Ik kan de tyfus krijgen. Jood Levinas inspireert christelijke ethiek aan tafel kerk wereld Bar neemt afstand van CDA- rapport Internationale federatie gehuwde priesters opgericht Post-christelijke cultuur vraagt positiebepaling kerk fieicLeSotrtcrn ACHTERGROND CcidócSoinmit VRIJDAG 30 MEI 1986PAGIN Burgemeester Haarlem voorgedragen voor leiding Pax Christi De burgemeester van Haarlem, mr. E. M. A. Schmitz, wordt waarschijnlijk de nieuwe vice-voorzitter van de rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi. Het landelijk bestuur heeft haar bereid gevonden zich kandidaat te stellen. Op de algemene ledenvergadering in oktober van dit jaar moet over haar benoeming worden beslist. De huidige vice-voorzitter. PvdA-Tweede Kamerlid drs. J. van Kemenade. heeft om gezondheidsredenen besloten zijn functie neer te leggen. Geschriften Teilhard de Chardin gevonden De Duitse geleerde dr. Karl Schmitz-Moormann zegt onbe kende geschriften te hebben gevonden van de in 1955 te New York overleden Franse Jezuïetenpater Pierre Teilhard de Chardin. Deze geoloog, paleontoloog en filosoof vertrok in 1923 naar China, waar hij met een aantal onderbrekingen vijftien jaar heeft doorgebracht. Dr. Schmitz-Moormann heeft in Peking, 250 met de schrijfmachine geschreven kantjes van hem gevonden, alsmede ongeveer tweeduizend aantekenin gen en brieven. De gedachten van Teilhard, die zocht naar een samengaan van evolutie en scheppingsleer, waren in zijn tijd zo gedurfd, dat zijn overste publikatie verbood. Zijn boe ken konden daarom pas na zijn dood verschijnen. De mensen vermoeien zichzelf door de rust na te jagen. Laurence Sterne De Rotterdamse bisschop R. Bar heeft gisteren afstand ge nomen van de opvatting in het CD A-rapport „1 en 1 Samen" waarin ter voorko ming van verdergaande ver splintering van de samenle ving voorgesteld wordt aan duurzame homofiele relaties dezelfde wettelijke voordelen en plichten toe te kennen als het huwelijk. Voor de KRO- radio wees hij erop dat het huwelijk in de visie van de katholieke kerk nu eenmaal niet gelijk te stellen is aan een homofiele relatie. Hij erkende wel dat het „begrijpelijk" is dat politici vanuit hun verant woordelijkheid tot andere be slissingen komen. De Roermondse bisschop J Gijsen liet zich gisteravond in het NOS-journaal veel scher per uit. Hij oefende felle kri tiek op het CDA-plan „Ik denk", aldus Gijsen, „dat het heel tragisch is dat andere re latievormen gelijk gesteld worden met het huwelijk". Daardoor komt volgens de bisschop een „hoofdpeiler" van de samenleving in ge vaar. „Ik kan alleen maar ho pen dat het idee niet wordt overgenomen." Een woordvoerder van kardi naai Simonis liet weten dat deze een reactie op dit mo ment „niet opportuun" acht. Het rapport zal onderwerp van gesprek zijn in eerst ko mende overleg van de bis schoppen. De nota, die woensdag door het wetenschappelijk bureau van het CDA werd gepresen teerd, pleit er onder andere voor homofielen de kans te geven hun relatie te laten re gistreren. Mevrouw T. Bot- Van Gijzen, voorzitter van de commissie die het CDA-rap- port heeft samengesteld, stel de in een uitzending van de Evangelische Omroep dat de commissie bij het wettelijk vorm geven aan relaties zich wel degelijk baseert op de bij belse normen, maar dat het niet aangaat strikte regels op te stellen aan andersdenken den. Het COC. de belangenorgani satie van homosexuelen. liet weten dat deze organisatie niets ziet in registratie van homosexuele relaties zoals het CDA-rapport wil. Een schot in de roos. dat was de IKON-uitzending, enkele weken geleden, over de filosoof Emmanuel Levinas. De betekenis van deze tachtigjarige joods-Franse wijsgeer lijkt met de dag te groeien. De publicaties van en over hem worden door steeds meer mensen gelezen en een