Gemeentestreeft naar centrum voor muziekverenigingen MOó&t OU/lCI/rit STAD OMGEVING De Leidse Courant is een krant meteen duidelijke visie op de wereld WEEK EINDE i overeenkomst tussen Cees aal en Cees Goekoop gaat irder dan hun voornaam, iiden hebben zich als burge- eester in enige mate aan fiden verbonden. Goekoop een beperkte mate die hem et bevalt omdat hij te wei- g te doen heeft. Waal in be- t heiden mate omdat hij ichts enige maanden als loco i Leidse ambtsketting heeft ogen dragen, voordat Goe- iop zijn intrede deed. aal is inmiddels burgemees- r van Deventer. Het toeval dat de plaatselijke politiek laar tot enige maanden ge len in grote mate overeen- Vam met die van Leiden, jide gemeenteraden waren herwegend progressief en lide burgemeesters mochten IVhalve niet meer doen dan I >t hen wettelijk was opge- I agen: openbare orde en vei lheid. Mercedes Sosa: wat een stem! e Burcht: eigen ruimte hard nodig DE HALLEN MOGELIJKE LOCATIE et bijdragen van Wil- m Buijteweg, Marcel elauff en Gert Visser. >to: Tejo Ringers. pes (1) middels gaat deze vergelij- hg niet meer op. Weliswaar de positie van Cees Goe- «p niet gewijzigd maar amgenoot Waal staat er wel gelijk anders voor. Nu het iventer PvdA/PPR/PSP- llege na de verkiezingen is ^vangen door een PvdA- 'D/CDA-coalitie, is de feuille van Waal enigs- is aangevuld. Sinds kort be- [ren tot zijn verantwoorde- '.heid ook personeelsbeleid, Igroepenbeleid en voor- iting. Naar verluidt zou m ook nog monumenten- fg aangeboden zijn maar t heeft Waal als „te poli- ik" afgewezen. bes (2) «nerkelijk is dat Waal in n Leidse jaren nog voor inder was van het beperken n de taken van de burge- "pster tot zijn wettelijke, tarschijnlijk heeft hij zich >oonlijk ingespannen voor perking van de taken van ekoop. Eenmaal burge- pster, is hij kennelijk tot leer gekomen. Evenals de yenter afdeling van zijn tij. Hetgeen maar weer duidelijk maakt hoe be- kkelijk het standpunt van Leidse PvdA is. erigens heeft de verkie- igsuitslag wel een nieuwe -vr rtel overeenkomst tussen Leiden en Deventer tot stand ge bracht. Beide steden hebben het aantal wethouders uitge breid, Leiden van zes naar ze ven en Deventer van vijf naar zes. Berichten uit het Deventer stadhuis wijzen er op dat enkele wethouders vinden dat zij te weinig te doen hebben. Of dat nu aan de uitbreiding van het college dan wel van de taken van.de burgemeester ligt, is niet dui delijk. Cees/ (3) Over Cees gesproken. De Cor- rel, orgaan van de studenten vereniging Minerva, gaf enige tijd geleden inzicht in „het ge varieerde béstaan van burge meester Cees Goekoop". Deze had op verzoek van de redac tie een week lang een dag boek bijgehouden. Wij noteren: Maandag, lunch bij de Spaanse ambassadeur (waarbij Goekoop niet blijkt te weten waarvoor nu juist hij was uitgenodigd); 's avonds afscheidsborrel bij Minerva. Dinsdag, wekelijkse lunch met de wethouders „waar we informeel onze dagelijkse vreugden, zorgen, problemen en oplossingen doornemen". Woensdag, lunch met staatsse cretaris Bolkestein in Oudt Leyden. Donderdag, af scheidsdiner voor scheidend commissaris Van Voorden in Amsterdam. Vrijdag, receptie van een Amro-directeur in het Amstelhotel. Zaterdag, tot middernacht feest op het poli tiebureau. Natuurlijk heeft Goekoop in die week ook nog vele andere zaken afgehandeld. De agen da van de burgemeester lijkt goed gevuld maar zijn „geva rieerde bestaan" bestaat toch vooral uit de nodige variaties tijdens de etentjes die hij or ganiseert en voorgeschoteld krijgt. Duidelijk is dat Goe koop nodig toe is aan enige uitbreiding van zijn wekelijk se menu dat momenteel wel erg eenzijdig lijkt samenge steld. Vijvertje De proef in vier Leidse wij ken met mini-containers in plaats van de traditionele plastic huisvuilzakken heeft nogal wat voeten in de aarde. Er is veel verzet vanuit de burgerij. Alleen de verant woordelijke gemeentebestuur ders en de vuilnisophalers hebben zich tot dusverre posi tief uitgelaten over de proef en de naderende verandering. Dat is vreemd. Vooral als men beseft dat in tal van andere gemeenten de snel scheuren de plastic huisvuilzak al lang verleden tijd is. In De Raadsheer, het perio- ^ek van de vereniging 0 At IZATERDAG 31 MEI 1986 PAGINA 13 Record bezoekers Schouwburg De 22-jarige studente Margreet Uyterlin- de uit Amsterdam was gisteravond de 50.000-ste bezoekster van de Leidse Schouwburg. Zij kwam aan met de 33- jarige Rob Schreuel uit Leiden, die als de 50.001-ste bezoeker werd genoteerd. