Leiding politiekorps maakte fouten bij opening nieuw bureau ALLER LEI(DS) fc^ciaócLoii/ta/rtt"^ stad omgeving Een cadeau van formaat Opbrengst binnenpret BURGERLIJKE STAND m Overblijfsel van woning uit de ijzertijd aangetroffen De la Mar wil alternatief woonwagenplan gaan maken -rMèc1 remeente waarschuwt roor gebruik ieine liften jS geven verzorgingshuis Zijloever lage prioriteit EIDEN Het beoogde erzorgingshuis Zijloever Leiden staat niet hoog p het prioriteitenlijstje in Gedeputeerde Staten an Zuid-Holland. Met ?n achtste plaats is ieuwbouw aan de Zijloe- fer de eerstvolgende jaren og niet aan de orde. Dit ar bijvoorbeeld, is GS an plan slechts aan één ieuwbouwproject mede werking te verlenen. owel het gemeentebestuur an Leiden als diverse plaatse- jke organisaties hechten veel raarde aan de komst van het erzorginghuis. Dat blijkt ook it het feit, dat alle procedures »middels zijn afgerond zodat umiddellijk met de bouw zou linnen worden begonnen. GS rensen er echter geen voor- ang aan te verlenen, wel stel- :n zij dat het „gelet op de bij- jndere problematiek van de rote stad" extra aandacht prdient. Waar deze extra aan- tcht uit zou kunnen bestaan, ijft vooralsnog onduidelijk, et verzorgingshuis zou circa I) bedden gaan omvatten. Het porstel van GS moet uitein- elijk door provinciale staten orden vastgesteld. Gedeputeerde Boone zei giste ren tijdens de_ presentatie van de plannen in het Haagse pro vinciehuis dat de nieuwbouw in Leiden omstreden is. „Het is de vraag of er behoefte is aan Zijloever. Besturen van omlig gende bejaardenhuizen zeggen van niet, het Leidse gemeente bestuur vindt van wel. De pro vincie schuift daarom deze nieuwbouwplannen naar de toekomst". De gedeputeerde stelde vast, dat de verzorgings tehuizen in Leiden slecht over de stad verspreid liggen.. „Daarom is er in Leiden wel extra aandacht voor flanke rend ouderenbeleid". Meer waarde hechten GS aan de nieuwbouw van een ver zorgingstehuis in Alphen met circa 85 bedden. Dit huis staat op een vijfde plaats op het wensenlijstje. Boone: „Als de rijksoverheid geen nieuwe be- zuingingen oplegt, dan kan het tehuis er in 1990 zijn". Een verzorgingshuis in Kat wijk met 60 bedden komt di rect achter Leiden op een ne gende plaats. Dit zou beteke nen, dat Katwijk in 1994 aan, de beurt is. GS hebben voorgesteld de re novatie van het verzorgings huis Schoorwijck in Leid- schendam nog dit jaar uit te voeren. De bejaardenoorden Adegeest in Voorschoten, Sop- hiekehuis in Wassenaar en Emmaus in Zoeterwoude moe ten hun renovatieplannen nog even uitstellen. VALKENBURG Geboren: Esther, dr. van A. M. Hooijmans en A. W. Schuimer; Jony, dr. van J. M. C. Ferket en N. de Jong; Stef, zn. van J. Zwitser en G. Waldeck; Ferdi, zn. van C. Yarim en H. E. Korenhof; Edwina Hedwich, dr. van A. J. Imthorn en S. Slijkhuis) Remco Matthijs, zn. van J. van den Bor en E. D. Glazener. Overleden: Noort, Pieter geb. 1911; Bol, geb. Boon, Maartje geb. 1895. Ondertrouw: R. C. J. Zoet en G. P. A. Warmenhoven; G. C. Jans en J. Binnendijk; J. Vliegenthart en H. M. van Dijk; R. A. van Keeken en S. C. Corsel; C. Vonk en J. Noort; W. P. den Hertog en W. van Duijn. Gehuwd: F. J. Onvlee en W. van Dijk; J. Bodijn en I. A. Strik; H. van Hulzen on W. de Katrina De rockgroep Katrina and the Waves treedt donderdag avond op in het Leids Vrije- tijds Centrum aan de Bree- straat 66. De band viel vorige zomer op met de hit „Wal king on sunshine". De toe