Borgsteede beheerst kampioenschap RSG Dolomieten baren een muis Seconde beslist Olympiads Ronde Wilmink op unieke hoogte Derde remise Timman Stuck en Bell beste op Le Mans Cooman 1 loopt limiet Biljartbond wil snooker-afdeling JONG TALENT DIENT ZICH AAN BIJ TURNSTRIJD SPORTTRIBUIME Kostadinova springt over recordhoogte SOFIA De Bulgaarse Stefka Kostadinova heeft zaterdag in Sofia het wereldrecord hoog springen voor dames verbeterd. Bij haar twee de poging haalde ze een hoogte van 2.08 meter. Het oude record stond sinds 20 juli 1984 op naam van haar landgenote Loedmilla Andano- va in Oost-Berlijn en werd door Kostadinova op 25 mei 1986 in Sofia geevenaard. Bij haar eerste poging ging Kostadinova over 2.01 me ter. Bij haar tweede poging liet zij de lat op de recordhoogte van 2.08 meter leggen en sprong er meteen over heen. Andonova werd vorig jaar door de internationale atletiek federatie voor het leven geschorst wegens doping-ge- bruik. Ze werd positief bevonden bij wedstrij den in Londen. CeidaeSomcwi Kasparov heropent aanval op Campomanes LONDEN Na een pauze van een paar maanden heeft wereldkampioen schaken Gari Kasparov zijn aanval op de voorzitter van de wereldbond, Campo manes, hervat. Tijdens een verblijf in Londen deed de Rus andermaal een felle uitval naar de Filipijn, die hij het episch centrum van een internationale schaak-ma- fia noemde. De wereldkampioen gelooft dat Campo manes echter ook gesteund wordt door een deel van de Russische schaakbond. Meer en meer verwordt de controverse tussen Kasparov en Campomanes tot een oorlog met als inzet de macht binnen de wereld- schaakfederatie, de FIDE. Bij het congres van de fede ratie, in november, moet er ook een nieuwe voorzitter worden gekozen. Campomanes bindt dan de strijd aan met de Braziliaan Lincoln Lucena die door ontevre den schakers naar voren is geschoven. BUGOJNO Jan Timman heeft voor de derde keer genoegen moeten nemen met een remis tijdens het schaaktoer nooi in Bugojno. Dit keer was de Hon gaar Lajos Portisch zijn gelijkaardige opponent, met wie hij na 35 zetten tot een puntdeling besloot. Daardoor kwam Timman op anderhalf punt uit vijf, met nog een hangpartij tegen Sokolov te goed. Hij is daarmee gedeeld zevende en laatste. In Bugojno zijn de krachtsver schillen overigens zeer gering. In de vijfde ronde? verloor koploper Miles in 48 zetten van Artur Joesoepov, terwijl Ljubojevic met zwart na 42 zetten af brak tegen Karpov. Spasski en Sokolov kwamen remise overeen, waardoor de laatste de eerste plaats deelt met Ljubo jevic. Beiden hebben twee en een half punt en een afgebroken partij. MAANDAG 2 JUNI 1986PAGINA 15 LE MANS De 24 uur van Le Mans, de derde wed strijd in de strijd om de wereldtitel lange afstand, is gis teren gewonnen door de Westduits/Britse combinatie Hans Stuck en Derek Bell. Tweede werden de Argen tijn Oscar Larrauri en de Italiaan Jesus Pajera. Als der de eindigden de Amerikanen George Follmer en John Morton. De strijd werd overschaduwd door de dood van Gartner. Voor Stuck betekende het zijn eerste overwin ning in Le Mans. Voor Bell behoort de ceremonie pro tocolair al tot de routine. De Brit zegevierde voor de vierde keer. In de strijd om de wereldtitel verstevigden Stuck en Bell hun eerste plaats. Hun voorsprong op de concurrentie bedraagt al 29 punten. De wereldtitel voor merken kan Porsche na drie wedstrijden al nauwelijks meer ontgaan. SAN JOSE Nellie Fiere- Cooman heeft zich In San Jose geplaatst voor de Europese at- letiekstrijd in Stuttgart. Tij dens de opening van het Grand Prix circuit werd de Rotterdamse op de 100 meter ti- tweede in 11,42 