)nderzoek naar derde ijks bedrijvencentrum [ieuw raadhuis Voorschoten volgend jaar in gebruik QeidóaOowuml VVV LISSE BREIDT UIT Sassenheim loopt voor Sport Aid Twijfel over marktkramen )ppelkoers prominenten op paardenmarkt Rijnsburg Pater Buistoernooi geopend Amnesty De Leiderdorpse werk groep van Amnesty Inter national voert actie voor de vrijlating van Zuid- Afrikaanse gevangenen. Er zijn voorbedrukte kaarten aanwezig die al leen nog maar van een handtekening en een post zegel voorzien behoeven te worden. De kaarten zijn woensdag tussen 17.00 en 21.00 uur en donderdag tussen 11.00 en 14.00 uur af te halen aan de volgen de adressen: Margriet- straat 3, Peppelschans 57, Tollenaersingel 15 en Van Lennepdreef 32. Klapsigaar Het Kindertheater Klapsi gaar speelt morgen vanaf 14.00 uur het spel „De Gouden Geheimenshow" in gebouw De Stek aan de Dorpsstraat 254 in Hazers- woude. Bij mooi weer speelt Klapsigaar op het plein van de Sint Michael - school aan de Vincent van Goghstraat 18. De toegang bedraagt een rijksdaalder per persoon. Het spel is bedoeld voor kinderen van 5 tot en met 11 jaar. Jonge bedrijven De Vereniging Contact Jonge Bedrijven houdt donderdag een bijeen komst in de scholenge meenschap Bospark aan de Prinses Beatrixlaan 4 in Alphen aan den Rijn met als thema „Industrieel ontwerp". Gastspreker is prof. ing. J. Istha, extern ontwerper van een groot aantal bedrijven, buitenge woon hoogleraar aan de TH in Delft en docent In dustriële Vormgeving aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Doel van de vereniging is het stimule ren en ondersteunen van het ondernemersschap. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen 01720-36639. jDEN OMGEVING DINSDAG 27 MEI 1986 PAGINA 17 -tschop Bar Voorschoten «SCHOTEN De bis- van Rotterdam, mgr. Bar. brengt donderdag lezoek aan de katholie- irochies van Voorscho- (jehalve informele ont- Ingen met parochianen r 's avonds vanaf half een Eucharistieviering i Moeder Godskerk aan iron Schimmelpenninck jer oyelaan wordne ge- pn, waarin de bisschop 'oorgaan. Daarna is er Informeel samenzijn in jondsgebouw bij de Lau- iiskerk. LISSE Om tegemoet te komen aan de grote noodzaak om uit te breiden, wil de VVV van Lisse een pand in het centrum kopen. Hat gaat om een huis dat nu grenst aan het pand dat de VVV nu al huurt aan de Grachtweg. Tijdens een bijzondere ledenvergade ring in De Beurs werd door de aanwe zige leden van de VVV goedkeuring gegeven aan het voornemen om het pand te kopen en de daartoe benodigde hypotecaire lening van ongeveer 3.5 ton af te sluiten. Overigens waren bij lange na niet alle 631 leden in De Beurs vertegenwoordigd, doch na het sluiten van een eerste vergadering en het ope nen van de volgende, kon aan de statu taire verplichtingen worden voldaan en stemden zo'n twintig aanwezigen met de plannen in. Tijdens de vergadering merkte voorzit ter H. van der Kroft op dat men sinds lange tijd in grote ruimtenood verkeert Sinds de VVV een jaar of zes geleden van het Vierkant naar de Grachtweg verhuisde is het aantal activiteiten zienderogen toegenomen. Van der Kroft deelde tevens mee dat gesprek ken met het gemeentebestuur over dit onderwerp positief zijn verlopen. Van der Kroft sprak er verder zijn overtui ging over uit dat het VVV kantoor thans op een juiste plaats in het cen trum is gevestigd. Vandaar dat deze op lossing is gekozen, aldus de voorzitter. CDA-Leidschendam niet in gewestbestuur LEIDSCHENDAM De fractie van de CDA in de Leid- schendamse gemeenteraad heeft gisteren een gevoelige poli tieke nederlaag geleden. De gemeenteraad passeerde wethouder J.C van Erp in de benoeming van bestuursleden voor het Gewest 's-Gravenha- ge. Naast burgemeester W.F. de Vreeze besloot de raad om de VVD-er mevrouw J. van Nievelt-Volmuller en de PvdA- bestuurder G.J. Hendriks, die ook voorzitter van de