Omwegen Neer lands grootste meervallen kwekerijpromoveert pen nieuw kostelijk produkt VOORLOPIG TOCH VIJF-MANS COLLEGE UNIVERSITEIT Ziekenhuis Rijnoord viert twintigjarig bestaan ÜDEN& OMGEVING Qeid-MQowuvnt DINSDAG 27 MEI 1986 PAGINA 15 IE SMAKEN IN ONS LAND SPITSEN ZICH TOE 'I Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen, tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pieters lij is niet van een bijzonder inemend type, en erg iendelijk en gastvrij ziet [j er niet uit, de meerval, ilfs als een hummeltje ,n twee centimeter lang ;eft hij al die enge, aftas- inde baarddraden op z'n ippetje. Maar het heel tarte van de meerval is, hij een vis zonder jhubben is; hij heeft ge- loon beenplaten in de lid. Een gepantserde on- rzeeër, die, als je hem ld genoeg laat worden tot !tot 5 meter uit kan groei- l In ons land treft de vis- i rsman hem nog wel eens nn in de Westeinderplas- n, maar daar houdt het n beetje mee op. Nee, de eerval is niet populair en nbekend maakt onbemind, een wonder, dat de vader- ndse zeevishandel daar ts aan wilde doen. Giste- n was het op de grootste ederlandse meerval-kwe- ?rij, aan de Hoogeveense eg tussen Hazerswoude en ?nthuizen, groot feest. Het ras „meerval-promotie- ag", één geweldige smul- artij voor vele honderden bnodigde restaurateurs uit ,el«t gehele land en België. 0|je meerval, meer speciaal i0« gekweekte Afrikaanse gjjeerval, ging er op Delifish lZ^skwekerij geheid in. er(|m de promotie een offi- pjeel tintje te geven was de ,eemissionaire staatssecreta ris van Landbouw en Visse- or|j, de heer Ad Ploeg, ge raagd als meervalduwer p te treden. Terwijl elders l de grote hal de meerval- in van klein tot groot on- ■^r met bruisend geweld jeerplenzend vers water in - Staatssecretaris Ad Ploeg bakt onder veel belangstelling en met veel zweetdruppeltjes z'n eigen stukje gefileerde meerval. Rechts zijn collega J. W. van der Sluijs van Hazerswoude. geweldige bakken op hun consumptief einde lagen te wachten, probeerde de (ont slagen) bewindsman boven het tumult uit te komen. Je kon ook niet roepen: „Zet dat kabaal af!", want de meerval is heilig geworden en moet in het water in de watten worden gelegd. In deze kwekerij is de produk- tie een vermogen waard. De staatssecretaris, die toch al veel van vis afweet, was wel geïnformeerd. „U zoudt het nu niet zeggen, maar de ruimte waarin u zich nu be vindt was eigenlijk opgezet als kippenfarm, maar er is geen kip meer te zien. Het is een ander soort „veehou derij" geworden, een cul tuur onder water, met nieu we kweekvormen en kweeksystemen". De heer Ploeg (die diep in zijn hart ongetwijfeld nog steeds liever op Defensie had gezeten, maar destijds door zijn partij, de VVD, de agrarische sector was bin- nengedreven) hield zijn ge hoor voor, dat het kweken van de meerval een vrij precaire aangelegenheid is: „Hier is een extra risico voor de aspirant-viskweker. De teelt van de meerval is nog weinig bekend bij het westerse publiek en helaas heeft een aantal kleine kwekers in ons land de pro- duktie moeten staken. Hier, op deze grote meerval-kwe kerij, wil men de produktie gaan opvoeren tot 200 ton per jaar. Dat lijkt gewaagd. Maar de professionele aan pak geeft vertrouwen". Als eenmaal die beoogde omzet (op het ogenblik komt de kwekerij tot 100 ton) bereikt is, zal Delifish in Hazerswoude de grootste van Europa zijn. Het heeft lang geduurd met de waar dering voor de meerval. Voor velen bestaat er nog de angst en de afkeer die ook bestond (en bestaat) bij de „ontdekking" van de kikkerbilletjes, de slakken, het haaievlees, de struisvo gelbiefstuk, de „waterzooi" en de muskusrat, die in Vlaanderen „waterkonijn" wordt genoemd. Maar de meerval schijnt te zijn door gebroken, sinds het dier, vanuit Afrika, bij de Land