Canada verrassend sterk Voorzichtigheid troef o Gartner verongelukt CcidóeSouAont Joop Zoetemelk toch weer naar de Tour Fietsen geblazen FRANSE VOETBALLERS BUNA SLACHTOFFER Arbiters regeren met strenge hand MAANDAG 2IUNI1986 PAGINA 11 Russische juryleden kunstrijden geschorst VELDEN Subjectiviteit heeft ook zijn gren- :en. Dat hebben twee Russische jury-leden bij et kunstrijden ondervonden. Natalia Danilen- :o en Loedmilla Koebashevskaja werden door i'et bestuur van de internationale schaatsunie ISU) voor respectievelijke drie en één jaar het •echt ontzegd bij internationale wedstrijden in le jury-banken plaats te nemen. Danilenko ferd bestraft omdat zij bij de wereldtitelstrijd p maart dit jaar haar landgenoot Aleksander Tadejev bij het vrij-rijden een waardering van i.9 punten had gegeven. De Rus kwam tijdens 'ie kür twee keer ten val en raakte tevens een :eer met zijn hand het ijs. Koebashevskaja /erd voor één jaar geschorst omdat zij in een ijdsbestek van twee jaar op een groot aantal „vergissingen" in de jurering was betrapt. ALBERTVILLE Joop Zoetemelk, die op 3 december veertig jaar wordt, zal hoogstwaarschijnlijk toch weer aan de Ronde van Frankrijk meedoen. De wereldkampioen, die al vijftien keer eerder de Tour uitreed, test momenteel zijn vorm in de Dauphiné Libéré. Zijn verrichtingen daarin zouden de doorslag geven voor de Tour. Zaterdag kon Zoe temelk aan ploegleider Jan Raas, die de beslissing helemaal aan de routinier zelf overliet, meedelen dat het voor negen tig procent zeker is dat hij op 4 juli in de Parijse wijk Bou- logne-Billancourt voor de zestiende keer - een record - aan de start staat. Alleen valpartijen of een ernstige vormcrisis kunnen hem nog van mening doen veranderen. In de Dauphiné Libéré rijdt de Nederlander nog met de besten mee. Hij verwacht niet in de Tour vooraan te zullen eindi gen, maar is vast van plan in Parijs aan te komen. VOETBAL OP TV VANDAAG Nederland 2, 19.55 uur: Sovjet Unie-Hongarije. Nederland 2, 23.55 uur: Marokko-Polen. België Nederlands 2,19.30 uur: samenvatting Cana da-Frankrijk. België Nederlands 2,19.45 uur: Argentinië-Zuid Ko rea. MORGEN Duitsland 1, 6.00 uur: Voetbal bij het ontbijt. ABASOLE Twee Canadese fietsers hebben er een rit van 8000 kilometer voor over gehad om hun nationale team voor het eerst bij een wereld kampioenschap aan het werk te zien. Het duel te gen Frankrijk was hun nog niet gegund, omdat ze gisteren in de buurt waren van Irapuato en niet in Leon. Het tweetal, dat bijna een jaar geleden op de fiets stapte voor de trip, nam niet de kortste weg van Vancouver naar Mexico. Eerst werd koers ge zet naar de.poolcircel en ver in Alaska werd pas rechtsomkeerd gemaakt naar San Francisco, waai de tocht een half jaar werd onderbroken om gele te verdienen. Op 20 april arriveerden de fietsers bij de Mexicaanse grens, waarna nog een reis var. een maand volgde in de hitte van de woestijn. De ondernemende Canadezen willen na een WK- pauze door naar Argentinië en Tierra del Fuego het uiterste zuidpuntje van Zuid-Amerika. LEON Frankrijk heeft de eerste wedstrijd in groep C van het wereld kampioenschap voetbal in iMexcio gewonnen, maar reden tot vreugde was er niet. De produktie bleef tegen Canada tegen alle verwachting in beperkt tot één enkele treffer van Jean-Pierre Papin (1-0), die een reeks onbenutte mogelijkheden liet volgen door een rake kopbal. De Fransen, Europees kam pioen en met tal van gelouter de talenten in de gelederen, wisten zich een dik uur nau welijks raad met de Canadese onverzettelijkheid. De Noorda- nerikaanse afgevaardigde had telfs in de eerste