leidteQowumt Verkeer wijkt voor iraderie Breestraat U houdt a STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Vrouw en Arbeid hoopt op prolongatie cursus Honderden stripfanaten in Antonius Clubhuis MAANDAG 26 MEI 1986 PAGINA 7 gn met mes gestoken en met stok geslagen !Z)EN Een 31-jarige inwoner van Voorschoten is in de van zaterdag op zondag ernstig mishandeld door een hem ■kende man. De man was uit geweest in enkele cafés en hij na sluitingstijd op de Langebrug een paar mensen ^e, kreeg hij een duw van een onbekende jongen op een [jDe man gaf de jongen en duw terug, waarbij beiden kwa- ïerje vallen. Toen ze weer opstonden had de jongen een groot zijn hand waarmee hij de man bedreigde. De Voorscho- 3" kreeg een steekwond in zijn arm en zette het op een lo- 3oPij het Gerecht hield de man zich geruimte tijd schuil tus- eaeparkeerde auto's. Toen hij dacht dat alle gevaar was ge- «n, kwam hij tevoorschijn om zijn verloren bril te gaan 3^n. Terwijl hij de weg terug liep, werd de man weer over- l door dezelfde jongen. Nu sloeg deze de Voorschotenaar jen knuppel. De man is met vleeswonden aan armen en rden aan het hoofd overgebracht naar een ziekenhuis. De ipr van de man was tusen de 18 en 21 jaar oud en ongeveer zier 95 lang. De politie vraagt getuigen van één van deze '•tallen zich te melden; tel. 071-258888. Auto over de kop Een 24-jarige automobilist uit Leiden is zaterdagavond om streeks elf uur op de Willem de Zwijgerlaan in Leiden met zijn auto over de kop gesla gen. De man reed in de rich ting van Oegstgeest, toen hij ter hoogte van de Groe- noordhallen door een hem passerende auto werd gesne den. De man moest daarop krachtig remmen en stuurde naar rechts om een aanrij ding te voorkomen. Door deze manoeuvre sloeg de auto over de kop. De be stuurder bleef ongedeerd. De automobilist die de man sneed is doorgereden. Man mishandeld LEIDEN Een 30-jarige man uit Leiden heeft in de nacht van zaterdag op zondag op het Rapenburg door twee onbekende mannen een klap op het hoofd gehad waardoor hij enige tijd het bewustzijn verloor. Ter hoogte van de kruising Rapenburg, Kai- serstraat liepen twee onbe kende mannen expres te gen hem op. De Leidenaar reageerde niet en liep door, maar de mannen volgden hem. Hij kreeg de klap op het Rapenburg en kwam weer bij in de Kai- serstraat. Kat van derde etage gegooid LEIDEN Een 31-jarige man heeft vrijdagochtend om half acht een kat van de derde etage van zijn flat aan de Buizerdhorst naar beneden gegooid. De man deed dit terwijl het buurmeisje vanwie de kat was, toekeek. De man zou woendend zijn geweest, omdat de kat hem uit zijn slaap hield. Het buurmeisje was haar kat kwijt en keek net naar buiten om het diertje te zoeken. De kat liep alleen een wondje aan de bek op. De man moet spijt gekre gen hebben van zijn daad omdat hij direct de Dierenhulpdiertst belde. Dr. Lelylaan LEIDEN Het ver keer over de dr. Lely laan moet morgen re kening houden met vertragingen. Bij de Morsweg zal het ver keer in twee richtin gen over een rijbaan worden geleid. Dat ge beurt om ter plekke het wegdek te herstel len. Daar is over een afstand van ongeveer twintig meter een ver zakking ontstaan. De herstelwerkzaamhe den beginnen om 09.00 uur en zijn rond 16.00 uur gereed. riiEIDEN De Bree- [aat, het Gangetje en TEj Korevaarstraat zijn t<jerdag 31 mei voor |oaorgaand verkeer ge iten in verband met de iar te houden braderie. Ret auto- en busverkeer i7®rdt omgeleid. bussen die normaal over «Breestraat rijden, zullen naf het station na het Kort Rapenburg worden omgeleid via Noordeinde, Witte Singel en Jan van Houtkade naar de Kore vaarstraat, waar het bus- verkeer zijn normale weg vervolgt. De laatste halte voor de omleiding is dan aan de Steenstraat. De halte van de Korevaarstraat wordt verplaatst naar de Jan van Houtkade. De bus sen in de omgekeerde rich ting worden via dezelfde route omgeleid. De eerste halte na de omleiding is aan de Beestenmarkt. De omlei ding zal tot zes uur 's a- vonds duren. De braderie, die wordt ge organiseerd door de %Bree- straat Winkeliers Vereni ging en Omgeving, wordt gehouden op het deel Bree straat* vanaf de Vrouwen- steeg tot en met de Kore vaarstraat. Ook op het Gan getje zullen kramen komen. Om de braderie een feeste lijk tintje te geven, zijn er behalve de gebruikelijk ex tra versnaperingtentjes, al lerlei optredens zoals het Leids Poppentheater, de Key Town Jazz Band, The Jolly Jokers Clownshow en de coutry en westerngroep