Nu onderzoek onder kerkblijvers £eidóe6oma/if Afrikaanse bisschoppen worstelen met polygamie aan tafel ACHTERGROND Ceidoe Soman! kerk wereld VERVOLG OP STUDIE NAAR KERKVERLATERS IKV vraagt informateur breed draagvlak voor defensiebeleid Kerken waarschuwen tegen toeristisch bloot Vereniging voor Latijnse Liturgie Waldheims schaduw f weer DONDERDAG 29 MEI 198§PAGI1 Minder priesters voor meer katholieken in de VS In Amerika stijgt het aantal rooms-katholieken licht en daalt het aantal priesters en vrouwelijke religieuzen alarmerend. Het aantal rooms-katholieken steeg vorig jaar met bijna 370.000 tot 52.654.908, oftewel 21,9 procent van de Ameri kaanse bevolking. De Rooms-Katholieke Kerk in de Verenig de Staten heeft 34 aartsbisdommen en 150 bisdommen. Het aantal priesters daalde met 134 naar 57.183. Tien jaar geleden waren er 58.847 en twintig jaar (het hoogtepunt) geleden nog 59.193 priesters. Het aantal priesterstudenten daalde het afge lopen jaar tot 10.440, dat is 588 minder dan in 1984. De daling was het sterkst bij de vrouwelijke religieuzen. Eind vorig jaar waren er 113.658, dat is 1.843 minder dan een jaar ervoor. Evangelisten in Griekenland vrijgesproken In hoger beroep heeft het gerechtshof van Athene een vonnis van de kantonrechter vernietigd, kraehtens welke een predi kant, en twee evangelisten 3 1/2 jaar de gevangenis in zouden moeten wegens het verstrekken van een Nieuw Testament aan een Griekse jongen van zestien jaar. In Griekenland is het ver boden evangelisatie te bedrijven onder minderjarige leden van de Grieks-Orthodoxe Staatskerk. De evangelisten spelen een rol in de evangelisatiebeweging „Jeugd met een opdracht". De drie waren met de toen dertienjarige knaap Konstantinos Ko- topoulos in contact gekomen bij het in gereedheid brengen van een voor evangelisatiedoeleinden bestemd schip. De mens is bang zichzelf te zien zoals hij is omdat hij niet is zoals hij zou moeten zijn. De naweeën van het onder zoek van Van der Ploeg'over kerkverlating zijn koud weg geëbd of de Groninger uni versiteit zet een nieuwe stu die op poten. Opnieuw is dr. B. P. Hofstede de man achter de schermen en andermaal wordt het onderzoek begon nen vanuit de gedachte dat er iets wezenlijk fout zit met het instituut kerk. als zoveel jongeren de beschutte poor ten van het Gods Huis verla ten. Ditmaal echter zijn niet de kerkverlaters de doel groep, maar zij die nog de moeite nemen onder de kan sel aan te schuiven. De Groninger godsdienstso cioloog dr. Hofstede gaf in 1981 de beslissende aanzet tot het onderzoek naar de kerk verlating. Daartoe ingefluis terd door ds. J. C. van Loon uit Paterswolde. Deze zat met de vraag, hoe jongeren, vroom opgevoed in de Gere formeerde Kerken, in de stad gekomen binnen enkele maanden het geloof aan de kapstok hingen. Hofstede nam het probleem mee de collegezaal in en wist Piet van der Ploeg op te wekken voor de probleemstelling. Het onderzoek van Van der Ploeg, die op zijn fietsje 16 kerkverlaters bezocht, bracht nogal wat opschudding te weeg in kerkelijk Nederland. Dr. Hofstede: „Van der Ploeg heeft met zijn onderzoek veel weerklank gevonden, omdat hij een bepaald taboe wist te doorbreken. Zijn kracht zat in de omkering van de ver- wijtrichting". Steeds had het beschuldigende vingertje in de richting van de jongeren ge woven, omdat zij het ver tikten kerk en ouders ge hoorzaam te zijn Van der Ploeg keek juist bestraffend naar de ouders, die welis waar veinsden gelovig te zijn. maar die vele vrome praatjes gebruikten om eigen onge loof te