fp Algerije aast op wraak voor akkoord van Gijon Tsé Faria aan de basis van successen Marokko 'ortugese president bemiddelt met succes Irak rekent op steun van Allah CcicbcSomcmt WOENSDAG 28 MEI 1986 PAGINA 9 abon/saltillo resident Mario Soares hoogstpersoonlijk én succes bemiddeld in onflict tussen de spe- ievan het Portugese elf- n de functionarissen pde nationale voetbal- ir fiernationals eisten dat de premies, die ze in Mexico kun nen verdienen, werden ver dubbeld. maar de bond wilde daar niet van horen. De kwes tie veroorzaakte in Portugal een storm van protest en pre sident Mario Soares riep in een telegram aan de spelers en officials op het geschil bij te leggen en een einde te maken aan een situatie die het Portu gese volk niet begrijpt. Vol gens Soares staan het prestige van Portugal en haar waardi ge vertegenwoordiging bij een van de belangrijkste sporteve nementen ter wereld op het spel. De spelers gaven hieraan gisteravond gehoor en besloten de trainingen te hervatten. De bond hield voortdurend voet bij stuk. ,,Het premiestel sel is uitgebreid besproken voor het Vertrek naar Mexico. Iedere betrokkene is daarmee akkoord gegaan. Er is geen en kele reden van de regelingen al te wijken ot er opnieuw over te praten. De Portugese voetbalbond blijft op dit stand punt staan. We hebben talrijke adhesiebetuigingen ontvangen van sportorganisaties uit het vaderland", aldus een in Lissa bon uitgegeven communiqué. De spelers hebben enkele da gen geleden geweigerd een oe fenwedstrijd te spelen uit on vrede over de financiële ver goedingen tijdens de eindron de. „Deze affaire is niet van vandaag of gisteren", aldus aanvoerder/doelman Manuel Bento. „Vijf maanden geleden heb ik het probleem al aange kaart bij de betrokken officials bij de bond. Maar het eerste antwoord moeten we nog krij gen". Ondanks de menings verschillen heeft de selectie maandag toch normaal ge traind. Enkele spelers, onder wie topscorer Fernando Go- mes. droegen hun shirt bin nenstebuiten uit protest. Manuel Bento trad als woordvoerder van de Portu gese rebellen KEIZER FLUIT ITALIË CONTRA ARGENTINIË MEXICO STAD Jan Keizer fluit op 5 juni in de eerste ronde van het WK voetbal de wedstrijd tussen Italië en Argentinië in groep A. De openingswedstrijd tussen Italië en Bul garije op 31 mei wordt gefloten door de Zweed Fredriksson. Voor de 36 wedstrijden in de eerste ronde, waarin de 24 deelnemende landen elk drie keer in actie komen, zijn alle maal verschillende scheidsrechters aange steld. De Westduitser Roth fluit op 3 juni de wedstrijd Portugal-Engeland in groep F. ter wijl de Belg Ponnet belast is met het leiden van de wedstrijd West-Duitsland-Denemar- ken in groep E, die op 13 juni gespeeld wordt Na de eerste ronde wordt bepaald welke scheidsrechters de wedstrijden in de tweede en volgende ronden fluiten. Hookies ugaI zal in Mexico de 'ld beker veroveren, lat de geselecteerden best van alle deelne- g>s worden gevoed Dat is ^bescheiden mening van JPortugese teamchef Eva- ar Alvam die de verza nde pers in het trainings- rjip spontaan kookles gaf Aoral zuinig zijn met e|". was één van de tips ij de 45-jarige Alvaro. Hij jA'fe en passant ook nog npie voor de Portugese die in aanzienlijke )fveelheden was meege ren om de spelers zich te laten voelen. ..Ze aJAen natuurlijk niet te ia|", zei Alvaro. die in Lis- ip een restaurant heeft. Iar thuis zijn ze een js/ë wijn gewend Dat fen ze hier ook om m de te blijven MUNDIAL '86 isdadig Argentijnse spits Jorge -lejfano, in dienst van Real iJrid. was gisteren de zo- inkte die een nieuw cou- jgt toevoegde aan de alge- e|e klaagzang over de eejie, hitte en luchtver ing in Mexico. ..Het is F(jt misdadig ons ook in niddaguren te laten spe- bij temperaturen van tjhoven de dertig graden. d] organisatoren hebben D{ mening nooit ge- rdjgd. Wat de mensen hier ain aanschouwen, is een -afluatie van het toernooi de wereldbeker", zei lano die zijn kritiek ook ajfte op de commerciële \gen die in het spel anchet dtfans. dat Gary Lmeker juni toch de eerste zètnjd