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Leidse schouwburg dat dit aantal bezoekers is gehaald. Margreet en Rob bezochten gisteravond het uitverkochte optreden van de Argentijnse zangeres Mercedes de Sosa. Zij kregen van de Leidse wethouder voor culturele zaken F. Kuijers een bos bloemen, een fles wijn en een abonnement voor 15 voor stellingen naar keuze in de Leidse Schouwburg. Op de foto feliciteren schouwburgdirecteur F. Boele en ad junct-directeur H. Kagie, Margreet en Rob. Rechts staat wethouder Kuijers. Links en rechts Cees (zie „Cee Raadsherenbüurt, wordt ui teraard ook aandacht besteed aan de invpering van de mini- container. De plastic vuilnis bak wordt op voorhand ge kraakt. Ook heeft de vereni ging weinig vertrouwen in het gemeentelijk onderzoek dat de proef begeleid (ónder verwijzing naar ervaringen in Oegstgeest) en deelt mee, dat men ook zelfstandig een en quête gaat houden. In een redactionele inleiding worden al vast wat aardige tips gegeven voor het gébruik van de vuilcontainer: „Een ingegraven container levert een bruikbaar vijvertje op in de tuin. Gekanteld is de con tainer een onverwoestbaar speelhuisje voor de kinderen. Laat ons weten wat u met uw minicontainer doet". Aldus De Raadsheer. Tribunaal Nog even tèrug naar de tu- multeuze opening van het Leidse politiebureau. Een dag voordat deze plechtigheid plaats had, werd in het Leids Vrijetijds Centrum een heus tribunaal gehouden. De orga nisatoren hadden dat aange kondigd als een „Internatio naal Tribunaal over politie en politiegeweld". De verpakking was prachtig, maar inhoudelijk sloeg het al lemaal nergens op en werd er niet meer dan een knullig bij- eenkomstje gehouden waaruit belangstellenden niet meer dan een „kreetje van protest" konden optekenen. Geheel in overeenstemming met die prachtige verpakking, werd. cbor de organisatoren een n subsidieaanvraag bij de ge meente ingediend. En wat bleek dezer dagen: het college, heeft unaniem ingestemd met het verstrekken van een sub sidie van vijfhonderd gulden. Uit de pot Initiatieven uit de burgerij. Die beslissing werd genomen een dag voor het tribunaal en twee dagen voor de opening van het politiebureau. Het college kon niet vermoeden op welke wijze zij haar geld besteedde. Dat zal er dan ook wel de oorzaak van zijn, dat voor initiatieven uit overige delen van de burgerij thans vijf snippen minder beschik baar zijn. Zonde. Grapje Was hij stomdronken of was er net een stevige echtelijke ruzie achter de rug? Het eer ste was volgens de politie ze ker niet het geval en het tweede is niet duidelijk. Feit is dat een bewoner van de Leidse Merenwijk begin deze week de politie belde met de mededeling dat hij zijn vrouw had vermoord. De boodschap kwam zo helder, luid en duidelijk over, dat het politie-apparaat zich onmid dellijk in beweging zette. En blijkbaar werkte dat prima want een paar minuten later stonden er twee politie-auto's. en een wagen van de GG en GD voor deur. De voorberei dingen om de buurt af te zet ten en op zoek te gaan naar sporen, waren ook al in volle gang. Alle paniek was echter voor niets, want het slachtoffer b^ek geheel gezond in het ge zelschap van haar man van de zon te genieten. Deze liet kalmjes weten dat hij wel eens wilde zien hoe snel de politie op zo'n melding rea geert. En dat bleek alleszins mee te vallen, constateerde de Leidenaar tevreden. Minder tevreden was de poli tie. De politie krijgt.wel vaker loze meldingen, maar dan gaat het meestal om mensen die menen daadwerkelijk enig onraad bespeurd te hebben. In dit geval was echtef sprake van opzet. En van grappen met moorden houdt de politie niet. Tegen de Leidenaar werd dan ook proces verbaal opgemaakt