'ranse regering komt met trenge anti-terreurwetten Noodmaatregelen in Oeganda tegen aids P Cycloon mterse zweert nflict Voor Weinberger heeft Salt-II al afgedaan Zwarte knokploegen helpen blanken bij rellen Crossroads Stakingen houden aan in België -ITENLAND QeidM<2owuwt DONDERDAG 29 MEI 1986 PAGINA 7 ir miljoenen aan yragden opgedoken WEST Voor de kust van «a heeft een duikersploeg ruim i smaragden, met een waarde Tttelijke miljoenen dollars, opge- uit het wrak van de Atocha, spaans schip uit de 17e eeuw. ]eel van de smaragden is geheel jj gebleven, terwijl een ander ilte behoorlijk door het zeewa- aangetast. Afgezien van de jfgden werden verder nog grote ijelheden gouden kettingen, pn en klompjes en zilveren en en gebruiksvoorwerpen ge- gn. De leider van de duikers '4 ëezeëd dat hij totale waarde \e schat van de Atocha op meer lier miljard dollar schat. Russen bouwen ruimtestation MOSKOU De twee Russische kos monauten Leonid Kizim en Vladi mir Solovjov hebben gisteren vanuit hun ruimtestation Saljoet-7 een ruimtewandeling van bijna vier uur gemaakt. De Russische televisie zond beelden uit van de wandeling. De beide ruimte veteranen, die in 1984 een duurrecord van 237 dagen in de ruimte vestigden en destijds zes wandelingen maakten, bouwden een prototype van de platforms die de Sovjet-Unie in de toekomst hoopt te gebruiken. Het persbureau Tass be richtte dat hun voornaamste taak was om een methode te vinden om grootschalige constructies in de ruimte te bouwen. Frankrijk ruilt gijzelaars tegen tegoeden sjah NEW YORK De Franse regering zou bereid zijn de ruim een miljard dollar aan bezittingen van wijlen de sjah van Iran, die in Frankrijk „bevroren" zijn, te ruilen tegen de Franse gijzelaars in Libanon. Dat heeft de Amerikaanse omroepmaatschappij CBS woensdaga vond meegedeeld. De Islamitische Ji had, de sji'itische organisatie in Libanon die de vier Fransen waarschijnlijk ge vangen houdt, sympathiseert met het fundamentalistische bewind in Iran. In Parijs wilde woordvoerders niet inge gaan op de berichten van CBS. Wel is bekend dat er intensief contact wordt gehouden tussen Frankrijk, Syrië en Iran over de gijzelingskwestie. GEALLIEERDEN BLIJVEN TEGEN PASCONTROLE DDR BERLIJN De spanning na de nieuwe Oostduitse maatregel, die Westerse diplomaten in de DDR verplicht" hun pas te laten zien bij het overschrijden van de grens tussen Oost- en West-Berlijn, is gisteren enigszins afge nomen. De Westelijke geallieerden hebben in Oost-Ber- lijn laten doorschemeren dat zij onder bepaalde voor waarden akkoord willen gaan met de nieuwe maatregel van de DDR. Een dergelijke regeling kan echter niet gel den voor diplomaten van de drie Westelijke geallieerde machten. Amerikaanse, Britse en Franse diplomaten zul len bij het passeren van de grens onder geen beding hun paspoorten tonen, aldus de zegslieden. De Westelijke ge allieerden beschouwen Oost-Berlijn als een door de Sov jet-Unie bestuurd deel van Berlijn en niet als een deel van een soevereine staat met het recht op controle van paspoorten. Een hoge Russische functionaris verklaarde daarentegen dat de Sovjet-Unie niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor hetgeen door de Oostduitsers wordt gedaan, omdat de DDR een soevereine staat is. Duitse gemeente mag SS-reünie weigeren DETMOLD De gemeente Detmold mag de leden van de voormalige SS-Totenkopf-divi- sie weigeren gebruik te maken van een reeds gehuurde zaal en andere ruimten. Een recht bank