van het Engelse ji tegen Portugal kan zapiaken, is flink toege ven. De topscorer van lijfon liep door een bot- Vij met Andv Samuel in dcfnef 1-0 gewonnen oe- Q(juel met Canada een 'efblessure op. die aan- v-jelijk te ernstig leek ia| een optreden tegen de npgezen. De teamartsen e.jen van plastic echter manchet gemaakt (door Lineker (op de foto met een van pijn ver trokken gezicht) in staat was mee te trainen. Het ziet er naar uit dat de aanvaller daarmee maandag kan wor den opgesteld, als de toe ziende FIFA -dokter toe stemming geeft de speciale bescherming te dragen tij dens de wedstrijd. Bulgarije Bulgarije heeft het eerste succes m Mexico binnen. In een voorbereidingswedstrijd m Toluca wonnen de Oost europeanen met 4-1 van Uruguay. Het duel kende een enigszins vreemde inde ling: er waren drie perioden van veertig minuten. De Bulgaarse doelpunten kwa men op naam van Plamen Gelov. Bojidar Iskrenov. Kostadin Kostadinov en de Zuidamerikaan José Batista die zijn eigen doelman ver sloeg. Enzo Francescoli. de nieuwe aanwinst van Ra cing Club de Paris, scoorde vanaf de strafschopstip te gen Staatsgeheim Het is afgelopen met indis crete blikken naar de trai- ninsgmethoden van de Rus sische selectie. De poorten van het sportcomplex in lrapuato. waar de spelers onder leiding van trainer Valeri Lobanovski hard aan het werk zijn. zijn van lood geworden en gaan voor journalisten en andere pot- tekijkers helemaal niet meer open. Volgens de Rus sische woordvoerders heeft dat alles te maken met de veelvuldige taktische be sprekingen en oefeningen. Die zijn alle staatsgeheim. GUADALAJARA Als eerste Afrikaanse lahd heeft Algerije zich voor de tweede achtereenvolgen de keer geplaatst voor de eindronde van een we reldkampioenschap voet bal. Vier jaar geleden zorgden de Algerijnen er via hun spel en een zege van 2-1 op West-Duitsland voor dat Afrika als voet balcontinent voor het eerst serieus genomen werd. Lakhdar Belloumi en Madjer Rabah, die in 1982 met won derschone treffers de hautaine Westduitsers enige fikse kras sen op het glazuur bezorgden, zullen, blessures voorbehou den, in Mexico wraak willen nemen voor de dubieuze ma nier waarop zij vier jaar gele den door een samenspanning tussen West-Duitsland en Oos tenrijk uit de tweede ronde werden gehouden. De. overigens betrekkelijke, hoogtevlucht van de Algerijn se voetballers is niet van giste ren op vandaag gekomen Voor de onafhankelijkheid in 1962 stroopten de Franse prof clubs de Noordafrikaanse ko lonie af en niet zonder succes. Niet minder dan negen Alge rijnen waren international, en niet de minste: Mekloufi, Be- nouna, Firoud. Brahimi, Ben Bouali. Zitoumi, Mioubi, Ben Tifour en Ibrir. Toen de strijd om de onafhankelijkheid zich in zijn volle omvang ontwik kelde. herinnerden de leiders van de bevrijdings-organisatie FLN zich opeens die andere helden, de soldaten in korte broek, die zich nota bene in spanden ter meerdere eer en glorie van de vijand. Omdat ook dertig jaar geleden sport en politiek hand in hand gingen, deed Ben Bella een emotionele oproep. In april 1958 keerden de in Frankrijk spelende strijders op voetbal schoenen inderdaad naar hun geboortegrond terug. Behalve de negen (Franse) internatio nals ook nog een aantal gede gen voetballers. Het gebeurde enkele maanden voor wereld kampioenschap in Zweden, waar Frankrijk ondanks de forse aderlating toch nog der de werd dank zij onder meer dertien doelpunten van Just Fontaine. Van hun kant kweekten Mekloufi (de Platini van de jaren vijftig) en de zij nen in veertig landen goodwill voor de zaak van de FLN. Het als een circus rondreizende ge zelschap speelde in die periode zeventig wedstrijden, waarvan er 53 gewonnen werden en slechts drie verloren gingen. Onafhankelijkheid De triomftocht van de voetbal lende FLN-strijders verschafte ook de laatste nog twijfelende Muzelman geloof in de eigen zaak. Na de onafhankelijkheid in 1962 werd de Algerijnse voetbalbond gesticht en droomde men van een eigen competitie. Maar de jonge staat had wel andere zorgen dan