en als het aan po litie ligt, wacht de man een heuse vervolging. Degene, die denkt een verge lijkbare grap uit te halen: op het nodeloos alarmeren van de politie staat maximaal een half jaar gevangenisstraf of 400 gulden boete. Onderspit (1) Hoe slagvaardig een nieuw college op kan treden, bleek afgelopen week in de Leidse gemeenteraad. Weinigen zul len vermoed hebben, dat in het nieuwe collegeprogramma vastgelegde afspraken zo snel hun beslag zouden krijgen. Want algemeen wordt er van uitgegaan dat zo'n programma niet meer is dan een samen voeging van vage voorne mens. Die in de loop der jaren een kans -maken op enigerlei wijze ten uitvoer zullen wor den gebracht. In het nieuwe programma van het Leidse college is. een afspraak ondergebracht waar over al enige jaren in de ge meenteraad op fluisterniveau werd geruzied. Er is vastge legd dat „raadsleden die na mens de raad in vertegen woordigende organen zitten, de opvattingen van de raad uitdragen". Dat betekent dat raadsleden die bijvoorbeeld deel uit ma ken van de Algemene Raad van het Energiebedrijf, de Kabel of het Hoogheëmraad- schap, niet hun eigen mening zoals tot voorkort gebrui kelijk was maar die van de meerderheid van de raad naar voren moeten brengen. De desbetreffende afspraak is door alle fracties in de raad onderschreven. Onderspit (2) Reeds vroeg in het bestaan van het college in Leiden be wees de afspraak zijn nut, zo bleek deze week. Zo zal VVD- wethouder Jos Fase op de vol gende vergadering van de Al gemene Raad van het EBR een warm pleidooi houden voor een energiebedrijf waar in gekozen volksvertegen woordigers de dienst uitma ken. Persoonlijk had Fase liever gezien dat het EBR een meer bedrijfsmatige vorm had ge kregen waarin de invloed van de volksvertegenwoordigers enigszins was beteugeld ge heel overeenkomstig de libe rale ideeën over. privatisering van overheidstaken maar dat werd haar door een (link se) meerderheid van de ge meenteraad niet gegund. Het lijkt er op dat de VVD- fractie zich bij het maken van deze afspraak een beetje ver rekend heeft. Waar réchts en links verdeeld zijn en dat gebeurt kennelijk nog al eens anders hoef je zo'n afspraak niet te maken verliest de VVD het namelijk altijd. De rechtse partijen (VVD, CDA en Leiden Weer Gezellig) ko men immers nooit verder dan 17 van de 38 raadszetels en zullen hierdoor steeds het on derspit moeten delven. Onderspit (3) Zodoende kan verwacht wor den dat de Leidse vertegen woordigers in de Gemeen- - schappelijke Regelingen (zo heten die intergemeentelijke organen) voortaan steeds een progressief geluid zullen laten horen. Dat de kans dat er ook een progressief getint besluit uit de bus zal rollen dat is" ook afhankelijk van de opstel ling van de overige gemeen ten hierdoor aanmerkelijk toeneemt, is zonneklaar. De argeloze bezoeker hoeft dus niet vreemd op te kijken als hij in de toekomst VVD- wethouder Fase bij het ener-v giebedrijf de sluiting van kerncentrales hoort bepleiten. Dat wethouder Hans de la Mar in het woonwagenschap een pleidooi zal houden voor het wegslepen van woonwa gens^ is minder waarschijnlijk. ADVERTENTIE Dat vindt Martin Voorn (van de Buitenland redactie) van zijn krant. Samen met zijn collega's verslaat hij al het nieuws dat over onze landsgrenzen ontstaat. Op een manier, de Leidse Courant eigen: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. Want de Leidse Courant is een regionale krant die gemaakt wordt vanuit een christelijke levensvisie. En die visie bepaalt ook de manier van de verslaggeving over het buitenland in de krant. reldkinderen fietsen voor India OEN De Vereniging Wereldkinderen organiseert za- ',g 7 juni een fietstoer waarvan de opbrengst bestemd is een kinderkliniek in India. Het is de bedoeling dat lemers zich laten sponsoren door bedrijven, familie f bekenden die een bedrag per afgelegde kilometer ter jikking stellen. Het toegezegde bedrag moet op speciale ÏKy>rkaarten aangetekend worden. De fietstocht is onge- 25 kilometer lang. De Verening Wereldkinderen hoopt !'6Üeze actie 60.000 gulden te verzamelen. (lemers kunnen