Alkemade ruziet over afvalwaterzuivering I „Een schilderij moet leven en bewegen Raadhuislaan blijft verkeersknoop LEIDEN OMGEVING Logopedie in basisonderwijs Burgemeester Londonderry in Hazerswoude KUNSTSCHILDER TOON KOSTER UIT NIEUWKOOP: Illegaal oversteken Alkemadelaan onveil Ceidóc<Soivumt DINSDAG 27 MEI 1986PAGIN, dienstuerlening APOTHEKEN De avond- en nachtdiensten van de apotheken in de regio Leiden worden tot vrijdag 30 mei waargenomen door Apotheek Reyst in Leiden en Apotheek Van Breest Smal- lenburg in Leiderdorp. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Dlaconessenhuis poliklinieken tel 155543. atdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth- ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwas senen dagelijks van 14.00-14.45 u. en van 18.30-19.30 u.; klasse afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00- 16.00 u. en van 18.30-19.30 u. en., van 19.30-21.00 u. alleen voor vaders. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbewa- king) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Intensieve verpleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30-19.00 u. Sport- Medisch Adviescentrum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-ziekenhuis. Endegeest: Di. en vr. 13.00- 14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Jelgersmakliniek: Jongerenteam: za. en zo. 14.00- 17.00 u. Opname: werkdagen 16.45-17.45 u.; za. zo en feest dag. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u. Team A. C en D: dag. tot 21.00 u. met uitzondering van behandeltijden en etenstijden. Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn 'de bezoekuren als volgt: Da gelijks 14.15-15.00 u. en 18.30- 19.30 u. Avondbezoekuur afde ling verloskunde: 18.00-19.00 u. De Praematurenafdeling: voor ouders en familie is na overleg met patiënten doorlopend be zoek mogelijk. Bezoek aan ern stige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Kinderkliniek: zalen voor peu ters. kleuters en grote kinderen 15.15-17.00. babyzaal en boxe nafdeling: volgens afspraak met het verpleegkundig hoofd. Be zoektijden kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen na overleg met ver pleegkundig hoofd. Voor andere bezoekers van kinderen: Keel-, neus- en oorheelkunde en neu rologie: 14.15-15.00 en 18.30- 19.30. Oogheelkunde en heel kunde: 14.15-15.00 en 18.30- 19.00. Rijnoordziekenhuis: Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30-19.30 u. Extra bezoek hartbewaking: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafde ling: 19.30-20.30 u. Kinderafde ling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18.00-18.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL Ju ridisch Adviesbureau. Ketelboe- terssteeg 10, tel. 130775; afde ling belastingen: alleen op af spraak, klachtenbureau: dl. en do. 18.30-20.30, afdeling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. S.O.S.-DIENST Telefonische hulpdienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Ver trouwelijk. Dag en nacht bereik baar. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50. tel. 123942; spreekuren ma. en di. 10.00- 12.30 u.. wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULAN CEDIENST Hulpverlening in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg. Voor schoten. Warmond en Zoeter- woude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Ko renbrugsteeg 2, tel. 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u., do. 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING Stich ting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezins verzorging, Rembrandtstraat 17, tel. 149441 (ma. t/m vr. 9.00- 10.00 u.'en 13.00-14.00 u.). KINDER- EN JONGERENTELE FOON Op woensdag- en za terdagmiddag van 14-18 u. tele foon 071 - 120611. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur ma. t/m vr. 09.00-10.00 u. en vol gens afspraak, tel. 142144. Ge zondheidscentrum Merenwijk, spreekuur ma. 11.00-12.00 en do. 14.00-15.00, tel 212195. Ge zondheidscentrum Stevenshof. spreekuur do. 10.00-11.00, tel 311506. Breestraat 24: spreek uur ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en volgens afspraak, tel 254782/254756. MELDLIJN AGRESSIE EN DIS CRIMINATIE HOMOSEXUALI- TEIT 071-221008. zo. 20-24. RAAD VAN ARBEID Hoge Rijndijk 306. Leiden, tel 071- 899375. Kantoor geopend ma. t/m vr. 9-12 u. 14-16 u. Telefoni sche informatie over kinderbij slag: 8-12 u. SOCIALE RAADSVROUW Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10. wo. 17.00-18.00 u.; Noord: Van Ho- gendorpstraat 36, ma. 10.30- 11.30 u.; Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 u.; Morskwartier; Buurthuis Morskwartier, Topaas laan. 10.00-11.00 u. wo. 10.00- 13.00 u.; Tuinstadwijk: Heren gracht 45, vr. 10.30-11.30 u. SOCIALE RAADSVROUW VOORSCHOTEN Spreekuren: ma. 19.00-20.00 u. wo. en vr. 9.00-10.30 u. Leidseweg 33, Voorschoten. Tel. 3254. SP HULP- EN INFORMATIE DIENST Groenesteeg 33. Lei den. Tel. 071-134640 of 071- 144600. Hulp en informatie op medisch, juridisch en milieuge bied, werk, sociale verzekering en huurkwesties. Spreekuur: elke donderdag van 20.00-21.00 STICHTING VRIJWILLIGERS CENTRALE Pallasstraat 1, Al phen aan den Rijn. Tel. 01720- 33033. Begeleiding en opvang van mensen, die om welke reden dan ook, tijdelijk hulp nodig heb ben. Bovendien wordt informatie verstrekt over andere mogelijk heden van hulpverlening en de bereikbaarheid daarvan. VRIJWILLIGERS CENTRALE Langegracht 246a, Leiden. Tel. 149064. Dagelijks bereikbaar van 9.00-17.00 u. voor Informa tie over vrijwilligerswerk en cur sussen of een persoonlijk ge- WERKENDE JONGEREN Klachten- en Informatieuur Elke dinsdagavond van 17.00 tot 20.00 u. KWJ-kantoor Koppen- hinksteeg 2. Leiden. Tel. 071- 121139. EUROPA-TVIN ZOETERWOUDE ZOETERWOUDE Eind september kan Zoeterwoude als de gemeente raad tenminste akkoord gaat het pro gramma Europa-Televisie op de kabel ontvangen. Dat is zelfs mogelijk zonder dat er sprake is van een verhoging van het thans geldende tarief. Europa-Tele visie wordt uitgezonden via de Eutelsat- F1 sateliet zodat sprake is van een kon stante en goede signaal kwaliteit. De programma's worden verzorgd door een samenwerkingsverband, dat bestaat uit de NOS en de Ierse, Portugese, Italiaan se en Duitse nationale omroep. De pro gramma's bestaan uit cultuur, drama, muziek en dans, alsmede Nederlands ge sproken Europees nieuws, jeugdpro gramma's en sport. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Logopedie moet een taak blijven binnen het basisonderwijs. Alhoewel de logopedie behoort tot de onderwijs- steunende activiteiten en er derhalve extra voor betaald moet worden meent wethouder L. Schrier dat de logopedie direct te maken heeft met de on derwijskansen van de kinderen, die zodanig ge schoold moeten worden dat ze later in de maat schappij terecht kunnen. De leden van de commissie welzijn, milieu en on derwijs konden zich daarmee goed verenigen. De dames G. Huson (CDA), M. Vorenkamp (VVD) en Zandbergen (PvdA) meenden ook dat signalering en behandeling van spraakproblemen bij kinde ren een grote prioriteit heeft. Daar heoben ze graag de 18.000 gulden extra kosten voor over. Wel meende men dat het een goede zaak van de wethouder was om aan het einde van het school jaar een evaluatie te vragen over de logopedie, niet alleen van de schoollogopediste maar ook van de gebruikers zijnde de directeuren van de twee basisscholen. Logopedie hoort in het onderwijspakket thuis om dat veel ziekenfondsen geen vergoeding geven als men met zijn kind spraaklessen moet nemen. Daarom is alleen het signaleren van een spraak- probleem niet voldoende