Israël wacht het onderzoek naar BYD-chef gespannen af vl Geldof bitter over Geen pascontrof voor geallieerdej bij grens Berlijn West-Europa wil dat VS Salt-II blijven naleven £eidóe<3owa/nt Italië wijst Libiërs uit NOVOSTI: TACHTIG MENSEN IN KRITIEKE TOESTAND Dikke stapel Zuid-Afrika wil bevoegdheden leger verder uitbreiden LEDEN VREDESGROEP SOVJET-UNIE VRIJ Vlag in top BUITENLAND VRIJDAG 30 MEI 1986 PAGINAj ROME De Italiaanse regering heeft twaalf Libiërs, onder wie een aantal zakenlieden en hun familie leden, tot „ongewenste personen" verklaard en opdracht gegeven binnen drie dagen het land te ver laten. Zestien andere Libiërs, die eveneens op de lijst van „ongewen ste personen" voorkwamen, bleken onvindbaar. De politie vermoedt dat zij reeds het land hebben verla ten. Sinds de Amerikaanse lucht aanvallen op Libië heeft Italië al meerdere Libiërs uitgewezen, on der meer als vergelding voor de uitwijzing van Italianen uit Libië. MOSKOU In een Moskous ziekenhuis liggen nog tachtig mensen in kritieke toe stand, als gevolg van de straling die zij op liepen bij het ongeluk met de kernreactor in Ijsernobyl. Dat heeft het Sovjet-pers- bureau Novosti gisteren gemeld. Het dodental van de ramp is inmiddels opgelopen tot 23 doden, van wie er twee bij de explosie om het leven kwamen en 21 zijn overleden aan de gevolgen van straling. De lidstaten van de Europese Gemeen schap zijn het gisteren op het hoogste di plomatieke niveau eens geworden over een regeling van de handel in radio-actief besmette voedingswaren. Tegelijkertijd werd afgesproken dat de lidstaten bij de onderlinge handel geen strengere normen zullen toepassen dan aan de buitengren zen van de Gemeenschap. Het akkoord moet nog worden voorgelegd aan de rege ringen van de lidstaten. Een krat uit de Sovjet-Unie die na aan komst in de haven van Yokohama in Ja pan bleek te zijn besmet met een hoog ge halte aan radioactiviteit, is onmiddellijk op een veilige plaats geïsoleerd. Geleerden vermoeden dat de besmetting is opgelopen terwijl de kist werd vervoerd door de Trans-Siberische Spoorwegen. De trein reed op 30 april, vier dagen na de ramp in de kerncentrale van Tsjernobyl, door het gebied rond Kiev. Kleverig record Vasnik Bains heeft in Londen het wereldrecord kauwgombellen blazen scherper gesteld. Haar „bei'spatte uiteen op haar gezicht na een doorsnede van 27,5 centimeter te hebben bereikt. De bekende nazi-jaagster Beate Klarsfeld overhandigt een bewa ker van de Westduitse Bondskanselarij in Bonn een stapel docu menten, die betrekking hebben op de omstreden activiteiten van Kurt Waldheim tijdens de Tweede Wereldoorlog. Waldheim staat momenteel kandidaat voor het presidenstsschap in Oostenrijk. Alles bij elkaar zijn de documenten zeker vijftien centimeter dik. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren gezegd dat zij een revolutionaire uit barsting vreest van de kant van de'zwarte bevol king en daarom een ver regaande verruiming van haar bevoegdheden nodig heeft. Een van voorstellen is de politie in staat stellen verdachten tot 180 dagen vast te houden zonder vorm van proces. Minister van voorlichting Louis Nel zei in een verkla ring dat het oneerlijk was om Zuid-Afrika met andere wes terse landen te vergelijken. „Geen ander westers land wordt geconfronteerd met een revolutionaire stormloop, voorbereid door communisti sche strategen.." Nel kon zijn verhaal maar met moeite af maken, omdat de bijeenkomst waarop hij sprak werd ver stoord door leden van de Afri kaner Weerstandsbeweging, een blank fascisistische groe pering onder leiding van Ter- re Blanch. Minister Nel wees in zijn ver klaring wijdverbreide kritiek van de hand dat de veilig heidswetten een nieuwe po ging waren om de anti-apart heidsonrust liever met geweld de kop in te drukken dan te onderhandelen. Helen Su- zman, parlementslid voor de Progressieve Federale Partij heeft de voorstellen bekriti seerd: „De werkelijke oplos sing ligt in een snelle ontman teling