helft een »oed uitzicht op een voor- iprong. Pas ver in de tweede ïelft slaagde Frankrijk erin iet verschil in ervaring en techniek in Leon uit te dra- Je 35.000 gemelde toeschou wers - onpartijdiger tellingen twamen niet verder dan goed 10.000 - in het stadion van waar het bij de aftrap ïog 34 graden was, verwacht- een flink aantal doelpun- De eerste helft maakte iuidelijk dat het slechts een wens mocht zijn. De Fransen ichrokken bepaald van de Ca- iadese spelers, die zich voor nvang nog verdrongen om imen met Platini vereeuwigd worden. De supervedette ran Juventus kwam er echter iet aan te pas en liep net als lijn roemruchte mede-midden- elders regelmatig met de ar- wanhopig in de lucht. Tij mocht zelfs blij zijn dat Ca- ada in de zesde minuut niet voorsprong kwam. De kop- :oot van Bridge, in dienst bij e Zwitserse club Chaux de 'onds, belandde buiten bereik ran Bats tegen de paal. Slechts ean-Pierre Papin, onlangs ran Club Brugge getransfe- eerd naar het kooplustige Jlympic Marseille, had even aarvoor bij de Chileense cheidsrechter Hernan Silva angeklopt voor een straf- chop na een fe^me duw. De- I elfde Franse aanvaller mocht I iet zich ook aanrekenen, dat frankrijk de eerste helft een I oelpunt moest ontberen. Pla- I ini bracht Papin in de wense- ijke stelling voor de tot dan oe werkloze doelman Dolan. )e bij Brugge opgevallen spits aaide hopeloos. Canada bouwde niet alleen een doortimmerd bolwerk op voor zijn doelman, maar stoor de ook gretig voorin en dacht waar mogelijk wel degelijk aan aanvallen. Bats mocht herhaaldelijk blij zijn met vier of vijf verdedigers in <Je buurt. Die waren soms hard nodig om de tweemans-voorhoede - Vrablic, een bij de Luikse ver eniging Seraing spelende voor malige Tsjechoslowaak en Va lentine, die door West Brom- wich is ontdekt - te doen in binden. De Franse trainer Henri Michel begreep dat er iets diende te gebeuren. Platini en Giresse werden verder naar voren gedirrigeerd, maar slaagden er evenmin in het Canadese samenraapsel in ver legenheid te brengen. Na de pauze werd de druk verhoogd, maar van ernstig gevaar was nauwelijks sprake. Voor een belangrijk deel was dat te wij ten aan Papin. Verder dan en kele verdienstelijke pogingen kwam hij niet. Deze verrich tingen redden in ieder geval zijn plaats. Rocheteau, die al helemaal niet in beeld ver scheen, ruimde het veld ten gunste van aanvaller Stopyra. Het zou uitpakken als een juis te beslissing. De drukte op de Canadese helft werd langzaam maar zeker ook voor het be- scheidenste team duidelijk voelbaar. Frankrijk werd door Fernandez op het juiste spoor gezet. Hij zorgde iri de 78e mi nuut voor het eerst voor pa niek door een harde schuiver, die tegen de paal ketste. Een luttele seconden later volgen de voorzet van zijn voet werd door Stopyra van de achterlijn terug voor het doel gefrom meld, waar Papin zich toch nog tot de held van het duel kon opwerken: 1-0. Canada re ageerde nog wel met enkele wissels, de paar wanhoops-po- gingen haalden niets i De minieme hoogde de status echter toch al en op meer mocht redelijker wijs ook geen aanspraak wor den gemaakt. Frankrijk - Canada 1-0 (0-0). 