camoufleren. Dr. Hofstede ergert zich aan het feit, dat verschillende weten schappers in Nederland nog onder de conclusies van Van der Ploeg proberen uit te draaien. Varkentje Hij wijst op het werk van dr. Dekker in Amsterdam. Deze onderzoeker wordt rijkelijk gesubsidieerd vanuit de kerk om een onderzoek naar de kerkverlating in te stellen. Maar: „De opdrachtgevers willen zich van de verwijten ontdoen. En huren nu ie mand in die dat varkentje even moet wassen. Ze willen hun eigen straatje schoonve gen". De „Groninger school" wil daar verre van blijven en gaat principieel uit van het feit, dat de kerkverlating niet het probleem is van de jonge ren, maar het probleem van de ouderen en de structuren, die juist door die ouderen Onderzoeker Jonkmans: meer „veronzekeren" worden gehandhaafd. Nu probeert men die grondstel ling verder uit te bouwen, want Van der Ploeg heeft wel de Copernicaanse wen ding doorgevoerd, maar de volledige uitwerking ont breekt. Daar zal de theolo- gie-student Jaap Jonkmans zich mee bezig houden. De huidige crisis binnen de kerk bestaat niet alleen uit kerkverlating. Er zijn ook jongeren, die bij de kerk zijn gebleven. Jaap Jonkmans wil proberen te ontmaskeren hoe het proces van godsdiensto verdracht bij hen functio neert. Welke elementen wer ken in de richting van een positieve geloofsoverdracht? Welke rol spelen daarin bij- Dr B.P. Hofstede: samenle ving vervalt tot chaos voorbeeld de structuur van het gezin, de beroepssfeer, de woonomgeving, de school, de mobiliteit en last but not least de massamedia? Doctrine De blik van Jonkmans gaat niet alleen uit naar de ou ders, maar ook naar school en kerk, catechese en predi king. Daarachter ziet Jonk mans dan weer de theologi sche opleidingen met hun predikanten, die een duide lijk stempel drukken op heel de doctrine van de kerk. Met die doctrine neergelegd in de belijdenisformulieren heeft Jonkmans weinig op. „Zeker in de Gereformeerde Kerken wordt aan de belijdenisfor mulieren, aan de Catechis mus, aan de dogmatiek een zelfde waarde toegekend als aan de bijbel, zo niet meer. Dat geeft een mate van in doctrinatie, een versmalling, een privatisering en het ge vaar van een sectarische be weging. Als de Gereformeer de Kerken niet meer bereid zijn toe te geven aan de vrije re religieuze gemeenschap, zullen ze ontaarden in een gesloten esoterische secte". Tegenover alle zekerheden, die de traditionele kerk biedt, ziet Jonkmans opvoe den meer als een vorm van „veronzekeren". De kerk zou minder concreet gebonden moeten zijn aan ver doorge voerde belijdenisformulieren en meer hebben uit te gaan van bepaalde grondwaarden, aldus de mening van Jaap Jonkmans. De Groninger theologie-stu- dent laat zich bij zijn onder zoek motiveren door zijn lief de en zijn zorg voor de kerk. Een aandacht niet zozeer voor het instituut, als wel voor het geloof in het alge meen. „Mensen hebben een complex van betekenisgehe len nodig, daarin kan religie mogelijk een zingevend refe rentiekader geven". Nomos Dr. Hofstede zit op eenzelfde lijn. „Wat mij als socioloog roet zorg vervult is, dat een samenleving niet functio neert, als er geen collectieve ervaring bestaat van de zin van het bestaan. Die samen leving vervalt van nomos tot chaos. Dan zal je godsdienst opnieuw moeten uitvinden". „Je zal zien", voorspelt hij, „dat de groep kerkverlaters die door Van der Ploeg is be naderd, straks in grote pro blemen komt. Ze hebben al les overboord gegooid, maar hoe denken ze straks daar mee hun eigen kinderen te kunnen opvoeden? Die kin deren nemen geen