op 7 juni tussen 9.30 en 11.30 uur op de plaatsen starten: in Leiden bij de Karei Doormanschool i Willem de Zwijgerlaan/Sumatrastraat) of in Zoeter- je-dorp vanaf de Westwoudschool (hoek Veldzicht- t/Ambachtsherenweg). In de fietstocht zijn enkele vra- ppgenomen over plekken die de deelnemers onderweg ->en. Voor degene die de meeste juiste antwoorden geeft a aardige prijs beschikbaar. Nadere informatie en spon- jarten bij Dennis Huygsma (071-220690) of Margriet van Jeest (01715-1145). B Eerste fase gereed van herstel studentenhuisvesting LEIDEN De eerste fase van het grote on- derhoudsproject van de Stichting Studenten huisvesting is gereed. Maandag wordt het eerste project opgeleverd van de in totaal 3.600 te verbeteren wooneenheden. Het be treft het project aan de Witte Rozenstraat, waar de bouw van 7 wooneenheden is vol tooid. Met het gereedkomen van de eerste wonin gen is een begin gemaakt met een grootscha lig opgezette onderhoudsoperatie van het oude, vaak monumentale bezit van de Stich ting Studentenhuisvesting. De operatie is mogelijk gemaakt door een bijzondere subsi dieregeling van het ministerie van Volks huisvesting en de medewerking van de di recties Volkshuisvesting en Stadsvernieu wing van de gemeente Leiden. |)EN De Leidse Mu- Vereniging 'De Burcht' t het het afgelopen jaar I gemakkelijk gehad. Ge- aan eigen oefenruimte t bestuur en diverse leden hoofdbrekens bezorgd, ïs moest er weer naar een re lokatie gezocht woc- En al waren er gelukkig ïhillende Leidse vereni- sn die hun ruimte belan- >s aan 'De Burcht' ter be ing stelden, zo'n situatie uurlijk niet ideaal voor 'erenigingsleven. Er was vast honk en vaak moest de onmogelijkste tijden :teerd worden, r onder de jeugdleden idanks maar weinig ver is geweest, is dan ook te danken aan de mede- ing van de ouders, die ;inderen telekens weer naar toe hebben ge it De voorzitter van 'De it\ de heer J.G. Reijken >s Itu (v: noemde gisteravond in zijn openingswoord bij het concert in de Stadsgehoorzaal de hier geschetste situatie onvoorstel baar voor een stad als Leiden, en drong er bij de autoriteiten op aan, om te pleiten voor een geschikte oefenlokatie voor de vereniging (zie ook de stadspa- gina). Dat zij die eigen ruimte dubbel en dwars waard zijn, bewezen de muzikanten van 'De Burcht' gisteravond in de Stadsgehoorzaal tijdens de jaarlijkse muziekavond. Jam mer dat het publiek de zaal maar voor iets meer dan de helft kon vullen, want on danks de moeilijke omstandig heden was men erin geslaagd om een show van grote kwali teit in te studeren. Het senio ren- en het jeugdorkest, de majoretten en de senioren- en jeugd tambours en hun begelei ders, allemaal hebben ze zich er keihard voor ingezet om zich op deze avond van hun beste kant te laten horen en zien. Het programma bood veel af wisseling: er waren grote na men bij zoals Duke Ellington en Al Jarreau, maar ook com ponisten uit eigen gelederen: Richard Stavleu en Hans van Egmond. De laatste werd bo vendien gehuldigd vanwege zijn 25-jarig lidmaatschap van 'De Burcht'. In 'Ellington Fa vourites' (arr. Frans Absil) was het orkest op zijn best. Het deed af en toe denken aan een echte Big Band. De prestaties van de drummer waren opval lend goedf Harmonisch waren de arrangementen soms heel gewaagd en leuk, maar rit misch wordt er niet erg geëx perimenteerd. Het is te hopen dat 'De Burcht' heel snel een eigen ruimte zal krijgen. ANNETTE JASPERSE LEIDEN De gemeente Leiden streeft er naar één onderkomen te stichten voor de verschillende muziekvere nigingen. Diverse verenigin gen hebben op dit moment geen vaste huisvesting of dreigen die op korte termijn te verliezen. Het college van B en W heeft het ambtelijk apparaat dan ook opdracht gegeven te onderzoeken of een gemeenschappelijke huisvesting voor een vijftal clubs tot de mogelijkheden behoort. Het onderkomen voor de muziekverenigingen belooft een miljoenenproject te wor den. Ambtenaar D. Half- werk: „Aan zo'n gebouw worden nogal wat eisen ge steld. Er moet bijvoorbeeld een oefenruimte voor majo rettes zijn, zodat die ook in de winter kunnen