Fiat Cr oma maakt goede kans in hogere klasse Interstate creëert Skoda Elan ■AUTO VAKANTIEBEURT: GEEF HEM ZELF Nieuwe „katte-ogen" moeten automobilist wakker schudden „Hondehokken moeten van vrachtwagencabine af!" CckLc Souoant DONDERDAG 29 MEI 1986 PAGIN5( „Topsleepers" heten de kappen boven op de cabines van nieuwe vrachtwagens. „Levensgevaarlijke dingen", vinden vrijwel alle vrachtwagenchauffeurs. Ze zouden moeten worden verboden. De bedoeling van die topsleepers is, dat de bijrijder daarin slaapt ter wijl zijn collega de vrachtwagen bestuurt. Maar de chauffeurs zeg gen niet (meer) te durven klagen uit angst voor ontslag. Dat was voor zeventien vrouwen van vrachtwagenchauffeurs uit het gehele land onlangs het sein zélf in actie te komen. Met spandoeken gewa pend togen ze naar Den Haag om staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer) in hun grote zorgen te laten delen. De 38-jarige Els Grac- zyk is één van die ongeruste chauffeursvrouwen. Ford kan reddende en^ worden vooi* DE Alfa Romeo?* De vorige week door hetfzej rikaanse automobiele» Ford getoonde bereidhe| een belang te nemen inft Romeo lijkt de mogelijker bieden de noodlijdende^ aanse autofabrikant einji uit de problemen te hal® moedermaatschappij varfe Romeo, de staatshoudsteii, schappij IRI, is er de afgtj jaren ondanks twee strajka plannen en enkele kapitjett jecties niet in geslaagd ij derneming ook maar bijfcrt dering in een financieel èeg de positie te brengen, ak In de afgelopen drie jaartpl; Alfa Romeo in totaal ruifce miljoen gulden verga waarvan 360 miljoen gulf>g< 1985. Sinds het begin vfr t jaren zeventig heeft de ^in; neming slechts eenmaajtji positief jaarresultaat gefct* te weten in 1980. De hootou zaak daarvan lag bij de ij u geopende fabriek in Porjen no d'Arco bij Napels. d»te nooit winstgevend heeste draaid. De Italiaanse rej 7 heeft de bouw van de ffcel indertijd doorgedrukt deli industriële ontwikkeling, het zuiden van het land vorderen. In Pomigliano d'Arco gonnen met de produktf auto's met een kleine ciif inhoud. Dit betekend! Alfa Romeo. traditione| specialiseerd in duurdere modellen, gaan concurreren met 1 kanten als Fiat, Renaf Volkswagen, die een tere uitgangspositie Het gevolg was dat AlP meo nooit het beoogd^1 duktieniveau heeft gehaM® Daar kwam nog bij datf02 1979 begonnen samenwfJ met het Japanse concerP san op een volledig fii)'i uitgelopen. Deze same^ king was erop gericht in1 Italië met carrosserieëU. Nissan jaarlijks ten minw tigduizend auto's van hi del Arna te producere aantal is nooit gehaald, jaar liepen er nog maa duizend Arna's van de Enkele dagen geleden Alfa de samenwerkii reenkomst met Nissai lengd. Dit moet de Ita onderneming cfe mogel bieden in plaats van d pende Arna-produktie tienduizend lichte terr gens per jaar te bouwei dit plan ziet er echter n veelbelovend uit. Nieuw model Onder deze omstandig kan de mogelijke bere van Ford om in Pom; d'Arco naast de Alfa I nieuw model van de h laten lopen beslissent voor de toekomst van Al meo. Autodeskundigen laan wijzen in dit verbi de mogelijkheid van gel lijke ontwikkeling en i van een sportieve versi een bestaand Ford-mot de Alfa-fabriek in Nod lië, in Arese bij Milaan] rekening gehouden mi breiding van het aanbot grotere cilinderklassen. Deskundigen zijn het eens dat er voor zulke, over de hele wereld goI j zetmogelijkheden zijn geldt niet in de laatste voor de Amerikaanse i waar Alfa Romeo vorf slechts 4500 auto's van 1 dellen Spider en Rodst de man wist te brengé toegang tot het dealer-r- 1 Ford zou de Italiaanse! neming veel