,Halif;ax" brengt Vest-Europa niet lichter bij VS a feweld op Sri Lanka eist 26 mensenlevens Russische popsterren zamelen geld in ia ramp Tsjernobyl Nederlandse advocaat vrij na veroordeling drugshandel VS VN over Afrika: Veel sympathie, weinig financiën Deze krantenauto's zijn voor u Inval bij Duitse SPD wegens Flick-affaire TENLAND QeidódQowumt ZATERDAG 31 MEI 1986 PAGINA 5 n jaar celstraf ivijnschandaal IS Josef en Richard Grill, de iren van de grootste wijnmakerij itenrijk, zijn gisteren tot tien jaar roordeeld wegens hun aandeel in rote Oostenrijkse wijnschandaal, n de zwaarste straffen die tot dus- het schandaal zijn uitgedeeld. De werden schuldig bevonden aan en overtreding van de wijnwet. 'drijf van de gebroeders Grill is ;n failliet en overgenomen door ipermarktketen. De beide broers i hebben gerommeld met 34 mil- iter wijn. De Oostenrijkse wijnex- [wam na het schandaal met de toe- igen van de zoetstof di-ethyleen- vrijwel geheel stil te liggen. Verlate eer voor Amerikaanse held WASHINGTON Hondervijf jaar na zijn dood is kapitein James Smith, held uit de Amerikaanse burgeroorlog, gisteren met militai re eer begraven in Washington. James Smith, die werd onderschei den na de Battle of Mobile Bay in 1864, overleed in 1881 in New York en werd daar begraven in een anoniem massagraf. Acht jaar geleden begon zijn achterklein zoon Thomas Brenker echter een campagne om eerherstel voor zijn roemruchte voorvader te bewerk stelligen. Her en der in de VS moeten nog de resten liggen van 400 andere onderscheiden vetera nen uit de burgeroorlog. Britten schoten landgenoten neer LONDEN Een Brits oor logsschip heeft tijdens de Falkland-oorlog in 1982 zeer waarschijnlijk een Britse he likopter neergeschoten, waarbij vier inzittenden om het leven kwamen. Dat heeft het ministerie van de fensie gisteren gezegd. Waarschijnlijk werd de ra ket foutief afgevuurd op een moment dat de communica tie van het schip was ver stoord. De nabestaanden van de vier slachtoffers zijn don derdag door het ministerie van de bevindingen op de hoogte gesteld. EG duur uit met vragen beantwoorden BRUSSEL Vragen kost niets. Maar het beantwoorden van een vraag kan minder goedkoop uitvallen, zo blijkt uit het antwoord van de Euro pese Commissie. De Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, schat dat het beant woorden van een schriftelijke vraag van een lid van het Eu ropees Parlement tussen de 1780 en 3390 gulden kost. Die schatting is gebaseerd op een berekening van de gemiddelde personeelskosten, die met het beantwoorden van een vraag zijn gemoeid. Vorig jaar wer den naar schatting 3000 vra gen beantwoord. Voedselhulp Ethiopië niet naar Sovjet-Unie BRUSSEL De voedselhulp die on der andere door de Europese Ge meenschap aan de Ethiopische bevol king is verstrekt, is daar niet ge bruikt om wapens uit de Sovjet-Unie mee te kopen. Dit antwoordt de Eu ropese Commissie op een vraag van het Nederlandse lid van het Europees Parlement Willem Vergeer (CDA) naar aanleiding van een uitspraak van de bisschop van Haarlem, mgr. Bomers. Deze verklaarde tijdens zijn werkzaamheden in Ethiopië te heb ben gezien dat miljoenen zakken meel, bestemd voor de hongerende bevolking, naar de Sovjet-Unie ver dwenen als betaling voor in dat land aangeschafte wapens. Gezinsplanning door scheiden van sperma TOKIO Japanse artsen hebben succes geboekt met een methode om sperma te scheiden en via kunstma tige inseminatie te verzekeren dat de komende baby een jongen of een meisje wordt. De methode houdt in dat sperma in een centrifuge wordt gescheiden in sperma met y-chromo- somen, hetgeen jongetjes oplevert, en sperma met