gangsprijs voor dit concert, dat om elf uur begint, be draagt twaalf gulden vijftig. Petrusschool De Petrusschool viert het 25- jarig bestaan met een feest van drie dagen. Op donder dag beginnen de festiviteiten met een Heilige mis in de Pe- truskerk, gevolgd door oude kinderspelen op het school plein en een vossenjacht. Op vrijdag is er een kermis op het schoolplein, worden bal lonnen opgelaten en maken de leerlingen een boottocht door Leiden. Op zaterdag be sluit een receptie (van vier uur tot half zes) voor geno digden, ouders en oud-leer lingen de feestelijkheden. Film In het gebouw van de Leidse Werkgroep Homosexualiteit aan de Langegracht 65 houdt het COL' donderdag een film avond. De film die gedraaid wordt heet „Making Love" en gaat over een getrouwde man, die ontdekt dat hij homo is. Aanvang 21.00 uur. Entree vijf gulden. Dienstencen trum In verband met een verhui zing is het dienstencentrum Zuid-Oost voorlopig vanaf 1 juni gesloten. De projectleid ster A. van Mil is echter elke ochtend van 9-10 uur bereik baar in Dienstencentrum 'De Linde', Herenstraat 64 tel. 141412. Voor andere vragen kan het stedelijk bureau van de stichting aan de Hoog landse Kerkgracht 32 gebeld worden, tel. 123744. Les Zazous De Katwijkse popgroep Les Zazous treedt op woensdaga vond (21.30 uur) op in de Uyl van Hoogland in Leiden en op zaterdag 7 juni (21.00 uur) in De Schuit te Katwijk. De concerten hebben plaats in het kader van het uitkomen van de tweede plaat van Les Zazous: „Wake up, wake up". Katrina and the Waves. m A DINSDAG3JUNI 1986PAGINA li Gemeentelijk archeoloog A. van Peursen gebruikt een duimstok om de eeuwenoude resten na te meten. ZELDZAME VONDST IN BODEM STEVENSHOF LEIDEN Leven is er in de Stevenhof genoeg. Bin nen enkele jaren hebben er duizenden Leidenaars een dak boven het hoofd gevonden en talloze hei installaties en bulldozers werken om het hardst om nog meer woningen te bouwen. Letterlijk en fi guurlijk wordt er in ijl tempo een geheel nieuwe wijk uit de grond ge stampt. Het kon niet uitblijven dat bij dit gespit en ge graaf sporen uit een ver Leids verleden naar bo ven zouden komen. Want, het is de afgelopen jaren al vaak geconstateerd, je kunt geen schop in de Leidse bodem steken of je stuit op een prehistorische potscherf. Dat was dan ook veelvuldig het geval in de Stevenshof. Naast het bovengronds ge bouwde getuigt een flinke verzameling scherven van de noeste ijver waarmee in deze voormalige polder gewerkt wordt. Archeologisch gezien lijkt deze verzameling van betrekkelijk weinig waarde. Wat men "zo graag bewezen had gezien, namelijk dat er in de Stevenshof al eerder een 'woonwijk' had gestaan, mocht er niet uit worden af geleid. De potscherven kon den imnmers gemakkelijk uit andere gebieden door het grondwater naar de Stevens hof meegebracht zijn. Desal niettemin werd alles beke ken en zorgvuldig beschre ven aan het papier toever trouwd. Gisterochtend echter werd het definitieve bewijs van de aanwezigheid van tenminste één historische woning in de Stevenshof geleverd. Tijdens het graven voor een sleuf voor een nieuwe riool stuitte .men op een muurtje, of wel licht een tussénwand van een huisje dat naar een voor zichtige schatting zo'n twee eeuwen voor het begin van onze jaartelling in de huidige nieuwbouwwijk moet heb ben gestaan. Een periode die door deskundigen aangeduid placht te worden als de ijzer tijd, al gaat het hier om de laatste uitloper van deze pe