pe dag van de lange messen in de WD „De euthanasiekwestie is in de formatie niet op te lossen" Politiek Partij Parlement KARAKTER NIJPELS REDEN VAN OPSTAND 23 LEDEN MAANDAG VOOR HET LAATST IN DE TWEEDE KAMER SNENLAND QeidwQowuwt ZATERDAG 31 MEI 1986 PAGINA 7 (MEER Na zestien gemeenteraadswerk, ien jaar Provinciale pn van Noord-Brabant jestien jaar Eerste en lajede Kamer vindt )-4-kamerlid Dien Cor- l,fteen (62) het welletjes, "links smeekbedes van tieleider Bert de Vries <och nog een paar jaar le parlementaire werk ft te zetten, bleef ze bij standpunt om te ver- 3en. „Het wordt tijd ik plaats maak voor öjeren", zegt ze in haar follige woonhuis in het •rabantse Boxmeer. n is een van haar spaarzame dagen. Terwijl er een jfliveer boven Boxmeer los- fjl offreert ze koffie met dt. Aanstaande maandag is eiïeel haar laatste dag als lid r«de Tweede Kamer en het wjrendeel van de dagen SCÓór besteedt ze aan net m van afscheid. T|en de afgelopen jaren al bezig geweest met af- ten en heb anderen inge st en geïntroduceerd. Bo rden, als je spreekt van sjiling van kennis en j0t, werk en mogelijkhe den vind ik voor mezelf "jk echt moet gaan, zij het ®pijn in mijn hart", aldus touw die jarenlang één de belangrijkste pijlers iN.de CDA-fractie was. En lalleen dat. Zij was ook jj3e eerste vrouw in de par itaire geschiedenis die J*lchopte tot vice-voorzitter i Lde Tweede Kamer. De :h(fe jaren heeft zij, als Dol- "werhinderd was, veelvul- vpe voorzittershamer ge- jlerd. „Mevrouw de voor- 'T' werd het dan, maar tal kamerleden en bewinds- io4fi vergisten zich menig- jji en bleven gewoon „me- r«de voorzitter" zeggen. j]s geen wonder dat CDA- Jeleider De Vries de door jol geverfde Dien Corne- "1» graag voor 's lands poli- ■had willen behouden. De ■gezondheids- en welzijns- ■liste gaat overigens niet maal voor het CDA verlo- ■Als lid van de redactie van het blad CD/Actueel j ze de landelijke politiek Sn. Ook blijft ze werk- Si voor de CDA-fractie in Provinciale Staten van 'd-Brabant, om, zoals ze ïoemt, „mijn ervaringen lenste te stellen", vóór het zover is gaat ze genieten van een welvèr- B vakantie van zeven i bij haar zus in Canada, la volgt nog een weekje en tegen de tijd dat het jesdag wordt hoopt zij te storten op een groot 1 (bestuurs)functies die Je afgelopen tijd zijn aan- len. „Men wil me van alles laten doen. Iedereen lijkt bang te zijn dat ik me zou gaan verve len. De belangrijkste nieuwe functies zijn het voorzitter schap van de gezamenlijke re- validatie-instellingen in Ne derland en het lidmaatschap van de door de Nederlandse bisschoppen in het leven ge roepen „Commissie voor over leg met de overheid". Tijdens het gesprek gaat her haaldelijk de telefoon. Ze vraagt iedereen later nog eens terug te bellen. „Maar ik weet nu al waar het over gaat. Het zijn allemaal mensen die me weer voor een of andere func tie proberen te strikken". Als ze op alle uitnodigingen in zou gaan. zou haar agenda nog drukker worden dan ten tijde van het "kamerlidmaatschap. „Een paar jaar wil ik nog wel in de running blijven, maar dan wil ik subiet stoppen. Bo vendien worden je contacten met Den'Haag toch minder. Je bent dan niet alleen „oud", maar ook „out". Ik realiseer me terdege dat m'n collega's straks nog maar weinig tijd zullen hebben voor hun oud gediende". Weduwen Het verleden van Dien Corne- lissen is in grote mate bepaald geweest door de politiek. Na de oorlog kwam ze te werken op een bureau voor oorlogss lachtoffers in Brabant. Haar taak was de opvang van vrou wen die als gevolg van het nazi-regime weduwe waren geworden. „Op mijn fiets trok ik de regio oost-Brabant door, voor zes cent per kilometer. De eerste maand legde ik zo 1200 kilometer af". Via via kwam