U s Hooglopend conflict >over woonwagenbeleid STAD OMGEVING )ptimisme over proef met minicontainers Drie tennisballen vooru - -dis uzie over status nieuw energiebedrijf ÏDANKS BEZWAREN BEWONERS VOGELBUURT Bromfietsers botsen Sloop Zuiderkerk begonnen tS: AFBOUW KAMP TREKVAARTPLEIN DESNOODS ONDER POLITIEDWANG OKER IN SEPTEMBER OP DE KABEL Op heterdaad CcidócGomont Leidenaar houdt politie voor de gek LEIDEN Een 45-jarige Leidenaar belde gister avond rond half zeven de politie met de medede ling dat hij zijn vrouw had vermoord. De politie repte zich naar de Buizerdhorst en trof daar op de galerij voor de woning de „vermoorde" vrouw in levende lijve aan. Zij vertelde dat haar man een grap had uitgehaald. De Leidenaar wilde wel eens weten hoe de politie op zo'n melding reageert. Hij krijgt een proces verbaal wegens het onnodig alar meren van de politie. DINSDAG 27 MEI 1986 PAGINA 13 I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI I Naam:I Adres: Postcode/plaats: Telefuon:(voor com role bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22.49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de tennisballen aan: Naam: Poslcode/plaals: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Oude Vest afgesloten LEIDEN De Oude Vest tussen Lange Mare en de Jan Vossenbrug wordt van 2 tot en met 6 juni voor alle ver keer afgesloten. Dit gebeurt in verband met het leggen van kabels voor het Energie bedrijf Rijnland. Diefstal bouwmateriaal LEIDEN Van een bouw terrein bij de zuiveringsin stallatie aan de Stadspolder- weg zijn in het afgelopen weekeinde 23 aluminium platen met een waarde van 10.000 gulden gestolen. De dieven knipten prikkeldraad door en vernielden de om heining. LEIDEN Een 18-jarige jongen uit Leiden is gistermiddag met vermoedelijk een gebroken been naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. Hij was rond half vijf op het fiets pad naast de Ommedijkseweg met zijn brommer in botsing was geko men met een andere bromfietser. Deze bromfietser, een 17-jarige jongen uit Wassenaar, werd ook voor het onderzoek naar het AZL gebracht. De 18-jarige reed in de richting Wassenaar en wilde enke le fietsers inhalen. De jongen uit Wassenaar reed in de richting Lei den. .EIDEN Het conflict tus- èn Gedeputeerde Staten van luid-Holland (GS) en de ge- neente Leiden over het Iroonwagenbeleid dreigt joog op te lopen. GS hebben an de gemeente de mede- rerking geëist aan de af touw van het centrum Trek- aartplein. GS stellen in een rief bovendien dat een aan- il woonwagens desnoods let politiedwang naar centra 1 de regio moeten worden ébracht. Wanneer Leiden yrïjer niet aan meewerkt, drei- ivttn GS een zevental kleinere entra in Leiden als alterna- 28£f voor het Trekvaartplein i te zullen wijzen. Wet- ouder H. de la Mar (woon- ('agenzaken en voorzitter het regionale woonwa- ^nschap) weigert echter zich deze wijze onder druk te iten zetten. Hij kondigde isteren aan via overleg met IS en met de woonwagenbe- foners een oplossing te zul- len zoeken. „Onder mijn wet houdersschap wordt er niet gesleept", aldus De la Mar. Bij GS is grote irritatie ont staan over de wijze waarop Leiden het woonwagenbeleid ten uitvoer brengt. Terwijl in het regionaal woonwagen plan is opgenomen dat in Leiden drie kampjes met ie der circa vijftien plaatsen moeten worden aangelegd, houdt de gemeente (gesteund door de bewoners) vast aan handhaving van het kamp Trekvaartplein met 68 vaste standplaatsen. Een dergelijk voornemen is ook in het col legeprogramma voor de ko mende vier jaar opgenomen. In de regio zijn momenteel veertien plaatsen vrij voor het bewoners van het Trek- vaartplein. De gemeente vindt echter dat deze verhui zingen op basis van vrijwil ligheid moeten plaats vinden. De gemeenteraad heeft een motie aangenomen waarin staat dat er niet gesleept zal worden. GS eisen nu van de raad dat deze motie voor eind juni van tafel verdwijnt en dat de veertien wagens des noods met politiedwang ver plaatst zullen worden. Vol gens De la Mar drijft GS de zaak op deze wijze op de spits en worden hierdoor alleen maar negatieve reacties van de bewoners op geroepen. Hij denkt door overleg te kun nen bewerkstelligen dat de veertien gezinnen verhuizen. De la Mar zei gisteren dat van hem geen voorstel te verwachten is om de motie in te trekken. Hij twijfelt er bo vendien