Den Uyl kondigt definitief vertrek als PvdA-leider aan /KONINKLIJK.' /HUIS Landelijke zoekactie nog zonder resultaat Lubbers stelt Nieuw- Zeeland hulp voor Christiaanse (CDA) wil andere VVD- onderhandelaar Voorlichting voor vakantiewerkers VVD wil door beter personeelsbeleid affaires voorkomen BINNENLAND ËeidóeCotvui/nt MAANDAG 2 JUNI 1986 PAGINA 3 (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Politie- 1 korpsen in heel het land nemen deel aan de grote zoekactie naar de ontvoer- n de bankiersvrouw uit Spij- e kenisse, van wie men ver- e moed dat ze nog steeds in Nederland is. Op het hoofdbureau van politie in e Rotterdam is een crisis- centrum ingericht. g De politie wil van het publiek weten of men de vrouw vrij dagmorgen tussen drie en vijf uur nog heeft gezien. Ook wil n men informatie over de licht- e groene Volkswagen Passat of r de beige Audi-90, waarin de n vrouw in die periode moet zijn vervoerd. Mevrouw Osterman is 1.87 meter lang. heeft een 'l slank postuur, donkerblond halflang haar met blond ge- verfde Tokken, draagt een bei- ge broek, een zalmkleurige Htrui en heeft een donkerbrui- jlne, halflange winterjas bij llzich. De daders zijn volgens de I politie ongeveer 25 jaar oud en n 1.70 meter lang. De vannacht gevonden blauwe Audi 100 GL5E is de auto die de ontvoerders in de Schiphol- tunnel hebben klemgereden I en waarmee ze erin slaagden l_ de politie af te schudden, die hen vanuit een helicopter volgde. Volgens de politie zat de bankiersvrouw op dat mo- ment al niet meer in de auto. Men vermoedt daarom dat de l_ drie ontvoerders zijn geholpen h door een tweede groep bende- r leden. Tips over de vrouw of haar ontvoerders verwacht men op telefoonnummer 010 - 424.3456. De ontvoerders moeten nog steeds in het bezit zijn van een aanzienlijk bedrag aan losgeld, "dat vrijdagmorgen door de Verenigde Spaarbank is uitbe taald. De daders hebben het echtpaar al op donderdag avond in hun woning in Spij- kenisse gegijzeld en hebben la- 1 ter de man weer losgelaten om 1 losgeld te halen voor de vrijla ting van zijn vrouw. Nadat de J daders dat geld in ontvangst r hadden genomen gingen ze op de vlucht, waarbij ze de vrouw 3 meenamen. Volgens de politie is sindsdien niet om nieuw los- 1 geld gevraagd. Dat de ontvoer- ders na ontvangst van het los geld de vrouw niet hebben 6 vrijgelaten is vermoedelijk te wijten aan het feit dat zij er lucht van kregen dat de politie hen op de hielen zat. 3 ARJEN VAN DER SAR 3 juni Prins Claus brengt een werkbezoek aan de pro vincie Zeeland. Tijdens dit bezoek zal in het bij zonder aandacht worden besteed aan de water huishouding en de zee wering op het eiland Walcheren. Ook bezoekt de prins het bedrijf Ver- straeten bv, een van de winnaars van de Koning Willem I plaquette In 1985. Prins Bernhard woont in Delft de heropening bij van het Koninklijk Neder lands Leger- en Wapen museum „Generaal Hoef- fer". Tot '95 250.000 banen weg in staalindustrie WASHINGTON In de periode tot 1995 zullen er in de VS, Japan en de landen van de Europese Gemeenschap bij elkaar 250.000 banen in de staalindustrie verdwijnen. De oudere fabrieken zullen langzaam verdwij nen als gevolg van de opkomst van efficiën ter producerende landen als Zuid-Korea en Brazilië, zo staat in een studie van Chase Econometrics, de afdeling economisch on derzoek van de Amerikaanse Chase Man hattan Bank. De produktiecapaciteit van de Japanse staalfabrieken zal volgens de studie achttien procent kleiner worden en in 1995 129 miljoen ton bedragen. In de VS zal de vermindering twintig procent