„Bijbel geen boek dat uit de hemel is gevallen" final DRIEKWART EEUW HEILIG LAND STICHTING 'Cciclóc SouAmot' ZATERDAG 31 MEI 1986) De Heilig-Land Stichting, het bijbels openluchtmuseum bij Nijmegen, vierde gisteren het 75-jarig bestaan. Wat begon als het plan een geweldige basiliek te bouwen die de Sacre Coeur in Parijs naar de kroon moest steken, mondde uit in een museum dat de entourage laat zien waarin de bijbel tot boek werd. In de jaren zestig ebde de belangstelling voor de Heilig Land Stichting weg. Maar in de jaren zeventig groeide zij met nieuw elan uit tot een museum dat jaarlijks meer dan honderdduizend bezoekers trekt. NIJMEGEN - Pater Kiewe schiet jongelui te hulp die op zoek zijn naar antwoord. „De wijnpers? Hier is 'ie. In de bovenste bak de drui ven. Flink aanstampen. Kijk, het sap komt uit die gaten. Wordt op gevangen. Het bezinksel blijft ach ter. In de derde bak krijg je dan heerlijke, zuivere wijn. Mooi hè. Ja, aanstampen met de blote voe ten. Wel eerst goed wassen natuur lijk. En de rest van de antwoorden vind je zelf maar. Doe zelf ook maar wat". De directeur van het bijbels openlucht museum trekt tevreden aan zijn sigaar. Zet zich even in het blauw. Komt te voorschijn en zegt: „Prima jongens zijn dat. Hun school komt hier al jaren. De leraren bereiden de tocht naar de Heilig Land Stichting goed voor. Zo leren die jongens nog wat van hun uitstapje. Maar sommige onderwijzers laten de kinderen hier ook gewoon los. Stadskinderen. Zie je zo. Komen bijvoorbeeld uit Amster dam. Ontdekken plotseling een bos. Ook nog een konijn. Daar gaan ze natuurlijk op af. De leraren zien hun jongens niet eerder terug dan 's avonds in de bus". Pater Kiewe geniet van zijn rol als gids. Praat in heldere taal. Geeft passanten ge vraagd en ongevraagd extra informatie. Roept ook af en toe een scholier tot de orde die niet met zijn ogen, maar met handen en voeten de monumenten on derzoekt van het museum dat Kiewe koestert. Een vriendelijk wandelende praatpaal, die Kiewe. Gelijkertijd gids en baken. De banden van pater Kiewe met het bij bels museum dateren al van 1954. Jaren lang leidde de montfortaan vanaf de heuvelen ten zuidoosten Nijmegen toch ten naar dat andere bijbels openlucht museum, de jonge staat Israël. Einddoel: Jeruzalem. „Met de bus gingen we. Zes weken duurde zo'n reis. Als je nu voor dezelfde route zou kiezen, ben je je le ven niet zeker. Nee, de busreizen van destijds zijn niet meer mogelijk. De tochten voeren door Italië, Griekenland, Klein-Azië. Allemaal belangrijk voor de verspreiding van de bijbel. Tijdens de reizen heb ik heel wat spulletjes voor ons openluchtmuseum gekocht. Je vond nog oud-testamentische zaken. We na men de aanwinsten in de bus mee terug. Vandaar ook al die authentieke voor werpen in de gebouwen van de Heilig Land Stichting. Niet elke aankopp was even gemakkelijk. In Turkije wilde ik een bedoeïenentent kopen. Ze hebben daar dezelfde tenten als in Israël. De mensen schoten vreselijk in de lach. Moet je je voorstellen, ik wilde hun huis kopen Toch heb ik zo'n tent kunnen bemachtigen". seigneur. In de bloeitijd van de devotie voor het Heilig Hart nam hij als pionier van de Heilig Land Stichting het initia tief tot een geweldige kerk die de Sacre Coeur in Parijs naar de kroon moest ste ken. Even ten zuidoosten van Nijmegen werd vijfenveertig hectare grond aange kocht. Kunstenaar Piet Gerrits werd ge vraagd de devotie voor het Heilig Hart - Christus als koning van kerk, gezin en maatschappij - gestalte