JESPER OLSEN dribbelaar uit passie STEVE ARCHIBALD wil geluk weer afdwingen Bonaparte CöidóeSotwatit Jesper Olsen (hier tegen zijn oude club Ajax) is nog niet zeker van een vaste plaats in het Deense elftal tijdens de Mundial. EXICO STAD - Voor een debu- it in de eindronde van het toer- oi om het wereldkampioenschap etbal scoort Denemarken opmer- lijk hoog bij de voorspellingen. »t verfrissende optreden van de ter-rmatie van de Duitser Sepp Pion- bij het EK in Frankrijk en de i ujtenschap dat het contingent De- :n vooral een verzameling bij Eu- topclubs ondergebrachte in is, verklaart echter elee 1. Een van hen is Jesper Olsen. jk\ Ajax was hij nog niet lang gele- 'on n de absolute vedette, in het f0"»ense elftal is hij niet zeker van jjjti vaste plaats. Net als de bij PSV terende Frank Arnesen trouwens, /crsen zelf gaat ervan uit dat de 1atijd om een plekje in de basisop- r<>!lling in Mexico vooral een ge- tussen hem en Arnesen gaat ^'srden. of. ke jaar geleden liet Jesper Olsen Am- er irdam achter zich en maakte hij de ge overstap naar Manchester Uni- Inmiddels wordt zijn naam ge- ,„.emd in relatie tot Monaco, waar van- 'komend seizoen Sören Lerby al actief en Jesper Olsen, de 25-jarige pingelaar passie, kan niet zeggen voor honderd ,etbeent geslaagd te zijn in Manchester. p/_ let is inderdaad een beetje anders ge- r,/; pen dan ik me had voorgesteld. Vooral ia snelheid en fysieke inzet is het voet- 'q l in Engeland totaal anders dan in Ne- rland. veel harder vooral. Daardoor •men technische kwaliteiten vermoede- lc minder tot hun recht, je krijgt dom- wg de tijd niet om mooie dingen te Achterin spelen ze met vier man i een rij, je krijgt veel minder ruimte ji in Nederland. Weet je niet meteen 7 jar je de bal naar toe moet spelen, dan n je al getackeld. Ik was het gewend de J een beetje rustig aan te nemen. Nou, it kun je in Engeland wel vergeten. Ze elen daar met een keer raken, spelers 5-1 bal, en zijn snel voor de goal. Veel e- eer mensen dan in Nederland zoeken r-l zestien meter op. Dribbelen is in de \t:ague bijna niet mogelijk, al proberen .7- bij Manchester United gelukkig wel at n beetje Europees te voetballen". 7i i ook al miste hij met de „Mancuni- e/(s" de landstitel („Zoveel toppers ge- 7i esseerd, dan kun je nog zulke goede re- 7i rves hebben, maar dat is dan niet 7i eer op te vangen"), over de entourage [Engeland heeft de slechts 1,68 meter 'o etende Olsen niets te klagen. „Elke /- uiswedstrijd minstens veertigduizend irpn op de tribunes. Old Trafford, man, i- ;t is fantastisch er te mogen spelen. De feer kan nergens beter zijn. Je proeft is >k aan alles dat je bij een van de groot- i. e clubs ter wereld zit, ook qua suppor- ii rs. Dat doet je iets, het is iets speciaals. >•- Is je in Engeland komt wil je voetbal- n, dat gras op. Ik kan je niet vertellen at voor lekker gevoel het is om op dat tld te lopen. En dan die hele omgeving kg. Die ademt puur voetbal". Prestatiedrang faarbij een overdreven prestatiedrang tbreekt. „Buiten het voetbal kun je >en wat je wilt. Als je zelf de grens int, kun je heel ver gaan. Een biertje, tgaan, geen probleem. Als je er maar naat als het gebeuren moet. In Engeland -- ten ze niet, zoals in Nederland, alle- aal op je te letten. Maar ja, Nederland ook zo klein in vergelijking met Ejige- nd, het is ergens nog logisch ook", ebch denkt Jesper Olsen ook nog wel 3 ns met weemoed terug aan Amster- - m. aan Ajax vooral. „Ajax, ik had 7 ten betere club kunnen krijgen