hartstilstand stelt liefs uit Moskou cardiologie voor raadsel Vog steeds geen uit de weekbladen HP deEBKlENE Htf brieven lezers inomena kan )tterdam uit Overheid wil één wetenschapscentrum Foutje bij correctie van eindexamens Leden CDA-fractie kunnen bloed Nijpels wel drinken DE TUI) [REL VAN HET REVE: NENLAND/BUITENLAND fieidaeOomcMii DONDERDAG 29 MEI 1986 PAGINA 5 ERDAM De Rotterdamse rechtbankpresi- nr. F.J.M. Nivard heeft de weg vrijgemaakt Ie verscheping van de tentoonstelling Fenome- vorige zomer in Rotterdam een toeristische ister was en nu al enkele maanden verpakt in itainers op de kade staat van een containerbe- Rotterdam. Mr. Nivard bepaalde gisteren in eding dat de Zwitserse eigenaar Zürcher Forum *$sten voor huur en opslag van de containers betalen tot een maximum van 230.000 gulden. aast moet Zürcher Forum de Zwitsere organi- técraction, die de tentoonstelling voor de zomer - t jaar had verhuurd aan de Canadese stad Mon- een bankgarantie van 120.000 gulden geven. DEN HAAG Er kan in Nederland maar één wetenschapscentrum van internationaal ni veau komen. Dat vinden de ministers Deet- man (Onderwijs) en Van Aardenne (Economsi- che Zaken). De bewindslieden vinden dat de vijf Nederlandse instellingen die een weten schapscentrum willen, hun krachten moeten bundelen. Het gaat daarbij om Cosmocenter (Beekse Bergen), Exploratorium Utrecht, NINT Amsterdam, Twente technovia en biolo gical science centre Maastricht. De ministers schrijven dit aan de commissie die dit weten schapscentrum moet oprichten. De commissie staat onder leiding van oud ABN-topman Ba tenburg. Verder zitten erin oud-Philips-top- man Dekker en SER-voorzitter Quené. Nederlandse winnaars in ESA-tekenwedstrijd PARIJS Samen met een twin tigtal andere Europese jongeren hebben drie Nederlandse kinde ren in de leeftijd van vier tot ne gen jaar een prijs gewonnen in een door de Europese ruimte vaartorganisatie ESA uitgeschre ven tekenwedstrijd. De 9-jarige- Ramon van der Kaap uit Zuid- land en zusje en broertje Renate (8) en Martijn (4) Tol uit Volen- dam zijn nu uitgenodigd .voor een bezoek aan de Franse hoofdstad. De ESA ontving totaal 16.483 te keningen, die gemaakt werden ter gelegenheid van de ontmoe ting van de satelliet Giotto met de komeet Halley. LELYSTAD Een school in Lelystad heeft op de valreep een foutje ontdekt in de correcties van de biologie-eindexamens voor de mavo. Voor een aan tal leerlingen betekent dit, dat ze een hoger eind cijfer krijgen. „En één leerling slaagt nu, terwijl dat volgens de gegevens van de centrale CITO- -computer niet het geval was", vertelt rector Ma- rius Voogd van school De Geldersman. Biologie-le- raar Simon Ettekoven ontdekte dat de CITO-com- puter de vier laatste van de in totaal 75 vragen bij het MAVO-D examen niet had nagekeken. Inmid dels is gebleken dat deze fout bij alle veertien scholen met een zogenaamde „gemengd geprofi leerde bovenbouw" is gemaakt. De onderwijs-in- spectie heeft de onzorgvuldigheid toegegeven. Pag. 23 s Namen van geslaagden. MPOSIA TER ERE VAN WIJLEN PROF. DURRER Verwijzingen kunnen drastisch minder Elsevier analyseert de toe stand binnen de VVD en voorspelt: „Nijpels zal als minister een moeilijke tijd tegemoet gaan. Niet zozeer vanwege de VVD-fractie, maar wel vanwege het CDA. In die fractie zitten kamerle den die zijn bloed wel kun nen drinken. Bekend is dat Nijpels diepe minachting had voor