Hoera, 3foto's extra! Maxi! Wie kabels verbetert, verbetert apparatuur e("*h. AGFA Mid Fabrikanten streven naar eigen gezicht DONDERDAG 29 MEI 1986 Ccidóc Qowtant Aalt van den Hulde leraar wis- en natuurkunde die uitvinder werd. Het is een heel verhaal, maar als de van oor sprong Delftse leraar wis- en natuurkunde Aalt van den Hul mag uitpraten, dan zit er wel degelijk lijn in: het ver haal van de man die vijf jaar geleden een su per-grammofoonnaald uitvond en op de lau weren daarvan niet ging rusten, maar drie jaar geleden full-time uitvin der werd in Oene op de Veluwe. Hij zegt: „Echt nieuwe dingen zijn er niet zo veel meer uit te vinden, maar er valt aan geluidsapparatuur nog heel wat te verbete ren. Ik wil niet precies vertellen wat, maar als ik uitga van het princi pe: doe het eens anders om, dan kom ik een heel eind". Van den Hul, die dat hij met zijn naald ei genlijk tien jaar te laat was omdat toen de compact disc al in opmars was, is zich op breder terrein gaan oriënteren: kabels, luidspre kers en microfoons, met momenteel het accent op kabels. Die zijn altijd van nut en het kan altijd beter. Van den Hul: „Alle appara tuur zou je moeten open- schroeven en van een bete re bedrading moeten voor zien. Ook de kabels naar de luidsprekers, <Ms je een beetje behoorlijke appara tuur hebt, moet je eens zien hoeveel mooier alles kan worden. Elektronisch zijn apparaten zoals versterkers doorgaans wel in orde, met al die IC's en andere ver fijnde componenten. Maar door verkeerde bekabeling gaat er veel verloren. Ik zal uitleggen hoe het komt. Ie dereen gebruikt koper draad. Maar wat gebeurt juist in deze tijd van lucht vervuiling? Precies. Koper oxideert, wordt groen en het geleidend vermogen neemt af. Want wat is er aan de hand. Uit de meeste kopermijnen komt koper dat door fosfor is vervuild en dat merk je. Laat ik dit verhaal vertellen. Neem een straat met vijftig hui zen. In huis vijf valt ie mand van de trap en die gebeurtenis wordt doorver teld. Misschien komt dat verhaal goed aan bij huis nummer dertig. Maar als daar een half dove woont die het verhaal op zijn ma nier doorvertelt, wordt het verhaspeld. De kans dat het oorspronkelijke verhaal precies goed bij huis vijftig aankomt, is heel klein, het verhaal wordt onderweg al tijd vervormd. Dit gebeurt ook met een signaal in een geluidskabel. Hoe goed je apparatuur ook is, het oor spronkelijke muzieksignaal komt vervormd uit je luid spreker. Je hoort natuurlijk wel wat, maar niet zo mooi als zou kunnen". Dat gege ven zat al in het hoofd van Van den Hul, toen hij nog met zijn revolutionaire naald over de wereldbol trok. Waar de Dejftse le raar kopermijnen wist, daar streek hij neer om mon sters te verkrijgen; thuis liet hij ze onderzoeken en met producenten van on ver vuild koper ging hij zaken doen. MIER „Nee, met Philips is het niks geworden. Privé gaven ze me wel gelijk, maar als ik met het bedrijf praat, kom ik geen stap verder. Dan krijg ik het gevoel van een mier die een olifant probeert te schoppen. Daarom heb ik kleinere be drijven in Duitsland, Frankrijk en Scandinavië ingeschakeld, die op mijn manier kabels maken. En niet zo maar kabels, maar diverse soorten: luidspre kerkabels, kabels voor in luidsprekerboxen, voor ver bindingen tussen voor- en eindversterker, en kabels die versterker en overige apparatuur moeten verbin den. Om de zoveel decime ter staat mijn naam ge drukt en het typenummer. Aan patenten doe ik niet meer; mijn naam alleen al staat garant voor perfec tie". Van den Hul kan ze laten zien en ze demonstreren: „Kijk, ik gebruik nog steeds koper, maar wel van de beste soort. Daarom heen mantels van gevloch ten zilverdraad en daartus sen, in dikkere kabels, alu miniumfolie, omdat zelfs een gevlochten zilverman tel nog ongewenste signalen van tl-balken, stofzuigers, kleuren-tv's en noem maar op kan doorlaten". Van den Hul: „Uitgangs punt is, dat ik elke vorm van aantasting van de ko perkristallen wil voorko men. Want het zijn de kris tallen, juist aan de buiten kant van de kabel, die het signaal aan elkaar moeten doorgeven. Door er een mantel van gevlochten zil verdraad luchtdicht om heen te leggen, neemt dat zilver de functie van de ko perkristallen over, voor als er iets in de kabel mis