Bourbon. Verder is er groot springkussen voor de jeugd en zullen bloemenmeisjes bloemen uitdelen op de bra derie. Waalse kerk wil klok luiden LEIDEN Ook de Waalse kerk neemt actief deel aan de Breestraat Braderie. Men richt een terras in en wil 10.000 lo ten verkopen. Doel van deze acties is geld te vergaren om de kerkklok te herstellen. De Waalse kerk aan de Breestraat staat sinds anderhalf jaar in de steigers om te worden geres taureerd. De restauratie wordt afgesloten op 4 juli, maar dan moet het kerkbestuur nog aan het interieur beginnen. Geld voor de restauratie van de klok is er echter niet meer. Om hem straks weer met de hand te kunnen luiden, is ze ker 5.000 gulden nodig. Een mechanische voorziening kost enkele duizenden guldens meer. De kerkdiensten wor den nu gehouden in het Inter national House aan het Ra penburg. Vermoedelijk in sep tember weer aan de Bree straat. jp met ;Jkey stick j)N Een 26-jarige man 35jderdorp heeft zaterdag- omstreeks kwart over 9 tjeen stomp en een slag zh hockeystick gekregen. h reed in zijn auto over wge Rijndijk en ergerde an het gedrag van een automobilist die de ene 26]rsovertreding na de an- ^■feemaakt zou hebben. j beide automobilisten tn wachten, stapte de porper uit om de andere ibilist op zijn gedrag te Daar was deze niet van ".'jl en gaf hij de Leider- een stomp en sloeg Jet zijn hockeystick. De dorper gaf de man daar- bi een stomp. Het kente- 4 °n de agressieve man is *1 en deze zal binnenkort i gehoord. LEIDEN De werkgroep Vrouw en Arbeid hoopt de cursus „Dank je wel is niet genoeg" volgend jaar voort te zetten. De cursus, die bestemd is voor vrou wen die betaald werk wil len, is dit jaar gerealiseerd met financiële steun van het gewestelijke arbeids bureau. Met die steun is volgens Hannie van Dijk, één van de organisatoren, „een voor Zuid-Holland unieke cursus gestart". De cursus „Dank je wel is niet genoeg" doet meer dan oriëntatie op een beroep. Hannie van Dijk van de Stichting Welzijn: „De cursus is gericht op ondersteuning. We stimuleren vrouwen om zich in te 'schrijven bij het arbeidsbureau. In de praktijk blijkt dat voor veel vrouwen een grote stap, dan blijkt dat de drempel van het arbeids bureau eigenlijk te hoog is". Ook worden vrouwen gehol pen met het schrijven van sollicitatiebrieven en worden mogelijkheden tot kinderop vang bekeken. Op dit mo ment doen vijftien vrouwen mee aan de cursus die in fe bruari is begonnen en gedu rende acht maanden op één ochtend in de week wordt gehouden. De cursus is be stemd voor vrouwen met geen of nauwelijks een voortgezette opleiding. Al leen die vrouwen zijn toege laten die ook werkelijk de ambitie hadden om betaald werk te gaan verrichten. Hannie van Dijk: „Mensen die alleen maar iets meer wilden weten over de belas tingwetgeving zijn doorver wezen naar andere instan ties". De drie organiserende in stanties, verenigd in de werkgroep vrouw en arbeid, te weten de stichting welzijn, werkgroep permanente edu catie en de vrouw en het Leids Volkshuis, hopen de ondersteuning die de cursus biedt, in de toekomst over te dragen naar de buurtcentra. Voorlopig zullen de organisa toren echter tevreden zijn met prolongatie van het pro ject. De belangstelling voor een tweede cursus is in elk geval al groot. Er hebben zich onder andere dankzij de voorlichting op de mani festatie „Vrouw en werk" al vijftig kandidaten aangemeld voor een tweede cyclus. De tweede cursus, waarmee ongeveer veertigduizend gul den is gemoeid, zou ook door het gewestelijk arbeidsbu reau gefinancierd moeten worden. Die heeft in princi pe vier ton beschikbaar, die bestemd moeten worden om het herintreden van vrou wen op de arbeidsmarkt te stimuleren. Vrouwen die belangstelling hebben voor de cursus „Dank je wel is niet genoeg" kunnen zich aanmelden bij de Stichting Welzijn. Optocht De feiten rond de internatio nale politiesterrit eindigden za terdagmiddag met een optocht door de stad. Bij het Stadhuis namen burgemeester C. Goe- koop en commissaris H. Mos- tert een défilé af. Verschillende buitenlandse gasten van de Leidse politie hadden zich in klederdracht gehuld en liepen vanaf het nieuwe politiebureau door de binnenstad waarbij onder meer Molen de Valk werd gepasseerd. Een belang rijk deel van de optocht werd gevormd door Duitsers. Een afvaardiging uit Bayern, in „le- derhosen", overhandigde de burgemeester en de politie commissaris enige geschen ken. ,ff|lverzamelaar Rob van Santbrink: „Veel mensen hebben er totaal geen