Soldaten moeten post sorteren Dodental Tsjernobyl blijft verder stijgen Britten vereren honderdjarige krijgsgevangen schildpad BELGEN IN BAN VAN STAKINGEN EN BEZUINIGINGEN gloednieuwe kerncentrale West-Duitsland stilgelegd „Val Syrië of PLO niet aan" „Sexy 99 bruidsjapon voor Sarah Ferguson >st en West botsen op conferentie over menselijke contacten onderden )f,den bij geluk met erboot EG kan weinig doen aan vredesplan in Midden-Oosten VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER En nu geraakte Eelco Eelkema met zijn in een nerveus gesprek. ,,ls het enjK waar, Eelco?" vroeg de burgervader, of boer Knolle met zo'n krankzinnige vaart het dorp?" „Jao!" antwoordde Eelco. leb hem gezien en ik heb mien oog'n niet in ik." ,,lk begrijp er niets van," mompelde emeester van Muizenis. „Boer Knolle staat 'bekend als een rustige, ijverige en hard ende man. Van hem zou je toch echt niet achten, dat-ie op een kwaad ogenblik met 'Atyuto hard door het dorp zou gaan scheu- JJJ„Burgemeester!" zei Eelco toen. r nou 'es van mij, dat je de mens'n nóóit ^"Vertrouw'n! Als ze vandaêg niet hard rijd'n, s helemaal geen garantie veur dat ze het J'n óók niet zull'n doen. En wat wil je van- lEWde dag nog? De mens'n benn'n toch zeker d_:)aal hun gezonde verstand kwiet! Wat j t'n we hier niet een gedonder gehad met die bopperties! Haha! Rijkhuyz'n is d'r tegen woordig wel overal het eerste biel Een fijn com pliment, dat mó'k zegg'n! Toen ze in de groot ste steed'n nog niet eens van de rock 'n roll hadd'n geheurd, zaat'n wij hier al met een stel van die vernielzuchtige bopperties! Weet je het nog, burgemeester? Ze wouw'n een tram om- gooi'n en het dorp in de braand steek'n!" „Dat is voorbij, Eelco," zei de burgemeester streng. „Bepaal je tot de zaak waar het om gaat en draaf niet zo door." „Als ik me mot be- paal'n tot de zaak waar het om gaat, dan neem ik ontslag," gromde Eelco. „Dan mot u maor zien dat u zo'n flinke agenf uut de stad hier in het dorp krijgt! Als het zo deurgaat, dan kan ik de zaak'n tóch niet meer af!" En in zijn ver beelding zag Eelco de grimmige kop al van een levensgrote agent van de soort, zoals ze in de grote steden liepen (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britten voeren driftig clandestie ne handel in landschild padden, tortoisesge noemd, in tegenstelling met „turtles" voor water schildpadden. Zij verko pen ze voor prijzen bo ven de 350 gulden per dier. De handel is ille gaal, omdat landschild padden door de Britse staat worden beschermd en hun invoer verboden Met een schildpad adverte ren is eveneens verboden. Op dergelijke vergrijpen staat een boete van 2.000 pond en/of twee jaar hechtenis. De strenge wet heeft de land schildpad betrekkelijk zeld zaam gemaakt in Groot-Brit- tannië en daarom zeer ge wild. Want de Britten hou den van schildpadjes. Als huisdier veroorzaken zij wei nig problemen; zij maken geen lawaai en het is best ge zellig hen op hun gemak ver se blaadjes sla te zien knab belen. Sommige dierenvrienden be schermen hun schildpadjes met geavanceerde techniek tegen diefstal. Een dame in Midden-Engeland, eigenares van zeven landschildpadden, gebruikt voor hun beveili ging tegen schaamteloze die ven een electronische straal, die een sirene doet loeien als je ongevraagd in de buurt komt van haar trage lievelin gen. Ook bestaat er een draagbare sirene, die je kunt bevestigen aan het schild van je troetelbeest. Een landschildpad die zeker niet te koop is, leeft al zeven tig