fractieleider De Vries. En CDA'ers vergeten nooit". Voorts een interview met Liesbeth den Uyl. „Is het zo'n ramp dat het twee de kabinet Den Uyl er niet komt? Ik zeg daarop: dat kan ook heel nuttig zijn. Mijn man heeft nog andere talenten die ver buiten het Catshuis kunnen openbloei- en. Hij zou nog een aanzien lijke rol kunnen spelen op het internationale vlak". De Zuidafrikaanse geestelijke leider Boesak zegt in een vraaggesprek: „Als Uw rege ring ons tien jaar geleden se rieus genomen had en het apartheidsregime onder druk had gezet, dan zaten wij nu in een andere situatie. Dan was al dat bloedvergie ten niet nodig geweest. Dus met huivering, maar met overtuiging zeg ik: „Ja, Ne derland heeft bloed aan zijn handen". Het blad gaat in op een onderzoek waaruit blijkt dat de werkloosheid van va der een rampzalige invloed heeft op kinderen. „In de eerste plaats blijkt dat de prestaties op school sterk achteruit gaan. Bovendien gaan die kinderen zich in veel gevallen voor hun va ders schamen en lopen de spanningen en irritaties hoog op". De Haagse Post somt de missers van de PvdA op. De vroegere televisiejournalist, nu politiek adviseur Ton Planken: „Ik had het idee dat Den Uyl door de cam pagneleiding enorm voorge programmeerd werd. Hij moest zich vooral niet uit zijn tent laten lokken. Maar de man is een vechtersbaas, als hij strijdlustiger mag zijn, voelt hij zich veel meer in zijn element. Nu moest hij steeds zeggen: alles is onder handelbaar, en dat is na vier jaar oppositie natuurlijk do delijk' Voetbaltrainer Barry Hughes legt de lezers uit hoe ze naar het wereldkampi oenschap voetballen moeten kijken. „Wees alert op de vrije trap. Aangezien verde digers relatief slimmer, gre tiger en technischer zijn ge worden dan aanvallers, wordt een aanval tegen woordig minder vaak afge rond met een voorzet". Voorts een gesprek met de Russische feministe Julia Voznesenskaja. „Het Sovjet experiment heeft ons het recht gegeven om monster lijk werk te moeten verrich ten. Het heeft ons het recht op moederschap ontnomen, het recht om aan het hoofd te staan van een echt gezin, iets waarvan elke Russische vrouw droomt". Lubbers geen onderhande laar is. „Ruud wil zijn han den vrij houden. Ten opzich te van de VVD, maar ook ten opzichte van zijn eigen fractie. Hij wil een hechte coalitie en dan moet hij op nieuw boven de partijen gaan staan, zodat hij straks ook eens afstand kan nemen van de wensen van de CDA- fractie". De omstreden cri minoloog prof. Buikhuisen komt in een interview met een opzienbarend voorstel. „Laat de overheid fikse pre mies betalen aan elk kind dat zich onthoudt van dief stal, agressief gedrag en van dalisme. Een groot voordeel van het systeem is dat hier mee een stadium in een ont wikkeling wordt tegenge gaan die in veel gevallen via lichtere criminaliteit en van dalisme leidt tot zware cri minaliteit". Ook een vraag gesprek met voorzitter Tiel- man van het Humanistisch In Vrij Nederland praten communisten en ex-commu nisten over het verdwijnen van de partij uit de Tweede Kamer. De voormalige Am sterdamse wethouder Harry Verheij: „Ik geloof eigenlijk niet meer zo in de mogelijk heid van een come-back. Dan zou er een totale veran dering moeten komen in linkse kringen. Je ziet het in heel Europa: de communis ten hebben geen antwoord meer op het verschijnsel van de sociaal-democratie". El ders preludeert Den Uyl op zijn aanstaande vertrek