onge tuinders vrezen ;evolgen automatisering Je hebt hier ook invloed >p andere portefeuilles" Paardenmarkt zet Rijnsburg weer op zijn kop Zoeterwoude wil helft kosten reiniging grond Nassaulaan betalen EN OMGEVING SteidóeQowtanl DONDERDAG 29 MEI 1986 PAGINA 15 hviteiten van Warmunda tMOND Handbalvereniging Warmunda de komende week het vijftig-jarig bestaan ^handbal in Nederland met een reeks van Jteiten. Een greep uit de activiteiten: zon- iS(tomen de beste handballers van Nederland (Warmond om in sportpark Overbosch om 'uur een demonstratiewedstrijd te spelen. ^dag wordt vanaf 18.30 uur in het Park in uihheim een sponsorloop gehouden. Er v» gelopen voor 1 cent per meter en dfe op- jst is voor de gehandicaptensport afdeling pstreek. Woensdag vindt er een scholie- ïoJernooi plaats met 6 teams die zijn samen- isjd uit leerlingen van de beide Warmondse ie(cholen. Het toernooi wordt gehouden van Xt 16.30 uur in het sportpark Overbosch. kjdagavond is er op en rond de handbalvel- ïi het sportpa uit Leiden. Lissese sportclubs houden manifestatie LISSE Sportclubs in Lisse willen op 23 en 24 augustus een „Sport-Doe"-manifestatie organiseren. In het kader van de landelijke actie „Sport, zelfs ik doe het" zullen minstens vijftien verenigingen tijdens die dagen de deuren van hun accommodatie open zetten om belangstellenden te laten ken nismaken met de vereniging en de sport. Het gaat daarbij om zowel de binnen- als bui tensportverenigingen. Op zon dag 24 augustus wordt er bo vendien een mini-triathlon ge houden. Een werkgroep van de Sportraad buigt zich mo menteel over een programma. Fietstocht voor ouderen NOORDWIJK De Fiets- commissie van de Katholieke Bond van Ouderen te Noord- wijk houdt dinsdag 3 juni haar eerste fietstocht. Men start 's morgens om half tien vanaf Huize St. Jeroen ingang Wil- helminastraat. De totale af stand, die men gaat rijden be draagt ongeveer 20 kilometer. Halverwege worden de deel nemers ontvangen in het Be jaardencentrum Puik en Dam te Noordwijkerhout. De com missie rekent op een grote op komst. De kosten bedragen 1,-. Men kan zich vandaag opgeven tussen 18 en 20 uur, telefoonnummer: 16388. Autostoelen gestolen LEIDSCHENDAM Dieven hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een auto van twee voorstoelen ontdaan. De eigenaar van het voertuig had zijn auto de vorige avond bij zijn woning aan de burgemeester C. van Necklaan ge parkeerd, maar vond deze de volgende och tend zonder stoelen te rug. Er zijn geen spo ren van braak aange troffen. De daders zijn spoorloos. Inbrekers betrapt WASSENAAR Twee Hagenaars van 24 en 25 jaar zijn vannacht op heterdaad be trapt bij een inbraak in een radio- en tele visiezaak. De twee inbrekers kwamen door een niet goed afgesloten achterdeur het pand aan de Langstraat binnen en doorzochten de berging van de winkel. Daarbij werden zij gehoord door de buren die de politie waarschuwden. Deze wist de daders in de kraag te vatten voordat zij hun slag konden slaan. Ruiten beschoten ALPHEN AAN DEN RIJN Het Ash ram College aan het Marsdiep in Alphen is in de afgelopen weken beschoten met een luchtbuks. Gisteren werd ontdekt dat 15 ruiten waren ingeschoten. De schade bedraagt omstreeks 3500 gulden. Meisje (5) gewond HAZERSWOUDE Een 5-jarige meisje uit Hazerswoude is gister middag gewond ge raakt bij een botsing met een bromfietser. Het ongeluk gebeurde op de Joseph Haydn- laan in Hazerswoude. Het meisje stak plotse ling de rijweg over. De bromfietser, een inwo ner van Hazerswoude, kon haar niet meer ontwijken. Het meisje is met een scheur in haar kaak en kapotte tanden overgebracht naar ziekenhuis Rij noord. Kleuter gewond HAZERSWOUDE Een 5 jaar oud meisje is gister avond gewond ge raakt toen zij op de fiets werd aange reden door een