„Het vaderland is van onsen van ons alleen Groei van ultra rechtse oorstel: gelijk tarief voor Jle inkomens tot 45.000 Spiekbriefje in punteslijper SCH-24 dingt mee in de haringrace )e keuze is: nu ersimpelen of chaos fNENL AND/BUITENLAND CcidaeSotwo/nt Toenemende irritatie Mitterrand-Chirac SCHEURING DREIGT IN AFRIKANERDOM: DINSDAG 27 MEI 1986 PAGINA 5 ïtiebond vraagt [extra beloning JAAG De Nederlandse Politie- Bangesloten bij de FNV, vindt dat fkomstige kabinet elk jaar bij de filing van de ambtenarenbegroting Bjoen extra moet uittrekken voor fcring van de arbeidsvoorwaarden It politiepersoneel. De NPB heeft wens vanmorgen in Den Haag, lij haar jaarlijkse congres houdt, iegd in een motie. De tekst daar- hl worden toegestuurd aan infor- De Koning. toorzitter Van der Linden zei in 'leningsrede dat de politiefuncties oiidig financieel opgewaardeerd igi worden omdat dit voor het laatst urd in 1970. Koersen dalen op beurs Parijs PARIJS - De koersen op de effectenbeurs in Parijs hebben gisteren de scherpste daling te zien gegeven sinds de winst van de socialisten in '81. Effectenhandela ren schreven de daling toe aan pessimisme over de economische en poli tieke situatie. De beurs vreest dat het „samen leven" van premier Chirac en president Mitterrand tot een fias co leidt. Ook is het te kort op de handelsba lans gestegen. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Na twee maanden voorbeeldig „samenwonen" botert het niet meer zo tussen Frankrijks rechtse pre mier Chirac en de linkse president Mitterrand. De voortvarendheid waar mee Chirac snel belang rijke hervormingen doorvoerde heeft tot openlijke bedenkingen geleid van Mitterrand. Gemok in werkgeverskring en tekenen van ongeduld in zijn eigen neo-gaullistische partij hebben Chirac doen besluiten door te schakelen naar een hogere versnelling. Zo werden in twee weken tijd de ontslagvergunningen in bedrijven opgeheven, de rentestand verlaagd, het eer ste televisienet geprivati seerd, het kiesstelsel gewij zigd, de status van de regio nale besturen op Nieuw-Ca- ledonië op de helling gezet en een veiligheidsplan aange kondigd tegen het terroris me. Chirac wil die hervormingen zonder debatten doorvoeren. Die bulldozer-tactiek oogst weinig waardering bij Mitter rand, die liet weten het on verstandig te vinden de de batten opzij te schuiven. Nooit eerder heeft een rege ring een kieswet per decreet aangenomen, klaagde Mitter rand. De plannen voor Nieuw-Caledonië noemde hij „gevaarlijk". In juni moet Mitterrand een aantal van Chirac's hervor mingen met zijn handteke ning bekrachtigen. De presi dent heeft al laten weten niet te zullen meewerken aan hervormingen die de sociale zekerheid zouden aantasten. Chirac heeft zich ook nog eens voorstander getoond van Franse deelname aan het door president Mitterrand ra dicaal afgewezen Star Wars- plan van de Amerikanen. Chirac en Mitterrand waarschijnlijk toch de socia listische kandidaat voor de presidentsverkiezingen van 88 zijn overigens door hun eensgezinde optreden op de wereldtop in Tokio nu wel de populairste politici van Frankrijk. Maar dat kon bin nenkort wel eens verande ren. (Van onze hrlementaire redactie) il HAAG Voor jpeweg de meeste be- 3pgplichtigen zou in [oekomst een vast ta- van veertig procent n\belasting en sociale Series moeten gelden: ^jig procent als ver ging van de huidige fle premies, de overi jlen procent als echte sting. Dit percentage 1 "Jrtig cent van elke L11jen) geldt voor de ™ie 45.000 gulden aan ^Jstbaar inkomen. 