mocht zijn. Of met andere woorden: de genezing van de kwaal is er, al voor de kwaal optreedt". Daar komt nog iets bij, want als Van den Hul er gens zijn tanden inzet, dan gebeurt dat grondig: „Ko perdraad bestaat dus uit koperkristallen, die de nei ging hebben signaal naar één kant door te laten. Die kristallen moeten heel blij ven. Als een kabel een paar keer goed wordt geknikt, breek je kristallen. En dat wordt weer hoorbaar. Echt, neem de proef maar. Daar om is mijn kabel tamelijk stug; in huiskamers mis schien niet zo comfortabel, maar het is wel het beste voor het behoud van goed geluid". UITEINDEN Volgens de leraar-uitvinder in Oene - post Epe - kan koper al in een paar uur zijn aangetast. „Niet met een in de kabel zelf, maar zeker wel bij de uiteinden. Daarom verlaten de kabels goed afgedicht de fabriek en adviseer ik de gebrui kers na de aanleg de uitein den meteen goed dicht te solderen. Of af te dichten met bisonkit, als er maar geen lucht in de kabel kan komen; dat gebeurt maar al te gauw". Fabrikanten van geluidsap paratuur beginnen de vin ding van Van den Hul te onderkennen en toe te pas sen: in vierentwintig lan den, waaronder Japan, wor den zijn kabels geïmpor teerd, kilometers kabel per dag. In Nederland gaat via vertegenwoordiger Baan uit Hilversum de kabel naar veertig speciaalzaken in beeld en geluid. Baan: „Er is belangstelling voor zeven soorten kabel: twee voor professionele doeleinden, de overige voor particulier gebruik. Als je bedenkt dat er in Ne derland zo'n achthonderd winkels zijn die in geluid doen, dan is veertig niet veel natuurlijk. Toch denk ik nooit veel verder te ko men dan zeventig, hooguit tachtig. We moeten het hebben van de zaken waar in men echt in geluid is ge ïnteresseerd; de meeste ko pen dozen met iets erin om zo snel mogelijk door te verkopen. Die willen niet eens naar me luisteren. Of ze geloven me niet". De prijzen vormen soms punt van discussie; luid sprekerkabel kost in de winkel 4,25 gulden per me ter, andere kabels, zoals tussen versterker en overi ge apparatuur vijfentwintig gulden. Baan: „Sommigen vinden dat belachelijk duur. Maar anderen vinden het op het totaalbedrag van geluidsapparatuur weer re latief weinig. Het komt erop neer dat iemand die de bedrading zelf aanlegt, zo'n honderdvijftig gulden kwijt is. Maar natuurlijk is het ook weer zo, dat als ie mand een niet zo beste pla tenspeler heeft of matige weergevers, het geld voor al die kabel is weggegooid. Bovendien zijn er mensen die het verschil gewoon niet horen". De door Van den Hul ont wikkelde kabel is bedoeld voor mensen die van geluid een liefhebberij hebben ge maakt en dat geldt ook voor de mensen in winkels. „Die moeten er de tijd voor nemen, kunnen de monstreren en desnoods de kabel terugnemen als het niet bevalt, dat soort ver kopers". Muziekliefhebbers discus siëren al jaren over de wen selijkheid van „superka bel"; Aalt van den Hul zegt kabel te (laten) maken op een manier die niet eerder is toegepast. De wereld knapt uit z'n voegen van de mooi-weerbelovers. Dus moest zijn kabel worden uitgeprobeerd. En wat was het resultaat na een kwar tiertje fröbelen thuis in ver trouwde omgeving met ver trouwde weergevers en an dere apparatuur? Inder daad: verbluffend. FRITS BROMBERG ADVERTENTIE In heel Europa verkrijgbaar. DONDERDAG 29 MEI 1986 Ceidóe Qowuvnt De tijd dat een Philips-ra dio door Philips werd ge maakt, een versterker van Grundig door Grundig, is al een hele tijd voorbij. Aandelenpakketten, bazen en bovenbazen maken de hele elektronicawereld net zo doorzichtig als de mo dernste chip: er zit van al les in, maar een gemiddel de muziekliefhebber heeft er geen flauw benul meer van wat. En toch is er ver schil. Marketing-manager H. M. Verberne van Grundig: „Grundig is altijd een zelf standig bedrijf geweest, maar door de verkoop van aandelen aan Philips wor den de grote beleidslijnen door dat wereldconcern uit gezet. Toch proberen we - en daartoe worden we in staat gesteld - met een „ei gen gezicht" een concurren tiepositie in te nemen. Dat gezicht was tot voor kort wazig; Grundig had eigen lijk geen eigen gezicht. Maar het laatste halfjaar is daar een grote verandering in gekomen". Verberne kan uitleggen waarom en ook waarom dat alles met kwa