ioeterwoude kan mooiste ;olfbaan Nederland krijgen B Clowns in jubilerend ziekenhuis DNDERZOEK NAAR KANSEN LANGDURIG WERKLOZEN GEÏLLUSTREERD DE LEIDSCHE COURANT. [OETERWOUDENAAR ZOEKT 45 HECTARE GOLFGROND: Joop Lieverse fietst al 40 jaar door Lisse et fcele van de elf patiëntjes van het Rijnoord ziekenhuis die gls- ren door een grimeur tot clown werden omgetoverd. 1IDEN& OMGEVING QaidóaQowiant ZATERDAG 31 MEI 1986PAGINA 15 ALPHEN AAN DEN RIJN Bezoekers aan de kinderafdeling van het ju bilerende ziekenhuis Rij noord in Alphen zagen gisteren, in plaats van elf zieke kinderen, elf clown tjes in de bedden liggen. Dat was het werk van gri meur Jimmy Mol die sa men met twee als clown geschminkte leerlingen de kinderen clownskopjes kwam geven. Het was één van de festiviteiten ter ere van het 20-jarig bestaan van Rijnoord. De kinderen waren hoewel ze het toch een beetje span nend vonden om in het zie kenhuisbed een ander gezicht te krijgen heel erg ênthou- siast over het „opmaakgebeu- ren". Jimmy Mol had alle be nodigde schminkattributen bij zich. Ook de grote kappers mantel om de pyama's van de kinderen te beschermen ont brak niet. De patiëntjes die niet uit bed mochten, werden plat op hun rug in hun bed „mooi gemaakt". De hele ver dere dag mochten de kinderen voor clown blijven spelen. Het bezoek van de grimeur was het hoogtepunt in de festi viteiten voor de jeugdige pa tiënten van het ziekenhuis waar de hele week al wordt feestgevierd ter ere van het ju bileum. Behalve activiteiten voor de andere patiënten, de oud- en huidige medewerkers, waren er op de kinderafdeling de hele week spelletjes, wed strijden, een middagje poffer tjes bakken en gisteren als af sluiting het bezoek van de clowns. Deze activiteiten wa ren bedacht door Barbelo van der Steen Uytenbogaardt, die aan het ziekenhuis verbonden is als spelleidster en zich dage lijks met de patiëntjes bezig houdt. Zij wilde een speciale afsluiting van de feestweek en gezien het plezier dat de kin deren in het schminken door Jimmy en zijn twee clowns hadden is die opzet geslaagd. iETERWOUDE Acht staat hij al op de rhtlijst van van de Ifclub in Wassenaar. En it kan nog wel twintig iar duren voordat hij echt fcn de beurt is. Maar dat I voor Philip J.M. van der Jen geen reden om bij de akken neer te zitten. Als £t aan hem ligt verrijst r in de Zoeterwoudse iders, ten zuiden van de irpskern tegen de grens ;t Zoetermeer de fraais- golfbaan van Neder- id. Voorlopig heeft de ieente Zoeterwoude •t plan echter van de ind gewezen. De ruil- rkavelingscommissie eft geen grond beschik- Bovendien zijn er dschappelijke bezwa- 0 tr zijn duizenden mensen die lllen golfen maar daar de as niet voor krijgen omdat geen plaats is bij de golf- ibs. Een golfbaan van 18 ho- in Zoeterwoude zou aan mensen de gelegenheid ge en hun geliefde sport te beoe- nen. Een golfbaan heeft bo ndien een zeer goede sociale actie", stelt Philip van der in, die overigens nog maar vier jaar in Zoeterwoude woont. Van der Ven, die een eigen assurantiebureau heeft weet echter van aanpakken want in zijn vorige woonplaats Den Haag bezorgde hij de squash-racketclub een eigen accommodatie. In Zoeterwou de nam hij het college van burgemeester en wethouders in januari mee naar een golf terrein in Vlaardingen om aan te tonen dat het landschap niet wordt verminkt door een golf- parcours over 18 holes. „Het college moest toegeven dat het er niet slecht uitzag", vertelt Philip van der Ven. „Rond een golfbaan moeten bomen, struiken en dergelijke komen, er moeten waterpartijen wor den aangebracht. Dat zou dan in conflict kunnen komen met het bestaande landschap". Desillusie Aanvankelijk zag het er goed uit voor de golfbaan. Er werd een speciale commissie in het leven geroepen met de burge meester als voorzitter, er werd enthousiast over de zaak ver gaderd en er werd besloten te bekijken of het mogelijk was via de ruilverkavelingscom missie land aan te kopen. „Ik was dan ook zeer gedesillusio neerd toen ik ik dinsdag bij het college te horen kreeg dat de ruilverkavelingscommissie