te geven. De bouw van wat een geweldige basiliek moest worden, stagneerde weldra. Geld gebrek legde de bouw stil. Enkele funda menten en het voorportaal - nu inge richt als informatieruimte - herinneren nog aan de poging een indrukwekkend godshuis te laten verrijzen. De paters montfortanen achter de Heilig Land Stichting verlieten vrij snel het ideaal van de Heilig-Hartdevotie. „Het denken ging meer in de richting van de bijbel", aldus pater Kiewe. ,.Een devotie kan vrij plaatselijk zijn. Is vaak beperkt van levensduur. Daarentegen is de be hoefte aan kennis over de achtergronden van de bijbel blijvend". De opzet van het bijbels museum kende twee wegen. „Je had het geboortever haal: Er was voor hen geen plaats in de herberg. Wie was die timmerman eigen lijk? Zo kwam je tot onderwerpen. Het tweede verhaal betrof de arrestatie in de Hof van Olijven. Inderdaad, de geboorte en het einde van Christus' leven. De leemte daartussen vulden de paters op met verhalen". Als eerste monumenten verschenen in 1915 een Heilig-Hartbeeld en een Maria- heiligdom dat momenteel als filmzaaltje in gebruik is. Wat meer in de richting van het nieuwe doel waren de kruisweg staties met de nog steeds bestaande Cal varieberg waarin een reconstructie van het Heilig Graf. Geleidelijk ontstonden monumenten als het paleis van Pilatus, de geboortegrot en allerhande joodse en Palestijnse woningen. De belangstelling voor het bijbelse open luchtmuseum is door de jaren heen won derlijk groot gebleken. Velen gaven er blijk van graag in de nabijheid van het Heilig-Land-in-zakformaat te willen wo nen. Op hQt kerkhof hebben mensen uit alle windstreken hun laatste rustplaats gevonden. Vanwege de sterke toename van het huizental in de buurt van het museum zijn sedert een aantal jaren van gemeentewege blauwe borden geplaatst die de bebouwde kom rondom de Heilig Land Stichting markeren. In de jaren zestig, toen een storm de ker kelijke wateren deed kolken, kreeg de publieke belangstelling voor het mu seum gevoelige tikken. Besloten werd het tot dan vnj statische museum aan te passen aan de eisen des tijds. Onder de hoede van (voortaan) directeur Kiewe. bleek de Heilig Land Stichting in staat betrekkelijk snel een groot publiek aan te spreken. Jaarlijks passeren tegenwoor dig meer dan honderdduizend dagjes mensen de poorten. Oecumenisch „En zeg niet dat ons bijbels museum een rooms ding is", waarschuwt pater Kie we. „Het accent ligt op de oecumene. We hebben ook een dominee in het be stuur. De Jehova's komen hier met bus sen. De mensen van het Leger des Heils ook. Veel joden. We geven uitleg in vier talen. Zie ik mensen met een rood boek je. dan weet:mik: ze praten Engels. Ik spreek ze som's aan. Verbaasd klinkt het dan: „Hoe wist u dat wij uit, Engeland komen?". Kijk, de mensen moeten zich hier thuisvoelen. We moeten elkaar toch terugvinden'1 Dat is oecumenisch. Ik weet wel, de mensen lopen hier voor hun ontspanning naar binnen. Maar ze worden toch geconfronteerd met het le ven waarin Jezus leefde. Hoe hij water haalde bij de bron, hoe de herders waren in de schaapskooi. Die wereld proberen we te presenteren. Kinderen zien graag iets. De ellende van het leren over de bijbel op school is. dat er niets te zien is. In het openluchtmuseum kunnen we de jeugd wel iets laten zien. We krijgen hier enorm veel jongelui. Vind ik geweldig. En ik ben me heus wel bewust dat de Devotie In een terugblik op driekwart eeuw Hei lig Land Stichting noemt pater Kiewe de naam van pastoor