feuiaeScHi/tq/nt Koning winter Jredt Elckerlye U houdt a STAD OMGEVING „Een enge omgeving waar maar weinig mensen komen Theologisch dispuut Prof. Pauwels hoogleraar Mobiliteit ambtenaren moet groter HONDERDDUIZENDEN BEZOEKERS VERWACHT BIJ LEIDSE LAKENFEESTEN Psychiatrie voert actie tegen verdere kortingen Laatste sleutel CeicLc (Soutmvt VRIJDAG 30 MEI 1986 PAGINA 13 Mi m ibileumuitzending nroep Rijnland )EN Omroep Rijnland verzorgt ;elegenheid van het eenjarig be- vanavond een extra uitzending kabelradio. Het programma staat el in het teken van de media. Ge- cken worden gevoerd met verte- /oordigers van NCRV, KRO en de male kranten. Tevens wordt aan- t besteed aan jongeren die iets de media te zeggen hebben en het jrpubliek komt in een apart onder aan bod. De uitzending begint om uur. De uitzending wordt gemaakt et eetcafé De Harmonie aan de straat en gaat live via een straal- er en de studio de kabel op. Het ramma duurt ongeveer ZV2 uur. LEIDEN Nederlands oudste theolo gisch dispuut, het Leidse Collegium Theologicum c.s. Quisque Suis Viribus viert op 5 juni het 29e lustrum. Onderdeel van de viering is de feestre de 'Erasmus tegen de ander' door het oud-lid dr. J. Trapman. Deze rede wordt uitgesproken om 15.00 uur in het Academiegebouw. Om 21.00 uur wordt een boom geplant op de hoek Witte Sin gel en Groenhazengracht. 'Quisque' werd opgericht op 19 februari 1841, aanvankelijk als corpsdispuut maar later als algemeen theologisch vakdispuut. Doel is de vorming en ont wikkeling van aankomende theologen. Loods vol sigaretten en kleding met valse merken LEIDSCHENDAM De politie heeft gisteren in een loods aan de Viruly- laan in Leidschendam (in park Leeu wenberg) een grote hoeveelheid trai ningspakken, truien en T-shirts met vervalste merken aangetroffen. Te vens stuitte men op 6.000 sloffen siga retten zonder belastingmerken. De waarde van de kleding is niet bekend, maar de politie spreekt van een gigan tische hoeveelheid. In verband met deze zaak is de huurder van de loods, een Hagenaar, aangehouden. De poli tie kwam in actie naar aanleiding van een tip. De inval werd gedaan in sa menwerking met de centrale recher che, de douane en de rijks- en ge meentepolitie Dordrecht. LEIDEN Prof. dr. E.K.J. Pauwels is vandaag be noemd tot hoogleraar in de nucleaire methoden in de radiodiagnostiek. Hij aanvaardde zijn ambt aan de Leidse universiteit met het uitspreken van een rede ge titeld „Wandeling in een beeldentuin". In zijn oratie ging prof Pauwels uitgebreid in op het ge bruik en de toekomst van radioactieve stoffen in de ge neeskunde. Hij noemde onder meer de naderende in voering van technieken om de omvang van een hartin farct of de plaats van een trombose in het menselijk li chaam op te sporen. Voor de 21e eeuw verwacht hij veel van nieuwe methoden zoals PET-scanning en kernspinresonatie om op zeer patient-vriendelijke wijze ziekteprocessen vast te stellen, te bestuderen en behan delingswijzen te evalueren. Prof. Pauwels is sinds 1971 verbonden aan het Acade misch Ziekenhuis Leiden, aanvankelijk als wetenschap pelijk medewerker maar sinds '84 als hoofd van de af deling Isotopendiagnostiek. MINISTER KORTHALS ALTES: LEIDEN „De mobiliteit van ambte naren moet groter". Dit stelde mi nister van justitie, mr. F. Korthals Altes, vanochtend bij de opening van het congres Jurist en Werk in de Leidse Pieterskerk. De bewinds man vindt dat ambtenaren niet hun hele loopbaan op één plaats op het ministerie werkzaam moeten zijn, maar af en toe rouleren over de verschillende afdelingen. „Dit voorkomt een eenzijdige gericht heid van de ambtenaar", aldus Korthals Altes. De VVD-minister vond wel dat aan die mobiliteit enige