Haags Zomerfestival IS draait om Shakespeare g Pinkpop en Lochem 7000 gaan mogelijk samen Bijna half miljoen gulden voor meubelen Rietveld Mozart te hoog gegrepen voor Artsen Orkest dagpuzzel KUNST Ceidóö Uouoanl WOENSDAG 28 MEI 1986 PAGINA 8 Verdachten van Ierse kunstroof aangehouden DUBLIN De Ierse politie heeft twee mannen aangehouden die worden verdacht van de kunstroof uit het landhuis van Sir Alfred Beit, vorige week. waarbij werken van onder meer Vermeer. Goya. Rubens en Gainsborough wer den gestolen. De schilderijen hadden een geza menlijke waarde van ruim 100 miljoen gulden. De twee worden naast de kunstroof verdacht van nog een groot aantal andere diefstallen. Ze werden maandag gearresteerd in de stad Mal low, in de buurt van Cork. Inmiddels heeft de Beit Foundation, eigenaresse van de schilderij encollectie, een beloning uitgevaardigd voor de opsporing van de 11 gestolen schilderijen. Hoe groot die beloning zal zijn is nog niet bekend. De dieven gingen op 21 mei aan de haal met 18 schilderijen maar lieten zeven minder waarde volle werken achter tijdens hun vlucht. Promotieprijs voor Bovmans ROTTERDAM Het museum Boymans-Van Beuningen in Rotter dam heeft de Rotter dam Promotie Prijs 1985 toegekend gekre gen voor de „enorm veel pubiiek trekkende en kwalitatief uiterst hoogstaande" tentoon stellingen „Het Goud der Traciërs" ert „Schatten uit de Her mitage". De prijs, die voor de veertiende keer is toe gekend, bestaat uit een oorkonde en een pla quette. CONTRABAS-STUDENTEN IN DE PROBLEMEN AMSTERDAM Er moeten met spoed maatregelen ko men voor de contrabas-studenten. Het wordt deze groep vrijwel onmogelijk gemaakt zijn studie met succes af te maken. Dat schrijft de Koninklijke Nederlandse Toon kunstenaars-Vereniging (KNTV) in een brief aan de mi nisters van WVC en Onderwijs en Wetenschappen en de Tweede Kamer. De meeste studenten kunnen geen goede contrabas betalen: die kost rond de 20.000 gulden. Boven dien laat het openbaar vervoer dit instrument niet toe. Geen student kan zich een taxi veroorloven van zijn beurs of van de ouderlijke bijdrage, waardoor de aanschaf van een auto onontbeerlijk is. Dit is financieel echter niet haalbaar. Beursstudenten hebben per maand slechts 900 gulden te besteden. De extra bijverdienstenregeling die het rijk kan toepassen geldt slechts voor één jaar en als een beursstudent er in slaagt een subsidie te bemachtigen wordt dat bedrag weer ingehouden op zijn beurs. De KNTV noemt hun situatie dan ook uitzichtloos. Pianist uit band Buddy Rich dood KINGMAN Barry Kie- ner, pianist in de tijdens het komende North Sea Jazz Festival optredende band van Buddy Rich, is is op 30-jarige leeftijd overle den aan de gevolgen van een hartaanval. Zijn dood is vermoedelijk een gevolg van een overdosis heroïne. Kiener overleed in de bus van de band, die op weg was van Texas naar Cali- fornië. Lijkschouwing wees uit dat hij heroïne had gebruikt. Nieuw werk van Kylian bij Pans Theater DEN HAAG In het nieuwe programma van het Neder lands Dans Theater, dat op 29 mei in het kader van het Hol land Festival in het Circustheater wordt opgevoerd, is een nieuw werk van Jyri Kylian opgenomen: „l'Histoire du sol dat", op de gelijknamige muziek van Igor Strawinsky. Het programma vermeldt verder „Revelation and Fall" van Glen Tetley, een ballet dat twee jaar geleden in première ging in Adelaide en thans zijn Nederlandse première beleeft. Het werd speciaal gemaakt voor het Australian Dance Theatre op muziek van Peter Maxwell Davies. Verder wordt Sinfoniette opnieuw uitgevoerd, een ballet dat Kylian maakte op muziek van Leos Janacek en dat in 1978 voor het eerst werd gedanst in Charleston in de Verenigde Staten. Het NDT wordt muzi kaal begeleid door het Nederlands Ballet Orkest onder leiding van Wolfgang Rögner. Alleen voor „l'Histoire du Soldat" is een gelegenheids-ensemble gevormd