Nieuwe baan voor dertig ontslagen werknemers Reed ^luóCckHl/tCUlt w STAD OMGEVING )ekje over tach tig jaar kbondswerk Leiden Orchideeën hebben eigen tijdschrift Merendeel pensions niet brandveilig rij zijn niet met mensen aan het pingpongen 0 /7\ At WOENSDAG 28 ME! 1986 PAQINA13 URIP VOOR ACTIE IDSE HUISARTSEN EN De acties van de huisartsen zijn [verlopen. Volgens de vooreitter van de llijke Kamer van Huisartsen „Leiden en [ken" bestond er bij de patiënten veel be- por de actie, waarbij de huisartsen week wasten draaien. „Bijna alle huisartsen uit [io deden mee. Alleen in Warmond en tout wordt gewoon gewerkt. Ik hoorde rtsen uit Leiden en Leiderdorp dat er jl geen boze reacties van patiënten geko- Iijn. Ik heb een enorm respect voor het k dat zo begripvol op onze ócties heeft Jeerd". Ook bij de Leidse dokterstelefoon boze reacties uit. Sommige mensen bei- ter de reden van de „staking". „Na uitleg [n te hebben over het waarom van de ac- bn men er over het algemeen begrip voor hgen". Festival Nieuwe Muziek LEIDEN In de Burcht be gint morgen het „Festival Nieuwe Muziek". Morgen tre den Christian Marclay en Mi chael von Biel op (aanvang half negen, toegang 25). Vrij dag is er een optreden van In stant Dismissal Symphony Or chestra (aanvang half negen, toegang 12.50). Het Qua Qua Quartet en Bow Gamelon En semble sluiten zaterdag het drie dagen durende festival af (aanvang half negen, toegang 25). De concerten van don derdag en zaterdag hebben buiten plaats. Vrijdagavond wordt er in de zaal van de Burcht opgetreden. CD JA pleit voor nieuwe stichting werkgelegenheid LEIDEN Het CDJA, de jongeren organisatie van het CDA, vindt dat er in Leiden een stichting voor werk gelegenheid moet worden opgericht. Deze stichting moet gaan bemiddelen tussen werkzoekers en mensen die werk te bieden hebben. Het CDJA hoopt werklozen op deze wijze met behoud van uitkering aan werk te kunnen helpen. Het CDJA vindt dat een dergelijke stichting door de ge meente moet worden opgericht en zal de moederpartij vragen dat te be werkstelligen. In Leiden functioneert al de Stichting Werkgelegenheid die mede door de gemeente is opgericht om kleinschalige werkgelegenheid te bevorderen. EBR verlaagt gasprijs met 8,9 cent LEIDEN De ga'sprijs gaat per 1 juli met 8,9 cent omlaag. Vanaf die datum betaalt de consument 59,7 cent voor een kubieke meter gas die wordt geleverd door het Energiebe drijf Rijnland (EBR). Dat de gasprijs omlaag zou gaan was al veel eerder bekend. Voor de gemiddelde gebruiker bete kent dit een voordeel van vijf tien a twintig gulden per maand. Het EBR, dat de maandelijkse termijnbedragen zal verlagen, vindt dat de gas prijs nog verder omlaag kan, maar de Gasunie en de minis ter van economische zaken denken daar anders over. Door rood LEIDEN Bij een rood licht contro le op de Schipholweg (bij het station) zijn gisteren 31 weggebruikers tegen de lamp gelopen. Het merendeel van de overtredingen werd gepleegd door fietsers. Naam inbreker bekend LEIDEN De man die na een in braak in twee kantines aan de Bos- huizerkade werd aangehouden en zijn naam weigerde te noemen, blijkt een 20-jarige Leiderdorper te zijn. Dit blijkt uit het onderzoek naar de vin gerafdrukken van de man. Hij werd in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden. EN De Leidse afde- van de industriebond jviert feest. Ze bestaat 14 maart namelijk g jaar. Ter gelegenheid |t jublieum is een boek- j-schenen over tachtig