ficidóeSouAO/tit Open dag Leids politiebureau trekt vele belangstellenden STAD OMGEVING ALLER LEIIDS) Een bijdetijds geschenk M li Ontslag leraren Emilie Knappert lijkt van de baan Buurthuizen Zuid-West samen in Vogelvlucht Jubileumfeest zwembadDeZijl -<3SM Braderie maakt Breestraat tot echte winkelpromenade MAANDAG 2 JUN! 1986 PAGINA 7 Overval op Profimarkt OEGSTGEEST Bij een overval op de Profimarkt in Oegstgeest is van ochtend om tien uur 13.000 gulden buit gemaakt. Twee mannen met bi vakmutsen drongen de in het win kelcentrum Lange Voort gevestigde supermarkt binnen, gristen een plas tic tasje uit de handen van een man en gingen er vandoor. In het plastic tasje bevond zich het geld. De twee overvallers zijn nog spoor loos, hun vluchtauto (een witte BMW) werd niet lang na de overval bij het Rijnlands Lyceum in Oegst geest aangetroffen. Of de man die be roofd is, een geldloper is of een werknemer van de markt was van ochtend nog niet bekend. Gewonde op open dag LEIDEN Een 5-jarig meisje uit Leiden is afgelopen zaterdag tij dens de open dag van het Leidse politiebureau bekneld geraakt tus sen het hek van de poort van het nieuwe bureau aan de Lange- gracht. De hekken werden net electrisch gesloten toen het meisje bij het scharnierpunt met haar arm be kneld raakte. Politiemensen en omstanders die het zagen gebeu ren, hielden het hek tegen en be vrijdden het meisje. Zij werd met een gekneusde pols naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht.'s Avonds brachten agenten een ijstaart en bloemen bij het meisje. Man in lift doodgedrukt LEIDEN Een vermoe delijke bewoner van de studentenflat Pelikaanhof is vanochtend rond tien uur om het leven gekomen bij een ongeluk in de lift van het gebouw. De man was met een mini-contai ner in de lift gestapt. Toen de lift zich in beweging zette, raakte het wiel van de container bekneld tus sen de bodem van de lift en de schachtwand. Als gevolg hiervan kantelde de mini-container en werd de man doodgedrukt. FLINK PAK SLAAG VOOR INBREKERS LEIDEN Een 63-jarige bewoner van een woning aan de Nieuw- straat heeft zondagmorgen om streeks zeven uur twee inbrekers, die in zijn woning waren binnen gedrongen, een flink pak slaag ge geven. De bewoner liep 's och tends door zijn huis toen hij de deurkruk van de zolderetage zag bewegen. Hij waarschuwde een medebewoner, die direct de politie belde. De man liep zachtjes de trap op en stond plotseling oog in oog met twee inbrekers. Hij gaf ze een paar flinke klappen en sloeg er ook nog met een stuk hout op los. Hij hoopte de twee zo vast te hou den tot de politie kwam, maar bei den wisten via het dak te vluchten. Van hen ontbreekt elk spoor. Kat onder motorkap LEIDEN Een be- woner van de, Sloe- penwal kreeg zon dagmorgen de schrik van zijn leven, toen hij omstreeks elf uur zijn auto wilde star ten voor zijn huis. Er ontstond plotseling veel rook en er vlo gen haren in het rond. Onder de mo torkap zat een poes, die daar waarschijn lijk 's nachts een slaapplaatsje had veroverd. De gewon de poes overgebracht naar een dierenarts. LEIDEN Het collectie ve ontslag voor 36 leer krachten van de Emilie Knappert scholengemeen schap lijkt van de baan. De 36 agogen kunnen nog één jaar in het sociaal plan worden opgenomen en blijven dus nog een jaar op de loonlijst van de school staan. Volgens di recteur B. van Delft blijkt LEIDEN Een dagje kijken in de nieuwe keu ken van de Leidse vari ant van Hill Street Blues, Dat lieten veel Leide- naars afgelopen zaterdag niet aan hun neus voorbij gaan. Al even over twaalven kon commissa ris H. Mostert de dui zendste bezoeker van de open dag van het nieuwe Leidse politiebureau ver welkomen. Het was het echtpaar Nagtegaal uit Leiden. De open dag heeft in totaal ruim drie duizend belangstellen den getrokken. De sfeer was uitstekend, waar door er in tegenstelling tot de populaire politiese rie van de NCRV dus van „blues" geen sprake was in het bureau Lan- gegracht. Uit de vragen en