PRAKTICA PRODUKT VAN 50 JAAR SPIEGELREFLEXTECHNOLOGIE X SIGMA „Een uit de hand gelopen hobby" SIGMA. NIET VOOR NIETS AAN DE TOR GSA OfIMOfölOv PRAKTICA Betaalbare Perfektie KOFFERS HANIMEX 35 MM COMPACTCAMERA'S SUNPAK AUTO 622 PRO Praktica is de meest verkochte spiegelreflexcamera in Nederland. Bijna 1 miljoen gebruikers - van jeugdige beginners tot gevorderde hobbyisten - kozen duidelijk voor Waar Voor Hun Geld. Want met Praktica hebben ze net zoveel mogelijkheden, net zoveel techniek als met vergelijkbare veel duurdere camera's. Het topmodel van Praktica de BC1 en de B100 (beide volautomaten), alsook Nederlands meest verkochte spiegel reflexcamera de MTL5B zijn verrassend laag geprijsd. Vraag om een demonstratie bij uw fotohandelaar. Praktica is betaalbare perfektie. Praktica: spiegel van 50 jaar reflex technologie. Praktica stamt uit Dresden, de bakermat van de spiegelreflextechnologie. Nieuwe ontwikkelingen op spiegelreflexgebied werden steeds in de Praktica camera's toegepast, maar altijd in nauw kontakt met fotografen en hun steeds zwaardere eisen. Synchronisatie van de flitser, prisma, automatisch diafragma, ingebouwde prismazoeker, fressnellens, ingebouwde belichtingsmeter zijn maar enkele van de belang rijke mijlpalen op weg naar de huidige perfektie. Het was Praktica, die in de 70-er jaren een groter assortiment spiegelreflexcamera's binnen ieders bereik bracht Nu, na 50 jaar spiegelreflexgeschiedenis, staat Praktica nog steeds volop in de belangstelling. Praktica MTL5 B Spiegelreflexcamera met verwisselbaar objectief. Door-de-lens lichtmeting» Standaard objectief: Pentacon 1.8/50 mm MC. Sluitertijden van 1 t/m 1/1000 sec. B. Zoeker met driedelige, diago naal geplaatste instelwig; microprismaring en mat- Flitsschoentje met mid dencon tact.» Inge bouwde zelfont spanner. Praktica BC1 Volautomatische spie gelreflexcamera, ook om- op handbediening. Standaardobjectief: Prakticar 1.8/50 mm MC met bajonetvatting. Electro- nisch gestuurde belichtingstijden van 40 -1/1000 sec. Belichtings geheugen; mogelijkheid tot belichtingscorrectie. Met speciale ("dedicated") flitser kan ook volautomatisch geflitst worden. Zoeker geeft informatie over sluiter tijden (d.m.v. LED's), diafragma, over- en onderbelichting en de paraatheid van de flitser. Aansluiting voor winder. Vergrendeling op de ontspanknop. Sigma 75-210 F3.5-4.5 zoom Lichtsterk zoomobjectief. Snelle en gemakkelijke "one-touch" bediening. Ongeëvenaarde macro opnamen. Filtermaat slechts 52 Sigma 28mm F2.8 Instelling tot 22 cm. Ideaal voor o.a. interieur opnamen, sport- en candid- fotografie. Uitstekende scherpte over het gehele beeldveld. Inclusief speciale zonnekap. Sigma 35-70F2.8-4 Zoom Grote veelzijdigheid door bereik van groothoek naar tele. Instelbaar tot 50 cm van het onderwerp. Ideaal als "standaard" objectief. "One-touch" bediening. Bijzonder handzaam (gewicht: 398 gram, lengte 77 mm). Sigma Corporation is één van de weinige échte objectieven-fabri kanten. Specialisten dus, die zich bezighouden met de vervaar diging van kwaliteits objectieven. Daarom geeft Sigma met een gerust hart 3 jaar schriftelijke garantie. Sigma objectieven zijn leverbaar met vaste vatting voor alle bekende cameramerken. Het totale programma strekt zich uit van 8 mm fisheye tot 1200 mm tele. Drie van de "bestsellers" zijn hier afgebeeld. In een aluminium koffer van GSA kunt u uw fotoappara tuur veilig, zonder kans op beschadigingen vervoeren. De koffers munten uit in kwali teit en afwerking, zijn vervaar digd uit hoogwaardig materiaal, vóórzien van verstevigde hoeken en het interieur kan f geheel op maat aan uw uitrusting i worden aange past. Er zijn diverse soorten met verschillende afmetingen; één type is zelfs in 10 verschillende kleuren leverbaar. Vraag ernaar bij uw fotohandelaar. Voor scherp en probleemloos fotograferen HANIMEX De compactcamera's van Hanimex hebben allemaal een aantal belangrijke eigenschappen gemeen: een uitgekiend ontwerp, optimaal bedieningsgemak, altijd scherpe opnamen en - niet in de laatste plaats - een bijzonder aantrekke lijke prijsstelling. Afgebeeld de 35 ES met inge bouwde flitser en eenvou dige instelling en de 35 AFX, een volauto matische camera met ,a. autofocus, programma sluiter, DX code en auto matisch filmtransport. Revolutie in flitsfotografie! 