van zeven musici. Solis te bij het werk van Tetley is de sopraan Lucia Meeuwsen. Den Haag staat deze weken in het teken van het Haags Zomerfestival. Tot en met zondag 8 juni vinden er bijna dagelijks een groot aantal toneel- en theatervoorstellingen, concerten, lezingen en exposities plaats, die in het kader staan van Shakespeare, actuele Haagse kunst of het Pleintheaterfestival, dat komende zaterdag begint. Vandaag aandacht voor een serie lezingen over Shakespeare, komend weekeinde in de aula van het Gemeentemuseum. DEN HAAG Shake speare is een van de cen trale figuren van het Haags Zomerfestival. De Appel en de Haagse Co- medie brengen beiden hun Midzomernachts- droom", de Belgische groep Mannen van den Dam brengt een bewer king daarvan onder de ti tel „Het Park", Theater Persona speelt „Het tem men van de feeks". Het Vervolg „Macbeth", het Publiekstheater „Wat u wilt" en de Toneel Werk plaats maakte een voor stelling over de bediende Osric uit „Hamlet". En dan hebben we het alleen nog maar over de toneel voorstellingen. Tijdens het Zomerfestival, waar het Shakespearêfestival een onderdeel van is, staan er verder nog een groot aantal dans-, mime- en muziekpro- ducties op het programma, loopt er een Shakespeare-cy- clus in het Haags Filmhuis en is er in de Koninklijke Schouwburg een tentoonstel ling van kostuums voor de „Midzomernachtsdroom", ont worpen door studenten van de mode-afdeling van de Ko ninklijke Academie voor Beeldende Kunsten. Het enorme aantal Shake- speare-producties was voor het Haags Cultureel Trefpunt aanleiding te komen tot een zogenaamd „Shakespeare- weekend". Doel is mensen die behoefte hebben aan meer achtergrondinformatie over de voorstellingen en over Shakespeare zelf. door middel van lezingen, dia's, films en dans op de hoogte te brengen. „Een absolute must voor wie meer wil weten over Shake speare, de man en zijn werk", aldus het programmaboekje van het Haags Zomerfestival. Het HCT heeft in totaal4 drie lezingen op het programma van komend weekeinde staan. Zaterdagmiddag om 13.30 houdt prof. dr. A.G.H. Bach- rach, hoogleraar Engelse let terkunde aan de Universitei ten te Leiden en Amsterdam en voorzitter van het Genoot schap Nederland-Engeland. een lezing onder het motto „Tijd en Leven" en „Werk en Streven" van de man uit Stratford on Avon. Zijn lezing wordt omlijst door optredens van het Historisch Dansen semble Volta met renaissance- dansen uit Shakespeares tijd, begeleid door musici van de muziekgroep Pallieter. Zondag is het de beurt aan mevrouw Yvonne Beumkes, ballethistorica, die zal praten over de rol van Shakespeare's werk in de dans en muziek. Vrijwel al zijn stukken zijn in de loop der tijden wel eens op muziek gezet, verwerkt tot opera's, ouvertures, suites, fantasieën of liederen. Een voorbeeld daarvan werd afge lopen zondag in Diligentia al gegeven tijdens het concert van enkele leden van het Re sidentie Orkest. Ook wat de dans betreft geldt Shakespea re als een van de meest ge bruikte bronnen. De meeste dansgezelschappen hebben minstens één ballet op hun repertoire dat is gebaseerd op een van de zesendertig stuk ken die Shakespeare schreef. De lezingen worden gehouden in de aula van het Gemeente museum en beginnen zowel zaterdag als zondag om 13.30 uur. Kaarten voor het hele de weekeinde kosten aan de zaal bij 27,- en bij voorinschrijving op bij het HCT (tel. 070-63.63.53) 1 25,-. Voor mensen die alleen Het omvangrijke oeuvre van de schrijver uit Stratford on Avon vormt de rode draad in het Haags Zomerfestival. zaterdag of zondag wensen te wonen liggen die prijzen respectievelijk 16,50 en 7,00. Poetry Park Festival op 22 juni ROTTERDAM De Rotter damse Kunststichting organi seert op 22 juni voor de negen de keer het Poetry Park Festi val. Het festival brengt een keur aan dichters, muzikan ten, dansers, zangers, acteurs en actrices uit