Dierenbescherming: verbod p houden van military's Vooruitziend tl VVD valt uiteen in drie kampen „Animo onder jongeren voor vakbond minimaal'' Onderhandelingen tussen CDA en VVD beginnen vrijdag Joekes wipt RSV-rivale van kamerzetel Pleidooi voor uitstel van lesgeldwet JNENLAND QeidwOowuvnt WOENSDAG 28 MEI 1986 PAGINA 3 n na overval dood hartaanval BOSCH De 68-ja- J. van Oss is gisteren eden aan een hartstil- enkele uren nadat zijn sigarenhandel in Bosch het slachtoffer geworden van een verval. Volgens de is de overval uitge- door drie mannen en vrouw. De man neen klap in het ge- maar werd niet ern- gewond. Wel voelde ch na het gebeuren I. De politie weet niet overvallers iets heb- meegenomen. Van intbreekt elk spoor. Stuwen Dommel worden beveiligd BOXTEL Het Waterschap in Boxtel gaat de stuwen in het riviertje de Dommel bevei ligen. Zowel voor als achter de stuwen die daarvoor in aan merking komen, worden ka bels over het water gespannen die zijn voorzien van kleurige ballen. Het afgelopen week einde kwamen op de Dommel drie Eindhovenaren door ver drinking om het leven, toen hun kano's bij een stuw in St. Michelsgestel omsloegen. Het waterschap inventariseert mo menteel hoeveel stuwen er moeten worden beveiligd. Vol gens directeur De Vreede gaat het om 25 tot 50 stuwen. Nieuwe centrales van PTT haperen WASSENAAR De nieuwe di gitale telefooncentrales van de PTT vertonen kinderziektes. De computerapparatuur en -pro- gramma's laten het wel eens af weten, waardoor de centrales uit kunnen vallen. „Het gaat niet om structurele maar om tijdelijke fouten, waar we doorheen moe ten", zei PTT-directeur ir. C. Wit gisteren bij de presentatie van het PTT-jaarverslag in Wasse naar. De afgelopen weken heb ben zich meerdere problemen voorgedaan, met name in de nieuwe centrale van Zwolle. Vol gend jaar moeten alle tele foondistricten op een digitale te lefooncentrale zijn aangesloten. Gratis software voor onderwijs ENSCHEDE Staatssecre taris Van Leyenhorst heeft tijdens de conferentie „CAL for Europe" op de Techni sche Hogeschool Twente het plan ontvouwd alle scholen- voor het voortgezet onder wijs te tracteren op een waardebon van tweeduizend gulden. Met het douceurtje wil het ministerie van on derwijs het ontwikkelen van software ten behoeve van scholen een duwtje in de rug geven. De waardebonnen mogen alleen gebruikt wor den voor de aankoop van software (educatieve pro gramma's). Kindertelefoon sex-vraagbaak AMSTERDAM Kinderen zien de kindertelefoon vooral als een vraagbaak voor sex. Dat blijkt uit een onderzoek dat is gehouden on der twintig kindertelefoons in het land. De vragen die over seksuali teit werden gesteld stonden daarbij centraal. De meeste vragen over dit onderwerp komen in het. weekeind bij de kindertelefoons terecht. Op vrijdag gaan deze vragen vooral over het gebruik van voorbehoed middelen en vrijen, terwijl op zon dag relatief meer gebeld wordt over zwangerschap en menstruatie. Het lijkt er volgens de onderzoe kers daarom op dat sex bij kinde ren zich meer in het weekeinde dan door de week afspeelt. HAAG De Neder- Vereniging tot Be- rming van Dieren het ministerie van lbouw nog deze week jen om een verbod op houden van military's jns land. Volgens di- eur mr. D. van Oers ikent deze langdurige 1 met vaste hindernis- onaanvaardbare voor de paarden. Het feit dat onlangs drie paarden na ongelukken op het parcours afgemaakt moesten worden is de di recte aanleiding voor het verzoek, aldus Van Oers. In de praktijk kan volgens de Dierenbescherming