regiona le ziekenhuisschool is, zitting te laten nemen in het bestuur van het Gewest. De CDA-fractie had gisteren haar wethou der Van Erp voorgedragen. Zij vond dat het CDA in de Haagse regio was benadeeld en doelde daarbij op Rijswijk en Den Haag waar het CDA buiten het collegebestuur is gehou den. Blijkbaar zijn tussen in Leidsachendam tussen VVD, PvdA en Gemeentebelangen afspraken gemaakt om de grootste fractie buiten dit bestuursorgaan te houden. Als re den gaven de fractievoorzitters te kennen dat zij vinden dat burgemeester W.F. de Vreeze het CDA voldoende in het Ge west vertegenwoordigd. Kleding fietser besproeid met landbouwgif OEGSTGEEST De kleding van een fietser uit Katwijk is gistermiddag besproeid met landbouwgif. Door de straffe wind waaide het gif van land bouwgrond aan de Oude Rijns- burgerweg het fietspad op. Het sproeien van bestrijdingsmid delen is bij windkracht vijf niet meer toegestaan. De poli tie van Oegstgeest heeft de boer gesommeerd het sproeien te staken. De landbouwer be loofde de schade aan de kle ding van de Katwijker te ver goeden. Afscheid van VVV SASSENHEIM De plaatselijke Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer ..Sassenheinv Vooruit" heeft gisteravond afscheid genomen.,, van bestuurslid mevrouw Van Egmond-Bonte-i.». bal. Het scheidende bestuurslid, die vanaf de^ oprichting in 1952 van het plaatselijk VVV al4w bestuurslid fungeerde, was onder meer altijd».,, betrokken bij de activiteiten, die met het jaar^. lijks corso te maken hebben. Mevrouw Van Eg-^ mond werd tot ere-bestuurslid benoemd. Inbraak Op Dreef LEIDERDORP Dieven hebben in de nachi van zondag op maandag ingebroken bij sport zaal Op Dreef aan het Van Alphenplein in Lei derdorp. De inbrekers verschaften zich toegang via het indrukken van een ruit. Binnen werden speelautomaten opengebroken, waaruit 50 gul den aan geld werd gehaald. Ook werden siga retten meegenomen. dt WIJK De gemeen- »g(l met de Katwijkse |al f Maatschappij (KBM) Nederlandse Mid- jjk andsbank, een on- enek doen naar de be rt. e van een bedrijven- urn. Alhoewel de di- eer actualiteit van zo'n x>^zoek door de komst lfetwee bedrijvencentra ^®jtwijk niet meer aan- is, denkt het Kat- ï.59 gemeentebestuur is per met een dergelijk onder zoek meer duidelijkheid te krijgen over uitbreiding van de werkgelegenheid. Het onderzoek, dat geza menlijk door de drie par ticipanten betaald wordt, komt in handen van Job Creation b.v., dat daarin is gespecialiseerd. Voorlopig zijn de kosten beraamd op twaalfduizend gulden. In een vrij korte tijd heeft Katwijk kennisgemaakt met het fenomeen bedrijvencen trum. Nadat, in navolging van het Flora-project in Rijnsburg. De Raad Bouw b.v. een bedrij vencentrum stichtte op het voormalig bedrijfsterrein van de Katwijkse Kalkzandsteen Fabriek en door „Kruyt Be heer" een kantoren- en bedrij vencentrum in het industrie terrein 't Heen opgericht was, komt nu het College met het voorstel geld beschikbaar te stellen, om een inventarisatie te doen naar de behoefte tot zo'n centrum. Het plan daartoe komt voort uit een gesprek dat het college voerde met vertegenwoordi gers van de NMB en de KBM. Beide bedrijven willen name: lijk onderzocht hebben in hoe verre er in de gemeente Kat wijk mogelijkheden aanwezig zijn om in 't Heen een bedrij vencentrum te stichten. Vol gens hen biedt namelijk een bedrijfsverzamelgebouw jonge ondernemers de voorzieningen die grote bedrijven standaard in huis hebben. Voor startende ondernemers kan dat een ge degen steuntje in de rug zijn. Al met al is zo'n bedrijvencen trum een ideale gelegenheid tot het scheppen van nieuwe banen, aldus de gedachte die bij de NMB leeft. In een eerder gesprek tussen beide Katwijkse bedrijven en het College is men tot de con clusie gekomen dat een kort oriënterend onderzoek naar de haalbaarheid van een onder