liteit, te maken heeft of kan hebben. „Er zijn maar weinig, ei genlijk maar twee fabrikan ten die echt goede beeld buizen kunnen maken, het duurste onderdeel van een televisie; de rest is dubbel- tjeswerk. Zo zijn er weer fa- ODIJK - Eastman Kodak zet dit jaar liefst vijftig nieuwe pijlen op zijn boog. Een veelheid van consu- mentenprodukten worden de komende maanden „in de markt geschoten", zoals nieuwe films, camera's la boratoria en papiersoorten. Een diepgaand onderzoek ligt ten grondslag aan de vernieuwing bij Kodak, waarmee het Amerikaanse concern zijn omzet en net towinst weer op een gezon der peil tracht te krijgen. Maar in tegenspraak met eerdere berichten dénkt Kodak er zelfs niet aan om weer direct-klaarcamera's te gaan produceren. „Ook al zouden we de patent- strijd met Polaroid in hoger beroep alsnog winnen, dan blijven we daar met onze handen van af', aldus een zeer besliste directeur Be nelux, de heer W. Coore- man. Het Kodak-concern kreeg vorig jaar het slechtste nieuws uit zijn honderdja rig bestaan te verwerken toen de Amerikaanse recht bank bepaalde dat Polaroid als winnaar uit de langduri ge patentoorlog met Kodak te voorschijn was gekomen. In de Verenigde Staten moest de produktie van di- rect-klaarfilms onmiddel lijk gestaakt worden en dat was weer aanleiding om in de VS, maar ook in Neder land, alle verkochte direct- klaarcamera's terug te ha len.' „Eind april hadden we bij na vijftienduizend tweede hands direct-klaarcamera's in huis, maar ik denk dat we uiteindelijk zo'n zestig procent terugkrijgen", meldt voorlichter R. van der Meulen. „Dat zijn er in Nederland bij elkaar zo'n zestigduizend". Tweeëntwintig maart ging de intensieve voorlichtings campagne van start waar mee de mensen werden op geroepen hun Kodak-came ra's voor tegoedbonnen (circa 75 procent van de „ALLES VAN DEZELFDE KWALITEIT" brikanten die zich hebben toegelegd op weerstanden, condensatoren, spoelen en andere elektronische onder delen. Nu kun je twee ra dio's maken die precies op elkaar lijken, die hetzelfde kunnen en waar dezelfde onderdelen in zitten. Maar de ene radio kost 47 en de andere 89 gulden. Als we aannemen dat de winsten gelijk zijn, dan moet ergens verschil zijn. En dat ver schil is er; dat duurdere toestel klinkt mooier of gaat langer mee. Dit geldt voor alle apparaten: voor onderdelen ga je de vrije markt af. Je praat hier en daar met fabrikanten van dat ene onderdeel, je gaat testen en controleren. Als fabrikant kun je mikken op het goedkoopste, óf op het beste, óf op redelijk goed en redelijk goedkoop. Er is altijd een markt voor". Een muziekliefhebber die een goede installatie wilde, schuimde nog niet eens zo lang geleden alle winkels af; hij zocht naar de beste ver sterker, de beste platenspe ler, de beste wat dan ook, alles binnen zijn budget. En alles van een ander fabri kaat. Maar die stereo-toren met apparatuur van ver schillende merken is figuur lijk in elkaar gestort. Ver berne: „Echt slechte appa raten worden niet meer ge maakt. Maar nog steeds geldt de vuistregel dat alle componenten in een Hi-Fi- installatie van gelijke kwa liteit moeten zijn. Is één component aanzienlijk slechter, dan verknoeit die de hele keten. Het heeft dus bijvoorbeeld geen zin een heel goede versterker te kopen als de rest van de apparatuur van middelma tige kwaliteit is". Dat verklaart waarom de vraag naar complete sets aanzienlijk toenam. Op die manier kan de muzieklief hebber binnen een vast budget een installatie in huis krijgen, waarvan de componenten netjes op el- nieuwwaarde) in te ruilen. Maar nog geen twee weken later kwam van het Ameri kaanse moederconcern het verwarrende bericht dat Kodak terug zou willen in de instant-fotografie. „Een betreurenswaardig misverstand", zegt Coore- man nu. Beslist: „Er is geen sprake van dat Kodak de komende jaren nog direct- klaarcamera's gaat ontwik kelen. Wel wordt het lang zaamaan mogelijk om voor de professionele markt elektronische beeldverwer king te realiseren. Maar dat komt heel langzaam van de grond. Als je nagaat dat een gewone film dertig keer méér beeldinformatie biedt dan de allerbeste elektroni sche printer, dan zit er nog niet veel schot in. Voor consumententoepassingen zal deze techniek (waarbij de „foto" op