niet hon derd procent voldaan worden aan de minimale eisen van een goed parcours en voldoende getrainde paarden. Van Oers: „Vaak zie je een levensgevaar lijke combinatie van overver moeide paarden en te zware hindernissen". Op het NOS- journaal liet de Dierenbescher ming gisteravond een aantal doodssmakken van paarden op military-parcoursen zien. De Nederlandse Hippische Sport bond. die gisteren telefonisch op de werd gesteld, heeft ver baasd gereageerd op het ver bod. Directeur Van Leeuwen verheelde niet dat ook de NHS verontrust is over de ongeluk ken, die bij de nationale sa mengestelde wedstrijd in Dalfsen en de internationale military in Breda zijn voorge vallen. „Toch is het niet meer dan een toevallige samenloop van omstandigheden. Men moet niet vergeten, dat er in een seizoen tientallen van dit soort wedstrijden zijn. Bij een grote internationale wedstrijd als die al jarenlang in Boekelo wordt gehouden zijn bij mijn weten nog nooit ernstige onge lukken gebeurd". Volgens de Hippische Sport bond wordt er wel degelijk op gelet dat geen onervaren com binaties aan zware parcoursen deelnemen. De ongelukken in Dalfsen en Breda geven vol gens Van Leeuwen overigens wel aanleiding voor een on derzoek, omdat de hulpverle ning aan de gewonde paarden nogal laat op gang kwam. Vol gens de Dierenbescherming zou in Breda zelfs geprobeerd zijn een paard dat de rug had gebroken, met een vorkhef truck weer op de been te krij gen. -"CUREER-GENERAAL: in ;ïden van 'IA kunnen letgeleverd v9rden I HAAG De in Ne- and gearresteerde ileden Brendan wïrlane en Gerard Kel- Tnogen wat de procu- •generaal van de Raad betreft, aan iland uitgeleverd De delicten voor beiden Ieren veroordeeld, kunnen ens de procureur-ge- F1 mr. Remmelink beschouwd worden n politieke daad. eerder sprake van een ristische actie; „een te aarlozen bijdrage in een idillen jaren durende rJ', aldus Remmelink. ins de procureur-generaal de Hoge Raad 1 juli be- \n beide Ieren op te roe- lelroor een verhoor in ver- met de voorgenomen uit ing. De uitspraak van de istgrdamse rechtbank die ^(piaart bepaalde dat Kelly lieuitgeleverd mag worden lifcfarlane slechts op grond gtfen deel van de het uitle- i. jgsverzoek zou vernie- fioeten worden, tzwaren die de advocaat ie)eide Ieren tegen de uitle- dejg heeft opgeworpen acht bfielink onvoldoende. Zo rajvolgens de procureur-ge- e il geen reden aan te ne- -zdat beide Ieren in Enge- i d een „onmenselijke en ^derende" behandeling te tejen zou staan. Juliana en prins Bern- I zijn in het Koninklijk Insti- voor de Tropen in Amster- l aanwezig bij de opening (iet Wetenschappelijk Durrer posium door minister Deet- van Onderwijs, les Margriet verricht de offi- opening van het Rotterdam National Safety Center D) op de Maasvlakte. RISC Bt eerste brandweer oplei- 1- en oefencentrum waar 'oefenmogelijkheden op een Is zijn samengebracht. Pieter van Vollenhoven It in Soesterberg de Techni- Kontaktdagen 1986. Het la van dit jaar is „Grondver- beweging". I Claus opent in Wagenin een symposium, georgani- 3 ter gelegenheid van het lerdjarig bestaan van het nklijk Genootschap voor IbouwwetenschaD. Abramfiets Prinses Juliana houdt de fiets vast, terwijl minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat aanstalten maakt op te stappen. Prin ses Juliana kreeg de fiets gisteren aangeboden in het kader van de offi ciële start van het project „Ouderen in het verkeer" van Veilig Verkeer Ne derland (VVN). De Abramfiets is spe ciaal voor ouderen en licht gehandicap ten ontworpen