nemerscentrum in Katwijk nuttig kan zijn. Leerlingen en leerkrachten van de basisschool „De Overplaats" in Sassenheim leverden gis termiddag een sportieve prestatie om geld in te zamelen voor de wereldwijde hulp aan honge rend Afrika. Er werd door de 320 leerlingen van deze school gezamenlijk binnen 1,5 uur de respectabele afstand van ruim 1500 km afgelegd. De voorlopige opbrengst van deze „spon sorloop" bedraagt ongeveer 5000,-. In het Rusthofpark midden in het dorp was op deze zomerse middag, rond de grote vijver, een parcours van 1 km uitgezet. Alle scholieren van kleuters tot schoolverlaters konden hier afhankelijk van hun leeftijd een aantal kilometers lopen. Enkele duizenden sponsors, onder wie ouders, familieleden, vrienden ondersteunden iedere afgelegde kilometer met een financiële bijdrage. Vijfkamp door Zeevaartscholen KATWIJK Op de school voor de Zeevaart in Katwijk wordt donderdag de landelijke vijfkamp ge houden voor de Scholen voor de Zeevisvaart. Be-'--'-' halve wedstrijden geba seerd op kracht, techniek en uithoudingsvermogen, zijn er deze dag wedstrij den op het gebied van de specifieke vakkennis. g Aan deze landelijke manifes- tatie doen ongeveer honderd *- leerlingen in leeftijd van 12 tot 16 jaar mee. De landelijke vijfkamp wordt geopend »- door burgemeester mr. C. A. Bos om half elf 's morgens. De wedijver tussen verschil- lende vissersplaatsen was in vroegere tijden erg groot. Te- genwoordig zijn de onderlin- ge verschillen veel minder groot. De visserij noodzaakt tot samenwerking in plaats van onderlinge tegenwer- king. Het zijn met name de Katwijkers, die verspreid over de gehele vloot varen op de kotters of hektrawlers. Om de onderlinge strijd op een sportieve manier te strij- den en vooral om in het „we- reldje" van de visserij vroeg- tijdig contacten te leggen, worden sinds enige jaren de landelijke visserijvijfkampen georganiseerd door de scho len, die opleiden voor de di ploma's voor de visserij: Urk, Den Helder, Vlissingen, Stel lendam en Katwijk. De wedstrijden, die om de twee jaar in een ander vis sersdorp gehouden worden, zijn dit jaar in Katwijk, waarbij de organisatie in handen is van de school aan de Sluisweg. Behalve roeien, touwtrekken en zwemmen, zijn er belangrijke onderde len, die gericht zijn op het kennen en kunnen van de vissersman in spé. Zo wordt er geknoopt en gesplitst, ter wijl tevens een kapot net op een speciale manier geboet moet worden Een interessant deel is iedere keer opnieuw het visherken- nen. Een twintigtal vissoor ten uit de Noordzee moet door de leerlingen bij naam genoemd worden. Juiste deze laatste onderdelen worden sterk gewaardeerd tijdens de wedstrijden. Binnen het on derwijs wordt sterk de na druk gelegd op vakgerichte kennis, waarvan nu staaltjes getoond worden. De wed strijdonderdelen worden voornamelijk op het school terrein gehouden, waardoor het publiek, gezien de be perkte ruimte en het grote aantal deelnemers, helaas niet welkom is. De roeiwed- strijden worden in de Rij- narm verroeid, terwijl in het zwembad verschillende disci plines verzwommen worden. LEIDERDORP Economi sche motieven mogen geen rol spelen bijde afgifte van stand plaats- en ventvergunningen. Dat moest de raadscommissie bestuurszaken gisteravond niet zonder spijt vaststellen. Opeenvolgende rechterlijke uitspraken hebben uitgewezen, dat zaken als concurrentiever valsing voor een gemeentebe stuur geen reden mogen zijn een gevraagde vergunning te weigeren. Slechts de openbare orde uitgedrukt in een redelijk aantal vergunningen in relatie tot het inwoneraantal van de gemeente zou volgens bestaan de jurisprudentie als weige- ringsgrond mogen worden ge bruikt. Het voorstel van het college om bij het winkelcentrum Winkelhof zes standplaatsen te creëren lag sommige commis sieleden een beetje zwaar op de maag. De raadsleden