van de apartheid". De Urban Foundation, een hulpstichting van het Zuida frikaanse bedrijfsleven heeft besloten zich terug te trekken uit de zwarte woonwijk Cross roads nabij Kaapstad. Volgens de stichting, die zich bezig houdt met verbetering van woonomstandigheden, houdt de regering zich niet aan de afspraak dat verbetering van de wijk in overleg met de be woners zal gebeuren, zonder gedwongen verhuizing naar elders. KEULEN De Sovjet-autoriteiten hebben één van de oprich ters van de vredesgroep „Groeppa doverija", Aleksandr Sjatrav- ka, toestemming gegeven naar het Westen te emigreren. Een an dere grondlegger van de groep, Vladimir Brodski, wordt bin nenkort uit de gevangenis vrijgelaten. Dit heeft de secretaris van de organisatie van artsen tegen nucleaire oorlog IPPNW, John Pastore, in Keulen bekendgemaakt. Oud-kampioen scha ken Goelko en zijn familie zijn inmiddels in Wenen aangeko men, nadat zij deze week na zeven jaar wachten een uitreisvi sum kregen. (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) JERUZALEM Kan een land als Israël zich de luxe veroorloven van een strafrechtelijk onderzoek tegen het hoofd van zijn binnenlandse veiligheids dienst? Dat is de centrale vraag in de affaire die op dit moment de Israëlische politiek beheerst. Het antwoord van de socialis tische premier Peres en de meeste van zijn ministers is duidelijk negatief. Maar procu reur-generaal Jitschak Zamir houdt vooralsnog vol dat het hoofd van de Shin Bet, Avra- ham Sjalom, zich zal moeten verantwoorden voor de gang van zaken na een buskaping in 1984. Daarbij werden twee Palestijnen direct gedood, maar twee andere kapers zijn waarschijnlijk omgebracht tij dens verhoor door agenten van de Shin Bet. Volgens Zamir is het mogelijk juridisch onderzoek te verrich ten binnen de veiligheids dienst zonder de staatsveilig heid in gevaar te brengen. Maar Peres en vice-premier Sjamir zijn daar geenszins van overtuigd. De eerste verdedig de gisteravond uit alle macht zijn besluit Sjalom geen ont slag te verlenen, hoewel deze het hem had aangeboden. Vol gens Peres voeren de mannen en vrouwen in de Shin Bet operaties uit van het grootste belang en zij verdienen dus steun. Ook vice-premier Sjamir staat in deze affaire geheel aan de kant van Peres. Hij sluit iede re vorm van onderzoek naar het gedrag van de Shin Bet volledig uit. „Er is al grote schade aangericht", verklaar de hij gisteravond, „en meer onderzoek zal alleen maar gro tere schade veroorzaken". Het is mogelijk dat Sjamir met die laatste uitspraak doelt op poli tieke gevolgen. De Shin Bet resorteert recht streeks onder de premier en in april 1984, toen de buskaping zich afspeelde, bekleedde Sja mir die functie. De Israëlische televisie meldde woensdaga vond dat volgens „een voor aanstaand Likoedminister" Sjamir zelf het bevel had gege ven de twee gevangen geno men terroristen om het leven te brengen en dat Peres, die toen oppositieleider was, daar vervolgens zijn steun aan had gegeven. In een reactie op dit bericht wilde Sjamir gisteren niet meer zeggen dan: „Ik wist wat een premier moest weten en heb naar die wetenschap gehandeld". Het televisiebericht maakte deel uit van een reeks geruch ten en mededelingen zonder duidelijke bronvermelding die, bij gebrek aan echte informa tie, de Israëlische kranteko lommen en televisierubrieken vullen. Premier Peres heeft daar eerder deze week in een emotioneel geladen debat in de Knesset zijn gal gespuwd. Hij zei bij die gelegenheid dat de Amerikaanse ABC-televisie Sjalom al in staat van beschul diging heeft gesteld en dat de Israëlische radio de tenlaste legging al heeft voorgelezen. Van het begin af aan is de zaak van de buskaping een ge vecht geweest tussen pers en overheid. Volgens een mede deling van de voorlichtings dienst, onmiddellijk na de ac tie, waren alle vier bij de ka ping betrokken Palestijnen ge dood. Twee zouden er in de bus zijn overleden en twee op weg naar het ziekenhuis. De zaak zou