5iy het meerdere wor- geen premies meer \?ven maar wel een jtër belastingtarief. =r ieder geldt een be- iigvrije voet van 4250 3s de kern van een reeks jpende voorstellen die ommissie van deskundi- mder leiding van ABN- ier Oort vandaag in op- it van parlement en re- heeft gepresenteerd. Erapport draagt de titel JU op eenvoud". Want de gestelde vereenvoudi- L die voor de belastingbe- t en voor de overheid a grote financiële conse- _ities heeft, houdt wel in !700 belastingambtenaren zich met andere zaken kun nen bezig houden. Doel van de voorstellen is het belastingstelsel ook min der fraudegevoelig te maken. Tot inkomens van 49.250 gul den (45.000 gulden boven de belastingvrije voet) worden belastingen en premies direct ingehouden door de werkge ver. Over de 35.000 gulden daarboven (tot 84.250 gulden) moet 55 procent worden be taald. De fiscus legt hiervoor de belastingplichtige zelf een aanslag op. Wie tot 40 mille daarboven verdient (max. f 124.250) betaalt over het meerdere 65 procent; daarbo ven wordt het percentage 70 procent. De huidige negen belastingschijven worden dus vervangen door vier. Toeslagen Vrijwel alle bestaande toesla gen op de belastingvrije voet uit de huidige tweeverdie- nerswet worden afgeschaft. Ieder krijgt nu immers de zelfde belastingvrije voet en betaalt daardoor over de eer ste 49.250 gulden evenveel belasting. Echtparen en sa menwonenden houden wel de mogelijkheid tot voetover heveling, voorzover een van de partners minder verdient dan de belastingvrije voet. De huidige werkgeverspre mies voor kinderbijslag, awbz en aaw worden doorgescho ven naar de werknemers. Voor de inkomens maakt dit echter geen verschil, want het bruto loon wordt ver hoogd met het bedrag dat de werkgever nu aan premie af draagt. Door deze wijziging wordt een hoop werk be spaard. Aow'ers zouden daar van echter de dupe kunnen worden, omdat hun inkomen, door het ontbreken van een werkgever, niet kan worden verhoogd met het werkge versaandeel. De commissie heeft daarom gekozen voor een verlaagd belastingtarief voor aow'ers van 23,6 pro cent. Alleenstaande Als gevolg van deze vereen voudiging treden onvermij delijk inkomensverschuivin gen op. De commissie heeft er naar gestreefd die zo klein mogelijk te houden. Niemand gaat er per saldo meer dan vijf procent op voor- of ach teruit. Dat geldt echter niet de alleenstaande met een la ger inkomen. Door het weg vallen van zijn huidige al leenstaande-toeslag wordt hij er maximaal zes procent slechter van. Boven modaal verdwijnt dat nadeel. Voor tweeverdieners pakt de nieu we regeling een stuk gunsti ger uit, met name in de mid deninkomens. Dat geldt ook voor de gehuwde alleenver dieners en voor de alleen staande ouders. Zij kennen in het nieuwe systeem als enige groep nog een toeslag op de belastingvrije voet vanwege de kosten voor hun kinde ren) tot 12 jaar. Behalve de vereenvoudiging van het schijventarief bevat de voorstellen van de com- missie-Oort ook de afschaf fing of beperking van een aantal aftrekposten. Het gaat om: reiskostenaftrek van 200 gulden aftrek groot onderhoud ei gen woning vermenigvuldigingsfacto ren bij de aftrek van ziekte kosten minder aftrek voor dieet kosten beperking studiekosten tot les-, cursus- en collegegelden. Illusie Wie gedacht had dat de com missie met voorstellen zou komen om veel grondiger het mes in de aftrekposten te zet ten en tegelijk een drastische belastingverlaging voor zou voorstellen komt bedrogen uit. „Het is een illusie te me nen dat dit zou kunnen", zegt de commissie in haar rapport. „Veel aftrekposten hebben een zo sterk gevoelde maat