in de Westduitse stad heeft dit gisteren bepaald. De rechter oordeelde dat de stad niet aan het reeds gesloten huurcontract kon worden ge houden, omdat de voormalige SS'ers de zaal huurden onder een valse naam. Voor de reü nie die vandaag in Detmold had moeten beginnen, hadden zich tussen de twee- en drie honderd SS-ers aangemeld. Italianen worstelen nog mét autogordel (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Als laatste Europees land gaat Italië de veiligheidsgordel voor de auto ver plicht stellen. Veel vaart willen de Italia nen er echter niet achter zetten. De gordel wordt pas ingevoerd per 1 januari 1989. De veiligheidsgordel is slechts een onderdeel van het pakket maatregelen dat de veilig heid op de Italiaanse wegen moet vergro ten. Ook Italië gaat het blaaspijpje invoeren om automobilisten die te diep in het glaasje hebben gekeken, beter aan te kunnen pak ken. Jeugdige motorrijders, de schrik van het Italiaanse stadsverkeer, kunnen straks niet zondermeer op hun voertuig stappen. Zij moeten een verkeersexamen afleggen, dat echter beperkt blijft tot het theoretische deel. tJS Fransen en in irijk verblijvende jilanders zijn binnen- lrerplicht hun identi- Wijs te tonen als de daarnaar vraagt. dat weigert loopt op een boete van mi ll 500 francs of tien cel. is gisteren besloten le Franse minister- het kader van de door rechts beloofde maatregelen voor een gro tere veiligheid op fctraat en bestrijding van het ter rorisme. De in Frankrijk veel besproken wetsvoor stellen maken in grote lij nen een strenger optreden van zowel politie als justi tie mogelijk. Volgens Justitie-minister Al- bain Chalandon gaat het om een antwoord op de „uitda ging" van criminaliteit en ter rorisme. In Frankrijk heerst hierover een groot gevoel van angst en onveiligheid. De nieuwe „law and order"- maatregelen zijn in drie groe pen te verdelen: preventie, be strijding van georganiseerde misdaad (waaronder ook terro risme wordt gerekend) en vol trekking van de vonnissen. Wat dat laatste betreft heeft minister Chalandon een naar zijn zin te grote soepelheid ge constateerd bij het vervroegd in vrijheid stellen door justitie van veroordeelden. De kans op strafvermindering wordt nu beperkt, zodat meer gedetineerden hun straf hele maal moeten uitzitten. Deze maatregel staat haaks op het zogenaamde „humane" beleid van Chalandon's voorganger, de socialist Robert Badinter. Voor terroristen en zware cri minelen zal een nieuwe hoog ste strafmaat worden inge voerd van dertig jaar. Net als in Italië kunnen „be rouwvolle" terroristen voort aan in aanmerking komen voor strafvermindering als ze Justitie een handje helpen bij het opsporen van hun gezochte kameraden. Voorlopige hech tenis wordt verlengd tot vier dagen en de politie zal meer bevoegdheden tot huiszoeking krijgen. Een centrale inlichtingen dienst gaat informatie over terroristen opslaan en een spe ciale strafkamer zal over hun daden oordelen. Minister van binnenlandse zaken Charles Pasqua overweegt daarnaast schadeloosstelling van de staat aan slachtoffers van terroristi sche acties. Volgens Justitie-minister Cha landon zijn alle maatregelen conform de Europese Conven tie van de Rechten van de Mens. Regeringswoordvoerder Juppe voegde daar fijntjes aan toe dat president Mitterrand, die de ministerraad bijwoont, geen tegenwerpingen had ge maakt. HAAG/PARAMARIBO Paramaribo heelt de ter van het topberaad, ^Jidant Desi Bouierse, iflict tussen de natona- rnblée en