vakbondswerk in Lei- |Het eerste exemplaar gisteravond door de se ts van de Leidse afde- ft. Zandvliet overhan- aan het districtshoofd uid-Holland H. Krul. je wethouder van eco- the aangelegenheden [iden mevrouw J.G. kreeg een exemplaar, de bedoeling dat de af- op 23 september dit i'n honderd jubilarissen jdigen, die zich 25 jaar figer hebben ingezet [iet Leidse vakbonds- sober uitgevoerde en jdvertenties voorziene j „Stromen en stroomp- |at is geschreven door lensioneerde ïndustrie- yoorliehter Jan Zorg- j wordt een beeld ge- i van het onstaan en p van de Leidse afde- van de industriebond £o valt uit de amper 25 's tellende tekst op te i dat de eerste clubjes lenigingen al sinds je kop op staken. Toch Iden er pas na 1900 de vakgerichte bonden, ïe sigarenmakersbond, rieksarbeidersbond, de afenbond, de lood- en |Werkersbond en de arbeidersvereniging. De tachtig jarige geschiede nis van de Leidse Industrie bond begint in 1906 met de oprichting van de metaalbe- werkersbond. Ook is duidelijk dat er lange tijd van samenwerking tus sen de verschillende bonden geen sprake was. Hoofdstro mingen in de organisaties waren toen de socialistische arbeidersvereniging, de rooms katholieke volksbond en de protestantsche werk liedenvereniging Patrimoni um. Pas in 1972 werden deze belangrijkste bonden, die in de tussentijd soms alweer van naam waren veranderd, samengevoegd tot industrie bond NVV en industriebond NKV. De federatie Indus triebond FNV kwam pas in 1979 tot stand. In het boekje wordt ingegaan op de ontwikkelingen voor- en na de oorlog, maar ook de rol van de vakbeweging in de oorlog wordt beschreven. De bestuurders van de vak centrale waren toen allemaal al opgestapt of ontslagen en de NVV-ers die in de oor logsjaren nog doorwerkten, werden al snel tot „fout" be stempeld en kregen geen functie meer binnen de vak bond. De vooraanstaande ka derleden van de NVV kwa men in het geheim bijeen om direct na de oorlog het vak bondswerk weer te kunnen oppakken. Het boekje is in een oplage van 1600 stuks verschenen en is voor niet-leden voor 3,25 verkrijgbaar bij de Leid se afdeling van de industrie bond. AKKOORD OVER SOCIAAL PLAN LEIDEN Dertig van de negentig ontslagen werknemers van de Reed Tool Company kunnen bij andere be drijven aan het werk. Door bemiddeling van de personeelsfunctionaris van Reed is onder meer een aantal vacatures ge vonden bij Reece en Stokkermans, de buren van het bedrijf aan de Leidse Rooseveltstraat. Verschillende ontslagen werknemers hebben zelf een baan gevonden. Volgens F.W. Biegstraaten, de personeelsfunctionaris van Reed, zal het voor het grootste gedeelte van de ont slagen werknemers niet zo moeilijk zijn weer aan de slag te komen. Hij verwacht al leen voor de oudere werkne mers problemen om weer een baan te vinden. „De meesten van onze mensen kijken nog even de kat uit de boom. Die willen eerst door ons bedrijf ontslagen worden om te kunnen profiteren van het sociaal plan. De arbeids markt is voor mensen in deze branche niet zo slecht". Reed Tool Company produceerde beitels voor het doen van olieboringen. In dat sociaal plan-is opgeno men dat werknemers het recht op aanvulling van de uitkering (WW of WW) kunnen laten vallen en in plaats daarvan een uitkering ineens uit het Sociaal Fonds krijgen. Biegstraten: „Dat is weer het nadeel van een goed sociaal plan. De ontsla gen werknemers willen daar ook van profiteren". De vak bondsonderhandelaars N. dé Jong