genoegen met de antwoorden die deze kerkverlaters nu geven. Met te pragmatische antwoorden zal je het niet redden". Dr. Hofstede ziet hier een van de fundamentele problemen van deze samenleving. „Van onze verzorgingsstaat dreigt niets terecht te komen, omdat het niet meer geïnspireerd ver loopt". Jonkmans is vorig jaar met zijn onderzoek begonnen. Op dit moment zijn de vragenlij sten klaar en hij is nu bezig de adressen los te peuteren van kerkblijvers bij een aan tal kerkeraden in de stad Groningen. Eén kerkeraad heeft reeds alle medewerking toegezegd. Het wachten is op het antwoord van de ande ren. Daarna kan er worden begonnen met de diepte-in terviews. Het is de bedoeling dat het onderzoek eind vol- génd jaar is afgerond. KLAAS VAN DER KAMP IKV en Pax Christi hebben bij informateur De Koning gepleit voor een breed draag vlak in de samenleving voor het vredes- en veiligheidsbe leid in het nieuwe regeerak koord. Het is volgens de vre desbeweging „buiten kijf dat de nucleaire bewapening de samenleving grondig ver deeld houdt". Verder is „een grote meerderheid" van ons volk ervoor de Nederlandse veiligheidspolitiek kritisch in te passen in de NAVO. Dit schrijven IKV en Pax Christi aan kabinetsinformateur De Koning. Volgens hen moet de komende regering een beleid voeren dat gericht is op af schaffing van de militair-nu cleaire rol varf Nederland. Het hoofdaccent moet op de landmacht komen te liggen, terwijl enkele luchtmacht- en marinetaken in NAVO-ver- band overgedragen zouden kunnen worden. Verder dient het nieuwe kabinet hoge prioriteit te geven aan een algeheel verbod op kern proeven en op chemische wa pens. Via de realisering van de nul-oplossing met betrek king tot middellange af standsraketten in Europa zou de plaatsing van kruisraket ten alsnog kunnen worden voorkomen, aldus IKV en Pax Christi. Tenslotte pleit de vredesbe weging voor politieke en eco nomische maatregelen tegen landen waar systematisch de mensenrechten worden ge schonden en tegen landen waarvan bewezen is dat zij het internationale terrorisme steunen. De aarzelingen te gen zulke maatregelen moe ten worden overwonnen om dat anders het gebruik van geweld de overhand zal krij gen, aldus de vredesorganisa ties. De Grieks-orthodoxe metropoliet en de rooms-katholieke aartsbisschop van het Griekse eiland Korfoe hebben gisteren in een gemeenschappelijke verklaring alle Griekenland-gan- gers opgeroepen meer eerbied voor heilige plaatsen als ker ken en kloosters te tonen. Metropoliet Timotheos Trivizas en aartsbisschop Antonios Varthalitis wijzen er op dat het voor de meeste Grieken „pijnlijk, onbegrijpelijk en kwetsend is als toeristen halfnaakt door kerken slenteren". In principe zijn alle kerken en kloosters in griekenland voor toeristen vrij toegankelijk. In bijzonder krasse gevallen van al te doorzichtige of te korte kledij kan het echter gebeuren dat toeristen niet worden binnengelaten. Het is onjuist te denken dat men in het buitenland de „totale vrijheid" kan beleven, enkel en alleen omdat men ver van huis is. Het is een ontkenning van de geest en de sfeer van de Griekse heilige plaatsen als men deze verwisselt met het strand, aldus de geestelijken. Vrouwen op de vlucht Huilend van teleurstelling en traangas zochten protesterende vrouwen in de Chileense hoofd stad Santiago deze week dekking tegen optredende politieagenten. De vrouwen wilden de ka thedraal hand in hand omsingelen uit solidariteit met de rooms-katholieke kerk in Chili. Het regime-Pinochet beschuldigt de kerk van staatsondermijnende