xtreem-rechts verenigt rich in Zuid-Afrika Arrestatie Bu jak ;ware slag voor Poolse verzet I iode Leger voltooit tunnel onder centrale Brussel overspoeld door betogers tegen Martens Moskou doet in Genève nieuw wapen voorstel Hevige strijd rond Palestijnse kampen Mislukken lancering Ariane zet Westen op achterstand JITENLAND CeidMOowumt MAANDAG 2 JUNI 1986 PAGINA 5 eger voert felle svechten met Tamils LOMBO Bij gevechten tussen re- erende Tamils en het leger van Sri ika zijn gisteren vier mensen, onder twee kinderen, gedood. De gevech- vonden plaats in de stad Jaffna op gelijknamige schiereiland in het irden van het land. Zaterdag werden een bomaanslag op een trein in de irt van Colombo vijftien mensen ge ld. Om terroristische aanslagen te irkomen heeft de regering het chtvervoer uit het noordelijke iereiland Jaffna naar andere delen i het land verboden. Tamils, die in zuiden van India wonen hebben de ering in New Delhi gevraagd te be- Idelen in het geweldadige conflict t de Singhalezen. WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft woedend gereageerd op de bekendmaking van de Verenigde Staten, dat zij zich niet meer gebonden achten aan het Salt- II-verdrag ter beper king van de strategi sche wapens. Maar te gelijkertijd heeft Moskou in het ge heim een nieuwe ma nier voorgesteld om de strategische kern bewapening te ver minderen. Volgens de New York Times zal de Sovjet-Unie het aantal strategische systemen verminderen. als de Amerikanen belo ven zich aan het ABM- verdrag te houden. In de Amerikaanse regering is verschillend op net Sov jet-voorstel gereageerd. Sommigen zien het als een belangrijke verande ring, anderen zijn scepti scher. Een aantal func tionarissen waarschuwt dat de Sovjet-Unie het ABM-verdrag mogelijk zodanig wil aanscherpen, dat het Amerikaanse SDI-onderzoek naar een anti-raketsysteem in de ruimte onmogelijk wordt gemaakt. Binnen de hui dige bepalingen van het ABM-verdrag is onder zoek naar een SDI-pro- ject wel toegestaan. An dere functionaris spre ken daarom van een „verleidelijk" aanbod, dat erop lijkt te duiden dat de Sovjet-Unie bereid is af te wijken van haar standpunt dat al het SDI- research moet worden verboden. De Ameri kaanse ministers Shultz en Weinberger wilden niet ingaan op het be richt van de New York Times. Nederlandse kapitein smokkelde ton hasj PERTH Een Nederlandse kapitein is vrijdag in Australië in staat van beschuldiging ge steld wegens smokkel van een ton hasj via zijn boot „Liber- tad". Drie andere bemannings leden van de Libertad, waar van een uit Amsterdam en twee uit Griekenland zijn even eens aangeklaagd omdat zij ge weten zouden hebben dat er hasj aan boord was. De recht bank kwam na acht uur beraad tot zijn besluit na een proces dat drie weken geduurd had. De vier mannen staan op een nader vast te stellen datum te recht. Chileense artsen: politie gebruikt „giftige^gassen SANTIAGO Het Chileense le ger gebruikt „giftige" gassen om demonstranten uiteen te drijven. Hierdoor ontstaan „ernstige" pro blemen aan de gezondheid zoals inwendige bloedingen en verwon dingen aan de ogen, zo staat in een rapport van de organisatie van Chileense artsen. De gassen die de overheid de laatste twee maanden regelmatig gebruikt veroorzaken verder zwellingen aan het strotte- hoofd en de longen, aldus het rap port. Het Chileense ministerie van binnenlandse zaken heeft niet op het rapport gereageerd. Duarte wil opnieuw met rebellen praten SAN SALVADOR President Jose Napoleon Duarte van El Salva dor heeft de opstandelingen in zijn land gisteren opgeroepen komende zomer nogmaals te praten over be ëindiging van de al zeven jaar du rende burgeroorlog. Duarte deed een beroep op« aartsbisschop Arturo Rivera y Damas, hoofd van de Sal vadoraanse katholieke kerk, te be middelen tussen de regering en de rebellen. Eerdere