bromfietser. Het ongeval gebeurde om half zeven op de J. Haydnlaan. Het meisje moest met verwondingen aan het hoofd naar het Rijnoord Zie kenhuis in Alphen worden gebracht. Boete voor 19 automobilisten LEIDSCHENDAM Bij een snelheidscontrole op de Oude Trambaan in Leidschendam, heeft de politie gistermiddag negentien automobilisten be boet. De hoogst gemeten snelheid was 84 kilometer per uur, terwijl de maximum toegestane snelheid daar 50 kilometer per uur is. De poli tie heeft van 13.00 tot 15.00 uur gecontroleerd. De politie heeft de laatste weken vaker snelheidscontroles gehouden. Men wil daar de vaak hoge snelheden van het verkeer op de doorgaande wegen in Leidschendam drukken. DEN/WAGENINGEN el jonge tuinders zijn voor de gevolgen e automatisering in lastuinbouw. Zij vre- als gevolg van de oor benodigde inves- een schaalver- ig van de bestaande ijven, waardoor in njaar 2000 veertig pro van de bedrijven zal kfgevallen. de hoge investeringskos- gr vierkante meter zullen bngeren niet in staat zijn □ëdrijf over te nemen of te >fien. Dat is de mening de Werkgroep Glastuin- die met steun van de dschapswinkel in Wage- n onderzoek heeft laten ïhten naar de gevolgen de automatisering. De adjroep is een overlegor- dawaarin de jongerenorga- )0£s van de drie Centrale Landbouworganisaties in Noord- en Zuid-Holland sa menwerken, De brochure met de resultaten van het onder zoek is gisteren overhandigd aan voorzitter M. Varekamp van het Landbouwschap. Produktieverhoging De automatisering vindt op drie gebieden plaats: in de teelttechnische processen, in het management en in de in formatievoorziening. Bij de procesautomatisering gaat het onder meer om sorteren en transporteren van de produk- ten en het regelen van het kli maat in de kassen. Doel is het verhogen van de produktie en verbetering van de kwaliteit. De apparaten nemen een deel van het handwerk over, waar door de moderne bedrijven meer op fabrieken gaan lijken, aldus de werkgroep. Bij het management gaat het om bedrijfsregistratie, plan ning, begroting en boekhou ding. Ook kan de computer bestrijdingsadviezen geven en werkschema's maken. De in formatie-automatisering richt zich op koppeling van de com puter op het bedrijf met bij voorbeeld die van de veiling, bank en boekhoudbureau voor het doorgeven en verwerken van gegevens. De werkgroep meent dat door automatisering het onderne merschap van de tuinder kan verbeteren. Deze moet dan wel goed op de veranderende situatie inspelen en een daar voor geschikte opleiding heb ben. Bovendien zijn lang niet alle gegevens op te slaan. Een ander risico ziet het in de in formatiesfeer. Gegevens ko men buiten het bedrijf en de bank zou die bijvoorbeeld kunnen gebruiken bij het be oordelen van een kredietaan vraag. De werkgroep vindt daarom dat koppeling niet ten koste mag gaan van de per soonlijke levenssfeer. Eentoniger Een ander nadeel is dat de au tomatisering het werk eento niger maakt, zowel voor de ondernemer, zijn meewerken de familieleden als het perso neel. De tuinder zal volgens de werkgroep moeten zorgen voor afwisseling in het werk. Hij zal de tijd moeten nemen om zijn medewerkers aan de nieuwe omstandigheden te la ten wennen om te voorkomen dat er een kloof ontstaat. Ove rigens verwacht de werkgroep niet dat automatisering tot vermindering van werkgele genheid leidt, wel tot een ver schuiving. Vooral de toeleve rende industrie zal daarvan profiteren. De werkgroep vindt de schaal vergroting die nodig is om de noodzakelijke investeringen in automatisering te kunnen doen een slechte ontwikkeling. Het is een slechte zaak dat grotere bedrijven daardoor hun voorsprong op kleine kunnen vergroten. Middelgro te en kleine bedrijven met perspectieven moeten worden gestimuleerd door te gaan. Spaarregeling