door de Brabantse huis arts H. Bakker, (rechts op de foto). De opvallendste verschillen met de tot nu gangbare fietsmodellen zijn de speciaal gevorm de zadelbuis, een nieuw type stuur en automatische rich tingaanwijzers. De fiets kost rond de duizend gulden. (Vervolg van de voorpagina) Als gevolg van de ontwikkelingen in de afgelopen zes dagen is de VVD uiteengevallen in ruwweg drie kam pen. Er zijn tegenstanders van Nijpels, (tijdelijke) voor standers van de fractieleider en mensen die de kat uit de boom kijken. Felle tegenstanders zijn mr. F. Bolkestein (staatssecretaris van economische zaken) en mr. F. Korthals Altes (minister van justi tie). Van de laatste is bekend dat hij heeft „gezworen nooit met Nijpels in één kabinet te gaan zitten. Bolkestein was degene die vorige week donderdag tijdens de eerste vergadering van de nieuwe fractie het aftreden van Nijpels eiste en zichzelf presen teerde als interimleider (voor de duur van de formatie). Zoals bekend had hij slechts in zoverre succes dat Nijpels beloofde na de formatie het leiderschap neer te leggen. De groep-Bolkestein- Korthals Altes heeft circa tien leden van de nieuwe fractie ach ter zich staan. Eveneens tien leden willen Nijpels nog enige tijd als politiek lei der handhaven. Deze groep bestaat vooral uit de bewindslieden De Korte, Smit-Kroes en Ginjaar-Maas. Zij zijn bang niet terug te komen in het kabinet, als er nu reeds een andere politiek lei der wordt gekozen. Met Nijpels denken ze te weten waar ze aan toe zijn. De vurigste aanhanger van Nijpels is overigens dr. G. Zouten dijk, voorzitter van de Eerste-Kamerfractie van de VVD. Deze schreeuwt van de daken dat hij Nijpels nog altijd „het grootste politieke talent van de VVD" vindt. Zoutendijk wordt ervan verdacht Nijpels op de een of andere manier toch zijn politiek leiderschap te doen behouden. De Tweede-Kamerfractie is er niet erg gediend van dat Zoutendijk voortdurend in het open baar uitspraken doet over het leiderschap van de partij. Senator Y. van der Werff, die maandag Zoutendijk verving bij de twee de „geheime" vergadering van de Tweede-Kamerfractie, kreeg de opdracht zijn voorzitter te vragen voortaan over dit onder werp zijn mond te houden. Tenslotte is ér in de VVD-fractie een groep, die bestaat uit men sen die noch vóór Nijpels noch vóór Bolkestein zijn. Zij waren er de oorzaak van dat er vorige week donderdag geen meerder heidsbeslissing mogelijk was over wie de partij moet leiden, zo dat Nijpels nog voor een aantal weken mocht aanblijven. Ook partijvoorzitter Kamminga zou zo'n middenfiguur zijn. EMELS TjaNj fa jj 8y £te fewev/fiaju e6ew K-rUcn cnégQ^ VWOfÏÏ AfW&tflOOEf, UNJEH. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De onderhandelingen tussen CDA en VVD over de opstelling van een ontwerp-regeerak- koord zullen hoogstwaarschijnlijk vrijdagmorgen be ginnen. Informateur De Koning heeft gisteren met de vertegenwoordigers van beide partijen, De Vries en Nijpels, in totaal vijf uur gesproken over de agenda voor de komende besprekingen. Na afloop zei Nijpels optimistisch te zijn over de voortgang van de formatie. Hij zei dat er tot nu toe „heel goed zaken zijn ge daan. „U zou verbaasd zijn als u zou weten op hoeveel punten er al overeenstemming is bereikt". Verwacht-wordt dat de twee onderhandelaars zich onder leiding van de informateur in eerste instantie zullen buigen over het financiële en sociaal-economi sche beleid voor de komende kabinetsperiode. De zogeheten im materiële kwesties, zoals de vraagstukken rond