78. Pa pin 1-0. Scheidsrechter: Hernan Silva (Chi). Toeschouwers: 18.000. Frankrijk: Bats; Amoros, Bossis, Bat- tiston, Tusseau; Tigana, Giresse, Pla tini, Fernandez; Rocheteau (Stopyra), Canada: Dolan; Lenarduzzi, Bridge. Samuel, Wilson; Ragan, Sweeney (Lowery), Norman, James (Segota); Valentine, Vrablic. Standen Groep A Italië-Bulgarije 1-1 Bulgarije 10 10 1 1-1 Italië 10 10 11-1 Argentinië0 0 0 0 0 0-0 Zuid-Korea0 0 0 0 0 0-0 1 1 0 0 2 1-0 0 0 0 0 0 0-0 0 0 0 0 0 0-0 1 0 0 1 0 0-1- Brazilië Algerije Noord-lerland. Spanje Canada-Frankrijk 0-1 1. Frankrijk 1 0 0 2 (1-0) 2. Hongarije 0 0 0 0 0 (0-0) Sovjet-Unie 0 0 0 0 0 (0-0) 4. Canada 1 0 0 1 0 (0-1) UADALAJARA Het alisco-stadion in Guada- ajara was Brazilië op- ieuw gunstig gezind. In 970 speelden de Zuida- ïerikaanse balkunste- iaars op weg naar de we- eldtitel op één na al hun 1 wedstrijden in deze ac- ommodatie. Alleen de fi- ale, die Brazilië met 4-1 ron van Italië, vond in lexico-Stad plaats. Voor geheel gevulde tribu- es zetten de Brazilianen e eindronde om de we- eldtitel van 1986 in met en kleine, maar uiterst -iuttige zege op Spanje: 1- Toen Socrates met het oofd doelman Zubizarre- in de 62e minuut pas- fleerde, dansten de onge- eer 5000 Braziliaanse ïpporters onder de 64.000 leschouwers de samba. Het grootste deel van het duel werd gekenmerkt door voor zichtigheid. Vooral in de eer ste helft was het aantal aan vallende acties aan beide kan ten summier, het accent lag op de verdediging. Direct na het begin gaven de Spanjaarden, zonder de met maagklachten kampende Gordillo, met harde acties te kennen dat er met hen niet te spotten viel. De Australische scheidsrechter Bambridge - Jan Keizer was één van de grensrechters - haakte daar attent op in door al in de derde minuut een gele kaart uit te delen aan Julio Al berto, die Casagrande ruw ten val bracht. Spanje had zijn hoop gevestigd op de technisch uiterst begaaf de Butragueno. De spits van Real Madrid slaagde er vrijwel nimmer in een opening te vin den in de Braziliaanse defen sie. De Zuidamerikanen waren, vrijwel alleen te duchten bij enkele vrije trappen, waarbij keiharde afstandsschoten van onder meer Socrates en Junior te ver afdwaalden. Na een half uur lieten de Bra ziliaanse supporters voor het eerst hun ongenoegen over het uitblijven van flitsende acties blijken door massaal om de naar de reservebank verwezen Zico te roepen. Het spel bleef in de eerste helft zouteloos en het tempo lag in de brandende zon laag. Alleen Elzo, die ta melijk verrassend de basisop stelling haalde, kwam dichtbij succes. Hij zag zijn inzet in de 38e minuut door Zubizarreta tot hoekschop verwerkt. De eerste tien minuten na de hervatting bleef het spelbeeld onveranderd. De Brazilianen toonden zich iets gretiger, maar de combinaties liepen steeds vast door onnauwkeu righeid of tijdig ingrijpen van Spaanse middenvelders en verdedigers. Afgekeurd Spanje zorgde niettemin voor de eerste opwinding. Michel schoot van ruim buiten het strafschonpebied onbedaarlijk hard tegen de onderkant van de lat en velen zagen de bal vervolgens achter de doellijn neerkomen voordat de Brazili aanse doelman Carlos zich er over ontfermde. Enkele Spaanse handen gingen ook triomfantelijk omhoog, maar scheidsrechter Bambridge had geen treffer geconstanteerd (evenmin als de Amerikaanse grensrechter Socha) en liet doorspelen, ondanks heftige protesten van Spaanse zijde. Twee minuten later keurde Bambridge opnieuw een doel punt af, ditmaal van Brazilië, omdat Edinho na een hoek schop van Junior bij een snoekduik naar de bal zijn hand had gebruikt. Ditmaal had de Australiër het gelijk wel aan zijn zijde. Frappant was het, dat de Bra zilianen hun treffer luid jube lend mochten begroeten uit eenzelfde situatie, waarbij de Spanjaarden met lege handen bleven. Junior leidde een mas sale aanval in, Careca schoot ook tepen de onderkant van de lat, alleen stuitte de bal dit maal duidelijk voor de lijn in het veld. Socrates was ter plekke om met het hoofd een doeltreffende knik te maken: 1-0. Spanje kreeg hoegenaamd geen