uit de politiek. „Als CDA en VVD doorregeren, pleit veel voor Kok als oppositieleider. Dat ligt voor de hand. En daar heb ik geen hulp bij no dig. Binnenkort is het gere geld". Voorts een gesprek met de Bredase officier van justitie A. Franken-van Zin- nicq Bergmann die meer be voegdheden wil voor sociale rechercheurs. „Ik heb het er toevallig nog deze week met één van de vice-presidenten over gehad. Hij zei wel drie advertenties voor een werk ster te hebben moeten plaat sen voordat hij iemand kreeg. Op het laatst heeft hij erbij gezet: geen zwartwer kers. De response liep on middellijk van twintig naar twee terug. Ik denk daarom echt dat de fraude heel hoog De omstreden criminoloog prof. Buikhuisen stelt in De Tijd voor: „Laat de overheid fikse premies betalen aan elk kind dat zich onthoudt van diefstal, agressief gedrag en vandalisme". Verbond. „Momenteel ben ik druk bezig met CDA'ers en VVD'ers te praten over de Staphorst-variant. De kleine rechtse partijen wil len hun godsdienstige opvat tingen aan anderen opleg gen; een deel van het CDA is daartoe ook geneigd. Als dat aan de macht komt, zul len alle humanisten - 23 pro cent van de Nederlandse be volking - zich de gewetens vraag stellen: kunnen wij een staat die dit tolereert, nog als onze staat accepte ren?" Het blad heeft een bij lage over Duitsland. De Groene Amsterdammer maakt de verkiezingsbalans van links Nederland op. „Er is een groep van politiek be wuste kiezers die zweeft tus sen de PvdA en de andere linkse partijen. Daar zitten moderne vakbondsmensen bij, linkse intellectuelen en ook de voortrekkers van de nieuwe sociale beweging. Zou deze groep nu niet te or ganiseren zijn om een brug te slaan over alle loopgraven van links (dus ook de arro gante PvdA-opstelling) heen?" Daarnaast gesprek ken met prominente PvdA- 'ers. Paul Kalma: „Lubbers is de verpersoonlijking van een pragmatische stroming in het CDA. En als we ooit nog tot regeringssamenwer king willen komen, dan zal de PvdA zich juist in de pragmatische stroming moe ten verstaan. Vanuit deze opstelling is er natuurlijk veel kritiek mogelijk op de PvdA-strategie". Voorts een interview met de jonge to neelmakers Cas en De Wolf. In De Tijd aandacht voor de eerste formatie-schermutse lingen. Een anoniem CDA- kamerlid legt uit waarom Hervormd Nederland blikt aldus terug op de verkie zingsuitslag: „De indruk van redelijkheid die Lubbers heeft gevestigd, heeft bin nen het rechtse blok een be weging naar links doen ont staan. Op basis daarvan zal de premier het zich in zijn nieuwe kabinet kunnen per mitteren een vernieuwd be leid te voeren". De bio-fysi- cus prof. Johan Blok zegt in een interview: „Als ik in plaats van naast Schiphol - wat ook niet zonder risico's is - naast een kerncentrale zou wonen, dan zou ik me daar geen moment zorgen over maken. Ik weet hoe zorgvuldig men die in Ne derland zou bouwen. Maar het is weer een stap verder in de richting van die tech nocratische samenleving waar de democratie steeds minder kansen krijgt". El ders aandacht voor het nieu we verschijnsel van de oude- renstudies. Docent prof. Bec ker: „Als je ouderen wat meer tijd geeft om de zaken onderling te relateren, even tueel met een ezelsbruggetje, doet hun leervermogen niet onder voor dat van jonge ren". Judas1 \falsaard! met een ander in t Heren te (l/H/looien -=4 IfttdfeütdLL, Wees nu toih halm, \Uiske. ie brirupi L het met f