panning rond Berlijn ►ver pascontrole DDR a Shamir raakt betrokken bij schandaal Israëlische BVD Thatcher: zoeken naar alternatief voor PLO Een bijdetijds geschenk li EN LAND RTT.SSTSC.HF, ROCKSTERREN SPELEN VOOR TSJERNOBYL ►hl boycot congres sen tegen kernoorlog Reagan dreigt met opzeggen Salt-II Siebel wordt hoe langer hoe goedkoper. EeicLeGotncwt WOENSDAG 28 MEI 1986 PAGINA S belangstelling Iarrière Reagan Ihv Voor de film- ft van president van de Verenigde minder belangstel blijkbaar was ver- Vier albums met 's en affiches en een n zijn eerste vrouw, :e Jane Wyman haal- teren op een veiling jondense huis Sothe- t de minimum prijs 6 pond en werden van iling teruggetrokken. Ispraak die Reagan in Londen hield bracht bok niet genoeg op en pk teruggetrokken. Sovjet-Unie blijft Libië wapens leveren MOSKOU Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft gisteren beloofd dat het Kremlin de wapenleveran ties aan Libië zal voortzetten en te gelijkertijd gewaarschuwd voor het terrorisme. Volgens het officiële persbureau Tass heeft de Russische leider tijdens een ontmoeting met Libië's tweede man, Abdel Salam Jalloud, opgeroepen tot een veroor deling van het terrorisme. Overi gens hebben Westerse diplomaten erop gewezen dat het Kremlin veel meer steun geeft aan^ de Syrische regering dan aan het onvoorspelba re bewind van de Libische leider kolonel Khaddfy. Charta-ondertekenaar Jan Dus aangehouden WENEN De Tsjechische politie heeft gisteren domi nee Jan Dus gearresteerd, een van de ondertekenaars van Charta '77 in Neratovice. Eerder deze week werden huiszoekingen verricht. De arrestatie zou het gevolg zijn van een brief die Dus on langs schreef aan president Husak waarin hij zich be klaagde dat de Tsjechische politie een vervalst docu ment van Charta naar buiten had gebracht, kennelijk in een poging om de mensen rechtenbeweging in diskre diet te brengen. Uitreisvisum voor schaker Boris Goelko MOSKOU De ex-kam pioen schaken van de Sov jet-Unie Boris Goelko, zijn vrouw en zijn zoon, heb ben een uitreisvisum ont vangen. Dit heeft diens fa milie gisteren in Moskou bekendgemaakt. De 38-ja- rige schaakgrootmeester heeft zeven jaar op een uitreisvergunning naar Is raël moeten wachten. Goelko vertrekt morgen naar Wenen van waar hij naar Israël doorreist. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De bekendste popsterren van de Sovjet-Unie zullen vrijdag in Moskou een benefietconcert geven voor de slachtoffers van de ramp in dé kerncentrale van Tsjernobyl. Het is voor het eerst dat in de Sovjet-Unie een dergelijke gebeurtenis wordt georgani seerd. Het benefietconcert heeft de naam Giro 904 gekregen: 904 is het nummer van de landelijke rekening die is opengesteld voor bet Tsjernobyl-rampenfonds. De landen van de EG zullen hun boeren geld mogen geven voor geleden schade els gevolg van het nucleaire ongeluk in Tsjernobyl, Maar ze behoeven er niet op te rekenen dat er geld uit de gemeenschappelijke kas voor ter beschikking komt. Frans Andriessen, de Europese landbouwcommissaris, heeft dat in Brussel gezegd. Ook in Nederland hebben, zo als bekend, de landbouworganisaties aange drongen op schadevergoeding. Minister Braks zal daarover nog met die órganisaties over leggen. De Zweedse regering ziet af van een schadeclaim bij de Sovjet-Unie, omdat zij geen juridische basis heeft gevonden waarop deze kan worden ingediend. Dat is gisteren in Stockholm bekendgemaakt. Voice of America uit lucht gehaald BRUSSEL De Belgische RTT heeft maandag de Ameri kaanse overheidszender Voice of America uit de lucht ge haald. Volgens een woord voerder van de Amerikaanse ambassade in Brussel is daarbij