de minister- fgelost. kflict is ontstaan bi de Hgsbehandeling. Bou- Heft dinsdag en wopns- K>rekingen gevoerd tnet ■aal-economische part- I het topberaad, de mi- Had en de voorzitters fracties in de nationale ée. ultaat van deze bespre- is dat de begrotingsbe- ng, die maandag zon- |aaf van redenen werd morgen wordt :et. Dit heeft de direc- fn het kabinet van de ibber, ambassadeur iler, gisteren in het te- urnaal meegedeeld. t iflict ontstond als ge- n de felle kritische be ing die premier Uden- eld als antwoord op de inhs nogal kritische vra- in de eerste ronde van rotingsbehandeling (de assemblée. me de leden Ramdihal Associatie van Suri- Fabrikanten en Bree- nim de vakcentrale De bond legden de pre- l&!t vuur na aan de sche et vragen over de poli- lerkkracht van het ka- nachtsverhoudingen en nde corruptie. Uden- nbemde dqf „goedkope trucjes, insinuaties en Invallen". Bouterse zou j^k hebben gelijmd. (ADVERTENTIE) IHOROSCOOP EXAMEN Omdatje slaagt word jc ouder de bloemen n bedolven. Jc zult een tijdje niets zi Uw neef slaagt voor liet diploma bloem- sclukkcn. Sniur lieni wat oefenmateriaal. Met een beetje geluk ruil je je schooltas tegen een lx» bloemen. Het examen waar ie zo bard voor gebloktliebt ga je balen. Zet ook wat bloemen binnen lenfeestje dat t als je de blocmen- apv man umiodigL Uw doebter slaagt Ga op uw neus air en koop een cnonne lx» bloemen KAMPALA Een hoge functionaris heeft gisteren voor het eerst toegegeven dat aids in Oeganda „wijd verspreid" is. In een vraaggesprek met het of ficiële dagblad New Vi sion erkende minister van gezondheid Rugunda dat Oeganda zich voor een ernstige situatie gesteld ziet waarvoor het interna tionale hulp nodig heeft. Het heeft een pakket noodmaatregelen aange kondigd. Een Pakistaanse missie-arts in het district Rakia zei dat daar één op elke 1.000 inwoners aids heeft en dat zich elke week vier nieuwe patiënten melden. Volgens dr. Moham med Bajwa zijn in het district in de laatste twaalf maanden 500 mensen overleden aan deze ziekte, die het natuurlijke afweermechanisme van de mens tegen infecties vernie tigt. In het gebied zijn geen moge lijkheden aids-patiënten te be handelen. Zij worden met middelen tegen de verschijnse len diarree, hoesten en hui daandoeningen naar huis gezonden. Daar worden ze ge schuwd als lepralijders. In een op de twee hutjes in Kyotera in de zuidelijk Rakai- provincie woont wel iemand die aan aids lijdt. In Rakai zouden al 2500 mensen aan deze ziekte zijn overleden. Officiële rapporten schatten dat er per maand in Oeganda zo n 25 tot 30 mensen aan aids overlijden. De ziekte staat be kend als de „slim" (mager) ziekte, omdat een drastisch ge wichtsverlies een van de op vallendste symptomen is. Het is echter waarschijnlijk dat het werkelijke cijfer nog hoger ligt door de" ziekte getroffen. begraafplaats voor wat nu al een „doodgewone" bijeen komst is geworden. „Morgen gaat er waarschijnlijk weer ie mand dood", zegt een van de aanwezigen. Vooral mannen van tegen de dertig worden in dit land, waar het bijhouden van medische gegevens vaak onzorgvuldig geschiedt en de gezondheidszorg op het platte land is ingestort. Onlangs werd er in Kyotera weer een aids-slachtoffer be graven. Honderden mensen hadden zich verzameld bij de Aids stak voor het eerst de kop op in de havens rond het Victoria-meer, waar zelfs een heel dorp door de ziekte uitge roeid schijnt te zijn. De bewo ners zijn of gestorven, of weg getrokken, omdat ze geloofden