icid^cSoimmt Interesse voor studie rechten zal afnemen a STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) i rsoneel vreest Udergang EBR Burgemeester opent Amnesty-weken met genoegen en enige droefenis Een cadeau van formaat Computerbedrijf op plaats van dekenfabriek DONDERDAG 29 MEI 1986 PAGINA 13 ^ermuseum Uft opent V juni T/LEIDEN „We wil len maar onze verzame- tJcposeren en zeker geen f«iap uitdragen. Iedereen Lm zijn eigen conclusies trekken", zegt de heer ■?rs van de Stichting Ko- ■k Nederlands Leger- en imuseum. Hij is in elk heel trots op wat de üg heeft bereikt. Want ^nieke verzameling is ikort weer voor een ie- P zien. Op 3 juni wordt Wjk het nieuwe legermu- Mm Delft officieel geo- BCosten nog moeite zijn hfrd om de historische je, waarmee eens de iZilst F.A. Hoefer is begon- J laten zien. 24 miljoen "f hebben de ministeries g^fensie en Volkshuisves- ïnvesteerd in de restau- )|*an de gebouwen van het •inentarium, de oude wa- '"h munitiemagazijnen in *Jftse binnenstad, waar l^ermuseum nu zijn on- -^n de oude opslagplaat- ~~yebouw 1692", is inmid- 9,-| goed als af. Hier komt Ml'manente expositie van |<0j en andere militaire irpen, het centrale deel ït nationale legermu- :n 1988 moeten ook de twee gebouwen gereed fadat het Leidse Pest- aar sinds de jaren der- erzameling was onder- it, in 1984 zijn deuren eft ons land per 3 juni nieuw legermuseum, alleen van een veel iliber, omdat meer ex itukken worden ten- [teld, maar ook veel I van opzet. De perma- fxpositie geeft een chro- ch .overzicht van de jkeling van het Neder- leger, of wat daar in f jaren voor door ging. telt uitvoerig over wa ll wapengebruik in ons !en reeks van kleine en pilitaire voorwerpen is :ig. Variërend van een 7 m wegende pijlpunt uit —historie tot de 52 ton Centurion-tank. Maar 'n 170 uniformpoppen, pijen en maquettes ge- n goede illustratie van ten krijgsgeschiedenis. ADVERTENTIE ZIGERS PER <S EN TREIN! geduld, uw nieuwe Igor-dienstregeling Rijnstreek is te koop ijdag 6 juni a.s. postkantoren, ■ekhandels en stations restauratie ALPHEN. Stijging werkgelegenheid buitenlandse bedrijven LEIDEN Vestigingen van buitenlandse be drijven in Zuid-Holland verwachten de komen de jaren een toename van de werkgelegenheid met gemiddeld zeven procent. Buitenlandse in dustriële bedrijven blijken zich de laatste tijd vooral in het zuiden van het land te vestigen, maar de handel en dienstverlening blijven sterk geconcentreerd in de Randstad. Het aan tal nieuwe buitenlandse vestigingen is de laat ste jaren gedaald, maar relatief viel die daling in de Randstad nog mee. Dit zijn enkele conclu sies uit een onderzoek dat door het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit Utrecht in opdracht van de provincie Zuid-Holland is uit gevoerd. In totaal zijn in de Randstad 548 bui tenlandse vestigingen, die in 1984 werk boden aan 52.000 personen. Handel in winkelwagens LEIDEN Twee elfjarige Leidse jongens hebben giste ren een handeltje in winkel wagentjes opgezet. Zij slaagden er bij de Digros-vestiging aan de Langegracht in om winkel wagentjes los te maken zonder daarvoor een gulden in het slot te deponeren. Vervolgens leverden zij de wagentjes aan klanten van de supermarkt te gen betaling van een gulden. Toen het tweetal zeven gulden op zak had, greep de politie in. Na op het politiebureau onder houden te zijn, toog het twee tal aan de hand van vader en moeder huiswaarts. Loketten EBR langer open LEIDEN De loketten van Energiebedrijf Rijnland (EBR) zullen per 1 september van 9.00 tot 16.00 uur geopend zijn. De lo ketten zijn nu alleen 's ochtends open. De directeur van het EBR heeft dit besloten naar aanleiding van een advies van de consumen- tenraad voor het