de zendapparatuur ia beslag genomen. Volgens het kabinet van PTT-zaken heeft de pri- vézender WROK, die de uit zendingen van de Voice of America verzorgt, verzuimd een vergunning aan te vragen en werkte derhalve illegaal Toevalligerwijs bleek de Voice ook nog de Amerikaanse le- gerradio te storen. AX De minis- in buitenlandse za- n de drie Westerse rden, Groot-Brit- Frankrijk en de jde Staten hebben ig overleg gevoerd jn Westduitse colle- ^hscher over de eis f)ost-Duitsland dat Ï;e diplomaten n hun pas moeten _ils zij de grens met West-Berlijn passeren. Het gaat de geallieerden niet in de eerste plaats om de con trole op zichzelf, maar wan neer met die pasjesregeling door de DDR wordt inge stemd, wordt Oost-Berlijn te gelijkertijd erkend als zijnde een deel van Oost-Duitsland. De geallieerden menen dal Oost-Berlijn een deel is van de Russische bezettingszone en dat vrij verkeer tussen de bei de stadsdelen mogelijk moet zijn. De VS hebben inmiddels ge ruchten ontkend als zouden de geallieerden de diplomatieke betrekkingen met de DDR willen verbreken wanneer de pascontrole ook werkelijk wordt uitgevoerd. Het overleg tussen de landen vond van daag plaats in Halifax (Cana da) waar de ministers bijeen waren voor Navo-beraad. De Oostduitse maatregel wordl gezien als „een zeer ernstige aangelegenheid". Volgens een mededeling van een woordvoerder van hel Oostduitse ministerie van bui tenlandse zaken is de pascon trole het gevolg van Westerse verzoeken tot bestrijding van terrorisme. Die verzoeken uil verschillende West-Europese landen en de VS waren hel gevolg van de bomaanslag op de Berlijnse discotheek La Belle waar een Amerikaanse militair en een Westduitse vrouw om het leven kwamen. Bij die bomaanslag zouden vol gens de VS Syrische diploma ten uit Oost-Berlijn betrokken zijn geweest. In goedingelichte kringen in Bonn wordt ervan uit gegaan dat de nieuwe maatregel geen zelfstandige actie is van de DDR, maar ingegeven door de Sovjet-Unie. De zaak is giste ren ook met dat land bespro ken. Een Russische diplomaal zei de Westerse opwinding over de pasjesregel niet te be grijpen. Sovjet-diplomaten zouden hebben benadrukt dat de status van de stad door de maatregel niet verandert. Saluut schoten 'onze correspondent Rink Drost) 1 Bondskanselier It Kohl is morgen jte afwezige op de "gsdag van het zesde Jcongres van de V, de internationale 'tótie van Artsen te- frnoorlog. ueres duurt tot en met '°t en wordt in Keulen jPjP. De Bondskanselier omdat zijn partij, de 'ed> gespannen voet staat ,g6internationale artsen- portie. Die wordt een te 37j-gerichte politieke trweten. grote tegenspeler, Jo- iRau, de socialistische akfskandidaat. en minis- akident.van de deelstaat (n-Westfalen, zal op- als gastheer van de ien congresgangers die Üe hele wereld naar Tcomen. _itieke tegenstellingen :e CDU en de IPPNW yorig jaar gestalte toen norganisatie de Nobel er de vrede toegekend n een brief op poten '®n Noorse Nobelprijs-co- de secretaris-gene- a"Jn de CDU, Heiner 1 stelling tegen de toe- van de prijs. i'eet een van de voor- 'an de organisatie, de 'en Tsjasov, dat die de soiing van de Sovjet-ge- :n.5acharov naar Gorki Kammer de officiële verte genwoordiging van de West duitse artsen schittert net als de Bondskanselier tijdens het congres door afwezigheid. De Kammer vindt het vooral kwalijk dat tijdens het congres de Russische arts Valentin aanwezig zal zijn. Die wordt verantwoordelijk gehouden voor het ten onrech te doorverwijzen naar psychia trische inrichtingen van men sen die het Sovjet-regime on welgevallig zijn. De voorzitter van de Kammerv heeft laten weten het congres te boycotten vanwege de