dat het dorp een ware infec tiehaard vormde. Aids wordt In de landen in Oost- en Mid- den-Afrika via heteroseksueel contact doorgegeven. In twaalf tot vijftien procent van de onderzochte bloedmon sters wordt HTLV3 gevonden. De monsters zijn afkomstig van gezonde mannen en vrou wen die geen aids-symptomen vertonen en in de leeftijds groep van 18 tot 45 jaar vallen. Dit zou betekent dat een half miljoen Oegandezen dragers van het aids-virus zijn. WASHINGTON De Amerikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, heeft gezegd dat de Vere nigde Staten zich niet langer gebonden achten aan het Salt-II-verdrag. Hij acht het waarschijnlijk dat Was hington al in augustus zal breken met deze uit 1979 da terende overeenkomst ter beperking van de strategi sche bewapening. „De president heeft de laatste stap gezet en we zijn niet langer gebonden aan dat uitgeholde akkoord", zo zei Weinberger tij dens een toespraak op de militaire academie van West Point (New York). President Reagan maakte dinsdag bekend dat de VS twee oude Poseidon-onderzeeërs zullen ontmantelen om bin nen het Salt-II-plafond voor meerkoppige strategische raketten te blijven, nu deze week proefvaarten beginnen met een nieuwe Trident-onderzeeboot. De president dreigde echter later dit jaar het Salt-plafond voor bommenwerpers met kruisraketten te doorbreken, als de Sovjet-Unie haar gedrag niet wijzigt en een einde maakt aan vermeende schendingen van Salt-II. Reagans „dubbelbesluit" hij blijft het verdrag naleven maar dreigt er te zijner tijd mee te zullen breken werd in Was hington uitgelegd als een poging recht te doen aan zowel de „duiven" als de „haviken" in zijn regering. Het dreigement is bestemd voor diegenen in het Pentagon en het Congres die van het verdrag af willen, terwijl de ontmanteling van de oude Po- seidons de aanbevelingen van het ministerie van buitenlandse zaken volgt. Dit ministerie weet zich gesteund door de bondge noten, die steeds hebben aangedrongen op handhaving van Salt. INT VAN TIEN MARK 'ft een woordvoerder van het Duitse mi- van financiën bekend gemaakt. De komt niet zonder meer in de plaats van idige briefje van Iff DM. Het metalen tientje wordt steeds in beperkte oplage geslagen ter gelegenheid van bijzondere gebeurtenissen. De aanleiding voor de eerste serie is de viering van het 750-jarig bestaan van de vroegere. Duit se hoofdstad Berlijn volgend jaar. >rDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER i fiWat kan niet?" vroeg Eelco Eelkema. mooi buut'n schot bleef„Toen gingen r uknettercarter vol gaatjes, dat kan niet," er bij smidje Verholen ook een paar denkwiel- Rijirdde smidje Verholen. „Hoe meer ik er tjes draaien. Dat was een héél slim idéé van Eel- rwidenk, hoe meer ik ervan overtuigd raak, co. Maar bevatte dat idéé ook een kern van x>Nhéél iets anders aan de hand is. Ik heb waarheid? De smid stond op en kuierde even ïl klein beetje verstand van auto's en dat peinzend door de gelagkamer heen. Hij hoorde beetje is groot genoeg om te begrijpen maar amper, dat de waard net aan een stel maar niet straffeloos een motorblok vol nieuwsgierige dorpelingen stond te vertellen, kunt boren!" „Van gaatjes in een dat-ie nog een stokoud wrak van een „Gas —jok heb ik geen weet," stelde Eelco vast. Buggy" in de stal had staan. Daarmee ging-ie isch ben ik namelijk niet zo goed ange- óók aan de knetterrally meedoen.Maar -weet je. Ik kan amper fiets'n, laot staon deze mededeling drong nauwelijks tot