bouwhogeschool in Wage- ningen onder de loupe kwam. De deelname van Ad Ploeg aan de meervalse promotiedag in een zengen de hitte, stond van rege ringszijde borg voor het vertrouwen in deze onder watercultuur. Ook al oogt de meerval niet zo aardig als de forel, een platvis of kabeljauw. Het is eerder de aanblik van een onaange name, het daglicht schu wende, meerman in het rijk van Poseidon. Hij smaakt, evenwel, subliem! Voetval voor de meerval, die goed blijkt voor woordspelingen. Na de excellente bereiding van een exemplaar door het demissionaire gezag, kon den de promotiegangers en -gangsters aanvallen op de kostelijke schotels die de meerval in allerlei uitkom sten, gekookt en gerookt, aan een breder publiek te bieden heeft: de consu- meerval! Zijn kweekproces wordt wetenschappelijk be reid; wat-ie eet, bepaalt smaak en kwaliteit. De meerval verzamelt in zich slechts 2 tot 4 procent vet en verder is er sprake van hoogwaardige eiwitten. Ide aal dus, die consumeerval, waarover de wetenschap en de fijne keuken zich gebo gen hebben. Hoe is ie bevallen Op de presentatie en de promotie (een culinaire op- zweperij die, almaar geani meerder, met wijnen om spoeld tot in de grotere uren duurde) werd de „Fish Water Music" gespeeld door het beproefde en uitgeba lanceerde Kwartet Frits Kaatee, met op de bas Dolf del Prado, die trouwens zoetwaterkenner bij uitstek is en z'n hart niet „in het vet wil leggen" en al enige genegenheid toonde voor de meerval. Langs de tafeltjes met snoepende restaura teurs en zeevishandelaren, rijkspolitiemensen, gemeen tebestuurders en andere „avant garde meervalisten", liepen promotiedames die vroegen hoe de meerval was bevallen. In de zin van: hoe heeft hij u gesmaakt, de meerval? De bevalling zelf kon je niet meemaken, maar ach teraf stonden er drie bak ken die het proces eniger mate aangaven: een aquari um, als kraamkamer met broedmachine, met een be volking van tientallen meerwalletjes van 3 weken oud, een met 2 maanden oude visjes en een met een ten dode gedoemd exem plaar van 70 cm. die al 8 maanden was en rijp voor de overbreng naar de fatale grote bak waar het water circuleerde als een luid ruchtige Ardense waterval. Zo leerden wij hem ken nen, de meerval: een uitste kend visgerecht, een „mooi en lekker produkt". Anders dan een haring, maar even mals. Het was de troonsver- heffing van de veredelde Afrikaanse meerval, in the orie en praktijk een hoog waardig voortbrengsel dat furore moet gaan maken. Ideaal! Een vissoep van meerval van twee pond, met vier liter water opzet ten, met toevoeging van zes eetlepels grof gehakte wor tel, een grof gesneden ui, geschilde aardappel, een theelepel zout, wat ge kneusde zwarte peper, een blad laurier, wat peterselie en selderijblad. Door een passeerdoek alles goed uit persen. Trektijd slechts der tig minuten. Afbinden met twee eidooiers en zure room. We noemen maar wat. Maar dan is de meer val, op laag vuur, ook voor de bijl en rijp voor een nieuwe Nederlandse smaak. rajn bedrijf Olga-bedrijvencom- du (Evertsenstraat 99) t woensdagmiddag 28 ee'een bijeenkomst plaats mensen die een eigen jijf willen beginnen. de orde komen het be- ™yplan, de financiering ajnstan ties met wie de m^rnemer te maken &nt. De bijeenkomst be- lom half twee. Belang- 'r lénden dienen zich te- VJin op te geven via tele- nummer 219811. n ajdenop vangh uis ■^1le vrouwen in Leiden _)en het initiatief geno- tot het oprichten van j.