jaar in Engeland. Hij heet Ali Pasja en werd op 6 mei 1915 door Henry Friston, een 21-jarige zeeman, aan boord gebracht van het oorlogs schip HMS Implacable na de verschrikkelijke gevechten met de Turken in de Darda- nellen. Na WOI nam Henry Friston zijn troeteldier mee naar zijn woonplaats Lowestoft, in Suffolk, op de Engelse oost kust. Ali Pasja werd de afgod van zijn familie en woont nu bij Henry's enige zoon Don (47), die verwacht dat Ali Pasja, waarvan wordt veron dersteld dat hij de 100 heeft bereikt, hem zal overleven. Ali Pasja wordt de enige nog in leven zijnde Turkse krijgs gevangene van de Britten ge noemd. Hij heeft drie vrouw tjes, die hij niet goed kan uit staan, en is wereldberoemd. Daar hebben de BBC, de Britse persbureau's en kran ten voor gezorgd. De eerbied waardige Times van Londen vulde afgelopen zaterdag een hele pagina met het verhaal van de honderdjarige schild- (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgi sche regering heeft 200 dienstplichtige militairen ingezet om te helpen de post te sorteren in het belangrijkste sorteercen- trum van Brussel. Door de stakingen is de ach terstand opgelopen tot meer dan 10 miljoen poststukken. Zelfs met hulp van de militairen zal het nog zeker twee weken vergen om die achterstand in te lopen. Tegen het zogenaamde spaar- plan van de regering met be zuinigingen tot een bedrag van ruim 11 miljard, waaro ver gisteren het debat in de Kamer begon, zijn inmiddels nieuwe acties aangekondigd, die in de overheidsdiensten donderdag en vrijdag hun hoogtepunt moeten krijgen. De spoorwegmannen in de provincie Henegouwen heb ben gisteren het werk nog niet hervat, waardoor er in geheel Wallonië het treinver keer gestoord was. In Charle roi was er de gehele dag geen stads- of streekverkeer en ook in Brussel lag het stads verkeer plat. Negentien werkwilligen probeerden daar een lijn van de metro in werking te houden, maar dat kon niet voorkomen dat het verkeer in de Belgische hoofdstad gisteren tijdens de spitsuren opnieuw een chaos werd. In het Kamerdebat, dat wel licht tot morgen duurt en waarin de regering geen ge vaar loopt, presenteerde de socialistische voorman Karei van Miert premier Martens van de christelijk-liberale coalitie een lijst met 120 vra gen, die de Kamer ophelde ring moeten verschaffen over onduidelijkheden in het zogenaamde spaarplan. Van Miert meent dat het spaar plan, dat volgens hem grote werkloosheid teweeg zal brengen onder jongeren, recht moet gaan trekken wat het vorige kabinet-Martens „verprutst" heeft: „Het medi cijn, dat de vorige keer niet geholpen heeft, wordt nu in een grotere dosis aan de pa tiënt toegediend", aldus Van Miert. De oppositie vreest dat met name binnen het onder wijs (te) harde klappen gaan vallen. JITENLAND GeidüeQowuwt DINSDAG 27 MEI 1986 PAGINA 7 IUNZ/KIEL De jongste kern- «trale van West-Duitsland, bij ^llheim-Karlich dicht bij Ko- »4nz, is gisteren stilgelegd. Ifflligheidsdiensten stellen een onder- jk in na twee storingen die zich in hel pfckeinde hebben voorgedaan. Twee in- fnten in het secundaire koelsysteem i de centrale leidden vrijdag en giste- ■M tot een noodstop. |Éregering in Mainz wil de centrale pas |r in bedrijf stellen na een onderzoek Nr de Duitse organisatie die toezicht houdt op de veiligheid in kerncentrales. De centrale van Mülheim is op 1 maart in gebruik genomen. Onbekenden hebben in Sleeswijk-Hol- stein, in het noordwesten van West- Duitsland, radio-actief afval gestolen dat besmet was na de ramp in de centrale van Tsjernobyl op 26 april. De diefstal is zaterdag ontdekt toen de politie begon aan het transport van 44 plastic vaten naar een andere opslag plaats. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat milieu- activisten die tegen kernenergie zijn de diefstal ge pleegd hebben. Laatste bod Murdoch ontslagen personeel LONDEN Krantenmagnaat Ru pert Murdoch heeft gisteren, na twee dagen van geheim overleg met de bonden, bekendgemaakt dat hij zijn aanbod voor een af vloeiingsregeling aan 6.000 ontsla gen produktiemedewerkers heeft verdrievoudigd. Vakbondsleiders zeiden teleurgesteld te zijn dat de ontslagen mensen hun werk niet terugkrijgen, maar te beseffen dat Murdoch zijn laatste bod heeft ge daan. De uitgever zei dat hij met het bod een eind wil maken aan de wekelijkse demonstraties en rellen rond zijn drukkerij. Moord na ruzie Heli's Angels LONDEN Pogingen om alle Heli's Angels van Engeland in één club te verenigen zijn uit gelopen op een bloedige ben de-oorlog en een moord. Ver schillende bendes waren tegen samenwerking en vielen hun rivalen aan. De 29-jarige Stephen Brookes, vader van drie kinderen, werd bij de bende-oorlog doodge schoten. De politie stelt ook een onderzoek in naar een scalpering en een aanslag met een brandbom. Meer dan 40 Heli's Angels zijn in staat van beschuldiging gesteld. Bootvluchtelingen uit handen piraten gered SINGAPORE Een Duits schip heeft meer dan 200 Vietnamese bootvluchtelingen gered en behoed voor aanvallen van Thailandse pi raten. De piraten hadden in de monding van de Mekong-rivier „kettingen" van maximaal vijftien schepen gevormd om de via de zee ontsnappende vluchtelingen te vangen en te doden. Onder de vluchtelingen bevonden zich 48 kinderen en 53 vrouwen. Het was de tweede reddingsactie van het schip twee maanden. Begin april werden in de Zuid-Chinese Zee ruim 300 bootvluchtelingen gered. Cubanen op binnenbanden naar Florida MIAMI Amerikaanse visser schepen hebben zes jonge Cuba nen gered die op vlotten van binnenbanden de oversteek van 145 kilometer maakten van Cuba naar Florida. Drie mannen werden zaterdag opgepikt, nadat zij sinds woensdag op zee had den rondgedreven. Op de eerste avond waren hun voedselvoor raden in een storm verloren ge gaan. Zondag werden nog drie mannen uit zee gevist die een week op het water waren ge weest. De vluchtelingen ver keerden in staat van uitputting. Onderzoek naar fraude Surinaamse minister PARAMARIBO/DEN HAAG Er is een justitieel onderzoek gaande naar mo gelijk frauduleuze handelin gen van de Surinaamse mi nister van transport, handel en industrie, Imro Fong Poen. De minister is al twee weken niet in het openbaar gesigna leerd. Bij het onderzoek gaat het om geldovermakingen via de Surinaamse scheep vaartmaatschappij SMS naar privébankrekeningen in het buitenland. GORBATSJOV WAARSCHUWT VS: MOSKOU/ATHENE Sov jet-leider Michail Gorbatsjov heeft gisteren gewaarschuwd voor „onberekenbare gevol gen" als aanvallen worden uit gevoerd op Syrië of bases van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO. Volgens Denis Healey, de woordvoerder voor buitenlandse zaken van de Britse Labour-partij, deed Gorbatsjov zijn uitlating in een onderhoud met de Britse vice- premier Whitelaw en andere parlementsleden. De officiële Russische media hebben be richt dat de VS of Israël plan nen zouden beramen voor een aanval op Syrië of de PLO, die vergelijkbaar zijn met het Amerikaanse bombardement op Libië van