Suys, de latere mon- Een natuurgetrouwe kopie van de Calvarieberg. jongeren de kerkdrempel niet platlo pen". Het bijbels museum van vandaag pro beert een brug te slaan tussen verschil lende culturen. „De bijbel is geen boek dat kant en klaar vanuit de hemel op aarde is gevallen. Mensen denken dat soms", betrekt Kiewe stelling. „Door de eeuwen heen is de verzameling boeken die wij bijbel noemen als het ware ge groeid binnen een volk. Een volk dat in nauw contact heeft gestaan en invloeden heeft ondergaan van grote wereldrijken en culturen. Egypte, Babylonië, Grieken land. het Romeinse Rijk. Voor een juist begrip van de bijbelboeken is het derhal ve van essentieel belang over deze cultu ren geïnformeerd te worden. Ze hebben mede de inhoud, de vormgeving en het klimaat ervan bepaald. De wordingsge schiedenis van de bijbel loopt van 2000 voor Christus tot ongeveer 100 na zijn leven". Bonte stoet Het bijeenbrengen van de bonte stoet, culturen die de bijbel gekleurd heeft, komt in de Heilig Land Stichting het sterkst tot uiting in de Via Orientalis, de Oosterse straat. Aan de Via Orientalis liggen Egyptische. Babylonische, Griek se, Romeinse en joodse huizen zij aan zij. Voor de inrichting van de woningen zijn adviezen, ingewonnen bij specialis ten van de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Alle huizen zijn reconstruc ties van onderkomens die daadwerkelijk bestaan hebben of nog steeds te zien. zijn. Nieuw zijn de aanleg van het Meer van Galilea, de Jordaan en enkele vissers huisjes. Op schaal uiteraard. Een ma quette geeft nader houvast omtrent het meer langs de oevers waarvan zich zove le bijbelverhalen afspelen. De financiële middelen vormen een rem op een verdere uitbouw van het open luchtmuseum dat in de wereld zijn weer ga niet heeft. „Van de entreegelden kun nen we gas en licht betalen. Voor uit breiding zijn we aangewezen op subsi dies", stelt directeur Kiewe vast. „In het begin van de jaren zeventig heb ben we flink kunnen bijbouwen. Tot op heden voor zo'n acht miljoen gulden. De subsidies zijn echter geleidelijk minder geworden. Voor de Oosterse straat kre gen we nog vijfenzeventig procent. Bij de laatste aanbiedingen voor de uitbouw komen we niet verder dan dertig tot vijf endertig procent. De rest moet je wel zelf bijpassen. De tramlijn voor mensen die slecht ter been zijn. moet nog vol tooid worden. Sommige monumenten kun je niet bereiken per tram. Jammer. Het bezoekersaantal van honderddui zend kan in de komende jaren makkelijk verdubbeld worden. Die ruimte hebben we". Het openluchtmuseum is dagelijks van 9.00 tot 17.30 uur geopend. De toegangs prijs voor volwassenen bedraagt 7,50 gulden. Kinderen tot dertien jaar mogen voor 4,50 naar binnen. THEO LEONE Huiselijkheid is het geheim van Logis de France De onmisbare gids voor iedereen die doof Frankrijk reist en onder-l weg verzekerd wil zijn van eeni goed bed en lekkere maaltijden is» die van de hotelketen Logis et Au berge de France". In de nieuwe gias staan 4555 overnachtings plaatsen met in totaal 75.427 ka mers. Ondanks deze respectabele cijfers blijft een zekere huiselijk heid het geheim van het succes van ..Logis de France". De gasten ko men vaak terecht in kleine familie hotels. Voor niet minder dan 84 procent vindt men deze horecabe drijven in plaatsen met minder dan vijfduizend inwoners, zodat ook het landelijke element een gro te rot speelt en streekgerechten nun ereplaats kunnen behouden op hel menu. Toch worden strenge eisen gesteld aan de leden en hun eta blissementen. Een gastvrije en hof felijke ontvangst in regionale sfeer, scherpe all-in-prijzen en een zeker comfort behoren lot de voorwaar den. De gids voor 1986 is verkrijg baar aan de balies van het Frans V erkeersbureau in Amsterdam en de ANWB kantoren. ToezendingI per post is mogelijk. Daartoe moet voor 2.30 gulden aan ongestempel-' de postzegels worden ingesloten bij I de aanvrage, adres: Frans Ver keersbureau. Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam. Alles over kamperen op Britse eilanden Voor vakantiegangers naar Groot- Brittannie heeft het Brits Toeris tenbureau in Amsterdam alle be langrijke kampeer- en caravanter reinen in een gids bijeen gebracht. De uitgave ..Where to stay. Cam ping and Caravan Parks" omvat niet minder dan 870 terreinen in geheet Groot-Britlannie. inclusief Noord-Ierland. De terreinen die in de gids zijn vermeld moeten aan een aantal voorwaarden voldoen op het gebied van onder meer hy giene en veiligheid. ..Where to stay" rangschikt de kampeerterrei nen op alfabetische wijze naar plaats van ligging, waarbij num mers verwijzen naar kaartjes ach terin. De belangrijkste gegevens zijn ook in Nederlands vermeld. I 'oor meer informatie schrijft men een briefkaartje aan het Brits Ver keersbureau. Stadhouderskade 2. 1054 ES Amsterdam. Kano-zesdaagse in Noord-Holland Fiets- en wandelmeerdaagsen zijn inmiddels vaste prik gewor den op de zomerse activiteitenka lenders Daar kan de dit jaar voor de vierde maal te houden Noordhollandse kano-zesdaagse aan worden toegevoegd. Op 13 juli is Dirkshorn bij Sc hagen op nieuw de startplaats van een rondtocht die bedoeld is voor ie dereen die van rust en water houdt. Kano-ervaring daarente gen is niet vereist. De totale af stand van de route bedraagt 120 kilometer. Dagelijks wordt zo'n twintig kilometer afgepeddeld langs de mooiste plekjes van Noord-Holland. Voor meer infor matie Streek-VVV Noordhol lands Noorden. Postbus 41, 1780 AA Den Helder, tel. 02230-14888. Nieuwe routes liggen klaar voor lange- afstandwandelaar Het wandelen over een door gaande route, dat met een lelijl woord lange-afstandswandelei genoemd wordt, begint langza merhand ook in ons land in di mode te raken. De in 1980 opge rich te Stichting Lange-Afstands Wandelpaden (SLA W) telt al ze venentwintig gidsjes. waarii evenzovele paden %ijn beschre ven die samen een aaneengeslo ten route van 2500 tot 3000 kilo meter vormen. De SLAW ver enigt een aantal organisaties ii zich, waaronder Staatsbosbeheer de Stfchting Nederlandse Jeugd herbergcentrale NJHC, de Ne derlandse Wandelsport Boni NWB en de Nederlandse Toeris ten Kampeerclub NTKC. Dt SLAW dient al deze organisatie, van advies bij het opzetten var nieuwe doorgaande routes en zie erop toe dat zij op een logischt wijze aan elkaar gekoppeld wor den. De langste aaneengeslotei wandelroute door Nederland i: het 450 kilometer lange Pieter pad dat loopt van Pieterburen ir Groningen tot de Sint-Pieters berg in Maastricht. De Neder landse doorgaande routes zijn ge koppeld aan die in het buiten land zodat het inmiddels al mo gelijk is van Pieterburen naai Nice en van Amsterdam naai Boedapest te wandelen. Bekende routes in onze omge ving: de Noordzee-Rivièra GR l (Bergen op Zoom-Hoek van Hol land), het Visserspad (Den Haag -Haarlem), het Oeverloperpac (Hoek van Holland-Leerdam) het Zuiderzeepad (Lage Vuur sche-Elburg- Vollenhove) en di Groene-riviervarian t (Maassluis -De Loet).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 26