meent de commissie, om dat er dan van behandeling vaak niet veel terecht komt. In Koudekerk werkt de logopediste 7,5 uur per week voor ruim 500 kinderen. Dat komt neer op een kwartier voor 20 kinderen. In de praktijk komt het op neer dat de leerkrachten meestal al gesignaleerd hebben dat een kind spraakproble men heeft. Samen met de logopediste kan dan een behandelingsplan worden opgesteld waardoor het kind goed gaat praten. Hele ernstige gevallen worden via de huisarts doorverwezen omdat de logopediste daar te weinig tijd voor heeft. Dieven gepakt NIEUWKOOP De politie van Nieuw koop heeft vijf jongens in de leeftijd van 17 tot 20 jaar uit Den Haag aangehouden die zaterdagnacht bij een kweker aan de Noordse Dorpsweg in Zevenhoven inge broken hadden. Zij namen een groot aan tal planten, een draagbare radio en een terminal en toetsenbord van een compu ter voor klimaatbeheersing in kassen mee. De totale waarde van de gestolen goederen bedroeg vierduizend gulden. De jongens werden door een oplettende voor bijganger gezien en deze wist het kente ken van de auto te noteren waarmee zij wegreden. De Hagenaars bleken op een camping in Zevenhoven te kamperen. De gestolen goederen zijn teruggevonden en in beslag genomen. Fietser gewoi LEIDSCHENDAM Ee| jarige fietser uit Leidsi dam raakte gisterocl rond half twaalf licht gev toen hij op de Damlaan ir woonplaats werd geii door een auto. De man h| een vrachtwagen in en op zijn beurt ingehaald een blauw-grijs bestelj dat hem aanreed. De i liep enkele lichte kneuzii op. De politie verzoekt gen van het ongeval co| met haar op te nemen: 070-209304. ALKEMADE Alkema de neemt de afvalwater zuivering installaties in De Kaag en Rijpwetering over. De gemeenteraad van Alkemade is daar gis teravond in meerderheid mee akkoord gegaan. Het college van B en W van Alkemade zal de uit 1968 daterende hinderwetver gunning die geldt voor de zuiveringsinstallatie ach ter de Ripse Buitenweg aanpassen. Aan het Hoog heemraadschap van Rijn land zal worden voorge steld de grond niet in ei gendom over te nemen, maar in erfpacht. CDA en PvdA stelden dit laat ste aanvankelijk als eis. Zowel de beide wethouders als burge meester J. Wagenaar wilden de huidige goede verstandhou ding met het Hoogheemraad schap niet verknoeien door uitstel en wijzigingen in het contract aan te brengen. Het CDA zwichtte voor dit argu-, ment; De PvdA niet. Bij voort during en in allerlei toonaar den bleven F. Hoogenboom en F. Schoonderwoerd (PvdA) hameren op de gemeentelijke verantwoordelijkheid ten aan zien van de stankoverlast die vooral de installatie aan de Buitenweg veroorzaakt. Toen Schoonderwoerd expli ciet CDA en VVD daarvoor verantwoordelijk stelde, barst te de bom. J. Kret (CDA) viel Schoonderwoerd uiterst fel in de rede: „Het is een verkeerde voorstelling van zaken om te stellen dat deze zaak alleen kan worden opgelost met een maand uitstel van de over dracht. Iedereen hier in de raad is ervan overtuigd dat het firobleem moet worden opge- ost". Wethouder Beelen liet Omwonenden: overlast neemt verder toe RIJPWETERING De bewoners van de Ripse Buiten weg zonden gisteren opnieuw een brief aan de gemeen teraad, het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieuhygiëne en aan het Hoogheem raadschap van Rijnland over de ernstige klachten van stankoverlast en geluidhinder welk een kleine rioolwa terzuiveringsinstallatie vlak achter hun huizen veroor zaakt. Volgens de bewoners waren de klachten voor heen minder. Momenteel is er door het aansluiten van heel Rijpwetering en Oud Ade sprake van een zesvou dig overbelaste installatie met alle gevolgen van dien. Zij vinden dat de toenemende aanleg van riolering in Alkemade ten koste gaat van hun leefmilieu. Zij vrezen voor de gezondheid van henzelf en hun kinderen. Voorts wijzen zij