vorige maand. De Londense mode-ontwerp ster Linka Ciernach (foto links) heeft de opdracht gekre gen een bruidsjapon te ont werpen voor Sarah Ferguson, die op 23 juli trouwt met prins Andrew. Linka Ciernach heeft haar faam te danken heeft aan de vele debutantes, die zij kleedde voor hun eerste hof bal. Al jaren staat ze bij Sarah Ferguson in een goed blaadje; ze weet precies wat de sportie ve „Fergie" staat en laat zich niet van de wijs brengen door de pers. Over het ontwerp weet nog niemand iets, alleen dat de jurk niet wit zal zijn. De honingkleurige teint van de bruid, bespikkeld met vele charmante sproetjes verdraagt geen wit. Zelf beschrijft miss Ciernach haar jurken als „sexy gelegenheidskleding". Ze heeft gestudeerd aan de „London college of Fashion" en werkte korte tijd samen Sarah Ferguson met de beroemde Japanse ont werper Yuki. Op haar 26e be gon ze een eigen atelier en vindt sindsdien haar klanten in de betere Londense krin gen. Soldaat valt flauw Een Amerikaanse soldaat is gisteren in West-Berlijn flauwgevallen nadat hij de „Purple Heart" ge kregen had, een onderscheiding voor gewond geraakte soldaten uit de VS. Hij is één van de 30 soldaten die op 5 april bij de bomexplosie in de discotheek La Belle in Berlijn gewond raakten. MOSKOU Het aantal doden als gevolg van de kernramp in Tsjernobyl is tot negentien opgelopen. Dit heeft de Sovjet-na tuurkundige Jevgeni Veli- chov in Moskou ver klaard. Volgens hem be vinden zich nog achttien gewonden in een „zeer ernstige toestand". Velichov zei dat het waar schijnlijk nog maanden zal du ren voor de precieze toedracht van het ongeluk kan worden vastgesteld. Hij sloot uit dat de ramp door één enkele mense lijke fout veroorzaakt is. Vol gens Velichov zal de bevol king die uit de veiligheidszone rond Tsjernobyl is geëva cueerd, pas over enkele jaren naar dit gebied kunnen terug keren. Op sommige plaatsen op het terrein van de kerncen trale zelf blijft de straling on veranderlijk gevaarlijk hoog. Oostenrijkse studenten hebben in Wenen, Praag en Boedapest gedemonstreerd tegen kern energie en tegen de bouw van kerncentrales langs de Oosten rijkse grens. In Oostenrijk zelf worden geen kerncentrales meer gebouwd sinds een refe rendum in 1978, waarin een meerderheid van de bevolking zich tegenstander van kern energie toonde. Groepjes stu denten smokkelden pamflet ten Hongarije en Tsjechoslo- wakije binnen en deelden die uit in Praag en Boedapest. Zij vluchtten toen de politie kwam. Het afgelopen week einde lieten studenten in We nen al 3.000 ballonnen op waaraan eveneens pamfletten in de Tsjechische taal waren gehangen, waarin de Oosten rijkse bezorgdheid werd uitge- legd. !CA Bij een ongeluk een veerboot in het zui- van Bangladesh zijn wordt gevreesd 600 isen verdronken. De dub- jeksveerboot met zeker mensen aan boord kap- tijdens een zware i, kort nadat hij uit de itad Bhola vertrokken naar de 125 kilometer gelegen hoofdstad President Hossain heeft een onmidde- verbod afgekondigd op jebruik van dubbeldeks- rveerboten. Het was de ide ramp met een veer- in Bangladesh in vijf jen tijds. Zeker 200 men- --kwamen om toe/i op 21 een dubbeldeksveeer- p zonk in de rivier de Si- ^chya in de buurt van ca. Qcaragua ïtvouwt ttwapenings- lorstel NAGUA Nicaragua zijn militaire poten- 1 verminderen, als in kader van de vredes- erhandelingen van de ;tadora-groep een ak- rd met de andere lan- in Centraal-Amerika Stand komt. ident Daniel Ortega heeft [isteren verkalard na te- van