opmerkin gen van de Leidenaars bleek wel dat er erg veel naar poli- tieserie's op de televisie werd gekeken. Overal waar je kwam werden vergelijkingen getrokken. „Kijk, dat is net Derrick. Een typisch politie hoofd", riep een meisje van een jaar of 15 uit. Op de der de verdieping zuchtte een vrouw: „Dus hier wordt je verhoord. Goh, wat modern". Weer een verdieping hoger, op de schietbaan van het bu reau, vertelde een agent over het gebruik van kogels en hoe weinig er eigenlijk wel geschoten werd door de poli tie. Naar aanleiding van zijn verhaal over een speciale ko gel, die in verhouding tot an dere kogels weinig letsel geeft, trok een dame de con clusie dat de politie dus ook met „mensvriendelijke ko gels" werkt. Erg veel belangstelling trok het politiemuseumpje op de tweede verdieping. Daar wa ren allemaal „enge" dingen uitgestald, die zeer tot de verbeelding van de mensen spraken. Als een trotse pauw paradeerde de grondlegger ervan, de heer P. van Duijn door het museum. Samen met politievoorlichter D. Graveland richtte hij dit mu seum in. Hoewel de collega's van Van Duijn niet bijster enthousaist waren, begon de technisch rechercheur zo'n 15 jaar geleden met het ver zamelen van voorwerpen als valse sleutels, wapen- en in- brekerstuig, politiefoto's. Ook de politiehonden zetten zaterdag tijdens de open dag van het Leidse politiebureau hun beste beentje voor. boeien, wapens, valse mun- chaam waren verwijderd en ten en zelfs lichaamsdelen die hij op sterk water zette, die bij een sectie uit het li- Ook bewaarde hij gipsaf drukken van voetsporen. Hij deed dit om mensen een in druk te kunnen geven van de vele werkmethodes, die bij de technische recherche werden en worden gehan teerd. Zaterdag werden al deze voorwerpen voor het eerst aan een groot publiek getoond. Over elk voorwerp kon Van Duijn hele verhalen vertellen en dat deed hij dan ook, ter wijl bezoekers hun sleutels vergeleken met het inbreker- stuig in de vitrines. De gelij kenis was sprekend. Ook de nieuwste aanwinst van het museum trok veel aandacht: de verfbommen waarmee de monstrerende jongeren tij dens de officiële opening van het politiebureau hadden ge gooid. Even kleurig waren de bloemstukken die in de kan tine van het politiebureau opgesteld. De kunstwerkjes waren het resultaat van een bloemschikwedstrijd die af gelopen vrijdagavond in het bureau werd gehouden. De eerste prijs werd gewonnen door mevrouw C.H. Schild, de twee prijs was voor me vrouw Rijnsburger en de derde prijs ging naar me vrouw P. Lagas-van der Hoe ven. SYLVIA VAN LEEUWEN dit uit een circulaire van het ministerie van onder wijs. De Emilie Knappert zegde de 36 leerkrachten eind april van dit jaar ontslag aan omdat men niet wist of ze in het sociaal plan mochten worden opgeno men. Nu dit wel het geval is, zullen de ontslagaanvragen in dividueel worden bekeken. Daarvoor is een jaar de tijd; het sociaal plan geldt namelijk nog voor één jaar. De leraren zijn boventallig ge worden door de herstructure ring van 'het middelbaar be roepsonderwijs. Er waren veel fusies en uit een daarvan ont stond de Emilie Knappert, een school voor middelbaar dienst- verlenings- en gezondheidson- derwijs (MDGO). Een van de fusiepartners was de LOK, een school voor middelbaar sociaal pedagogisch onderwijs (MPSO). Het MPSO, dat op leidde voor onder meer het buurt- en clubhuiswerk, moest de helft van zijn faciliteiten inleveren. Hierdoor werden 50 van de 100 leerkrachten bo ventallig. Dit werd tevens ver oorzaakt door de verminderde belangstelling voor deze vak ken. Om de klap op te vangen werd een sociaal plan opgesteld. Dit ging in op 1 augustus 1984 en zou twee jaar in werking zijn. Het zou mogelijk met één jaar worden verlengd. Op 1 augus tus 1984 verdwenen 15 van de 50 leraren in het sociaal plan. In de wetenschap dat op 1 au gustus van dit jaar 36 leraren boventallig zouden worden, informeerde directeur Van Delft bij het ministerie van onderwijs of deze 36 ook in het