Het woord van de kerk is niet het woord van God m Het tweede wonder van Knock is een vliegveld Zwarte joden bang voor deportatie uit Israël ÊekUeSomo/itt aan tafel NOG IETS LEUKS OPTV? KIJK IN DE KRANT. 20.000 bezoekers op EO- familiedag kerk wereld T>T> weer ACHTERGROND CetebeSomant MAANDAG 2 JUNI 1986 PAGINA 2 Pools missieschip voor Papua Nieuw-Guinea Reikhalzend zien de rooms-katholieke gelovigen van Papua Nieuw-Guinea uit naar de komst van de „Zwarte Madonna", het eerste schip voor de missie dat op de scheepswerf van Gdansk van stapel is gelopen. De Poolse zielzorgers in dat ge bied. bisschop Ray Kalisz van Wewak en pater Stanley War- gacki van de missionarissen van Steyl, waren op het idee ge komen de Poolse katholieken te vragen het wrak geworden missieschip door een andere boot te vervangen. De doop plechtigheid in de haven van Gdynia werd geleid door bis schop Edmund Piszsz, administrator van Warmia, voorzitter van de bisschoppelijke commissie voor de missie en directeur van de pauselijke missiewerken in Polen. Ds. J.H. Velema Zeventienduizend volwassenen en vierduizend kin deren hebben zaterdag in de Utrechtse Jaarbeurs hallen de vijftiende familiedag van de Evangelische Omroep meegemaakt. Het programma onder het thema „het woord van God is levend en krachtig" bestond voor een groot deel uit massale koor- en sa menzang. Onder de medewerkenden waren onge veer duizend koorleden en een tiental dirigenten, or ganisten en pianisten, van wie er zes behoren tot de bekende familie Zwart. De familie Zwart was door de EO uitgenodigd met het oog op de grote Jan Zwart-herdenking van volgend jaar. Dan is het vijftig jaar geleden dat de beroemde organist Jan Zwart is overleden. Een van de zes „Zwarten" op de familiedag was zijn zoon Willem, Hendrik. Op de familiedag werd ook stilgestaan bij het jubileum van de honderdjarige Koninklijke Christelijke Zangersbond. Deze bond waarbij tweeduizend koren zijn aangesloten ontving in de personen van ere-voorzitter de heer Brune en tweede voorzitter mevrouw De Wilde van de EO een gedenkbord van Makkums aardewerk. Over het thema van de dag werd gesproken door de voorzit ter van de EO-Stichtingsraad ds. J.H. Velema en de directeur van de vereniging „Tot Heil des Volks" Joh. Frinsel. Ds. Ve lema noemde het woord van God in zijn toespraak een won der. een werkelijkheid, een waarschuwing en een wekroep De heer Frinsel sprak over „het wonder als het levende woord van God tot de mens komt". Protestanten gaan canoniek recht bestuderen De Vereniging Protestants Nederland gaat een fonds oprich ten voor protestantse academici die zich willen bezighouden met de bestudering van het canonieke recht van de rooms- katholieke kerk en de invloed daarvan op de Nederlandse wetgeving en de oecumenische contacten van de rooms-ka tholieke kerk met andere kerken. De jaarvergadering van de vereniging in Nijkerk hield zich ook bezig met de reformato rische tegenover de katholieke vroomheid. De reformatori sche vroomheid staat zeer gereserveerd tegenover de wereld, zo inleider Exalto. De rooms-katholieke kerk neemt daaren tegen altijd de wereld heel gemakkelijk in zich op. Om zijn grote zonden geheim te houden biecht menigeen eerlijk zijn kleine zonden. HERVORMDE DISCUSSIE OVER POLITIEK SPREKEN „Gemeente zijn in de mondiale samenleving" is de titel van een ont- werp-herderlijk schrij ven, dat de hervormde synode op de van 12 tot 14 juni te Doorn te hou den vergadering zal be spreken. Het is een ver volg op het in 1955 gepu bliceerde stuk „Christen zijn in de Nederlandse