voorwaarden verbondei) moeten worden. „Het is zeker niet de bedoeling om ambte naren als nomaden over het minis terie te laten zwerven. Een roula- tie-beleid is alleen mogelijk, wan neer het ministerie tegelijk aan dacht besteed aan „management development". Naast ambtenaren die een puur wetenschappelijke taak hebben en de intellectuele top vormen van een ministerie, bestaat er ook grote behoefte aan stafleden waarbij managementkwaliteiten ontwikkeld zijn, een nieuw type ambtenaar. Bij het beoordelen van een ambtenaar moet dan ook niet alleen hun functioneren zijn, maar ook zijn mogelijkheden in de toe komst". TIDEN De strenge jrst van de afgelopen inter heeft de Elcker- e gered. Dit bleek gis- ren tijdens de presenta- e; van het programma Eijn de Leidse Laken- esten. De Elckerlye, m middeleeuwse mora- Seit, kan worden opge gierd dankzij een gift Hn 10.000 gulden van *piden Promotion. Deze "eld dit bedrag over aan dit jaar gehouden Kfstegentocht", een naatstocht over de »idse grachten. VVV- recteur C. Hugens zei steren zeer dankbaar te n(n voor deze steun om it de Elckerlye vorig een van de hoogte- iten van de Laken- :ten was. „We hadden gat anders niet kun- dichten". gens blikt de tweede Leid- „Lakenfeesten (van 3 t/m juli) met het nodige opti- _me tegemoet. Hij sluit t uit dat het bezoekersaan- ten opzichte van vorig r verdrievoudigt. In 1985 sochten volgens schattin- 1 van de VVV enige hon- idduizenden belangstellen- de Lakenfeesten. De di- leur van de VVV baseert hooggespannen verwach tingen op de ondersteuning door de televisie en de aan wezigheid van de grote ten toonstelling van Turkse kunstschatten in het Rijks museum van Oudheden. „Als het nu niet druk wordt, dan wordt het nooit meer druk", aldus directeur Hugens. De televsie-hulp komt van drie omroepverenigingen. Zo maakt de TROS op 26 en 27 juni in Leiden opnamen van het programma „Te land, ter zee en in de lucht". Dit pro gramma, waarin melding wordt gemaakt van de La kenfeesten, wordt tijdens de Lakenfeesten uitgezonden. De AVRO brengt op vrijdag 5 juli het programma „Ont dek je plekje" op het scherm. Deze uitzending is gewijd aan Leiden en beschrijft een wandeling die op zondag 6 juli (de eerste lakenzondag) in deze stad kan worden ge maakt. Hugens verwacht bij zonder veel van deze pro gramma's. Volgens hem wordt „Te land, ter zee en in de lucht" ook in Duitsland en Engeland op het scherm ge bracht. Overigens moet de Leidse VVV 15.000 gulden aan de TROS betalen. Elckerlye De derde omroepvereniging die in het spel is, is de KRO. De VVV is met deze omroep in onderhandeling over een registratie van de Elckerlye. Volgens Hugens zijn deze be sprekingen in een vergevor derd stadium en kan hij elk moment een positief tele foontje verwachten. Oor spronkelijk was het niet de bedoeling dat de Elckerlye zou worden opgevoerd omdat er geen subsidie voor te krij gen was. Er werd een nieuw stuk geschreven. Hiervoor kon wel financiële steun ko men, maar er bleef te weinig tijd over om het te produce ren. Het stuk, spelend in Lei den in de tijd van Napoleon, verschuift naar volgend jaar. Daarop werd de Elckerlye weer van stal gehaald. Kos ten van opvoering bedragen 50.000 gulden; hiervan kon 15.000 gulden niet bij elkaar worden gebracht. Pieters kerk en Leiden Promotion brachten uitkomst. Het stuk wordt acht keer opgevoerd in bijna dezelfde bezetting als vorig jaar, toen de Elckerlye vijf keer werd gespeeld. Ie dereen verleent zijn mede werking belangeloos. Vol gens Hugens zijn 500 toe schouwers per voorstelling nodig om uit de kosten te ko men. Elke uitvoering van de Elckerlye begint 's avonds om half elf en is rond mid dernacht afgelopen. „Maar de