energiebedrijf. Die raad heeft de directie inmid dels ook geadviseerd de loketten op koopavond open te stellen. An dere aanbevelingen van de consu- mentenraad zijn de tarievenfolder van het EBR duidelijker te maken en het legitimatiebewijs van mete- ropnemers te verbeteren, zodat ook visueel gehandicapten het be wijs kunnen controleren. Bloemschikken in kantine politiebureau LEIDEN De kantine van de Leidse politie in het nieuwe bu reau aan de Langegracht is niet alleen bestemd voor de politie zelf, maar wordt ook „uitge leend" aan andere organisaties. De eerste die van de gelegenheid gebruik maakt, is de Leidse Bond van Amateurtuinders die er mor gen het bloemschikkampioen schap houdt. De titelstrijd begint om acht uur 's avonds en duurt tot middernacht. De bloemstuk ken blijven staan zodat het open huis dat de politie zaterdag van tien tot vier uur houdt een fleu rig accentje heeft. Jubileum De Zijl LEIDEN Zwembad De Zijl bestaat tién jaar. Dit tweede lustrum wordt zaterdag ge vierd met tal van activiteiten. Al om zes uur 's morgens begint het douwzwemmen. Na het zwemmend afleggen van 500 meter be staat de mogelijkheid in het restuarant van het zwembad te ontbijten. Na het douw zwemmen, begint om negen uur het jog- gingzwemmen. Weer moet 500 meter afge legd worden, waarna koffie met appelgebak in het restaurant klaar staat. Vanaf twaalf uur staan er verschillende demonstraties op het programma. Majorettes, vechtsporters en gymnasten geven een staaltje van hun kunnen. Ook verzorgt de Leidse reddings brigade een demonstratie. Die begint om drie uur. Tussen twaalf en zes uur wordt een fancy fair gehouden. Ook treedt om vier uur het komische duo Appie en Flappie op. Trainings pakken gestolen LEIDEN Bij een sport zaak aan de Breestraat zijn de afgelopen dagen veer tien trainingspakkken ge stolen. Dinsdag ont vreemdden een man en een vrouw een achtal pak ken, gisteren nam vermoe delijk hetzelfde tweetal nog eens acht exemplaren mee. De waarde van de gestolen trainingspakken bedraagt ongeveer drie duizend gulden. TWEEDE CONGRES JURIST EN WERK LEIDEN „Er bestaan betere alternatieven voor de juridische opleiding. Vroeger begon een grote groep jongeren met een nogal vage motivatie aan de rechtenstudie. Nu kie zen die studenten voor bedrijfs- of bestuurskun de. De kwantitatieve in teresse voor de rechten studie zal daarom afne men. Die zal alleen nog studenten aantrekken die een juridisch beroep willen uitoefenen". Dit stelt M. Offerhaus, de voorzitter van de commissie die het congres „Jurist en Werk" organiseert. Dat con gres heeft morgen in de Pie terskerk plaats. De bedoeling van de ééndaagse bijeen komst is om juristen in de laatste fase van hun studie de mogelijkheden op de arbeids markt te schetsen. „Dat kan niet anders dan zeer summier gebeuren. Aan dit onderwerp zouden we-wel 25 dagen kun nen besteden". Speciaal voor het congres heeft de congrescommissie door het NIPO een enquête onder bijna afgestudeerde rechten studenten laten hou den. Aan de voorlichting over de kansen op de ar beidsmarkt blijkt het nogal eens te schorten op de uni versiteiten. Offerhaus: „Uit de enquête bleek, dat tachtig procent van de studenten niet tevreden is over die voorlichting. Alleen Maas tricht is daarop een uitzonde ring; daar blijkt slechts een zeer klein gedeelte kritiek te hebben. Dat komt omdat het aantal studenten in Limburg veel geringer is. Daar is ruimte voor een persoonlijke begeleiding van de studen- Voor de juridische faculteit zal het overigens niet gemak kelijk zijn die voorlichting te verbeteren. J.M. Drontmann, één van de mede-organisato ren van het congres: „De be roepsmogelijkheden voor ju risten bevinden zich op een breed en vaag gebied. Het