sociaal plan mochten mochten worden opgenomen. Hij zou regelmatig een positief ant woord hebben gekregen; het ministerie zou het sociaal plan met één jaar verlengen. Maar omdat er eind april van dit jaar nog geen officiële bevesti ging was ontvangen, besloot het bestuur van de school col lectief ontslag aan te vragen. LEIDEN Het nieuwe buurthuis Vogelvlucht in de voormalige Antoniusschool aan de Boshuizerlaan wordt komende week op geleverd. De organisaties van de te sluiten club- en buurthuizen De Tamboerijn, De Klinker en het Vijfhovenhuis betrekken het nieuwe gezamenlijke onderkomen in juli. De officiële opening zal in augustus plaats hebben, als het nieuwe seizoen begint. De concentratie van het club- en buurthuiswerk in Leiden Zuid- West krijgt met de opening van Vogelvlucht gestalte. De bunde ling gebeurde in het kader van een bezuinigingsoperatie. In de drie buurthuizen werkten in totaal acht vaste krachten en daar van moesten er drie door bezuinigingen verdwijnen. Dat kon al leen maar gebeuren als de drie clubhuizen gezamenlijk een nieuw onderkomen zouden betrekken. Om dat mogelijk te ma ken richtte de gemeente gedurende de afgelopen maanden de voormalige katholieke Antoniusschool aan de Boshuizerlaan op nieuw in. De besprekingen over de toekomst van de leegkomende panden van De Tamboerijn (Valeriusstraat), De Klinker (Berlagestraat) en Vijfhovenhuis (Hoflaan) zijn in een vergevorderd stadium. Het buurthuis De Tamboerijn wordt gesloopt om plaats te ma ken voor een aantal woningen. Het Vijfhovenhuis wordt wel licht overgenomen door de naastgelegen speeltuinvereniging. Deze betaalt de gemeente voor het pand een bedrag van 45.000 gulden. Het onderkomen van de Klinker wordt naar alle waar schijnlijkheid straks gebruikt door wijkvereniging Actief. Deze wijkvereniging heeft momenteel nog geen eigen onderkomen en zou voor een bedrag van 50.000 gulden eigenaar van De Klinker kunnen worden. Het club- en buurthuiswerk van De Klinker wordt na 16 jaar op vrijdag 20 juni afgesloten met een groot feest. In de dagen voor afgaande aan dit feest worden de diverse cursussen op vrolijke wijze afgesloten. Het slotfeest heeft plaats in De Gouden Leeuw in Voorschoten vanaf 19.30 uur. Zaterdag 21 juni wordt in De Klinker een afsluitende receptie gehouden van 17 tot 19 uur om afscheid te nemen van bestuur en de staf van De Klinker. Cursussen Wie in het komende seizoen wil deelnemen aan de cursus sen „First Certificate in En glish" of Cambridge Certifi cate of Proficiency in En glish kan daarvoor op dins- dag of vrijdag een toelatings test doen bij K&O aan de Oude Vest 45. Op dinsdag be gint de test om zeven uur 's avonds, vrijdag om tien uur 's ochtends. Theologisch dispuut Nederlands oudste theolo gisch dispuut, het Leidse Col legium Theologicum c.s. Quisque Suis Viribus viert donderdag het 29e lustrum. Onderdeel van de viering is de feestrede 'Erasmus tegen de ander' door het oud-lid dr. J. Trapman, deze rede wordt uitgesproken om 15.00 uur in het Academiegebouw. Om 21.00 uur wordt een boom ge plant op de hoek Witte Sin gel en Groenhazengracht. 'Quisque' werd opgericht op 19 februari 1841, aanvanke lijk als corpsdispuut maar la ter als algemeen theologisch vakdispuut. Doel is de vor ming en ontwikkeling van aankomende theologen. Dat gebeurt onder meer door het houden van maandelijkse, twaalf uur durende, werk vergaderingen. Rommelmarkt In club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke aan de Pie- terskerkchoorsteeg 15 wordt donderdagavond van zes uur tot half negen een rommel markt gehouden. Wie nog spulletjes heeft voor deze door kinderen georganiseer de markt kan bellen met 071- 123271. Het 10-jarig jubileumfeest van zwembad De Zijl, dat za terdag in en rond het buiten bad werd gehouden, heeft waarschijnlijk concurrentie gehad van de vele andere ak- tiviteiten in de stad, zoals de braderie op de Breestraat en de open dag bij de politie. Hoewel het na twaalf uur wat gezelliger begon