politieke lijn die de IPPNW volgt en het fatalis me waarmee de organisatie zich opstelt ten, aanzien van een kernoorlog. In Keulen nemen ondanks de boycot van Duitse kant zo'n 1200 artsen uit zestig landen aan het congres deel. Uit Ne derland komen 35 artsen, aan gesloten bij de Nederlandse Vereniging voor Medische Po lemologie. =«lging van de CDU ^Rïe internationale orga- d1®jan christelijke partijen ieriporzitterschap van de jgeOrzitter Piet Bukman e. Ipagne tegen de verle- ichi de Nobelprijs voor de j-gjin de IPPNW. Buiten dsrepubliek kreeg de ie echter weinig weer- l-Duitsland echter des r. De Bundes Arzte JERUZALEM Tegen de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir worden mogelijk gerechtelijke stappen on dernomen in verband met de dood van twee Pale stijnse guerrillastrijders in april 1984. Dit is gisteren vernomen in gezagheb bende kringen. Premier Peres kan eveneens bij deze zaak betrokken ra ken, ook al was hij in die periode nog geen rege ringsleider. Shamir was in het voorjaar van 1984 premiér en in die hoedanigheid was- hij verant woordelijk voor de binnen landse veiligheidsdienst Shin Bet. Deze dienst beëindigde op geweldadige wijze een kaping van een personenbus door vier Palestijnen. Twee guerrilla's en een passagier werden daar bij direct gedood. Van de twee anderen werd hetzelfde ge zegd, maar deze bleken nader hand levend uit de bus te zijn gekomen, maar door agenten te zijn doodgeslagen. Procureur-generaal Yitzhak Zamir maakte gisteren bekend dat hij naar aanleiding van deze affaire een gerechtelijk onderzoek zal starten tegen Avraham Shalom, het hoofd van de Shin Bet. Maar Zamir zou ook Shamir in staat van beschuldiging kunnen stellen als hij meent dat Shalom op trad met goedkeuring en me deweten van de toenmalige premier, aldus de bronnen. Premier Peres heeft gisteren in de Knesseth de activiteiten van de Shin Bet fel verdedigd. Met een van woede trillende stem zei de premier dat een onderzoek de staatsveiligheid in gevaar zal brengen. „Wat is hier de veiligheidsoverwe ging? De vijand niet vertellen hoe we hem bestrijden. Is dat een gerechtvaardigde veilig heidsoverweging of niet?", zo riep Peres uit, terwijl hij met zijn vuist op het spreekgestoel te sloeg. Volgens Zamir zou Peres ach ter de schermen zeer zware druk op hem hebben uitge voerd om de zaak te laten val len. Hij noemde de zaak dan ook het „ernstigste probleem" waarmee hij als procureur-ge neraal is geconfronteerd sinds de oprichting van de staat Is raël. VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER was een zéér sombere Eelco Eelke- IH 'savonds in de dorpsherberg een ^j-zocht bij zijn makker smidje Verholen, ijjjd zette een groot glas schuimend ger- Hoor de smid neer en deze vroeg: „Wat 0ip, Eelco? Is er wat aan de hand?" Hij k| brand in zijn oude, trouwe pijp en M op antwoord. Dat duurde nog al een m?oh tenslotte ontglipte er toch een kreu- ftiluid aan de stijf op elkaar geklemde lip- Eelco. „Ik hou het zo niet langer uut, in M>erige Rijkhuyz'n," zei hij. „Nou nou, Imzei de smid sussend en hij nam een slok li bier. „Is het dan zo erg?" „Jao!" ^|dde Eelco met grote stelligheid. „Als de ÏJier niet met meer energie word'n aan- dan neem ik ontslag! Dan gao ik naor er dorp, waor ze wel een actieve veld- kunn'n gebruuk'n! Om werk hoef ik niet verleeg'n te zitt'n, want de politie kampt overal met personeelstekort. Iedere dag zie ik adver tenties staon. In Den Haag is het al net zo. Wat zou je denk'n, Verhool'n? Zou ik daor misschien nog wel es commissaris kunn'n word'n? Ik wil nog graag een rangetje of wat hoger op, zie je?" „Dat weet ik niet, Eelco," antwoordde de smid