mensen kunnen toch naar huis want de nachttreinen rijden dan", aldus Hugens. De tweede Leidse Lakenfees ten verschillen op enkele punten met die van vorig jaar. Zo is afgezien van een twee weken durende markt omdat de doordeweekse Een scène uit de Elckerlye van vorig jaar. het water viel. Op de zonda gen 6 en 13 juli wordt een la- kenmarkt gehouden; hier voor is al ruim 800 meter aan kraampjes verhuurd. Textiel vormt de hoofdmoot van de koopwaar. Nieuw is de verza- melaarsmarkt met zo'n 30 kraampjes. Hugens zei dat momenteel wordt onderzocht of het mogelijk is de winkels van de Breestraat, Haarlem merstraat en Nieuwe Rijn op 6 en 13 juli vergunning te ge ven de deuren te openen. Bij winkeliers wordt momenteel geïnformeerd. Nieuw is ook de peurbakken- tocht op donderdagavond 10* juli. Dit is een door de brand weer georganiseerde tocht van diverse soorten ludieke vaartuigen. Bij de brandweer Kan een inschrijfformulier worden aangevraagd. Voor wie onmogelijk aan een boot kan komen, kan iets worden geregeld. De Noordwijkse reddingsbrigade en tien dui kers van de brandweer hou den een oogje in het zeil. Vol gens de organisatoren is mee doen niet duur. „Het gaat er om dat je inventief bent", al dus een van de organisato ren. „Een kano met bloemen mag ook". Cultureel De Hooglandse Kerk is tot cultureel centrum van de La kenfeesten gebombardeerd. Er wordt elke dag een orgel concert gegeven en werk stukken van de Rembrandt- schilderwedstrijd worden er tentoongesteld. Voor deze wedstrijd, die vorig jaar een groot succes was, kan men zich nog inschrijven bij de VVV. Evenals vorig jaar ge ven Louis van Dijk en Pim Jacobs een parkconcert (6 juli). Little Billie Littlefield en Jaap Dekker treden op zondag 13 juli op in het Van der Werfpark. Op het Stad huisplein is er elke dag (be halve zaterdag) straattheater en de horeca-ondernemers van de Nieuwe Beestenmarkt houden een groots opgezet Molen de Valkfestival. Ook dit jaar is een speciale Rem- brandtwijn te koop. De organisatie van de Laken feesten kost 120.000 gulden; de 50.000 gulden voor de Elc kerlye niet meegerekend. De voornaamste inkomstenbron is de vooijaarskermis en daarom is het volgens Hu gens een ramp dat deze ker mis niet meer loopt. De di recteur kondigde gisteren aan dat hij deze kermis on derdeel wil maken van de Lakenfeesten. e Burcht jekt onderdak IDEN Muziekvere- ing De Burcht zit nog ids zonder onderko- n. De vereniging kan t meer gehuisvest wor- i in het Rijksmuseum l Volkenkunde, toen r de verbouwingen ats hadden. Ook K en ^dreigt het huidige on te verliezen. 3 muziekvereniging zal aan de Ooster- moeten verlaten, die gerenoveerd t worden. _le afdelingen van onze SSeniging zijn verspreid de stad", aldus pr- Jctionaris B. Limburg Mr De Burcht. „Het lidt zo wel erg moeilijk Aaan onze doelstelling We staan nu al ir voor de zesde ver ping in tien jaar. Dat =^ft toch tot gevolg dat Sleden kwijt raken, die piets voor voelen door stad te zwerven". Vol- s Limburg bestaat de ■gelijkheid dat de mu- [vereniging zelf iets t bouwen. „Dan zullen "..wel een bijdrage van gemeente nodig heb- Ondanks alle proble- is de muziekvereni- er weer in geslaagd Joende te oefenen voor uitvoering. Die heeft 'Javond plaats in de utautomaten raakt n ;EN Onbekenden ■jh gisternacht in het r| Holiday Inn aan de ie Schouwweg enkele Automaten en een ande- pelautomaat gekraakt, e fruitautomaten werd 2.000 gulden gestolen de andere spelauto- 250 gulden ge- HAARLEMMER STRAAT WORDT 'S AVONDS GEMEDEN LEIDEN De Haarlem- merstraat: een drukbe zochte winkelstraat en het paradepaardje van de Leidse regionale winkel functie. Op koopavonden en op zaterdag is het er dringen geblazen. Ma&r