een topconferen- let de presidenten van de indere landen in Midden- "ika. ei dat zijn regering van blijft haar handtekening .ten onder het vredesver- 'van de Contadora-groep. ?ns Ortega moeten alle n in Centraal-Amerika r over eens worden, wel- 'apens „wij kunnen ver leren, limiteren of af- Jfen". jpij gaat het volgens Orte- a vliegtuigen, artillerie, internationale oefenin- nilitaire adviseurs en mi- bases van vreemde mo lleden. VS vonden de verklaring „te mager". De westerse landen vonden dat ook, maar waren toch bereid het document te aanvaarden om te voorkomen dat de conferentie zonder eni ge vooruitgang zou eindigen. De Sovjet-Unie en de andere Oostbloklanden toonden zich bereid in de toekomst verder te praten over verschillende stappen die moeten leiden tot een versoepeling van het reis verkeer tussen Oost en West. Maar zij verwierpen westerse voorstellen voor afschaffing van uitreisvergunningen, on der andere voor Sovjet-joden en andere Oosteuropese bur gers die zich bij familie in het Westen willen voegen. De bij eenkomst in Bern vond plaats in het kader van de Conferen tie over Veiligheid en Samen werking in Europa (CVSE). Minister Van den Broek arriveerde gisteravond op Schiphol na een bezoek van een dag aan Tunis. Naast hem een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken. TUNIS Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft gisteren gezegd dat de huidige patstelling in het con flict tussen Israël en de Arabische landen de Europese Ge meenschap geen mogelijkheden geeft voor een nieuw vre desplan in het Midden-Oosten. Van den Broek zei „niet opti mistischer maar ook niet pessimistischer" te zijn geworden tijdens zijn bezoek aan Tunis, waarbij hij onder anderen PLO-voorzitter Jasser Arafat ontmoette. De minister zei Arafat duidelijk te hebben gemaakt dat de EG zijn standpunt ten aanzien van de PLO baseert op de verklaring van Venetië, waarin het zelfbeschikkingsrecht van het Pale stijnse volk wordt gekoppeld aan het bestaansrecht van Israël. De PLO weigert Israël te erkennen, zolang dat land de PLO niet erkend. De Nederlandse bewindsman sprak ook met Chedli Klitoi, de se cretaris-generaal van de Arabische Liga, met wie hij een af spraak maakte voor een conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken van de Arabische Liga en de Europese Ge meenschap. Die conferentie wordt echter niet eerder gehouden dan wanneer het voorzitterschap van de EG in juni aan Groot- Brittannië is overgedragen. Premier Thatcher, die momenteel een bezoek brengt aan Israël heeft gisteren in Jeruzalem gespro ken met acht Palestijnse leiders. De Palestijnen drongen erop aan dat de Britse regering gaat pra ten met de PLO, maar de Britse premier zou op haar beurt heb ben geantwoord dat de PLO dan eerst Israël moet erkennen. Overigens probeerde Thatcher enige goodwill te kweken door Israël voor te stellen vrije verkiezingen te houden in de bezette Gazastrook. Minister van defensie Rabin antwoordde de Britse premier dat Israël al genoeg doet voor de Palestijnen. gebonden landen ingediende ontwerptekst kon geen genade vinden in de ogen van de Ver enigde Staten. Het compromis voorstel had wel de instem ming van de overige 34 deel nemende landen, maar voor aanvaarding van de tekst was eenstemmigheid vereist. De IN Op een conferentie Imenselijke contacten tus- Dost en West in het Zwit- Bern is men het niet eens worden over een slot- de neutrale en niet-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7