Kleine tuinders zouden moe ten worden aangemoedigd ge zamenlijk apparatuur aan te schaffen, zodat ook zij van de automatisering kunnen profi teren. Door het instellen van een speciale spaarregeling zou den jonge tuinders in staat moeten worden gesteld hun ei gen vermogen te versterken. De overheid zou moeten bij springen door bij overname van een bedrijf een kredietga rantie af te geven. Aan de andere kant bepleit de werkgroep samenwerking van de betrokken organisaties en leveranciers, zowel voor de apparatuur (hardware) als de programma's (software). Daar bij moet het rekening houden met de wensen van de tuin ders voorop staan. Bovendien kunnen zonder extra kosten de systemen worden gekop peld. h RIA HIETKAMP (PVDA EERSTE VROUWELIJKE WETHOUDER IN KATWIJK ITWIJK Ria Hiet- t ^ip zal de geschiedenis b| gaan als de eerste gjuwelijke wethouder ?lij Katwijk. Een andere merkelijke zaak: haar n tij, de PvdA, werkt in college samen met A en SGP. Met name vJaatste partij lijkt lan- ii ijk gezien de tegenpool da de socialisten, maar 1981 was er een uitste lde samenwerking tus- dezelfde partijen in re] Katwijkse college, nih blijft het een op- orrkelijk feit dat een Je,uwelijke socialiste en, iraard, mannelijke e(jtkundig gereformeer ds! constructief samen- herken. Hietkamp vindt is dat er duidelijke gramma-overeen- nsten zijn tussen beide tijen op het gebied i huisvesting en sociale agstukken. „Deze za- ijke relatie biedt per- Ïtief", aldu? Hiet- p, die sinds 1978 in aad zit. CDA, met tien van de 25 ?n|s de grootste partij in laivijk, neemt haast traditie- agpuw het voortouw bij de akigevorming als de verkie- )0tn achter de rug zijn. Na- 7 ide laatste vijf jaar het ,fa^ met drie wethouders lin'vertegenwoordigd was in je College, wilde men nu een jjiegelingscollege vormen. I ude avond van de verkie- naar vier was gedaald en 'vdA spectaculair had ge nen en zich verdubbelde ?gher zetels. Het CDA bleef n ien staan. u)camp maakte dus in april itn entree in het college. li collegiaal bestuur", al- »oi| Hietkamp. „Concreet ilajt dat in dat je alles gele- t (jinoet hebben, wil je mee )a<fien oordelen over de aan- j^enheden, die in een an- pgj portefeuille zitten. Tij- or> de collegevergaderingen Insdagmorgen komen alle jrwerpen aan de orde Jröver discussie nodig is. neze manier heb je ook in- t1 op andere portefeuilles, het is het streven van el 1 college zoveel mogelijk /eIinstemming van alle le- cfcesluiten te nemen", ch iravust n.,(eboorte van haar kinde^- 31Jfriaakte de uit de Achter- 1 afkomstige Hietkamp jaSek bewust. Ze ging zich Katwijks wethouder Ria Hietkamp: „Ik blijf in eerste instantie PvdA-wethouder, alhoewel ik na tuurlijk rekening houd met bepaalde wensen van de niet-confessionele partijen". verantwoordelijk voelen, iets dat zich verder uitbreidde dan alleen het eigen gezin. Sinds 1971 is ze lid van de PvdA. In de periode tot aan 1978 be kleedde ze diverse functies in het bestuurlijke apparaat van de plaatselijke afdeling. In 1978 kwam ze in de raad. In 1981 had ze wel interesse om wethouder te worden. Hans van Oosten stapte tus sentijds op en er kwam een wethouderszetel beschikbaar. „Ik had er wel oren haar om wethouder te worden. Het was een overzichtelijke perio de van een jaar, zodat ik be kijken kon of het beviel of niet. De andere partijen voel den er toen echter niets voor," aldus een glimlachende Hietkamp, die een jaar later, bij de vorming van het college in 1982, zelf bedankte. De eni ge reden tot deze weigering was het „echt nog niet wil len", licht Hietkamp dat be sluit toe. In het huidige college is zij het enige nieuwe gezicht, vandaar dat ze nadrukkelijk stelt eerst maar de kat uit de boom te kijken. „Het lijkt me verschrikkelijk voor de amb tenaren als er iemand