samenleving". De eerste schets voor de nieuwe brief bereikte de sy node in juni 1984. Daarna werden alle geledingen van de NHK erover geraad pleegd. Het is de bedoeling dat de nieuwe brief belang rijke impulsen zal geven aan ontwikkelingen binnen de Hervormde Kerk. De Nederlandse Hervormde Kerk heeft na de Tweede Wereldoorlog gekozen voor een zich betrokken weten bij de samenleving. Naast een eigen geluid als kerk was er ook ruimte voor een grote verscheidenheid van poli- tiek-maatschappelijke stand punten. Toch is. aldus het herderlijk schrijven, de vraag gewettigd of deze elementen wel ooit verenigbaar zijn ge weest. De visie van 1955 zon der meer nieuw leven inbla zen kan niet, omdat de kerk geen sterke positie meer in neemt in het volksleven. Geconstateerd wordt dat kerk en overheid geen duide lijk geprofileerde gesprek spartners meer zijn. In de huidige samenleving heft de kerk geen vanzelfsprekende bondgenoten en gesprek spartners meer. Daardoor wordt de kerk, meer dan vroeger, tegen wil en dank betrokken in het gevecht om maatschappelijke macht en invloed. Bij dit alles gaat het er niet om dat de kerk allerlei pro blemen gaat oplossen. Het gaat er voor de kerk in de al lereerste plaats om de heer schappij Gods te belijden. Het herderlijk schrijven be pleit een uitbreiding van de kerkelijke horizon naar ar men en lijdenden. De inden- titeit van een mondiale ge meente is niet tevoren duide lijk te bepalen: men moet zich begeven in een proces van voortdurende afweging, aldus het herderlijk schrij ven. In veel gevallen bete kent dat spanning binnen de gemeente. Wel is eenheid voorwaarde voor haar voort bestaan, „maar zij kan geen laatste maatstaf zijn". Kerstening Het herderlijk schrijven meent dat het begrip „kerste ning" in het hervormde den ken hierover een belangrijke rol speelt. Het gaat om het bewaken van de humaniteit, vrede en gerechtigheid van uit het spreken van de kerk. Als de kerk met de overheid te maken heeft, dan spreekt zij openbaar. Dat spreken is noodzakelijkerwijs tijdgebon den en dus aanvechtbaar. Vlak na de bevrijding, in de cember 1945, sprak de synode zich uit voor de doodstraf. In de Kerstboodschap 1945 werd geprotesteerd tegen de „bij kans barbaarse ondankbaar heid" en het „schandelijk vergeten", wat zich o.a. uitte in genotzucht en danswoede. Ook toen al werden er vraag tekens geplaatst: gaat de sy node niet te ver door zich zo gedetailleerd uit te spreken? Wanneer moet de kerk dan spreken? Volgens het ge schrift is eigenlijk geen af doend antwoord te geven op de vraag naar criteria. Hoog uit kan men zeggen dat de kerk geroepen wordt te spre ken over zaken die geen voortdurende onduidelijk heid kunnen verdragen, om dat mensen en gemeenten anders in ernstige problemen van geloof en leven zouden komen. Maar dan is het woord van de kerk nooit het laatste woord, want het woord van de kerk is niet het woord van God. In sommige gevallen zal het kerkelijk spreken noodzakelijkerwijs een „politiek" spreken zijn. Politiek is niet een bedrijf dat per definitie eerder vuile handen oplevert dan (bij voorbeeld) diakonaat. Er kan daarbij geen bezwaar zijn te gen een maximum aan con creetheid. In de praktijk lijkt dit het beraad binnen de ge meente over deze zaken te bemoeilijken. Maar kerkelijk spreken, zo stelt het geschrift verder, is een appèl om een aantal zwaartepunten te structureren, het is een klem mend beroep van gemeente leden en gemeenten .op el kaar om bepaalde gezichts punten serieuzer te nemen dan andere. Dit is iets anders dan een niet-verplichtende bijdrage tot