Vurige wens van Smit Tak en NVD gaat in vervulling Vergrijzing bevolking kan tot beperking van aow nopen vechten wanhopig tegen deportatie Navajo's )pvallende uitspraak Europees lof maakt weg vrij voor klachten n tkotere dins op jfee ties hor emotie J*ins Claus is ernstig bezorgd over ^Uisvesting in Derde Wereldlanden Prins weer in Dakota Prins Bernhard mocht gisteren ter gelegenheid van zijn vijfenze ventigste verjaar dag op 29 juni, weer eens in een Dakota vliegen. De Dutch Dakota Association (DDA) kent do passie van de prins voor dit toestel en maak te daarom de ge- zagvoerdersstoel een uurtje vrij. Na drie geslaag de landingen kreeg prins Bern hard de welge meende compli menten van DDA-voorzitter A. Groeneveld. PRINSES MARGRIET OPENT TRAININGSCENTRUM BRANDBESTRIJDING VRIJDAG 30 MEI 1986 PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De toenemende vergrijzing van de be volking maakt de kosten van de sociale zekerheid de komende vijftien jaar zo hoog, dat beperkingen van de aow overwogen moeten worden. Dat staat in een rap port over de gevolgen van de demografische ontwikke lingen tot het jaar 2000, dat gisteren in het kader van de zogenaamde heroverwegingen is uitgebracht. Het aantal aow'ers zal de komende tijd jaarlijks met anderhalf procent toenemen. Het bedrag dat met de uitkering is gemoeid loopt tussen nu en het jaar 2000 met bijna zes miljard gulden op tot 28 miljard gulden per jaar. Voor de hele sociale zekerheid is een toename te verwachten van 11,7 miljard gulden. Daar moet echter een besparing van ruim 5 miljard op in mindering wor den gebracht, die het gevolg is van de herziening van het stelsel van sociale zekerheid. Toch kan bij de vergrijzing een beperking van de aow aan de orde moeten komen. Verhoging van de pesioengerechtigde leef tijd blijkt dan weinig voor de hand te liggen. Die maatregel kost meer dan ze opbrengt, omdat veel ouderen dan een jaar langer op andere uitkeringen blijven aangewezen, die doorgaans duur der zijn dan de aow. Daarom ligt het inkomensafhankelijk ma ken van de aow meer voor de hand. In dat geval wordt geheel of gedeeltelijk rekening gehouden met de inkomsten van de partner en/of met inkomsten die naast de aow worden genoten, zoals bijvoorbeeld een pensioen. In zijn meest vergaande vorm kan op die manier 17 miljard gulden worden bezuinigd. In de sfeer van de andere sociale uitkeringen zou een volledige inte gratie van ziektewet en arbeidsongeschiktheidswetten voor één tot vier miljard besparingen zorgen. Een verdere herziening van de sociale zekerheid tot een stelsel van louter minimumuitkerin gen zou 7,5 tot 8,5 miljard extra opleveren. Bijkomend voordeel van de vergrijzing is dat voor onderwijs minder uitgaven nodig zijn. Dat bedrag loopt op tot 4 miljard in het jaar 2000. De Volksgezondheid wordt door de vergrijzing echter weer duurder: ruim vier miljard. Daarom worden op bei de beleidsterreinen voorstellen gedaan die tot besparingen kun nen leiden. Bij het onderwijs wordt gedacht aan een verhoging met 75 procent van alle les-, school- en collegegelden (gezamen lijke opbrengst een half miljard). In de sfeer van de volksge zondheid moet worden gedacht aan vermindering van de bed dencapaciteit en de invoering van een reeks eigen bijdragen. Het is de bedoeling dat dit heroverwegingsrapport met de hele serie die aan dit rapport al voorafging, de komende weken in de kabinetsformatie aan de orde wordt gesteld. van plan voor militair geweld te wijken, zo vertelde Ingrid Washinawatok, afgevaardigde van de organisatie van india nen die werkzaam is in de Verenigde Naties. De-indianen hebben verklaard zich tot het uiterste te zullen verzetten en de organisaties die voor de in dianen strijden hopen nog op uitstel, maar volgens de plan nen gaat het op 7 juli gebeu- Washinawatok stelt dat de in dianen weg moeten, omdat op hun grond grote hoeveelheden uranium en steenkool liggen. Hun deportatie is een gevolg van een uitspraak van het Amerikaanse Congres. De in dianen zouden naar de steden getransporteerd worden, maar volgens Washinawatok kun nen ze daar niet leven. „Hun land is hun geloof. Verliezen ze hun grond, dan verliezen ze hun religie". Om de indianen te intimide ren komen er volgens de Na- nai, de Nederlandse Actie groep