op komt draven, die direct aller lei vernieuwingen of veran deringen door wil voeren. Ik kijk eerst of het voordat ik dingen verander. Trouwens een groot gedeelte van het te voeren beleid is in middels bekend, omdat er een collegeprogramma is opge steld voordat we over de por tefeuilleverdeling spraken". Het programma wordt ge steund door de fracties die wethouders leveren en door Gemeentebelangen D66. Hietkamp vindt niet dat ze als wethouder de niet-christelijke partijen vertegenwoordigt. „Ik blijf in eerste instantie PvdA-wethouder, alhoewel ik natuurlijk rekening hou met bepaalde wensen van de niet- confessionele partijen". gaat, Alhoewel het landelijk on denkbaar is, levert de samen werking in Katwijk tussen SGP en PvdA geen proble men op. „Jarenlang heeft de Katwijkse wethouder Haas noot van de PvdA goed sa mengewerkt met het CDA en de SGP. Er bestond wat dat betreft een vertrouwensba sis", aldus Hietkamp. Zij ziet er geen bezwaar in samen te werken met een partij, die met name ten opzichte van de werkende vrouwen weinig to lerantie toont. „Ik denk in de praktijk geen moeilijkheden te krijgen, omdat ik als vrouw dit ambt uitoefert. Hoewel het ten aanzien van vrouwen emancipatie niet gemakkelijk zal zijn een brug te slaan. Je moet wat dat betreft schippe ren, wil je hier beleid kunnen voeren. Vooral omdat er re kening gehouden moet wor den met een grote verschei denheid aan achtergronden en opvattingen rondom de praktische invulling van het emancipatiebeleid". Tevreden Behalve emancipatie, dat ze op het allerlaatste moment toch in haar portefeuille kreeg, heeft Hietkamp sociale zaken, gezondheidszorg, eco nomische zaken en visserij onder haar beheer. In dat rij tje had ze ook nog graag on derwijs gehad, maar dat stuit te op een veto van het CDA. Met deze portefeuille is Hiet kamp toch redelijk tevreden. In de komende maanden hoopt ze bijvoorbeeld te ana lyseren waar de werklozen zitten. „Waar het in ieder ge val om gaat, is wezenlijk ba nen aan te bieden. Alleen subsidie op werkgelegenheid slaat meestal niet aan. Pas als mensen uitzicht hebben op een baan zijn projecten suc cesvol. Werkervaring is wat dat betreft ook erg belang rijk". Voor haar fractie ziet Ria Hietkamp het ook als een ge win, dat er weer directe in vloed op het collegebeleid is. „We bespreken veel zaken vooraf als fractie. Door de vroegtijdige informatie die ik kan inbrengen kunnen we ons goed oriënteren en voor bereiden. Zelf weet ik het nog uit die eerste jaren hoe be langrijk het is als je als fractie door je wethouder voorinfor matie hebt." De met veel enthousiasme be gonnen wethouder wil probe ren het „besturen" van een gemeente met bijna veertig duizend ingezetenen open en overzichtelijk te doen. „Je bent hiet altijd in staat zaken aan de openbaarheid prijs te geven, vooral niet als het over mensen gaat, maar zodra iets naar buiten kan zal ik dat doen". Er werden zo'n 140 paarden en pony's aangevoerd tijdens de paardenmarkt in Rijnsburg. RIJNSBURG Het fraaie zomerweer heeft er mede toe bijgedragen dat de paardemarkt weer als succesvol in het geschie denis kan worden bijge schreven. De Rijnsburgers werden al om 7.00 uur al gewekt met klokgelui. Gelijk daarna kwam de toevoer van paarden en pony's al op gang. Het paardenmarktcomité had haar handen meer dan vol. Er werden zo'n 140 paarden en pony's afgeleverd en in een enkel geval werd er ook nog wat verhandeld. Behalve de paardenmarkt als vanouds aan de Vliet gehouden was er een bijzonder uitgebreide braderie en een kermis. Het paardenmarktcomité werkt zonder subsidie maar maakt de markt mogelijk door middel van een loterij. Omdat de schoolkinderen in Rijnsburg vrij hebben veel ouders na men ook vrij zijn er nog al wat verenigingen en organisa ties die iets