toenemend aantal wetenschappers in Nederland maakt(e) van zijn oeuvre of van een deel daarvan een promotieonderwerp. Ook de politiek heeft Levinas ontdekt, in het CDA-rapport over niet- huwelijkse relaties wordt in een voetnoot verwezen naar de publicaties van en over Levinas. Opvallend is de belangstelling voor Levinas in cNhstelijke kring Christen-filosofen en theologen laten zich bijzonder inspireren door de uitgangspunten van Levinas, die onmiskenbaar verbonden zijn met de joodse achtergrond. Bisschop H. Ernst van Breda is een van die christenen die zich laat inspireren door Levinas. Hij heeft in zijn vastenbrief van dit jaar („Geest en Leven") laten uitkomen hoe hij zich verwant voelt met de uitgangspunten van Levinas. Met de bisschop een gesprek over de toegenomen belangstelling voor Levinas en over de gemeenschappelijkheid van deze wijsgeer en christenen in de uitgangspunten voor ethiek. MGR. ERNST: GEEN SCHEIDING GELOOF EN VERANTWOORDELIJKHEID „Als geen andere wijsgeer houdt Levinas zich bezig met het ethische. Mensen zien op het ogenblik dat de wetenschappelijk- technische cultuur waarin wij leven naast veel wel vaart, ook grote proble men heeft opgeroepen. Mensen beseffen dat de cultuur, die richting krijgt vanuit de (techni sche) wetenschappen, het voortbestaan van de mensheid niet kan verze keren. Dan blijkt de on ontkoombaarheid van het ethische. Levinas, die de ethiek als uitgangspunt neemt voor zijn filosofie, geeft een richting aan waarop veel mensen zich laten aanspreken". „Volgens Levinas maakt het geweten de mens tot mens. Zonder het geweten is de mens een zelfzuchtig wezen dat alleen maar naar eigen belang kijkt en terwille van eigenbelang de ander en het andere offert. Het geweten ontstaat, wanneer de ander een beroep op mij doet. In het bijzonder de zwakke, de machteloze, „de weduwe en de wees" tonen hun gelaat dat mij aanspreekt, dat mij onder vraagt. Het ware mens-zijn komt tot onwikkeling in het geweten en in het volgen daarvan. Voor een christen is dat op bijzondere wijze gel dend. Voor de gelovige is het ethische gegeven in het na volgen van Jezus, in Wie de Schriften zijn vervuld. Bij voorbeeld wat bij de profeet Jesaja wordt gezegd over de dienaar van de Heer. Dat is de mens die de last draagt van de ander en die in de plaats van de ander treedt. Niet om diens verantwoordelijkheid weg te nemen, maar wel om de ander te laten leven. Ove rigens is dit het punt waar de christen een eigen weg gaat. Hij erkent Jezus immers als vervulling van het geweten, als verschijning van God in een mens". Geen scheiding „Geloof en ethiek moet je niet scheiden. Als je bij Jezus in de leer gaat. dan zie die twee al tijd samengaan. Het klassieke voorbeeld ligt in het gebed dat Jezus ons leerde: Vergeef ons onze schulden, zoals ook wij onze schuldenaren hebben vergeven. In het evangelie volgens Mattheus wordt dat nog toegelicht: Als je niet be reid bent te vergeven, worden jouw schulden niet vergeven. In hetzelfde evangelie staat die parabel van de onbarm hartige knecht. Hem was alle schuld kwijtgescholden, maar hij laat zijn schuldenaren alles voldoen. Die knecht krijgt daarom alle schuld terug. Bij Jezus is verbonden wat je in geloof van God verwacht en vraagt met dat wat jezelf ten aanzien van de evenmens doet. Het is een grondbeginsel dat de hele verhouding tussen geloof en verantwoordelijk heid bepaalt. Het ethische vindt hierin zijn plaats. Je kunt nog een stapje verder gaan: In het ethische dat al dus geschiedt, wordt het Rijk Gods zichtbaar. Jezus is de vervulling van het geweten en daarmee is Hij de openba ring van God. Je kunt het ook zo zeggen: In Jezus, die de dienaar van allen is gewor den, kun je zien wie God is". „Het ethische is tevens een soort brug tussen datgene wat zich in de