kans deze tegenslagen te boven te komen. Integendeel, Brazilië verwierf zich een licht overwicht, niet in het minst door de nieuwe impulsen van de zeer kundige invaller Mul ler die de onopvallende Casa grande halverwege de tweede helft verdrong. Enkele malen achtereen eiste Muller met handige acties alle aandacht van de Spaanse defensie op. Eigenlijk kreeg Spanje in de resterende tijd nog slechts een maal de gelegenheid ten min ste -één punt -uit* "het Treffen te halen. Weer was het Michel, die daarbij pech had. Carlos kon slechts met uiterste moeite vallend het striemende schot van de Spanjaard naast zijn doel werken. De kopbal, die Camacho vlak voor het einde nog losliet, was uit wanhoop geboren en niet echt veront rustend voor de Brazilianen, die hun eerste voetbalcarnaval van de Mexicaanse Mundial konden vieren. Volgens coach Miguel Munoz waren alle Spaanse spelers er van overtuigd, dat de inzet van Michel via de lat achter de doellijn terecht was geko men. „Ik heb het zelf niet waargenomen", gaf Munoz toe, „Maar mijn jongens hebben me gezegd, dat ze er zeker van zijn, dat het een doelpunt was. Dit was door diverse oorzaken niet onze sterkste ploeg, maar de spelers hebben het beste ge geven, wat ze in huis hadden". Brazilië-Spanje 1-0 (0-0): 62. Socrates 1-0. Scheidsrechter: Bambridge (Aus). Toeschouwers: 64.000. Gele kaarten: Branco (Boa); Julio Alberto (Spa). Brazilië: Carlos; Edson, Julio Cesar, Edinho, Branco; Alemao, Socrates, Elzo, Junior (Falcao); Careca, Casa grande (Müller). Spanje: Zubizarreta; Tomas, Maceda, Goicoechea, Camacho; Michel, Vic tor, Francisco (Senor), Julio Alberto; Salinas, Butragueno. MEXICO STAD Zestien jaar geleden was invoering van de gele kaart op de wereldkampioenschappen voetbal in Mexico de aanloop naar een sprankelend toernooi. Braziliaans tempera ment, Italiaanse raffinesse en Duitse dramatiek gaven het WK van 1970 volop kleur. In de hitte en ijle lucht van het hoog gele gen Mexico won de techniek het van de kracht. Nu, zestien jaar verder, zijn de normen zover vervaagd dat de subtiele truc steeds vaker uitblijft onder dreiging van de botte bijl. Terug in Mexico, wil de wereld voetbalfederatie FIFA nu, net als in 1970, het WK-toernooi aangrijpen om de verruwing een halt toe te roepen. Daartoe zijn nieuwe voorschriften uitgevaardigd en heb ben de scheidsrechters nog strengere instructies gekregen. Har ry Cavan, vice-voorzitter van de FIFA en voorzitter van de scheidsrechters-commissie, benadrukte in Mexico Stad, dat de arbiters er voor moeten zorgen, dat de spelers zich strikt aan de spelregels houden en dat de scheidsrechters de topspelers extra in bescherming moeten nemen. Elke grove tackle wordt bestraft met een rode kaart. De spelers zijn opgeroepen tot een „shake hands" in de middencirkel na afloop van elke wedstrijd. De in Mexico gearriveerde scheidsrechters hebben een week scholing in de nieuwe orders achter de rug. Bondscoaches en an dere officials werden half april al voorbereid op de ernst van de zaak. In hét memorandum van 22 punten, dat ze in Zürich kre gen uitgereikt, staat een paragraaf vet omlijnd. Rode kaart voor elke unfaire tackle van achteren en elke tackle, die naar het oordeel van de scheidsrechter blessures kan veroorzaken. FIFA-generaal-secretaris Joseph Blatter en scheidsrechters-baas Tom Warton wijzen met nadruk op die ene alinea. Scheidsrech tei's maken te weinig gebruik van de middelen om ruw spel te bestrijden. Een rode kaart is vaak de enige mogelijkheid, dic teert Wharton, een voormalige Schotse internationale top- scheidsrechter, met klem. „Wij vinden dat