aan of GS over de wettelijke middelen beschik ken alternatieve kampjes aan te wijzen. Wanneer de gemeente Lei den de plannen om het Trek vaartplein te handhaven niet opgeeft, dreigen GS zelfstan dig een zevental locaties in Leiden aan te wijzen waarop kleine centra met maximaal vijftien wagens gerealiseerd kunnen worden. Dat zou het totaal aantal woonwagens in Leiden op ruim honderd brengen terwijl in het pro vinciaal woonwagenplan slechts 41 genoemd worden. GS gaan bij hun berekening uit van de huidige bezetting van het Trekvaartplein die echter geen 100 maar circa 75 wagens bedraagt. Overigens wordt er binnen de gemeente ook rekening mee gehouden dat handha ving van 68 plaatsen op het Trekvaartplein niet mogelijk zal blijken te zijn. In Room burg en de Stevenshof is ruimte beschikbaar gehouden om kleinere kampen aan te leggen. Het Trekvaartplein zou dan in verkleinde vorm als derde kamp gaan funge- Uit de notulen van een over leg tussen bestuurders van het woonwagenschap (uitge zonderd de Leidse wethou der) en gedeputeerde H. Günther blijkt dat het beleid van de gemeente Leiden ook door de regiogemeenten wordt veroordeeld. De voor malige voorzitter van het woonwagenschap N. Parle- vliet heeft bij deze gelegen heid laten weten de opstel ling van de gemeente Leiden „beu te zijn". Günther stelde zelfs niet meer te willen pra ten over het beleid van de gemeente maar vast te zullen houden aan onvoorkorte uit voering van het provinciaal plan. Desalniettemin gaat De la Mar binnenkort naar Den Haag in een poging GS van het beleid van het Leidse col lege te overtuigen. 'EN Binnen het college 1 en W heerst onenigheid de vorm die een nieuw jebedrijf Zuid-Holland- dient te krijgen. Het ,ct gaat vooral over de van inspraak die verte- oordigers van de ge- teraad in het nieuwe be- icrijgen. huidige Energie Bedrijf ind (EBR) heeft de status en zogenaamde gemeen- pelijke regeling. Dat be- t dat de vertegenwoordi gers van dë gemeentebesturen die aan het EBR deelnemen, verzameld in de Algemene Raad, het beleid bepalen. De PvdA en Links Leiden willen dat een dergelijke regeling ook in een nieuw te vormen nuts bedrijf wordt gehanteerd. In het verleden deden vertegen woordigers van de Leidse raad binnen het nutsbedrijf voor stellen voor alternatieve ener gie-opwekking en sociaal prijs beleid en beide partijen willen die mogelijkheid behouden. De VVD wil daarentegen het nieuwe bedrijf organiseren in een NV waardoor het slag vaardiger zal kunnen optreden ook omdat de directe invloed van gemeentebestuurders af neemt. In deze vorm wordt het bestuur van het bedrijf ge vormd door de directie, verte genwoordigers van de ge meenteraad zullen slechts als commissaris een controlerende taak kunnen uitoefenen. De Leidse gemeenteraad stelde gisteravond in meerderheid vast dat een optimale inbreng van gekozen volksvertegen woordigers gehandhaafd moet blijven en gestreefd moet wor den naar opnieuw een ge meenschappelijke regeling. De VVD vertegenwoordigers heb ben toegezegd deze raadsuit- spraak te zullen verdedigen in de Algemene Raad van het EBR. Van het standpunt van andere deelnemende gemeen ten hangt af of Leiden zijn zin krijgt. Duidelijk is dat daar over in de Algemene Raad, die morgenavond vergadert, in ie der geval geen eenstemmig heid zal bestaan. Het nutsbedrijf Zuid-Holland- Noord ontstaat door samen voeging van het EBR met soortgelijke bedrijven in de Duin- en Bollenstreek en Al phen en Boskoop. Hierbij wordt ook de Leidsche Duin water Maatschappij betrokken. De sloop van de Zuiderkerk moet volgende week zijn voltooid. LEIDEN Met de sloop van de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg is ruim een week geleden in opdracht van de Haagse projectontwikkelaar Erica Beheer een begin ge maakt. Grote gaten leggen het geraamte van de in 1938 gebouwde kerk, die een ontwerp was van de Rotterdamse architect Van der Kraan, al bloot. De sloop zal nog ongeveer tien dagen in beslag ne men. Daarna wordt direct met nieuwbouw begon nen. Het is de bedoeling dat de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg voor noorde lijk Zuid-Holland (RIAGG) volgend jaar zomer haar in trek in het nieuwe kantoor gebouw neemt Het gebouw is een ontwerp van de Leidse architect Van Oerle van het architectenbureau Van Oerle en Schrama. Het ontwerp voor de nieuwbouw is speels