binnen- en bui tenland. Het festival is voort gekomen uit Poetry Interna tional, maar is inmiddels een geheel eigen leven gaan lei den. Poetry Park wordt dit jaar voor het eerst op een an dere lokatie gehouden: vanaf de rozentuin bij Museum Boy mans van Beuningen tot het openluchttheater aan de West zeedijk. Voorbereidingen Grote Prijs voor popgroepen begonnen AMSTERDAM De voorbe- reidingen voor de Grote Prijs, het jaarlijks concours voor popgroepen, zijn begonnen. Met ingang van vandaag kun nen bands uit elk genre, van new wave tot Surinaamse ka- seko, van hardrock tot Turkse pop, zich voor deelneming aan het concours aanmelden bij de Stichting „De Grote Prijs van Nederland", waarin het blad OOR, Vara, Stichting Lochem 7000 en de Stichting Popmu ziek samenwerken. Na het beluisteren van de in gezonden democassettes zal een jury hooguit 160 groepen uit het totale aanbod selecte ren. Het maximale aantal over het gehele land verspreide voorrondes is twintig. Per voorronde treden acht groepen op. In de jury hebben zitting des kundige popjournalisten, mu zikanten en disckjockeys van Radio 3. De voorrondes vinden plaats van 26 september tot en met 16 november, steeds op een vrijdag, zaterdag en indien no dig ook op zondag. De semi-fi- nales zijn op 28 en 29 novem ber, met 30 november als extra avond achter de hand. Zes fi nalisten gaan op 13 december naar Paradiso in Amsterdam. Voor de eerste drie eindigende finalisten is een geldbedrag beschikbaar van 10.000 gulden. De op de vierde tot en met zesde plaats eindigende groe pen ontvangen elk twee dagen gratis studiotijd in de studio van de Stichting Popmuziek Nederland. Vorig jaar ontving de jury zo'n 600 democassettes, waaruit 157 groepen werden geselecteerd. In negentien voorrondes, twee halve finales en een finale maakten ruim 16.500 mensen kennis met de nederpop. De Grote Prijs is bedoeld om onbekend talent een duwtje te geven in de richting van het podium of plaat. Vara-radio zal tijdens de wed strijdperiode aandacht aan de Grote Prijs besteden. Er zijn mensen op wie het ou der worden geen vat lijkt te hebben. Eli zabeth Taylor (53) is er ge tuige deze foto een van. Ro bert Wagner schijnt er ook geen moeite mee te heb ben, maar moet het in deze toch, af leggen tegen „Liz". Hij is dan ook twee jaar ouder. De twee spelen de hoofdrollen in een nieuwe Amerikaanse televisiefilm, getiteld „The re must be a pony". Het is voor de eerste keer dat Tay lor en Wagner samen in een film te zien zijn. LOCHEM Organisator Joost Carlier van het popfes tival „Lochem 7000" wil vol gend jaar samenwerken met het Pinkpopfestival in Ge leen. Geleen en Lochem kunnen dan een tegenwicht vormen voor het Belgische dubbelfestival Torhout/ Werchter. Volgens Carlier is Lochem in zijn huidige opzet „geen haalbare kaart meer". Er kwamen dit jaar zeven duizend mensen naar „Lo chem 7000", nog juist genoeg om uit de rode cijfers te ko men. Carlier meent echter dat het risico dat dat volgend jaar niet gebeurt te groot is. De organisator wil dan wel uitwijken naar een plaats buiten Lochem. De mede werking van de gemeente is nihil, en bovendien is het openluchttheater te klein voor een groot popfestival. Carlier zegt al regelmatig ge sprekken te hebben met de organisatoren van het Pink popfestival en met Mojo, het bureau dat voor Pinkpop de groepen contracteert. Vol gens hem is de belangstelling groot genoeg voor een dub belfestival. AMSTERDAM De ver zameling van twaalf Riet veldmeubelen, de „Birza- kamer" genoemd, heeft gisteren op een veiling van Christie's in Amster dam 479.892 gulden opge bracht. De beroemde Bir- zastoel (gemaakt voor de familie Birza) - de enige in zijn soort - bracht een wereldrecord op voor een Nederlands meubel, ont worpen en gemaakt in de twintigste eeuw: hij ging voor 127.600 gulden naar het Stedelijk Museum in Amsterdam. Voor deze stoel (ontworpen