te worden, bleef de verwachte grote toe loop uit. Voor het dauw- zwemmen dat vanaf zes uur 's morgens gehouden zou worden was niemand zijn warme bed uitgekomen en ook het joggingzwemmen van negen tot elf ging we gens gebrek aan belangstel ling niet door. Met de inte resse voor de boksdemon- stratie (zie foto), die om twaalf uur begon, was het al wat beter gesteld. Kleine jon getjes met glimmende shorts toonden zich ware Moham med Ali's. De 's middags gehouden home-trainerwedstrijd bleek een succes, evenals de de monstratie van leden van de Leidse Reddingsbrigade, die een auto in het water van de Zijl achterna doken en even later de inzittenden bevrijd den. Aan deze aktie werkte ook de Lotusbrigade mee. Verder was er een optreden van Appie en Flappie. a it quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI J Saam:I Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging)I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam: )Stcode/plaats: uur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I '8, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN LEIDEN Hoe meer winkel straten worden afgesloten, des drukker het lijkt te worden in de stad. Dat bewees de brade rie die zaterdag in de Leidse Breestraat werd gehouden. Zo wel de marktenroute als Bree straat, Korevaarstraat en Gan getje waren voor verkeer afge sloten en het was zelden was het zo druk. Uiteraard zullen de vele aktiviteiten die deze straten sierden een extra aan trekkingskracht hebben ge had. Voorzitter van de Breestraat Winkeliersvereniging, H.C.P. van Cleef stelde zater dagmiddag een groot voorstan der te zijn van het afsluiten van de Breestraat om er een winkelpromenade van te ma ken. „In de plannen van de gemeente blijven de bussen echter wel door de Breestraat rijden. Dan wordt het nog geen promenade en daarom zijn we tegen het plan van de gemeente", aldus Van Cleef, die vindt dat een afgesloten Breestraat de gezelligheid ver hoogt. In samenwerking met het KNOV (Koninkijk Nederlands Ondernemers Verbond) zou den winkeliers uit heel Leiden een aantal oplossingen voor het Breestraatprobleem heb ben bedacht. „Eén daarvan is de zogenaamde Leidsestraat- variant. naar voorbeeld van de Eén van de muziekbandjes die de braderie op de Breestraat verlevendigden. Leidsestraat in Amsterdam, waar -alleen een tram door de winkelpromenade rijdt", aldus Van Cleef, die verder stelde dat geprobeerd" is een compro mis te bereiken in de voorstel len van de gemeente en die van de winkeliers. Meer over de plannen van KNOV en winkeliers wilde de voorzitter van de winkeliersvereniging niet kwijt. Het rapport van het KNOV zal over enige tijd aan wethouder J. Peters worden overhandigd. Gezellig Op de braderie in de Bree straat waren zaterdag vele ak tiviteiten. Een modeshow voor het stadhuis trok erg veel be kijks evenals het poppenspel van het Leids Poppen Theater en de optredens van de jazz bands, die voor de steigers van de Waalse Kerk hadden post gevat. Ook werden er loten verkocht. De opbrengst is be stemd voor de restauratie van de klok van de Waalse Kerk. Voor de restauratie van de kerk zelf is door allerlei subsi dies en de eigen investeringen van de Waalse gemeente, net voldoende geld aanwezig. Het opknappen van de klok zou echter niet meer financieel haalbaar zijn. De Breestraatbraderie werd door het kerkbestuur aange grepen om door lotenverkoop hiervoor geld in te zamelen. De winkeliers van de Bree straat stelden prijzen beschik baar. Met de lotenverkoop werd ruim 2300 gulden opge haald. Ook van het bedrijfs leven worden nog giften ver wacht. Het kerkbestuur heeft inmiddels de aannemer ge vraagd de klok luidbaar te maken. Hiermee is een bedrag van ongeveer 5000 gulden ge moeid^ De klok in de Waalse kerk is de enige kerkklok in Leiden die met de hand geluid wordt. Het is de bedoeling dat de restauratie van de Waalse kerk dit najaar geheel zal zijn afgerond. CeidóeSomcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7