een voetbalcompetitie. Onder wijs, industrie, landbouwher vormingen om er maar eens een paar te noemen. Pas in 1970 nam Algerije voor het eerst deel aan de voorronden van het wereldkampioen schap. Vooralsnog met bitter weinig succes, net als vier jaar later. Inmiddels was ook in Algerije de sporttoto geweldig aangeslagen en in het spoor daarvan werd voetbal niet al leen de belangrijkste sport, maar begon ook een steeds be langrijkere plaats in te nemen in het dagelijks leven van de zich ontwikkelende socialisti sche staat. Het jaar 1976 bracht het Alge rijnse voetbal de grote omme keer. Het regime van kolonel Boumedienne zag in het voet bal een prachtige uitlaatklep voor het volk en legde de or ganisatie in staatshanden. De voetbalclubs werden onderde len van grote staatsconcerns. En zo onstonden nieuwe club namen als Jeunesse Electronic Tizzi-Ouzou, Mouloudia des Petroliens d'Alger, AS des Chimistes d'Oran, enzovoorts. De spelers kwamen als „voet baller" op de loonlijst van de desbetreffende organisatie, ge heel naar Oosteuropees voor beeld. De spelers werden be roeps, met de bijbehorende so ciale zekerheid. Sinds die tijd nam het Algerijnse voetbal een komeetachtige vlucht. Mouloudia Algiers won de Afrika Cup voor landskampi oenen en het nationale elftal werd in 1978 zelfs eesrte op de Afrikaanse Spelen. Maar voor de Mundial werd de ploeg an dermaal in een vroegtijdig sta dium uitgeschakeld Schaamteloos Pas bij de wereldtitelstrijd 1982 liep het anders. Onder leiding van Eugeni Rogov ver wierf Algerije zich het ticket voor de eindronde. De Rus had ingezien dat de inbreng van de in de Europese prof- competitie spelende Algerijnen onontbeerlijk was. Tijdens de eindronde in Spanje stuntten de groen-witten door van West-Duitsland en Chili te winnen. Door een nederlaag van 2-0 Oostenrijk waren de Noordafrikanen, echter van de uitslag van West Duitsland- Oostenrijk afhankelijk. De ge schiedenis is bekend. Beide landen voerden een schaamte loze maskerade op, die een uit slag opleverde die Westduit sers en Oostenrijkers in de tweede ronde hielp. Vergezeld van sympathie-be tuigingen uit de hele voetbal wereld reisde Algerije huis waarts. Mahiedine Khalef, die tijdens de eindronde coaching en training verzorgd had, sprak cynische woorden: „Het is een grote eer voor ons dat twee zo gerenommeerde teams een criminele combine nodig hadden ons uit de volgende ronde te houden". Nog altijd wordt er gesproken over het ..akkoord van Gijon" dat West-Duitsland en Oostenrijk gesloten zouden hebben. De Algerijnse spelers, die bij de parodie aanwezig waren, zwoeren ter plekke een dure eed. Deze schande zou gewro ken moeten worden en wel op het voetbalveld. De eerste etappe - plaatsing - verliep succesvol. Brazilië, Noord-Ier- land en Spanje zijn benieuwd naar het vervolg Bum Kun Cha anno 1979 als speler van Eintracht Frankfurt in duel met Feyenoorder Jan van Dein- MEXICO STAD Hoe wel de meeste belangstel ling tijdens de eindronde om het wereldkampioen schap in Mexico ongetwij feld zal uitgaan naar voet balkunstenaars als Zico, Platini en Maradona, zou den de liefhebbers er goed aan doen ook de ver richtingen van het Zuid- koreaanse aanvalspaar Cha en Choi in de gaten te houden. Traditiege trouw duiken er tijdens de WK nieuwe namen op, en Bum-Kun Cha en Soon- Ho Choi hebben het in zich om het publiek te verrassen. Cha is in Europa al lang geen onbekende meer. Hij speelt voor het zevende seizoen in West-Duitsland. Op zijn 26e liet hij zijn vaderland voor wat het was. Hij had toen al 141 wedstrijden voor Zuid-Korea, dat het begrip interland wat ruim interpreteert, gespeeld. Toen bekend werd dat Zuid- Korea voor de eindronde in één groep was ingedeeld met wereldkampioen Italië, Argen tinië (kampioen in 1978) en Bulgarije stond het voor de 43- jarige coach Jung-Nam Kim vast dat hij Cha hard nodig zou hebben. Het feit. dat de spits zich pas laat bij de selec tie kon voegen vanwege ver plichtingen in de Bundesliga. moest dan voor lief worden genomen. De 1.79 meter lange Cha werd