voor het woonwagen terrein aan de Kastanjelaan/Concordiastraat deugt niet. Dat is de mening van een aantal bewoners van de Kastanjelaan in Sas- senheim. Zij vrezen een ernstige inbreuk op hun privacy wan neer er op het terrein vier standplaatsen voor woonwagens ko men. De zaak kwam gisterochtend aan de orde tijdens een zit ting van de Raad van State. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat er vijf standplaatsen op het terrein zouden komen. De bewoners kwamen hier echter te gen in verzet, omdat volgens hen het terreintje veel te krap is voor vijf woonwagens. De wagens zouden dan amper drie meter van elkaar staan. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gaven hen hierin gelijk en bepaalden dat er maar vier wagens op het terrein pasten. De beslissing voor de aanleg voor de vijfde stand plaats wil de gemeente Sassenheim nu uitstellen tot 1990. Naar verwachting is er dan toch behoefte aan meer opvang van jonge woonwagenbewoners, die zelfstandig een wagen willen betrek ken. De woordvoerder van de bewoners stelde gisteren het vreemd te vinden dat hoewel de provincie erkent dat een cen trum voor vijf woonwagens een inbreuk op de privacy van de omwonenden betekent, zij nu toch slechts voor het afknippen van één kavel besluit. „Niet alleen het uitzicht van de omwo nenden wordt verslechterd, ook het verkeer van de woonwa genbewoners zelf op het terrein is met een onderlinge afstand van krap drie meter nauwelijks mogelijk", aldus de woordvoer der. „Al met al betekent de krappe indeling een heel ongelukki ge situatie". Een alternatieve locatie voor het' kampje in de nieuwbouwwijk Postwijk, zoals dat door de bewoners is voorge steld, acht de gemeente niet geschikt. „Wij kozen juist voor de Kastanjelaan, omdat het in het hart van de stad ligt. Integratie van de woonwagenbewoners is zo het best mogelijk", aldus de gemeente Sassenheim. Transplantatie met eigen beenmerg bevordert herstel LEIDEN Wanneer een patiënt getransplanteerd wordt met zijn eigen beenmerg is de kans op herstel aanmerkelijk groter dan wanneer deze operatie plaats heeft met beenmerg van een donor. Eigen beenmergtransplantaties zijn mogelijk wanneer het beenmerg nog niet is aangetast door de in het lichaam heersende ziekte. Gebleken is dat eigen beenmerg voor een betere afweer kan zorgen tegen bijvoorbeeld herpesvirussen die in het lichaam aanwezig zijn. Patiënten die met eigen beenmerg getransplan teerd zijn, blijken minder gevoelig voor infekties te zijn dan die met donor-beenmerg. Dit is gebleken uit onderzoek van de heer J. Gratama die vanmiddag op dit onderwerp tot doctor in de ge neeskunde promoveerde. Gratama is verbonden aan het AZL in Leiden. De heer H. Kerkhof, als internist verbonden aan het Haagse ziekenhuis Leyenburg, promoveert woensdag tot doctor in de geneeskunde op het onderwerp preleukaemia. Kerkhof heeft na uitgebreid onderzoek vastgesteld dat bloedarmoede bij ouderen vaak het gevolg is van een verworven afwijking van cellen in het beenmerg. Een dergelijke afwijking komt veel voor bij mensen tussen de 70 en 79 jaar. „Vroegtijdige herkenning van de ziekte kan veel problemen voorkomen", stelt Kerkhof. Tijdige behandeling van infecties en bloedtransfusies kunnen de omstandigheden van' deze patiëten aanzienlijk verlichten. Don derdag 5 juni hebben opnieuw twee promoties plaats tot doctor in de geneeskunde. Promovendi zijn de heren W. Leijndekker en W. Fero. jCHILDER JAN PIETERSE UIT NOORDEN: 1 j^)e aan de Nieuwkoopse Plassen algelegen dorpen Nieuwkoop en nNoorden hebben een rijke schil- oderstraditie. Veel, later zeer be- geworden schilders hebben mn Nieuwkoop en Noorden ge werkt en gewoond. Straatnamen -als Beerstraetenlaan, Stortenbe- "kerstraat, Marisstraat, Gabriël- straat, Roelofsstraat, Roermees- ierstraat en Weissenbruchlaan lerinneren nog aan het schil dersverleden. In de zeventiende eeuw al oefende het waterrijke polderlandschap van Nieuwkoop :n Noorden een grote aantrek kingskracht uit op landschaps schilders. Omstreeks 1663 werd het oudste schilderij van Nieuw koop gemaakt. In de negentiende eeuv rond 1875 werd Nieuwkoop „herontdekt" door de schilders van de zogenaamde Haagse School. En ook nu nog vinden schilders hun inspiratie in deze plassengemeente. Deze en komende dinsdagen zal uitgebreid aandacht worden be steed aan het schildersverleden en -heden van de twee dorpen. Vandaag de vijfde aflevering van deze serie. OORDEN „Het is m'n •bby en dat zal het altijd blij- n ook". Met deze woorden aakt amateur-kunstschilder in Pieterse onmiddellijk dui- ■lijk geen aspiraties te heb- :n om het schilderen tot zijn Toep te maken. Op zich toch et zo'n vreemde veronder- elling, want Pieterse scoort >og in veler ogen wanneer ;t op de beoordeling van zijn erk aankomt. De schilder enricus Rol bijvoorbeeld, die aardigheid in heeft om het erk van amateurschilders n cijfer te geven, kent de in •orden geboren en getogen eterse grif een negen toe. Jn Pieterse is een laatbloeier at het schilderen betreft, •nd