en G. Duel wilden het sociaal plan overigens niet „goed" noemen. „We spreken pas van een goed plan, wan neer de sociale uitkering tot honderd procent van het laatst verdiende loon wordt aangevuld. Dit plan is wel zeer redelijk te noemen". Tijdens de raadpleging van hun leden, gistermiddag in de kantine van het bedrijf, zeiden de vakbondbestuur ders dan ook dat wijziging van het plan eigenlijk niet mogelijk was. „Dit is na moeizaam onderhandelen tot stand gekomen. We hebben de indruk het onderste uit de kan te hebben gehaald". Het is de onderhandelaars ook nog gelukt te bewerkstelligen dat een uitkering verschaft wordt aan diegenen die net hun jubileumuitkering mislo pen. Twee weken geleden was het ontbreken van een dergelijke bepaling het enige punt van kritiek van de vak bonden op het sociaal plan. Uit het sociaal plan blijkt, dat de directie van het bedrijf nog steeds serieus het idee heeft om na enige jaren weer open te gaan. Aan die zoge naamde „motteballen"-con- structie is zelfs een paragraaf gewijd in het sociaal plan. Ook zal één werknemer in dienst blijven om de machi nes te onderhouden. N. de Jong wilde het betreffende hoofdstuk gisteren tijdens de vergadering niet eens aan de orde stellen. „Laten we maar realistisch zijn en aan dat idee geen aandacht schen ken". Dispuut Het Chemisch Dispuut Leiden houdt op vrijdag 30 mei in de Gorleus labora toria ter gelegenheid van zijn zestigjarig bestaan een symposium Polymeer een Chemie. Daarop zullen on derwerpen behandeld worden die uiteenlopen van de organische synthe se tor de toepassing van bipolymeren in zuivelpro- dukten. Mas Caraus In de Franse Pyreneeën zetelt het project Mas Ca raus. Dit is een project voor jongeren en ouderen die dreigen vast te lopen door alcoholgebruik, drugs en dergelijke. Midden in de natuur kan men probe ren opnieuw te beginnen. Het Centrum '85 introdu ceert voor Leiden dit pro ject. Men houdt een voor lichtingsbijeenkomst op vrijdag 30 mei om 20.00 uur aan de Middelste Gracht 40. Voor inlichtin gen: 071-133494. Polymeer Het Chemisch Dispuut Leiden bestaat zestig jaar en houdt ter gelegenheid van deze verjaardag een symposium in de Gorlaeus laboratoria aan de Wasse- naarseweg 76. Deze bijeen komst is getiteld Poly meer en Chemie". De sprekers behandelen on derwerpen die uiteenlopen van de organische synthe se tot de toepassing van bi- polymeren in zuivelpro- dukten. Dispuut Het strafrechtelijk dispuut S.O.S. (Studiekring over Strafrecht) houdt dinsdag 3 juni in het Juridisch Stu diecentrum aan de Hugo de Grootstraat 27 een dis cussie-avond over „De verdachte als slachtoffer van het juridisch bedrijf". Aan deze discussie zullen medewerking verlenen: mr. M. Moszkowicz sr. (ad vocaat), mr. J.J. Abspoel (rechter) en mr. H.P. Woolrik (officier van justi tie). De discussie vindt plaats in collegezaal B en begint 's avonds om acht uur. LEIDEN „Orchid Monographs" is de naam van een nieuw internationaal botanisch tijdschrift, dat in Leiden verschijnt. Het blad wordt vooral gezien als een aanwinst voor amateurkwekers van orchideeën, die geen toegang hebben tot de wetenschappe lijke literatuur over deze bloemensoort. Het blad verschijnt één keer per jaar, is geschreven in de Engelse taal, kost vijfenvijftig gulden en verschijnt bij uitgeverij Brill in Leiden. Initiatiefnemer tot de oprichting van dit blad is het" Rijksherba rium van de Leidse Universiteit. Men vond het merkwaardig dat er geen