riode. Een viertal houten paaltjes met twijgen doorvlochten, de leek ziet het er niet aan af, maar voor de archeoloog was het een bijzondere ontdek king. Voor het grootste deel uit de grond stekend, meet het schot nog geen twee me ter in het vierkant. Onder de grond is het redelijk bewaard gebleven, maar eenmaal aan het licht en de luchtveront reiniging van de twintigste eeuw blootgesteld, dreigt het onherroepelijk uit elkaar te vallen. A. van Peursen, archeoloog in gemeentedienst, heeft het schot nauwkeurig opgete kend, opdat het op enigerlei wijze voor het nageslacht be waard zal blijven. Vandaag is ook van hogerhand interesse voor het overblijfsel ver toond. De rijksarcheologische dienst is geïnteresseerd om dat een dergelijke wandje maar zeer zelden in de bo dem aangetroffen wordt. Vaak worden slechts teke nen van de aanwezigheid van een huis aangetroffen, directe overblijfselen zijn zeldzaam. Door onderzoek wil men meer te weten over de constructie van dit soort plattelandswoningen. Getracht zal. worden deze frigiele erfenis uit een ver Leids verleden te lichten al bestaat er weinig hoop op het welslagen van deze operatie. Ongetwijfeld, zegt Van Peur sen, zitten er nog meer teke nen van vroeger leven in de kleigrond van de polder; Echter, de graafmachines helpen veel van dit soort on geziene bodemschatten onge wild om zeep. En je moet het maar toevallig tegenkomen. Wat aan de ijzeren klauwen ontsnapt, blijft voor eeuwen voor de mens verborgen wanneer deze er onverhoopt een woning bovenop bouwt. GERT VISSER Automobiliste mishandeld LEIDEN Een 46-jarige vrouw uit Wassenaar is gister avond omstreeks half acht door een nog onbekende man mishandeld. De vrouw reed met haar auto over rijksweg 44 en ging de afslag bij Holiday Inn af richting Leiden. Een achter haar rijdende automoblist vond zeker dat de vrouw niet snel genoeg reed en haalde haar even later in, sneed haar en dwong haar tot stoppen waarbij hij een botsing ver oorzaakte. De man stapte daarop uit en gaf de vrouw, die het raampje van haar auto open had gedraaid, een stomp in het gezicht. De vrouw liep daarbij een bloeduitstorting en een dikke lip op. Daarna verdween de man. Het kenteken van de auto is echter genoteerd, dus de man zal één dezer dagen gehoord worden. NIEUWE KAMPJES NIET KLEINER DAN VIJFTIEN PLAATSEN LEIDEN De Leidse wethouder voor hun kant werd gevraagd om een regeling na de zomer in een impasse zal blijven. LEIDEN De Leidse wethouder voor woonwagenzaken H. de la Mar is van plan na de zomer met een nieuw plan voor de woonwagenverdeling in de regio te ko men. Eén van de uitgangspunten voor dit plan is, dat de kampjes die in de regioge meenten nog aangelegd moeten worden, niet kleiner zijn dan circa vijftien stand plaatsen. Het plan zal tezijnertijd aan het woonwagenschap en het provinciaal be stuur worden voorgelegd. De la Mar zei dit gisteravond in een ge sprek met de woonwagenbewoners op het Leidse kamp aan het Trekvaartplein. Het gesprek had een informeel karakter, zo'n veertig bewoners namen er aan deel. Van hun kant werd gevraagd om een regeling dat woonwagenbewoners hun plaatsen onderling kunnen ruilen. Zodat het moge lijk wordt dat iemand na bijvoorbeeld eni ge jaren in Oegstgeest te hebben gestaan, voor langere tijd van plaats ruilt met een bewoner in Voorschoten. Uit het gesprek bleek dat de woonwagen bewoners vooralsnog vasthouden aan handhaving van het kamp aan het Trek vaartplein. De