erop dat de huidige hinderwetvergunning niet toereikend is en dat de installatie niet in overeen stemming is met het geldende bestemmingsplan, dat voorziet in een groenstrook op de plaats van de zuive ringsinstallatie. weten dat de overdracht van de grond en de installatie in zowel de Kaag als Rijpwete ring al jaren geleden had moe ten worden geregeld. F. Ho- genboom hield desondanks niet op de gemeentelijke ver antwoordelijkheid inzake de stankoverlast te benadrukken. „Bij overdracht verdwijnt de gemeentelijke zeggenschap. Ik wil uitdrukkelijke toezeggin gen van het college om te voorkomen dat er te zijner tijd een zwarte-pietenspel ontstaat over wie de technische aan passingen moet bekostigen",, aldus Hogenboom. Beelen: „Het is geen zwartepietenspel, u zoekt een zwarte piet". De vastbesloten wethouder gaf geen vingerbreed toe. „De zui veringsinstallatie is een zaak voor „Rijnland" alleen. Als wij nu eisen gaan stellen aan een groot bestuurlijk lichaam als „Rijnland" zou dat worden uit gelegd als een motie van wan trouwen en dat is het laatste dat ik zou willen aan de voor avond van de miljoeninveste ring van het Hoogheemraad schap ten behoeve van de bouw van een grote zuive ringsinstallatie in Nieuwe We tering". El Burgemeester J. McNickle van het Noordierse Londonderry bezocht het afgelopen weelf en gisteren Hazerswoude. Zijn bezoek, met zijn gemeentesekretaris C. Geary, gaf een ore tintje aan de banden die er al enkele jaren bestaan tussen de Hazerswoudse werkgroep Noord Ierland en het Maydown Youth Training Project uit zijn stad. Gisteren was McNicf* gast op het gemeentehuis, waar hij sprak met zijn collega J. W. van der Sluijs. Bij deze[s genheid overhandigde hij zijn amtsgenoot een prent van de binnenstad van Londonderij11 als die er in het jaar 1850 uitzag. Het bezoek van burgemeester McNickle viel samen n|e derde maal dat een groep „trainees" van Maydown in Hazerswoude en omgeving stagep' De trainees zijn hier om werkervaring op te doen in bedrijven. Dit vormt een onderde|s hun één of tweejarige verblijf in het opleidingscentrum waar waar ze bijgeschoold wor(J' verschillende vakken, nadat ze hun school hebben verlaten. ri In het midden op de foto burgemeester J.W. van der Sluijs van Hazerswoude. 99 De aan de Nieuwkoopse Plas sen gelegen dorpen Nieuw koop en Noorden hebben een rijke schilderstraditie. Veel, later zeer bekend geworden schilders hebben in Nieuw koop en Noorden gewerkt en gewoond. Straatnamen als Beerstraetenlaan, Stortenbe kerstraat, Marisstraat, Ga- briëlstraat, Roelofsstraat, Roermeesterstraat en Weis- senbruchlaan herinneren nog aan het schildersverleden. In de zeventiende eeuw al oefen de het waterrijke polderland schap van Nieuwkoop en Noorden een grote aantrek kingskracht uit op land schapsschilders. Omstreeks 1663 werd het oudste schilde rij vanNieuwkoop gemaakt. In de negentiende eeuw rond 1875 werd Nieuwkoop „herontdekt" door de schil ders van de zogenaamde Haagse School. En ook nu nog vinden schilders hun inspira tie in deze plassengemeente. Deze en komende dinsdagen zal uitgebreid aandacht wor den besteed aan het schilders- verleden en -heden van de twee dorpen. Vandaag de vier de aflevering van deze serie. NIEUWKOOP „Vak manschap. Als een kunst schilder daar niet over be schikt, dan kan hij het wel vergeten. Uren en uren oefenen. Voortdu rend polsbewegingen ma ken om de polsen soepel te houden. Een half jaar op een kannetje zitten werken en perfectie na streven". Aan het woord is de Nieuwkoopse kunst schilder Toon Koster. Landschapsschilder uit de Leidse school, natuurmens en paardenliefhebber in hart en nieren. Maar in de eerste plaats iemand die zijn vak met liefde en met grote vaardigheid uitoe fent. Sommigen noemen hem een zonderling. Anderen vinden hem een artistieke figuur. Men heeft