onderhandelingen mislukten omdat Duarte, de ge sprekken, in tegenstelling tot dit aanbod, buiten El Salvador wilde houden. Naar schatting heeft de oorlog tussen de regering en de linkse rebellen 60.000 levens gekost. IETORIA Enige :nduizenden ultra- chtse blanken zijn za- rdag bij het Voortrek- ïrsmonument in Preto- bijeengekomen om te ïmonstreren tegen de ervormingsplannen van e regering. De bijeen- omst vond plaats aan de ïoravond van de viering i m de vijfentwintigste ?rjaardag van de Zuida- ikaanse republiek. is de eerste maal in de ge- hiedenis dat de leiders van vier belangrijkste rechtse oeperingen samen op een bijeenkomst aanwezig waren. Op het podium stonden An- dries Treurnicht van de Con servatieve Partij, Jaap Marais van de Herstigte Nasionale Partij, Eugene TerreBlanche van de neo-fascistische Afri kaner Weerstandsbeweging en Carel Boshoff, hoofd van de (culturele) Volkswag naast elkaar. De opkomst van de rechtse beweging in de laatste maan den is een direct gevolg van de hervormingsplannen van de Zuidafrikaanse president Pieter Botha. Hij heeft de Azi atische en gemengde bevol king, die een minderheid in het land vormt, een beschei den invloed beloofd. Ook zou hij plannnen hebben om de zwarte bevolking, die geen stemrecht heeft, in geringe mate bij het regeringsbeleid willen betrekken. Naarmate de dag vorderde, stroomde het amfitheater bij het monument vol. Groepen AWB-sympathisanten, ge kleed in khaki uniformen met om de arm het sterk op het Swastika-symbool gelijkende herkenningsteken, vormden de ordedienst. Een orkest speelde liedjes uit de tijd van de Boerenoorlog, die enthou siast door het publiek werden meegezongen. De invloedrijke zakenman Gavin Relly, voorzitter van de machtige mijnbouwmaat- schappij Anglon American Corporation, heeft gisteren in een interview gezegd dat de blanken in Zuid-Afrika zich neer moeten leggen bij een regering die wordt overheerst door zwarten. „De stank van apartheid een dode albatros vernedert de blanke net zo goed als de zwarte". Demonstranten in Witbank hebben zaterdagavond een zwarte politieman aangeval len en levend begraven. De man woonde de begrafenis bij van een vriend, toen hij door de menigte in een pas gedol ven graf werd geworpen en begraven. Toen de politie na een uur arriveerde, was de man overleden. Agenten slaan studenten neer, die zaterdag op de universiteit van Witwatersrand demonstreer den tegen de aanwezigheid van politie op de campus. De polltie-eenheden zijn daar enige tijd geleden gestationeerd na demonstraties tegen de apartheid. BEIROET De al bijna twee weken durende strijd tussen sji'ieten en Palestijnen rond de Palestijnse vluchte lingenkampen in Beiroet is zaterdag in alle hevigheid losgebarsten en heeft volgens de politie al 49 doden en 289 gewonden geeist. De gevech ten van zaterdag waren de zwaarste sinds de strijd om de kampen op 19 mei een nieuwe ronde inging. De sji'ieten bestookten Sabra, Chatilla en Bouij el-Barajneh ononderbroken met tankge- schut en raketten. Hun Pale stijnse tegenstanders deden uitvallen vanuit de omsingel de kampen om de belege raars met raket- en granaat- aanvallen te treffen. RSCHAU Zbigniew I ak, de „Robin Hood de Poolse politiek" is allen, nadat hij vier lang aan de politie weten te ontkomen, arrestatie van het ifd van het voorlopig rdinatiecomité (TKK) Solidariteit, het hoog- orgaan binnen het on- grondse verzet, is in en als een bom inge ven. Men vraagt zich af Bujak zich heeft laten tnemen door de agen- in regenjas van de po- Bke politie (SB), aan hij zo vaak is ontglipt. arrestatie van Bujak bete- t een zware slag voor Soli- teit. Voor de Polen was hij evenzeer een symbool van de arbeidersorganisatie als Wale sa. Volgens waarnemers zullen de Poolse leiders het gebeuren volgende maand, op het partij congres, exploiteren 'om hun stelling