activiteiten. Op de negende regionale conferentie van de rooms-ka tholieke bisschoppenconfe renties van Oost- en Cen- traal-Afrika heeft bespreking van het onderwerp „Gezin nen, echt christelijk en echt Afrikaans", geleid tot het be sluit een diepgaande studie te wijden aan het verschijnsel polygamie en de sociale ge volgen ervan voor de pasto raal in Afrikaanse samenle vingen. De katholieke kerk blijft op het standpunt staan, dat het huwen van meer dan één vrouw niet in overeen stemming valt te brengen met wat de Kerk leert op net stuk van huwelijk en gezin. Polygame gezinnen worden veelal geïsoleerd in de paro chies maar dat vinden de bis schoppen toch te ver gaan die kunnen in geen geval buiten de pastorale zorg val- len. Naar de bisschoppen verkla ren moet vooralsnog de hoop niet worden opgegeven, dat door een zorgvuldige geeste lijke begeleiding deze gezin nen er gaandeweg toe kun nen worden gebracht te gaan beantwoorden aan wat de bij bel leert over het christelijk gezin, „zodat zij ten volle deel kunnen hebben aan het leven der Kerk". In de slotverklaring tekenen de bisschoppen ernstig be zwaar aan tegen het wijd verbreide verschijnsel van het proefhuwelijk, aangegaan om te zien of er nakroost komt. Zij vinden dat dit moet worden ontmoedigd omdat dit ingaat tegen wat de bijbel leert over liefde en toegene genheid tot elkaar. De bis schoppen vinden dat overal pastorale programma's moe ten worden uitgevoerd om de partners te leren wat het hu welijkssacrament in feite be tekent. Ook dienen er dioce sane huwelijksrechtbanken te worden opgericht om de gevolgen van een gebroken huwelijk onder ogen te zien. Tenslotte besloot de confe rentie, die werd bijgewoond door bisschoppen uit Kenya, Uganda, Tanzania, Malawi, Sudan, Etiopië en Zambia, de methode van natuurlijke ge zinsplanning krachtig te pro pageren. Elke plaatselijke Kerk dient de christenen te wijzen op de morele en medi sche bezwaren tegen toepas sing van kunstmatige midde len ter voorkoming van zwangerschap, aldus de slot verklaring. De vereniging voor Latijnse liturgie houdt zaterdag 31 mei haar jaarlijkse algemene ledendag. Belangstellenden, en liefhebbers van het Gre goriaans in het bijzonder, zijn welkom. De dag begint met een geconcelebreerde Latijn se H. Mis van het feest Maria Visitatie in de Haarlemse ka thedrale Basiliek St.-Bavo. Hoofdcelebrant is mgr. J.F. Lescrauwaet, die tevens de predikatie houdt. Na de H. Mis wordt er koffie gedron ken in Hotel-restaurant Die Raeckse, waar om kwart over twaalf frater C. Poude- royen O.S.B., monnik van de abdij St.Benedictusberg te Vaals, een lezing zal houden onder de titel Het Gregori aans en zijn vertolking. De lezing zal muzikaal worden geïllustreerd door de Schola Cantorum uit Amsterdam onder leiding van Wim van Gerven. Na de lunchpauze begint om half drie de huis houdelijke vergadering. Om half vijf wordt de dag afge sloten met het zingen van de Vespers van Maria Visitatie in de St.-Bavokathedraal. De Vereniging voor Latijnse liturgie werd opgericht in 1967 en heeft zich tot taak gesteld aan de liturgie de glans te geven die haar toe komt door zo goed mogelijk gebruik te maken van taal, muziek en vormgeving in het algemeen. informatie over de vereni ging is te verkrijgen bij het secretariaat: Maarten Luther- weg 494, 1185 BC Amstel veen, alwaar men zich ook als lid kan opgeven. Tel. 020 - 41.85.86. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Echteld E. Foc- kens, kandidaat te Klarenbeek. Gereformeerde Kerken Beroepen te Neede drs. H.K. Lan- ting, kandidaat te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: drs. H.K. Lan- ting, Burg. Hogguerstraat 559, 1064 CW Amsterdam. Aardappel- viskoekjes met sla zachtzure rijstepap Voor twee: 500 g hele wijting of schelvis, zout, tuinkrui' den (peterselie, tijm, kervel, munt, salie, citroenmelisse, dragon), circa 500 g aardappelen, 1 eidooier, melk, eiwit, paneermeel, margarine; sla, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, 2 lepels yoghurt, sla-uitje of bieslook, peterselie of lavas, radijs; 3 dl melk, 50 g rijst, 2 dl karnemelk, bruine basterdsui ker. Spoel de vis (de kop mag er voorlopig aanblijven) af met koud water, haal er wel het donkere, bijna zwarte buikvlies uit. Breng een bodem water met zout en (takjes) tuinkruiden aan de kook en leg er de vis in. Laat hem gaar worden in water dat maar net kookt in circa twaalf minuten. Laat de vis in het geurige nat koud worden en ontdoe hem dan van kop, vel en graten en maak het vlees fijn. Kook de aardappelen gaar, giet ze af en stamp ze fijn. Roer de eidooier los met een paar lepels melk en voeg het mengsel met de vis toe aan de aardappelen. Zorg dat het een stevig-s- meuïge massa wordt, gebruik voor het verdunnen melk of gezeefde visbouillon. Voeg naar smaak zout, peper, nootmus kaat en fijngeknipte peterselie toe. Vorm tartaarachtige koekjes van het mengsel, haal die door losgeklopt eiwit en paneermeel en bak ze in margarine warm en bruin. Was de in stukjes getrokken sla en laat haar uitlekken. Maak een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd, olie en yog hurt. Meng de sla met de fijnverdeelde ui of bieslook en de peterselie of lavas door de saus. Garneer met plakjes radijs. Strooi de gewassen rijst in de aan de kook gebrachte melk, roer tot de melk weer kookt en laat de pap onder af en toe roeren een halfuur zacht koken. Meng de lauw geworden pap met de karnemelk en geef er bruine basterdsuiker bij. JEANNE BlJ de voortdurende onthullingen over het oorlogsvef* van de Oostenrijkse presidentskandidaat Kurt Wali beurtelings als schandelijk en als volkomen correct afgL derd, zal wellicht een enkeling in een flits de „Sound ije sic" door het hoofd hebben gespeeld. Ouderen zulle daarbij het rumoer herinneren dat in ons land Ontstond uitgerekend Johan Heesters, de Nederlandse zanger df paald niet prat kon gaan op een brandschoon oorlog^ den, hier de rol van kapitein Von Trapp in de musical vertolken. Maar iedere generatie zal zich vooral de earjr lijke muziek herinneren, meer dan het tamelijk sentim verhaal. Een levenslustige novice, die te speels blijkt voor hetl ter en daarom gouvernante wordt bij de weduwnaar ka" Von Trapp en zijn kinderschaar. De gouvernante brert terlijk en figuurlijk weer muziek in huize Von Traj) scènes waarin de kapitein de nazi's bruskeert en de 1| kruisvlag van zijn gevel rukt eindigen film en musici boek gaat verder) met een huwelijk en een spanner! het romantische vlucht over de Alpentoppen uit het dq tionaal-socialisten overspoelde Oostenrijk. Waren er dus toch goede Oostenrijkers? De beril stroom over de omstreden presidentskandidaat heeft I de afgelopen weken van tijd tot tijd duidelijk gemaaf niet Waldheim schuldig is maar heel Oostenrijk. He, werd in oorlogstijd kennelijk vrijwel uitsluitend be| door de familie Waldheim. Vandaar het massale schou^ halen van de Oostenrijkers als ze van buiten de grenzei den gewezen op de onmogelijke presidentskandidate^ Waldheim. Hoezo onmogelijk? De man was net als allé ren; misschien wel beter, zeker niet slechter. S D KEIHARDE bewijzen