een soort beeldplaat of compact disc digitaal wordt vastgelegd en vervolgens desgewenst ge drukt, red.) de komende decennia sowieso onbetaal baar zijn". DISC Kodak heeft er nooit een geheim van gemaakt dat er alleen maar geld bij moest in de sector direct-klaarfo- tografie. De verkopen van direct-klaarcamers's en -films maakten in de beste tijd niet meer dan één pro cent van de gehele omzet uit, en de laatste jaren ging het met de verkopen al hard bergafwaarts. Coore- man: „Traditioneel heeft Kodak zich altijd bezigge houden met simpele, een voudig te bedienen came ra's. Wat dat betreft hebben we geen pretenties. Dit jaar brengen we dan ook drie nieuwe camera's op de markt die helemaal aan dat beeld beantwoorden: vQlau- tomatisch en compact. De slag om de spiegelreflexca mera's hebben we immers al lang geleden verloren; daar heersen de Japan ners". Ironisch genoeg worden de nieuwe compactcamera's van Kodak juist in Japan - bij Chinon - gemaakt. Alleen de lens en een deel van het ontwerp zijn van Kodak. Cooreman: „De fi losofie in dit soort zaken is bij Eastman Kodak nogal veranderd. Je hoeft niet meer per se alles zelf te doen. Eerst eens uitbeste den, en dan kijken of het Uit onderzoeken is overi gens gebleken dat het aan deel van compactcamera's de afgelopen jaren in Ne derland vrij sterk is geste gen tot bijna vijftig procent van de totale verkopen (380.000 stuks per jaar). De disc-camera van Kodak, die in de VS een door slaand succes was, is in Ne derland niet echt aangesla gen; sinds 1982 zijn er maar 187.000 van ver kocht. Cooreman: „De Ne derlandse consument vraagt blijkbaar meer kwa liteit dan een discfilm kan bieden. Bovendien doet de nieuwste generatie com pactcamera's qua bedie ningsgemak niet onder voor de discs". Uit een „psycho-dynami- sche analyse van de behoef- tendynamiek van de Ne derlandse consument" - om het eenvoudig te houden - heeft Kodak af geleid dat het gros van de fotografen heldere en felle kleuren wil zien als hij zijn films van het laboratorium krijgt. Directeur van Kodak Nederland, de heer J. Jur kaar zijn afgestemd, wat betreft vormgeving én kwa liteit. Verberne: „En daar om is en blijft het jammer, dat de bijbehorende weer gevers, de boxen, in kwali teit vaak onderdoen voor de rest. Die worden meege leverd omdat de koper thuis direct resultaat wil horen. Wat dat betreft kan men beter op zoek gaan naar aparte boxen; de bijge leverde kunnen in de keu ken worden gezet". FRITS BROMBERG gens: „Kleurwaarneming is nu eenmaal een sterk sub jectieve zaak. Hoe we kleu ren zien en onthouden wordt zowel bepaald door onze ogen als onze herse nen. Het blijkt dat er een groeiende voorkeur is voor foto's met rijke, verzadigde kleuren". De bekende VR- serie kleurnegatieffilms wordt daarom dit voorjaar uitgebreid met de vijf pro cent duurdere Gold-film. Speciale remmende en ver snellende stoffen in de emulsie zorgen voor een hoger kleurcontrast, zonder dat dit ten koste gaat van de zachtere kleurtonen. Overigens denkt Kodak door zich meer te concen treren op de „gelegenheids-, functionele en traditionele fotograaf' (zestig procent van de markt) het verlies van de direct-klaarcamera's snel te kunnen inhalen. Daarbij kan een nieuwe trend in fotoland nog een belangrijke rol spelen: de opmars van het mini-labo ratorium in werkgebieden en drukke winkelstraten. Cooreman: „Op het mo ment gaat in Nederland vijftien tot twintig procent van de jaarlijks dertien mil joen kleurenrolletjes via mini-laboratoria, die de fo to's al binnen een uur klaar hebben. Als je ziet dat in een stad als Hong Kong ruim zeventig procent van de films in minilabs ver werkt wordt, kan het hier nog een hoge vlucht gaan nemen". Omdat de kwaliteit van de minilabs soms te wensen overlaat, heeft Kodak een speciaal Kwaliteitscontrole netwerk in het leven geroe pen. Laboratoria die Ko dakpapier en -chemicaliën volgens voorschriften ver werken, mogen een speciaal beeldmerk dragen. Zo wil Kodak, dat afscheid moest nemen van het direct-klaar- gebeuren, het „binnen-een- uur-klaar-fotograferen" krachtig stimuleren. PAUL KOOPMAN Aan de buitenkant lijken alle apparaten nogal op elkaar. De verschillen zitten voornamelijk aan de binnenkant.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23