Uitgeverij. Antwerpen/Weesp UMl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. CDA-zege Een aspect van de CDA-winst bleef opvallend onbesproken. Na het mandement van de bis schoppen jaren geleden, moch ten de christenen (om materie le zaken) VVD, maar vooral PvdA stemmen. Men ontdekt echter nu dat vele immatierële zaken, die de christenen na aan het hart ligen, zoals abor tus, euthanasie e.d. gewoon schering en inslag geworden zijn, en het leven in zijn grondslagen bedreigen. Vele pastores met hun gelovigen die eerst hierin voorgingen, keer den terug. Want het CDA bood betrouwbare perspectie ven. Hoe meer de VVD nu blijft aandringen op versoepe ling van de euthanasie hoe meer zij zal blijven verliezen, want de vele miljoenen chris tenen zijn de gevaren gaan zien. H. Rutges, DEN HAAG. Zuid-Afrika In een commentaar wordt ge concludeerd, dat de Zuidafri kaanse regering door haar in vallen in de drie buurlanden een vreedzame oplossing van het apartheidsvraagstuk moei lijker heeft gemaakt. Ik ben het daarmee niet eens. Het verboden ANC opereert van uit die buurlanden en wil in ZA met wapengeweld naar de macht grijpen. Het heeft via diè buurlanden in ZA een gro te voorraad - Russische! - wa pens aangelegd, die echter tij dig ontdekt is. Als dan die buurlanden zelf geen maatre gelen tegen het ANC kunnen of willen nemen, dan is het ge rechtvaardigd, dat ZA uit zelf verdediging het ANC doelma tig bestrijdt en zonodig over de grenzen. Het buitenland pro testeert, maar neemt nauwe lijks maatregelen. Toch bren gen die protesten de ZA rege ring in de verleiding te snelle hervormingen door te voeren, waardoor zij weerstanden bij de rechtervleugel oproept. Het zijn daarom niet de invallen in de buurlanden, maar de ge weldmethoden van het .ANC en de druk vanuit het buiten land, die een vreedzame oplos sing van het apartheidsvraag stuk moeilijker maken. H. Donker, DEN HAAG. GRONINGEN Het aantal verwijzingen van vermoede lijke hartpatiënten naar de cardioloog kan drastisch wor den verminderd. Dat blijkt uit een onderzoek van de Zwolse cardioloog H. A. Holt- kamp waarop hij volgende week aan de Rijksuniversi teit Groningen promoveert tot doctor in de geneeskunde. De arts is de uitvinder van de cardiofoon, een zendappa- raatje waarmee huisartsen een elektro-cardiogram (ECG) kunnen maken, dat via de telefoon rechtstreeks aan de cardioloog kan wor den voorgelegd. Uit een proef waaraan zeventien huisartsen in de regio Zwolle een jaar lang meewerkten en waarbij van 755 mensen ECG's werden gemaakt, is naar voren gekomen dat twintig procent van de pa tiënten zonder cardiofoon on nodig zou zijn doorverwezen. Acht procent zou anders niet bij de cardioloog terecht zijn gekomen terwijl ze wel iets aan hun hart hadden. Inmid dels werken 179 huisartsen met de cardiofoon, zij zijn aangesloten op zeven termi nals bij cardiologen. Sinds 1979 zijn er al 15.000 ECG's op deze manier doorgeseind. teerde in gezondere leef- en eetgewoonten. Prof. Meijler: „Dat er minder Nederlanders overlijden aan hart- en vaat ziekten is nog geen bewijs dat de ernst van deze ziekte af neemt. Daarom is het geen wijze politiek om minder te investeren in onderzoek". Het Durrer- comité heeft daarom een wetenschappelijk fonds opgericht dat de naam van deze cardioloog draagt. Vooral indjviduele bijdragen moeten gaan zorgen voor een kapitaal van anderhalf mil joen gulden. DICK HOFLAND Karei