schappelijke rechtvaardiging of hangen zo duidelijk samen met het verwerven van inko men, dat afschaffing of een sterke beperking geen realis tisch voorstel zou zijn". Een verlaging van de thans voor gestelde schijven met 2,5 pro cent zou bovendien meer dan twee miljard gulden kosten, die door het resoluut schrap pen van aftrekposten moet worden gevonden. Dat noemt de commissie maatschappe lijk onhaalbaar. ■i 'ERDAM „Ik en niet dat alleen- jnden met lagere in eens er bij deze ope- 5 op achteruit gaan, r als je niet bereid om bij een vereen- ligingsoperatie als enkele honderden ens voor- of achter- 1 ^ng toe te laten, dan :'J je er maar beter niet en beginnen". Dat zegt W.F.C Stevens, advo- j-belastingadviseur bij fpn en Stevens in Am- ^lam. Hij maakt als Cfe belastingadviseur Sm uit van de commis- port. blannen komen vooral op het wegnemen van ühoop rompslomp, een pa- pinkel en veel ergenis. jaarlijkse 25 miljoen Jia's tellende tabellen zijn meer nodig, drie miljoen aanslagen voor premiehef fing vervallen en er hoeven 60.000 minder aanslagen in de inkomstenbelasting te worden opgelegd. Het bedrijfsleven krijgt het een stuk makkelijker: voor iedere werknemer geldt immers een eenheidstarief. Bij de uitvoering zijn het vooral alleenstaanden boven de 27 jaar met een baan die er op achteruit gaan. Bij het minimumloon (25.641 gulden) bedraagt die teruggang zes procent. Mr. Stevens erkent dat. „De kernvraag is echter of de gevolgen voor de inko mens zodanig zijn, dat daar mee het hele voorstel valt. Mijn antwoord is dan duide lijk: nee!" „Bij mensen met een mini mumuitkering praten we een paar tientjes per maand. Daar mag deze vereenvoudigingso peratie niet op vallen. De po litiek kan zelf het nadelige effect voor deze groep nog wegwerken door hun uitke ring wat te verhogen. Voor werkenden met een mini mum verwachten wij, dat de achteruitgang van zes pro cent op den duur wel in het loonniveau zal worden goed gemaakt. Als je ziet dat er verder op het minimumni veau niemand op achteruit gaat, dan vind ik dat we ons werk prima hebben gedaan", zegt mr. Stevens niet zonder trots. Ontduiking Er kan geen twijfel over be staan dat ons huidige belas tingstelsel in zijn voegen kraakt. De inkomstenbelas ting werd de afgelopen vier jaar nog een stuk ingewik kelder gemaakt dan ze al was met de invoering van de tweeverdienerswet. De poli tiek haalde met deze wet het Paard van Troje binnen. Geen enkele belastingwet blijkt op zo'n grote schaal te worden ontdoken als de tweeverdienerswet. Het on langs gepubliceerde jaarver slag van de belastingdienst onthult dat 15 tot 30 procent van de mensen die zichzelf Mr. Stevens als alleenverdiener opgeven in feite tweeverdieners zijn. In deze omstandigheden kan de politiek ook niet om de voorstellen van de commis- sie-Oort heen, vindt Stevens. Hij wijst erop dat er nog nooit zo'n uitgewerkt voor stel heeft gelegen om de be lasting te vereenvoudigen. „We hebben alles tot achter de komma laten narekenen door de computers van Fi nanciën. Volgens onze op dracht had het uiteindelijk resultaat ook bij meerderheid van stemmen kunnen wor den goedgekeurd, maar we zijn er allemaal, unaniem, achter gaan staan. Dat zegt ook iets Mr. Stevens maakt er geen geheim van dat de commissie alles op alles heeft gezet om juist aan het begin van de ka binetsformatie klaar te zijn. De voorstellen zullen dan ook absoluut in het nog te sluiten 'regeerakkoord terug te vinden moeten zijn. „An ders ie het hek van de dam en eindigen we in de chaos". CE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen/Weesp