bereidheid om naar kleine re kampjes te verhuizen, ontbreekt bij de huidige bewoners. Handhaving van het' Trekvaartplein in kleinere vorm met toe voeging van een aantal trekkersplaatsen, acht De la Mar niet uitgesloten. Verwacht wordt echter dat de situatie tot na de zomer in een impasse zal blijven. De la Mar voelt er niets voor om woonwagens naar de gereed zijnde kampjes in de regio te laten verslepen en zal de gemeenteraad van Leiden ook niet voorstellen de motie waarin is uitgesproken dat er niet gesleept zal worden, van tafel te halen. Daarbij gaan een aantal van de woonwagenbewo ners op vakantie. De provincie wil dat de gemeente Leiden de woonwagenbewoners dwingt om te verhuizen naar de regio waar momenteel veertien standplaatsen niet gebruikt wor den. „Voor de zomer moet de niet-wegs- leep-motie van tafel zijn", stelde gedepu teerde A. Gtinther een week geleden. An ders zou de provincie een aantal plaatsen voor kleine kampjes in Leiden aanwijzen. TOCH COMPLIMENTEN VAN RAADSLEDEN LEIDEN De leiding van de Leidse politie heeft fouten gemaakt bij de actie die op donder dag 22 mei werd gevoerd tegen de opening van het nieuwe politiebureau. Commissaris H. Mostert zei dit gisteravond in een vergadering 1 van de raadscommissie voor al gemene en bestuurlijke aangelegenheden. Mos tert reageerde hiermee op een opmerking van mevrouw M. van der Molen (PvdA), die de po litie juist complimenteer de met het optreden op 22 mei. I Mo: Eeigt Mostert, die de hand diep in eigen boezem stak, zei dat de politie verkeerd had gehan deld bij de optocht van de ac tievoerders door de stad en bij het verbranden van een aantal vlaggen voor het nieu we politiebureau. De demon stranten splitsten zich tijdens hun tocht van de Witte Sin gel naar het bureau aan de Langegracht in groepjes en kozen routes die voor politie te paard en politiewagens niet toegankelijk waren. Mostert zei dat de korpslei ding dat had moeten voor- De politie reageerde volgens de commissaris ook niet alert toen een aantal vlaggen in brand werd gestoken. De da ders konden er ongestraft vandoor gaan. Hierop is van uit het politiekorps scherpe kritiek geuit. Mostert gaf toe dat dat zeer terechte kritiek was. Hij legde uit dat de vlag voor veel politie-agenten een bijzondere betekenis heeft. Het vlag-incident werkt vol gens Mostert nu nog door in het korps. Enkele politie mensen hadden het zó moei lijk met het verbranden van de vlaggen dat het nadelige gevolgen voor hun gezond heid heeft gehad. „Het vla- gincident heeft het hele ge beuren beïnvloed", zo zei de korpschef. Hij legde er nog maals de nadruk op dat het de leiding is geweest, die het fout heeft i Toch zwaaiden de meeste po litieke partijen de politie zeer veel lof toe voor de wijze waarop men op 22 mei te werk was gegaan. Mostert antwoordde hierop dat hij met gemengde gevoelens op de maand mei terugkeek. De commissaris, die in die maand werd geïnstalleerd als korpschef, gaf aan dat de de monstranten zeer„goed waren georganiseerd en over een bekwame organisatie be schikten. Hij wees op de pamfletten die er zeer profes sioneel uitzagen en op het feit dat actievoerders werden betaald. Volgens Mostert wa ren zeer veel actievoerders afkomstig uit plaatsen buiten Leiden. CDA'er Joop Walen kamp zei het betalen van de monstranten zeer zorgwek kend te vinden. Het Het on derzoek naar deze betalingen (die door verschilende getui gen zijn gezien) is in volle gang. Burgemeester