x-chromosomen om meisjes te verwekken. De artsen zeg gen dat de methode voor 95 procent zekerheid geeft. De methode zou kunnen worden toegepast voor ge zinsplanning, maar ook voor het te gengaan van bepaalde erfelijke ziek ten die geslachtsgebonden zijn, zoals hemofilie. Bendeleden van French Connection WEST PALM BEACH In Florida zijn twee mannen aan geklaagd, die banden hebben met de heroïnebende French Connection. Zij zouden betrok ken zijn geweest bij een in Arizona gevestigd heroïnela- boratorium. De twee, een voortvluchtige Amerikaan en een Franse scheikundige wer den met zeven anderen ge noemd als voornaamste ver dachten in de 34 pagina's tel lende aanklacht. In het labora torium werd 299 kilo morfine tot zo'n 148 kilo heroïne ver werkt. LlFAX De halfjaar- Navo-bijeenkomst, gisteren in het Cana- Halifax werd beëin- j, heeft de Westeuro- landen nauwelijks eter bij de Verenigde »n gebracht als het om geschilpunten zo- je Amerikaanse bom- lementen op Libië, de we chemische wa- I, het Amerikaanse fikeren van een slot- tlaring van de CVSE- rentie over menselij- het niet langer naleven van SALT-II. Volgens de Britse Lord Car- rington heeft het beraad tot gevolg dat de VS niet hun ei gen weg gaan, „maar het is niet zo dat dit overleg altijd tot overeenstemming leidt". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz stond positief tegenover de suggestie van de Nederlandse minister Van den Broek dat Europa en de VS vaker moe ten spreken over regionale conflicten als in het Midden Oosten, Zuidelijk Afrika en Midden-Amerika. Dit om te voorkomen dat misverstanden tingen, of Europees en Ameri kaans optreden elkaar door kruist. Minister Van den Broek vond het „wat alarmerend" dat voor de Amerikaanse regering SALT-II langzaam maar zeker aan belang inboet. Met „alle begrip" voor de argumenten voor het Amerikaanse besluit was hij „minder gelukkig" met de gevolgde procedure. Hij is bang dat het niet langer nale ven van een bestaand wapen- beheersingsakkoord van on gunstige invloed zal zijn op po gingen om nieuwe akkoorden te sluiten. Jontacten in Bern, en ontstaan over eikaars opvat- De meeste Westeuropese lan den hebben zich opnieuw af wijzend opgesteld tegenover het Amerikaanse voornemen, nieuwe chemische wapens te gaan maken. Nederland, De nemarken en Noorwegen heb ben verklaard deze wapens niet op hun grondgebied te zullen toelaten. De Navo-ministers hebben de Sovjet-Unie „een signaal van Halifax" gegeven, dat zij be reid zijn de besprekingen over conventionele wapenbeheer sing uit te breiden. Volgens de ministers zijn op het terrein van de conventionele wapen beheersing „stoutmoedige, nieuwe stappen" nodig. Oproer in Zuid-Korea Een agent van de Zuidkoreaanse oproerpolitie trapt tijdens een demonstratie in de hoofdstad Seoel een student hard in het ge zicht. De studentenactie was gericht tegen het bewind van presi dent Chun doo Whan, die weigert vrije verkiezingen uit te schrij ven, vóórdat in 1988 de Olympische Spelen plaatsvinden. IMBO Bij een bom- in Colombo, de hoofd- 'an Sri Lanka, zijn giste- :ht mensen gedood en ze- Jjftig gewond, zo is in het lene ziekenhuis van Co- J> vernomen. De bom ont- in een dranken- en -lelfabriek, die op nog i 100 meter van het leger- hooidkwartier staat. De auto riteiten nemen aan dat de aan slag het werk is van Tamil- guerrillastrijders. De explosie vond plaats tijdens het uitladen van een vracht wagen die afkomstig was uit het noordelijke Jaffna. Jaffna is het bolwerk van Tamil-strij- ders die streven naar een on afhankelijke Tamil-staat in het noorden en het oosten van Sri Lanka. Vijf mensen waren op slag dood, drie stierven kort na hun