seconden. De Europese indoorkampioene op te de 60 meter moest de Ameri- :el kaanse Alice Brown laten n- voorgaan. Brown was negen- honderdste sneller. Cooman voldeed aan de zogeheten B-li er miet voor het toernooi in au- Je gustus. De Europese Atletiek ie Associatie (EAA) had een ie. grens van 11,74 seconden voor deelneming gesteld. Hans Koe- leman figureerde in San José nog op de 3000 meter hinde- •r, nisloop. Hij werd achtste in 10 9.00,04. le r- De Canadees Ben Johnson be- wees in superieure vorm te steken. Hij versloeg zaterdag J- op de 100 meter viervoudig et Olympisch kampioen Carl Le- s- wis gedecideerd. Johnson klokte 10,01 seconde, de beste seizoentijd, en 0,01 boven zijn nationale record. De overwin- ning van Johnson was afgete- le kend. Lewis finishte na een slechte start als tweede in nj'10,18 seconden voor Harvey Glance in 10,20. De zege was een bevestiging van Johnsons >-j uitstekende overwintering. In "s de zaal behaalde hij de afgelo pen winter negen overwinnin- gen, inclusief een wereldre cord op de 60 meter met 6,04 n- seconden. Lewis nam revan- >r che voor zijn nederlaag door )G> de 200 meter te winnen in de n handgeklokte tijd van 20,1 se conden. André Phillips op de n-400 meter horden (47,95), Jose 5-! Luis Barbosa op de 800 meter n - 1-45.17). Henry Marsh op de „j- 3000 steeple (8.24.27). Het Westduitse LG Bayer Le- rr verkusen heeft gisteren op de kunststof baan Ookmeer in ^Amsterdam voor de zesde keer lek de Europese beker voor lands- ,4' kampioenen atletiek bij de da- 'k mes veroverd. De Westduitse nr formatie vergaarde 197 pun- -ten. Het Italiaanse SNIA uit l- Milaan werd tweede (182,5) en Osijek Slavonia (Joe) derde ili met 159,5 punten. ADA, de kampioen, ein- i-j digde als zesde van de vijftien iekdeelnemende teams met een «..totaal van 138 punten. ZEIST De bondsraadsver gadering van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) heeft voorzitter Jan Lage weg mandaat gegeven de mogelijke oprichting van een .eigen snooker-afdeling te on derzoeken. Dit in Engeland erg populaire biljartspel mag zich vooral door toedoen van de buitenlandse televisiesta tions in een toenemende Ne derlandse belangstelling ver heugen. Dat leidde al tot de oprichting van een eigen bond (SBBN). Onlangs v/erd die or ganisatie een voorstel gedaan onder de paraplu van d^. KNBB de sport verder te ont wikkelen. Vrijdag kreeg Lage- weg een brief, waarin beleefd werd bedankt voor de eer. De bondsraad van de KNBB is de mening toegedaan, dat dan maar onder eigen vlag een snooker-afdeling moet worden opgericht. Volledige overeen stemming werd zaterdag be reikt over de betaling van de ereklassers. Het is voortaan prijzengeld uit te keren bij alle titeltoernooien in Nederland. Van Duimen maakt indruk in Raalte RAALTE Boet van Duimen heeft gisteren op overtuigende wijze tijdens de internationale motorwegraces te Raalte de 500cc-race, meetellend voor het Nederlands kampioen schap, in zijn voordeel beslist. De Honda-coureur uit Am- merzoden bleef zijn .voor naamste concurrenten Rob Punt en Henk van der Mark ponder veel moeite voor. Van der Mark blijft na drie races leider in het klassement van I diet Nederlands kampioen- schap. Egbert Streuer en Ber- i, nard Schnieders wonnen op het smalle circuit de interna tionale zijspanrace. ZOETERMEER Met grote overmacht heeft Irma Borgsteede het afge lopen weekeinde haar na tionale titels Ritmische Sport Gymnastiek (RSG) heroverd. De 22-jarige turnster van het Utrechtse Attila toonde zich zater dag al oppermachtig door alle vier de onderdelen winnend af te sluiten. Het ontbreken van titelhoud- ster