van opzet en niet massaal van opzet, aldus de architect. Met de koop en sloop van de Zuiderkerk en de nieuw bouw zijn ettelijke miljoenen gemoeid. De laatste jaren heeft deze kerk van de gereformeerde gemeente in Leiden regelma tig in het nieuws gestaan. Dat begon op 15 september 1884 toen er brand uitbrak. De kerk deed in die tijd nog maar weinig dienst. Omdat de gerefomeerde gemeente de lasten van de kerk niet langer kon dragen, werd de kerk al voordat de brand uit brak te koop aangeboden. Het vuur verwoestte een groot deel van het interieur, het kerkorgel en het dak van de kerk. Ongeveer een jaar na de brand werd de kerk gekraakt door een groep van ongeveer 20 jongeren, die in de kerk woon- en bedrijfs ruimtes wilden creëren. Af gelopen winter verlieten de krakers het onverwarmde gebouw. Tegen de nieuwbouwplan- nen werden maar weinig be zwaarschriften ingediend. De bezwaren richtten zich voor al tegen de mogelijke par keeroverlast, die door de komst van het kantoor zou kunnen ontstaan. De bezwa ren werden echter onge grond verklaard. Ook gaven mensen te kennen geen behoefte te hebben aan zo'n grote container. Die kun nen echter een bak die de helft kleiner is, krijgen". Door het gebruik van mini- containers hoopt de gemeente goedkoper uit te zijn met de verwerking van het huisvuil. De vuilniswagen hoeft name lijk nog maar één keer in de week langs te komen. Daarbij zijn er volgens wethouder F. Kuijers nog andere voordelen. „De werknemers van de reini gingsdienst lopen minder risi co op verwondingen door bij voorbeeld glas. Het werk met de containers is ook lichter voor de mensen. Daarbij levert het gebruik van de vuilniszak ken nogal wat „zwerfvuil" op. Daar zijn we nu van af". In de wijken waar de proef wordt genomen, wordt ook het sy steem van grofvuil ophalen gewijzigd. Tol: „Wanneer men voor woensdag naar de reini ging belt, wordt het grofvuil op donderdag opgehaald". Gisteren was de wethouder aanwezig bij het legen van de eerste container in de Leidse Stevenshof. Na wat bloembak ken omver gereden te hebben, slaagde de vuilniswagen er toch in het H. van Greveplein te bereiken, waar verschillen de containers klaar stonden. Na het legen van de bak haal den bewoners hun bak weer op en reden die naar huis. Eén gebruiker haalde meteen de tuinslang tevoorschijn om de container schoon te maken: „Het is even wennen aan de containers. Het is lastig om ze schoon te maken. Bovendien zijn ze voor mij niet groot ge noeg. Ik had deze week nog twee zakken huisvuil over". In Amsterdam zijn er al bedrijfjes opgericht die zich bezig hou den met het reinigen van mi nicontainers. opgeeft. De ballen zijn ver- in een handig blik. De nieuwe abonnee wordt ook harte- /erwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken )EN De gemeente |>timistisch over het lagen van de proef minicontainers. Vol- voorlichter M. Tol de gemeentereiniging alle gemeenten die proef hebben geno- door met het op deze er verwerken van fuisvuil. Hij verwacht ook dat over zes iden het experiment de minicontainers een jtieve vorm krijgt. riEN Dc stichting Media Overleg erken in Rijnland, kortweg MOKER, fi september beginnen met het verzor- fan radiouitzendingen op de regionale ,l Men is van plan wekelijkse uitzen- én van een half uur te gaan verzorgen, bij gaat het niet om kerkdiensten maar jctualiteiten en bijzonderheden uit de Jiedenis van de kerken in het werkge- {ichting Moker werd in 1984 opgericht, feitier is ds. Dronkers, afgevaardigde je Raad van Kerken Leiden. Het dage- Jjcstuur van Moker is gekozen uit het peen bestuur dat is samengesteld uit I van diverse kerken van Leiden en de Het bestuur wordt bijgestaan door de iaardigden van deelnemenden kerken poeperingeji die samen de MOKER- Raad vormen. De redactie krijgt een eigen verantwoordelijkheid, begrensd door een redactiestatuut dat wordt vastgesteld door het bestuur. De programma's worden verzorgd door een groep medewerkers waarvan intussen de kern aanwezig is. die gegevens ontvangen van een net van plaatselijke corresponden ten. De redactie wordt gesteund door een deskundige afkomstig van de KRO. De deelnemende kerken betalen aan Mo ker een contributie van 200 gulden per jaar De kosten van de radio-uitzendingen zijn nog niet te overzien, maar gestreefd wordt naar een kostendekkende exploitatie. Mo ker onderhoudt