de smid l'n of op zo'n stinkbrommerd. Ik weet al- door. Hij zag alleen plotseling boer Knolle voor t er iets héél geks an de hand is. Dat ge- zich staan, trots als een pauw met een waar be- P Aet die knappercarters is begonnen toen zittersairtje kijkend naar zijn oude auto. „Ik was Wde snoeshaan zich in de boss'n ves- in het bos en hij wou eerst niet starteren!" had >ie professor Tweesteen. Weet je nog die de boer opgetogen verteld. „Toen kwam die ge- toen Kareltje Knetter veur het tellevizier- leerde manskerel d'r an en die heeft -d'r even- jje was? Toen kwam de professor nog tjes wat an staon te prutse. En toen ging ik, jon- sinn'n en ik heb hem toen duudelijk gens! Kerel, kerel, kerel, wat een gruwelijke rcompern, dat-ie op die manier veurlopig gang kreeg ik toen! Fój, fój, fój!" Sovjet-Unie stuurt rapport Tsjernobyl naar Atoominstituut BONN De voorzitter van een van de twee kamers in het Russisiche parlement Lev Tol- koenov heeft gisteren in de Westduitse hoofdstad Bonn meegedeeld dat de Sovjet-Unie het Internationaal Bureau voor Kernenergie (IAEA) in Wenen een gedetailleerd rap port zal sturen over de oorzaak van de ramp met de kernreac tor in Tsjernobyl. Tolkoenov zei dat een speciale regerings commissie en een groep kern fysici momenteel aan het rap port werken dat over onge veer anderhalve maand ge reed zal zijn. Valeri Legasov, een specialist op het gebied van kernenergie en lid van de onderzoekscommissie heeft gisteravond voor de Sovjet-te levisie verklaard dat de bevin dingen ertoe bijdragen de zwakke plekken in de exploi tatie van kernenergie op te sporen. Bondskanselier Kohl heeft gis teravond voor de televisie ver klaard dat de rol van kern energie moet worden terugge drongen, maar „het opgeven van kernenergie uit vrees voor een ramp, die te vergelij ken is met die in Tsjernobyl, is eenvoudig niet aan de orde. Het zou een ramp zijn voor de economie". Bulldozers ploegen door de vernielde krotten in de illegale zwarte woonwijk Crossroads nabij Kaapstad. JOHANNESBURG Een parlementslid van de Zuidafrikaanse oppo sitie heeft gisteren een officieel onderzoek ge vraagd naar de „dubieu ze rol" die de blanke veiligheidstroepen heb ben gespeeld in de krot tenwijk Crossroads in Kaapstad. Daar vielen vorige week meer dan veertig doden bij gevech ten tussen rivaliserende zwarte groepen. Zo'n 30.000 mensen raakten dakloos. Dominee Allan Boesak, die gisteren een bezoek bracht aan de krottenwijk, beschul digde de regering ervan aan gestuurd te hebben op de on lusten. Bewoners van de krottenwijk hebben de veiligheidstroepen ervan be schuldigd actief aan de strijd te hebben deelgenomen en de kant te hebben gekozen van rechtse knokploegen die dui zenden mensen uit hun scha mele behuizingen hebben verdreven. De rechtse zwarte knokploe gen doen de laatste maanden steeds meer van zich spre ken. Zij maken zich schuldig aan brandstichting en intimi datie van anti-apartheidsacti visten. Dergelijke knokploe gen zijn met name in de thuislanden en in de grote zwarte woonwijken actief, waarschijnlijk uit vrees dat tegenstanders van apartheid het voor het zeggen krijgen. De generatiekloof zou ook een reden tot de oprichting van zwarte knokploegen kunnen zijn. De conservatie ve zwarten menen dat de voornamelijk, jeugdige acti visten te weinig respect heb ben voor de ouderen. De beschuldiging van anti- apartheidsactivisten dat zwarte knokploegen banden hebben met blanke veilig heidsdiensten wordt volgens het