van het Reve: „Zuid-Afri ka is een wonder van vrijheid in vergelijking met de Sovjet- Unie". lachelijk. De opmerking dat Zuid-Afrika een wonder van vrijheid is ten opzichte van de Sovjet-Unie ontlokte overigens weinig kritiek aan het publiek. „In Nederland mag je rustig rondlopen met een bord „Hang Lubbers op". Maar in Rusland wordt je opgepakt als je demonstreert met „Leve Gorbatsjov". Je kan zelfs twee jaar cel krijgen als je zegt dat Gorbatsjov het misschien niet in alle opzichten even goed heeft gedaan", aldus Van het Reve, die wel erkende dat er een paar lichte verbeteringen zijn. „Mijn broer Gerard zou mis schien best eens in de volgen de druk van de Russische en cyclopedie kunnen opduiken, terwijl hij voor het regiem toch een vuile imperialist en een homo is. Verder is de be richtgeving over kernrampen vooruitgegaan. Eerst kwam er niks over Tsjernobyl, toen een klein beetje en nu mogen wes terse journalisten zelfs met een geigerteller in Kiev komen kijken". Maar ook deze „ver beteringen" gebruikte Van het Reve vooral om zijn kritiek op het Sovjet-systeem te onder steunen, waarmee hij illus treerde waarom hij sinds 1968 vele malen tevergeefs een vi sum voor het land heeft aan gevraagd. MARTIN VOORN Plein Spanje Het Hagedoornplein in Amster dam-Noord is gisteren omge doopt in Plein Spanje '36-'39. Er werd ook een Spanje-munu- ment onthuld door de nu 82- jarige Piet Laros (m). „Hollan der Piet" die kapitein was van het Nederlands bataljon tij dens de Spaanse burgeroor log. Ook andere oud-strijders van de Internationale Brigade, die meevocht aan de zijde van de Spaanse republiek tegen de troepen van Franco, waren gis teren aanwezig. STERDAM Van Nederlanders die rlijden aan een hart aai, ongeveer 30.000 jaar, wordt ruwweg helft getroffen door plotselinge hartstil- iid. Deze „sudden th" is een witte vlek de hedendaagse car- logie, die de afgelo- decennia toch spec- plaire vorderingen gemaakt. Terwijl k<yan alles en nog wat iofd ontdekt en uitge ven voor de ene helft de slachtoffers van '^t- en vaatziekten, is de oorzaak van zei volslagen onver- jtóhte dood zo goed als n4s bekend. En dus is llbok nog niets aan te nr __'ardiologie zal zich de ko- de jaren dan ook voor belangrijk deel gaan toe- en op het terrein van de ■^tilstand, al is dat met aantal beperkingen, it voorlopig kan er alleen j worden onderzocht bij een die een infarct heb- gehad én al een ver- [d risico op een hartstil- 1 hebben. De Maastricht- ardioloog prof. dr. H.J. ens: „Dat is ongeveer procent van alle mensen »en infarct hebben over- Bij hen kun je bekijken eel hartspieren er tij- het infarct verloren zijn gegaan. Of er ritmestoornis sen optreden en of de twee andere kransslagaders, waar geen infarct is opgetreden, dreigen dicht te slibben, waardoor dus weer een nieu we infarct ontstaat". Momenteel wordt bij vijftien patiënten met een verhoogd risico een proef genomen met een elektrisch apparaatje dat lijkt op een pacemaker. Het wordt onder de huid aange bracht en geeft meteen signa len door als het ritme van het hart wordt verstoord. Het apparaat kost nu nog 15.000 gulden, tegenover een pace maker maximaal 10.000 gul den. Grondleggers Prof. Wellens is deelnemer aan het internationaal sym posium voor cardiologen, dat vandaag en morgen in Am sterdam wordt gehouden. Het is één van de drie activiteiten waarmee de de inmiddels overleden Amsterdamse car dioloog prof. dr. Durrer