overigens contacten met de Amsterdamse zusterorganisatie KIM (Kerk in Mokum). Gemeente koopt Brill LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond besloten tot aankoop van het Brill-complex aan de Oude Rijn. Het pand werd in augustus vorig jaar gekraakt nadat het door de gelijknamige drukkerij was ver laten. Het was toen eigendom van de universiteit. Er waren diverse kort gedingen nodig om een voor genomen ontruiming tegen te gaan. De gemeente wil het complex vol gend jaar verbouwen tot woningen. De toekomstige bewoners worden aangewezen via de regels van de gemeente. De krakers zullen het complex derhalve dienen te verla ten maar hebben volgens wethou der D. Tesselaar (Volkshuisvesting) toegezegd dët vrijwillig te doen. Inbreker noemt zijn naam niet LEIDEN De politie heeft vannacht rond kwart over één een man aange houden die heeft bekend in de kantines van de voet balverenigingen VNA en Oranje Groen aan de Bos- huizerkade te hebben inge broken. De man weigert echter zijn naam te noe men. De man, die in het bezit was van enkele tasjes met rookwaren en klein geld, zette het op de Chur- chilllaan op een lopen toen hij een politiewagen zag. Hij werd in de Valerius- straat in de kraag gevat. fet aan de bewoners van .«eidse Vogelbuurt ligt, het hele experiment f onmiddellijk afgebla- Jit een door buurtbewo- zelf gehouden enquête dat bijna tachtig procent ief denkt over het expe- it. In een brief aan de iingsdienst stelt een bewoner: „Vervanging e huisvuilzakken door de minicontainer stuit bij de p bewoners op grote, zo onoverkomelijke bezwa- Dit hangt vooral samen Ie hoge leeftijd van veel aers en de bouw van de n". Bijna niemand heeft pchterom" en de voorge- invoering van gezame- lanbiedplaatsen van huis- -.1 minicontainers, worden afgewezen. Het besluit Ie gemeentereiniging om urt dan maar te voorzien kleinere minicontainers, evenmin met gejuich be- „Het slankere model alle nadelen van zijn broer in vrijwel gelijke terwijl er amper drie uilzakken in kunnen. inloze investering voor u, Welling voor ons, waarbij orikant de lachende der- jft", aldus de buurt. ns de voorlichter van de Iingsdienst, M. Tol, moet evolking even wennen De eerste minicontainer die gisteren door wethouder F. Kuijers werd geleegd, bevatte geen vuil maar de jongedame Annemarie Ondei. Zij stapte overigens uit voordat de plastic vuilnisbak werd omgekieperd. aan de nieuwe manier van huisvuil ophalen. „De ervaring in andere plaatsen leert, dat de mensen de eerste weken nog wat moeten wennen aan de minicontainer, maar dat men na een paar maanden niet be ter weet. We zullen aan het. einde van de proef een enquê te houden. De commissie eco nomische zaken heeft bepaald, dat 75 procent van de bevol king zich vóór de proef moe ten uitspreken. Dan gaan we met de minicontainers door". De afgelopen twee weken zijn in verschillende Leidse wijken vierduizend containers van 240 liter uitgezet. Niet alleen in de Vogelbuurt, maar ook in de Stevenshof, Boerhaavedis- trict en Morskwartier. Een mini-container kan ongeveer het vuil van zes vuilniszakken bevatten. De bakken kunnen op wieltjes naar de verzamel plaats gereden worden. De aanschafprijs van een contai ner bedraagt honderd gulden. Mocht Leiden niet doorgaan met de proef, dan neemt de le verancier de containers terug zonder dat daar voor betaald hoeft te worden.. Datzelfde geldt voor de hijs-installatie voor de plastic bakken die aan een vuilniswagen is bevestigd. Door werknemers van de rei niging zijn tientallen huisbe zoeken afgelegd om een toe lichting te geven bij het ge bruik van de plastic vuilnis bakken. Ook heeft de reini gingsdienst een informatie nummer ingesteld. Dat num mer is de afgelopen tijd onge veer tweeduizend maal ge draaid. De voorlichter: „De mensen wilden weten of de container inderdaad gratis is. LEIDEN Een 29-jarige Leidenaar is zondagavond om tien uur aangehouden nadat hij via de regenpijp een woning aan de Brouck- hovenhof was ingeklommen. De man, een verslaafde, werd daarbij gezien door een getuige die direct de politie belde. Op het Rapenburg werd in de nacht van zondag op maandag een 37-jarige Leidenaar aangehouden die toegaf even tevoren een ruit van een woning te hebben vernield. De man zei dat hij van plan was in de woning in te breken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13