[meidenopvanghuis in Jen. Woensdag 28 mei S1% zij hun plannen ont- e^en in het onderko-, J9 van de SSR Hoge- jd 108). Onder meer zal video worden vertoond de meidenopvang in Sterdam. De bijeen- st begint om acht uur. rma tie is verkrijgbaar Liesbeth van Bemmel 917.17-2917. or- en tramweg leidse afdeling van de Jniging van Belangstel- len in het spoor en IJ webwezen houdt op isdag een bijeenkomst it NZH-gebouw aan de tburgerweg. De aan- >e f is acht uur, toegang 'd&agt2,50. Op het pro- d*ma staat een diak- vjbeeld „Rotterdam in elrontlijn" over treinen Tams in Rotterdam in ■ja de tweede wereld- m^menwerking met het adjdtheater wil het Lak g Semi-professionele the- Hcfroep opzetten. Daar- worden acteurs en ac- eitjf uit verschillende rrfjdgroepen gezocht, gfjteresseerden kunnen 2^ct opnemen met Ma- "ne_ Hoencamp, tel. 020- ,t |0 waarna audities vol- ■I Iizm{ zing „Polders en mo- :er, van het Hoogheem- n schap Rijnland" die op oriei in het K&O gebouw ogilaats hebben, gaat niet iei> inf na ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense ziekenhuis Rijnoord be staat twintig jaar. Reden voor Rijnoord om dit jubi leum deze week op groot se wijze te vieren. Afgelo pen weekend hield het ziekenhuis een receptie, een open dag, een feest voor de patiënten en een reünie voor 295 oud-me dewerkers. De komende week volgen een aantal optredens, feesten voor de jonge patiëntjes en het personeel en een symposi um. Zaterdag 31 mei is er een diner voor genodig den ter ere van het jubile um. De twintigjarige geschiedenis van het bestaan van Rijnoord begon al in 1957 toen er in de gemeente gedacht werd over een eigen ziekenhuis, dat de functie van streekziekenhuis zou krijgen. Dat kwam door dat er een Vereniging Gere formeerde Ziekenverpleging bestond, die ervoor ijverde dat in elke provincie één van hun ziekenhuizen gebouwd werd. Bestuurslid van deze vereni ging, die later Stichting voor Christelijke Ziekenverpleging werd, was de Alphense burge meester L. Bruins Slot. Hij vond dat Alphen het best de plaats voor de provincie Zuid- Holland kon zijn om onderdak aan een streekziekenhuis te bieden. Er werden onderhan delingen gevoerd en besloten werd dat Alphen een zieken huis zou krijgen, waarbij de Stichting de bouw- en investe ringskosten op zich nam en de gemeente garant zou staan voor eventuele exploitatiever liezen. Dat heeft de gemeente praktisch twintig jaar lang ge daan, tot er afgelopen jaar een einde kwam aan deze garan tstelling houdt verband met de gemeentelijke bezuinigingen. De bouw van het ziekenhuis liet nog even op zich wachten, zodat men maar vast begon met een kraamkliniek in de villa „Rijnoord". Aan deze voorziening bleek grote be hoefte te zijn. In die villa woonden eerst twee huisartsen W. van Wermeskerken en J. H. Veenendaal. Achter deze villa werd later het huidige „Rijnoord" gebouwd. Eerste paal In 1962 werd de eerste paal voor het nieuwbouwcomplex geslagen en wel door burge meester Bruins Slot, die een groot aandeel had in de reali satie ervan. Op 1 april 1966 konden de patiënten er ver zorgd worden en de feestëlijke opening vond plaats op 11 no vember 1966. Rijnoord startte met een keel-, neus- en oor- arts; chirurg, oogarts, internist, neuroloog, huidarts, kinderarts en een anesthesist. Omdat de staf en het verple gend personeel van Rijnoord problemen kregen met het be stuur van de Stichting Christe lijke Ziekenverpleging dat in Ermelo zetelde, werd van het ziekenhuis een onafhankelijke stichting gemaakt. Deze Stich ting zorgde er later ook voor dat het verpleeghuis Ouds hoorn er kwam. Rijnoord onderging vele ver anderingen in twintig jaar. Niet alleen qua uiterlijk, maar ook wat medische staf betreft. In de loop der jaren kwamen er steeds meer artsen bij, zodat nu bijna elk specialisme door twee artsen wordt uitgevoerd. Ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn heeft vooral uiterlijk veel veranderingen ondergaan. Begon Rijnoord met 8 specia listen, nu zijn dat er 13 plus 5 consulenten en is er een vaca ture voor een internist. Ook is er een arts van het consulatie- bureau voor alcohol en drugs aan Rijnoord verbonden. Dankzij de samenwerking met het AZL in Leiden, kan Rij noord haar patiënten een opti male verzorging en behande ling geven. Er wordt dan ook nog steeds gewerkt aan servi ceverbetering naar de patiën ten, maar ook naar de mensen die er werken, toe. Er vonden een aantal kleinere verbou wingen plaats, waarbij de oude keuken omgetoverd werd tot een patiëntendagverblijf. Door een verbouwing van de grote hal en het verplaatsen van de trap kreeg Rijnoord een effi ciënte entree met ruimte voor het afsprakenbureau en meer plaats voor het laboratorium en de polikliniek. Het opera tiecomplex, de kinderafdeling en verschillende spreek- en behandelkamers werden ver beterd. Uitbreiding voor de polikliniek werd gevonden in het plaatsen van twee porto cabines. Dat was echter niet genoeg, want de polikliniek is toe aan fikse uitbreiding en de röntgen-, zowel als de opera tiekamer zijn aan aanpassin gen toe. Ingediende verzoeken hiertoe hebben echter nog niets uitgehaald. Wel kreeg men toestemming voor het uit breiden en op één afdeling concentreren van een zoge naamde Intensive Care/Cro- nary Care Unit Deze IC/CCU dat patiënten, die extra en in tensieve zorg en bewaking no dig hebben, bijvoorbeeld na zware operaties of hartkwalen, kunnen nu op een afdeling lig gen, waar gespecialiseerd per soneel voor hen zorgt. Feest Patiënten die naar de polikli niek moeten, krijgen in de week van 26 tot en met 30 mei koffie of thee met cake aange boden door de Vrijwilligers Oudshoorn/Rijnoord. De jonge patiëntjes vieren vier dagen feest met op dinsdag 27 mei een spelletjesmiddag, op woensdag 28 mei worden er poffertjes gebakken, op don derdag 29 mei is er poppenkast en op vrijdag 30 mei treedt een clown op. Buiten gebeurt ook het een en ander en wel op woensdag 28 mei tussen 19.00 en 20.00 uur een optreden van de drumband op het grasveld voor het ziekenhuis. Vrijdag 30 mei zal op dit grasveld tus sen 19.15 en 20.15 uur de volksdansgroep Nirkoda optre den. Diezelfde avond is er in de Bron groot feest voor mede werkers en vrijwilligers van ziekenhuis en verpleeghuis. Op zaterdag 31 mei komen van heinde en verre artsen naar Alphen om deel te ne men aan het symposium „Nieuwe ontwikkelingen in de 'geneeskunde". Daarover wordt gepraat door Prof. dr. G. den Otter, chirurg en eme ritus hoogleraar Vrije Univer siteit van Amsterdam. Hij geeft een inleiding over toe komstverwachtingen in de ge neeskunde. A. H. M. Taminiau, othopedisch chirurg van het Academisch Ziekenhuis Lei den praat over „sparende in grepen bij bottumoren". Prof. dr. J. J. Grote, hoogleraar keel-,neus- en oorheelkunde Academisch Ziekenhuis Lei den, vertelt over de ontwikke lingen van implantaten voor de middenoorchirurgie. De neuroradioloog dr. G. J. Viel- voye van het AZL houdt een lezing over N.M.R. in neuro- imaging. Als laatste praat prof. dr. B. D. de Jóng, hoogleraar plastische chirurgie Acade misch Ziekenhuis Utrecht over „Micro-chirurgie, hobby of noodzaak. De voorzitter van dit forum is P. T. J. Cremera, radiodiagnost van Rijnoord. Centrumpartij verloor zetel door racisme bestrijding LEIDEN „De verdwijning van de Centrumpartij uit de Tweede Kamer is een be langrijk resultaat van de ac tiviteiten van anti-racisten en anti-fascisten in ons land". Dit schrijft de SPPAR, de Stichting Provinciaal Platform Antiracisme Zuid- Holland in een reactie op de uitslag van de Tweede Ka merverkiezingen van 21 mei. Volgens de SPPAR hebben de voortdurende en actieve bestrijding van racisme ge leid tot interne verdeeldheid en ruzies in de Centrumpar tij. Tegenover deze positieve ontwikkeling staan volgens het platform nog veel nega tieve ontwikkelingen. Die zijn niet verdwenen met de terugval van racistische poli tieke