Noord-Amerikaanse In dianen, regelmatig laagvlie- gende B-52 bommenwerpers over het gebied. De Nanai en Washinawatok stellen dat de deportatie in strijd is met het internationaal recht. In 1980 heeft het Russell-Tribunaal uitgesproken dat er inderdaad sprake is van een schending. Behalve in Nederland zijn er ook in West-Duitsland. Frank- rijk, Denemarken, Italië, Zwe den en Denemarken organisa ties die zich voor de Navajo's inzetten. Bovendien zijn de so ciaal-democraten, de Groenen en een aantal christen-demo craten in het Europees Parle ment gekant tegen de deporta tie. In de VS wordt er even eens tegen geprotesteerd. EUROPOORT Brand- blusmiddelen zijn pas ef fectief als mensen êrmee weten om te gaan. Vei ligheidsmaatregelen heb ben pas zin als ze ook in de praktijk kunnen wor den uitgevoerd. Op de Maasvlakte, het meest westelijke deel van het Europoortgebied, is een trainingscentrum opge bouwd waar zowel „ge wone" als bedrijfsbrand- weerlieden en andere hulpverleners kunnen worden klaargestoomd voor hun werk. Het Rot terdam International Sa fety Center (RISC) heeft tien miljoen gulden ge kost en is een initiatief van de Nederlandse Vei ligheids Dienst (NVD) en van Smit Tak Internatio naal Zeesleep- en Ber gingsbedrijf B.V. De ge meentelijke brandweer van Rotterdam levert voor een deel de know how voor RISC. Prinses Margriet opende gis teren het RISC door een brandalarm in werking te stellen. Ze zette daarmee tientallen brandweerlieden aan het werk, die zo snel mo gelijk een aantal levensgrote branden in oliebakken, ge bouwen en LPG-tanks moes ten blussen. Het zijn vaak de ingewikkel de chemische branden die van de brandweerman de meeste kennis en ervaring vergen. De praktijkervaring voor deze en andere calami teiten kan bij uitstek op de Maasvlakte worden opge daan. De kwaliteit van de op hebben de beschikking over de modernste brandbestrij dingsapparatuur en blusmid delen. Er bestaat een plan in EG-verband cursussen te or- .ganiseren waarbij het om gaan met gevaarlijke stoffen wordt geleerd. Verplicht Volgens mr. J.M. de Graaf, directeur-generaal openbare orde en veiligheid van het ministerie van binnenlandse zaken, scheppen de Brand weerwet en de Rampenbe- strijdingswet een zekere ei gen verantwoordelijkheid voor het bedrijfsleven. Som mige bedrijven kunnen straks worden verplicht een bedrijfsbrandweer in het le ven te roepen. Het initiatief voor RISC werd genomen toen bekend werd dat het oefencentrum van de Rotterdamse brand weer aan de Boezembocht wegens bezuinigingen moest worden gesloten. De samen werking van Smit Tak en de NVD in een nieuwe holding komt voort uit min of meer gelijke belangen. De NVD is in Nederland de grootste par ticuliere organisatie op het gebied van bewaking en be veiliging. Men houdt zich be zig met risicobeheersing in de ruimste zin van het woord en daar valt volgens de NVD ook het risico van allerlei on gelukken onder. Smit Tak is de grootste wereldwijd opere rende onderneming op het gebied van berging en zees leepvaart. Het bedrijf heeft regelmatig te maken met brandbestrijding en schade beperking op schepen en in de off-shore industrie, zoals de laatste jaren veelal bij tan- kerbranden in de Perzische Golf. ARJEN VAN DER SAR Parijse opdracht voor orgelbouwer DORDRECHT De Neder- landse orgelbouwer J. L. van den Heuvel uit Dordrecht heeft van de burgemeester van Parijs en de Franse pre mier Jacques Chirac opdracht gekregen een zeer groot orgel te bouwen in de Saint-Eusta- che-kerk. Van den Heuvel moet achter het bestaande achttien meter hoge orgelfront (dat van 1854 dateert) een nieuw mechanisch en elek trisch bespeelbaar orgel bou wen. Het orgel zal bestaan uit ongeveer 7600 pijpen, die ver deeld worden over 95 stem men, vijf klavieren en pedaal. DEN HAAG „Dit wordt geen tweede Woun ded Knee. De hele opera tie zal in een half uurtje gepiept zijn", aldus de Amerikaanse president Ronald Reagan over de deportatie van zo'n 10.000 Navajo-indianen. De Navqjo's» die hun grond in het noordoosten van Arizona als heilig beschouwen, zijn niet NS verwacht miijoenenstrop door dalende benzineprijs UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen verwacht dat de forse daling van de benzineprijs met onge veer vijftig cent in amper één jaar een strop