organiseerden tij dens de Paardenmarkt. Zo werd in de Voorhof een ba zar gehouden ten bate van de Hervormde Kerk. Voor het raadhuis werd rindrijden geor ganiseerd en de muziekvereni ging DWS gaf een demonstra tie achter het raadhuis. Rond half zeven ging de wielerron de van de Oranje Vereniging van start en om kwart voor acht startte de dikke banden race voor prominenten met onder andere burgemeester Jonkman en waarnemend se cretaris Visser, de dominees Wagter en Cziria, raadsleden, doktoren en andere prominen ten. De opbrengst van deze ronde was bestemd voor On- dosa. Voorzitter van Ondosa van Mesland mocht voor de ronde ruim 2000,- in ont vangst nemen. Na de ronde die gewonnen werd door de direkteur van de tuinbouw school Vis en de directeur van de Julianaschool Buijze wer den door wethouder C. Vianen de prijzen uitgereikt. Voor de winnaars een grote taart en voor het oudste Kopel 1 meter krentebrood. Dit was overi gens het koppel van de Oran jevereniging. Deze sponsorrit werd op initiatief van Jan Pie- ter Tensen en Henri Kool ge organiseerd. Tegen elf uur gis teravond keerde de rust in het dorp weer. Rijnsburg had zijn traditionele feestdag er op zit ten. Om kwart voor acht gisteravond startte de prominentenrace met onder meer burgemeester Jonk man (tweede van links). ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude is bereid de helft te betalen van de kosten die gemoeid zijn met het reinigen van de vervuilde grond aan de Nassaulaan. Het gaat hier overi gens niet om chemisch afval, maar om puin, organisch afval (boomworstels en takken), plastic en betonrioolbuizen. Als de grond schoon is zullen er acht woningen worden gebouwd. Het stuk grond, nabij de hoek Nassaulaan/Rijnegommerstraat, was tot eind december 1984 eigendom van de gemeente Zoeter woude. Toen werd de grond verkocht voor huizenbouw. Bij aan vang van de werkzaamheden bleek dat in de grond veel rommel aanwezig was. Het op het bouwterrein aangetroffen puin is ge bruikt voor het verharde bedrijfsterrein van een voormalige be- drijfsloods. Na verzakkingen als gevolg van de aanwezigheid van vrachtauto's is het terrein steeds met puin aangevuld, waar over vervolgens een zandlaag werd gestort en opnieuw betegeld. De woningen die nog op de grond stonden heeft de gemeente destijds laten afbreken. Daarbij is de verontreiniging die niet werd opgemerkt nooit verwijderd. Hoewel in de koopovereenkomst is opgenomen dat de verkoper verantwoordelijk is voor eventuele verontreiniging van de grond is er naar de letter van de overeenkomst met het bouwbe drijf geen sprake van verontreiniging in de zin van de Wet op de Bodemverontreiniging. De gemeente wil ondanks dat maar de helft van de opruimingskosten voor haar rekening te nemen, ongeveer 7.500 gulden. FNV district Zuid- Holland opgericht LEIDEN De twee districten van de FNV in Zuid-Holland worden op 31 mei samenge voegd tot één district, dat met zijn 67-afdelingen, 27 aange sloten vakbondsdistricten en 190.000 leden verreweg het grootste in ons land zal zijn. Tijdens de zaterdag te houden districtsvergadering in Delft wordt het bestuur verkozen en geïnstalleerd, het beleids- en werkplan vastgesteld en het startsein gegeven voor de der de fase van de campagne Kie zen voor Nieuwe Kansen. Een punt van zorg is volgens het werkplan het bestaan van de plaatselijke vakcentrales. Nu de aangesloten vakbonden an ders zijn georganiseerd, is het draagvlak van veel gemeente lijke FNV-afdelingen zeer smal geworden. Dit kan een verzwakking inhouden van de belangenbehartiging op lokaal niveau, juist in een tijd waarin bij gemeentebesturen grotere verantwoordelijkheden krij gen als het gaat om werken, wonen, en leven, aldus het werkplan.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15