M. Holierhoek (PvdA) en H. van der Zande (PPR/PSP) waren bang voor een „verkapte" weekmarkt. VVD-raadslid J. de Waard kwam echter met het voorstel ,de drie winkel centra waarover Leiderdorp beschikt. Winkelhof, Santhorst en de Oranjegalerij, in princi pe dezelfde mogelijkheden te bieden. Het college van B en W zou er dan voor moeten zorgen dat een redelijke bran cheverdeling bij de afgifte van vergunningen als uitgangspunt wordt genomen. Burgemeester Bruggeman twijfelde er aan of dat nu wel juridisch houdbaar zou zijn. Hij verwachtte bij voorbaad bezwaren van de Vereniging van Leiderdorpse Onderne mers (VLO) tegen het nieuwe beleid foor Winkelhof. Over leg daarover zal uitkomst moe ten brengen. De economische aspecten van het vergunnin genbeleid moeten nog in de commissie financiën en econo mische zaken worden bespro ken. sled -r—BURG Rijnsburgs ■■se feestdag de paar- ^^[kt wordt morgen ge- ^■k. Vanaf zeven uur de paarden aanvoe- J dit kan tot tien uut an. De handel duurt Igeveer twaalf uur. j^fle Vliet en in de Hof- *>rdt een braderie ge- k. Plaatselijke winke- aar ook mensen uit de ing doen hier aan JOp het Hoftuinplein de kermis. In het centrum van Rijns- burg zal het bruisen van le ven en vele oud Rijnsburgers pakken deze dag aan om naar Rijnsburg te komen. De schooljeugd is vrij. 's Mid dags kan men terecht in het dorp en worden er achter het raadhuis gymnastiekdemon- straties gegeven door de ver eniging DWS. De Oranjeve reniging houdt op deze avond een wielerronde. Naast de gebruikelijke Burchtronde hebben twee jonge Rijnsburgers J. Tensen en H. Kool het initiatief ge nomen een wielerronde voor Ondosa te organiseren. Deze Stichting helpt wenters in de Derde Wereld. Deze ronde wordt verreden door Rijns- burgerse prominenten, maar dan in koppels. Zo zal burge meester F. Jonkman met waarnemend gemeentesecre taris G. Visser aan de start verschijnen en de gerefor meerd predikant Ds. Cziria met hervormd predikant Ds. Wagter. Er zijn 14 koppels gevormd. De koppelrace be gint morgenavond om half acht. Ieder koppel wordt ge sponsord en dit bedrag zal 's avonds overhandigd wor den aan de voorzitter van Ondosa, de heer van Mes land. De route is Kerkstraat, Oude Vlietweg, Smidstraat, Vliet Zuid-Zijde. 's Middags en 's avonds wordt in de Voorhof een ba zar gehouden. Wethouder W. Glasbergen heeft gisteravond in Rijnsburg met een flinke opslag het vierde Pater Buisvolleybaltoernooi geopend. Dit recreatietoernooi is speciaal opgezet voor verenigingen die geen volleybal spelen. Wethouder Glasbergen press het initiatief van de Rijnsburgse Volleybalvere niging met als initiatiefnemer Gerard Verheij. Er doen maar liefst 30 teams uit de hele regio mee. 18 uit Rijnsburg en 12 uit de regio. De gehele maand worden er gedurende drie avonden in de week wedstrijden gespeeld in de diverse poules. Dames, heren, gemengd, geoefend of ongeoe fend. De finales van de wedstrijden worden zaterdag 21 juni gehouden. Alle wedstrijden worden gespeeld in de sporthal van het Waterbos waar ook wethouder Glasbergen de eerste bal in de lucht sloeg. Hij zei vorig jaar op zijn opslag geoefend te hebben en hem vijf keer het ingejaagd te hebben zodat hij nu maar ongeoefend aan het net verscheen. iuwe raadhuis aan de Leidseweg in Voorschoten volgens de bouwplannen van het architectenbureau Kooreman en Raue BV. es meezit, kan volgend jaar dit deel in gebruik worden genomen. >OP VAN ROOMS-KATHOLIEKE JONGENSSCHOOL NOODZAKELIJK tSCHOTEN Het aan de Leidseweg A voormalige Rooms- ®ieke Jongensschool, Verdwijnen. Het ge- moet wijken voor itbreiding van het {elegen Voorscho- raadhuis. De ge le is van plan het te kopen, waarna annemer wordt ge il om, tegen een be- van 40.000 gulden, fophamer te hante- bouwvakvakantie wordt sloop van het voorma- 'hoolgebouw begonnen, ee is de eerste fase in ij^Dject voor het nieuwe