wanneer de winkeliers te gen de avond hun deur sluiten en de rolluiken la ten zakken, ondergaat de kilometer koopplezier een ingrijpende verandering. Behoudens wat fietsers en een enkele automobilist die het rijverbod negeert, raakt de langste winkel straat uitgestorven. Een grauwe promenade die met zijn duistere portiek jes en stegen onderkomen biedt aan nachtelijke cri minaliteit. Althans, dat is het beeld dat in Leiden leeft. De Haarlemmer straat wordt gemeden want het is er niet veilig, denkt men. „Voor je het weet...". Het sneeuwbaleffect heeft zich doen gelden in de Haarlem merstraat. Jaren geleden was de straat nog volop in gebruik door het verkeer. Dat kwam weliswaar de winkels niet zo ten goede maar zowel overdag en 's avonds reden er auto's, waren er mensen op straat en was er enige mate van sociale controle. Eenmaal omgevormd tot winkelpromenade had nie mand er buiten de openingsu ren van de winkels nog wat te zoeken, de straat raakte 's a- vonds leeg, de controle ver dween en wie de straat om welke reden dan ook nog placht te bewandelen, werd af geschrikt door het feit dat hij zowat de enige was. En koos een volgende keer een andere weg. De Haarlemmerstraat raakt 's avonds uitgestorven. Ook de energiecrisis droeg zijn steentje bij. De openbare ver lichting werd getemperd en de etalageverlichting ging zach ter. De stijgende criminaliteit vroeg om inbraakbestendige rolluiken voor de etalage en het aanzicht van de straat wérd verlaten en grauw. In middels waagt zich nu bijna niemand meer in deze straat. Uit een gemeentelijk onder zoek dat begin van dit jaar werd gehouden, bleek dat vrouwen de gehele binnenstad maar met name de Haarlem merstraat 's avonds als onvei lig ervaren. De straat werd door veel ondervraagden be schreven als „een enge omge ving waar zich veel groepjes jongelui ophouden en waar maar weinig ménsen voorbij komen". Vooroordeel Volgens het oordeel van de politie is de Haarlemmerstraat echter net zo veilig als andere straten in de binnenstad. Of misschien moet je zeggen, net zo onveilig. „De Haarlemmer straat scoort wat criminaliteit betreft niet hoger dan andere straten", zegt politiewoord voerder D. Graveland. Wat dat betreft is er volgens hem sprake van een vooroordeel bij het publiek. Het verhaal van de onveiligheid is een eigen le ven.gaan leiden en is niet een voudig recht te zetten. Hoewel, „op de Haarlemmerstraat doet zich een soortgelijk effect voor dat je ook bij tunnels ziet. Je begeeft je in een sluis en tege- moetkomers kunnen je van veraf zien aankomen. Een uit weg is echter niet direct voor handen. Door zijn langgerekt heid schept de Haarlemmer straat eenzelfde beeld". Ook moet Graveland toegeven dat de straat bij uitstek ge schikt is voor inbrekers die een etalage willen leeghalen. „Je hebt vrij zicht en kan goed berekenen op welk moment je je slag moet slaan", aldus Gra veland. De vraag is op welke wijze dit sneeuwbaleffect gekeerd kan worden. Hoe kunnen vooroor delen worden weggenomen en hoe kunnen de mensen terug in de straat worden gebracht De winkeliersvereniging Haarlemmerstraat heeft haar leden opgeroepen de etalage verlichting op te voeren en met „wat frisse ideeén" 's a- vonds een gezellig aanzicht te bewerkstelligen. De gemeente poogt hetzelfde middels verbe tering van de straatverlichting te doen. Wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening) gaf vorige week te kennen in dit kader veel waarde te hechten aan het wonen aan de Haarlem merstraat. Want waar mensen wonen, vertonen zich mensen op straat. Peters zei uiterst te rughoudend te willen zijn met het onttrekken van woon ruimte boven de winkels ten behoeve van opslagruimten. Daarbij