geen land ter beschikking had. Philip J.M. van der Ven kan voorlopig In Zoeterwoude het golf balletje alleen nog slaan in de achtertuin van Huize Vennesloot aan het Watertje. Een hele merkwaardige zaak. Dat weten ze ook wel erg snel, want die ruilverkaveling zal pas in 1992 worden afgerond", aldus Philip van der Ven. Het college liet wel doorschemeren dat de zaken in de toekomst wellicht anders komen te lig gen, maar voorlopig kan er van een golfbaan geen sprake zijn. „Ik vind dat er wel erg makkelijk over deze zaak wordt heengestapt. Ga voorlo pig maar verder op zoeken, wordt er eigenlijk gesugge reerd. Maar er zijn weinig al ternatieven. In Den Haag is er geen ruimte, in Ockenburgh slaan ze de golfballen nota bene over de caravans heen, Wassenaar is vol. Voorschoten heeft tot nu toe alleen plaats voor een oefenbaan. In Zoeter meer komt waarschijnlijk een baan met 27 holes, dat wel. Maar de behoefte is groot". In Zoeterwoude zijn er drie lo- katies: de Zwet- en Groote Blankaartpolder, tussen Zuid- buurt en provinciale weg, de drooggemaakte Gelderswoud- se polder, aansluitend aan het recreatiegebied Noord-Aa en de Grote Polder, tussen lange Watering en Rijksweg. De eerstgenoemde lokatie is favo riet bij Van der Ven. „Er zijn verder geloof ik negentien ei genaren van wie grond zou moeten worden gekocht. Die zouden dan natuurlijk wel al lemaal moeten meewerken". De aanwezigheid van water partijen is voordelig, omdat die dan in het golfterrein als moeilijkheidsfactor kunnen worden ingepast. Ook de pro vinciale weg is, met het oog op de bereikbaarheid, van belang. „Het staat mij voor ogen om er 10 miljoen gulden in te stop pen en er een hele mooie golf baan van te maken", stelt Van der Ven. Of de golfbaan beslo ten zou moeten worden of openbaar staat Philip van der Ven nog niet duidelijk voor ogen. Golf is volgens Van der Ven een ideale sport om je te ont spannen. „Je loopt buiten, je geniet van de natuur, het is een relaxte sport, die ook zeer geschikt is voor oudere sport liefhebbers. Een prima sport ook voor mensen die altijd hockey hebben gespeeld". Voorlopig staat het het golven in Zoeterwoude echter nog op een zeer laag pitje. „Ik kan op dit moment weinig beginnen", geeft Van der Ven toe. „Mo menteel loop ik tegen muren op, en ik voel er niets voor om me daar doorheen te gaan vechten. Ik blijf echter hoop koesteren. Het is met dit soort dingen zo dat als een particu lier zich er met hart en ziel voor inzet en hij heeft succes, de rest vanzelf wel komt". FRANK BUURMAN Joop (Pil) Lieverse werd gisterochtend gehuldigd in het bejaar denhuis Rustoord. LISSE Dat was gister ochtend even schrikken voor Joop Lieverse. Wilde hij een bestelling afleve ren bij het bejaardenhuis Rustoord, stond daar plot seling een heel huldi gingscomité klaar. Perso neel en bewoners van Rustoord feliciteerden hem met zijn 40-jarig dienstverband bij de Lis- sesche Apotheek, dat hem de bijnaam Joop Pil heeft bezorgd. Op 6 mei 1946 meldde Joop Lieverse zich aan bij de Lisse- sche Apotheek in het Vierkant als assistent. Sindsdien haalde en bezorgde hij tienduizenden doosjes, flesjes en recepten. Volgens de berekeningen reed Joop zo in de loop der jaren ongeveer een afstand die ge lijk is aan vijftien ritten rond de aarde. Komende vrijdag wordt van 17.00 tot 18.30 uur in het Trefpunt aan de School straat het 40-jarig jubileum van Joop in brede kring ge vierd. De zware transportfiets is voor Joop een onmisbaar stuk ge reedschap. Sinds jaar en dag en door weer en wind fietst hij op dit gevaarte met mand door de dreven van Lisse en verslijt menige band. Een uitzonder lijk vervoermiddel, dat niet meer gemaakt wordt. Onder delen zijn er nog wel, maar daar houdt het dhn ook mee op. „Dat is wel wat anders dan veertig jaar geleden toen ik bij de dames Overbeek begon aldus Joop. „Toen stond er wel een transportfiets in de schuur, maar het ding was on bruikbaar. Door de oorlog wa ren er geen banden, dat was toen een luxe. De ritten wer den dus gedaan op een gewone fiets met handtas en dat