aankomst in het zie kenhuis. Drie gewonden zijn in kritieke toestand. De explosie was zo krachtig dat een deel van het dak van de fabriek eraf vloog. Talrijke ruiten van gebouwen in een omtrek van een kilometer sneuvelden. De explosie werd gevolgd door een grote uit slaande brand. Het is de derde bomaanslag in Colombo in de maand mei. De eerste twee, op een vliegtuig van Air Lanka In de buurt van Trincomalee aan de oostkust van Sri Lanka zijn nog geen half uur na de aanslag in Colombo achttien soldaten gedood en vijftien ge wond toen de wagen waarin ze zaten op een landmijn reed. De autoriteiten gaan er vanuit dat ook in dit geval Tamil- guerrillasrijders verantwoor delijk zijn. De afgelopen drie jaar hebben gewelddadigheden tussen Tamils en Singhalezen, die de meerderheid vormen op het eiland, al ruim 3.000 le vens heeft gekost. DSKOU De belang- kste popsterren van de vjet-Unie hebben gis- ravond in het Olym- sch stadion in Moskou n uniek optreden ge- 'ven om geld in te za- elen voor de slachtof- rs van de kernramp in jernobyl. dens de show, die door de ganisatie werd vergeleken et het Band-Aidconcert larmee vorig jaar geld bij- n werd gebracht voor de tchtoffers van de honger in rika, speelden diverse oepen een mengeling van hard-rock, ballades en punk. Lasers, rookmachines, grote aantallen luidsprekers en dansers gaven het optreden het aanzien van een grote westerse popgebeurtenis. Al leen de fans gedroegen zich rustiger. Het emotioneelste moment was de minuut stilte waarin de aanwezigen de slachtof fers van Tsjernobyl herdach ten. Een brandweercomman dant en een arbeider van de kerncentrale lazen recht streeks vanuit Kiev geroerd de namen voor van hun overleden collega's. De ra- zendpopulaire Poegatsjova besloot het concert met de ballade „Wij spotten niet met liefde". De muziek werd af- wisseld met gesprekjes van uit Kiev met arbeiders en functionarissen' die zijn be trokken bij de schoonmaako- peratie na het ongeluk in Tsjernobyl op 26 april. Organisator Artjom Troitski zei te hopen rond 300.000 gul den bijeen te brengen met het uitverkochte optreden. De Russische televisie ver toont naar verwachting delen van de show en zal videoban den en platen ervan verko pen. Troitski en Poegatsjova zeiden graag nog eens een concert te organiseren met internationale sterren. Vol- Het Russische popidool Poegatsjova staat tijdens een benefietconcert op de bres voor de slachtoffers van de kernramp in Tsjernobyl. gens Troitski was met het Centraal Comité overlegd om westerse sterren als Sting, Stevie Wonder en Michael Jackson naar Moskou te ha len, maar daar bleek de voor bereidingstijd te kort voor te zijn. Een Russische arts heeft gis teren gezegd dat 130 van de. 299 na het ongeluk met de kerncentrale in Tsjernobyl in het ziekenhuis opgenomen patiënten inmiddels weer thuis zijn. De Amerikaanse beenmergspecialist Robert Gale heeft laten weten naar Kiev te zullen gaan om slachtoffers van de radioac tieve straling te onderzoeken. In een stuK Kalfsvlees dat ge kocht was op de grootste markt van Moskou is zes maal zoveel radioactiviteit aangetroffen als volgens Westerse normen toelaatbaar wordt geacht. Dit heeft de Franse ambassade in Moskou gisteren meegedeeld. Diplo maten is geadviseerd geen kalfs- of varkensvlèes te eten uit de Sovjet-Unie, aldus een functionaris van de Franse ambassade. ID JE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Smidje Verholen had van een diepe, ge- slaap genoten en hij had zich over al die ercarters verder maar geen zorgen ge- I. Wie zich tegenwoordig te nerveus t, die krijgt allerlei ziektes..., had hij ge leld. „En aan de knettercarters zal