kracht bij te zetten, dat de situatie in Polen stabiel is. Volgens het persbureau PAP heeft Bujak activiteiten ont plooid die „gericht waren op omverwerping van het consti tutionele systeem in Polen". Die beschuldigingen kunnen leiden tot de doodstraf. Maar westerse diplomaten achten het onwaarschijnlijk dat Bu jak, die wordt beschouwd als een politieke gevangene, ter dood zal worden veroordeeld. Tijdens de arbeidsonrust van augustus 1980, die leidde tot de oprichting van Solidariteit, leidde Bujak een staking in de Ursus-tractorenfabriek in Warschau. Nadien werd hij ge kozen tot voorzitter van de af- deling-Warschau van Solidari teit. In de nacht van 12 op 13 december 1981, bij de afkondi ging van de staat van beleg, werd hij samen met ongeveer 5.000 andere vakbondsactivis ten opgepakt. Maar op een of andere manier zag hij kans te ontsnappen. Met vier andere voortvluchtige leden richtte hij in april 1982 het Tijdelijke Coördinatiecomité TKK op, dat ondergronds het werk van Solidariteit voortzette. Als leider van het TKK on dertekende Bujak ondergrond se oproepen tot demonstraties, stakingen en boycots. Aan der gelijke oproepen wordt sinds het opheffen van de staat van beleg in juli 1983 steeds min der gehoor gegeven, maar de ondergrondse activiteiten van Solidariteit bloeien nog steeds. Het feit dat Bujak zich bijna vijf jaar lang aan arrestatie heeft weten te onttrekken heeft hem tot een volksheld gemaakt en de autoriteiten in verlegenheid gebracht. Hij dook overal in het land even op om weer te verdwijnen zo dra zijn opdracht was vol bracht. Er doen talloze verha len over hem de ronde. Zo is hij een meester in het verkle den zodat niemand, zelfs niet zijn vrienden, hem herkennen. Het TKK is het afgelopen jaar overigens voor een groot deel van zijn leiding beroofd. Bog- dan Lis en Wladyslaw Frasy- niuk zitten in de gevangenis. Tadeusz Jedynak en Bodgan Borusewicz wachten op hun proces. Andere vakbondsleden zijn ondergronds gaan opere ren om hun plaats binnen het TKK over te nemen. Maar zij zijn pas later aan de organisa tie toegevoegd en genieten lang niet zoveel bekendheid als de oorspronkelijke oprich ters. VN eens over vijfjarenplan voor Afrika NEW YORK De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft met algemene stemmen een resolutie aange nomen, waarbij alle lidstaten worden opgeroepen steun te verlenen aan een economisch vijfjarenplan voor Afrika. De resolutie, die is opgesteld door een speciale vergadering van de VN over de economi sche problemen van het Afri kaanse continent, onderschrijft een plan van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE). In het OAE-plan wordt sterk de nadruk gelegd op her stel van de landbouw in Afri ka, die zwaar te lijden heeft gehad onder droogte, burge roorlogen en slecht beheer. De totale kosten van dit plan belopen 128 miljard dollar (ruim 330 miljard gulden), waarvan ruim een derde zou moeten worden opgebracht door landen buiten Afrika. In de resolutie leggen de niet- Afrikaanse landen zich hier echter niet op vast. Wel zegt de internationale gemeenschap toe „alles te zullen doen om af doende middelen te verschaf fen om het Afrikaanse ont wikkelingsprogramma te on dersteunen en aan te vullen". De Senegalese minister van buitenlandse zaken Ibrahim Fall, één van de belangrijkste vertegenwoordigers van de OAE tijdens de zes dagen du rende besprekingen van de speciale VN-vergadering, zei zeer bemoedigd te zijn door het resultaat 'ÜISKOU Deskundi- van het Russische le- hebben met explosie een tunnel voltooid feller de verwoeste reac- van de kerncentrale Tsjernobyl. explosieve ladingen moes ten met zorg geplaatst worden om geen al te grote trillingen te veroorzaken, terwijl snel ge werkt moest worden om al te lange blootstelling aan radio activiteit te vermijden, zo be richtte gisteren het