bedragen tot 95 miljoen ton en de Europese staalindustrie zal de produktiecapaciteit zien verminderen met zeventien procent tot 139 miljoen ton. Betoging tegen abortuskliniek ENSCHEDE Een groep jonge ren heeft het afgelopen week einde in Enschede actie gevoerd tegen de abortuskliniek die sinds kort in die plaats is gevestigd. De groep, een afdeling van „Jongeren voor het leven'heeft principiële bezwaren tegen abor tus provocatus. Daar komt als extra kritiek tegen de kliniek in Enschede bij dat deze instelling er volgens de groepering op twij felachtige gronden is gekomen. De jongeren wijzen er in een verklaring op dat het instituut in strijd met de wet handelt. Vol gens de woordvoerder van de groepering namen aan de actie 400 jongeren deel. Gevolgen kernramp niet verzekerd HILVERSUM Honderddui- zenden Nederlanders zijn niet verzekerd tegen de zeer hoge medische kosten van een be handeling na radioactieve be smetting. De particuliere ver zekeraars vergoeden de kosten bij een kernramp of het ge bruik van kernwapens niet, in tegenstelling tot de zieken fondsen. De particulier verze kerden kunnen de kosten van een langdurige behandeling na straling onmogelijk dragen. Het Tweede Kamerlid Muiler van Ast (PvdA) kondigde daarom zaterdag voor de radio aan bij de regering aan te dringen op een aanpassing van de polissen. Turkse vrouw neergeschoten, bejaarde man omgebracht ZAANDAM Een schietpartij in Zaandam heeft gistermiddag het leven gekost aan een Turkse vrouw. De politie heeft later op de dag de mogelijke dader aangehouden. Volgens om standers zijn zeven schoten gelost op de vrouw toen zij uit haar flat vluchtte. Een wandelaar heeft zaterdagmorgen in Breda het lijk gevonden van de met messteken om het leven gebrachte 77-jarige A. Cornelis uit Breda. Zijn auto was vrijdagavond al leeg uit een gracht gehaald. Cornelis had die avond een kennis naar het station gebracht. De vermoorde vrouw die vorige week dinsdag werd gevonden in een poldersloot in de ge meente Ridderkerk is door de politie geïdentifi ceerd als de achttienjarige prostituee Daphne K. Zij werkte in het tippelgebied langs een weg in de omgeving van het centraal station waar eerder dit jaar twee soortgelijke moorden heb ben plaatsgehad. Deze zijn niet opgehelderd. Duizend jaar oud wegdek gevonden GRONINGEN Amateurge ologen hebben in Groningen de resten gevonden van een ongeveer duizend jaar oud wegdek. Deze werden aange troffen in het centrum van de stad, zo'n twee meter onder het asfalt. Het stuk wegdek bestaat uit veldkeien. Het moet tussen de jaren 900 en 1100 zijn aangelegd. Volgens amateur-archeoloog Ger Kor- tekaas is dit het oudste weg dek dat ooit in Groningen werd gevonden. Hij noemt de vondsten zeer interessant om dat deze passen in een theorie volgens welke de stad Gronin gen al in de zevende of achtste eeuw als dorp is ontstaan. DEN HAAG Zowel Nieuw-Zeeland als Frankrijk zoekt manieren om de diplomatieke geschillen bij te leggen die zijn ontstaan na het tot zinken brengen van de Rainbow Warrior, vorig jaar juli in de haven van Auckland. Dit is gebleken tijdens het bezoek dat de Nieuwzeelandse premier David Lange dit weekeinde aan Nederland bracht. Premier Lubbers, die momen teel optreedt als voorzitter van de EG, riep de twee landen zaterdag op de onderlinge twistpunten ter rege ling voor tè leggen aan een derde partij. De relaties tussen Wellington en Parijs bevinden zich op een dieptepunt sinds agenten van de Franse geheime dienst vorig jaar het Gjeenpeace-schip tot zinken brachten. De Ra nbow Warrior zou een