is gemakkelijk voor de Techni sche Hogeschool in Delft om een bedrijvendag voor inge nieurs te organiseren. Zoiets heeft voor juristen weinig zin, want die komen bij wijze van spreken overal terecht". Drontmann vindt overigens wel dat de faculteit zich actiever zou kunnen op stellen: „De drempel om naar een studieadviseur toe te stappen is te groot. Die zit nog te veel in een ivoren to ren. Die zou vaker zelf initia tieven moeten nemen om met studenten in contact te komen". Uit de NIPO-enqête bleek ook dat het merendeel van de kandidaat-juristen opti mistisch is over het vinden van een baan. Zestig procent denkt binnen een half jaar aan de slag te zijn. „Het is op vallend dat het optimisme bij mannen groter is dan bij vrouwen", aldus Offerhaus. Het NIPO heeft de studenten ook naar hun motivatie voor de rechtenstudie gevraagd en in hoeverre die motivatie veranderd is tijdens de oplei ding. Op die vragen werd soms een zeer vermakelijk antwoord gegegeven. Dront mann: „Iemand vertelde rechten te studeren om zich te verweren tegen chicanes van de overheid". Volgens Offerhaus heeft het onderzoeksbureau een zeèr betrouwbare enquete uitge voerd. „Het NIPO is met de zelfde percentages gekomen als het Centraal Bureau voor de Statistiek over de verde ling van de studenten over de verschillende onderdelen van de rechtenstudie". Het is de tweede maal dat de Vere niging voor Juridische Stu denten een congres organi seert. Drontmann: „Het eer ste congres legde meer de na druk op de dreigende werk loosheid voor juristen. Nu be naderen we het probleem po sitiever. We willen tijdens het congres aangeven welke mogelijkheden er wèl zijn op de arbeidsmarkt". Het congres begint morgen om negen uur en wordt ge houden in de Leidse Pieters kerk. Minister F. Korthals Altes van justitie zal de ope ning verrichten. In totaal worden vier fora gehouden, die onder meer de positie van de jurist in het bedrijfsleven, in traditionele beroepen en bij de overheid ter discussie zullen stellen. 11 11 Op de plaats van de vroegere dekenfabriek Van Wijk aan de Kanaalweg wordt dit kantoor van Compudata Software ge bouwd. Burgemeester mr. C.H. Goekoop slaat morgen de eer ste paal voor dit bedrijf dat thans te krap is gehuisvest aan de Admiraal Banckertweg. Be gin volgend jaar zal de nieuw bouw gereed zijn. Compudata maakt en impor teert software voor computers. In 1977 werd met twee mensen begonnen, thans telt het be drijf 25 werknemers. Voor de komende drie jaren verwacht Compudata de omzet elk jaar te verdubbelen. EN De werkne- van het Energie Be- Rijnland (EBR) wil- I'at hun bedrijf een ordt. Zij bertadruk- t gisteravond in een lering van de alge- raad van het EBR. k lid van de raad k een kaarsje met de „zonder personeel licht" geplaatst en woordvoerder van de miemers zei dat het naar de knoppen Wanneer niet wordt ^en voor een NV. De nam gisteravond jo: geen beslissing, schoof deze voor uit naar 17 septem- 3R heeft momenteel de yan een zogenoemde ge- ('happelijke regeling. Dit nt dat de vertegenwoor- van gemeentebesturen vVn het EBR deelnemen, ield in de algemene iet beleid bepalen. Mo- ïl wordt gewerkt aan itieuw nutsbedrijf Zuid- Noord. Dit zal bestaan EBR en soortgelijke be- C» in de Duin- en Bollen- Alphen en Boskoop. Het college van beheer -j-et EBR wordt voorge- lJiet energiebedrijf hier- l een NV te laten deel- De Leidse gemeente- iepaalde maandagavond -./dat het energiebedrijf Jjmeenschappelijke rege- )u moeten blijven. De Qs overigens voorstander ien NV, maar zegde ag toe het standpunt Leidse gemeenteraad Ïlgemêne raad van het zullen verdedigen. -Jpknemers van het EBR Fiig dat het Leidse stand- e vorming van een NV Djpeg zal staan. De vereis- Tderheid van