Sophie Toenbreker bood het Amersfoorste tweetal Natascha Vervoort en Mirjam de Kramer de gelegenheid in de Elite klasse respectievelijk de tweede en derde prijs te veroveren. Ook gisteren was Borgsteede superieur. In kort tijdsbestek legde zij ook beslag op de natio nale titels touw, bal, knots en lint. In,de matig bezochte (300 kij kers) Zoetermeerse sporthal Olympus moest Irma Borgstee de het dus stellen zonder de concurrentie van Sophie Toen- breker. De ritmische turnster van het Vughtse „de Adelaar" keerde gisteren terug van een reis naar Japan, waar zij deel nam aan wedstrijden om de Brother Cup. De pas 17 jaar geworden Toenbreker werd daar dertiende en verscheen gisteren belangstellend in Zoe- teremeer om getuige te zijn van de verrichtingen van haar Irma Borgsteede in actie met het lint. klasse-genotes. Het viertal Borgsteede, Toenbreker, Ver voort en De Kramer vormt sa men de landelijke Elite-klasse, die is voorbestemd om deel te nemen aan de individuele wedstrijden bij de aanstaande Europese- en wereldkampi oenschappen. Sinds het begin van dit jaar worden zij getraind door de Bulgaarse Despa Katelieva, opvolgster van haar landgeno te Trachlieva. In gebrekkig Duits schoolt Katelieva het kwartet vijf dagen per week bij. Evenals vier andere indi viduele RSG-turnsters komen de Elite-klassers elk weekein de naar Papendal en tevens komt het gezelschap driemaal per week „ergens in het land" bijeen. Drie van de vier besten komen in aanmerking voor deelname aan de Europese kampioenschappen, eind sep tember in het Italiaanse Flo rence en voor de wereldtitel strijd een jaar later in Bulga- Verplichtingen Onder de ogen van trainster Katelieva stelde de gerouti neerde Borgsteede zich het af gelopen weekeinde nog eens nadrukkelijk kandidaat. Niet dat aan haar kwaliteiten wordt getwijfeld, maar succes op een nationaal kampioen schap behoort nou eenmaal tot de (morele) verplichtingen. Hoe gering de belangstelling ook is. Katelieva kon redelijk tevre den zijn over de verrichtingen van Borgsteede. Het onderdeel touw leverde haar zaterdag de hoogste waardering van het Nederlands kampioenschap (9.70) op. Na haar twee con currentes ook met de drie an dere attributen de baas te zijn gebleven (respectievelijk 9.50, 9.45 en 9.55), pakte zij zater dagmiddag de algemene titel met het acceptabele puntento taal van 38.20. Natascha Ver voort eindigde als tweede (37.50), gevolgd door Mirjam de Kramer. Zij werd derde (en laatste) met 36.80. In de categorie „turnsters" ging de algemene titel naar Jo- lande van Dongen van het Zwijndrechtse O en O. Jolanda Heemskerk, de enige deel neemster van Pro Patria uit Zoetermeer, eindigde als acht ste. In de tweede categorie vestigde vooral Matine Stals („de Adelaars") de tweede dag de aandacht op zich. Zij bracht drie van de vier onderdelen op haar naam en turnde zich daarmee nadrukkelijk in de picture voor de nationale ploeg. Alleen Jolande van Dongen wrong zich gisteren tussen haar successen door het onderdeel lint winnend af te sluiten. Ten teken dat er enig optimisme mag heersen over de opvolging van het thans heersende gezelschap. ROB LANGEVELD VISENTINI KAN ZEGE IN GIRO NIET MEER ONTGAAN BOLZANO Gino Barta- li trapte op de Passo Por- doi het gaspedaal van zijn auto tot de bodem in en stoof naar de eindstreep in Bolzano. De altijd al cha grijnige „oude leeuw" had na 150 kilometer van de 21e etappe genoeg gezien. De moderne wielrenners dreven de spot met de le gende van de Ronde van Italië. „Dillettanti" brulde Bartali. Amateurs. „De renners van tegenwoordig zijn slap, ze zijn bang pijn te lijden". De mooiste etappe