zuinigjes. „Laten we ons liever bepalen tot de zaken hier in Rijkhuyzen. Waarom wil je weg? En waarom noem je ons goede dorp op roerig?" „Omdat de mens'n hier hoe langer hoe mesjokkazer word'n," antwoordde Eelco. „Vandaag most ik boer Knolle weer betrapp'n! Met een krankzinnige en levensgevaorlijke vaart kwam die deur het dorp suiz'n! En nog an de verkeerde kant van de verkeerspaol óók!" „Verdikkie.mompelde de smid. „Dat is na tuurlijk dat knettercarter, dat Kareltje voor hem gemaakt heeft. Maar het kan toch niet!" WASHINGTON President Reagan heeft de ontmanteling ge last van twee Posëidon-onderzeeërs. Door die beslissing houden de Verenigde Staten zich aan de beperkingen die het Salt-II-ak- koord oplegt aan de strategische kernbewapening van de twee supermogendheden. Maar Reagan waarschuwde de Sovjet-Unie dat de VS wellicht later dit jaar alsnog besluiten te breken met dit verdrag. De opdracht om de twintig jaar oude Poseidon-onderzeeërs Nat han Hale en Nathanael Greene te ontmantelen is een gevolg van het feit dat vandaag proefvaarten beginnen met een nieuwe Tri- dent-onderzeeër, de USS Nevada. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, maakte duidelijk dat later dit jaar een einde kan komen aan de Amerikaanse naleving van Salt-II. Het heeft geen zin voor de VS zich te blijven houden aan Salt als de Sovjet-Unie doorgaat met het schenden van dit verdrag, zo zei Speakes. Het Salt-II-verdrag werd in 1979 in Wenen on dertekend door de toenmalige Amerikaanse president Jimmy Carter en Sovjet-leider Leonid Brezjnev. De overeenkomst werd nooit bekrachtigd door de Amerikaanse Senaat, maar de twee supermogendheden besloten zich toch te houden aan de ver dragsbepalingen. Op grond van deze bepalingen mogen de VS en de Sovjetunie ieder over niet meer dan 1200 lanceerinrichtin- gen voor meerkoppige raketten béschikken. Als ze door de in troductie van nieuwe raketten door deze grens dreigen heen te breken, moeten zij gudere raketten terugtrekken. Door de 24 ra- ketlanceerders van 'de Trdent-onderzeeër zouden de VS het pla fond- met 22 hebben overschreden. (ADVERTENTIE) Gratis 10 cm. Bij aankoop van elk fantasiecollier van ten minste 70 cm, krijgt u van Siebel 10 cm collier cadeau. Neem nu zo'n prachtig Venetiaans collier (zomaar een greep uit de Siebel-collectie). Dat kost normaal f 375- Maar zoals gezegd, u krijgt 10 cm gratis. En snel omgerekend betekent dat, dat u nu maar f 329r betaalt. Maar u kunt voor de oor spronkelijke prijs natuuurlijkook 10 cm extra collier van Siebel krijgen. Want u weet't met colliers: hoe langer, hoe mooier. '1-123, PC Hooftscraat 123 taiitje Poten 9-ii Rijswijk, In de IMbÏÏ'A: Utrecht, Bakkerstraat2;-29 en Winkelcentrum Hoog Catharijne, Boven Clarenburg 75: Haarlem, Grote Houtstraat 63-65. Alkmaar, Langestraat Hilversum. Kerkstraat 75 Aanbiedingen geldig i/m 7 juni a.s. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) JERUZALEM De Britse premier Margaret Thatcher heeft aan het slot van haar be zoek aan Israël verklaard, dat de Palestijnen in eventuele vredesonderhandelingen met Israël ook door anderen dan de PLO vertegenwoordigd zouden kunnen worden. We moeten een alternatief over wegen voor de PLO, zei That cher, die maandag nog in een onderhoud met acht Pale stijnse leiders echter nog te horen had gekregen dat de PLO bij het vredesproces be trokken moet worden. Het bezoek van Thatcher aan de joodse staat was de eerste officiële visite van een Britse regeringsleider, ruim 38 jaar na de stichting van Israël. Weliswaar waren het de En gelsen, die in 1917 met de Bal- four-verklaring een belangrij ke stimulans gaven aan „de vestiging in Palestina