JOHANNESBURG „Ik heb de AWB uit liefde gesticht, niet uit haat. Ik ben echter niet bereid com promissen te sluiten over kwesties die mijn volk na aan het hart lig gen. Ik ben geen racist. Wat mij be treft heeft de hele kwestie niets te maken met zwart of blank. Het heeft te maken met mensen, met een „volk". Mijn volk, de Boere- mense, hebben recht op hun land in Zuid-Afrika". Dat zegt Eugene Ter re'Blanche, fanatiek leider van de extreem rechtse Afrikaner Weer standsbeweging (AWB) in Zuid- Afrika. „Mijn volk heeft recht op wat van ons is: de oude Boeren- republieken Transvaal, Oranje Vrijstaat en het noorden van Na- tal. Het is een historisch en cultureel recht. Ze zijn en waren altijd al van ons, en van ons alleen. We hebben ze niet van de zwarten afgepakt. Ik ben een produkt van de Engelse en Nederlandse kolonis ten. Ik besta, omdat deze kolonisten een volkomen nieuw volk hebben gesticht na dat ze waren hier waren aangekomen". „De regering is verwikkeld in een bijzon der gevaarlijk spelletje. Ze probeert ons als kolonisten af te schilderen, maar we willen helemaal geen nieuwe kolonie stichten. We zijn hier niet gekomen om het land te ontginnen en dan weer te ver trekken: dit is ons thuis, we kunnen ner gens anders heen. Ik ben een nationalist, maar ik erken het bestaansrecht van de zwarte man. Ik ben bereid in vrede te le ven met mijn buren, maar denk nou eens na. Staat er niet altijd een hek tussen jouw huis en dat van je buurman, ook al zijn jullie de beste vrienden?" „Ik begrijp de zwarten. Ik begrijp Buthe- lezi, chief van een groot en trots volk. Ik begrijp wat hij voelt. Weet je waarom chief Buthelezi als een machtige leider wordt beschouwd? Niet omdat hij zwart is, maar omdat hij een Zoeloe is. Hij heeft de lange geschiedenis, de ontwikkeling en cultuur van een hele natie achter zich. De grote meesters van de kunst en de litera tuur haalden hun inspiratie niet oiit hun ras. Die inspiratie is te danken aan diep- gewortelde gevoelens van hoop en vrees, van idealen en cultuur". „De hervormingen door premier P.W. Botha zullen geen succes zijn, dat kan ge woon niet. De nieuwe officiële zwarte "T raad kan geen succes worden. De proble men worden aleen maar erger. De macht kan je niet verdelen, het land wel. Daar om willen wij onze republieken terug. Ik zal de Boeren-republieken in ere herstel- len. Het zal lukken, omdat ik er recht op heb, omdat mijn volk met mijn God een contract heeft gesloten, dat dit land voor ■o-tf Zijn glorie behouden zou worden". GARY VAN STADEN Copyright The Guardian JOHANNESBURG Eu gene Terre'Blanche, de leider van de Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB), die vorige week donderdag door het ver storen van een bijeen komst van de Nationale partij in Pietersburg opeens in de frontlinie van de Zuidafrikaanse po litiek kwam te staan, wordt door velen be schouwd als een Hitler in wording. In 1973 richtte deze ex-politie- agent en voormalige bodygu ard van de Zuidafrikaanse premier John Vorster de AWB op met als doelstelling het vol ledig „blank" worden van de oude Boeren-republieken Transvaal en Oranje Vrijstaat. De organisatie kwam in 1979 voor het eerst in- het nieuws, toen enkele leden de vooraan staande „verligtei.' historicus Floors met pek en veren ins meerden. Professor Floors had openlijk gepleit voor het af schaffen van de jaarlijkse her denking van de dag dat de Afrikaners de Zoeloes over wonnen hadden. In 1982 trof de politie tijdens een inval bij de AWB grote voorraden wapens aan. Terre 'Blanche werd