een open discus sie, maar het is ook iets an ders dan een dictaat dat leidt tot excommunicatie. Een van de kleinste vliegvelden ter we reld is afgelopen weekeinde in het zeer dunbevolkte westen van Ierland geo pend. Het vliegveld is het geesteskind van de 72-jarige pastoor uit het plaatsje Knock, monseigneur James Horan. De bedoeling is dat het vliegveld duizenden pelgrims aantrekt die naar het altaar van de Maagd Maria komen. Volgens de overleveringen is Maria in 1879 daar verschenen, een gebeurtenis die de ge schiedenis is ingegaan als Het wonder van Knock. Het vliegveld, een start- en landingsbaan van bijna 2.500 meter, is al bestempeld als Het tweede wonder van Knock. Ik voel me geweldig, liet de pastoor dan ook weten bij de opening vrijdag van het vliegveld, bijgewoond door duizenden mensen, die regen en wind trotseerden. Hoe blij Horan ook is, de Ierse regering beschouwt het vliegveld als een overbo dig luxe-artikel dat gedoemd is te mis lukken omdat het vliegveld in een geïso leerd gebied ligt dat tevens geplaagd wordt door armoede en slecht weer. Maar de mensen in dit gebied, waar de oorspronkelijke Keltische cultuur nog voorleeft en het katholicisme niets van zijn glans heeft verloren, zien de Con- naeht Regional Airport als een godsge schenk. De aanleg van het vliegveld heeft onge veer 15 miljoen Ierse ponden gekost. Het grootste deel is-betaald door de regering van de Fianna Fail-partij die in 1982 de verkiezingen verloor. Ex-premier Char les Haughey besloot 9,8 miljoen pond te betalen. Horan zelf bracht vijf miljoen pond bij elkaar die hij verzamelde van particulieren, onder wie veel Ierse emi granten in de VS en Groot-Brittannië. De oud-premier loofde het initiatief van Horan en zei dat het vliegveld een over winning betekent van plaatselijke in spanningen over de centrale bureaucra tie, een triomf van persoonlijke prestatie ondanks alle tegenwerking. Haughey liet weten dat de Ieren in het westen weten dat geloof bergen kan verzetten. Pastoor Horan verwacht het eerste jaar zo'n 260.000 bezoekers. Dat zou een be hoorlijke concurrentie betekenen voor de drie andere internationale luchtha vens die het 3,5 miljoen inwoners tellen de Ierland telt: Dublin, Cork en Shan non. Direct na de inwijding van het vlie- geveld kon Horan melden dat de eerste boekingen al binnen waren. De internationale burgerluchtvaartorga- nisatie IATA heeft becijferd dat Knock op de vliegvelden van Burkina Fasso en Rwanda na, het kleinste ter wereld is. Het eerste toestel dat dit weekeinde landde had 240 passagiers aan boord en kwam uit Southend in Engeland. Ver schillende andere grotere toestellen we ken echter uit naar Shannon nadat be kend werd dat Knock nog geen facilitei ten heeft voor het inslaan van de nood zakelijke brandstof voor de vliegtuigen. Overigens komen per jaar honderdui zenden pelgrims naar Knock ter vere ring van Maria: Het is voor pastoor Ho ran te hopen dat zij allemaal het vlieg tuig nemen. Zeventien jaar geleden dook een kleine zwarte sekte die beweerde terug te gaan op de Israëliti sche stam Juda in de binnensteden van de Verenigde Staten op en sloeg haar tenten op in de Israëlische woestijn. Nu is ze bang weldra uit het land te worden gezet. De „zwarte joden" hebben de Israëlische regering de nodi ge hoofdbrekens bezorgd. Omdat ze principiële vegeta riërs zijn en van opvatting zijn dat mannen met meer vrouwen mogen trouwen, zijn ze nooit door Israël als joden erkend. Ze gelden offi cieel als illegale vreemdelin gen. Vorige maand arresteerde de Israëlische politie 46 van hun