betere vé mogelijkheden krijgen. Agnelli Alfa Romeo heeft op he blik in Noord- en Zuil een totale produktieca; van 400.000 auto's per ja rig jaar werden echter' 175.000 wagens ve waarvan 113.000 stuks il land. In Nederland niet meer dan 3700 auto zet, slechts 0,75 procent markt. Alfa Romeo stre naar de produktie en c koop te vergroten tot stuks dit jaar en 240 1989. Als het inderdaai tot samenwerking me zal het laatstgenoemde cijfer mogelijk fors o\ moeten worden herzier Voor Ford betekent de dering tot Alfa Ron tweede poging om op aanse markt vaste voet! gen als producent. De dateert van de jaren Toen bood het Ameri concern aan de in ee: verkerende fabrikant I ni te kopen. Dit vooi werd echter geblokkee de fascistische leider Mussolini, vooral op ai van Fiat-oprichter G Agnelli. Diens klein» huidige Fiat-topman Agnelli, lijkt minderL kingen te hebben. H klaarde deze week te*- dat deelneming van I vertegenwoordiger van' zonde particuliere 1 leven is te prefereren nartiipebonden staatsecL Fiat heeft het druk, want het is weer het meest ver kochte merk in Europa geworden. Het nieuwe model Croma kan daar aan nog verder bijdragen, want het moet vooral op de markt van zakenauto's goed concurreren en op die markt valt juist flink wat te verkopen. Daarbij richt Fiat zich dan ook nog op het laagst geprijs de deel van de luxe-klas se om het hogere deel aan de Lancia Thema over te laten. Echt duidelijk op elkaar lijken doen die ge zamenlijk ontwikkelde modellen van Saab, Fiat en Lancia niet. Elk heeft zijn eigen karakter: de Saab een echte vijfdeurs- met-schuine-achterkant, de Lancia een klassieke vierdeurs sedan, de Fiat een vijfdeurs model met een kort „kontje" eraan. Alleen als je de portieren van al die modellen be kijkt is er plots een tref fende gelijkenis in vorm. Begin deze maand is de Skoda Elan op de markt ge bracht. De bekende Delftse onderneming Interstate heeft dit aktiemodel ge creëerd op basis van het Skoda 120L-model. De aan gebrachte extra's zijn: dak spoiler achterop, frontspoi ler met breedstralers inge bouwd, raamlijsten en mid denstijl zwart, speciale be kledinghoezen en een spe ciaal ontworpen striping. De prijs van de Elan is f 12.250. Tegenover de prijs van 11.295 voor de gewone 120L betekent-deze prijs dat de extra uitrusting tegen kostprijs is doorberekend. Actuele LPG-gids voor Europa Vlak voor de grote vakantie is de nieuwe LPG- gids voor Europa uitgekomen, waarin de aller laatste veranderingen zijn opgenomen. Zeer in grijpende wijzigingen vonden plaats in West- Duitsland, waar 130 LPG-stations werden ge sloten, waarvan negentien in de directe omge ving van de Autobahnen. Ook gelden er andere openingstijden. In Groot-Brittannië gingen vijf tig LPG-stations dicht en ook Oostenrijk moet met minder doen. In Frankrijk (gewijzigde ope ningstijden), Zwitserland, Italië en Joegoslavië is sprake van verbeterde LPG-tankmogelijkhe- den. De nieuwe LPG-gids, waarin ook veel tips en adviezen zijn opgenomen, is verkrijgbaar bij een groot aantal LPG-tankstations en bij alle kantoren van de ANWB. LPG, gids voor Europa 1986. Uitg. Remarca- Someren. Prijs: ƒ7,50. De Consumentengids van juni waarschuwt de automobilist voor onnodige vakarr beurten, die door garages worden gepropageerd. Een goeu onderhouden auto heeft voor de va kantie geen speciale beurt nodig, ook al valt er tussen de winter en de zomervakantie wel wat aan de auto te sleute len. Maar dat kan de automobilist vaak zelf. De Consumentenbond wijst niet alleen op haar pas versche nen actiewijzer „Auto-onderhoud" (80 pagina's over het