zich misschien niet verder hebben ontwikkeld als niet een persfotograaf een foto had gemaakt waarop een van de terroristen, kennelijk niet ernstig gewond, door veilig heidsmensen wordt weggeleid. Bevrijdingsactie Het dagblad Chadasjot zag zijn poging dit nieuws te brengen gedwarsboomd door de militai re sensor. En wat er gebeurde er dus? De informatie ver scheen in een buitenlands nieuwsmedium, in dit geval de New York Times, en de Israë lische pers kon vrij citeren. Het nieuws over het op han den zijnde onderzoek tegen Sjalom bereikte begin deze week op dezelfde wijze Israël. De plaatselijke pers was ge heimhouding opgelegd, maar de rol van de New York Times werd nu vervuld door ABC-te levisie en enkele uren later wist heel Israël dat het hoofd van de Shin Bet onder verden king staat en dat zijn naam Sjalom is. Dat laatste verdient vermelding omdat de namen van functionarissen van de veiligheidsdiensten nooit be kend worden gemaakt. Een onderzoek naar de buska- pingsaffaire leverde eind mei 1984 als conclusie op dat twee kapers de bevrijdingsactie hadden overleefd, maar dat zij na hun aanhouding door Israë lische militairen waren dood geslagen. De toenmalige mi nister van defensie, Mosje Arens, beloofde dat de schuldi gen zouden worden gestraft. Er werd een nieuwe commis sie ingesteld, die na moest gaan wie er moesten worden vervolgd. Uiteindelijk trof dat lot alleen brigadegeneraal Jit schak Mordechai. Maar een militaire disciplinaire recht bank, bestaande uit één offi cier, sprak hem vrij, omdat niet zeker was of de kapers zijn gedood door militairen of door agenten van de Shin Bet. Dat de affaire nu toch weer is opgerakeld is het gevolg van een actie van een hoge Shin Bet functionaris. Hij was één van de drie veiligheidsmensen die zich een paar maanden ge leden bij premier Peres be klaagden over het gedrag van hun baas, Avraham Sjalom. Deze zou getuigen in het on derzoek hebben omgekocht en met bewijsmateriaal hebben geknoeid. Peres zou echter Sjalom de hand boven het hoofd hebben gehouden, waar na het drietal niet meer met de baas kon samenwerken en de dienst verliet. De procureur-generaal Zamir speelt in deze de belangrijkste rol. Zamir zal misschien ak koord kunnen gaan met de in stelling van een juridische commissie, die gemachtigd is de hele zaak te onderzoeken. Een andere mogelijk is dat hij de ontslagname van Sjalom met een aantal van zijn mede werkers steunt en vervolgens niet tot strafvervolging over gaat. Maar of een volledig on derzoek van de zaak inhoudt dat ook de eventuele betrok kenheid van politici (Sjamir en Peres) wordt nagegaan, is niet duidelijk. De Nederlandse ambassadeur Rutten en de voorzitter van de Europese Commissie Delors (r) wo nen het hijsen bij van de nieuwe vlag van de Europese Gemeenschap, terwijl op de achtergrond de prelude van Ode an die Freude van Beethoven ten gehore werd gebracht. Zowel de vlag als de muziek zijn overgenomen van de Raad van Europa in Straatsburg om al te lang soebatten over alternatieven te voorkomen. Uitvinder draait expei rad voor ogen, maar hoe? t f BOSTON Energie volgens de eerste hoil< wet van de thermodfa mica niet uit het /i|j ontstaan. Toch draait{ het Museum van WeL schappen in de Ami kaanse stad Boston i fietswiel eindeloos in rond en schijnbaar t der dat het ergens dr wordt aangedreven. De uitvinder, de Brit 4 vid Jones, zegt daty geen sprake is van 4 perpetuum mobile, r eeuwig beweeglijk maar dat zijn wiel] mensen voor het h houdt. Hij heeft 2500 den uitgeloofd voor de, ne die er achter kif hoe het werkt. Tot dr ver is niemand dai en sommige genieurs beginnen te loven dat de Brit wei lijk het geheim van r' ongelimiteerde ener heeft uitgevonden. In de geschiedenis ff vele voorbeelden te r den. Vroeg in de eeuw kon men zich U betaling vergapen een „eeuwig" bewege\ machine, die achtt bleek te worden aai4. dreven door een 0(] man die in een dak\[ mertje aan een zwefy draaide. Anderen wat er echt van overtuigd (u