ze terecht in het maatschappelijk werk, waar aan ze zich wijdde tot het mo ment dat ze in 1971 in de Tweede Kamer belandde. In haar woonplaats Boxmeer be sloot ze op een avond in 1957 een vergadering te bezoeken van plaatselijke „notabelen" die in het kader van de ge meenteraadsverkiezingen van het jaar daarop de kandidaten voor de lijst van „Vrije Beroe pen" samenstelden. Zonder er echt op uit te zijn werd ze als derde op de kandidatenlijst ge zet. „Maar", zo zei men, „je hoeft niet bang te zijn, want waarschijnlijk wordt toch al leen de eerste op de lijst geko zen". Nu wilde het toeval dat de nummer twee en drie even veel stemmen vergaarden en de lijsttrekker zijn geloofsbrie ven vergat in te sturen. De plaatselijke ambtenaren wil den graag een vrouw in de raad en zo nam de politieke carrière van Dien een aan vang. ISKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN Wtf rwji d Pas enkele jaren later werd Dien lid van de KVP. In 1962 werd ze gevraagd zitting te ne men in de provinciale staten en in '69 belandde ze ook nog eens in de Eerste Kamer. En dat alles naast haar werk als maatschappelijk werkster. „Maar het politieke bedrijf was toen nog lang niet zo tij drovend als nu. Ik rooide het gemakkelijk". Eind 1971 wordt haar door de KVP-vrouwen gevraagd te solliciteren naar een plaats in de Tweede Kamer. Dien noemt het een van de moei lijkste beslissingen in haar le ven. „Ik had tenslotte een leu ke baan". Ze hakte de knoop door en komt in de Kamer te recht. Tot 1978 combineert ze haar kamerwerkzaamheden met die in de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant. „Ik had al in 1974 de Staten willen verlaten, maar men vroeg mij aan te blijven als intermediair tussen de landelijke en de pro vinciale politiek. Enerzijds is het een geweldige verarming dat die functies nu niet meer te combineren zijn, al ben ik het in principe met de schei ding van functies eens". Drie van Breda Terugkijkeiïd op haar politie ke verleden noemt ze het de bat over „de drie van Breda" haar meest emotionele periode in de Kamer. In 1972 wilde de toenmalige minister van justi tie Van Agt (kabinet-Biesheu vel) de drie oorlogsmisdadigers vrijlaten. Dien Cornelissen was een van de parlementa riërs die zich fel daartegen verzette. „Door mijn vroegere werk voor oorlogsslachtoffers voelde ik me emotioneel bij de zaak betrokken. De KVP-frac- tie waarin ik zat stemde an ders dan ik, maar de toenmali ge fractieleider Frans Andries- CDA-KAMERLID DIEN CORNELISSEN NEEMT AFSCHEID UIT POLITIEK Dien Cornelissen als voorzitter van de vaste kamer commissie voor onderwijs. Links minister Deetman. sen accepteerde en respecteer de mijn afwijkende opstel ling". „Vanuit juridisch oogpunt was vrijlating juist, maar de reac ties uit de samenleving waren zo heftig dat al mijn herinne ringen weer naar boven kwa men. Omdat ik heel goed weet dat veel mensen door die vrij lating geestelijk pijn lijden, vind ik: die drie inmiddels zijn het er nog twee moeten maar blijven zitten waar ze zitten, ook al zegt mijn recht vaardigheidsgevoel, mijn juri dische gevoel van niet. Ik stond lijnrecht tegenover Van Agt en dat werd niet zo erg door hem gewaardeerd". Mevrouw Cornelissen heeft in totaal zes kabinetten meege maakt. Ieder kabinet had zo zijn eigen charmes, vindt ze. „Maar het gelukkigste was ik met regeringen die de volledi ge vierjarige periode uitzaten. Het vallen van een kabinet vind ik afschuwelijk. Wisselin gen van kabinetten en politie ke coalities brengen de wetge vende arbeid verschrikkelijk achterop". Een hoogtepunt uit haar car rière noemt ze de fusie van KVP, CHU en ARP en de ge boorte van het CDA in 1981. Volgens Dien Cornelissen is er te lang over het CDA nage