protestactie leiden tegen Franse kernproeven op het atol Mururoa in de Stille Oceaan. Deze kernproeven zijn een doorn in het oog van Nieuw-Zeeland, dat zich met name sinds Lange aan de macht kwam, twee jaar geleden, heeft on derscheiden door een fel anti-nucleair standpunt. In zijn woor denoorlog met Frankrijk zei de premier ooit dat de twee landen „vijanden" van elkaar zijn. Overigens zijn niet alleen de betrek kingen met Frankrijk verstoord. De relaties met de Verenigde Staten zijn sinds februari vorig jaar op een laag pitje komen te staan, nadat Nieuw-Zeeland had geweigerd een Amerikaans oorlogsschip toe te laten. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Bij het aantreden van een twee de kabinet-Lubbers zal dr. Joop den Uyl het po litiek leiderschap van de PvdA definitief overdra gen aan Wim Kok. Den Uyl kondigde dit zater dag officieel aan tijdens een vergadering van de PvdA-partijraad in Am sterdam. Hij blijft overi gens wel lid van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, waar hij zich voornamelijk met „internationale aangele genheden" bezig wil houden. Zowel Den Uyl als partij voorzitter Max van den Berg hielden de partijraad in hun toespraken voor, dat de te leurstellende verkiezingsuit slag voor de PvdA geen aan leiding mag zijn tot wijziging van de politieke koers. „We moeten niet opschuiven naar het midden; maar we moeten wèl proberen in de komende jaren meer mensen uit het politieke centrum aan te spreken", aldus Den Uyl. De partijraad besloot het par tijbestuur op te dragen, een „breed en gedegen onder zoek" in te stellen*, naar de Een in gedachten verzonken Joop den Uyl met naast hem Max van den Berg die al eerder aankondigde per september als partijvoorzitter op te stappen. oorzaken van de verkiezings uitslag, die de PvdA een veel geringere winst opleverde dan was verwacht. Bij dit on derzoek moeten de fracties uit de Eerste en Tweede Ka mer, de regionale partij-afde lingen en het wetenschappe lijk bureau van de PvdA be trokken worden. Een eerste evaluatie van het onderzoek zou in september klaar moe ten zijn. Hoewel iedereen het eens bleek te zijn met de conclusie van de partijtop, dat de PvdA trouw dient te blijven aan haar eigen programma, bena drukten veel regionale afge vaardigden dat de PvdA de hand maar eens flink in ei gen boezem zou moeten ste ken. „We hebben op 21 mei een koekje van eigen deeg gekregen omdat we in de campagne zo sterk de nadruk hebben gelegd op de tweede ling tussen links en rechts in de maatschappij", zei een spreker. Anderen spraken van een „te weinig inspire rende campagne" of vroegen zich af waarom de PvdA in de laatste weken zo duidelijk had gemikt op het CDA als mogelijke coalitiepartner. Over de winst van Lubbers zei iemand: „Niet de politieke inhoud maar de glamour gaf de doorslag". Slechts één af gevaardigde zei dat ook de rol van Den Uyl tijdens de campagne aan nadere studie moest worden onderworpen. Den Uyl haakte daar later op in met de woorden: „Ik be twijfel of het zinvol zou zijn geweest, het partijleiderschap eerder aan Wim Kok over te dragen. Zo'n overdracht moet zorgvuldig gebeuren. Kijk maar eens naar de VVD, waar Wiegel vier jaar geleden plotseling zei: „Ik ga weg, hier is Ed". We zien nu waar dat toe geleid heeft". De partijraad besloot met overgrote meerderheid, dat er na het aanstaande vertrek van Max van den Berg (in september) niet onmiddellijk een nieuwe partijvoorzitter zal worden gekozen. Daar mee wordt gewacht tot het vooijaarscongres van april 1987. Met algemene stemmen werd tenslotte een