in 1978 de eerste Zuidkoreaan, die in Europa ging spelen Hij tekende een contract bij Ein tracht Frankfurt. In de perio de tussen 1972 en 1978 was hij de lieveling van het Zuidko- reaanse publiek geweest. Na vier jaar Frankfurt verhuisde Cha naar Bayer Leverkusen. „Ik verwacht van Cha. dat hij voor ons een belangrijke rol zal spelen in Mexico", aldus Kim. „Hij heeft immers in Eu ropa bewezen, dat hij een groot voetballer is". Cha zelf meldde onlangs dat hij Kim dankbaar is voor zijn uitverkiezing in de ploeg voor het wereldkampioenschap. „Mijn hart sloeg een slag over toen ik wist dat ik gekozen was", aldus Cha. „De eindron de in Mexico zal mijn laatste voetbalmissie worden". Choi speelt voetbal vanaf zijn twaalfde en werd al snel als een groot talent onderkend. In 1978 was hij topscorer op een befaamd nationaal schooltoer- nooi. Hij maakte zijn debuut als international twee jaar la ter. Choi hoopt na Mexico zijn landgenoot Cha naar Europa te volgen. Hij maakt er geen geheim van reeds aanbiedin gen van clubs uit Italië, West- Duitsland en België te hebben ontvangen. Choi, een 1,85 meter lange scherpschutter met veel tech niek in huis, heeft een belang rijke rol gespeeld in de kwali ficatie van Zuid-Korea voor de eindronde. De nu 23-jarige speler, die onder contract staat bij Pohang, wordt in Azië al jaren beschouwd als één van de toonaangevende aanvallers van dat continent. Op het mid denveld speelt de derde vedet te van het Zuidkoreaanse voetbal, Jung-Moo Hu die een aantal seizoenen voor PSV uit kwam. TeRREY De trai- ~tn het Marokkaanse i wordt beurtelings uid als ,,La Bara- „Mijnheer Geluk"), ~fehdi" en soms ook Jel eens met zijn ei- naam: José Faria. 'ejj koning Hassan II ig^aar geleden de in- R.ils 52-jarige Brazili- 4p toekomst van het leiikaanse voetbal toe- ^Jüwde, heeft Faria vereenzelvigd met ëuwe vaderland. Hij spreekt Arabisch, is ge trouwd met een Marok kaanse en heeft de islam als geloof aangenomen. Toen de oud-speler van Flu- minense na een oponthoud in Qatar in het vroege vooijaar van 1984 in Casablanca neer streek, was het Marokkaanse voetbal internationaal gezien niet veel waard. Faria veran derde dat in enkele maanden en stond aan de basis van een reeks successen. Hij leidde Ma rokko naar de eindronden van de Olympische Spelen van Los Angeles, won met zijn nieuwe vaderland de Spelen van de Middellandse Zee en bereikte met zijn selectie achtereenvol gens de finale van de Pan- Arabische 'Spelen en de Afri kaanse landenbeker. Zijn ei genlijke club - en voornaamste leverancier voor het nationale elftal - FAR (de legerploeg) won eind 1985 het toernooi van de Afrikaanse clubkampi oenen. Faria houdt de taktiek van zijn team zo eenvoudig moge lijk: een collectieve speelstijl, gegroepeerd rond twee sleutel figuren, Abdelmajid Dolmy en Mc$iammed „kanonskogel" Ti- moumi. Laatstgenoemde is de strateeg van het middenveld. Hij kan vrijwel alles met de bal en staat dikwijls zowel aan de basis als aan de afwerking van een aanval. Het was een hele schok voor voetbalmin- nend Marokko toen de opvol ger van de legendarische „zwarte parel" Ben Barek in de wedstrijd tegen Egypte zijn enkel brak. Timouni liet zich in Frankfurt behandelen. Te gelde maken Het herstel is nu wel zo ver gevorderd dat verwacht mag wonden dat de 26-jarige zoon van* een paleiswacht tijdens het toernooi in Mexico geen hinder van de blessure meer zal ondervinden. Naar verluidt heeft koning Hassan beloofd, dat hij na een bevredigend op treden in Mexico zijn voetbal talenten te gelde mag maken in België, Zwitserland, Frank rijk of West-Duitsland. Daar spelen overigens al vijf van de spelers, die Faria voor zijn se lectie heeft opgeroepen. Voetballen in Marokko is na melijk geen beroepsmatige be zigheid. In Frankrijk verdient een drietal van de internatio nals de kost, twee spelen in Zwitserland. Hun achtergrond is duidelijk anders dan die van Aziz Doufikar, die als voetbal ler in Nederland (Ajax, nu PEC Zwolle) werd geschoold. Uit Afrika is enige belangstel ling getoond voor de