dacht. „Er waren tal van werkgroepen die zich met de fusie bezighielden, maar die waren meer bezig met het be denken van argumenten om het tegen te houden dan met het bevorderen ervan. In de provinciale staten van Brabant hadden wij nota bene in 1968 al een christen-democratische fractie!". „Ik heb de totstandkoming van het CDA zeer toegejuicht. In de kerk staat men wat godsdienst betreft veel verder van elkaar af dan bij ons in de fractie. Ik weet van sommigen 97» 55( HAAG „Een politicus kan c,l,zo'n groot politiek talent zijn, nog zo voortreffelijk en doel- nd debatteren, kan nog zoveel ne en schoonheid uitstralen, als hij tevens gevoelsarm is en im echte mensenkennis ont- en zijn gehele kennen en kun- dienstbaar maakt aan eigen "itonlijke macht, dus innerlijke _hcht en vertwijfeling compen- door uiterlijke macht en glo- zo iemand heeft onvoldoende i luiting bij enig medemens om jacht waarvan hij tijdelijk rent- jter is zo vruchtbaar mogelijk jjjl oefenen". 01. njpeze conclusie besloot VVD'er Theo 07ps deze week een lezing in het psy- arfrisch ziekenhuis Veldwijk in Ermelo. is« irrationele in de politiek", was het chkverp waarover de man die bijna 23 in de Tweede Kamer zit, was ge- ~^d te spreken. Voor de goede ver ders in Veldwijk was het duidelijk loekes bij de term „irrationeel" van- de dag onmiddellijk aan één persoon alv. denkt: Ed Nijpels. De omgeving waarin Joekes zijn woorden uitsprak en de con text waarin hij ze plaatste, leken te sugge reren dat de fractieleider gebaat zou zijn met psychiatrische hulp. De VVD-nestor heeft enig recht van spreken, want hij heeft zelf de waarde van deze medische discipline aan den lijve (moeten) onder vinden. Over het paard getild In de meeste media is als vrijwel enige re den voor de rebellie tegen Nijpels het po litieke mismanagement van de fractielei der genoemd, culminerend in affaires als die van staatssecretaris Schwietert, van Van Aardenne en de controverse Vonhoff - Smit Kroes. Maar de lezing van Joekes maakte duidelijk dat er nog veel meer aan de hand is. Velen in de VVD zijn er de afgelopen vier jaar achter gekomen dat Nijpels, zoals staatssecretaris Bolkestein dit noemt, lijdt aan een „karakterachter stand". Elseviers Magazine, een weekblad dat in het verleden Nijpels altijd hoog op het schild geheven heeft, verzamelde de vol gende typeringen van Nijpels, anoniem uitgesproken door vooraanstaande libera len: „structureel onbetrouwbaar", „behept met een mateloos ambitieus karakter" en „onmachtig om met macht om te gaan". Voorbeelden worden ook gegeven: „Ik heb mensen (door Nijpels) zien afkatten, in de hoek zien zetten, mensen zien grie ven tot ze rood aanliepen. Fractieleden, stafleden en ook personeel van de Kamer. Het deed allemaal zeer onvolwassen aan. Nijpels is iemand die zichzelf over het paard heeft getild". Hoeveel schade de fractieleider op deze manier heeft aangericht, moge blijken uit de namen van de liberalen die tegen hem in opstand zijn gekomen. Allereerst zijn er de ministers en staatssecretarissen: Frits Korthals Altes (Justitie), Eegje Schoo (Ontwikkelingssamenwerking), Frits Bol kestein (Economische Zaken), Wim van Eekelen (Buitenlandse Zaken), Ginjaar- Maas (Onderwijs) en Henk Koning (Fi nanciën). Vervolgens worden in Elseviers Magazine genoemd de kamerleden Terp stra, Blaauw, Korthals, Linschoten, Weis glas, Wiebenga, Rempt en Voorhoeve. De meesten zouden in het verleden der mate harde aanvaringen hebben gehad met Nijpels, dat zij de fractieleider thans een snelle politieke dood toewensen. Wat de bewindslieden betreft is de vete al heel vroeg begonnen, toen Nijpels een paar da gen na het aantreden van het kabinet- Lubbers-Van Aardenne meedeelde dat VVD-ministers