Kerk in de middeleeuwen erkende ook concubinaat £eidóc@ou/ui/t lezers aan tafel kerk wereld Fusie gereformeerd Zendingscentrum- Diakonaal Bureau beroepingen Langdurige formatie Wijze woorden ACHTERGROND fieidocSomcmt DINSDAG 27 MEI 1986PAGIH T Afgelopen jaren meer oecumenische samenwerking NZR. Hij zei dit maandag te Amsterdam bij de presentatie van het verslag over de jaren 1983 en 1984. Van Butselaar heeft gemerkt Intensivering van de oecume nische samenwerking op het gebied van de zending, vooral met de Rooms-Katholieke Kerk en met evangelische christenen en hernieuwde aandacht voor zending in Ne derland. Dat zijn volgens al gemeen secretaris dr. J. van Butselaar van de Nederlandse Zendingsraad (NZR) momen teel de twee meest opvallende zaken in het werk van de hoe weinig soepel de kerkelij ke structuren in het Westen zijn. De meeste kerkelijke or ganen denken het al te weten als er iets nieuws komt, zo zei Van Butselaar. In dit verband noemde hij de opkomst van onanfhankelijke kerken in Amsterdam: een Ghanese kerk in de Bijlmer en een zwarte Pinksterkerk in Am sterdam-West. Hij verwees naar Engeland waar de enige kerken met groei de zwarte kerken zijn. De leiders van de officiële kerken daar geven toe dat zij die ontwikkeling onderschat hebben. Van But selaar toonde zich bezorgd dat ook de kerken in Nederland in dit opzicht de boot zullen missen. In een leeg hoofd is plaats voor veel kennis. WAT HEEFT DE KERK MET ONZE LIEFDE TE MAKEN? De middeleeuwse kerk kende niet alleen het maatschappelijk erkende huwelijk, maar ook het concubinaat: Naar de op vatting van de kerk wa ren dit beide authentieke trouwvormen. Voor de kerk gold het aan elkaar trouw beloven als door slaggevend. Als er daar om een instantie is die begrip zou kunnen op brengen voor andere vormen van samenleven dan het publiekelijk ge sloten huwelijk, dan zou dat de katholieke kerk moeten zijn. Dit betoogde prof. dr. R.G.W. Huysmans. hoogleraar kerke lijk recht aan de Katholieke Theologische Hogeschoool te Amsterdam op een themadag over kerk en man-vrouw-re laties. Centraal stond daarbij de vraag: wat heeft de kerk met onze liefde te maken? Volgens Huysmans hadden naar middeleeuws kerkrech terlijke opvatting twee men sen die elkaar eenmaal trouw hadden beloofden, verder aan niemand verantwoording af te leggen. De kerk benadrukte dat de instemming van de partners, en die alleen, een huwelijk maakte. De priester gaf er zijn zegen aan en de kerk hield zich verder buiten de vraag hoe dat trouwen ge beurde en via welke vol- krechtelijke gebruiken en onderhandelingen tussen fa milies dit verliep. Op den duur schiep dit grote problemen omdat op een ge geven moment niemand meer wist wie met wie geldig getrouwd was. Het concilie van Trente zou. onder druk van de wereldlijke overheid, erkennen dat er voortaan al leen Sprake van huwelijk was als de ondertrouw werd geuit voor de pastoor in het bijzijn van tenminste twee getuigen. De pastoor verbindt de twee dan en geeft hen aan elkaar over. Deze zogenaamde Tridentijse huwelijksvorm is, aldus Huysmans, niet gekozen om sacramentele redenen, de priesters werden daarentegen tot een soort van notarissen, ingezet om de clandestiniteit te bestrijden. Er kwam een algemene regeling waarbij het concubinaat als verboden en bestrafbare verhouding werd aangemerkt. Vervolgens zouden de meeste moderne staten Trente als basis gebruiken voor het bur gerlijk huwelijk. Momenteel is het zo dat de staat bepaalt wanneer en of een onder trouw een huwelijk is. Dat doen niet langer de mensen, noch de kerken. De kerken zegenen alleen maar in wat door de staat als huwelijk wordt erkend. Naar Neder lands recht kunnen de ker ken geen andere opvatting tot uitdrukking brengen over of en wanneer een onder trouw huwelijk is. Volgens prof. Huysmans zou de katholieke kerk gezien haar historie bij uitstek be grip moeten opbrengen