perpetuum mobile j hebben ontdekt, ml alle toestellen hadfi één dring gemeen: j: werkten nooit. Eén van degenen voor de door Jones uif loofde prijs in aannf. king willen komen, dat de plastic doosjesl aan de velg van het if zitten het cijfer 6 be^ ten. Telkens wanr^ een 6 zich naar de ven kant beweegt wiq het cijfer een 9. Onït een 9 zwaarder is a een 6 wil het omlaagc hierdoor blijft het wiéjj beweging. NEW YORK De pop ster Bob Geldof, bekend van Live Aid en Sport Aid, heeft gisteren bittere kritiek geleverd op de speciale zitting van de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties over Afrika. Terwijl VN-gede- legeerden ruzieden over een Actieplan om de eco nomische crisis in Afrika te overwinnen, verscheen Geldof op een persconfe rentie waar hij geen goed woord voor de VN-bijeen- komst over had. „Persoonlijk vind ik de Russi sche reactie tot nog toe ridi cuul, cynisch en lachwekkend. De Amerikaanse reactie van George Shultz, die vrije han del als oplossing voor alle Afrikaanse problemen propa geert, vind ik al even simplis tisch en onzinnig. Deze twee maken zich opnieuw schuldig aan het gebruiken van de VN om hun ideologische schimp scheuten te ventileren". Geldof vond het op zich al een lachertje dat na tien ja# pogingen om tot een sjs zitting te komen, er vier dagen worden bs aan een continent dac enorme crisis doormaalP speciale zitting, die dins* begonnen en morgen woP gesloten, lijkt te zijn v$ in „retoriek, schijnheil! en welwillende platitude dus de Ierse zanger. Hijl voor om alle uitstaande gen aan Afrikaanse lP met grote problemen zetten in schenkingen. i BERLIJN Diplomaten van de drie westerse geallieerde mogendheden. Frankrijk, Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten zijn vrijgesteld van paspoortcontrole bij de grens tussen Oost- en West- Berlijn. Dit heeft het Oostduit- se ministerie van buitenlandse zaken gisteren laten weten. Sinds maandag moeten diplo maten die van Oost- naar West-Berlijn reizen aan de grens hun paspoort laten zien in plaats van een diplomatiek identiteitsbewijs, zoals 1 voor dien gebruikelijk was. Woensdag verklaarde het Oostduitse ministerie van bui tenlandse zaken dat de maat regel niet van toepassing is op diplomaten van Frankrijk, Groot-Brittannië en de VS. In kringen van de geallieerden werd bekend dat de verkla ring formeel niet is aanvaard, omdat de geallieerden de auto riteit van de DDR inzake de grens tussen de twee stadsde len niet erkennen. De geal lieerden zien Oost-Berlijn als een bezettingszone van de Sovjet-Unie. De Amerikaanse ambassjj in de Bondsrepubliek, Ri'] Burt, diende gisteren uitj van de geallieerden eer test tegen de maatregel j Sovjet-ambassadeur in Bl Erich Honecker, partijlei»] de DDR heeft echter al de zaak niet op de spits t len drijven. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 94) Een bezorgde trek gleed over het gelaat van smidje Verholen. Het ging er nu toch werke lijk op lijken, dat die slimme Eelco Eelkema ge lijk had. Dat kon allemaal toch écht geen toeval meer zijn. Zou die professor Tweesteen dan werkelijk wat met al die onzin te maken heb ben? De smid dacht daar diep over na. „Ik zal het eens aan Kareltje vragenpeinsde hij toen. Ik zal Kareltje eens trachten uit te horen, want ik moet er achter zien te komen of dat kleine joch wel eens contact met die geleerde professor Tweesteen heeft gehad...." - Op dat ogenblik echter ratelde ergens in de stad Gra- vendrecht de telefoon. Dat was in de vervallen stulp van een zekere Linke Lowietje. Onmiddel lijk sprong deze verstokte schelm toen op en hij nam de hoorn ter hand. Hij had namelijk ergens in zijn hoofd de vage gedachte dat het wel eens over de knetter-rally kon gaan. En hij had nog gelijk óók, want door de hoorn kwam de stem tot hem van zijn makker Bennie de Klapper, die zéér ontstemd bleek te zijn. „Wat is er dan?" zei Lowietje, terwijl hij trachtte de woorden stroom van Bennie in een verstaanbaar pad te leiden. „Nouantwoordde