om te beginnen. Overigens niet om slecht van Nederland te praten hoor, maar je hebt er drie clubs en de rest doet mee voor de vierde tot en met achttiende plaats. Als je niet elke wedstrijd hoeft te presteren omdat de tegenstand zo gering is, dan is het moeilijk dat in de grote wedstrijden wel te doen. „Als PSV, Ajax en Feye- noord elke week tegen een goed team konden spelen zouden ze zelf ook een stuk verder komen. In Nederland dacht iedereen dat het een kwestie van tijd zou zijn voor de aansluiting weer gevonden zou wórden. Maar in Nederland is het geld er met voor full professionalisme. Daarom is het misschien beter voor sommigen om zich in het buitenland te ontwikkelen. Zo is het met Denemarken ook gelukt. Je ziet in Nederland spelers genoeg met talent, maar het echte voet bal wordt in andere landen gespeeld. Wil je verder, dan zul je daar op aan moeten sturen". Erkenning Zoals Denemarken dat dus deed. Altijd een land dat bol stond van individuele klasse, maar dat nooit met een nationaal elftal van enige allure op de proppen kwam. Tot het opeens klikte en bij hel EK van 1984 de eerste grote stappen op weg naar internationale erkenning gezet werden. „Al die spelers die in het buitenland za ten wilden graag zo nu en dan terug naar Denemarken en er ook iets van maken. Niet alleen spelen, maar ook winnen. Ie dereen wil presteren, niet alleen voor zichzelf, ook voor de ploeg. Denemarken speelt nu sinds '80 of '81 in vrijwel len". Naar later bleek, omdat hij niet in het bezit was van het telefoonnummer van Archibald. Voor Archibald, een als introvert be kend staande voetballer, is de hemel in middels duidelijk opgeklaard. „Al had ik voor niets moeten spelen voor Schot land, ik zou het gedaan hebben. We zit ten in de aantrekkelijkste groep. Uru guay, de kampioen van Zuid-Amerika, West-Duitsland en Denemarken, wie wil dat nou niet meemaken? Kom je daar dóór, dan kun je iedereen aan". „Ik heb er echt naar uitgekeken, heb er alles aan gedaan om het te halen. Ten einde raad ben ik ook naar Richard Smith gegaan. Je hoort van de successen die hij met anderen heeft geboekt en dan grijp je je daaraan vast als al het andere niet lukt. En het ging goed, ik speelde in Se villa die finale en ben op de goede weg. Zo'n WK-toernooi is toch prachtig voor iedereen die het voetbal een warm hart toedraagt. Je doet er veel ervaring op, speelt tegen de beste ploegen, wordt er een betere voetballer". Steve Archibald heeft het imago van de koele kikker, die onder alle omstandig heden blaakt van zelfvertrouwen. Met zijn instelling snoerde hij in het verleden vele monden. Wat had hij, die tengere voetballer van Tottenham Hotspur, im mers te zoeken bij het machtige Barcelo na waar zo juist ene Diego Maradona zijn hielen had gelicht? Tien wedstrijden lang had hij het er erg moeilijk, scoorde hij slechts een keer, maar vervolgens deelde hij de Britse triomf met trainer Terry Venables en was hij in hoge mate verantwoordelijk voor de eerste landsti tel van Barcelona na die met Rinus Mi- chels en Johan Cruijff in 1974. „In een nieuw land, een ander team, heb je altijd even tijd nodig om te wennen. Kun je dat geduld opbrengen en blijf je in jezelf geloven, dan komt het vanzelf goed. Dat ik Was aangetrokken als op volger van Maradona heeft me nooit ge ïnteresseerd. Ik ben Steve Archibald. Ik weet wat ik kan en dat wil ik latep zien". De uit het ten zuiden van Glasgow gesi tueerde Rutherglow afkomstige aanvaller krijgt er de komende weken toch