's werelds eerste flitssysteem met 7 verwisselbare flitskoppen. f0*! BBS richtgetal 50 (met q standaard flitskop) •powerratio tot 1/128 van totale lichtop brengst 5 verschillende stroombronnen dedicated mogelijk heid d.m.v. speciale flitskabel ci innniz U|tgebreid assorti- OUI IrHn® ment toebehoren .Meer informatie over Praktica, Sigma, GSA, Hanimex en Sunpak is verkrijg baar bij uw fotohandelaar of bij Orwo Foto b.v., Franciscusweg 341,1216 SL Hilversum. Titelrollen bij videofilms ontwerpen met huiscomputer De videorecorder is zo onderhand een normaal verschijnsel in de huis kamer. Een videocame ra om eigen program ma's op te nemen lijkt een logische vervolg in de reeks elektronische speeltjes. Zeker als be dacht wordt, dat de ver koop van smalfilmca mera's vrijwel stil ligt, lijkt de conclusie ge rechtvaardigd dat Ne derland op het punt staat en masse over te stappen op het videofil men. Het videofilmen opent mo gelijkheden, die met smal- filmen niet haalbaar waren. Onder meer het ter plaatse ■controleren- en desgewenst overmaken van de opna men. Een wat minder in de gaten lopende mogelijkheid is de integratie van de mi crocomputer bij het video- jfilmen. Juist nu ook de huiscomputer in steeds meer huishoudens een rol begint te spelen, lijkt het aanwenden van dit appa raat bij het videofilmen niet alleen logisch, maar ook zeer zinvol. Uit de smalfilm-periode weet ie dereen zich nog wel te her inneren dat een aardig va kantiefilmpje of de eerste stappen van de baby zoveel leuker overkomen als de film is voorzien van een begintitel. Er werden heel wat letters uit de vrije hand geschilderd. Maar ook met wrijfletters, magnetische letters en plakletters wer den allerlei trucs bedacht om de eigengemaakte film die professionele look te ge ven. De smalfilm is nu na genoeg verdwenen en daar mee lijkt de creativiteit op een laag pitje te zijn gezet. Onnodig, want juist de huiscomputer opent wegen, die voor de eenvoudige, nee zelfs de duurste smal- filmcamera voor altijd ver borgen zouden blijven. Het idee is simpel genoeg: be kend is dat de huiscompu ter op elke televisie kan worden aangesloten voor een kleurrijk beeld. Wan neer nu de computer niet rechtstreeks op de tv maar op een videorecorder wordt aangesloten, die vervolgens de beelden verder doorgeeft aan de tv, dan kunnen de beelden van de computer worden opgenomen op vi deoband. Men haalt een voudigweg de antenne-aan sluiting uit de videorecor der en daarvoor in de plaats wordt de computer op de recorder aangesloten. De rest blijft zitten zoals het zit. Alleen moet de vi deorecorder natuurlijk wor den afgestemd op het ka naal, waarop de computer „uitzendt". Meestal is dit om en nabij kanaal 36 UHF. Vanaf dit punt is het alleen nog een kwestie van het programma in de com puter inladen en vervol gens, als het gewenste beeld op de televisie verschijnt, de videorecorder op opne men zetten. Voor vrijwel alle merken computers is software in de handel waarmee fraaie te keningen op het scherm kunnen worden gemaakt. Maar ook teksten zijn na tuurlijk mogelijk, of een combinatie daarvan. Daar naast zijn er talrijke spelle tjes, die met een aantal beelden beginnen die een soort gebruiksaanwijzing zijn. Meestal gaat het om basic-programma's, waar van de tekstinhoud van de boodschap die op het scherm komt, vrij eenvou dig kan worden aangepast aan het doel. Uiteraard kan men ook zelf een compu terprogramma speciaal voor dit doel schrijven. Wie daarnaast documentai re-videofilms opneemt, kan, als hij daarvoor de software in huis heeft, zijn opnamen verluchtigen met kleurrijke grafieken en dia grammen, waardoor een dergelijke videofilm sterk aan overtuigingskracht zal winnen. Of wat te denken van het elektronische equi valent van de telex: de let ters, die zeer flitsend op het scherm verschijnen om een spannende episode in de rolprent te beklemtonen. De mogelijkheden zijn vrij wel onbeperkt, de enige li miet lijkt de creativiteit van de videomaker LUUP VAN DER HAM DONDERDAG 29 MEI 1986 ftzidóeGoirumt LEIDEN - Wat zo'n drie jaar geleden met anderhalve speakerbox, een paar microfoons en een klein mengpaneel- tje als hobby begon, is inmiddels uitgegroeid tot een professioneel PA-verhuurbedrijf dat de beschikking heeft over een geluidsinstalla tie met een vermogen van 5000 Watt en een lichtset van 24.000 Watt. Dick Möller is de eigenaar en geluidstech nicus van het Leider- dorpse bedrijf DDH Prof. Geluid. Hij wordt al vanaf de oprichting bijgestaan door Ted Berk, die het geluid op het podium regelt en Adrie Walen