daarbij dan vooral het oog op de Koster, die hoog te paard gezeten door Nieuwkoop paradeert. Een grote zwarte hoed siert dan de vergrijsde kop van de in middels 73-jarige schilder en hij geeft de indruk zo uit een westernfilm te zijn weggere den. Toon Koster, die nu al zo'n 46 jaar in Nieuwkoop woont, is één van de vele land schapsschilders die daar aan getrokken door natuur en landschap is neergestreken. „Uniek", zo beschrijft hij het plassengebied van Nieuw koop en Noorden zoals hij dit bijna een halve eeuw gele den aantrof. En ook de dorp jes vond hij toen erg schil derachtig. „Wel een ouwe troep soms, maar het had ge woon wat", zo vertelt Koster. In zijn schilderijen komt ook datgene terug wat de schil ders van de Haagse School tot uitdrukking brachten: het licht, de luchten en de sfeer van het landschap. „Je moet een landschap beleven, er deel van uitmaken om het op de juiste manier op het doek te brengen". Voor het huidige dorpsbeeld heeft hij weinig waardering. „Gewoon verpest", aldus Koster, die de hedêndaagse planologie van weinig fanta sie vindt getuigen. „Dode pa pieren plannen, waarover veel geleuterd wordt maar met geen enkele artistieke betekenis." Maar ook de oude dorpskern van Nieuw koop is volgens hem nauwe lijks bewaard gebleven. „Een dorpskern hoort te leven, een sociaal verzamelpunt te zijn met bankjes waarop de dagelijkse gebeurtenissen worden besproken en waar lief en leed wordt gedeeld. En wat zie je? Allesbehalve een hart van een dorp. Neen, wat moderne winkels en be strating en daartussen rijst dan zonder enig verband met de omgeving een alleen staande toren omhoog. Geef mij dan maar de schuren van Bots, die ademen tenminste nog nostalgie uit", verzucht Koster. Plassen Wat hem dan nog aan Nieuwkoop bindt? „Ach", zegt Koster, „ik heb hier mijn tien kinderen groot ge bracht en er steeds gewoond en gewerkt. En bovendien, niet alles is achteruitgehold. De plassen bijvoorbeeld. Die zijn nog erg mooi. Die zijn bewaard gebleven. „Nog", want de invloed van de zure regen is ook daar al merk baar", aldus Koster. Behalve als inspiratiebron voor zijn schilderstukken oe fenen de Nieuwkoopse plas sen ook nog op een andere wijze een geweldige aantrek kingskracht op hem uit. Op verschillende foto's in zijn huis prijken kapitale vissen, door hem of 'een familielid verschalkt. En naast het schilderen en het vissen heeft Koster nog een hobby die hem met de natuur ver bindt. En die verklaart tege lijkertijd zijn rondritten door het dorp. Want Koster is gek op paarden. Al van jongsaf aan toen hij in het leger met paarden van doen had, is Koster onafscheidelijk van alles wat met deze viervoe ters te maken heeft. Speciaal het uit Amerika afkomstige rodeorijden heeft zijn liefde. Ook zelf is hij trotse bezitter van enkele paarden die hij bijna op één lijn plaatst met zijn kinderen. „Het is met paarden net als met schilde ren",zo zegt hij. „Je moet je inleven in wat een paard denkt en doet; er één mee zijn." Wat bepaald zijn voorliefde niet heeft, is de abstracte kunst. Alhoewel hij zelf ook een aantal abstracten heeft vervaardigd, is Koster toch zeer beslist in zijn oordeel over deze kunstvorm. „Het leeft niet", vindt de schilder die vervolgens beschrijft hoe hij in een museum in Am sterdam een doek tegenover zich vond dat helemaal wit was geplamuurd. „Ik zweer het je, alleen maar witte pla muur", aldus Koster, daar mede tot uitdrukking bren gend dat hij toch Veel meer ziet in zijn landschappen. Koster vindt dat met dit soort moderne schilderijen niet valt te leven. „De Haag se schilders begrepen dat een schilderij moet leven en be wegen". Toen Koster nog in Rotter dam woonde, kreeg hij eens als opdracht om de Coolsin- gel te schilderen en dat zo te ,doen dat men het carrillon op het stadhuis zou kunnen horen. „Dat is