wordt herdacht. Durrer mag wel één van de grondleggers van de moderne cardiologie worden genoemd. Sprekers en gasten op het symposium zijn hoofdzakelijk oud-leer lingen en vrienden van hem. Ter nagedachtenis aan deze grote medicus onthulde prin ses Juliana gisteren in Am sterdam een gedenkteken van Durrer, e^n abstract kunstwerk van Lucien de Arend. Als derde eerbewijs vindt zaterdag in de RAI ook nog een publiekssymposium plaats over het Jhema „Eerste hulp voor je hart". Volgens prof. dr. Dunning van het AMC kan dat het best door niet te roken en daarna door minder vet te eten. Dunning vindt het jammer dat Neder land niets voelt voor het stre ven van de Amerikaanse overheid naar een rookvrije samenleving in het jaar 2000. Dat zou moeten gebeuren door accijnsverhoging, een absoluut reclameverbod en een rookverbod in alle open bare gelegenheden. Middeleeuwen Met enige spijt moet prof. dr. F.L. Meijler, een toegewijd leerling van Durrer, erken nen dat er weinig spectacu lair nieuws van de symposia komt. Maar over de afgelo pen 25 jaar zijn de ontwikke lingen in de cardiologie bij elkaar toch heel bijzonder, stelt hij. Zijn collega Wellens noemt in dit verband de ja ren zestig zelfs de Middeleeu wen voor de cardiologie. Meijler weer: „De verdienste van prof. Durrer is dat hij, net dertig jaar, in zijn eentje begon te onderzoeken hoe een hartverlamming ontstaat. De cardiologen hadden er in die tijd niet eens interesse voor. Durrer voorzag echter dat hartziekten die veroor zaakt worden door aandoe ningen van de kransslaga ders, het infarct dus, de grootste bedreiging voor de mensen in de tweede helft van deze eeuw zou gaan vor men". Durrer zal niet hebben gewe ten dat dit jaar voor het eerst sinds lange tijd in Nederland weer een daling zou optreden rIJK De laatste twin- is er in de Sovjet-Unie veranderd. Zelfs de n behandelen nog steeds Ie truttige onderwerpen, in slecht Russisch ook. d-kenner prof. Karei H Reve, de minder be- hooggeleerde broer van Schrijver" Gerard (van ?ve, windt er geen doek- Alles is bij het oude ge- sin ds hij in 1968 voor 't Kjrfe Sovjet-Unie bezocht mrlopig zaT er ook niets meren. fct Reve sprak gisteren gebouw van Sijthoff b zijn bekende bad ine en spottende toon voor hoor van docenten, die S naar de Sovjet-Unie t zijn. Hij vergat niet te vermelden dat hij al f jaar niet in het door i verguisde land was ge- Hij heeft 't dus van ho- %gen en schrijven. On- en maakte hij de Rus- ?t tal van grappige en grappige anekdotes be- KE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN f Hosehnde wou mü enHel I bedanken, s— W-L-y-Ly (n daarvoor moet ie dan om jouw hals jaan Jj j handen En waarvoor [j motst :e jou dan wet I I bernhtn t Onder toeziend oog van haar man prins Bernhard en Amster dams burgemeester Van Thijn (links), onthulde prinses Juliana gisteren een plaquette ter nagedachtenis aan cradioloog prof. Dürrer. Ze moest flink met de bezem in de weer, voordat de Latijnse tekst „Primum movens ultimum moriens" zichtbaar werd. Hetgeen betekent: wat het eerst beweegt, sterft het laatst. De spreuk slaat op de gangmaker in het hart, het eer ste dat beweegt in het lichaam van de foetus en het langst functioneert in het lichaam van de stervende mens. in het aantal sterfgevallen Een gevolg, onder meer, van door hart- en vaatziekten, goede voorlichting die resul-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5