die niet goed functioneer den tussentijds vervangen zouden worden. Dat en nog vele andere akkefietjes heeft minister Korthals Altes eens doen zeggen dat hij het „verdomt ooit met Nijpels in een kabinet te gaan zitten". Van Henk Koning die in de affaire-Wibo van de Linde voor schut werd gezet in Vrij Ne derland, is bekend dat hij het bloed van Nijpels wel kan drinken. Hetzelfde zou gelden voor de „buitenstaander" Hans Wiegel. De man die ooit Nijpels als zijn opvolger aanwees, zou zich geschoffeerd voelen door de manier, waarop „Edje" een paar maanden terug zijn tijdelijke terug keer naar Den Haag onmogelijk maakte. Opiniepeilingen Maar hoe hard er ook over de politiek lei der der liberalen werd geoordeeld, tot voor kort was er nimmer een goede aan leiding om het mes tegen hem te trekken. Maar dat veranderde toen de de opinie peilingen voor de VVD een neerwaartse trend bleven vertonen. Er begon zoiets als een complot te ontstaan. Bewindslieden, kamerleden en voorzitters van VVD-ka- mercentrales werden het erover eens dat een forse verkiezingsnederlaag de moge lijkheid tot een geslaagde coup zou bieden. Zo gebeurde het dat Frits Bolkestein op de 22e mei, „the day after the night before", het mes tevoorschijn haalde. Nadat hij van Henk Koning, die als oudste in diens tjaren de vergadering voorzat, het woord had gekregen, sneea hij gedurende een kleine veertig minuten Ed Nijpels aan reepjes. Hij besloot zijn tirade met het „aanbod" voor de duur van de formatie fractieleider en onderhandelaar te worden en stelde voor dat daarover gestemd zou worden. Maar op instigatie van partijvoorzitter Kamminga besloot de fractie tot iets an ders. Nijpels diende te „verdwijnen, maar dat zou pas bekend worden gemaakt na de kabinetsformatie, op het moment dat de fractieleider als gewoon minister naar het .kabinet zou vertrekken. Onverstandig Ruim een week later is duidelijk dat de VVD er zeer onverstandig aan heeft ge daan dit voorstel aan te nemen. Alle be loften van geheimhouding ten spijt, stond het nieuws de volgende dag in deze krant, waarna op zaterdag de rest van de pers volgde. Het gevolg daarvan is dat de libe ralen nu met een dodelijk verwonde on derhandelaar in de formatie vertegen woordigd zijn. Een formatie, waarin na mens het CDA een zekere Bert de Vries onderhandelt, die ooit door Njjpels in het openbaar voor „onbetrouwbaar" is uitge maakt en die sindsdien een zo mogelijk nog grotere afkeer van de VVD-voorman heeft dan mensen als Korthals Altes en Bolkestein. Voor de liberalen komt daar nog bij dat er nu binnenskamers een ware oorlog woedt om De Opvolging, waardoor de VVD uit een is gevallen in twee a drie elkaar hevig bestrijdende kampen. Zoals het er nu uit ziet groeit de chaos in zo'n hoog tempo dat het zeer twijfelachtig is of Nijpels tot het einde van de formatie onderhandelaar kan blijven. De eerder genoemde Theo Joekes, die meent dat hij morele verplich tingen heeft aan de bijna 285.000 mensen die een voorkeurstem op hem hebben uit gebracht, lijkt stellig van plan om samen met anderen de aftocht van Nijpels te be spoedigen. In Ermelo beloofde hij plechtig dat hij „al het mogelijke" zou doen om de huidige situatie in zijn partij „ten goede te keren". Gezien het gewicht van het aantal voorkeurstemmen dat hem in de Kamer deed terugkeren en de gevoelens van Joe kes jegens Nijpels kennende, zou deze aankondiging weieens meer dan een loos dreigement kunnen zijn. RIK IN 'T HOUT mensen in mijn fractie niet eens meer of ze katholiek of protestant zijn. Dat is een goed teken. Die bloedgroepen ko men zo nu en dan nog op, maar die scheidslijnen ebben langzaam weg". Moeder Dien Cornelissen wordt wei eens de „moeder van het CDA" genoemd. Lachend