nf-Js een feit. De sloop is P^Jieen noodzakelijk voor jwbouw, maar ook om 1 oegangsweg naar de laats te maken. Vervol- tat de huidige parkgym- egen de vlakte. De ouwplannen zijn in vijf pgezet en de totale kos- Iragen 5.813.000 gulden. oogste punt van het deel van het raadhuis eter. De laagbouw komt rder dan 6,5 meter. In 1987 moet de bouw ijn. Dan volgen nog de afwerking en de inrichting, zowel van het nieuwe als het oude deel. In juni/juli 1987 kunnen de gemeentediensten hun intrek nemen. Diverse diensten zijn nu nog over ge bouwen in Voorschoten ver spreid. Openbare werken en Welzijn zitten aan de overkant van het gemeentehuis, in een flat die is gehuurd van het Ahold-concern. Ambtenaren van de afdeling personeelsza ken werken in het pand Leid seweg 29. Dit zal verbouwd gaan worden voor HAT-een- heden. Over de koop van het pand Leidseweg 33 heeft de ge meente inmiddels een voorlo pig akkoord bereikt met de huidige eigenaar, de Stichting Katholiek Onderwijs Voor schoten. Alleen over de precie ze omvang van het bedrag be staan nog verschillende inzich ten. De aankoopprijs ligt tus sen de 118.000 gulden en de 132.000 gulden. Het oude schoolgebouw wordt al vijftien jaar niet meer voor onderwijs gebruikt. Tegen een huurprijs van 3.000 gulden per jaar bood het gebouw de laat ste jaren onderdak aan diverse jongerengroepen. Deze hebben inmiddels andere huisvesting aangeboden gekregen. Omdat het gemeentebestuur nooit iets aan het onderhoud heeft ge daan. verkeert het gebouw nu in vervallen staat. Het pand aan de Leidseweg 33 is precies 80 jaar geleden ge bouwd met geld uit de nala tenschap van de Wassenaarse pastoor Bruystens. Hij was een rijk man. Tijdens zijn pastoraat liet hij al de Willibrordkerk in de Kerkstraat neerzetten en na zijn overlijden zag zijn vak broeder in Voorschoten, pas toor Oly, kans met de erfenis een Roomskatholieke meisjes school, een bewaarschool en de R.-K. Jongensschool aan de Leidseweg te bouwen. Al deze gebouwen werden in 1907 opgeleverd en in gebruik genomen. De R.-K. Jongens school was in 1930 al te klein geworden, een uitbreiding met drie lokalen volgde. Ook voor de hoofdonderwijzer werd gezorgd. Hij kreeg een dienstwoning naast de school, Leidseweg 35. Ook deze wo ning zou de gemeente willen aankopen om daarna te slopen. Het Roomskatholieke school bestuur staat deze woning voorlopig nog niet af. Zeker niet zolang deze wordt be woond door de gepensioneerde hoofdonderwijzer La Rondelle. Bruystens en Oly waren de grondleggers van het bijzonde re Roomskatholieke onderwijs in Voorschoten. Protestants onderwijs was al in 1866 in Voorschoten. Ook toen was het een niet-Voorschotenaar. die de bouw bekostigde en wel freule M.A.W.E. Gevers Dey- noot uit Veur. Woningen Met de sloop van het oude schoolgebouw verdwijnt het laatste schoolgebouw, dat in oorspronkelijke vorm bewaard is gebleven. Zo rond de eeuw wisseling was het gebruikelijk dat een schoolgebouw afge schermd werd door een zeer hoog hekwerk. Deze staaf nog steeds voor de voormalige school die ook herkenbaar is aan de ouderwets hoge ramen. Leidseweg 33 draagt ook nog steeds de naam in de gevel. In de sierlijke tegeltjes staat: „R.- K. Par. Jongensschool". Nadat de school gesloopt en de nieuwbouw van het gemeente huis klaar is, komen op de plek van het oude gebouw acht woningen voor alleen staanden. De rest van het ter rein wordt gebruikt als toe gang naar het gemeentehuis en naar het Burgemeester Ber khoutpark. Donderdag neemt de Voor- schotense gemeenteraad defi nitief een beslissing over de sloop en luidt daarmee de eer ste fase van de herhuisvesting van de gemeente-ambtenaren in. Gisteravond boog een ge meenteraadcommissie zich al over het plan en daar bleken nogal wat bezwaren te bestaan tegen het voornemen van het college.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17