zijn dertigste pakte hij is palet en penseel op om aan jn nieuwe hobby te begin- fn. „Ik had vroeger altijd het ijee van „daar moet je^en op- jding voor hebben". Dat 9oet geleerd worden. En daar ik altijd tegenaan zitten dkken. Iemand moetje dat le- anders leer je het niet. Je «h niet zo maar beginnen", «leterse verklaart verder zijn ilnvankelijke schroom om det schilderen te beginnen uit bewondering die hij had Jwr de schilderijen die hij in dusea zag hangen. „Wie ben i? dan, dat ik denk zo iets te innen maken. Later kwam besef dat vele van die ook zomaar zijn en uiteindelijk heb ook maar de stoute schoe- 'tn aangetrokken", aldus Pie- De eerste tijd volgde hij een cursus van het Nieuwkoopse Kunstgenootschap „Het Regt- huys"r dat toen nog onder lei ding stond van Han Verhage. Ook vandaag nog zo'n vijf tien jaar later onderhoudt Pieterse zijn contacten met dit kunstgenootschap via onder andere deelname aan het „Open Atelier". Op de zoldere tage van Het Reghthuys ko men dan schilders bijeen om gezamenlijk overigens zon der begeleiding te schilde ren. „Je steekt veel van elkaar op", zegt Pieterse. „Soms slaag je er niet in om wat je beleeft op de juiste manier tot uit drukking te brengen, terwijl een ander je dat soms zo dui delijk kan maken. We trekken er af en toe ook met een clubje op uit om buiten te schilderen. Op een bepaald punt gaan we dan gezamenlijk aan het werk, maar ieder op zijn eigen ma nier. Zo stimuleer je elkaar steeds in het maken van schil derwerk. Je helpt elkaar daar ook bij en wij hebben hierdoor onderling een hechte band ge kregen", aldus Jan Pieterse. Niet al deze amateurschilders zijn landschapsschilders. Er zijn er ook die stillevens of te kenwerk maken. Gezamenlijk hebben de schilders al eens ge ëxposeerd in de tentoonstel lingsruimte van de openbare bibliotheek De Aarlezer in Ter Aar. Bewondering Pieterse is niet direct geïnspi reerd door de vroegere schil- landschap van Noorden, Ze venhoven en Nieuwkoop. „Wat mij bijzonder aantrekt is het weidse van het landschap, het platte van het vlakke land. Ik vind dat gewoon ontzettend mooi. Iedereen geeft daaraan zijn eigen invulling. Ik kan niet zeggen dat ik nu speciaal bezig ben met licht en lucht of met wolkenformaties, zoals de Haagse school-schilders". Pie terse wil vooral de sfeer over brengen. „Als het bijvoorbeeld vochtig weer was, dan moet je dat in mijn schilderijen terug kunnen vinden", meent Pie terse. Landschap Vindt Pieterse dat het land schapsschilderen nog toekomst heeft? „Ja, ik geloof dat het landschapsschilderen altijd zal blijven. Ik zie wel, dat er, na de grote vlucht die het land schapsschilderen nam in de tijd van de Haagse en Leidse school, een afname is. Maar er zullen altijd mensen blijven die geboeid zijn door het land schap. Vroeger werd het land schap echter precies op het doek gebracht zoals het was. Nu gaat men er veel vrijer mee om. Ieder schildert het op zijn eigen manier. Soms wor den er nu onderdelen van het landschap Weggelaten. Ik doe dat zelf af en toe ook". Ook in het dagelijkse leven heeft Pieterse veel te maken met vorm en compositie, met kleuren en met het kleuren- mengen. In zijn beroep van practicum-assistent in het on derwijs is het zijn taak om de techniek van het verven van textiel over te brengen. Pieterse stamt uit een groot gezin. Maar van zijn twaalf broers en zussen is er toch maar één die ook op een der gelijke manier scheppend be zig is. Eén van zijn broers heeft zich op het tekenen toe gelegd. Wat Jan Pieterse per se niet wil is beroepsmatig met het schilderen bezig zijn. „Je gaat dan hogere eisen stellen en vindt dan dat je moet preste ren. Nu is het een hobby en doe je het voor je plezier. Zo'n tentoonstelling als in Ter Aar vind ik best leuk. Daar ben ik ijdel genoeg voor. Maar echt professioneel bezig zijn. Neen". Toch vindt hij wel dat ook een amateurschilder tot de hoogte kan reiken van beroepsschil ders. „Met vakkennis, inzet en een academische opleiding kun je ver komen; maar ook een amateurschilder met veel talent kan doorbreken", aldus de Noordense schilder. Jan Pieterse uit Noorden wil per se niet van schilderen zijn beroep maken. ders van de Haagse school die in Nieuwkoop werkten. Wel heeft hij veel bewondering voor dat werk. „Je kiest niet voor een bepaalde stijl van schilderen. Je schildert ge woon op de manier die je het prettigst vindt", zegt hij. Zijn aquarellen kenmerken zich hoofdzakelijk door het gebruik van pasteltinten en hij brengt in zijn schilderijen niet mini- tieus alle details tot uitdruk king. Toch maakt Pieterse ook af en toe een zijsprong. Hij laat trots een aquarel zien waar in fel geel en oranje het koren omhoog schiet. Je ziet als het ware hoe de schilder op een zomerse dag het landschap be leeft, waarbij het koren zich in de zon koestert. Wel zijn het vooral de land schappen waardoor Jan Pie terse zich laat inspireren. Ge liefde plekjes zijn de Nieuw koopse Plassen en het polder-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13