van een nationaal tehuis voor het jood se volk". Maar de verhouding met de Britten is altijd uiterst gevoelig geweest. Dat bleek ook vorig jaar, toen Londen bekendmaakte dat het voor vele miljarden guldens wapens zou leveren aan Jordanië en Saoedi-Arabië, terwijl het wa penembargo tegen Israël van kracht bleef. De irritatie van de Israeli's werd nog aanmer kelijk vergroot toen in dezelf de tijd, al of niet in samenhang met de wapenverkoop, twee PLO-vertegenwoordigers op het Britse ministerie van bui tenlandse zaken zouden wor den ontvangen. Wie toen zou hebben voorspeld dat de „hui chelachtige Thatcher" als een graag geziene gast naar Israël zou komen, zou zijn uitgela chen. Maar er is veel gebeurd in de afgelopen acht maanden. De twee PLO-vertegenwoordigers zijn uiteindelijk niet in Lon den ontvangen, omdat één van hen, de voormalige burge meester Mohammed Milhem, op het laatste moment niet wilde voldoen aan de Britse voorwaarden voor het ge sprek: erkenning van VN-re- solutie 242 en afzwering van terrorisme. De affaire was niet alleen een pijnlijke zaak voor de Britse regering, maar meer nog voor koning Hoessein van Jordanië, die de ontmoeting had aangemoedigd. Het was één van zijn vele botsingen met het leiderschap van de PLO, hetgeen uiteindelijk in februari van dit jaar leidde tot een stopzetting van zijn sa menwerking met voorzitter Jasser Arafat. In de Britse bui tenlandse politiek leidde een en ander tot een meer gereser veerde houding ten aanzien van de Palestijnse bevrijdings organisatie. Wat Margaret Thatcher in Is raël nog meer crediet bezorgde was haar houding in wat hier graag genoemd wordt „de strijd tegen het internationale terrorisme". Na de luchtaan vallen op Libië, mogelijk ge maakt door Britse steun, was in veel Israëlische commenta ren te horen, dat de Verenigde Staten alleen in Israël en En geland echte bondgenoten hebben. Het ziet er naar uit dat That cher haar positie zowel in Is raël als in de Arabische wereld wil gebruiken bij een bemid delingspoging in het Midden- Oosten. Zij noemde in dit ver band het gesprek van de Ne derlandse minister Van den Broek met PLO-voorzitter Jasser Arafat, afgelopen maandag, „een onderdeel van een proces dat al lange tijd gaande is". In juli neemt Groot-Brittannië het voorzit terschap van de EG van Ne derland over. Het ligt in de verwachting dat Thatcher, mede op basis van het voorbe reidend werk van de Van den Broek, zal proberen vredeson derhandelingen naderbij te brengen. Premiér Thatcher is kennelijk van mening, en mis schien niet ten onrechte, dat zij beter dan president Reagan in staat is een bemiddelende rol te spelen tussen Israël en zijn Arabische buurlanden, Jordanië voorop. Volgende maand spreekt ze in Londen met koning Hoessein en ze liet gisteren weten dat ze de Jordaanse leider na haar Is raëlische reis heel wat te ver tellen heeft. Volgens Israëli sche krantenberichten zou Thatcher Hoessein een bood schap overhandigen van pre mier Peres, waarin voorstellen staan vermeld over een kli maatsverbetering tussen beide landen. Een aantal maatrege len, onder meer een uitbrei ding van de uitreismogelijkhe den, zou het leven van de be woners van de westelijke Jor- daanoeyer en de Gazastrook moeten verbeteren. ADVERTENTIE a it quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk^verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Not Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Adres: Postcode/plaats: Tclefoon:(vëor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch' ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: blaam:i Adre^—

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5