het euthanasie beleid, het mediabeleid en de Wet Gelijke Behandeling zullen volgens een woordvoerder van de informateur pas laat in de ka binetsformatie aan de orde komen. De Koning sprak gistermorgen drie uur lang met De Vries en Nijpels en gisteravond nog eens twee uur. Gistermiddag ontving de informateur delegaties van de werkgeversorganisaties en de vakbonden. Aan het begin van de avond voerde hij ook nog een gesprek met de directeur van het Nederlands Centrum voor Buitenlanders, Mohammed Rabbae. Vanmorgen maakten achtereenvolgens een afvaardiging van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de president van de Nederlandsche Bank dr. Duisenberg en minister van binnen landse zaken De Korte hun opwachting bij de informateur. De Korte was ontboden vanwege zijn deskundigheid op het gebied van ambtenarenzaken. In de namiddag bracht de informateur een bezoek aan koningin Beatrix in paleis Noordeinde, teneinde tussentijds verslag uit te brengen van zijn werkzaamheden. Len Rempt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD'er drs. Theo Joekes heeft zijn RSV-rivale Len Rempt-Halmmans De Jongh beroofd van haar kamerzetel. Joekes behaalde 284.231 voor keurstemmen, ruim vier keer de kiesdeler, en werd in de districten Haarlem, Den Helder en Leiden direct gekozen. Aanvankelijk leek het erop dat niet mevrouw Rempt maar mr. Benk Korthals zijn zetel aan de VVD-nestor Joekes zou moeten afstaan. Omdat Joekes in verschillende kieskringen met voor keurstemmen werd gekozen, moest het Centraal Bureau via lo ting bepalen, welke VVD'er alsnog naar huis zou worden ge stuurd. Het lot viel op Korthals, nummer 20 op de lijst. Mevrouw Rempt, die 27e stond, werd er echter vervolgens door partijsecretaris Van de Berg op attent gemaakt dat zij volgens afspraak als „laatst" binnengekomen liberaal diende te wijken voor de hoger geplaatste Korthals. Zij weigerde in eerste instan tie. „Ik weet van geen afspraak af", was haar commentaar. Maar onder grote druk veranderde zij later van standpunt. Zij kan, in tegenstelling tot Korthals, wel iedere VVD'er opvolgen die de Kamer verlaat (bijv. om naar het kabinet te gaan). De ironie wil overigens dat Korthals en Rempt beiden rivalen waren van Joekes als gevolg van het RSV-drama. Joekes kriti seerde destijds de rol van VVD-minister Van Aardenne en zette fractieleider Ed Nijpels, die de RSV-enquêtecommssie aanviel, voor de tv als leugenaar te kijk. Korthals en Rempt, de andere VVD-leden van de commissie, kozen de kant van Nijpels en hielden Van Aardenne de handen boven het hoofd. De PvdA'er Wim Kok kreeg 571.945 voorkeurstemmen en werd op die manier in maar liefst negen van de 18 districten gekozen: Den Bosch, Tilburg, Amsterdam, Den Helder, Utrecht, Leeu warden, Zwolle, Assen en Limburg. Door het lot werd Wim Kok uiteindelijk in Amsterdam gekozen verklaard. Dat kostte het zittende kamerlid Jules de Waart zijn zetel. LELYSTAD De nieuwe voorzitter van de Ver- voersbond CNV, Eelke Jongsma, ziet de toekomst van de vakbeweging som ber in. Bij zijn installatie als voorzitter van de CNV-bond zei Jongsma, die Cor Groenendijk op volgt, vanmorgen in Lely stad, dat nog slechts zo'n tien procent jongeren zich aansluit bij een vakbond. „De organisatiegraad bij een bedrijf als de Nederlandse Spoorwegen is in enkele jaren met twintig procent gedaald. Het gebrek aan animo onder jongeren betekent dat van de toekomstige werknemers nog slechts één op de tien kiest voor het vakbondslidmaat schap", aldus Jongsma. „De traditionele