voor de zich wijd verbreidende tendens waarbij partners geen formeel-publieke er kenning voor hun band als zodanig vragen aan wie dan ook. Maatstaf moet voor de kerk zijn de inzet en de in stemming van twee mensen, die zich aan elkaar verbin den. Zonder dat is immers de publieke sluiting leeg en zin loos. De tweede inleider op het KTHA-debat, de Heerlense pastoraal-theoloog, prof. dr. A.J.M. van der Hoogen, be toogde dat in de vraag: wat heeft de kerk met onze liefde te maken een loyaliteitscon- flict zichtbaar wordt. Hij ging daarbij in op de eisen van ab solute trouw en onontbind baarheid die aan het huwe lijk worden gesteld. Het feit dat de kerk zich be moeit met onze liefde wordt ervaren als in strijd met onze behoefte aan mondigheid en •zelfstandigheid: deze worden tegenwoordig als kernpunten van onze persoonlijkheid aangemerkt. De kerk wordt nog vaak gezien als de in stantie die de waarheid op zak heeft. In zo'n visie gaat zij vooraf aan de moderne sa menleving waarover zij sou- verein kan oordelen. Het hu welijk wordt daarin opgevat als een voorafschaduwing van de relatie tussen Christus en zijn Kerk. Van der Hoogen pleitte voor- omkering van de vraag. Wat betekent onze liefde voor het verstaan van wat kerk is? De onontbindbaarheid van de huwelijkse band zou zich moeten bewijzen in de kwali- Prof. dr. R.G.W. Huysmans teit van de relatie. Volgens Van der Hoogen zou de kerk er goed aan doen de huidige rechtsvorm losser te maken. De onontbindbaarheid zou zij als eschatologische norm in het perspectief van de eindvervulling moeten be lijden. Van der Hoogen was wel zo reëel te onderkennen dat het nieuwe kerkelijke wetboek van 1983 daartoe geen enkele ruimte schept. In de discussie na afloop stond de godsdienstige nood van gescheiden mensen cen traal die opnieuw trouwen, maar daar geen kerkelijke bevestiging voor kunnen krijgen. Wat in het burgerlijk strafrecht niet meer voor komt, krijgen deze mensen wel van de kerk, zo betoogde een aanwezige: namelijk le venslang. Van der Hoogen zei dat de enige uitweg erin bestaat van geval tot geval te zoeken naar wegen waardoor zo'n situatie pastoraal drage lijk kan worden gemaakt. In ieder geval zag hij niets in een harde confrontatie met de kerkelijke hiërarchie, om dat men dan op voorhand verliezer is. PAUL VAN VELTHOVEN Het Zendingscentrum en het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gerefor meerde kerken in Ne derland zullen per 1 no vember 1987 worden sa mengevoegd tot het Bu reau voor Zending en Di- akonaat. Het breed mo- deramen heeft de voor genomen fusie in een be sloten zitting reeds vori ge maand goedgekeurd. In een brief aan kerke raden en commissies schrijven de besturen van de beide bureaus dat de samenvoeging een lo gische stap is in een pro ces van bewustwording dat ervan uitgaat dat ge tuigenis en dienst bij el kaar horen. „Het waren vooral de kerken en christenen overzee die daarbij grote invloed op ons uitoefenden", aldus de besturen. De visie dat getuigenis en dienst bij elkaar horen, kreeg in een eerder stadium op be stuurlijk niveau al gestalte in het deputaatschap voor zen ding en werelddiakonaat. De vervroegde uittreding per 1 november 1987 van de direc teur van het zendingscen trum. ds. A. Vos, en de beslis sing over zijn opvolging wa ren aanleiding om ook de or ganisatiestructuur van de bu reaus aan te passen. De samenvoeging betekent niet dat zending en werelddi akonaat als verschillende in valshoeken ophouden te be staan. Wel betekent het dat beide organen één bureau hebben van waaruit de kon takten worden onderhouden. De aanvragen zullen ook sa men worden bekeken om dan voor een definitief be sluit te worden voorgelegd aan de sectie zending of aan „Kerk en en christenen overzee vroegen om samenvoeging, „getuigenis en dienst" horen bij elkaar" de sectie werelddiakonaat, al dus de besturen. Bijdragen en