uit zoeken van een goede garage en het formuleren van een goede garage-opdracht), maar de bond geeft ook aan wat de autorijder zelf kan doen: een goede poetsbeurt, schoonma ken van de onderzijde, inspectie onder de rubbermat. ver versing motorolie, luchtfilter in de zomerstand. bougies in specteren, evt. schoonmaken en afstellen, accu zo nodig bij vullen, koel- en remvloeistof controleren, bandencontrole, controle van spanning V-snaar en controle ruitewissers. De Fiat is in buitenmaten iets kleiner dan zijn Saab/Lancia tegenhangers, doch oogt zeker fors. Maar vooral: niet als een wat opgeblazen middenklas ser, zoals dat het geval was bij de 125, 132 en daaruit voort gekomen Argenta die mede daardoor nooit veel erken ning vonden in de „betere klasse". De naam van de Cro ma wordt voor Nederland niet veranderd om associatie met braadvet te voorkomen. De auto oogt zowel van buiten als van binnen niet meteen luxueus, doch laat gauw mer ken wel degelijk in de hogere klassen thuis te horen. Het ruimte-aanbod laat nauwe lijks te wensen over. Het dashboard is rijk voorzien van meters die alle goed zijn af te lezen. De voorstoelen zijn be hoorlijk diep geprofileerd en geven dus goede steun, de achterbank biedt op dat punt iets minder, doch er zijn wel vier goed verstelbare hoofd steunen. Met het rijcomfort is het al evenzeer dik voor el kaar. De vering is comforta bel (alleen de Turbo is wel stevig geveerd), er is opmer kelijk weinig motorgeluid en windgeruis. September In Italië wordt de Croma al aardig verkocht, konden we ter plekke vaststellen, in Ne derland zijn we pas vanaf sep tember aan de beurt. Er ko men dan vijf versies met ver schillende motoren, de uitrus- tingsomvang is gekoppeld aan de motorisering en kent in principe drie niveaus. De een voudigste versies zijn de 2000 CHT benzineversie en de 2500 diesel, die nog wel stuurbe krachtiging, twee buitenspie gels en een wisser achterop hebben doch geen verdere luxe. Dan krijgen we de 2000 IE en 2500 Turbodiesel, die ook elektrisch bediende voorpor tier-ruiten en centrale deur vergrendeling meekrijgen. Topmodel is dan de 2000 Tur bo IE, die bijvoorbeeld ook elektrisch bediende zijruiten achter heeft. De meeste moto ren vertonen grote gelijkenis met wat de Lancia Thema biedt. Balansassen zoals in de Lancia's past Fiat echter niet toe; de turbo-benzinemotor is iets minder krachtig en kent geen „overboost" voor extra trekkracht zoals bij Lancia. Niettemin is die Croma Turbo nog snel genoeg: een beloofde De Fiat Croma wordt in september in Nederland verwacht. top van 210 km/h bleek prak tisch goed haalbaar. Wat Lan cia weer niet heeft is de CHT- motor van twee liter, goed voor 66 kW/90 pk en waar schijnlijk bepaald niet de minst aantrekkelijke motori sering voor de Croma. De af korting staat voor Controlled High Turbulence, oftewel een systeem dat zorgt voor betere werveling van het lucht/ brandstofmengsel. Dat meng sel wordt daardoor homoge ner, verbrandt beter en dat betekent meer trekkracht en een lager verbruik. Daarvoor zorgt een tweedelig inlaatka- naal met een dunne leiding en een dikke waarin een klep zit. De tweeliter CHT is vol gens ECE-cijfers zuiniger dan de 1600 die in Italië ook nog op het programma staat. Hij zou gemiddeld weieens 1:12 kunnen lopen. Niet alleen de vering, maar ook het overige weggedrag gaf geen enkele reden tot kla gen. De vier schijfremmen doen hun werk goed, de we- gligging is goedmoedig en de besturing werkt aangenaam gevoelig en direkt. Slechts in -rechtuit-stand zou die bestu ring iets preciezer mogen, doch dat