mogelijke international, maar Doufikar haalde het niet, mogelijk mede door moeilijkheden met de communicatie Faria heeft in de voorberei ding op Mexico met zijn ploeg geen opmerkelijke resultaten behaald. In Malaga werd met 3-0 van de Spaanse jeugdploeg verloren, in Belfast won Noord-Ierland met een onvol ledig elftal met 2-1 en in Rabat werd doelpuntloos gelijk ge speeld tegen Bulgarije. TOLUCA De steun van Allah is onontbeerlijk voor Irak in de eindronde van het .wereldkampi oenschap voetbal. Zonder die hulp lijkt het Iraak- se elftal een kort debuut te wachten in de groep met Paraguay, België en gastlandf Mexico. Irak kwalificeerde zich op 29 november 1985 voor de eind ronde. Een avond en nacht die vele Irakezen niet licht zul len vergeten. De sirenes in Bagdad loeiden de ganse nacht. Een vermetele Iraanse luchtaanval in de zich al vijf jaar voortslepende oorlog tussen beide Golfstaten? Knallen en emoties wezen in die onheilspellende richting. De hysterie had evenwel een luchthartiger achtergrond. Irak had zich verzekerd van een ticket Mexico. President Hoessein aar zelde niet en wrong het sportieve succesje politiek uit. De spanningen van de oorlog werden voor een avond en nacht naar de achtergrond verdrongen Irak is een grote onbekende in het internationale voetbal De selectie van Irak wordt sinds vorig jaar geleid door een kwartet Brazilianen die voor een maandsalaris van zo'n 60.000 gulden de man bereid werden gevonden Zuid-Ame- rika tijdelijk in te ruilen voor een riskant verblijf in de Golfstaat. Baas van het viertal is de 52-jarige Jorge da Sil- va Vieira. De voetbalideëen kwamen tot voor kort van Edu, de oudere broer van Zico. Maar Edu werd twee we ken voor het vertrek naar Mexico ontslagen en afgelost door Evaristo Macedo. Zoon van president Het viertal moet verantwoording afleggen aan Udai Sad dam Hoessein, de zoon van de president. Hij is voorzitter van de in 1948 opgerichte voetbalbond die 4400 leden (op een bevolking van ruim veertien miljoen) telt. Udai Sad dam heeft onbeperkte financiële middelen tot zijn beschik king. Voor elke overwinning in het kwalificatietoernooi werden de spelers vorstelijk beloond. Appartementen, au to's, winkels, een sprookje uit de „1001 nacht" was er niets bij. Die rijkdommen werden door zoon Hoessein prompt op het spel gezet voor de beslissende kwalificatiewedstrijden te gen Syrië. In de door hem beheerde sportkrant Al-Ba'ath zette hij daags voor de wedstrijd de spelers onder zware druk. „In geval van een nederlaag, Allah verhoede het, zullen de toeschouwers niet lijdzaam toekijken, maar dege nen die hen teleurstelden, met tomaten en lege flessen be kogelen" Die alternatieve aansporing werd gevolgd door de waarschuwing dat de staat bij een nederlaag alle eerder aan de spelers geschonken bezittingen zou confiscéren Geen wonder dat doelman Saad Hamoudi na de winst (3-1) uitriep dat Allah zijn land geholpen had en diezelfde Allah uitbundig bedankte na het opstrijken van de winstpremie. Bliksemafleider Voetbal vormt in Irak de bliksemafleider voor de oorlog met Iran. Aan het front is voetbal verplichte ontspanning voor de militairen. -Hoessein verhaalt graag van soldaten in de havenstad Basra, die twintig kilometer van het front onder zwaar artillerievuur van Iran rustig hun wedstrijdje uitspeelden. Die oorlog had wel tot gevolg dat het Iraakse elftal alle thuiswedstrijden buiten de eigen landsgrenzen speelde en dat Iran afzag van deelneming aan de voorron de. Irak ging op toernee door Azië en het Midden-Oosten, deed Calcutta, Koeweit en Saoedi-Arabië aan en slaagde er in den vreemde in de deelname aan de eindronde te be werkstelligen. De basis voor het succes ligt volgens coach Evaristo in de militaristisch aandoende aanpak van de spelers." Kadaver discipline waarbij de spelers voor het duel een „heilige" opdracht krijgen en tijdens de wedstrijd de instructies bloedfanatiek ten uitvoer brengen. Slechts een enkeling heeft de vrijheid zich daaraan te onttrekken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9