collecten blijven bestemd voor zending of werelddiako naat en zullen niet worden vermengd. Bij het algemeen diakonaal bureau werken 37 medewer kers met een volledige of ge deeltelijke dagtaak. Het zen dingscentrum telt 21 mede werkers. Voor zending en werelddiakonaat zijn boven dien ongeveer 50 medewer kers uitgezonden om te wer ken voor kerken en diakona- le projecten in de Derde We reld. Secretaris Willibrordvereniging gepasseerd door bisschoppen voor interkerkelijke functie De Nederlandse bis schoppenconferentie heeft geweigerd secreta ris dr. T. Brattinga van de Sint Willibrordvere niging welke instantie de oecumene behartigt in de katholieke kerk te benoemen tot secretaris van de sectie Oecumeni sche Actie van de Raad van Kerken. Tot nu toe was deze dubbelfunctie gebruikelijk. Dr. Brattinga zou volgens en kele bisschoppen „niet de aangewezen persoon zijn om het katholieke standpunt in de sectie" uit te dragen, aldus de Willibrord-krant. De bis schoppen zouden het „ge voel" hebben dat Brattinga „meer begeleidend dan ver biedend" zal werken. Prof. dr. R.G.W. Huysmans, voorzitter van de Willibrord vereniging, meent dat de bis schoppen van een (in hun ogen goede) secretaris van deze sectie verwachten dat hij meer nadruk op het aan brengen van duidelijkheid legt en minder op het bege leiden van oecumenische ini tiatieven. De bisschoppen willen een meer corrigerend beleid. Dat spitst zich volgens Huysmans met name toe op de vaak voorkomende eucha ristische vrijheid of open avondmaalsviering. De bis schoppen willen dat de rooms-katholieke leden van de Raad of van secties van de Raad deze praktijken duide lijk afwijzen, aldus Huys mans. Deze toonde zich te leurgesteld over het stand punt van de bisschoppen. Het houdt volgens hem ook kri tiek in op het werk van de Willibrordvereniging. Hij verbaast zich er verder over dat de bisschoppen via de aanstelling van een secretaris invloed willen uitoefenen. „Ze bepalen zelf mede het beleid van de Raad van Ker ken. De verschillende secties zijn daar alleen de uitvoer ders van. Als de bisschoppen kritiek hebben, moeten ze dus eigenlijk bij zichzelf zijn," aldus Huysmans. Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepemte Zuilichem en Nieuwaal A. Vlietstra te Melissant; te Zie'rik- zee A.F. Troost te Ermelo; aangeno men naar Lochem, J. Zuur, kandi daat te Assen; naar Eindhoven, als geestelijk verzorgster Diakonessen- huis en Catharinaziekenhuis, mw. M.J. van den Beld-Rijfkogel, kandi daat te Bakel. Bedankt voor: Rot terdam-Zuid W.L. Pera te Zoeter- Gereformeerde Kerken; Beroepen: te Dokkum drs. W.H.G. Sienot te Vianen; te Amsterdam-N. F A A Baarslag, kandidaat te Kam pen, die dit beroep heeft aangeno men; te Garrelsweer C.P.M. Ver- rips, kandidaat te Amersfoort, die dit beroep heeft aangenomen. Aan genomen naar: Rotterdam, t.b.v. het Oecumenisch wijkpastoraat in de oude stadswijken. A Bakker te Hoogvliet; naar Nieuw-Loosdrecht C. van Zuylen te Apeldoorn; naar Den Dolder (voor het pastoraat Willem Arntszhoeve) mw drs. J.H. van Haeringen te Hoogeveen Be dankt voor Apeldoorn E.R.V. Schuddebeurs te Papendrecht. Jan van 't Hof nieuwe directeur CMC Jan van 't Hof (39) wordt met ingang van 15 augustus de nieuwe directeur van het Centraal Missie Commissari aat (CMC) in Oegstgeest. Hij volgt Tom Claessens op. Van 't Hof is adjunct-hoofd van de afdeling informatieve pro gramma's van KRO-televisie. Bij de KRO was Van 't Hof als eindredacteur onder meer verantwoordelijk vooor de programma's „Er is meer tus sen hemel en aarde" en „Kruispunt TV". Van 't Hof was secretaris van de vredes beweging Pax Christi van 1978 tot 1981, in welke perio de hij het aantal leden deed stijgen van 2.500 naar 25.000. Hij is nu nog lid van het da gelijks bestuur van Pax Christi Internationaal. In 1977 deed hij zijn doctoraal examen economische en or- ganisatie-sociologie. Kouder DE