merk je pas bij hoge snelheid (daar zit je gauw, want ook de turbodiesel liep al 180 km/h op de teller). Toch houden we wel kritiek over. De ventilatie is onvol doende, zo bleek al bij niet eens erg warm, zij het wel nogal vochtig weer. De afwer king was ook niet vlekkeloos. getuige loslatende panelen on deraan het dashboard. Vooral dat laatste mag natuurlijk niet in een hoge klasse die tevens zeer fel bevochten wordt. Als grootste concurrent lijkt de zeer succesvolle Renault 25 naar voren te komen, waarop Fiat zich ook richt met de prijzen. Die zijn nog niet defi nitief vastgesteld, totdat de werkelijke levering op gang komt. Maar men wilde wel kwijt wat de Croma zou kos ten als hij nu in ons land gele verd kon worden. Het begint dan met ƒ34.000,- voor de 2000 CHT en loopt op tot 46.750,- voor de 2000 Turbo. De beide dieselversies zouden respectievelijk achtendertig en vijfenveertig mille (Turbo D) kosten. Een veilig stuk on der de Lancia Thema dus, en een beetje onder de prijzen van vergelijkbare Renault 25- typen. Alleen de prijs van het goedkoopste model valt iets tegen; dit doet vermoeden dat Fiat nog ruimte wil laten voor vervangers van de Ritmo- en Regata-serie die wat duurder worden dan de huidige serie. Het staat in ieder geval als een paal boven water dat Fiat met deze Croma een aanzien lijk betere kans maakt in de hogere klasse dan met eerdere pogingen in die richting, waarbij er steeds een te gering verschil met de middenklasse Fiats te noteren viel. Tussen Croma en Argenta bestaat be paald een wereld van ver schil. PETER FOKKER Op een deel van de snelweg Hengelo-Amsterdam (Al) neemt Rijkswaterstaat de ko mende drie jaar een proef met een moderne versie van de al oude 'katte-ogen'. Over een lengte van zes kilometer zijn op de middenstreep en op bei de zijmarkeringen van de weg deze kleine reflectoren aange bracht. Na (en tijdens) die proefperiode onderzoekt Rijks waterstaat intern, en met ge richte vragen aan weggebrui kers, het effect van de reflec toren. De nieuwe reflectoren, die vorig jaar ook als proef zijn aangebracht op de A4 bij Lei den, moeten met name onder slechte weersomstandigheden de wegmarkering verduidelij ken. Woordvoerder Van der Laak van Rijkswaterstaat in Henge lo zegt over de nieuwe reflec toren: „De vroegere katte-o gen waren moeilijk in het on derhoud. Ze zaten in een gie tijzeren mal die helemaal ver wijderd moest worden bij weg werkzaamheden. Nu is daar iets op gevonden met nieuwe reflectoren van twee centime ter hoog en tien centimeter breed. Het verkeer kan daar gewoon overheen rijden". Door de hoogte van de reflec toren wordt het probleem om zeild dat de wegmarkering bij hevige regenval niet meer zichtbaar is. „De reflector zit boven die waterfilm". Van der Laak verwacht dat de aangebrachte reflectoren ook een oplossing bieden voor het overschrijden van de zogehe ten kantstreep:. „Mensen rij den nogal eens over een deel van de vluchtstrook. Dat ge beurt "bijvoorbeeld 'als men even de radio aanzet of een sigaretje draait. Autobestuur ders zien die zijstreep nu beter en als men over de reflectoren rijdt, wordt de bestuurder min of meer wakker geschud. Je merkt eerder dat je over de kantstreep zit". VROUWEN KOMEN VOOR CHAUFFEURS OP: Aan de wand van haar woon kamer hangt deze (vertaalde) tekst van de Russische dichte res Jana Beranova: „Als nie mand naar niemand luistert, vallen er doden in plaats van woorden". Els Graczyk uit De venter, vrouw van een vracht wagenchauffeur, wil dat er wordt geluisterd, want anders,- vreest zij. vallen er inderdaad doden. „Die