gemeenschap van de kerk afspeelt, bij de gelovi gen, en wat er in de samenle ving gebeurt. Het ethische bij Jezus biedt geen recepten voor het handelen in de sa menleving. maar wel een bin dende oriëntatie. Die behoeft concrete invulling in mense lijke verantwoordelijkheid niet in willekeur, maar in verantwoordelijkheid. Daar kunnen christenen en niet- christenen elkaar vinden: De brug tussen, laat ik maar zeg gen het vieren van het geloof van de kerk, het voeden daar van ook, en het maatschappe lijk handelen. In het sociale onderricht van de katholieke kerk zie je eigenlijk hetzelfde. Er is de voeding vanuit de ge loofstraditie. maar tegelijker tijd is er de ethische argumen tatie, het beroep op alle men sen van goede wil. Zo kun je een gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid dragen. Gelovigen en niet-gelovigen kunnen tot dezelfde prakti sche conclusies komen' De Bredase bisschop merkt op dat veel mensen bij wie het geloofsleven is verzwakt, wel „vatbaar blijven" voor het ethische, het beroep op het geweten. „Je ziet het ook in bijvoorbeeld vormingspro gramma's dat mensen niet zo gemakkelijk benaderbaar zijn met uitdrukkelijke geloofs thema's, maar wel gevoelig zijn voor ethische beschou wingen. Bij mensen die* een sterk geloofsleven hebben, of bij wie het geloof herleeft, zie je het uitdrukkelijke streven om het geloof niet los maken van de verantwoordelijkheid in het persoonlijk leven en van het bestel, van de samen leving". Voor bisschop Ernst is de toe nemende belangstelling voor ethische bezinning een be moedigend teken: de verant woordelijkheid wordt gevoed en de ethiek houdt geloof en leven bij elkaar. Verzelfstandiging Desgevraagd gaat hij in dit verband in op de ramp met de Russische kerncentrale in Tsjernobyl. „Zo'n ramp laat de ernst zien van de situatie Het gebeurde is illustratief voor wat we net al zeiden: de technisch-wetenschappelijke cultuur heeft ons naast de vele voordelen, ook met enor me problemen opgezadeld. Een karakteristiek van de huidige wetenschappen is de verzelfstandiging ervan. In de middeleeuwen hadden geloof en wetenschap alles met el kaar te maken. Als weten schap losraakt van de wezen lijke vragen van het mens zijn, ontstaat het gevaar van woekeringen, waaraan de mens ten gronde kan gaan". „Het eigenaardige bij de ramp in Tjsernobyl is trouwens dat mensen meer zijn geschrok ken van dit ongeluk met een kerncentrale waar kern energie wordt opgewekt voor civiele doelen dan van alle verhalen die werden gehou den over nucleaire bewape ning. Het is te hopen dat de ramp in Rusland aanleiding is tot nadere bezinning. Dan wordt beseft dat het bij deze zaken gaat om het voortbe staan van de mens. Je hoopt in het bijzonder dat de inter nationale betrekkingen wor den verbeterd. Het ongeluk laat namelijk zien dat wat op een plek ergens op de wereld gebeurt, gevolgen heeft voor eigenlijk overal op de >vereld. Je kunt dus niet meer zeggen: bij ons thuis doen we dat zo en daar heeft de buurman niets mee te maken. Dat wat de buurman doet, heeft ook z'n effecten bij ons. Dus moet er een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid ont staan". „Behalve het vraagstuk van nucleaire technieken, zijn er nog diverse andere problemen ten gevolge van de ontwikke lingen. Bijvoorbeeld die rond de bio-ethiek. Die laten je ook zien dat een mens niet altijd moet doen wat hij technisch kan. Omdat daarmee het le ven van de mens ontwricht kan worden, omdat het mens zijn op het spel kan komen te staan. Vanuit een algemeen gezichtspunt kun je zeggen: je moet een grens aanvaarden, namelijk die waarbij de mens mens blijft". LÜTSEN KOOISTRA De tekst van het IKON-pro gramma is te bestellen door 606.000 IKON-televisie. Hilversum, onder vermelding van „Levi nas". Inlichtingen over