dagblad voor het Russische leger. In de tunnel zijnbuizen aangelegd om onder en rond reactor nr. 4 cement te storten en de splijt stof voor honderden jaren in beton te vatten, tot de radioac tiviteit in de centrale is ver vallen. Ongeveer 2000 mensen hebben in het Poolse Krakow betoogd tegen de bouw van Russische kerncentrales in Polen. Het was de grootste demonstratie van deze soort in Polen sinds de kernramp in Tsjernobyl. De politie greep niet. De demon stranten riepen leuzen als „Wij willen geen jodium uit de Sov jet-Unie" en „Heden Tsjerno byl, morgen Zarnowiec". In die plaats wordt de eerste Poolse kerncentrale gebouwd. Westerse ambassades in Mos kou, die vlees, melk, bloemen en andere produkten op radio activiteit hebben laten onder zoeken, hebben verklaard dat hierin soms hogere doses stra ling zijn aangetroffen dan nor maal. De ambassades vonden de gemeten straling echter geen reden tot grote ongerust heid. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Ruim hon derdduizend mensen heb ben zaterdag in Brussel gedemonstreerd tegen de bezuinigingsplannen van de regering-Martens. De betoging was georgani seerd door de socialisti sche vakbeweging, die de afgelopen tijd opriep tot de massale stakingen, waaraan vooral in Wallo nië gehoor is gegeven. De betoging van zaterdag richtte zich vooral tegen de aantasting van koopkracht en sociale zekerheid en de bezui nigingen bij het onderwijs en de spoorwegen, die onderdeel zijn van Martens „spaarplan" van 11,1 miljard gulden tot eind 1987. De belangrijkste vraag was echter of de demonstratie het sluitstuk van een maand vol actie was of dat België nog grotere arbeidsonrust te wach ten staat. Volgens de voorzitter van de socialistische overkoe pelende vakbond ABVV, An- dré van den Broecke, zullen de acties doorgaan. De voorzit ter van de Socialistische Partij, Karei van Miert, verklaarde dat de betoging ook een poli tiek motief had. Hoewel zich leden van de Waalse christelijke vakbond aangesloten hadden bij de de monstranten, is nog steeds niet duidelijk hoe uiteindelijk de opstelling zal zijn van de over koepelende christelijke vak bond. Deze bond stelt deelna me aan de acties afhankelijk van het resultaat van het ge sprek, dat de komende week gevoerd zal worden met de re- de betoging tegen het beleid van uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen tegen eventue le rellen. Alle strategische punten in de Belgische hoofd stad werden beschermd door kordons van de Rijkswacht. De toegangswegen tot de „neutrale zone" (waar de rege- rings- en parlementsgebouwen liggen en waar nooit betoogd mag worden) waren met voer tuigen hermetisch afgesloten. De betoging verliep echter zonder incidenten. /IIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER rf- Smidje Verholen had gelijk, want toen hij ïwsgierig rondspeurde naar de oorzaak van i' e ruitenbrekerij, zag hij tussen al de glas- Lind- erven op de grond een steen liggen en om steen was een stukje papier gewikkeld. Snel John fóuwde de smid dat stukje papier, hetwelk Ooj- briefje bleek te zijn, dat in tamelijk stumpe- flarin-i taal de volgende mededeling bevatte: „As 3e*e 's' vabriezeer dan in het ferfollug lfj£ n knetterkaarters meer! Me wraak zal bloei- l'weez!" Nadenkend schoof de smid het far,' ïmde papiertje met de akelige bedreiging ien zijn vingers heen en weer. „Hoe be- ~hh at het!" plofte er tenslotte tussen de om- g zijner tanden vandaan, met welke veel- Werffcende mode-uitdrukking hij de geschiedenis jefijomen typeerde. „Hoe bestaaaót het! Nou n ze mijn ruiten nog stuk gooien en nou zul le mij nog gaan bedreigen! En heb ik óóit mijn leven een knettercarter gemaakt? Wel nee, nog nóóit! En ik zal er nooit een maken óók! Ik geloof niet eens aan die r..dingen!" Net op tijd slikte hij dat ene lelijke woordje in en hij begaf zich naar de