doet sinds kort het licht. Voor pop- en ook wel jazz- groepen is „PA" de aandui ding voor een geluidsinstal latie, die de muziek in een zaal versterkt. Het PA-ver- huurbedrijf uit Leiderdorp zorgt dus voor de geluids versterking tijdens de op tredens van bands. Met een mengtafel in de zaal wordt het geluid van de groep in juiste proporties gemixed. Op het podium is ook een mengpaneel dat het geluid via monitorboxen regejt opdat de optredende muzi kanten ook hun eigen ge luid kunnen horen. Door middel van allerlei randap paratuur zoals galm en echo kan de muziek verder nog beïnvloed worden. „Dat PA-installaties over zoveel vermogen beschik ken betekent niet dat ook het geluid verschrikkelijk hard is", zegt Dick Möller. „Om bijvoorbeeld een ar tiest, die na afloop zijn pu bliek bedankt, boven het applaudiserende publiek uit te kunnen laten komen, is zeker 10.000 Watt nodig. Dat lijkt heel wat, maar 100 Watt is maar twee keer zo hard als 10 Watt en 1000 Watt is dus maar twee keer zo luid als 100 Watt. Met meer vermogen kan het geluid dynamischer worden. Kleine zalen heb ben uiteraard een kleine PA nodig, maar de PA bij het optreden van Bruce Springsteen in de Kuip be schikte over 100 Carvers van 1200 Watt per stuk. Dus bij elkaar meer dan 100.000 Watt. Mijn PA heeft maar twee Carvers DICK MÖLLER VAN DDH PROF. GELUID: voor het laag/mid-gebied". „Het bedrijf is eigenlijk een uit de hand gelopen hob by", zegt Dick Möller. „Ik speelde basgitaar in diverse bands, maar al snel be moeide ik mij meer met het geluid dan dat ik speel de. Als hi-fi-freak was ik thuis altijd al bezig geweest met het zoeken naar een steeds beter geluid en dat deed ik ook in die band. Ik stopte dus maar met bassen en ging het geluid regelen voor de wat meer bekende Leidse amateurbands. Dan koop je er steeds meer ap paratuur bij en dat is toen een beetje uit de hand gelo pen", aldus Dick Möller. VERWEND Veel bands ontkomen er niet meer aan om zonder goede licht- en geluidsin stallatie op te treden. Het is voor de muzikanten zelf echter een onmogelijke zaak geworden om hier voor investeringen te doen en daarom wordt tegen woordig alles gehuurd. Dick: „Het publiek is zo verwend door de hi-fi-ap- paratuur, de tv en de disco dat het niet meer geaccep teerd wordt als een band zonder behoorlijke installa tie optreedt. Om een plaats op de PA-markt te kunnen veroveren moet je dus als verhuurbedrijf zorgen dat er kwaliteit en service gebo den wordt. Daarom is het zaak dat je steeds weer in vesteert en van alle ontwik kelingen op de hoogte blijft. Praten met collega's en veel lezen is daarom be langrijk. Maar je moet ook fealing voor de zaak heb ben. Een goede geluidstech nicus word je niet door veel te lezen, maar dooi heel vaak het geluid te re gelen en veel af te kijken bij andere goede mixers". Hoewel het ideale geluid natuurlijk nooit te bereiken is, blijft Dick Möller daar toch naar streven. „Ik wil een perfecte goed overzich telijke installatie, die even tueel makkelijk te vergro ten of te verkleinen is, zon der dat de kwaliteit daarbij geweld wordt aangedaan. Ik heb dus voorlopig geen am bities om bijvoorbeeld meerdere PA-sets op de wèg te hebben. Mijn grote voorbeeld in de PA-wereld is dus niet een Ampco of Focus, die vooral in kwan titeit denken, maar een SMP uit Rotterdam, waar van de eigenaar ook een perfectionist is", aldus Dick. VOORKEUR Een echte voorkeur voor een bepaalde muzieksoort heeft de eigenaar van het Leiderdorpse bedrijf niet. Dick: „Als een band een beetje kan spelen, vind ik in principe alles leuk, voor al ook door het verschil in publiek. Zo kun je op vrij dagavond tussen de zoge naamde „randgroepjonge ren" staan en zaterdags het geluid regelen bij een gala avond van een studenten vereniging. Wel kan het soms moeilijk zijn om je als geluidsfreak te vereen zelvigen met bands die er juist op uit zijn om een zo smerig mogelijk geluid te produceren, zoals sommige garagerock- of speed-metal- groepen. Het liefst doe ik het geluid voor een grote band met blazers, percussie en zangeressen enzo. Een lekker vol podium, daar houd ik van. Dan heb je tenminste iets te doen bij het mixen. En als de akoe stiek van de zaal dan ook nog goed is en het publiek gaat uit zijn bol, dan kan voor mij de avond niet meer stuk". SYLVIA VAN LEEUWEN Ted Berk, Adrie Walen en Dick Möller (vlnr) bij mengpaneel en effectenrack.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 22