nog de gelegenheid voor van Ferguson, die vreemd genoeg aanvoerder Alan Hansen van Liverpool buiten zijn selectie hield. Eigenaar pub Archibald, die er ondanks anders luiden de geruchten van uitgaat zijn nog een jaar doortapende contract bij Barcelona normaal uit te dienen, vindt het moeilijk de kansen van Schotland bij het WK in te schatten. Vijf keer waren de zwar- themden present in een eindtoernooi om steeds dezelfde samenstelling, met een goede balans tussen jong en oud. En niet om te laten zien welke mooie trucjes we allemaal kennen. De trainer houdt ons altijd voor dat we eerst moeten knokken en dan vanzelf wel lekker aan het voet ballen komen". Geen schoolreisje Het vakbewustzijn komt volgens Olsen vanzelf bij een speler, die voor het bui tenland kiest. „Als je dat doet, betekent het dat je veel hebt nagedacht. Je doet zoiets niet om een of twee jaar te doen waar je zin in hebt. Als je gaat is het met de gedachte voorlopig ook niet terug te komen. Dat zou immers tegen je ambi tie, je eergevoel indruisen. Je kunt tien tot twaalf jaar mee op dit niveau, daarna is het gebeurd, dat weet je als je eraan begint". Zo zal het - na een hoogtestage van twee weken in Colombia - ook in Mexi co zijn, denkt Olsen. Het WK is voor de Denen zeker geen schoolreisje. Nota bene in de zwaarste groep (met Schot land, Uruguay en West-Duitsland) zal een belofte moeten worden ingelost. „Van alle Europese landen waar we meer dan eens tegen hebben gespeeld, hebben we minimaal een keer gewon nen. Voor tegenstanders uit Europa hoe ven we dus niet bang te zijn. Het pro bleem voor ons zullen de Zuidamerika nen worden. Voor mij zijn Brazilië, Mexico en Uruguay favorieten. De hoge temperatuur is beter geschikt voor hun speelwijze. Toch denk ik dat ook wij wel degelijk goed zullen voetballen. Tenslot te spelen we zelf technisch ook aardig. We hebben ook veel mensen die een wedstrijd kunnen beslissen. Komen we achter, dan hebben we altijd de kracht om terug te komen. Met Morton Olsen als prima organisator hebben we ook een goede defensie. Daarom zullen we moei lijk te kloppen zijn. De eerste wedstrijd woensdag tegen Schotland wordt heel belangrijk voor ons. Win je die, dan kom je vrijwel zeker verder en ik denk dat dit ook gebeurt. Afgaan kan natuur lijk, maar we willen niet tevreden zijn met een derde of vierde plaats in de groep. We willen verder". WILLEM PFEIFFER ZATERDAG 31 MEI 1986 Ik behoor tot een select gezelschap. Een klein groepje, dat tot op heden nog geen enkele ruchtbaarheid heeft gegeven aan zijn beslaan. Maar ik vind aal op de drempel van Mexico '86 er maar eens een beetje publiciteit aan onze club moet worden gegeven. En door dat nu te doen ben ik in staal bij velen de ogen te ope nen, tijdig tot het besef te geraken dat tot op dit moment de verkeerde mening werd aangehangen. Om onder het motto „Een mens is nooit te oud om te leren" terug te keren van de dwaalweg. En mis schien zelfs te overwegen aansluiting te zoeken bij het bovengenoemde gezel schap. Hoewel onberedeneerde -ledenaan- was van het tot dusver nog zonder naam door het leven gaande clubje wel ons laatste streven is. Voorlopig houden we het gaarne kwantitatief beperkt, hetgeen de kwaliteit ten goede komt. Waarom nu treed ik vandaag in de open baarheid met ons gezelschap? Daarvoor is een aantal redenen, dat ik u hieronder zal uiteenzetten. De voornaamste is dat wij het streven naar kwaliteit zo hoog in ons vaandel hebben geschreven, dat ik niet het minste