smidse. Misschien vond hij de kleine Kareltje daar. Dan kon hij hem eens vragen of hij misschien een verdacht persoon in de buurt had zien rondscharrelen, die in staat geacht kon worden de bedrijver te zijn van die snode steen-smijterij. Maar de smid kon Karel tje niet vinden, wat trouwens niet zo'n wonder was, want de kleine leerling was boos weggelo pen en liep nu mopperend door de nog stille straatjes van het dorpDat zelfde dorp was trouwens ook het doelwit van een levens grote en verschrikkelijk dure auto, die getooid was met een bordje, waarop enkele vergulde metalen sterren waren gemonteerd. Dat er hoge militairen in die wagen zaten is dus wel duide lijk, maar wat hun plannen zijndat zal nog moeten blijken. Israël vervangt „lastige" procureur JERUZALEM Het Israëlische kabinet heeft gisteren besloten procureur-generaal Zamir te vervangen door de 63-jarige rech ter Yosef Harish. Za mir raakte vorige Yosef Harish. week in conflict met het kabinet nadat hij opdracht had gegeven tot een onder zoek tegen het hoofd van de Israëlische binnenlandse veilig heidsdienst Shin Bet wegens de dood van twee gevangen Palestijnse buskapers in 1984. Volgens de secretaris van het kabinet, Yossi Beilin, komt er echter wel een onderzoek naar de rol die de Shin Bet heeft gespeeld in deze affaire. Overigens bestaat er volgens hem geen verband tussen de vervanging van Zamir en het onder zoek. Zamir, die zeven jaar procureur-generaal is geweest, bood in februari zijn ontslag aan, maar tot gisteren konden de Arbeiderspartij en het Likoedblok het niet eens worden over de aanwijzing van zijn opvolger. De vervanging van Za mir komt een week nadat hij een onderzoek gealstte tegen het hoofd van de Shin Bet, Avraham Shalom, naar aanlei ding vaned dododvan de buskapers. De regering-Peres was sterk tegen het onderzoek gekant, omdat daardoor mogelijk geheime informatie over de werkwijze van de inlichtingen- diens( in de openbaarheid zou komen. Alleen Sovjet- Unie kan nog satellieten lanceren KOUROU De mislukte lancering van een Ariane- 2-raket in de nacht van vrijdag op zaterdag vormt een zware tegenslag voor de ruimtevaart in het al gemeen en de Europese in het bijzonder. Op het vluchtleidingscentrum in Kourou (Frans-Guyana) besloot men de raket, met een telecommunicatiesa- telliet aan boord, te ver nietigen nadat de derde trap niet tot ontbranding gekomen was. De directe schade van de mis lukte lancering bedraagt circa 220 miljoen gulden. Maar de gevolgen op langere termijn zijn nog veel groter. Sinds de Amerikanen in januari hun ruimteveer Challenger verlo ren bezat Arianespace, een commerciële onderneming die verantwoordelijk is voor het programma met Ariane-raket- ten, in het Westen feitelijk een monopolie wat het lanceren van satellieten betreft. De Verenigde Staten hebben im mers besloten tot 1987 geen sa tellieten meer de ruimte in te schieten. Het is nog niet be kend hoe lang de lanceringen van de Ariane worden opge schort. Sinds het drama met de Chal lenger was door belangheb benden zware druk op Aria nespace uitgeoefend het aantal lanceringen van commerciële satellieten op te voeren. Het consortium heeft op het mo ment 33 lanceeropdrachten in portefeuille, waarmee een be drag van haast 5 miljard gul den gemoeid is. Daags voor de mislukking was bekendger- maakt dat Arianespace tot eind 1988 acht extra lancerin gen zal uitvoeren, wat goed is voor nog eens 900 miljoen gul den. Directe consequentie van het mislukken van de jongste lan cering van de Ariane, de acht tiende in de reeks waarvan er veertien slaagden en vier mis lukten, is dat het Westen op korte termijn niet beschikt over een raket die satellieten kan lanceren. De Sovjet-Unie is op het moment het enige land dat dergelijke toestellen in de ruimte kan brengen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5