vakbeweging lijkt de jeugd te verliezen en daar mee de toekomst". Volgens de nieuwe zal de vakbeweging meer oog moeten hebben voor de ver schillen tussen de bedrijfstak ken en ondernemingen. „Een vakbeweging die de rechten van de werknemers vftl bezien tegen de achtergrond van ster ke en zwakke kanten van de ondernemingen. Dan zijn alge mene lonsverhogingen, prijs compensatie en algemene ar beidstijdverkorting minder vanzelfsprekende zaken", al dus Jongsma. (ADVERTENTIE) Als het om een vakantieverzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantiekantoor met dit vignet. De NVA is de Nederland se Vereniging van Make laars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uitsluitend assu rantie-kantoren lid zijn. die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en Het advies van een NVA-assurantie-adviseur is altijd vooruitziend. Slachtoffers van misdrijven vragen minder om schadevergoeding DEN HAAG In totaal 321 mensen hebben vorig jaar een verzoek inge diend om schadevergoe ding. Ondanks de toege nomen aandacht voor de slachtoffers van misdrij ven, zijn dat zijn er 42 minder dan in 1984. In dat jaar was overigens wel het aantal verzoeken ineens schrikbarend toegenomen in vergelijking met alle ja ren daarvoor. Van de 321 mensen die in 1985 het Schadefonds Geweldsmis drijven aanschreven, was meer dan de helft slachtoffer van mishandeling. Het totale aantal klachten dat uiteinde lijk werd gehonoreerd, be droeg 117. Er werd in totaal ruim 550.000 'gulden uitge keerd. Per individu wordt overigens nooit meer dan 35.000 betaald, voor zowel ma teriële als immateriële schade. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. VOORBURG De orga nisaties van schoolbestu ren in het bijzonder voort gezet onderwijs hebben minister Deetman (onder wijs) gisteren in een tele gram gevraagd de nieuwe lesgeldwet een jaar op te schorten. De organisaties meneh dat in voering voor het schooljaar 1986/87 onoverkomelijke pro blemen geeft voor de leerlin gen en hun ouders, maar ook voor de scholen en hun bestu ren. De vorige week gepubli ceerde wet regelt het lesgeld voor leerlingen van 18 jaar en ouder in het voortgezet onder wijs. Het komende cursusjaar zijn deze leerlingen geen schoolgeld maar lesgeld (1.030 gulden) verschuldigd. Het schoolbestuur is met de inning belast. Een leerling kan pas worden ingeschreven als het f lesgeld is betaald. Volgens de organisaties zijn tot dusver noch de scholen noch de leerlingen en hun ouders hierover ingelicht. Daarom kan de wet komend schooljaar nog niet worden uitgevoerd, vinden zij. Bovendien achten de organisa ties inning van het lesgeld op de eerste schooldag niet moge lijk omdat leerlingen pas in de loop van het komende studie jaar een beurs kunnen ver wachten. Rauwe melk weer veilig DEN HAAG Bijna een maand na de kernramp in Tsjernobyl is er volgens het ministerie van landbouw en visserij geen enkel bezwaar meer om rauwe melk te drin ken die rechtstreeks afkomstig is van de boerderij. Dat blijkt volgens het ministerie uit re gelmatige controle van de melk. Daarbij is geen ontoe laatbare besmetting met radio- activteit vastgesteld. Uit voor zorg worden overigens voorlo pig nog wel steeds monsters gecontroleerd. Veel boeren die rauwe melk verkopen, hebben hun handel de afgelopen tijd danig zien teruglopen. Gynaecoloog vecht schorsing aan bij rechter DEN HAAG Een 54-ja- rige gynaecoloog, die maandag door het Haagse Leyenburg-ziekenhuis werd geschorst, zal deze maatregel aanvechten bij de ambtenarenrechter. Dit