BILT Het wordt de eerstkomende dagen kouder. Met een westenwind wordt lucht van de oceaan aange voerd, waarin de middagtem- peratuur rond de 15 graden ligt. De westelijke wind wordt veroorzaakt door een depressie die van Ierland naar de Noor se zuidkust trekt. In de koude lucht die om deze depressie heen stroomt ontstaan buien waarvan sommige van onweer vergezeld gaan. Tot en met vrijdag blijven depressies via de Britse Eilanden naar het noordoosten trekken, terwijl de luchtdruk boven Zuid-Eu ropa hoog blijft. Hierdoor blijft bij ons een west tot zuidweste lijke stroming staan en is er aanvoer van koude lucht. Daarna loopt de temperatuur op tot ongeveer normale waar den. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Skandinavië: Perioden met zon en hier en daar een bui. Middagtemperatuur van 11 graden in het westen tot 16 graden in oost-Zweden. Britse Eilanden: Enkele buien ook perioden met zon. Middag- temperatuur ongeveer 14 gra den. Benelux: Perioden met zon en kans op een bui. Middagtem peratuur omstreeks 15 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en kans op een bui, mogelijk met onweer. Middagtempera tuur van 15 graden in het noorden tot 22 graden in het zuiden. Frankrijk: Perioden met zon, maar donderdag in het zuid oosten kans op enkele buien. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 24 graden aan de Rivièra. kans op buien. Middagtempe ratuur van 18 graden in het noordwesten tot 25 graden langs de Spaanse zuidoostkust. Italië, Griekenland en Joego slavië: Perioden met zon en kans op enkele buien. Middag temperatuur van 25 tot 30 gra den. Alpengebied: Perioden met zon en kans op een bui, moge lijk met onweer. Middagtem peratuur in de dalen van 22 tot 28 graden. Vorstgrens op onge veer 3500 meter. NoG steeds wordt hier en daar gedacht dat de form/ een nieuw CDA/VVD-kabinet niet lang gaat duren. I ken hooguit, zo verklaarde de inmiddels politiek vleuj me VVD-leider Nijpels vorige week nog. Maar zofi naar alle waarschijnlijkheid niet gaan. Want beide I hebben op uiteenlopende onderdelen belang bij een <f ke formulering van de formatieafspraken. En heldj, muleringen vergen tijd, ook als informateur De Korjj' regeerakkoord strak en kort tracht te houden. De b| aan die duidelijke afspraken is voor beide coalitiepl begrijpelijk. HeT CDA moet in de komende weken van de kabij matie het uiterste doen om tot afspraken te komen o] terieel gebied, zoals de euthanasiewetgeving en de ke behandeling. Dat zijn immers voor het CDA zeei piële zaken, waar VVD en PvdA gezamenlijk veel lj tegen aan kijken. De VVD van haar kant is nu al do( te manoeuvreren, dat van zo'n discussiepunt een vrij tie wordt gemaakt, die in de komende jaren samenL PvdA en zonder steun van het CDA kan worden gej HeT CDA wil dat terecht voorkomen. Van VVD- et] zijde wordt de christendemocraten voor de voeten gei dat het CDA daarmee de wil van de meerderheid); Tweede Kamer blokkeert. Op zich is dat juist. Indieij VVD en PvdA daar bezwaar tegen hebben, dan mo|| partijen het CDA maar niet in die positie brengen, dd op keer een PvdA/VVD-coalitie uit te sluiten. Doord|j listen en liberalen niet met elkaar willen regeren z^ het CDA in het centrum van de macht en men mag-) partij dan niet kwalijk nemen, dat zij van die positief wenst te maken. Zeker niet als het voor de christendj ten om zulke principiële zaken gaat. J De VVD zal er de komende weken haar uiterste bf doen, dat de afspraken op sociaal-economisch gebied der mogelijk worden vastgelegd. De liberalen wille mee voorkomen, dat het CDA besparende maatregelel ciaal gebied bij een verbeterende economie wat zal |t ken. Als we die VVD-behoefte voegen bij de vert waarin de top van die partij is geraakt, dan is het <f dat ons land geen korte formatieperiode tegemoet gi> De VVD-onderhandelaar bij de kabinetsformatie, pels, over wie inmiddels officieel is