schilderen", meent Koster. Vooral Breit- ner bewondert hij. „Die liet zijn werken tenminste leven. Hij kon paarden schilderen die van het doek af steiger den. En dat resultaat bereik te hij met slechts enkele pen seelstreken". Inspiratie? „Onzin", aldus Koster. „Lou ter vakbekwaamheid ep lief de voor datgene waar je mee bezig bent. Daarom zal ook iemand die een paar jaar als kunstschilder of amateur schilder bezig is, nooit tot een dergelijk resultaat ko men. Jarenlange ervaring; dat is het". Koster zegt dit met een vuur en een tempe rament die een belofte in houden voor de toekomst. Menig schilderij zal in zijn atelier nog tot leven worden gebracht. LEIMUIDEN Er komt voorlopig geen einde aan de belasting van de Raadhuislaan tijdens spitsuren. De con sie verkeer van de gemeente Leimuiden zag gistera^ geen kans een oplossing te bedenken. Vanzelf kwam de cussie terecht bij de oorzaak van de meeste verkeerspix( men in Leimuiden: de flessenhals bij de brug over de F vaart. De geplande verbreding (1988) zal ook nog niet dfy finitieve oplossing brengen. Burgerlid J. van der Veei£ die slechts in een verhoging van de brug, zodat het veil niet meer wordt stilgelegd. L De gewenste omlegging van de bus van Centraal NedeiiJ uit de kam van het dorp zal opnieuw aan de orde kom*s de commissie zodra een nieuw kostenplaatje beschikba^ Het is de bedoeling dat de lijndienst in de toekom^ Dorpsstraat mijdt en hiervoor in de plaats een rondga^ route volgt via het Noordeinde, de Grietpolderweg, d(( doornlaan, de Beukenlaan en de Kerklaan. De route zaL gepast dienen te worden, bijvoorbeeld door wegverruC gen en verflauwing van bochten. De heer J. H. Kok signaleerde het gevaar dat ontstaat met een doorgaande te. Zijn pleidooi voor een beveiligde oversteekplaats nafe sportvelden vond bijval van de heer F. Hagenaar (Le^ den 2000). De commissie openbare werken werd gisteravond door" houder J. H. van Dam (VVD) verrast met de mededelinj de reconstructie van het wegdek der Herenweg nog dik zal kunnen worden uitgevoerd. De Provincie subsit^ 75%. Zo spoedig mogelijk zal een plan worden uitgewv De aanleg van een fietspad (verbinding met Aalsmet hier niet in opgenomen, realisering zal wellicht in 1987l( kunnen geschieden. Een fietspad blijft gewenst, voorlig lijk uit het oogpunt van verkeersveiligheid. LEIDEN De gemeente raad besloot gisteravond een ambtelijk advies af te wach ten over de gevaarlijke situa tie van voetgangers, die de Alkemadelaan oversteken. Een groot aantal ouders van kinderen had in een brief aan de raad gepleit voor de aanleg van een tunnel onder de Alkemadelaan ter hoogte van de Sotaweg. Dit verzoek werd gesteund door enige bedrijven op het industrie terrein. Het VVD-raadslid A. van de Bogaard erkende dat er een onveilige situatie be staat, niet alleen op de legale oversteekplaats ter hoogte van de brandweergarage, maar vooral ter hoogte van de illegale oversteekplaats bij Ruiten Troef. Werknemers van de bedrij ven op het industrieterrein steken ter hoogte van Ruiten Troef de Alkemadelaan over teneinde een lange omweg •via het kruispunt bij de brandweerkazerne te f den. Hiertegen kan dé3 niet optreden want d£j madelaan is wel vejr gebied voor fietsers eiy fietsers, maar niet voir gangers. Ter verhogii! de veiligheid ter plaar de gemeente alleen d£ tering van de Alkem*. verbeteren. Het draadje huidige afrastering echter steeds verniel# Van de Bogaard pleitl? de aanleg van een rtti keerslichten beveiligd* steekplaats. Door het f' van een groene zone. Alkemadelaan moet ming en het ontstaj een sluiproute via Wetering worden men. Ook N. Bakker en F. Hoogenboom si vroegen om een grorte derzoek naar de mog?J den van zowel eei> steekplaats bij het inL terrein als een tunnel brandweergarage.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14