mensen in een zuidvruchten verwerkende fabriek. Ze verdwenen achter slot en grendel omdat ze geen werk vergunning hadden. Hun hangt uitwijzing boven het hoofd. „We zijn bang dat er sprake is van een campagne om ons het land uit te krijgen", aldus Ben-Ami Carter, een gebaar de ex-inwoner- van Chicago die zich als de goddelijk geïn spireerde leider van de sekte beschouwt. De zwarte joden zeggen hun godsdienst op het Oude Testament te baseren. Maar ze zijn nooit erkend als een tak van het jodendom. Sinds het politie-optr.eden in april is de sekte, wier 1.500 leden in hun broodwinning voorzien als ijscoverkopers en als volksvermakers, bang aan het werk te gaan omdat ze nieuwe aanhoudingen vreest. „We staan op een kruispunt van wegen. Er moet iets gebeuren. Nu kun nen we niet werken. Er is sprake van een crisis", aldus Carter, „Ik weet niet hoe we onze kinderen te eten moe ten geven". Woestijnstad Uit angst voor arrestatie ver kiezen de meeste zwarte jo den het in hun schone bara kachtige complex in een ver laten centrum voor immi granten in de stoffige zuide lijke woestijnstad Dimona te blijven, waar ze haast als in communeverband wonen. Vrouwen vervaardigen kle ding uit organische stoffen in een gezamenlijke naaikamer terwijl de kinderen buiten spelen.' Tuinen met zuiver organisch gekweekte groenten liggen rond het Beit Haim (he breeuws voor „huis van het leven"), waar vrouwen kin deren baren volgens strikt natuurlijke principes terwijl een priester van de sekte bui ten de deur staat en uit de bijbel citeert. De zwarte jo den menen dat het Heilige Land hun vaderland is en enkelen hebben afstand ge daan van hun Amerikaanse staatsburgerschap om terug sturen naar de Verenigde Staten te voorkomen. „Het is moeilijk in een land te wonen waar je mensen 400 jaar slaaf waren en je groot moeder katoen plukte. Ik wilde daar mijn kind niet op voeden", aldus Yadah, een 39-jarige voormalige produ cer voor de televisie uit Was hington D.C. Gekleed in de fel gekleurde rok van de sek te en haar converstatie met hebreeuws met een sterk ac cent doorspekkend, vertelt ze dat ze Amerika verlaten heeft voor een rechtschapen leven in het Heilige Land van haar voorouders. Dit soort uitspraken doet de Is raëliërs heftig de tanden knarsen. Activisten In de afgelopen zeventien jaar heeft Israël ongeveer 150 leden van de sekte het land uitgezet. Zwarte Amerikaan se toeristen die Israël wilden bezoeken, moesten zich bij tijd en wijle een ongewoon strenge controle door functio narissen van de douane laten welgevallen omdat die bang waren dat het ging om zwar te joden die zich bij de ge meenschap wilden aanslui- Maar de arrestatie van 46 zwarte joden in de zuid vruchten verwerkende fa briek in Rehovot in Cen- traal-Israël in april was de eerste keer dat er massaal te gen hen is opgetreden. Het gebeuren trok de aandacht van enkele zwarte activisten in de Verenigde Staten die er voor waarschuwen dat als men aan de zwarte joden komt, de betrekkingen tussen joden en zwarten in Amerika daar onder zullen lijden. Drie leden van het Ameri kaanse Congres hebben ge vraagd om een onderzoek naar de arrestaties en een groep Amerikaanse zwarte activisten heeft kort geleden Israël bezocht, waarbij ze bij de autoriteiten probeerden de zaak te bepleiten. Zij dringen er op aan dat de Israëlische regering uitvoering geeft aan een rapport dat een commis sie van de Knesset in 1980 opstelde. Daar staat in dat de zwarte joden geen gevaar voor Israël vormen en dat ze recht hebben op een ver blijfsvergunning en later op een Israëlisch paspoort. De