meegedeeld dat h4 formatieoverleg niet langer de politieke leider van dl* len zal zijn, heeft gisteren wijze woorden gesproken, uiteraard onzin", zo verklaarde hij, „om het minister^ beschouwen als een kuuroord, een soort rustplaats vor malige politieke leiders. Er bestaan geen ministers!" luwte". Verstandige taal. Daarbij zullen we maar nie, op zijn bewering, dat van VVD-zijde niet de indruki gewekt dat daar in liberale kring anders over wordt maar dat de rest van Nederland dat eenvoudig nt heeft begrepen. „Zoutendijk is misverstaan", aldusji De uitspraken van Zoutendijk, VVD-fractieleider in1 ste Kamer, waren het afgelopen weekeinde zowel if als televisie echter zo luid en duidelijk, dat van een stand geen sprake kan zijn. l Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten De mens wrikt (5) Gezien de reacties op mijn eer dere brief wil ik nogmaals proberen de beschuldiging te weerleggen als zou het CDA het leven niet beschermen. Maar vooraf dit. Een vergelij king met of een verwijzing naar de tijd van Hitler is onge past. Onze democratie is niet te vergelijken met het regime van Hitier. Deze maniak had geen boodschap aan de recht sorde terwijl een goede inrich ting daarvan in ons land juist wel uitgangspunt vormt. Voorts handelde Hitier uft haat en laten de mensen hier zich leiden door barmhartig heid en mededogen. In de kwestie van de euthana sie (waartoe ik mij omwille van de lengte van deze brief moet beperken) stel ik vast dat een meerderheid in de Tweede Kamer zich wilde scharen achter het vergaande wets voorstel van D66. Het CDA behoort niet tot die meerder heid. Dat moge onder meer blijken uit het CDA-program- ma (hoofdstuk 2. waarin ook hulp aan ongewenst zwangere vrouwen wordt bepleit) en het betoog dat CDA'er Borgman begin dit jaar hield. Hij be streed daarin het D66-voorstel en droeg daarbij argumenten tegen actieve euthanasie aan die ook anderen tot nadenken moeten hebben gestemd. Wat daarvan het resultaat zal zijn, moeten we afwachten maar de beschuldiging dat het CDA niet voor het leven opkomt is na lezing daarvan niet staande te houden. Vervolgens is er de Proeve van Wet zoals die op verzoek van de Kamer door het kabi net is ingediend. Daarin wordt Chili con came met brood en koolrabisalade yogburtvla met aardbeien Als u met zijn beiden bent dan heeft u nodig: 250 g ge droogde of 1 literblik bruine bonen, zout, 1 grote ui, knoflook, 25 g margarine, 150 g gehakt, 1 paprika, toma tenpuree, chilipoeder of -saus, aroma, worcestersaus; wit of volkoren brood, (margarine); 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, 2 lepels yoghurt, bies look, peterselie, 1 koolrabi, 1 tomaat, 1 hardgekookt ei; 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker), 2,5 dl yoghurt, 4 aardbeien, basterdsuiker naar smaak. Was vanavond de gedroogde bruine bonen een keer en zet ze ruim onder koud water met weinig zout weg. Kook de bonen morgen in het weekwater gaar in een uur. Fruit de niet te klein gesneden ui met de geperste knoflook lichtbruin in de margarine. Voeg het gehakt toe en roer tot hel gaar is, het ziet dan grijs. Snijd de afgespoelde en van steel en pitjes ont dane paprika in stukjes en doe die bij het gehaktmengsel. Voeg vervolgens de brüine bonen toe met zo veel vocht, dat de massa op een dikke soep lijkt. Breng de chili pittig op smaak met tomatenpuree, chilipoeder of -saus, aroma, wor cestersaus en zout. Laat de massa nog vijf minuten sudderen. Geef er een broodsoort naar smaak bij. Meng een sausje van azijn, zout, peper, suiker en yoghurt met fijngeknipte bieslook en peterselie. Rasp de geschilde koolrabi tamelijk fijn en meng die stukjes door de saus. Leg de tomaat een tel in kokend water, haal er het vel af en snijd de vrucht in gelijke stukjes. Meng de tomaat door de salade. Garneer met ei. Schep stukjes aardbei door vla met yoghurt en doe er desge wenst basterdsuiker