enkel gespecialiseerd wetenschappelijk tijdschrift, bestond dat uitsluitend is gewijd aan orchideeën. En dat in Ne derland, momenteel de belangrijkste producent en exporteur van orchideeën. Vanwege de hoge kosten zijn liefhebbers van orchideeën zelden in de gelegenheid wetenschappelijke botanische tijdschriften te pakken te krijgen. Daarin staan soms publicaties over orchi deeën die kunnen worden gebruikt voor het op naam brengen van de planten die men in huis heeft. Het eerste exemplaar van dit tijdschrift werd tijdens de opening van de orchidceen-tentoonstelling in de Hortus Botanicus in Leiden overhandigd aan de ambassadeur van Thailand. LEIDEN Het overgrote deel van pensions, hotels en kamer verhuurbedrijven in Leiden voldoet niet aan de eisen van brandveiligheid. Van een aantal van 368 bedrijven die door de brandweer zijn onderzocht, konden er slechts 26 worden goedge keurd. Voor de overigen geldt dat in het merendeel van de ge vallen de panden nog in orde worden gemaakt terwijl in een aantal andere gevallen de eigenaren niet wensen mee te wer ken. Volgens de heer F. van Oosten van de brandweer mag uit deze cijfers niet geconcludeerd worden dat „het in Leiden een vreselijk brandgevaarlijke toestand is. Dat kan je niet zeggen van panden waarin al zo'n dertig tot veertig jaar kamers ver huurd worden. Maar het heeft wel onze aandacht", aldus Van Oosten. Leiden telt circa 1.000 bedrijven die onder de noemer van ver- blijfsinrichtingen vallen. Het gaat dan om gelegenheden waar tegen betaling geslapen wordt. Bij de start van het onderzoek, anderhalf jaar geleden, zijn 368 van dit soort bedrijven aange schreven, de overige volgen de komende jaren. Een deel van de betrokkenen reageerde in het geheel niet op de brief van de brandweer. „De bereidheid van de eigenaren om mee te werken is niet groot. Voor een groot deel komt dit omndat zij zich ervan bewust zijn dat hun panden niet brandveilig zijn, het aanpassen kost immers geld", constateerde de brandweer. Ook is gebleken dat een volledig overzicht van dergelijke bedrijven bij de ge meente ontbreekt. Een groot deel van de adressen van de in richtingen werd verkregen door straat-surveillance. Bovendien, zo heeft de brandweer vastgesteld, wisselen dit soort panden veelvuldig van eigenaar. Wanneer de Brandweer constateert dat een pand niet in orde is, worden in overleg met de eigenaar maatregelen genomen. Soms leidt dit ertoe dat een deel van het pand voor verhuur wordt afgesloten, in andere gevallen krijgt de eigenaar de gelegenheid de zaak te herstellen. In alle geval len wordt soepelheid betracht. Van Oosten: „De aanwezigheid van vluchtwegen en brandblussers heeft eerste prioriteit. De bouwkundige constructie kan in een latere fase aangepast wor den". Wanneer een eigenaar consequent weigert de opdracht van de brandweer uit te voeren, kan hij met behulp van de poli tie daartoe gedwongen worden. Het duurt echter jaren voordat dat moment gearriveerd is. Volgens Van Oosten neemt het tota le onderzoek nog wel zo'n vijf jaar in beslag, s [ISTERIE ONTKENT ONRECHTVAARDIGHEID VLUCHTELINGENBELEID: SN Schrijnende telden zullen er al- ®?1 blijven, maar het nog niet zo heel ïsteld met het Ne- Öse vluchtelingen- Dat was de conclu- i gisteravond in „De rij" bleef hangen na scussie over dat be- [itgevoerd door het krie van Justitie. Of |nr. De Boer, plaats- Igend hoofd van de ig Asielzaken, het kte: „Wij zijn niet tensen aan het