van de Giro was de grootste flop geworden. De Italiaanse schrijver Dino Buzatti noemde het wielren nen in de Ronde van Italië één van de laatste „bolwerken der fantasie", een steunpunt van de romantiek, niet genegen zich over te geven aan de mi serabele krachten van de vooruitgang. Buzatti zette die stelling op papier in 1949 tij dens de avond volgend op de dag dat hij Fausto Coppi Gino Bartali had zien afslachten in de zogenaamde „Koninginne- rit" van de Giro over vier bergpassen tussen Barssani del Grappa en Bolzano. Coppi at taqueerde op de Pordoi, reed 100 kilometer alleen en zege vierde met zeven minuten voorsprong op Leonie en zijn aartsrivaal Bartali- Zevenendertig jaar later be trapt het Giro-peloton de le gendarische bandensporen van Coppi. De „Koninginnerit" werd tegemoet gezien als het hoogtepunt van de 69e Giro. De Dolomieten baarden slechts een muis. Indien hij had kunnen kijken, zou Coppi gelijk de nog levende Bartali eveneens ver voor tijd het hoofd hebben afgewend. Roberto Visentini kwam gis terochtend met angst en vrees aan de start. Onder een aange naam zonnetje reed hij wel haast fluitend naar de vrijwel zekere eindzege. Zijn roze trui was geen moment in het ge ding geweest. De rivalen Saronni, Moser en speciaal Lemond legden zich vóór' de „Cima Coppi" (de tweede berg) al neer bij hun neder- Visentini (rechts) zwaait met de bloemen, in gezelschap van rit winnaar Bontempi. sement. De Portugees Acacio da Silva revancheerde zich voor een slechte week in het spoor van de Spanjaard Mu- noz, die de bergprijs beoogde en veroverde, de Zwitser Rüt- timann, de Italiaan Paganessi, de Westduitser Thurau en de Joegoslaaf Cerin. Goede wiel renners, geen kampioenen. Ze zullen nooit in één adem met Coppi worden genoemd. In Bolzano mocht de maandag 29- jarige Robert Visentini zich vrijwel zeker wanen van de eindzege in de 69e Giro. Op zijn verjaardag is er als afslui ting alleen nog een criterium. In dertien ronden, zijn drie, twee en één seconde tijdaftrek te verdienen bij tussensprint. Saronni staat te ver achter om het daar mee te redden. Dauphiné Liberé De Fransman Thierry Clavey- rolat heeft gisteren de zevende etappe van de Dauphiné Libe ré gewonnen. Hij had voor de 207 kilometer van Albertville naaF Puy-Saint-Vincent een tijd nodig van zes uur, 24 mi nuten en 49 seconden. Clavey- rolat had een voorsprong van een minuut en 40 seconden op de Zwitser Pascal Richard, die tweede werd. Joop Zoetemelk kwam in deze bergrit als vijf de binnen op 2,12 van de win naar. De Zwitser Urs Zimmer- mann nam de leiding in het algemeen klassement over van de Columbiaan Julio Cezar Cadena. Aragon Mathieu Hermans heeft gi- stren de zesde en laatste etap pe in de Ronde van Aragon gewonnen. De rit over 189 ki lometer met start en finish in Zaragossa eindigde in een massaspurt. De Belg Van Bra bant werd tweede en de Ier Kelly derde. De eindzege was de Zwitser Stephan Joho. Her mans werd tweede op vier se conden. Groot - Brittannië De Pool Marek Lesnievski won zaterdag de zesde etappe van de Ronde van Groot-Brit- tannië. Hij legde de 169 kilo meter lange rit van Llandudno naar Aberystwyth af in vier uur en twaalf minuten. Petr Oegroemov uit de Sovjetunie bleef leider in het algemeen klassement. BEST Als een zielig hoopje mens zat John Talen in de ma teriaalwagen van zijn ploeg. Het huilen stond hem nader dan het lachen. Welgeteld een seconde kwam hij tekort om zich net als in 1985 winnaar van Olympia's Ronde te mo gen noemen. Nadat hij Bernd Dittert zaterdag uit het geel had gereden, sloeg de baan renner uit de DDR gisteren keihard terug. Hij had