topsleepers op de chauffeurscabines zijn levens gevaarlijke hondehokken. In Duitsland zijn er twee doden gevallen, toen bij ongelukken de topsleeper als een projectiel van de cabine losschoot. In een ander geval kwam een slapen de bijrijder door brand om het leven". Graczyk, dochter van een Poolse bevriider. vervolgt: „Die topsleepers zijn in Zwe den, althans voor Zweedse chauffeurs, verboden. Dat is heel begrijpelijk, want er kle ven grote bezwaren aan die dingen. Ze zitten bijvoorbeeld maar met een paar schroeven vast. Er hoeft maar dat te ge beuren, of die kunststof kap vliegt er af, met de slapende bijrijder en al. Verder zijn ze 's winters bar koud en 's zomers bloedheet. En als het regent doet de bijrijder door het helse lawaai geen oog dicht, terwijl hij zijn slaap juist zo nodig heeft om daarna veilig te kun nen rijden". „Je zult aan claustrofobie lij den. Nou ja, als je geen last van engtevrees hebt, dan loop je die in die benauwde honde- hnkkpn wa1 nn z^npmen ip ook wel „doodskisten" of „Premie A-woningen". Zo'n topsleeper is nog veel kleiner dan het stapelbed dat de chauffeurs tot nu toe gewend zijn. Nou moet ik er direct bij zeggen (om geen verkeerd beeld te wekken), dat mijn man een goede vrachtwagen van de baas heeft. Maar de klachten van chauffeurs zijn legio. Zouden ze weigeren met zo'n combinatie de Weg op te gaan, dan is dat werkweige- ring en kunnen ze op staande voet worden ontslagen. Maar is het écht werkweigering als je bang bent je leven op het spel te zetten? Ik vind beslist van niet. Toen de DAF-fabrie- ken die dingen bouwden, gin gen ze er van uit dat de tops- leener slechts zou worden ge bruikt als de vrachtwagen stil stond. Nou, het is intussen ge bleken dat dat niet het geval is. Maar ja, de meeste werkge vers willen geen controle. Daarom trekken wij aan de bel, want we willen niet vroegtijdig weduwe worden. Zo zit dat. Een vrachtwagen chauffeur heeft het al moeilijk genoeg. Die gaat gemiddeld maar vijftien jaren mee". „Door de slaapcabine achter de bestuurdersstoel weg te la ten, ontstaat er meer ruimte in de laadbak. Dus kan er meer lading worden meegenomen en dat brengt geld op. Maar dat gaat dan wel ten koste van de chauffeur. Dat vinden we nou het toppunt van de heden daagse slavernij. Er is op dat komst. Wij vrouwen zijn geen lid van de Vervoersbond FNV, maar we krijgen wel heel veel steun van de bond. Bovendien, de chauffeurs kunnen heel moeilijk in actie komen, want ze zitten immers dagelijks op de weg. Wij volgden met z'n zeventienen een cursus van de FNV in Lunteren. Toen gin gen ons de ogen open. Toen hoorden we, aan de hand van cijfers, dat het ziekteverzuim onder chauffeurs heel hoog is. Dat ze veel rugklachten heb ben en dat een deel zelfs zenu winzinkingen kent. Dus is deze opsleeper-kwestie nog maar het topje van de ijsberg. Daarom zijn we naar staatsse cretaris Scherpenhuizen ge stapt", besluit Els Graczyk. ROB BTR7.A Pony XP ook in Sedan-uitvoering Hyundai Pony XP Sedan Importeur Greenib Car intro duceert in Nederland de Hy undai Pony XP Sedan, een 17.5 cm langere versie van de vijfdeurs Pony XP, die hier eind vorig jaar werd uitge bracht. De Sedan onderscheidt zich behalve door de afmetin gen o.a. door een andere grill en een deels hoger specifica tieniveau van de vijfdeurs Pony (die volgende maand ook als „Van" wordt geleverd). De Sedan kost slechts 500 gulden meer. De prijslijst begint met de Hyundai XP Sedan 1.3 LE met katalysator (f 16.995,-) en loopt door tot de 1500 GLS au tomatic.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16