motie aan genomen, waarin de „proef ballonnetjes van staatssecre- tasris van der Reijden" om het ziekenfondspakket in te krimpen en grote eigen risi co's in te voeren „onaan vaardbaar" werden genoemd. Gulden rit Het nieuwe station Sloterdijk in Amsterdam-West kreeg afgelopen zaterdag erg veel bezoekers te verwerken, die voor één gulden de vrijdag geopende Schiphollijn konden uitproberen. Ook de nachttrein die sinds zaterdag in de kleine uurtjes Schiphol verbindt met Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, blijkt aan te slaan bij het publiek. In totaal twaalf nachttreinen (zes heen, zes terug) rijden elk uur het traject Rotterdam-Den Haag-Leiden-Schiphol-Amsterdam-Utrecht. Christiaanse DEN HAAG De voorzitter van de CDA-fractie in de Eerste Kamer, Christiaanse, is van oordeel dat de VVD zo snel mogelijk een nieuwe leider moet aanwijzen. De CDA-senator vindt het voor het CDA „minder aan trekkelijk" in een kabinetsformatie te moeten onder handelen met iemand die niet meer de uitgesproken leider van zijn partij is. Christiaanse acht de manier waarop Nijpels opzij is geschoven erg ongelukkig. „Dat verdient hij niet. Maar het is een feit. Nij pels zal enigszins moeten terugtreden". Christiaanse denkt dat Nijpels als de vice-fractievoorzitter van de VVD kan toezien op de gemaakte afspraken in een regeerakkoord. Volgens vice-fractievoorzitter Evenhuis van de VVD gaat Nij pels gewoon door met onderhandelen. Bepaalde personeelsom- standigheden worden aan het eind van de informatieperiode be keken. Er is geen enkele reden om daar nu tussentijds doorheen te fietsen, aldus Evenhuis vanmorgen voor de radio. Volgens Evenhuis heeft informateur De Koning voor het slagen van zijn informatie op geen enkele wijze belang bij het aanhoren van dit soort uitspraken en zal ook de termijn van de formatie er niet door worden verlengd. WOERDEN „Ik dacht even dat we weer thuis in Zuid-Afrika waren. Wij zijn daar wel wat gewend, maar het was voor ons een schokkende ervaring, dat dit je ook in Nederland kan overkomen". Aldus de Zuidafrikaanse vakbondsbestuurder Dusty Ngwane, die vrijdagnacht op Schiphol van de marechaussee te horen kreeg dat hij alleen Nederland in mocht als hij een verklaring ondertekende dat hij hier niets zegt dat de betrekkingen tussen Nederland en het land van Botha zou kunnen schaden. Ngwane, die op uitnodiging van de FNV samen met een vak bondscollega enkele dagen in Nederland verblijft, maakte zater dag op een FN V-bijeenkomst in Woerden duidelijk dat hij niet van plan is zich de mond te laten snoeren. „We gaan hier doen wat we van plan waren te doen. Onze boodschap is bepaald niet dat het regime in Zuid-Afrika moet worden gesteund, wij zijn hier om de mensen duidelijk te maken dat elke vorm van vreedzame pressie op Zuid-Afrika om het huidige systeem van apartheid ongedaan te maken, welkom is", aldus Ngwane. DEN HAAG Het minis terie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft ook dit jaar weer een fol der uitgebracht over va kantiewerk voor jongeren. Ieder jaar maken vele jon geren van de (zomerva kantie gebruik om hun zakgeld aan te vullen tot een acceptabel niveau. Dat betekent veelal dat ze onvoorbereid kennis ma ken met allerlei sociale wetten die onze verzor gingsstaat rijk is. In de folder „Wat iedere va kantiewerker moet weten" ko men de belangrijkste wetten en regels aan de orde. Werken in de schoolvakantie mag als je vijftien jaar of ouder bent, maar 's nachts werken is voor jongeren onder de achttien jaar taboe. Zo lang een vakan tiewerker niet meer dan 