oefenen. De ruimte moet minstens vier meter hoog zijn". Als mogelijke locatie voor het „muziekgebouw" wordt De Hallen genoemd, het terrein achter de Groenoordhallen. „De muziekverenigingen produceren nogal wat geluid. Het gebouw kan dus niet midden in een woonwijk staan. Het moet aan de ande re kant ook weer niet te ver van de bewoonde wereld af liggen, want voor de jeugdle den moet de accommodatie wel met de fiets te bereiken zijn. De Hallen voldoet aan die voorwaarden, maar mis schien zijn er nog andere ge schikte plaatsen in Leiden", aldus Halfwerk. Over de financiering van het project bestaat nog geen en kele duidelijkheid. In het col legeprogramma is een bedrag van 100.000 gulden gereser veerd voor de accommodaties voor amateuristische kunst beoefening. Halfwerk: „We hebben nog niet geïnventari seerd welke subsidies we voor zo'n gebouw kunnen krijgen. Op dit moment stelt de gemeente wel wat geld ter beschikking voor de huisves ting van de muziekgezel schappen. We zullen ook na gaan wat de draagkracht - is van de verschillende vereni gingen". Het gebouw zou voóralsnog bestemd zijn voor eën vijftal verenigingen: Kunst en Ge noegen, De Burcht, Werk- mans Wilskracht, Allêgro Vi vace en Con Fuoco. B. Lim burg van muziekvereniging De Burcht is enthousiast over de plannen van de gemeente. Wel wil hij dat de verenigin gen hun eigen plek krijgen binnen de nieuwe accommo datie. „Van een centrale oe fenruimte kunnen alle vere nigingen gebruik maken. Daarnaast moet iedere club apart een eigen ruimte heb ben. De verenigingen ver schillen in identiteit en ka rakter en trekken ook ver schillende ménsen aan. Daar om is het niet zo dat de ge meente maar een vierkant gebouw hoeft neef te zetten en dat de zaak dan verder opgelost is". Volgende maand zal de ge meente met de verschillende verenigingen om de tafel gaan zitten om de eisen met betrekking tot de muziekac- commodatie te inventarise ren. Leidse schouwburg, ehansonweek: Mercedes Sosa. Gehoord op 30 mei. Extra concert op 1 juni (uitverkocht) Als je de foto's van de arties ten in het programmaboekje van de eerste ehansonweek ziet, valt het op dat een grote nadruk ligt op zo sprekend mogelijk gefotografeerde ogen. Behalve op het portret van Mercedes Sosa. Zij staat met haar ogen neergeslagen en haar handen geheven in een bezwerend gebaar. Gisteravond in de schouwburg was Sosa daar op precies de zelfde manier. Schijnbaar in zichzelf gekeerd zong ze haar voor mij helaas onverstaanba re teksten met een fabelachti ge kracht en nuancering. Soms illustreerde ze die met een eenvoudig gebaar, waarin ze iets van een priesteres kreeg; liederen begon ze vaak zittend, met de handpalmen voor haar borst tegen elkaar en beëindig de ze staand, met de armen uitgespreid. Ze drukte mensen de hand en streelde zegenend de hoofden van de eerste rij. Dat was tekenend voor haar persoonlijkheid. Sosa is als stem van het volk van Latijns-Amerika met af stand de allergrootste. Ze heeft een vrij laag, donker en me lancholiek gekleurd geluid, waarmee ze de schouwburg helemaal vol kon laten lopen. Tot achter in de zaal was dat fysiek voelbaar als ze echt haar mond openzette. Ze werd begeleid door een combo met een prima gitarist, vaak wat rommelige toetsen en een drummer. Het geluid was voor de pauze uitstekend, daarna verstoorde aanvankelijk een hinderlijke piep nogal eens de betovering. Ook Sosa's stiltes zijn zo perfect dat het wel per fect stiT moet zijn. Maar het einde was er niet minder ver pletterend om. Een fantasti sche avond. Laten we hopen dat Mercedes Sosa volgend jaar naar Leiden terugkomt. DICK VAN TEYLINGEN loop opent bedrijfspand ieester C. Goekoop gistermiddag het nieuwe komen van het stempel- iraveerbedrijf Broomans jnd. Het bedrijf is ver- el I van het Utrechts Jaag- naar het industrieterrein de Zoeterwoudseweg. Bo- ien werd gisteren het 40- jubileum van het bedrijf ird. er op de dag sloeg Goe- i de eerste paal van het ve kantoor van Compuda- Dftware BV op het terrein de voormalige dekenfa- Van Wijk aan de Kanaal- P

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13