heeft zijn raadsman, mr. P. Kamminga, dinsdag desgevraagd meegedeeld. De arts, die in het nieuws kwam door zijn aandeel in de abortus van een mogelijk le vensvatbare baby en door het verstrekken van zijn eigen sperma aan vrouwen die om kunstmatige inseminatie had den gevraagd, werd al eerder geschorst. Deze buiten dienst- stelling werd vorige week dinsdag door de ambtenaren rechter opgeheven. „Iedereen is daarna gek geworden", al dus Kamminga. Toen duidelijk werd dat zijn cliënt maandag weer aan de slag kon, is vol gens de advocaat alles in het werk gesteld om dat te voor komen. De arts is volgens de raadsman pas maandagavond in het bezit gekomen van de papieren waarin de tweede schorsing werd bevestigd. Kamminga zei de zaak waarschijnlijk woens dag te zullen aankaarten. „De beslissing van de ambtenaren rechter verwacht ik dan begin volgende week". De directie van het Leyen burg-ziekenhuis was dinsdag middag niet voor commentaar bereikbaar. Heroïnehandelaar hoort 15 jaar eisen DEN HAAG De 57-jarige uit Hong Kong afkomstige K.W. (Wai) heeft dinsdag voor de rechtbank in Den Haag 15 jaar cel tegen zich horen eisen wegens het invoeren en ver handelen van heroïne in ons land. W. werd vorig jaar no vember in Hong Kong aange houden en aan Nederland uit geleverd. W. zou in 1982, in samenwer king met anderen, zeker 26 pond zuivere heroïne naar ons land hebben laten komen. Ook zou hij dat jaar minstens 48 pond in zijn bezit hebben ge had. Uitspraak 10 juni. Veel arbeids plaatsen weg bij gemeenten LEIDEN De gemeen ten hebben tijdens het be zuinigingsbeleid van het kabinet Lubbers relatief meer werk verloren dan het rijk. Zo hebben de ge meenten in de periode van 1982 tot dit jaar 12.200 volledige arbeidsplaatsen ingeleverd terwijl er bij de ministeries in die pe riode 1.800 bijkwamen. De provincie staat er nog gunstiger voor. Dit blijkt uit een gisteren ge publiceerd onderzoek dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft laten verrichten naar het perso neelsbestand bij de gemeenten. Volgens het onderzoek, dat is verricht door de TH Twente, bevestigen de cijfers het vaak opgeroepen beeld dat er van de bezuinigingsoperaties bij de rijksdiensten niet veel terecht is gekomen en dat vooral de gemeenten de zwaarste klap pen hebben gekregen. In totaal hebben 25 grote en middelgrote gemeenten (waar onder de vier grote steden) aan het onderzoek meegedaan. Alle hebben meer dan 50.000 inwoners en ongeveer twee derde van het totaalaantal ge meenteambtenaren is er werk zaam. Personeel dat niet door de gemeente zelf wordt be taald, zoals politie, onderwij zend personeel en werkne mers in de welzijns- en ge zondheidssector zijn buiten be schouwing gelaten. Al met al blijken de gemeen ten gemiddeld zes procent aan arbeidsvolume te hebben inge leverd. Als het verlies aan ar beidsuren door arbeidstijdver korting daarbij wordt opgeteld stijgt dit percentage tot elf pro cent. Uit cijfers van het minis terie van binnenlandse zaken blijkt, aldus de onderzoekers, dat de ministeries 1,1 procent aan arbeidsvolume erbij heb ben gekregen, maar er vier procent op achteruit zijn ge gaan als met de arbeidstijdver korting is rekening gehouden. Gekeken naar het aantal amb tenaren (dus ongeacht hun werktijd) blijkt ook uit recente gegevens van het CBS dat de gemeenten er 5.000 hebben verloren (-2,3 procent), de de partementen 800 (-0,5 procent), maar dat de provincies er dui zend ambtenaren hebben bij- gekregen 6,2 procent).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3