zijn in de directe om geving (Maredorp) omvangrij ke woningprojecten gereed ge komen. Feit is echter dat een groot deel van de etages boven de winkels al bewoond zijn. Zonder dat de bewoners 's a- vonds kennelijk bijdragen aan een levendig klimaat in hun straat. Winkelfront De Haarlemmerstraat heeft een vrijwel aaneengesloten winkelfront en weet zich hier door als winkelstraat uitste kend te presenteren. Wat overdag een belangrijk voor deel is, wreekt zich in de avonduren. Dan zijn de win kels dicht en daar enige akti- viteit bijvoorbeeld in de vorm van terrasjes ontbreekt, valt er werkelijk niets te beleven. En waar mede-wandelaars ont breken, waant men zich ook in een helverlichte winkelstraat angstig alleen. GERT VISSER DIRECTEUR ENDEGEEST: DREIGENDE BEZUINIGINGEN LEIDEN TOT SPANNINGEN LEIDEN „De dreigen de bezuinigingen bij de psychiatrische ziekenhui zen leiden tot spanningen bij het personeel. Kortin gen op de psychiatrie be tekent vrijwel altijd min der personeel. Onze me dewerkers verkeren dan ook in onzekerheid over hun toekomst. De bezuini gingen hebben dus op voorhand al een negatief effect op de patiënten zorg". Dit meent de algemeen direc teur van het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest, J.R. Bronkhorst. De directie van het ziekenhuis in Oegstgeest steunt dan ook de actie, die op donderdag 12 juni onder het motto „Gek gekort en dolge draaid" wordt gevoerd. Naar schatting vierduizend ver pleegkundigen en ander perso neel zullen in het Haagse Con gresgebouw proberen politici van de grote fracties te over tuigen van de noodzaak om ogenblikkelijk te stoppen met verdere inkrimping van de budgetten van de psychiatri sche ziekenhuizen. Volgens Bronkhorst is het bij na niet mogelijk de bezuini gingen te vinden in verbete ring van de efficiency binnen de ziekenhuizen. „Wie met een stofkam kijkt, zal allicht wel iets vinden, dat beter kan. De kosten van onze organisa tie zijn de afgelopen jaren om laag gebracht, terwijl de zorg voor de patiënten gelijk bleef. Wij gebruiken geen dure appa ratuur, maar veel menskracht om de patiënten te behande len. Bezuinigen in de psychia trie betekent daarom altijd be zuinigen op het personeel en daarmee het afnemen van het middel bij uitstek om patiën ten te genezen". De alternatie ven voor het bezuinigen op personeelskosten zijn volgens de directeur van Endegeest weinig aantrekkelijk. „We zouden dan op het voedings budget van patiënten moeten beknibbelen. Ook kunnen we de kwaliteit van de gebouwen laten teruglopen of de tuinen rond het zieknhuis laten ver loederen". Ook de algemeen directeur van het Noordwijkerhoutse Sint Bavo, mr. J.C. Koenen, is het niet eens met de bezuini gingen. Hij stelt dat korting op de psychiatrie een schijnbezui- niging is. „Minder personeel betekent dat we de mensen langer in ons ziekenhuis moe ten houden. Dat kost ook wéér geld". Behalve dit financiëél economische bezwaar komt Koenen ook om ethische rede nen in opstand tegen de drei gende bezuinigingen. „Voor een aantal mensen betekent een minder intensieve behan deling een kleinere kans op genezing. Dat is uit ethisch oogpunt onaanvaardbaar". De heer J. Duivesteijn, voorzitter van woningbouwver eniging De Goede Woning, overhandigde gisteren de laatste sleutel in het plan voor 293 woningen „Stevens hof vlek 5". De sleutel werd overhandigd aan de familie Zwagerman, die een pand aan het Ina Boudier Bakker plein zal betrekken. et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. I De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(wor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam: Adres: P.ostcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13