ping- litzondering", was dan t oordeel van De Boer in voorbeeld van zo'n !nd geval: een vluchte- eergisteren, na 54 da gen op Schiphol gezeten te hebben, Nederland weer ver liet. Maar criticasters van het Nederlandse beleid, zoals F. Florin, coördinator van het Vluchtelingenwerk Neder land, zien juist in dergelijke gevallen een reden tot be zorgdheid. „Ik constateer een trend in Europa", aldus Florin, „dat we ons aan het dichtmet- selen zijn voor asielvragers". Jaarlijks komen gemiddeld 800 vluchtelingen met het verzoek tot asiel op Schiphol aan. Waar voor de meesten van hen toch wel enige problemen onstaan. Eén van die problemen betreft het zogenoemde „transit-vi- sum", dat vereist is voor het verblijf op onze nationale luchthaven. Volgens prof. dr. Kooijmans, hoogleraar Vol kenrecht in Leiden, lid van de Commissie Mensenrechten van de VN en oud-Staatsecre taris van Buitenlandse Zaken, is dat „een krankzinnige eis. Veel vluchtelingen verlaten onder barre omstandigheden hun land, waardoor ze niet be schikken over de juiste reisdo cumenten". Kooijmans heeft echter nog meer kritiek. „Er wordt bij het toekennen van asiel teveel de nadruk op bewijsmateriaal ge legd. En daarbij doen we alsof vervolgingssituaties overal in de wereld met één maat te meten zouden zijn. Ik vind juist dat bijvoorbeeld mensen uit Iran een hogere priotiteit zouden moeten hebben". De terughoudendheid die ech ter door de afdeling Asielza ken van het Ministerie van Justitie wordt betracht, berust volgens De Boer op een inter nationaal streven. „Kwantita tief gezien, is dat aantal van 800 niet interessant. We zou den ze gemakkelijk kunnen opnemen. Maar wij gaan ervan uit dat de beste opvang de op vang in de regio is. De vluch telingen moeten zo dicht mo gelijk bij hun culturele uit gangspunt terecht komen. We moeten er daarom voor waken dat er een ongecoördineerde stroom op gang komt". De tegenstanders van die op vatting bestempelen het Ne derlandse beleid evenwel als een „ontmoedigingsbeleid, dat juist bijdraagt aan het op gang komen van een ongecoördi neerde stroom", aldus Florin. Als voorbeeld noemt hij de Ta- mil-kwestie. „Zij zijn heel dui delijk met een ontmoedigings beleid geconfronteerd, maar er is er niet één teruggegaan naar Sri Lanka. De Tamils die weer uit Nederland zijn vertrokken, zijn allemaal in West-Duits- land, België, Frankrijk of Zwitserland terecht gekomen. Dan bevordert Nederland het Ondanks de kritiek op het be leid en ondanks de constate ring van De Boer „dat wij wat vreemdeling-onvriendelijk zijn" (0,1 procent van onze be volking 15.100 mensen in totaal oftewel 1 op de 950 inwoners is vluchteling), mo gen de ervaringen met de op vang van vluchtelingen door particulieren goed genoemd worden: „Er zitten in Leiden zo'n honderd vluchtelingen, waarvan tien Tamils", stelt mevrouw Muller, lid van de Leidse afdeling van de Vere niging Vluchtelingenwerk Ne derland. „In Leiden worden die mensen juist uiterst snel opgenomen. Wij hebben al thans goede ervaringen. Met de verdraagzaamheid en de onrechtvaardigheid valt het wel mee". LUXURY LENGTH lal uwd niet op bij I echt- of Lei- s die iger zijn vd. Dat én van ste op- uit- n van jeester ioekoop aantre- Leiden. Goe- iel mee Sle, was ^arlijkse ïnlijke it Stad ij an alle aars die I of lan- ijn ge- i Giste- as het )ver. De feester i dit If echt- Na een iswoord onder ten film Leiden ld. LUXURY LENGTH

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13