1400 gulden netto verdient, komt de kinderbijslag van zijn ouders niet in gevaar. Studenten die een beurs krijgen mogen 2080 gulden bijverdienen, zonder dat dat terugvorderingen ople vert. Voor de regeling in het nieuwe stelsel voor studiefi nanciering verwijst de folder naar de toelichting op de aan vraagformulieren '86/'87. Iedere vakantiewerker heeft recht op het minimum-jeugd loon (afhankelijk van de leef tijd tussen 110 en 322 gulden netto per week) en op vakan tiedagen en vakantietoeslag. Door een arbeidsovereenkomst af te sluiten betaalt ook de va kantiewerker sociale premies en wordt hij dus doorbetaald bij ziekte. Mocht hij tegelijker tijd (via de ouders bijvoor beeld) al verzekerd zijn bij zie kenfonds of particuliere maat schappij, dan is het mogelijk de premie daarvoor terug te krijgen van het ziekenfonds. Ook is het mogelijk te veel be taalde loonbelasting (als het meer dan 200 gulden is) terug te vragen via een T-formulier bij het belastingkantoor. Voor meer informatie over vakan tiewerk, lonen en verzekering verwijst het ministerie naar de plaatselijke Arbeidsbureaus. Marechaussee Schiphol laat Zuidafrikaanse vakbondsman verklaring ondertekenen FRIEMELS IIJN VROJW D'R HUMEUR «in IT euwsm onoep rmr Keuring Caravaneigenaars uit Amstelveen en omge ving konden zaterdag bij de rijkspolitie te recht voor keuring van hun vakantie-on derkomen. Met der gelijke preventie keu ringen kan worden voorkomen dat cara vans op weg naar de vakantiebestemming wegens gebreken van de weg moeten wor den gehaald. Cara van bezitters in en rond Den Haag en Leiden kunnen niet bij de politie terecht. Zij kunnen hun caravan laten keuren bij de ANWB. DEN HAAG De VVD moet voortaan zorgvuldi ger te werk gaan bij het aantrekken van bewinds lieden, kamerleden en medewerkers. Als zich desondanks rond één van deze personen ernstige in cidenten voordoen, moet de betrokkene daaruit de consequentie trekken en' opstappen. Deze voorstel len staan in een notitie die is opgesteld door de VVD- kamerleden Frank de Grave en Henk Koning. Laatstgenoemde is tevens demissionair staatssecreta ris van financiën en één der kandidaten voor het fractieleiderschap van de VVD. De VVD raakte de afgelopen vier jaar onder meer in op spraak door de zaak-Schwie- tert, de zaak-Metz, de zaak- Van Aardenne en de publica tie van een foto in het blad Playboy, met twee VVD-me- dewerkers die op pikante wij ze poseerden in de vergader zaal van de Tweede Kamer. De Grave zei voor de VARA- radio dat minister Van Aar denne de VVD veel narigheid had kunnen besparen door af te treden toen hij in het rap port van de RSV-enquêtecom- misie zwaar was veroordeeld. Over de huidige fractieleider Nijpels zei De Grave: „Ik waardeer het dat hij uit de verkiezingsnederlaag de con sequentie heeft getrokken door voor de komende jaren af te zien van het politiek leider schap". Overigens rust volgens het VVD-kamerlid beslist niet alle schuld van het VVD-ver- lies op de schouders van Nij pels. Prof. Christaanse, fractieleider van het CDA in de Eerste Ka mer, zei gistermiddag voor de AVRO-radio dat het CDA ver ontrust is over het machtsva cuüm bij de VVD. „Het lijkt me noodzakelijk dat de VVD tijdens de kabinetsformatie naast onderhandelaar Nijpels alvast een nieuwe politieke leider aanwijst. Het is immers voor het CDA ,niet zo aantrek kelijk om te onderhandelen met iemand die politiek gezien ernstig gehandicapt is", aldus prof. Christaanse. De CDA-se nator meent voorts dat Nijpels geen minister moet worden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3