weigering van de Israëli sche autoriteiten tot nu toe, deze adviezen in praktijk te brengen heeft er toe geleid dat leden van de sekte zelden Israël verlaten, omdat ze bang zijn dat ze er dan niet meer in mogen. Ze verdienen minder dan het minimum loon en hun kinderen wor den niet op de staatsscholen toegelaten ook al zijn ze in Israël geboren. Israël maakt nauwelijks aan stalten zijn houding te wijzi gen. „Mensen die geen Is- raaëlisch staatsburger zijn, kunnen niet voor onbepaalde tijd blijven. Dat is ons beleid en dat voeren wij uit", aldus een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken. Carter en zijn aanhangers zijn vastbesloten te blijven waar ze zijn. „Ik kan alleen maar hopen dat uiteindelijk het verstand zal zegevieren. Vooralsnog houd ik mijn volk voor dat het zijn geloof niet moet verliezen". Rolladeschijf of schnitzel, tuinbonen met ham en aardappelen hangop met aardbeien Nodig voor twee: 2 rolladeschijven of schnitzels, 30 g ma- ragarine, 1 theelepel bloem, zout, paprikapoeder, aroma; 1,5 kg tuinbonen, zout, (bonekruid), 2 plakken schouder ham, peterselie; tot 1 kg aardappelen; 1 liter karnemelk, 100 g aardbeien, basterdsuiker naar smaak. Bak de rolladeschijven of schnitzels in de margarine op een matig vuur in tien minuten bruin en gaar. Houd het vlees op een bord warm. Bak de bloem lichtbruin in het overgebleven vet en voeg weinig water toe. Laat de jus twee minuten ko ken en maak hem op smaak en kleur af met zout, paprika poeder en aroma. Reken voldoende tijd voor het doppen van de tuinbonen en werk eventueel met rubberhandschoenen aan, omdat de groente nogal kleur afstaat. Zet de gewassen bonen op met weinig kokend water en zout. Reken voor kleine, jonge tuin bonen een kooktijd van tien minuten en voor de oudere I twintig a vijfentwintig minuten. Kook desgewenst een takje bonekruid mee. Giet de gare groente af, schud er kleingesne den ham door en strooi er fijngeknipte peterselie over. Schenk de karnemelk in een met een natgemaakte doek be legde zeef of vergiet. Schep na een halve dag de hangop uit de doek en doe het erdoor gelekte water weg. (Door elk kwartier de dikke hangop van de doek te scheppen, kan het uitlek-proces ook na twee uren klaar zijn.) Verdeel de han gop over eenpersoons schaaltjes en leg er de in plakjes gesne den en gesuikerde aardbeien bovenop. (Wie last krijgt van uitslag door het eten van aardbeien, kan dat voorkomen door de vruchten een tel te koken in water met suiker en daarna koud te laten worden.) JEANNE Tijd om te gaan Nu dr. Joop den Uyl op de partijraad van zijn PvdA zijn terugtreden heeft aangekondigd, zal Nederland straks deze markante persoonlijkheid met zijn enorme werkkracht niet langer in de schijnwerpers hebben. Den Uyl kan de slijtage- plekken, opgelopen in twintig jaar lang politiek knokken, niet langer verdoezelen. Ook zijn eigen aênhang heeft hem duidelijke signalen gegeven dat een jongere de kar moet gaan trekken. De laatste verkiezingsuitslag gaf de doorslag, Wat een grote overwinning had moeten worden draaide pit op een bittere teleurstelling. Daaruit heeft Den Uyl nu de consequentie getrokken. DEN Uyl heeft goede tijden gekend, maar dit waren niet de meest recente jaren. Zijn beste jaren waren die tijdens de naar hem genoemde kabinetsperiode van 1973 tot 1977. In een periode die werd gekenmerkt door affaires (Bloemenho ve, Menten, Lockheed) groeide hij uit tot een premier van formaat die binnen de moeizame samenwerking met een deel van de confessionele partijen in het CDA-in-wording steeds weer zijn teamgenoten