zwarte tijdschrift New Nation gestaafd met het feit dat „leden van knokploegen nooit worden aangehouden en dat zij steeds brutaler en venijniger worden bij de uit voering van hun programma dat gericht is op het tot zwij gen brengen van tegenstan ders van de apartheid". Mi nister Chris Heunis van con stitutionele ontwikkeling noemde de beschuldigingen door de oppositie „onverant woordelijk". Bulldozers zijn inmiddels be gonnen de restanten van de vernielde krotten met de grond gelijk te maken. De bewoners van enkele delen van Crossraods zoals Nyanga Bush en Nyanga Extension, weigeren te verhuizen naar de nieuwe zwarte stad Kaye- lisha, die veel verder van Kaapstad verwijderd ligt. De conservatieve knokploegen zouden de blanke veilig heidsdiensten helpen de be woners te verdrijven in ruil voor de belofte dat in hun ei gen deel van Crossroads de leefomstandigheden worden verbeterd. Het hooggerechtshof in Port Elizabeth heeft een politie man veroordeeld tot 21 jaar celstraf wegens het dood-" schieten van twee zwarte de monstranten. Een andere po litieman werd veroordeeld tot 7 jaar voor het slaan en schoppen van twee gewonde leraren. De oproerpolitie heeft gisteren een einde ge maakt aan een protestmars van zwarte vrouwen, die op heffing van het verbod op het bijwonen van begrafenis plechtigheden eisten. De vrouwen waarvan enkelen met baby's op de rug, werden met rubberen zwepen uit el kaar geslagen. BRUSSEL De stakin gen van de Belgische ambtenaren uit protest te gen de bezuinigingsvoor stellen van de regering hebben gisteren weer een deel van het land lamge legd. Naast de socialistische vakbon den hebben ook de christen democratische bonden de plannen van de regering ver worpen. Deze bonden, die de regering-Martens steunden, hebben een gesprek geëist en gedreigd met een algemene staking als de regering haar plannen niet wijzigt. In Brussel reed gisteren geen openbaar vervoer. De treinen in de zuidelijke provincie Hai- naut werden stilgezet, waar door de belangrijkste spoor wegverbinding met Zuid-Eu ropa werden geblokkeerd. De scholen in Wallonië waren weer gesloten. Als gevolg van de bezuinigingen zullen 14.000 onderwijzers hun baan verlie zen. De Belgische posterijen bezorgen geen brieven, en de stapels post hopen zich op. Het huisvuil wordt slechts spora disch opgehaald. De socialistsche vakbonden hebben gisteren èen nieuwe tweedaagse staking voor alle openbare diensten afgekon digd. De staking begint van daag. Bij de spoorwegen is een 24-uurs staking gelast, die gis teravond is ingegaan. De Belgische regering heeft gisteren overigens de steun ge kregen van de meerderheid in het parlement bij de omvang rijke bezuinigingsoperatie van 11 miljard. „Nederlandse fascisten schoten Russen dood1' LVOV Nederlandse „fascis ten" hebben tijdens de Tweede Wereldoorlog meegedaan aan een slachtpartij onder Oek- raïnse boeren. Dat meldde gis teren de regeionale krant „Vilna Oekraïna", aldus het persbureau Tass. Nederlanders uit het „Westland"-regiment, dat deel uitmaakte van de vijf de tankdivisie „Viking", be vonden zich samen met de Duitse eenheden van het 14e tankkorps tot de voorhoede van de Duitse troepen die in 1941 de Sovjet-Unie aanvielen, aldus het artikel. Bij het bloed bad dat in de Oekraïne volgde werden 22 Russen gedood. De Sovjet-Unie heeft de informa tie over het gebeuren inmid dels overgedragen aan het Ne derlands ministerie van justi tie

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7