C. Goe- koop voegde eraan toe, dat de demonstranten er duidelijk op uit waren geweest de poli tie te verleiden geweld te ge bruiken. Hij zei dat de politie goed had gereageerd door niet in te gaan op de provo caties. Aantal klanten JAC gedaald LEIDEN Het aantal men sen dat om hulp vraagt bij het Jongeren Advies Cen trum (JAC) is de laatste twee jaren in vergelijking met voorgaande jaren gedaald. De daling wordt geweten aan het feit dat het JAC inplaats van zes dagen nog maar vier dagen bereikbaar is. Het vorige jaar deden 286 jongeren een beroep op het JAC. Het merendeel zat nog op school. Gebleken is dat met name vrouwen de weg naar het JAC weten te vin den. De meest voorkomende problemen hadden te maken met relaties en ruzies thuis. Daarbij nam het aantal ver zoeken om hulp bij mishan deling, incest en zelfdoding toe. Eén en ander blijkt uit het jaarverslag van het JAC over de afgelopen twee jaar. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande2_ I J Naam:I Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging)I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Naam: Postcode/plaats: Stuur iLuue/[Jtuuis ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I i, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). A DODELIJK ONGEVAL ELIKAANFLAT EIDEN De gemeente eiden waarschuwt er- >or geen grote voorwer- ?n te verplaatsen in klei- b personenliften. Deze aarschuwing is uitge- lan, nadat gisteren de l-jarige I. Kleijn in een ft in de Pelikaanflat om Bt leven kwam. De man ierd doodgedrukt door sn mini-container vol pa ler. Doordat een wieltje an de container tussen de ftvloer en de muur was lijven steken trok de ontainer scheef in de lift. Ie man, die achter de bak lond werd daardoor ver- orseld. olgens de politie had het igeluk voorkomen kunnen orden als de vloer van de :t een wat andere construc- had gehad. Suggesties Dor verbeteringen zullen ichting leveranciers en fa- rikanten van de liften gaan. S erder geeft de politie het jvies als mensen grote - porwerpen per lift willen verplaatsen, dat zij "dan al- de spullen per lift ver loeren en zelf de trap ne- i^e heer KLeijn kwam altijd j in de studentenflat om oud ||pier op te halen. In de flat •lorden geen minicontainers t de bewoners gebruikt, man had de verrijdbare even geleend van in schoonmaakbedrijf, dat L flat onderhoudt. dodelijk ongeval werd itdekt toen een bewoner )n de flat iemand van het ïoonmaakbedrijf om hulp ?g toen bleek dat de lift iar niet kwam. De jongen het bedrijf ontdekte dat lift tussen twee verdiepin- vast zat en keek door het impje van de liftdeur de ttcébine in. De man was jen al overleden. |e opbrengst van Binnen- iret'86, de manifestatie die op mei in de Groenoordshallen *erd gehouden, is gisteren jverhandigd. De heer J.T. dleijer, voorzitter van het orga nisatiecomité, (rechts op de -bto) overhandigt een cheque "tan dertigduizend gulden aan He heer L.J. Dooren van de inderkliniek van het AZL. Van e opbrengst heeft de kinder- liniek een speelisolator aan- eschaft. Daarin hebben kin eren die niet met de buiten icht in contact mogen komen. He ruimte om te spelen. Het venement, dat door de geza- lelijke Lions-clubs in de regio as georganiseerd, bracht chter meer dan dertigduizend ulden op. Die meeropbrengst lelde de organisatoren in laat om veertien televisies en en cassetterecorders ter be- chikking van de kinderkliniek i stellen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11