het verkrijgen van de videoband op tel. nr. 035-233841. De Vas tenbrief van bisschop Ernst is te bestellen op telef. nr. 076- 223444. In Parijs is een internationale federatie van gehuwde priesters opgericht, de FIPM. De federatie wil zich op wereldniveau in zetten voor vernieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk en daarbij speciale aandacht schenken aan het priesterlijk ambt. Zo streeft de FIPM naar afschaffing van de celibaatsverplich ting voor priesters. Op tal van plaatsen in de wereld vervullen volgens de federatie gehuwde priesters pastorale taken in de Kerk. Vanwege het grote priestertekort verrichten zij vaak de volledige priesterlijke bediening, met oogluikende toestemming van de plaatselijke bisschop. De federatie is in verband met de bisschoppensynode van 1987 over de leek in de Kerk, van plan in augustus volgend jaar een internationaal congres voor gehuwde priesters te houden. Het thema van die bijeenkomst zal „Het priesterambt in een ver nieuwde Kerk in de wereld van vandaag" zijn. Er zijn twintig nationale groeperingen van gehuwde priesters uit zestien landen in Europa en Noord- en Zuid-Amerika bij de federatie aangesloten. Ook de Nederlandse Vereniging voor Gehuwd en Ongehuwd Priesterschap (GOP) maakt hiervan deel uit. Tijdens een landelijke ontmoetingsdag in september wordt de GOP officieel als vereniging opgericht. Het aantal Nederlandse getrouwde priesters bedraagt ongeveer 2100. Gesproken bijbel in Friese taal De christelijke blindenbibliotheek en de stichting „It fryske boek" hebben samen een gesproken Bijbel in de Friese taal uit gegeven. De uitgave, inclusief de apocriefe boeken, omvat ruim honderd cassettes. De Friese gedeputeerde drs. J. Mulder en de voorzitter van de Raad van Kerken in Friesland hebben het eerste exemplaar van de gesproken Bijbel in ontvangst geno men. De bijzondere Bijbel kan worden gekocht, maar desge wenst ook langdurig worden geleend Koordirigent onderscheiden Ter gelegenheid van het vijf endertig jarig jubileum van het Utrechts Byzantijns koor is de dirigent dr. M. Antonowycz onderscheiden als Ridder in de orde van de Heilige Grego- rius. De pauselijke onder scheiding is hem toegekend vanwege zijn grote verdien sten voor het Apostolaat van de Oosterse Kerken. Europees congres kerkelijke werkers in grote steden De hervormde en gerefor meerde organen voor zending en evangelisatie gaan op Eu ropees niveau een bijeen komst organiseren voor ker kelijke werkers in grote ste den. De ontmoeting moet hel pen inzicht te krijgen in de wijze waarop het Evangelie gestalte kan krijgen in de post-christelijke cultuur van West-Europa. Mevrouw M. B. Jongeneel- Touw, voorzitter van de her vormde Raad voor de Zen ding, die dit plan lanceerde op de eerste vergaderdag van de hervormd-gereformeerde sy node in Bunnik, deelde mee dat haar Raad het geld voor de bijeenkomst beschikbaar wil stellen. De beide synoden stemden met haar voorstel in. De „combi-synode" die van daag en morgen over kerkor- delijke aspecten van het een wordingsproces van her vormd en gereformeerd zal spreken (Samen op Weg), be handelde gisteravond een rapport van de Wereldraad van Kerken: „Zending en evangelisatie, een oecume nisch antwoord". In de bespreking werd duide lijk dat de verkondiging van het Evangelie in een samenle ving die nauwelijks nog ken merken van een christelijke cultuur draagt, uiterst moei zaam is voor velen. Enkele synodeleden meenden dat de christenen in onze samenle ving staan voor de onont koombare keuze van welke „goden" zij willen dienen. Die van het geld, van de macht of de God van de bijbel. „Echt effectieve verkondiging is die van de gemeente die in de praktijk van het leven laat zien welke God zij dient en in de viering van dat geloof er vaart dat het Rijk