risico wil lopen achteraf met verwijten te worden geconfronteerd. En die zouden vrijwel zeker op ons neer dalen als de reden voor onze selecte sa menbundeling pas wordt bekendgemaakt als de hele wereld daarvan met overgave heeft kunnen kennis nemen. En onze uit gangspunten volledig zal hebben moeten onderschrijven. De aanleiding voor oprichting was onze grote ongerustheid over het gebrek aan waardering dat Jan Keizer ten deel valt. Jan Keizer uit Volendam. Jan Keizer de voetbalscheidsrechter. Jan Keizer, de eni ge Nederlander die daadwerkelijk deel neemt aan het WK voetbal in Mexico. Jan Keizer voor wie deuren opengaan, die voor anderen gesloten blijven. Jan Keizer, het levende bewijs van de stelling dat een klein iemand door zijn daden groot kan zijn. Jan Keizer, onze eigen Noordhollandse Napoleon Bonaparte. Jan Keizer, de enige vertegenwoordiger van de vaderlandse voetbalwereld voor wie geen grenzen beslaan. En in dat laatste element schuilt onze grootste waardering én Jan Keizers grootste kracht. Terwijl iedereen in ons land de mond vol had èn heeft over het verleggen van onze grenzen, het mikken op Europese aansluiting, het in den vreemde goed presteren was en is Jan Keizer de enige die die slogan in praktijk heeft gebracht. Jan Keizer is de eenling, die zich heeft gerealiseerd dat het er niet om gaat in eigen land tot koning te wor den uitgeroepen. Het gaat er om je de kroon buiten je land op het hoofd te laten zetten. Ons selecte clubje bewondert Jan Keizer. Als Jan Keizer straks in Mexico op de fluit blaast blazen wij sloom af. Dan we ten we dat er geen vuiltje aan de lucht is. dal alles in goede banen wordt geleid. Dan zullen wij de bewijzen geleverd zien voor juistheid van de oprichting van ons selecte gezelschap dat straks extra streng zal moeten ballotteren om de toestroom van nieuwe leden in te dammen. Wij zul len een diepgaand onderzoek instellen naar de achtergrond van iedere in aan sluiting geïnteresseerde. Die tot op het bot zal worden beklopt om te zien of hij zich niet eerder in woord en gebaar af keurend heeft uitgelaten over Jan Keizer. Onze Jan Keizer is nu nog ónze Jan Kei zer. Maar-let op: straks is Jan Keizer ons aller Jan Keizer. Maar vóór het zover is, vóór onze Volendamse Bonaparte de hele voetbalwereld aan zijn voeten heeft ge kregen met enige vlekkeloze staaltjes fluitkunst. een paar hoogstandjes in arbi traal gezagdragen. heeft ons selecte gezel schap in elk geval af kond gedaan van haar drijfveer. Die uiteraard niet alleen is gebaseerd op het feit dat Jan Keizer de enige is die internationaal iets presteert. Zo kleinschalig en ruimhartig zijn wij niet. Wij weten dat niets zo gemakkelijk is als het meejuichen met de overwinnaar en het meehuilen met de wolven in het bos. Nee, onze voorkeur wordt ingegeven door twee onderdelen. Jan Keizers gevoel voor internationale proporties en zijn ongeëve naarde presentatie. Eerst even dat inter nationale. Jan Keizer werkte eerst uiterst efficiënt toe naar een plaatsje onder de vaderlandse toparbiters, werd vervolgens uitgezonden en vestigde daarbij zijn naam. Die bij de bonzen in Zurich een dermate bekende klank kreeg dat de invi taties in Zeist op zijn naam binnenkwa men. Vanaf dat moment kon Jan Keizer koninklijk te werk gaan. In eigen land onbegrepen, daarbuiten bemind, bijna aanbeden. Dan nog even de presentatie van Jan Keizer. Die driftige gebaren met de rech terarm, waarmee hij protesterende spe lers als lastige vliegen van zich