aan het winnen van een bonificatie sprint genoeg om het geel over te nemen van de gedesillusio neerde renner uit Spijkernisse. Een drama in zakformaat. John Talen toonde zich overi gens een slecht verliezer. Na dat hij het gele tricot had ver wisseld voor de normale zwar te sponsortrui, uitte hij felle kritiek op de andere grote na tionale ploegen. Talen: „Ik heb het gevoel, dat iedereen tegen mij gereden heeft. Niemand was gebaat bij een overwin ning van John Talen. Bij de premiesprint, die door Dittert werd gewonnen, kreeg ik geen ruimte. Aan weerskanten van mij reden Nederlanders. Ik kon nergens heen". Talen vergat dat hij tijdens die bewuste sprint geen ruimte kreeg van Rob Harmeling, die op dat moment nog ook nog kansen had op de eindzege. Harmeling pakte drie secon den in die premiesprint, maar slaagde er niet in meer secon den terug te winnen. Harme ling werd derde in het eind klassement, op 18 seconden van Berd Dittert. Dittert was overigens niet in een feeststemming. Proestend stond hij de pers te woord. De Oostduitser liep tijdens de Ronde een zware verkoudheid op, al belette hem dat niet om Olympia's Ronde op zijn naam te schrijven. „Dit is mijn eerste grote overwinning in een etap pekoers", vertelde de 25-jarige student economie uit Oost- Berlijn. Dittert hoopte voor de start van de laatste etappe Hulsberg-Best, die werd ge wonnen door Edwin Martens van de organiserende vereni ging Olympia Amsterdam, dat nij even de ruimte zou krijgen. Net als John Talen was ook Rob Harmeling niet in staat de Oostduitser van de overwin ning af te houden. Zaterdag probeerde de renner uit Nij- verdal het vele keren in het Limburgse heuvellandschap, maar hij werd constant terug gehaald. „Ik ben wel honderd keer gegaan", zei Harmeling. „Ik heb alles geprobeerd, maar het mocht niet Van mij had die etappe wel langer en zwaarder mogen zijn. Mis schien, dat het dan wel was gelukt". Ook gisteren kreeg Harmeling geen centimeter ruimte. Al leen een aantal voor het klas sement ongevaarlijke renners mocht het proberen. De beslis sende slag werd op ruim veer tig meter voor He streep inge leid door Herman Reesink van De Zwaluwen. Hij kreeg Ed win Martens in zijn wiel. Op de streep in Best, waar het voor het eerst in deze Ronde zwart stond van de mensen, toonde Mariens, die rijdt voor de organiserende vereniging Olympia Amsterdam, zich de rapste spurter. Het duo had veertien seconden voorsprong op zes renners, die op enkele tientallen tellen het peloton vooraf gingen. Alle groten be vonden zich in die grote groep. Een kolfje naar de hand van Dittert, die zich daardoor ze ker wist van de eindzege. RICHARD THANNHAUSER Thèrèse Wilmink gracieus in actie tijdens haar vrije oefening, waarvoor ze 9,55 punten kreeg. KAMPEN Thérèse Wil mink heeft bij de nationa le turnkampioenschappen 1986 voor een unieke prestatie in de geschiede nis van de turnbond (KNGV) gezorgd. De 18- jarige turnster uit Kam pen werd zaterdagavond in sporthal De Reeve in haar woonplaats voor de vijfde achtereenvolgende maal Nederlands kampi oene op de achtkamp. Slechts één turnster werd na de Tweede Wereldoor log ook vijf maal titel- houdster. Ria Rietveld- Van Velsen behaalde in de jaren zestig de vijf kampioenschappen echter niet op rij. Na vier titels stopte zij een jaar, waarin zij een kind ter wereld bracht en daarna op de turnvloer een come-back maakte met een vijfde kampioenschap. Thérèse Wilmink had toch wel met een zekere angst naar de titelstrijd uitgekeken. „Het geeft toch een extra druk, wanneer je in je eigen stad moet turnen. Ik ben blij dat het gelukt is". De Kampense turnster