scheidsrechters slecht gebruik hebben gemaakt van het middel dat zij hebben om wed strijden onder controle te houden. Als FIFA staan we vaak afzij dig. Dit WK-toernooi, wat slechts eens in de vier jaar plaats heeft, is de gelegenheid om een strakke lijn te trekken". Lachspieren In een zucht met een straffe arbitrage heeft de FIFA ook een aantal regeltjes opgesteld, die hier en daar op de lachspieren werken of soms zelfs de eigen regels aantasten. Zoals: Bij een inworp mogen spelers geen aanloop nemen. De inworp moet uit stand geschieden, op maximaal een meter van de zijlijn. Bij hoekschoppen mogen spelers geen plaats nemen vlak voor de doelman en deze daardoor hinderen. Elk protest tegen een be slissing van de scheidsrechter moet met een gele kaart worden bestraft. Spelers die opzettelijk uitvoering van een vrije schop vertragen of te vroeg uit de „muur" lopen, moeten een gele kaart krijgen. Trainers is het verboden aanwijzingen het veld in te schreeuwen. Geen regel, wel een aanbeveling is het idee om na afloop door middel van „shake hands" tussen alle spelers afscheid te nemen van het publiek. Met de shirts aan, want op het ruilen daarvan staat een straf van tien minpunten in het klassement om de Fair Play Cup. Alsof de spelers daar nog wakker van liggen. Whar ton: „Nee, maar dat zijn weer middelen die we aangrijpen om het voetbal weer eens positiever over te laten komen. Het is hoog tijd daarvoor". HENK MEES DEN HAAG De Oostenrijkse autocoureur Jo Gart ner (32) is in de nacht van zaterdag op zondag veronge lukt op het circuit van Le Mans. Zijn Porsche 956 raak te tijdens de 54e editie van de 24 uurs-race om onbe kende oorzaak in een slip, caramboleerde met hoge snelheid tegen de vangrails, sloeg over de kop en vloog onmiddellijk in brand. Bij het ongeval werd een baancommissaris gewond. De wedstrijd werd door de organisatie na het ongeluk van Gartner, die vorig seizoen nog in de formule 1 uitkwam, twee uur geneutraliseerd. In die tijd werden de vangrails hersteld. De Zwitser Michael Wyder is zaterdag tijdens de autorally van Hessen verongelukt. De auto van formule 1-coureur Marc Surer en zijn bijrijder Wyder vloog met hoge snelheid uit een bocht en ramde een boom. Het voertuig vloog vervolgens in brand. Wy der overleed aan zijn verwondingen in een ziekenhuis in het na bij gelegen Schotten. Zijn landgenoot Surer is ernstig gewond, maar inmiddels buiten levensgevaar. De Engelse motorcoureur Alan Jarvis verongelukte vrijdag bij een training voor de TT-zijspanrace op het eiland Man. De 38- jarige motorcoureur is het 138e slachtoffer op het beruchte cir cuit, dat in 1908 in gebruik werd genomen. Het dodelijk ongeval gebeurde direct na de start van de training. Stuurman Dennis Holmes en bakkenist Jarvis botsten in volle vaart op een muur. Jarvis was op slag dood, Holmes liep lichte verwondingen op. Woensdag kwam op hetzelfde circuit de Engelse motorcoureur Ian Ogden om het leven. Oefenwedstrijden veel te hard MEXICO STAD Paraguay ziet af van verdere oefenwedstrij den tegen elftallen uit de Mexicaanse eerste divisie. Bij het met 1-0 gewonnen duel tegen Cruz Azul liepen invaller Jorge Nunes en Rolando Chilavert blessures op door het harde ingrijpen van de opponent. België had eerder dezelfde ervaringen tegen de universiteitsclub Pumas. De twee landen spelen in een poule met Irak en Mexico. „Zo'n oefenpartijtje begint heel vredelie vend verklaarde de Paraguyaanse trainer Cayetano Re, „maar het ontaardt al snel in veel te harde tackles. Daar wil ik geen spelers meer aan wagen".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11