van die God nabij is, ja, warempel al onder ons is", aldus de gere formeerde dr. R. Diermanse uit Veenendaal. Industrie De Arnhemse industriepastor da. A.M. Booy uit Arnhem vertelde van haar ervaringen met „de kerk in de industriële samenleving": In industrie en bedrijfsleven hebben (christe lijke) normen en waarden het afgelegd tegen de rentabiliteit van de bedrijfsvoering. Men sen die daaraan niet meer (kunnen) meewerken, worden afgedankt. De kerkelijke boodschap van gerechtigheid en liefde geldt daar als „niet van deze wereld". De kerk zal midden in die nihilistische werkelijkheid moeten gaan staan en concreet duidelijk moeten maken - door zich te engageren met de slachtoffers - dat die realisering van de bijbelse normen een andere werkelijkheid doet ontstaan. „De slachtoffers, de mensen die niet meer rendabel zijn, verwachten iets van de kerk", aldus ds. Booy, „ik hoop dat de weerstanden in de kerk om zö te getuigen van het ge loof, overwonnen kunnen worden. Opdat de kerk ge loofwaardig wordt tegenover al die slachtoffers van onze post-christelijke samenleving. Ik hoop ook dat de kerk er snel mee begint, want veel mensen hebben nauwelijks meer de tijd om op de kerk te wachten". Gemengde groenteschotel met kaas en eieren kwarkvla met aardbeiensaus vegetarisch) Als u met z'n tweeën bent dan heeft u nodig: tot 1 kg aardappelen, zout, 50 g kaas, 1 ui, knoflook, stuk kom kommer, 1 paprika, 2 tomaten, 10 g margarine, ketjap, melk, peper, nootmuskaat, zachte margarine, 2 eieren, 20 g margarine, peterselie; 150 g rijpe aardbeien, basterdsuiker naar smaak, 225 g kwark, 2 dl gele vla (2 dl melk, 10 g custard, 12 g sui ker), 1 lepel citroensap. Zet de geschilde en in vieren gesneden aardappelen op met weinig kokend water en zout. Rasp de kaas grof. Pel ui en knoflook en schil de komkommer. Was de groenten. Snijd de ui in stukjes en fruit die in een braadpan lichtbruin. Bak de geperste knoflook nog even mee. Snijd de komkommer in blokjes, de paprika in reepjes en de tomaten in gelijke stuk ken en doe de groenten met zout en ketjap naar smaak bij de gefruite ui. Sluit de pan en smoor het mengsel vijf minuten. Giet de gare aardappelen af, stamp ze fijn en roer er met melk een luchtige, niet te stijve puree van. Maak deze puree op smaak af met zout, peper en nootmuskaat. Vet een ovenschaal in met de zachte margarine, leg er het hete groentemengsel in met daarop de puree (ook heet). Strijk de puree glad, druk er met een juslepel twee kuiltjes in en breek daar de eieren in. Strooi de kaas over de hele scho tel en verdeel daarop de laatste portie margarine. Zet de schaal ongeveer tien minuten in een even voorverwarmde oven die op 5 of 200 staat tot de kaas goudbruin is. Strooi er fijngeknipte peterselie over. Prak of mix de schoongemaakte aardbeien fijn en meng ze naar smaak met basterdsuiker. Meng kwark, vla en citroen sap. Leg de aardbeiensaus op de vla. jeanne Bloeddrukverhogend STAATSSECRETARIS Van der Reijden heeft voor 5 kiezingen herhaaldelijk gezegd dat er eigenlijk niet mé zuinigd mag worden op de volksgezondheid, althans Jj veel als in de afgelopen kabinetsperiode waarin vijf 1 werd bezuinigd. Dat zou de kwaliteit van de gezondhei te veel aantasten. In een op 22 maart in deze krant gtf ceerd interview zei hij letterlijk: „Als er weer zo vi snoeid moet worden, doe ik niet meer mee". In hetzelf terview noemde hij echter een bezuinigingsbedrag va^ miljard in de komende vier jaar nog wel acceptabel. si BlNNEN dit bedrag blijft zijn bezuinigingsplan, dat g/ via deze krant openbaar is geworden en vervolgens zien heeft gebaard. Ziekenfondspatiënten zouden v< voor elke verwijzing naar een specialist 25 gulden gaan betalen. Bovendien zouden ze zich moeten hervi ren tegen een eigen risico van duizend gulden bij ziekl