partijen. „Nog steeds stemmen vele duizenden Ne derlanders op racistische partijen. In verschillende ge meenteraden zitten racisti sche raadsleden. Fascistische personen en groepen (Rost van Tonningen, Nationaal Jeugdfront e.d.) krijgen nog steeds zeer veel ruimte om hun verderfelijke ideeen uit te dragen. Honderden wetten en regelingen bevatten nog steeds diskriminerende bepa lingen", aldus de SPPAR. Zij stelt dat de grote verliezen van CP en CD juist een sti mulans moet zijn om ook deze vormen van discrimina tie aan te pakken en pleit voor een goede anti-discrimi natie wetgeving. LEIDEN Het College van Bestuur heeft „ernsti ge bezwaren" tegen de motie die de Leidse uni versiteitsraad gisteravond aannam waarin wordt voorgesteld de vacature van het onlangs vertrok ken drs. M.Koornstra als nog op te vullen. Het college was namelijk van plan aan de minister van on derwijs voor te stellen om de vacature onvervuld te laten. Het college wil op huidige sterkte (vier man) doorgaan tot januari 1990, waarna het in het kader van de nieuwe wet op het wetenschappelijk on derwijs (WWO) wordt terugge bracht tot drie leden. College voorzitter K. Cath kondigde gisteravond aan dat het be stuur zich zal „beraden over de gevolgen van de motie". In de door der Unie van Fa culteiten en Diensten inge diende motie wordt het college gevraagd er bij de minister „op aan te dringen zo spoedig mo gelijk volgens de normale pro cedure een nieuw kroonlid als opvolger van de heer Koorn- stra te benoemen". Cath zei moeite te hebben met de sug gestie in de motie dat het col lege van vier niet slagvaardig genoeg zou zijn. Hij was dan ook zeer verbolgen over de la ter uit de motië verwijderde toevoeging „zo bekwaam mo gelijk" voor de woorden „nieuw kroonlid". Dit zou vol gens de collegevoorzitter sug- geren dat Koornstra (die in derdaad als „zeer bekwaam bestuurder" bekend stond) on vervangbaar is: „Iedere vorm van mythologisering, van welk collegelid dan ook, is uit den boze. Iedereen is vervang baar en ik zie ons dan ook niet met een dergelijke argumenta tie naar de minister toe stap pen", aldus Cath. De gehele discussie, die ruim twee uur duurde, verliep in een sfeer van geruzie en ver dachtmakingen. College-voor zitter Cath en de fractie van de buitenuniversitaire leden voerden de boventoon. Me vrouw Glastra van Loon van deze fractie zette in het begin van de discussie reeds de toon door aan de collegevoorzitter rechtstreeks te vragen of er „wellicht persoonlijke belan- gens" meespelen in het voor nemen aan de minister te vra gen of er tot 1990 een college van vier kan blijven functio neren. De minister had een dergelijke overgangsregeling onlangs aangeboden aan de universiteiten. Het college wil de de bewindsman verder voorstellen de twee huidige door de raad gekozen leden J. van Esch en G. Jansen in functie te laten tot januari 1990. Volgens de huidige Wet loopt hun zittingstermijn begin 1988 af. Volgens Cath koerst de raad met deze motie, nu er geen overeenstemming tussen raad en college is, regelrecht af op „een college van drie leden per november 1987". „Een vijfde collegelid tot 1987 zal de minister niet accepteren". Cath kreeg een overigens niet alledaags voorkomende bijval van het progressieve raadslid Buikstra. Ook deze vond een college van drie op dit mo ment niet wenselijk. In dat ge val verdwijnt een van de ge kozen leden Van Esch en Jan sen zeker al in 1988. Op de be noeming van de (drie) leden heeft de raad onder de nieuwe wet minder inspraak dan op dit moment. Alle leden, zowel de huidige kroonleden als de gekozen leden, worden onder de nieuwe wet benoemd. „Bin nenkort zitten we met drie niet door ons gekozen leden", zo waarschuwde Buikstra de raad.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15