kon toen ook eigenlijk nog wel, want de werkzaamheden wa ren minder omvangrijk. Lisse was veel kleiner en er waren slechts twee dokters waar ik mee van doen had", 's Ochtends werden de spullen opgehaald bij de dokters Van Dijk en Holl en 's middags was er de rit langs de patiën ten om de geneesmiddelen af te leveren. Een rit door een Lisse zonder Meer en Duin, Poelpolder, De Blinkerd, Meerenburgh en Berkhout, maar met polders en doodlo pende straten als de Wagen straat, Veldstraat en de Wil lemskade. Er kwamen meer dokters en het dorp werd steeds groter en dus nam het aantal adressen zienderogen toe. Na 33 jaar onder de dames Overbeek kwam zeven jaar geleden de familie Baumgar- ten. Ook kwam er nog niet zo lang geleden een vestiging in de Poelpolder. Terugkijkend op de afgelopen veertig jaar constateert Joop dat het „een prima tijd" is ge weest. Nog een paar jaar en dan houdt hij het echter voor gezien. Dan kan hij zich wat meer op zijn hobby's storten. Fotograferen is een liefhebbe rij van Joop, maar ook in zijn vrije tijd mag hij graag even de fiets pakken. Goed trainingsveld Meerburg ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse voetbalvereniging Meer burg krijgt waarschijnlijk in het najaar een goed bespeelbaar trainingsveld. Burgemeester A.J.M. Houdijk beloofde dat gister avond tijdens de drukbezochte kampioensreceptie van Meerburg in de kantine van de vereniging aan Laan de Goede Herder in Zoeterwoude Rijndijk. Op de receptie werd het unieke feit gevierd dat zowel het eerste als het tweede elftal van de afdeling zondag promoveren naar de vierde klasse van de KNVB. Voorzitter Martien Berg van zustervereniging SJZ roemde Meerburg en trainer Matti Kante been en stelde het opmerkelijk te vinden dat een elftal er na degradatie er in slaagt na in één jaar weer terug te komen. Voorzitter Rob Hogenelst prees de stille werkers, de vrijwilligers die achter de schermen bergen werk verzetten voor de club, waarvan de spelers ten volle profiteren. Onder redactie van Ton Pieters met slobkousen aan. Een waardig en vertrouwen wek kend staatsieportret. Zo'n foto was wel even nodig ook, want schreef het Zon dagsblad niet: „De vele moei lijkheden die „Onze Vloot" in de volgende periode zal te overwinnen hebben, zullen onbetwistbaar zeer groot zijn"? De aard van de moei lijkheden werd maar even in het midden gelaten, echter een vereniging van deze strekking behoort nu een maal grote moeilijkheden vóór de boeg te hebben. Daar zal gestreden moeten worden in de toekomst en tegen de klippen op geroeid. Dan straalt een vereniging van de goede oude stempel pas kracht en vastberadenheid uit. Maar het Zondagsblad had vertrouwen in die toekomst van „Onze Vloot": „Met goe de zeemanschap kan recht op de plaats van bestemming worden ingegaan, rekening houdend met de financiën. De krachtige financiëele steun, die van zoovele maat schappijen wordt ondervon den, zal zeker onder de ern stige tijdsomstandigheden grooter zijn en daarom kan de vaart bepaald worden op „volle kracht". Dan zal men ten slotte de bestemmings plaats zien oprijzen in den vorm van een herboren zee macht, een marine van eerste klasse materiëel met goed personeel, waarop wij zool ang gewacht hebben en waarop onze marine, die al tijd een hoeksteen voor onze onafhankelijkheid is geweest, ook recht heeft, wil zij zich gerust en bewust geven voor den plicht, die haar is opge legd Dat had het Zondags blad maar weer even mooi gezegd. Een heel andere zaak was „een nieuwe tak in gemeente bedrijf". „Door den oorlog is de handel in lompen langza merhand geheel gaan stillig gen en de groothandelaars in deze handel die inderdaad een „groot"-handel is! hebben hun bedrijf gestaakt. Dit heeft de stad Amsterdam er toe gebracht, tijdelijk een gemeentelijk lompenbedrijf te gaan inrichten, waartoe natuurlijk voor een deel overwegingen van hygiëni- schen aard hebben gegolden, terwijl voor een ander deel de bedoeling voorzat om nog verschillende personen werk te geven en te vrijwaren voor algeheele verarming". EIDEN De gemeente