sopname. Ze zouden zich ook moeten verzekeren tegero arts- en medicijnkosten. Zo'n herverzekering zal volg» Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen tientallejl dens per maand kosten. Dat is voor de meeste zieken patiënten een fors bedrag en zeker voor mensen met e| kering. De uitspraak van premier Lubbers dat deze groep er j mende kabinetsperiode niet in koopkracht op achterul gaan, komt daardoor op de helling. En dat zal de eerstj van het CDA vast niet willen accepteren. Hij heeft ié ook beloofd dat niet met de botte bijl in de gezondheii zal worden bezuinigd. Het ziet er dus naar uit dat de plf van Van der Reijden geen enkele kans maken. In het eerder aangehaalde interview zei Van der dat het de komende jaren gaat om bezuinigingen „boj, onder de streep". Zijn gisteren openbaar geworden pil hoort duidelijk tot de categorie „onder de streep". rf het daarom maar beter inslikken en eens moeten studei studies als van het Instituut voor Sociaal-Wetenschal Onderzoek van de Katholieke Hogeschool in Tilburi, onderzoek heeft aangetoond dat één op de vijf patien^ lang in een ziekenhuis ligt. Het aantal verpleegdag» daarom jaarlijks met 2,8 miljoen verminderd worden, geen een besparing zou opleveren van ongeveer 500 r gulden. EEN bewindsman die oplossingen voor (noodzakelijk zuinigingen in bijvoorbeeld deze richting zoekt laadt geval niet de schijn op zich koste wat het kost te will zuinigen. Van der Reijden is per slot van rekening st* cretaris van volksgezondheid en van hem mag op de, plaats worden verwacht dat hij onrust voorkomt. Zijn 11 ste ideeën hebben tot nog toe alleen de bloeddruk vaf joenen ziekenfondsverzekerden onverantwoord doen 9 Wat wij elkaar in Nederland wel 'ns toewensen, is realiteit vo woont in West-Afrika. Daar, waar kinderen nog écht de tyfus krijgen polio, kinkhoest en erger. Stichting Redt de Kinderen (Nederlani Unicef gaan daar samen iets aan doen met een groot vaccinatieprd Dat lukt ons alleen met uw hulp. Geef, en laat Boeto niet de tyfus I Help het inentingsproject van Stichtb Redt de Kinderen (Nederland) en Un Giro 604020.1® Later weer regen DE BILT De dag begint morgen naar verwachting met af en toe zon. In de loop van de dag neemt vanuit het wes ten de bewolking toe. Later kan er dan wat regen vallen. Vannacht ligt de minimum temperatuur rond 7 graden. Morgenmiddag wordt het niet warmer dan ongeveer 16 gra den. De wind is zuidwestelijk, matig, aan de kust en op het IJsselmeer vrij krachtig. Het vrij koele en wisselvallige weer wordt veroorzaakt door dat de naar ons toe stromende lucht van een erg noordelijk deel van de Atlantische Oceaan afkomstig is. De lucht drukverdeling verandert tot midden volgende week niet veel. De eerste dagen van de weerkundige zomer die zondag 1 juni begint bren gen dan ook aanhoudend wis selvallig en iets te koud weer. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur tussen 14 en 19 graden. Britse Eilanden en Ierland: Af en toe zon, ook een enkele bui. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 19 in het zuidoosten. Benelux en noord-Duitsland: Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur tussen 15 en 19 graden. Midden- en zuid-Duitsland: Half- tot zwaar bewolkt en en kele buien. Middagtempera tuur omtreeks 18 graden. Frankrijk: Zonnige p< in het noordoosten ook kele bui. Middagtemp tussen 19 en 23 gradei langs de Bretonse en N dische kust rond 16 grj Spanje en Portugal: Di perioden met zon. Mid< peratuur tussen 19 en den. Italië en Joegoslavisch Af en toe zon, maar i Adriatische Zee ook Middagtemperatuur tui en 25 graden. WEERRAPPORT HEDENMORtf Weer Ma* MiT Amsterdam h.bew. IS k Eindhoven Den Heidei Rotterdam Vhasingen l.bew Maliorca Malta Moskou Miinchen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2