zegt ze dat dat biologisch onmoge lijk is, maar dan relativerend: „Hoewel ik bereid ben naar ie dereen te luisteren is het niet zo dat iedereen maar bij mij kan komen uithuilen. Ik vóel me niet de moeder van de fractie, maar als het wel zo zou zijn dan zou ik het beschou wen als een eretitel. Ik ben wel altijd bezorgd geweest voor de fractie en ik probeer de nare dingen te voorkomen en mensen goede raad te ge ven. Puur omdat ik wilde dat we met z'n allen goed zouden functioneren. Ik heb weieens tegen De Vries gezegd: „Kom nou eens eten aan tafel, want je bent zó driftig bezig met je werk als politiek leider dat je de mannetjes en de vrouwtjes achter je collega's vergeet. Ik heb Ina Brouwer van de CPN en Andrée van Es van de PSP een paar jaar geleden compli menten gemaakt over bepaal de ideeën van ze. Dat memo reerden ze een paar weken ge leden nog. Dan denk ik: gek hè dat ze dat nu nog weten. Het maken van complimenten komt blijkbaar zo weinig voor in de politiek. Maar je moet in spelen op de positieve punten van mensen. Zorgen dat ze plezier in hun werk krijgen en er plezier in hóuden want iets wat je graag doet kost je min der moeite". Euthanasie Er is één onderwerp waarvan Dien met spijt zegt, dat ze de afloop ervan in de Kamer niet mee kan maken. Dat is het vraagstuk rond de euthanasie. Na jarenlang voorzitter te zijn geweest van de kamercommis sie waarin het onderwerp aan de orde kwam, is ze ook één van de mensen binnen de fractie die veel van de materie afweet. „Van het begin af aan heb ik gezegd dat het niet zal lukken een compromis te be reiken. De proeve van het ka binet over de euthanasie, die voor de VVD niet ver genoeg gaat, is voor een groot deel van de CDA-fractie al veel te vergaand. Om die reden zal men er ook in de de kabinets formatie niet uitkomen". „Euthanasie is een zaak die ons allemaal treft. Het is niet iets dat je met een aantal art sen en juristen in een kamertje regelt. Het gaat de mensen persoonlijk aan. De tijd is er nog niet rijp voor en ik vind dat je het beter nog maar een paar jaar kunt laten rusten, het opnieuw in studie geven en daardoor het bewustwor- dingesproces van mensen sti muleren". „Als we niet heel strak vast houden aan het criterium „concrete doodsverwachting" dan gaan we een weg op die eigenlijk niet meer verant woord is. Er wordt gezegd: het is het begin van een Hitler-re gime. Dat is een harde uit spraak, maar er zit wel wat in. Ik heb in de oorlog gezien dat psychiatrische patiënten wer den geëvacueerd. Nog herin ner ik me de woorden van een Duitser die zei: „Solche Leute haben wir bei uns nicht". Re gelmatig spoken die woorden nog door mijn hoofd". MARGA RIJERSE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de 150 Tweede-Kamerleden zullen er 51 maandag tij dens een plechtige af- scheidszitting (voorlopig) voor het laatst in de groe ne bankjes plaats mogen nemen. Ongeveer de helft komt terug, als partijgeno ten van hen straks naar het kabinet gaan of om andere reden de Kamer verlaten. Definitief ver trekken, omdat zij daar zelf voor gekozen hebben of omdat hun partij te weinig of geen zetels heeft gehaald, de volgen de 23 leden: Mieke Andela-Baur, Dien Cor nelissen, Hanske Evenhuis- Van Essen, Ton van Baars, Gerrit van Dam, Ben Her- msen, Rob van den Toorn (al len CDA), Martin Konings, David van Ooijen, Jules de Waart, René Toussaint (allen PvdA), Els de Graaf-Van Meeteren, Huub Jacobse (VVD), Ina Brouwer, Marius Ernsting, Evelien Eshuis (allen CPN), Wilbert Willems (PSP), Stef Dijkman (PPR), Cathy Ubels- 'Veen (EVP), Jan Nico Schol ten (ex-CDA), Hendrik van Rossum (SGP), Aad Wagenaar (ex-RPF), Hans Janmaat (ex- C^ntrumpartij).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7