tweederde stemmen zal niet wor- jehaald, wanneer de leden van de algemene an het energiebedrijf te gen het voorstel stemmen, zo redeneren zij. De Leidenaars hebben 55 van de in totaal 123 stemmen in handen. Tot een discussie en een stemming kwam het echter niet omdat de heer A. Kohlbeck (Oegst- geest) naar voren bracht dat zijn gemeente nog geen tijd heeft gehad te praten over het standpunt dat de Leidse ge meenteraad afgelopen maan dag heeft ingenomen. Zijn voorstel de beslissing over ge meenschappelijke regeling of NV uit te stellen werd una niem aangenomen. Volgens het personeel zijn alle werknemers voorstander van een NV. Regering, vakbonden, de fusiepartners (de omliggen de energiebedrijven) hebben ook gekozen voor een NV, zei een woordvoerder gisteravond namens ABVA/KABO en CFO. Blijft het EBR een ge meenschappelijke regeling, dan raakt het bedrijf in eën sterk geïsoleerde positie, aldus de werknemers. De zegsman betoogde dat leegloop zal on- staan en dat de kwaliteit van de werknemers zal afnemen. Tevens zei hij een afnemende motivatie te voorzien. Volgens de woordvoerder kan er geen slagvaardig beleid worden ge voerd en blijft de medezeggen schap van het personeel mini maal. Uitzendbureau Hij stipte verder aan dat on mogelijk een exploitatie-over eenkomst kan worden gesloten met het Energiebedrijf Zuid- Holland Noord wanneer de huidige status van het EBR blijft gehandhaafd. Hij zei dat het EBR een soort uitzendbu reau zal worden. Personeel van een gemeenschappelijke regeling heeft een ambtena- renstatus, werknemers van een NV niet. De woordvoerder zei te vrezen dat personeel van het EBR het goedkoopst zal zijn en daarom als eerste zal worden opgeroepen wanneer op incourante tijden plotseling personeel nodig is. Daarom zullen veel werknemers van het EBR een andere, beter be taalde baan zoeken, zo be weerde hij. LEIDEN „Amnesty is uit gescholden voor grote kapita list en vuile communist. Dat is het grootste compliment dat deze organisatie zichzelf heeft kunnen geven". Dit zei burge meester C. Goekoop gisteroch tend bij de opening van de Leidse Amnestyweken. In de openbare bibliotheek onderte kende Goekoop met vertegen woordigers uit de gemeente raad brieven ten behoeve van adoptiegevangenen van Am nesty. De burgemeester zei de opening met genoegen en eni ge droefenis te verrichten. „Droefenis omdat het nodig Ook opende de burgemeester een tentoonstelling over Am nesty International, de organi satie die dit jaar 25 jaar be staat. Ter viering .van dit jubi leum organiseert de Leidse af deling een groot aantal activi teiten. Goekoop zei blij te zijn dat alle politieke partijen in de Leidse gemeenteraad bereid waren de brieven te onderte kenen. „De kracht van Am nesty is dat de politieke ge vangenen in ieder geval niet vergeten zijn", prees de burge meester de jubilerende organi- satiéi Goekoop roemde verder de geweldige integriteit en zorgvuldigheid van Amnesty. De grondslag van Amnesty werd op 28 mei 1961 gelegd door een artikel van de advo caat Peter Beneson in The Ob server, over de vergeten gewe tensgevangene, wiens enige misdaad was dat zijn politieke overtuiging verschilde van die (ADVERTENTIE) Ook Amnesty International Leiderdorp heeft dringend aktieve leden nodig! jj. tel. inlichtingen: 071-410451 van zijn regering. Binnen een maand ontving Beneson dui zenden reacties en een half jaar later werd een internatio nale beweging opgericht: Am nesty International. In de af gelopen 25 jaar is Amnesty uit gegroeid van een éen-mans ac tie tot verreweg de grootste en belangrijkste organisatie voor mensenrechten. Inmiddels zijn er afdelingen in 45 landen en meer dan 3500 plaatselijke groepen. Verspreid over meer dan 150 landen heeft