bijeen wist te brengen. In de spannende weken van de oliecrisis en in de weken rond de omverwerping van het bewind van president Allende van Chili sprak hij bij een groot deel van de bevolking tot de ver beelding. Wim Kan bouwde mee aan wat in de richting van populariteit ging. De daaropvolgende verkiezingsoverwin ning van tien zetels ging echter voor hem verloren door de vergaande eisen die zijn partij stelde aan de coalitiepartners. Die zelfoverschatting is de PvdA sindsdien duur komen te staan. Persoonlijke sentimenten hadden het gewonnen van zakelijke argumenten, hetgeen neg eens pijnlijk duidelijk werd tijdens de korte samenwerking in het tweede kabinet- Van Agt. DEZE ontwikkeling heeft Den Uyl niet kunnen keren, Hoewel zijn leiderschap in de partij eigenlijk nooit is aange tast, wist hij zich op de hielen gezeten door dat andere kop stuk dat de partij nu vaarwel zegt, partijvoorzitter Max van den Berg, die de scherpte van de partijstandpunten bewaakte als geen ander. De partij verloor aanhang in het politieke centrum en Den Uyl slaagde er als oppositieleider niet in zo danige alternatieven te ontwikkelen dat de PvdA kon terug komen als een noodzakelijke coalitiepartner. Met name de standpunten ten aanzien van de kruisraketten en het finan cieringstekort waartoe het kabinet-Den Uyl op zijn minst de aanzet had gegeven bleven een nieuwe samenwerking met het CDA in de weg staan. Nu de uitdrukkelijke wens om mee te regeren toch wat van de scherpte van de oude standpunten heeft afgevijld en de redelijkheid lijkt teruggekeerd, is het een goed moment voor nieuwe gezichten die niet herinneren aan de polarisatie en de trauma's van de afgelopen jaren. In zoverre Den Uyl aan deze koerswijziging heeft bijgedragen mag hij met een gerust gebaar het roer overgeven aan zijn opvolger Wim Kok. Veel bewolking DE BILT (KNMI) De afge lopen dagen waren de vooruit zichten voor een geleidelijke weersverbetering gunstig. De laatste gegevens wijzen echter in een andere richting waarbij de kans op droog en warm weer slechts klein is. Een ho- gedrukgebied waarvan het centrum nabij de Azoren ligt verandert slechts weinig van plaats. Aan de noordflank trekken storingen van IJsland naar onze omgeving. Met de noordwestelijke stroming wordt koude lucht aangevoerd die bovendien vrij vochtig is. De regenkansen zijn de eerst komende dagen dan ook vrij groot. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavie: Wisselend bewolkt en enige tijd regen. Middagtemperatuur van 12 graden in het westen tot 16 graden in zuid-Zweden. Britse eilanden: Af en toe zon en voornamelijk in het noord oosten enige tijd regen. Mid dagtemperatuur van 13 graden in het noorden tot 18 in het zuidoosten. Benelux: Wisselend bewolkt en nu en dan regen. Middag- temperatuur rond 16 graden. Duitsland en noordoost- Frankrijk: Wolkenvelden en nu en dan regen. Middagtem peratuur rond 17 graden. Zuid- en zuidwest-Frankrijk: Zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot 26 aan de Rivièra. Spanje en Portugal: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur van 20 tot 28 graden. Italië en Joegoslavische kust; Af en toe zon en aan de Adria- tische kust enkele buien. Mid dagtemperatuur rond 26 gra den. Alpengebied: Aan de noordzij- de wolkenvelden en in het oosten enige tijd regen. Mid dagtemperatuur rond 17 gra den. Aan de zuidzijde droog er zonnig en middagtemperatuur rond 24 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Ma* Min R- Den Helder l.bew Parijs Rome Spfit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2