afslaat. Superieur. En als klap op de vuurpijl, als absoluut kenmerk van absolute klasse (met dank aan het voetbalcliché-boek) heeft Jan Keizer dal lachje. Die versteen de grijns op het gezicht, die door tegen standers nog wel eens wordt uitgelegd als een zenuwtrek. Ik weet als lid van het selecte gezelschap beter. Ik weet. Jan Keizer heeft me dat zelf toevertrouwd in de oprichtingsverga dering in een bui van een onder vrienden gebruikelijke openhartigheid, dat het lachje het gevolg is van jarenlange inten sieve studie. Van avond aan avond voor de spiegel van de slaapkamer oefenen op de eerste beginselen van de academie voor beeldende vorming. Ons selecte gezelschap laat nog van zich horen. BUYS «EXICO STAD - Uiteindelijk wam alles toch nog op z'n pootjes irecht. Vier dagen lang leek het rop dat de hulp van de Amster- amse fysiotherapeut Richard mith te laat was gekomen. Een ag na de voor zijn club FC Barce- )na zo teleurstellend verlopen fi le van het toernooi om de Euro- Cup voor landskampioenen ïoest Steve Archibald opnieuw ;n forse teleurstelling wegslikken in de Schotse bondscoach Alex irguson hem niet selecteerde voor- eindronden van het toernooi het wereldkampioenschap voet klap kwam hard aan bij Archibald, maanden kampte met een spier- heuring in het dijbeen, maar tegen eaua Boekarest langer speelde dan hij- Jf voor mogelijk had gehouden. De olie negentig minuten plus nog de helft an de verlenging hield hij zich staande, alvorens hij de kant opzocht. Maar Fer guson besliste dat de Schot in Spaanse dienst niet voldoende fit was om in Mexico een beroep op hem te kunnen doen. Toen evenwel Kenny Dalglish op het laatste moment afhaakte, telde dat argument plotseling niet meer voor de bondscoach, die al een dagtaak heeft aan het runnen van zijn club Aberdeen en hij inviteerde Archibald in alle haast als nog. Voor niets De bijna 28-jarige Steve Archibald was enkele dagen zeer ontdaan geweest door de mededeling dat hij thuis zou moeten blijven. „Ferguson had me namelijk toe gezegd me desnoods mee te nemen als ik maar op een been zou kunnen lopen. Als ik de Europa-Cupfinale zou spelen, dan zou het geen enkel probleem zijn, hoefde ik me nergens ongerust over te maken. Dan 105 minuten spelen en toch moeten horen dat je afvalt, dat was verschrikke lijk. Ferguson had niet eens de moeite genomen het me persoonlijk mede te de- De Schotse voetballer Steve Archibald (links) mocht uiteindelijk toch mee naar Mexico voor de eindronde van het wereldkampioenschap. de wereldtitel, even vaak werden ze er al in de eerste ronde uitgekegeld. De man, die in East End in Londen nog altijd een pub (The Bishop Bonner) be zit: „Maar drie keer kwam dat wel door dat Schotland net een lager doelsaldo had dan een andere ploeg. Dan mag je stellen dat ie ook niet veel geluk hebt ge had. Schotland gaat opnieuw op reis met een team dat kansen heeft. Er zit veel loopvermogen in het elftal, we hebben harde verdedigers, veel goede midden velders en aanvallers en een goede mix ture van jong en oud. Alleen heeft het de laatste tijd niet erg meegezeten wat bles sures betreft. Het blijft dus afwachten. En zoals ik al zei, je hebt er ook geluk bij nodig". Dat lachte hem tenslotte toch toe met de uitverkiezing in de Schotse selectie. Maar misschien is dat ook wel typerend yoor de voormalige leerling-monteur in 'de Rolls-Roycefabrieken, die het geluk in zijn leven al vaker afdwong. WILLEM PFEIFFER

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27