bij. JE Abt NE artsen wel de mogelijkheid ge boden om in bepaalde gevallen (waarin de patiënt is „opgege ven" en de dood aanstaande is) en indien nodig als laatst over gebleven vorm van hulpverle ning tot euthanasie over te gaan zonder dat zij daarvoor strafrechtelijk zullen worden vervolgd. Daarbij moet wor den aangetekend dat niet al leen het CDA maar ook zijn coalitiepartner zich in dat voorstel moet kunnen vinden. Degenen die dat betreuren hadden op het CDA moeten stemmen en deze partij aan een absolute meerderheid moeten helpen. Tot slot dit: de briefschrijvers en ondergetekende kunnen zich permitteren onder alle omstandigheden abortus en euthanasie af te wijzen omdat de wetgeving niet van ons af hankelijk is. Dat geldt even zeer voor de vertegenwoordi gers van de kleine christelijke partijen; in dit soort zaken is hun stemgedrag van geen en kele invloed op het al dan niet tot stand komen van een wet. Voor de leden van de CDA- fractie ligt dat anders. Ook zij kunnen zich verre houden van wetgeving die euthanasie en abortus legaliseren. Zij zijn staatsrechtelijk dan weliswaar niet verantwoordelijk voor het tot stand komen van een wet met onbeperkte vrijheden, maar moreel kunnen zij zich wel verantwoordelijk voelen. Ze hadden er immers ook voor kunnen kiezen hun invloed aan te wenden teneinde deze vrijheden beperkter te maken? Deze mensen worden voortdu rend voor gewetensvragen ge steld en die kunnen niet wor den afgedaan met een simpele ontkenning van hun goede in tenties of zelfs een beschuldi ging van het tegendeel. A.M. d'Hont, DEN HAAG. (Naschrift: Discussie gesloten. Redactie.) Automa tiserings- personeel Door de uitspraken van minis- ter De Korte, dat niet alleen automatiseringspersoneel een extra toeslag op het salaris zou moeten krijgen, zou de indruk kunnen ontstaan, dat iedere automatiseerder die goed func tioneert bij de overheid op dit moment een toeslag van 1 tot aanschrijving betrefft 10 %-maatregel. In ju» gaan de aanvragen hoofddirectie van Riji staat naar het minisl en W.). Op 5 decemb een vervolg op de af ving van 18 januari'1 staat o.a. dat de afh* twee a vier maanden i1 neemt én dat slechts 1 de aanvragen zal (k* den gehonoreerd. Thar alle aanvragen weer ministerie met de vagf lering dat doelgroeper muleerd moeten wortl[ Kort samengevat: win nog niets en of we krijgen is de vraag. Hj is natuurlijk dat gei gevoelens ontstaan t werkers die vorig jai hoogte zijn gesteld var,, vraag die voor hen if' is. De sollicitatie-I neemt, tot genoegen j bedrijfsleven, sterk toj Tenslotte: De 10 j lijkt heel aardig, maaj. slechts drie rangen (10, 11 en 12). Misschif het verloop daar het g In wezen is dat heeL vaardig voor de rang); der (die het verschft maar groter zien w<|, dus ook gaan sollicit, erboven (die net zo een lagere rang zouq nen zitten). Terwijl aa kant de 10 regeling)] uitgevoerd wordt is efe dere afdeling van Bin, se Zaken, die de (rangen) en kwantitei. mensen) van de ove( paalt, categorisch dl rangen aan het te rif ven. In mijn eigen df] een aantal 13-stoelen bracht tot 12-stoelerr aantal 12-stoelen naai; len. Dit staat lijnrecH over de 10 %-regeling in deze schalen zou rn' werken dat het ver[ laag gaat. Heel vre? vraag is welk beleid,1 steekt. 1 N. v.d. IJssel, NOOTDORP r 10 op zijn salaris krijgt. Dat is lichtelijk bezijden de waar heid. Ik ben zelf werkzaam bij de Dienst Informatie Verwer king van Rijkswaterstaat (een onderdeel van het ministerie van Verkeer en Waterstaat) en noch mijn collega's, noch ik zelf hebben die 10 ooit ge zien. Feiten in chronologische volg orde: 18 Januari 1985 arriveert de GRATIS ELKE WOENSD. BIJLAGE BH UW KRAK INFORMATIE OVER FILM! THEATER. RECREATIE.E* EN EEN COMPLETE AG^ i Geen krant ontvangen ?l 18.00 en 19.00 uur. zaterifi 14.00 en 15.00 uur, telei 122248 en uw krant wordt de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2