van eni ge tientallen miljoenen guldens zal betekenen. De exacte gevolgen zijn niet te voorspellen, maar vroeg of laat zal deze enorme daling effect hebben op de ver- voerskeuze van de reizigers, zo vreest de NS in het jaarverslag over 1985. Circa 40 procent van de NS-reizigers heeft voor zijn reis de keus tussen de auto en de trein en de NS vreest dat een fors deel van zijn klandizie de trein de rug toekeert als de benzine zo goed koop blijft en als compenserende maatregelen uitblijven. Als de benzine niet duurder wordt zal er iets aan de autokosten moeten gebeuren of moet het spoorkaartje goedkoper worden. Anders kan de trein niet tegen de auto opboksen, aldus desgevraagd een woordvoerder van de NS. Daar komt bij dat vorig jaar de btw op het treinkaartje verhoogd is van vijf naar zes procent. Uit het jaarverslag blijkt dat het reizigersvervoer vorig jaar met niettemin 2,5 procent toenam, het goederenvervoer steeg met drie procent. Hierover werd een winst geboekt van 33 miljoen gulden. Drieduizend ton spinazie uit handel na kernramp DEN HAAG Als gevolg van radioactieve besmetting na de kernramp in Tsjernobyl, is in ons land 3000 ton spinazie uit de handel genomen. Daarnaast werd 264 ton melk in beslag genomen bij boeren die hun koeien, ondanks een graa§ver- bod, toch buiten lieten lopen. Minister Braks (Landbouw) heeft dit aan de Kamer mee gedeeld. Er wordt nu een in ventarisatie gemaakt van de directe en indirecte schade die ondernemers door de over heidsmaatregelen in de land en tuinbouw hebben opgelo pen, aldus de minister. Hij ver wacht alleen tegemoetkomin gen voor schade door het uit de handel nemen van spinazie. De veehouders die hun koeien op stal moesten houden had den volgens de bewindsman nog genoeg ruwvoer in voor raad om de schade te beper ken. Het EG-verbod op de in voer van bepaalde voedings middelen uit Oost Europa loopt op 1 juni af, maar er wrdt over een nieuwe regeling gedacht, aldus Braks. RISC geboden opleidingen wordt gewaarborgd door een commissie van deskundigen onder leiding van de com mandant van de Rotterdamse brandweer. Directeur E. van der Lee van de NVD denkt dat RISC behalve een „oer- hollands produkt ook een ex- portprodukt" kan zijn. Vol gens hem bestaat er ook van korpsen in het buitenland be langstelling om cursussen op de Maasvlakte te gaan vol gen. Op het trainingscentrum kan zeer praktisch worden geoe fend. Naast een schoolge bouw zijn vele objecten opge steld, die naar believen in brand gestoken kunnen wor den en naar hartelust geblust. Oliebakken, een goot met brandstofleidingen, een pro- duktie-eenheid van een raffi naderij, een olieopslagtank, containers, gebouwen, een schip, een heli-deck, een LPG-wagon en een tank wagen, alles kan geregeld worden om een levensechte noodsituatie te creëren. Deze objecten geven de cursist on der meer de mogelijkheid vaardigheid op te doen met vloeistof- en gasbranden, adembeschermingsappara- tuur, rampenbestrijding (al dan niet met vuur), branden in laboratoria, tankerbran- den, mensenredden bij een helicopterbrand en gescheur de tankwanden. De cursisten HANENLAND/BUITENLAND IAATSBURG Het Europese voor de Rechten van de Mens ft gisteren bepaald dat de ar te jsongeschiktheidverzekering in Merland en pensioenuitkeringen •c/yWest-Duitsland tot de burger den behoren die beschermd j^'iden door de Europëse Conventie de Rechten van de Mens. in H of deed een uitspraak in de zaak - 2, een Nederlandse en die van een i 4 Westduitse vrouw. Zij hadden hun rege ring voor het gerecht gedaagd in verband met het volgens hen onrechtmatig inhou den van een sociale uitkering. De Neder landse Hendrika Feldbrugge (41) had bij het Hof in Straatsburg een aanklacht in gediend tegen de Nederlandse regering. Haar was een invaliditeitsuitkering ont zegd, door een Raad van Beroep. Zijzelf werd niet door de raad gehoord. Volgens Feldbrugge is de Nederlandse Beroepswet uit 1955, die de organisatie en procedures voor de Centrale Raad van Beroep en de raden van beroep regelt, in strijd met arti kel zes van de Europese Conventie voor de Rechten van de Mens. Dit artikel ga randeert dat bij een proces iedereen het recht heeft gehoord te worden. Het Hof was van mening dat de ziekteverzekering voldoende aspecten van het privaatrecht