de mistige hande laar in derdehandse auto's. „Nou..., het zal me wat worden met die knetter-race van jou! We maken zo nóóit een schijntje van een kans. Nou is er alwéér een echte knetterauto bij de weg! Dat is die dikke boer Knolle zijn wagen! Hoe wil jij nou óóit een race winnen, als andere wagens een knetter-carter hebben, waarmee ze wel tien keer zo hard willen?" - „Hou je nou maar ge- dijst," gromde Linke Lowietje ten antwoord. „Ik heb het al zo vèèk gezegd: Ik ken het geheim van de knettercarters en wij zullen er óók een hebben. En voor de restwel eh...., ik zal wel zorgen, dat die smidje Verholen in het vervolg geen knettercarters meer maakt- Lowietje had dus blijkbaar heleméal niet begrepen, dat de smid met die knettercarters eigenlijk niets te maken had Anti-materie als brandstof voor ruimteschepen PHILADELPHIA Als de mensheid er uiteindelijk toe komt reizen te maken naar andere zonnestelsels, welke brandstof moet er dan worden gebruikt? Als het aan de ge leerden ligt wordt de brand stof anti-materie. De kwestie werd besproken tijdens de jaarvergadering van de Ame rikaanse Vereniging ter Be vordering van de Wetenschap. Anti-materie is het spiegel beeld van het spul waaruit, voor zover wij kunnen zien, de aarde bestaat. Als alle theo rieën kloppen moet er een ma nier bestaan waarop materie en anti-materie samen kunnen worden gevoegd. Zij vernieti gen elkaar daarbij en produce ren een ongekende hoeveel heid energie. Een sterrenschip zou volgens deskundigen op anti-materie een snelheid kun nen halen van een tiende van de lichtsnelheid, ofwel 30.000 km per seconde. (ADVERTENTIE) beleef t nu zelf magic egg/picture holland ontdek de computer en Nederland, op die andere. Omnimax manier! ma t/m vrij 14.16,19.21 uur; yr -nn ik a za en zo 11.13.15.17.19.21 u. ^^=omniver5ufv\ het space shuttle avontuur ma t/m vrij 15 en 20 uur za en zo 12.14.16,20 uur INCL UNIEKE COMPUTER I PLANETARIUMSHOWS Ook 's avonds. Feestd./schoolvak als op za en zo Reserveren/info: ma-vrij 9-12 u. 070 - 545454, Pres. Kennedylaan'5. Den Haag. HALIFAX De Westeu- ropese NAVO-landen zijn van oordeel dat Salt-II, het Sovjet-Amerikaanse verdrag over beperking van de strategische bewa pening, in stand moet worden gehouden. Dat hebben zij gisteren tijdens een NAVO-vergadering in het Canadese Halifax aan hun Amerikaanse ambtge noot Shultz laten weten. De VS hebben de afgelopen week duidelijk gemaakt dat zij zich niet langer gebonden ach ten aan de in Salt-II gestelde normen voor atoom-bewape ning, omdat de Sovjet-Unie zich evenmin aan het akkoord houdt. De Europese NAVO- ministers denken dat zo'n Amerikaanse beslissing een ongunstige invloed zal hebben op de huidige ontwapeningsge sprekken. Overigens erkennen alle NAVO-lidstaten de ver dragsschendingen door de Sovjet-Unie. Minister Van den Broek toonde zich somber over de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie gehoor geeft de oproep hieraan een einde te maken. Hij noemde die situatie „vrij alarmerend". Als voorzitter van de minister raad van de Europese Ge meenschap en van de Europe se Politieke Samenwerking zal minister Van den Broek van daag een afzonderlijk gesprek voeren met zijn Amerikaanse collega Shultz. Fel Brits protest tegen - beschieting Taiwanees BUENOS AIRES /LO^ Het incident waarb: Argentijns patrouillevaii afgelopen woensdag Tais se vissersboten aanviel L» buurt van de Falkland-} den, heeft geleid tot ef' protest van de Britse re?1 Gesproken wordt van stigste diplomatiek tussen de twee landen sig Falkland-oorlog in 1982__ den beschuldigde Bueitf res van een „kanonnen politiek" om zijn aansi op de omstreden ei) kracht bij te zetten. Argi heeft verklaard dat trouilleboot drie Tai' schepen had betrapt toe „illegaal" aan het vissi ren in Argentijnse terri wateren. De wateren r Falkland-Eilanden behi de visrijkste van de maar er bestaat geen i£ tionaal erkend statuut gebied. -

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4