had nog een andere reden de titelstrijd met enige zorg tegemoet te zien. Bij de interlandwedstrijd Nederlan- dEngeland, die een week eerder in Lochem werd ge houden, had Wilmink tijdens het inturnen een rugblessure opgelopen, die haar de afgelo pen week het trainen onmoge lijk maakte. „Ik kon absoluut niet trainen. Gelukkig was ik zij dank zij twee maal daagse fysiotherapeutische behande lingen in staat toch mee te doen. Dan geeft zo'n vijfde ti tel je nog meer voldoening." Bij de interlandwedstrijd tegen Engeland werd Thérèse Wil mink met een totaal van 74,55 punten eerste in het indivi duele klassement. Bij de acht kamp van de nationale titel strijd kwam zij op hetzelfde to taal uit. Het tekent de vastheid waarmee zij turnt. Toch had Wilmink in de, achtkamp van Kampen twee „uitglijders". Vrijdagavond bleef zij met het springen met 8,95 punten be neden haar normale niveau, een dag later ging haar keuze oefening op de brug fout. Zij miste de greep van de lage naar de hoge ligger en kwam op de grond terecht, wat haar op een reglementaire aftrek van een half punt kwam te staan (8,75). Daags tevoren had zij in de bepaald niet eenvou dige verplichte brugoefening met 9,65 punten de hoogste waardering van het toernooi behaald. De nationale kampi oene compenseerde dat verlies echter ruimschoots op de an dere onderdelen met 9,60 (sprong), 9,50 (balk) en 9,55 (vrije oefening). Thérèse Wilmink zal in het najaar van 1987 de Nederland se damesploeg moeten „trek ken" bij de strijd om de we reldtitels in het Sportpaleis Ahoy' in Rotterdam. Daarbij zeker ook enkele jonge turn sters, die het tegen Engeland al goed deden en zich ook in Kampen aandienden. Bond- trainer Ronald Walter toonde zich vooral verheugd over het optreden van Miranda van der Borst. Vooral Miranda van der Borst viel op. De Brabantse kwam uit op een totaal van 71,00 punten. Het gemiddelde van negen werd onbereikbaar door een vrijdag volledig mis lukte verplichte brugoefening (7,85) en een afstapper van de balk in de keuzestof. Met Pas- cale Bemelen (vierde), Jeanet- te Witte (vijfde), Wendy Tol (zesde) en Bianca Doornebosch (zevende) is er echter wel toe komst. Dammers kunnen Russen niet meer verrassen in Olympiade VALKENBURG De Sovjet-dammers Gantwarg, Baljakin en Mitsjanski hebben de eerste Olympiade in Valkenburg gewon nen. In de slotronde kregen de Oosteuropese grootmeesters wel enkele verrassingen van de Nederlandse equipe voorgeschoteld, maar die werden binnen de vier uur op overtuigende wijze op gelost. Het gelijke spel (3-3) was voldoende om het Nederlandse drietal Clerc, Van der Wal en Sijbrands op de tweede plaats te houden. Ivoorkust werd eenvoudig derde, doordat Suriname za terdag in de laatste ronde verloor van Israël. De Belgen werden vierde vóór Israel. De Nederlandse ploeg zorgde op het vervroegde openingsuur van de laatste ronde voor enige opwinding door niet op tijd in de zaal aanwezig te zijn. „Om de Russen uit hun concentratie te halen", was het eenvoudige commentaar. Maar de Oosteuropea nen, die deze taktiek al eerder hebben meegemaakt, waren niet uit het evenwicht te brengen. Ook niet door het antwoord op hun openingszet, die op alle borden identiek was, waarbij alleen Sijbrands afweek. De oud-wereldkampioen dwong Mitsjanki daarna wel tot enig nadenken, maar veel ruimte kreeg hij niet. Na twintig zetten en net iets meer dan een uur kwamen beide grootmeesters tot de conclusie dat er niet meer inzat dan remise. Ook Clerc en Van der Wal bleven steken op remise, waardoor de Russen zeker waren van de eindzege.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15