wil iniderzoek gaan verrichten ok>ar de positie van langdurig Ierklozen in Leiden. Met inlme moet worden onderzocht mie de mogelijkheden van tee mensen om aan werk te Dimen Via scholing vergroot ig innen worden. Bij de begro- ni gsbehandeling vorig jaar zo| had de gemeenteraad om een dergelijk onderzoek gevraagd. Gebleken is dat circa 1500 Lei- denaren met een bijstandsuit kering al langer dan twee jaar werkeloos zijn. De kans dat zij in de huidige situatie nog aan werk komen, wordt gering ge acht. De bedoeling is dat het onder zoek gegevens boven tafel brengt op welke wijze de ge meente maatregelen kan ne men om de positie van deze werklozen te verbeteren. Daarvoor is het nodig inzicht te krijgen in de genoten oplei ding van deze groep en de aanvullende scholing die nodig is. Het probleem is dat de ge meente niet de benodigde mankracht in huis heeft om een dergelijk onderzoek te houden. Nog onduidelijk is of hiervoor extra geld aan het rijk gevraagd zal worden of dat het op kosten van de ge meente uitbesteed zal worden. In dit laatste geval wordt de universiteit als mogelijkheid genoemd. Momenteel beschikken het ar beidsbureau en de sociale dienst niet over dergelijke ge gevens. Om in de toekomst een adequaat beleid te kunnen voeren, is het de bedoeling scholingsgegevens van nieuwe cliënten bij de sociale dienst en het arbeidsbureau op te ne men. Dit vergt echter aanpas sing van het geautomatiseerde bestand. De gegevens worden op basis van anonimiteit vast gelegd. De commissie onder wijs beraadt zich binnenkort over het voorstel van het col lege. [art Zeventig jaar geleden lazen M. de abonnees van De Leidsche to 'Courant in het „Geïllustreerd er! Zondagsblad" van eind mei ej 1917 een blad dat zij, zoals nu«u kunt weten, gratis en hele- W*maal voor niets op zaterdag in de bus kregen als beloning P voor hun lezerstrouw aan het eu no8 j°nge katholieke dagblad Ml— maar goed, ze lazen toen ili dat de Nederlandsche Veree- 'c "'ging „Onze Vloot" haar tienjarig herdenkingsfeest Jhad gevierd. Het moet een RjF»populaire vereeniging" zijn geweest: „Onze Vloot" heeft op het oogenblik niet minder o®dan 37 afdeelingen met onge- gj veer 10.000 leden en kan dus 3.tfot de grootste vereenigingen sa van ons land gerekend wor- den". „"Mag men", aldus het Zon dagsblad, „mag men met gigroote tevredenheid op het Ji afgedane werk gedurende de 'vervlogen tien jaar neerzien, sg pok in de toekomst hoopt 3 men niet stil te zitten". En I het Zondagsblad plaatste een fraaie kiek „van de kranige bestuursleden" achter de ^ijgroene bestuurstafel (met daarop de ingekomen en uit- al; gaande stukken): vijf deftige 'heren, op gepaste afstand van J jjëlkaar zittend, met stijve noorden om waarvan de pun ten omgevouwen waren, en Boven: TYPEN: „Albaneesche soldaten met Duitsche vlie gers en Bulgaarsche soldaten op het Balkanfront ge kiekt". Rechts: PRINS IN ELEMENT: „Z.K.H.Prins Hendrik be geeft zich naar „Parkzicht", teneinde een vergadering der Padvinders bij te wonen. Het Amsterdamsche publiek heeft het Hooge Gezelschap vlug in de gaten en begeleidt het derwaarts, den Prins bewonderende, die blauwe wol ken uit een after-dinner langs het hoofd van den generaal Ophorst blaast. Onze fotograaf maakte de foto bij zeer slecht weer om bij achten 's avonds". Ditmaal had de prins gekozen voor een strooien hoed, lichte overjas en wandelstok, maar doorgaans in padvinderskringen (waar van hij hoge commissaris of zoiets als beschermheer was), vertoonde Z.K.H. zich als scout in uniform met kor te broek. Hoewel zijn benen niet recht „fraai" genoemd konden worden. Boven: ONZE VLOOT: „Het hoofdbe stuur van de vereeniging „Onze Vloot", die onder groote belangstel ling, en vereerd door de tegenwoor digheid van Z.K.H. den Prins der Ne derlanden, haar 10-jarig bestaan her dacht". Links: GEMEENTELIJKE LOMPEN: „Het gemeentelijk lompenbedrijf te Amsterdam: dat een stad als Amster dam heel wat lompen „produceert", toont dit kiekje uit een der groote sorteerzalen".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15