in zich draagt om als een burgerrecht be schouwd te worden. De advocaten van de Nederlandse regering verklaarden dat de uitspraak van het Europese Hof een stroom van aanklachten tot gevolg zal hebben, niet alleen inzake de sociale wet geving maar ook op het gebied van de be lastingen en de invoerrechten. PTT voelt niets voor „likvrije" postzegel DEN HAAG De Nederland- se PTT voelt weinig voor in voering van de zelfklevende postzegel, die door de West duitse PTT is „uitgevonden". Vanwege de druktechnische problemen was het niet ge makkelijk om de zegels van een zelfklevende laag te voor zien. De „likvrije" zegel komt later dit jaar in de handel. Volgens de Duitse PTT gaat het om een wereldprimeur, want nog nergens worden frankeerzegels met een zelf klevende laag in serie ver kocht. Een van de redenen waarom de PTT niets voor de vinding voelt, is dat de druk kosten van zelfklevende zegels veel hoger zijn. Prinses Margriet opende gisteren op de Maasvlakte het RISC door een brandalarm in werking te stellen. Tientallen brandweerlieden mochten daarna een aantal levensgrote branden in olie bakken, gebouwen en LPG-tanks blussen. JTERDAM Prins ,aste heeft vandaag in ^/RAI-gebouw in Am- "g,iam de Tweede Natio- ,el i Bijeenkomst geo- i Bi, georganiseerd door jlei«Nederlandse Habitat al ènissie. De prins sprak teli de dringende nood- tot oplossing van het vestingsprobleem in /ikkelingslanden en irees naar de particu- organisaties om daar in een rol te spelen. De Nederlandse Habitat Com missie, in het leven geroepen om projecten te coördineren, die worden gehouden in het kader van het VN-Jaar van de Daklozen 1987, heeft zelf drie projecten uitgekozen om te fi nancieren: in Lima (Peru) Ma dras (India) en Lusaka (Zam bia). AJle landen die bij de VN zijn aangesloten besteden vol gend jaar op de een of andere manier aandacht aan de wo ningnood, met name in Derde Wereldlanden: Naar schatting leeft een miljard mensen ter wereld in krotten. De belangrijkste oorzaak van het huisvestingsprobleem is de massale trek van bewoners van het platteland naar de stad. Gedreven door honger en werkloosheid proberen men sen in steden een beter be staan op te bouwen. De rege ringen van ontwikkelingslan den hebben echter onvoldoen de geld om die stroom mensen op te vangen en moeten in het gunstigste geval volstaan met het aanleggen van rioleringen en watertappunten. SKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN =fe*ECHT Uit ver- ellende onderzoeken is Jfjeken dat spanningen 'moties de kans op in- naies vergroten. s «nog niet opgehelderd me- e Jisme in het centrale ze- e stelsel kan bij psychische fA leiden tot een verzwak- van het natuurlijke af- ^mechanisme. Op een '^e')osium over neuropepti- en hersenfunctie in 3a/fcht vertelde dr. Ballieux °(het Academisch Zieken- teAiin Utrecht dat recent on- i'efyek bij mens en dier heeft wa^toond dat het centrale gdfwstelsel en het lichame- 'e afweersysteem in hun jjfioneren nauw met elkaar adpnden zijn. Samen zijn ze n: )kken bij de strijd tegen tjandige en bedreigende n ?vin8- ujk systemen in het lichaam jj.en verschillende karakte- jken gemeen. Zij kunnen n afstand communiceren, en de mogelijkheid een 1 jgen te ontwikkelen en ®efen gebruik van chemische 'Schappers om „berichten" 'e 1 te brengen. Hierdoor is w4nogelijk dat het afweer- 9/ijem ook de hersenfunctie s lisschien zelfs het gedrag 33gde mens of het dier beïn- vidt. Deze bevindingen wor- pevestigd door onderzoe- ,«ian het Westduitse Rudolf bus Instituut voor Farma- pe en het Wilhelmina Zie- "Tm.lis in Utrecht. I \durende spanningen bij I »en kunnen uiteindelijk ■beschadiging van de herse- leiden. Hierdoor is de ja$ minder goed in staat sfstand te bieden aan of te r lellen van een nieuwe bss"-situatie. Dit uit zich op daduur in een verzwakt af- aalPysteem met een verhoog- linjans op infecties en hart- woPatziekten. vproeven en experimenten ïeil! verslaafden aan verdo- udtle middelen in de Jelli- ftijkliniek in Amsterdam en de|jksuniversiteit in Utrecht Iptigen eerdere bevindin- n dat neuropeptiden het ge- i. van deze patiënten beïn- den. De op deze stoffen seerde medicijnen blijken —Versterkende werking van Jine en cocaïne te kunnen hinderen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5