in 1927) gebruikte Rietveld een enkel stuk fiber, slechts op drie punten onderbroken om het geheel tot een stoel te transformeren. In een brief aan de familie Birza verzocht Rietveld hen dringend: „In dien jullie er ooit over denken de stoel van de hand te doen, dan ben ik geïnteresseerd om een bod te doen". Voor de gemakkelijke stoel uit de collectie, in 1924 gemaakt van gepatineerd ebbehout en gebogen triplex, betaalde Bar ry Friedman, kunsthandelaar uit New York, op de veiling 110.200 gulden. De twee zig-zag stoelen (1934) gingen weg voor 69.600 en 63.800 gulden, de twee militai re stoelen vonden een nieuwe eigenaar voor respectievelijk 29.000 en 15.080 gulden en de krukken brachten 9.280 gul den per stuk op. Tot slot werd de speciaal voor de „Birza-kamer" ontworpen tafel verkocht voor 25.520 gul den. De meubelen, gemaakt door Rietvelds meubelmaker A. van de Groenekan (82) die op de veiling aanwezig was, wer den in 1927 door de familie Birza bij Rietveld besteld voor een kamer in hun huis aan de Tesselschadestraat in Amster dam. In een brief uit 1950 schrijft Rietveld: „Dit was een van de meest complete inte rieurs, die ik ooit heb ontwor pen". Een beeld van de veiling bij Christie's van de collectie Rietveld-meubelen. Hagenaars aangehouden wegens chantage DEN HAAG De Haagse politie heeft twee Hage naars aangehouden op verdenking van chantage, Ze worden ervan verdachl een 61-jarige Hagenaar vijftigduizend gulden af handig te hebben ge maakt door afpersing. Eer poging daar nog eens eer ton aan toe te voegen mis lukte. Het slachtoffer had te horer gekregen dat foto's openbaai zouden worden gemaakt var hem en een 31-jarige vrouv waarmee hij enkele jaren gele den een verhouding kreeg. Hi kon dat voorkomen door vijf tigduizend gulden achter te la ten in een café-restaurant Toen hij dat gedaan had wen er opnieuw contact met hen opgenomen met de medede ling dat hij zich sterk vergis had: er was niet gesprokei over vijftig-, maar over hon derdvijftigduizend gulden. Hi moest dus nog een ton „bijstor Jen". De man deed daaro| aangifte. De politie slaagd erin de mogelijke daders aai te houden door ze het lokaa van de honderdduizend gul den voor te houden. Noordwijk in halve finale LEIDEN De finale van h( toernooi om de afdelingsbeke gaat zaterdag tussen de wir naar van het duel tussen Luj dunum en Oegstgeest e Noordwijk. Noordwijk wet LDWS gisteravond met 3-0 tt rug, Lugdunum versloeg F Lisse met 3-1. In Noordwijk hield LDW lang stand in het duel tegen c plaatselijke eersteklasser. E gelijkopgaande strijd leverc een terechte ruststand op va 0-0. Direct na de thee bra Klaas Vink het verzet met ee eerste doelpunt, waarna Iva Hermans kort daarop de ma ge vergrootte tot 2-0. De stri was gestreden na een „luell goal" (via het achterhoofd vj een LDWS-speler) van Ai dries Wendt: 3-0. De kwartfinale tussen Lugd num en FC Lisse kende et ruststand van 1-0 door et doelpunt van Albert Siera. i de tweede helft was het Dai Kooimans, die de Kikkerpc derbewoners aan een veilig 1 kende voorsprong hielp. W: lem Hanegraaf antwoordt met een fraaie treffer uit et strafschop, maar Edwin Ve hoogt herstelde de marge v; twee doelpunten (3-1), waa door Lugdunum de halve fin le (tegen Oegstgeest) haalde. Laga organiseert marathonroeitocht LEIDEN De jubileren Delftse studentenroeiverei ging Laga organiseert morg de traditionele Ringvaart-i gatta, een roeitocht voor der achten over honderd kilon ter. De tocht, die start van 9 uur tot 10.00 uur bij de soc teit op de Kaag, voert via der meer Amstelveen, Ha, lem, Hillegom, Leiden, Voi schoten, Leidschendam Voorburg naar Delft. D« wordt de finish van de eer ploeg verwacht om 17.00 u Bij de sluis in Leidschenda verwachte passage vanaf 16 uur, moet er door de studenl worden gekluund. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIE) THEATER, RECREATIE,EXPOSITIE! EN EEN COMPLETE AGENDA Tweede Leidse Chansonavond geannuleerd LEIDEN De tweede avond van de International Chanson- week in de Leidse Schouw burg is gisteravond op het laatste moment geannuleerd. De honderden belangstellen den die een avond met Jenny Arean, Liesbeth List en Paul van Vliet verwachtten, kwa men tevergeefs. Zij kunnen hun toegangsbewijs gebruiken voor een optreden van het drietal artiesten op 6 septem ber. Reden voor het annule ring was het plotselinge over lijden van een der technici van Paul van Vliet. De optre dende artiesten waren hier door dermate aangeslagen, dat zij zich niet in staat achtten het publiek te vermaken. Concert door het Haags Artsen Or kest o.l.v. Wim Roerade in werken van Telemann, Mozart en Arriaga y Balzola. Soliste, de pianiste Marga ret Krill. Diligentia, Den Haag. 't Lijkt bijna té toevallig: op de dag dat de huisartsen actie voeren geeft het Haags Artsen Orkest in Diligentia een con cert. Voor zover het ensemble bestaat uit praktizerende art sen - menig orkestlid lijkt reeds gepensioneerd - was er gisteren in ieder geval tijd om de partijen nog eens door te nemen. Niet geheel overbodig zoals bleek uit de geleverde prestaties waaraan de uitvoe renden in eerste instantie meer plezier beleefd zullen hebben dan de doorsnee-toe hoorder. Natuurlijk, het stre ven naar kwaliteit valt altijd te waarderen en muzikale zelfwerkzaamheid is prijzens waardig en ongetwijfeld een uitstekende therapie voor de veel geplaagde huisarts, maar zoals zo dikwijls bij amateurs: waarom wordt zo hoog gegre pen? Iedere muziekbeoefenaar weet dat Mozart een nauwelijks te bereiken top is, ook in de be geleiding van zijn concerten. Margaret Krill was de pittige vertokster van Mozarts piano concert nr. 24, precies 200 jaar geleden gecomponeerd. Maar het werd geen eerbetoon aan de componist, dirigent Wim Roerade moest teveel over z'n kant laten gaan en^dat is met name bij Mozart fataal. Ach, en dan te bedenken dat het re pertoire zo groot is. De ouver ture van Telemann voor drie hobo's, fagot, strijkers en basso continuo kreeg dank zij het aandeel van de zes celli en de twee contrabassen een wel bij zonder zwaar accent, doch wist over 't algemeen te voldoen. Te prijzen viel de keuze van de Sinfonia van de Spanjaard Juan de Arriaga y Balzola die maar negentien jaar mocht worden en toch flink wat wer ken heeft nagelaten. Boven dien moet hij een talentvol violist geweest zijn. De leden van het Haags Artsen Orkest (het ensemble werd voor dit concert uitgebreid met enkele leden van het Haags Kameror kest) hebben met deze keuze hulde willen brengen aan deze vrijwel onbekende componist, de Spaanse Mozart. ADRIAAN HAGER OMSCHRIJVINGEN Horizontaal: 1 akelig; 8 oosterlengte (afk.); 9 tovergodin; 10 in oprichting (afk); 11 duivenhok; 13 insekt; 14 voedsel; 16 bloeiwijze; 17 stad in Ne vada (V.S.); 18 verharding van de op perhuid; 19 godin van de vrede; 20 volksoverlevering; 22 stad in Rusland; 25 stad in Duitsland; 26 bevlieging; 27 onbepaald vnw.; 29 vallei; 30 oude lengtemaat; 31 verachtelijk; 33 regi ment infanterie (afk.); 34 wetenschap pelijk onderzoek van eigennamen. Verticaal: 1 zuivelprodukt; 2 keur; 3 gereed; 4 tenen mand; 5 dieregeluid; 6 onderaards afvoerkanaal; 7 behoef te aan drinken; 12 verzachten (van verdriet); 13 rad met sporten of schoepen; 15 soort schaatsen; 16 zangstem; 20 gezamenlijk; 21 welpen leidster; 23 ontzag; 24 bloem; 28 boom; 31 lengtemaat (afk.); 32 tegen woordig. OPLOSSING Horizontaal: 1 belabberd; 8 O.L.; 9 fee; 10 i.o.; 11 tii; 13 tor; 14 et» tros; 17 Reno; 18 eelt; 19 lren< sage; 22 Orel; 15 Aken; 26 ragi men; 29 dal; 30 el; 31 min; 33 RJ naamkunde. Verticaal: 1 boter; 2 elite; 3 af; 4 5 be; 6 riool; 7 dorst; 12 lenigei treerad; 15 noren; 16 tenor; 2( men; 21 akela; 23 egard; 24 lelii eik; 31 mm; 32 nu.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8