wegens terro ristische activiteiten veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf en nog eens vijf iaar voorwaardelijk. In hetzelfde jaar werden twee andere leden tot vijftien jaar veroordeeld omdat zij van plan waren de luxe gokstad Sun City in het thuisland Bophuhatswana met syphilis te infecteren door be smette ratten in de straten los te laten. Een van die twee had al een eroordeling achter de rug wegens het doodknuppe len van een zwarte. De AWB werd aanvankelijk beschouwd als een excentriek randverschijnsel, totdat be kend werd dat de beweging, vooral in het noorden van de Transvaal, een enorme groei doormaakte in reactie op de hervormingsplannen van de regering. Langzamerhand drong de AWB naar het cen trum van het blanke politieke toneel. Leden van de AWB be gonnen politieke bijeenkom sten van de Nationale Partij te verstoren, wat uiteindelijk leidde tot de rellen vorige week tijdens de bijeenkomst van de Nationale Partij in Pie tersburg. Eugene Terre'Blanche vroeger heette hij gewoon Ter- blanche, maar hij heeft zijn naam officieel laten verande ren in Terre'Blanche: „witte (blanke) grond" heeft een grote persoonlijke uitstraling. In zijn vrije tijd schrijft hij ge dichten en toneelstukken en zijn toespraken hebben een hypnotiserend effect op zijn aanhangers. Hij is echter ook een aartsracist en een antise miet. De AWB wil aanstaande zater dag samen met twee andere extreem rechtse partijen in het Zuidafrikaanse parlement, de Conservatieve partij en de Herstigte Nasionale partij een Zaterdag is immers de Dag van de Republiek, zoals die 25 jaar geleden is uitgeroepen door de grondlegger van de apartheid Hendrik Verwoerd. Het kabinet heeft weliswaar geweigerd toestemming te ver lenen voor deze bijeenkomst, maar gezien de vastbesloten heid van Terre'Blanch en zijn AWB zal zaterdag een nieuwe confrontatie onstaan binnen het Afrikanerdom. DAVID BERESFORD Copyright The Guardian Strafvermindering ROTTERDAM De Griekse kapitein Dimitris Georgoulis en de scheepsagent Nikos Mi- takis hebben gisteren in het Griekse Piraeus in beroep strafvermindering gekregen voor hun aandeel in de Salem- affaire. De twaalf jaar voor de kapitein voor de opzettelijke schipbreuk van de tanker Sa lem voor de kust van Senegal werd met vijf jaar vermin derd. De elf jaar voor de agent die meewerkte aan de levering van olie aan Zuid-Afrika zijn teruggebracht met drie jaar. Beiden zijn voor vijf jaar hun burgerrechten ontzegd. AMSTERDAM Eindexamenbedrog komt zelden voor. Dit jaar zijn slechts enkele leerlingen van het examen uitgesloten omdat zij voor of tijdens het exa men spiekten. Dat eindexamenkandidaten die uitslui ting van het examen aanvechten bij de rechter in kort geding is helemaal een uitzondering. Dit betoogde gis teren de landsadvocate in een kort geding, dat twee havo-scholieren, Erik en Shaike, aanspanden tegen de Staat. Enkele weken geleden werden de jongens door de directeur van de Berlage-scholengemeenschap en de onderwijsinspecteur uit gesloten van de verdere eindexamens omdat zij volgens hen tij dens hun examen Duits aan het spieken waren geslagen. Erik, die eerder van het examen weg moest in verband met zijn voet balopleiding bij Ajax, gaf Shaike toen een punteslijper met daar in een minuscuul briefje met de antwoorden van het examen. De jongens hadden dit zo afgesproken om na afloop van het exa men de uitslagen van elkaar te kunnen vergelijken, verklaarden ze. Spieken was absoluut de opzet niet geweest. Meteen nadat de punteslijper in de borstzak van Shaike was verdwenen viste