voor Waldheims voorkennis vat logsmisdaden en daarmee van zijn indirecte betrokki1 zijn nooit geleverd, maar zijn onwetendheid is evenmif hard aangetoond. Het is intriest dat uitgerekend een nr Simon Wiesenthal erop moet aandringen verdere naso gen maar te staken, omdat al het rumoer rond Waldhef1 golf van anti-semitisme over Oostenrijk heeft doen Wie in Oostenrijk wat verder kijkt dan zijn hotelkarj de Alpenweide zal zich daar niet over verbazen. Dal hangen er in berghutten, woonkamers en kantoortjes ij foto's van frontsoldaten, ingelijste oorkondes voor held, gedrag en IJzeren Kruizen met of zonder eikeloof. Net als indertijd Johan Heesters, die in de oorlog ov^ alleen maar zijn stem heeft misbruikt, wijst Waldhei'' beschuldigingen verontwaardigd van de hand. En hel weken geduurd eer hij in zijn verkiezingscampagijj woord van medeleven met de joodse slachtoffers uit c logstijd over de lippen kon krijgen. De keiharde b^ zullen wel nooit worden geleverd en dus dient men en te gaan, dat Waldheim straks bij de tweede verkiezingr terecht tot president van Oostenrijk wordt gekozen. Me ker in het buitenland zal de schaduw van zijn omi| verleden boven hem blijven hangen. Dat moet wellicft der aan Waldheim, dan aan Oostenrijk worden gewetf is jammer dat alleen de film zo vaak is geprolongeerd t de kapitein Von Trapp zelf. r Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Komen de nacht is het vrij helder en dalen de temperaturen tot rond de zes graden. Morgen passeert een uitloper van een hogedrukgebied waardoor het weer tijdelijk wat stabieler is. In de ochtend is er weinig be wolking maar in de loop van de dag onstaan weer stapel wolken. Vooral in de kustge bieden en op de Waddeneilan den zal het behoorlijk zonnig blijven maar in het midden en oosten van het land kunnen enkele stapelwolken het bui enstadium bereiken. Het aan tal buien is gering en erg zwaar zullen ze ook niet zijn. Omdat er een matige noord westelijke wind staat die lucht van zee aanvoert, zal ondanks de zonnige perioden de tempe ratuur niet veel hoger worden dan zo'n 14 a 15 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Benelux en west-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt weer en vooral zaterdag enkele re genbuien. Middagtemperatu- ren 16-19 graden. Britse Eilanden: Perioden met regen in Engeland en zonnige perioden in Ierland. Zondag wolkenvelden en bijna overal droog. Middagtemperaturen 15-18 graden. Duitsland en midden-Frank rijk: Zaterdag droog weer en zonnige perioden. Zondag wol kenvelden en een enkele bui. Middagtemperaturen 15-19 graden. Zuid-Frankrijk, Span Portugal: Droog en £lin| nige perioden. Middag raturen 23-30 graden.. 1 Italië en het Alpen Zonnige perioden en ee< le onweersbui. Middat raturen 20-25 graden. Zuid-Scandinavië: Veelt king en af en toe buiet dagtemperaturen 12-ljj t den. Den Helder l.b L.H.N.0. School „De Duind Noordwijkerhout L.H.N.O. Uit Noordwijkerf. van de Berg, Paula Broekhof,;, Bruil, Conny van Denzen, Sand Jolanda Duivenvoorde, Kitty q de, Héiène Duivenvoorden, Ma kerk, Annita Laros, Judith vT Nancy van der Meer, SSndr Meer, Astrid Meeuwenoord, wijk, Angela Okkerse, Ineke Judy van der Salm, Wilma Vof da de Winter. Uit De Zilk: Jacqueline van del dra van de Burg, Angela Smit.' Uit Voorhoof: llona van Egnv Groenen, Ria Heemskerk, Bian Lans, Jolanda van Velzen, Silv Werf. Uit Noerdwijk: Monique van i aard, Nicolet de Ridder, Thea Uit Smeenheim: Esmeralda vai rolijn Vrensen, Mirry van der S,

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2