smidje )len geen maagzweer overhouden," had hij chend aan toegevoegd. Toen was hij in l> gevallen en hij had de hele nacht door [en rustig in de mollige armpjes van een ze- [Morpheus gelegen. Hij sloeg dan ook gan- verkwikt de ogen op, toen hij gewekt werd de stem van zijn pientere medewerkertje lede door de pittige geur van een kopje ver- elijke en dampende chocola.... - „Zo zo, lachte de smid. „Waar heb ik deze iteit van jou wel aan te danken? Ik neem linste maar aan, dat je bepaalde bedoelin- hebt met dit lekkere kopje cacao. Je hebt nog niet zo héél vaak met zo'n och- Ürankje verrast. Zeg het maar meteen, Wat wil je?" - „Wel ehbaas.., ik eh graag mee willen doen aanvde knetter race met mijn eigen hyper- en supersnelle hou ten autootje. Ik win dan vast de eerste prijs, ziet u. En...." - „Daar kan geen sprake van zijn, mijn jongen," sneed de smid de woordenstroom van zijn leerling af. „In alle opzichten staat het re glement je dat niet toe en dat weet je héél goed. In de eerste plaats is jouw auto geen echte mer- kwagen en dat móet. Bovendien is-ie geen dero serie10h1rtig jaar oud en dat moet óók. En ten derde heb jij geen rijbewijs, want je bent geen achttien..." - De kleine Kareltje bleek echter weinig vatbaar voor deze verstandige woorden. Hij zette tenminste een keel op van je welste en verdween uit de slaapkamer, machtige tranen plengend.... - En toen smidje Verholen even la ter gekleed en wel beneden kwam, trof een luid gerinkel zijn oor. Geschrokken rende hij de woonkeuken in en jawel hoor..., een grote ruit lag helemaal in diggelen. „Poffrrr...koffie!" dacht de smid. „Dat zal toch geen wraakneming van Kareltje zijn? Nee..., zó ondeugend is-ie niet..." ETA eist verantwoording op voor aanslag hotel FUENGIROLA De Baski- sche afscheidingsbeweging ETA heeft gisteren de verant woordelijkheid opgeëist voor het plaatsen van een bom in een hotel in de zuidelijke Spaanse stad Fuengirola aan de Costa del Sol. Dit is be kendgemaakt door het natio nale persbureau EFE. De ex plosie in het vier-sterren hotel Las Palmeras vond donderdag omstreeks acht uur 's avonds plaats. De ontploffing richtte slechts geringe schade aan en niemand raakte gewond. Het is het vijfde seizoen dat de ETA probeert om door aansla gen tegen de Spaanse toeris tenindustrie de regering con cessies af te dwingen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. V' BONN Een onderzoeksteam van het openbaar ministerie in Bonn heeft bijna twee weken geleden onverwacht een inval ge daan in het hoofdkwartier van de Westduitse sociaal-democrati sche partij (SPD), zo is gisteren bekend geworden. Tot de inval werd besloten in verband met het onderzoek inzake de Flick- affaire, aldus woordvoerder Eddie Heusen van het openbaar mi nisterie. Het team heeft zo'n 500 documenten in beslag genomen. Van een aantal documenten waren reeds kopieën aan het ministerie overgedragen. Nadere bijzonderheden werden hierover niet be kend gemaakt. In verband met de Flick-affaire staan voormalig minister van economische zaken Otto Lambsdorff en diens voorganger Hans Friderichs terecht. Zij worden ervan verdacht in de jaren '70 smeergelden te hebben aangenomen in verband met belastingontduikingen. Het openbaar ministerie in Bonn heeft gisteren een juridisch vooronderzoek wegens mogelijke meineed tegen bondskanselier Helmut Kohl geseponeerd. Een week geleden werd door de au toriteiten in Koblenz een ander onderzoek tegen Kohl gestaakt. Het onderzoek zou niet voldoende aanknopingspunten hebben opgeleverd op grond waarvan een strafklacht zou kunnen wor den ingediend. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De uit Boxtel afkomstige advo caat Roeffen, die in New York vastzat omdat hij zou zijn betrokken bij een grote internationale drug stransactie, is op vrije voe ten. Een New Yorkse rechter verklaarde de Ne derlandse advocaat welis waar schuldig, maar kwam tegelijkertijd tot de conclusie dat de betrok kenheid van Roeffen in de zogeheten Dutch Con nection, niet zo groot was als aanvankelijk was aan genomen. Roeffens advocaat, de New Yorkse strafpleiter Benjamin Brafman, verklaarde desge vraagd: „De rechter heeft Roeffen veroordeeld tot een straf die gelijk is aan de lengte van zijn voorarrest. Ik wil en ik kan niet meer over de zaak mededelen". Roeffen nam donderdagavond nog contact op met het Nederlandse consu laat-generaal in New York. Hij verklaarde zo spoedig mogelijk naar Nederland wilde terugke ren. Het consulaat-generaal heeft daarna niets meer van Roeffen gehoord en het is niet duidelijk of de advocaat al is teruggekeerd naar Nederland. De uit Boxtel afkomstige ad vocaat werd vlak na Kerstmis in Newark (New Jersey) ge grepen door een agent, die zich als drugshandelaar voor deed. Destijds werd medege deeld dat hij op het punt stond een drugstransactie van vele miljoenen af te sluiten. Bij de zaak zouden voorts een Ame rikaan betrokken zijn die kort voor Roeffen werd ge pakt en een in Spanje woonachtige Libanese arts. NEW YORK De speciale zitting van de VN-assemblee over Afrika heeft tot dusver wel veel sympathiebetuigin gen, maar weinig concrete toe zeggingen opgeleverd. De Afrikaanse landen worden ge prezen voor hun bereidheid de hand in eigen boezem te ste ken en voor het nieuwe realis me in hun economisch beleid. Maar met name grote donor landen als de Verenigde Sta ten en Japan laten verstek gaan als het op geld aan komt. Zij beroepen zich op het strik te bezuiningsbeleid dat ze in eigen land voeren. De slotverklaring, die vandaag wordt gepubliceerd, heeft na koortsachtig overleg achter de schermen geen „historisch so- lidariteitscontract" tussen Afrika én de rest van de we reld, opgeleverd. De Afrikaan se landen, verenigd in de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) hadden zelf een vijfjarenplan op tafel gelegd voor investeringen ter waarde van 123 miljard dollar, met name in de landbouw-sector. Daartoe zouden de rijke lan den de komende vijf jaar 46 miljard dollar extra hulp moe ten opbrengen. De OAE wil dat de nadruk van de hulp komt te liggen op het herstel van bestaande voorzieningen, in plaats van op steeds weer nieuwe projec ten. Het accent zou moeten verschuiven van projecthulp naar andere vormen van hulp, waarbij de Afrikaanse landen in staat gesteld moeten worden hun. import-rekening te beta len. De donors zouden hun co ördinatie met elkaar en met het ontvangende land moeten verbeteren, en zouden de Afri kaanse landen meer zekerheid moeten verschaffen door hun hulp over een langere periode vast te leggen. Demissionair minister Schoo van ontwikkelingssamenwer king heeft naméns Nederland verklaard bereid te zijn tot ex tra steun aan multilaterale or ganisaties zoals de Wereld bank en het UNDP-fonds van de VN, die op hun beurt het beleid in Afrikaanse landen moeten ondersteunen. Stee*-*,.. an speelgoedfomaat zijn voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Hén van het type dat dagelijks uw krant ver voert, en onze onvolprezen dubbeldekker, die u regelmatig bij evenementen kunt tegenkomen. De nieuwe abonnee wordt ook har telijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de tennisballen aan: Naam: A dres:. Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). "WiSoo j CeidócSomcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5