één van de surveillanten die er uit. De haringrace is in volle gang, al doen er maar be trekkelijk weinig vissers schepen aan mee. De meeste reders vinden het namelijk niet verantwoord dat hun schippers met een relatieve kleine vangst naar de thuishaven terug keren enkele en alleen vanwege de kans op veel publiciteit. Onze verslag gever Mark Mol vaart mee op een schip dat wel aan de race meedoet, de hek- traler SCH-24. Bijgaand zijn impressies van de eer ste dag. NOORDZEE, aan boord van de SCH-24 Het is bijna kwart voor zeven in de ochtend. Als eerste loopt de hektrawler SCH- 24 „Zeeland" de haven van Scheveningen uit op zoek naar haring. Familie leden zwaaien het schip vanaf het havenhoofd uit. Het weer is prachtig. Over de gladde zee zijn de booreilanden op de Noordzee goed te zien. „Andere schepen moeten wel voorrang geven aan ons", zegt schipper Piet de Niet. „Het is net als in het verkeer: rechts gaat voor". De Niet trekt op de zeekaart een rechte lijn van Scheveningen naar Aberdeen. Daar moet voor de kust, op de 57ste breedtegraad, het gewil de zeebanket te ❖inden zijn. „Ik denk dat'we dinsdagoch tend onze netten uit kunnen gooien", zegt De Niet. „Dan is het maar afwachten of we snel wat kunnen vangen. En de ha ring moet natuurlijk wel van goede kwaliteit zijn". „Goede morgen, broer", klinkt het op de scheepsradio. Het is de broer van De Niet, die ook aan de race meedoet. Met be hulp van de meest moderne apparatuur houdt De Niet de SCH-24 op koers. Via een beeldscherm is precies te zien welke route het schip aflegt. Ondertussen wacht de beman ning beneden in de messroom op wat er komen gaat. Onder het genot van een borrel pra ten zij nog wat na over het weekeinde en de vorige reis naar Nigeria. Matroos Jaap: „Als je daar een beetje snel door de douane wilt komen, moet je ze een paar pakken makreel geven. Doe je dat niet, dan kun je uren zitten wachten". De anderen knik ken beamend. Als het harings eizoen in augustus is afgelo pen, varen zij waarschijnlijk weer richting Afrika. Nu ech ter moeten ze proberen als eersten de. haring in Scheve ningen aan wal te brengen. „Er zit wel een redelijke kans in dat het lukt", zegt een van hen. „Vorig jaar konden we niet winnen omdat we op zon dag niet vissen. Dat is een Scheveningse gewoonte. Zo doende kwam de KW-122 toen als eerste aan". Volgens schipper Piet de Niet is het vooral een prestigekwes tie om als eerste de maatjes aan te' voeren. „Economisch gezien kun je beter doorvaren tot je schip vol is, maar als je wint, kom je volop in de publi citeit". Als vandaag de eerste haringen uit zee gehaald wor den, zal de bedrijvigheid op de SCH-24 aanmerkelijk groter zijn. De vangst wordt aan boord meteen gekaakt en diep gevroren. De SCH-24 is het grootste schip dat dit jaar mee doet aan de haringrace. De trawler heeft een vermogen van 5800 pk, is ruim 94 meter lang en 15 meter breed. En volgens schipper De Niet is zijn schip één van de snelste. Maandagavond, als het al bijna donker is, worden de netten uitgegooid. Niet dat er al ha ring is waargenomen. De in de winter vernieuwde netten worden uitgeprobeerd. Op de brug loopt schipper De Niet van het ene beeldscherm naar het andere, om te controleren of alles goed gaat. Er blijkt iets mis te zijn, maar wat is nog onduidelijk. Met man en macht wordt gezocht of het euvel te verhelpen is. Want dinsdagochtend moet alles wel werken. Dan moeten de netten gevuld worden met Hollandse maatjes, waar het thuisfront met spanning op wacht. MARK MOL

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5