Amnesty International ongeveer een half miljoen leden. Het schrij ven van brieven is nog steeds één van de basisactiviteiten van Amnesty International. In massale brievencampagnes en via petitielijsten roept Amnes ty International de autoritei ten op om de geadopteerde ge vangene vrij te laten. Amnesty Leiden valt uiteen in twee groepen. De ene opereert zelfstandig in de Merenwijk, de andere is actief in het ove rige deel van het Leiden. De werkgroep Leiden stelt elke twee maanden één gewetens gevangene centraal. Er wordt uitvoerig ingegaan op toe dracht en omstandigheden waaronder deze persoon is ge arresteerd en hoe hij wordt be handeld. Daarnaast wordt de meer algemene mensenrech tensituatie in het betreffende land belicht. De Leidse afdeling van Am nesty houdt de weken een aantal activiteiten. Woensdag avond wordt in café Le Bam- bou (hoek Witte Singel/Her enstraat) een benefietconcert gehouden door de Zuid-ameri- kaanse band Conjunto Yaravi. Vrijdag heeft een concert-, film-, videoavond plaats in het Leids Vrijetijds Centrum. Vrij dag 6 juni organiseert Amnes ty in de Lokhorstkerk een tweede benefietconcert met reniassancemuziek. Na een fo rumdiscussie op vrijdag 13 juni over „Mensenrechten en Poli tiek" heeft op zaterdag 14 juni om 15.00 uur een slotmanifes tatie plaats in het Leidse Volkshuis. The Ewood Project De Leidse rockgroep The Ewood Project treedt zater dagavond op in het Leids Vrijetijds Centrum. Het op treden begint om 23.15 uur. De groep heeft een repertoire van rock and roll en stevige Amerikaanse rock. Shaddai Studenten van Vorming en Aktie uit Zeist voeren van avond in het Antonius Club huis aan de lange Mare 43 de dramatische dansproduktie „Shaddai" op. De voorstelling begint om half negen en de toegang is gratis. „Shaddai" is zondagochtend 1 juni ook te zien in Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg. De voor stelling begint om elf uur en ook hier is de toegang gratis. De produktie duurt 30 minu ten en bevat geluidseffecten, muziek, kleurrijke kostuums en dramatische expressie. Het verhaal speelt zich af er gens op een plek in het uni versum, duizenden jaren ge leden. Volksdansen In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt mor genmiddag een volksdansin- stuif voor ouderen gehouden. De leiding is in handen van Ger Elsenaar. De instuif be gint om twee uur, een toe- Ratel De jaarlijkse fiets-puzzeltocht van de werkgemeenschap De Ratel heeft plaats op zondag 1 juni. Vanaf 09.15 uur ver trekt men van bet Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk om tegen betaling van drie gulden een route over 35 km te volgen rond de omgeving van Leiden. Platenbeurs In het Antoniusclubhuis heeft zaterdag een grammo foonplatenbeurs plaats. Ver zamelaars en liefhebbers van platen (blues, country, rock'n roll, beat, pop, soul, new wave enzovoort) kunnen daar terecht voor uitgaven die niet meer in de handel zijn. Er bestaat op de beurs vanzelfsprekend ook gele genheid om platen te ruilen. De beurs begint om tien uur en duurt tot vijf uur. New Wave Het Breehuys houdt zaterdag een new wave-avond. Er worden ook videofilms ver toond. De toegangsprijs be draagt twee gulden. Tjechisch De Leidse volksuniversiteit K&O verzorgt vanaf septem ber voor de derde keer cur sussen Tjechisch. Er zijn groepen voor beginners, ge vorderden en vergevorder den. De lessen worden gege ven door de uit Tsjechoslo- wakije afkomstige mevr. drs Martina Smit. De cursusprijs voor 20 lessen bedraagt 225 gulden. Voor inlichtingen: 071-141141. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon. fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I -Q&*\_1 CcicLcSouuuit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13