idee van wat er op led allemaal bestaat". LEIDEN De echte stripfanaten verzamelden zich afgelopen zaterdag in het Antonius Clubhuis. Voor het eerst in jaren hield „Het Stripschap" weer eens een verzame- laarsmarkt in Leiden. Vele strips verwisselden van eigenaar, er werden tekenfilms bekeken en en passant hield „Het Strip schap" ook nog een leden vergadering. Naast verza melaars van stripboeken waren er hobbyisten die „strip-curiosa" bij elkaar zoeken. Eén van hen is Rob van Santbrink uit Amsterdam. Hij heeft in de loop der jaren een enorme collectie van Bommel-curiosa verkre gen. De Amsterdammer is nu zelfs bezig een inventarisatie te ma ken van wat er op dat gebied allemaal in omloop is gebracht. In september komt er dan een catalogus op de markt, waarin hij duizenden Bommel-objec ten beschrijft. De verzamelaar: „Veel mensen hebben er totaal bied allemaal bestaat. Vandaar het idee om een boek samen te stellen. Iemand die een verza meling wil opbouwen, weet dan tenminste waar hij naar zoeken moet. De catalogus be looft in elk geval, een leuk „kijk"-boek te worden door de honderden foto's die er in ko men". In de drie vitrines die opge steld waren in het Antonius Clubhuis, stelde Van Sant brink zijn zeldzaamste exem plaren ten toon. De waarde van de spullen is moeilijk te schatten. „Een oude stripka lender brengt op een veiling toch altijd wel tweehonderd gulden op. Maar een Bommel kalender wordt nooit geveild. Als er dan wel eens eentje op de veiling komt, bestaat de kans dat de prijs enorm opge dreven wordt. De Bommel blokkendoos, waarvan mis schien nog maar drie gave exemplaren in Nederland zijn, brengt misschien wel meer dan duizend gulden op". De Bommel-verzamelaar schat dat de waarde van zijn Bommel- boeken meer dan dertigdui zend gulden bedraagt. enkele puzzels. Wanneer Van Santbrink op een puzzel stuit, die incompleet is, zorgt hij zelf voor aanvulling van de puzzel door stukjes te laten maken. „Ik laat wel vaker dingen ma ken. Ik kreeg van iemand een poppetje van Tom Poes, ik had geen idee waar dat bij hoorde. Van een ander kreeg ik toen een zelfde Bommel-poppetje. Die poppetjes bleken op een wagentje te hebben gestaan. Zo'n wagen hebben we toen getracht te maken". Om aan cdriosa te komen, plaatst Van Santbrink regel matig advertenties. Hij heeft zich daarbij de laatste tijd vooral geconcentreerd op het gebied rond het Brabantse Ois- terwijk. Daar had men in 1955 een „Rommeldam", het plaats je waarin vele Bommel-avon turen zich opspelen, opge bouwd. „Ik heb nog wel beslag kunnen leggen op de originele bouwtekeningen, maar voor de rest is er weinig bewaard gebleven. We hebben wel wat foto's van Rommeldam. Ik probeer mijn collectie nog steeds uit te breiden. Voor een kleine aanvulling van mijn verzameling, zoals een foto, ben ik rustig bereid naar Har- lingen te rijden". (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen/Weesp LEIDEN Een nieuwe stei schittert aan het firmament van het Leidse muziekleven: het Arnold Schönberg Kamer koor. Ruim een jaar geleden is het koor ontstaan. Een half jaar geleden vond het eerste openbare optreden plaats. Gistermiddag gaf men het tweede concert in de Lok- horstkerk, in samenwerking met een uitstekend instrumen taal ensemble. Er stond geen Schönberg op het programma, maar wel vijf werken van Jo- hann Sebastian Bach. Er was gestreefd naar een goede af wisseling van instrumentale en vokale werken. Het concert werd geopend door Jefke van Kerkwijk met de eerste sonate voor vioolsolo (Preludium en Schönberg koor enthousiast Fuga). Haar rustige en duide lijke manier van spelen, ook bij meerstemmigheid, dwong bewondering af. Vervolgens zong het koor met instrumen tale begeleiding Lobet den Herrn, alle Heiden, en Jesu meine Freude. In grote lijnen was het een goede uitvoering: er werd soepel, gemakkelijk en natuurlijk gezongen. De muzikale effecten werden goed uitgebuit. Maar er zijn ook wel kleine dingen in de afwerking waar nog op gelet zou moeten worden, zoals ge lijkheid (bijvoorbeeld van de inzetten in Es ist nun nichts Verdammliches) en zuiverheid in pianissimo gezongen gedeel tes. Tegen het eind van het lange Jesu meine Freude leek men wat vermoeid te zijn ge worden, wat tot een kleine black-out leidde, die echter heel soepel werd opgevangen. Voordat aan het slotstuk be gonnen werd, kon het koor even op adem komen tijdens een schitterende uitvoering van het Vijfde Brandenburgse Concert door de instrumenta listen. ANNETTE JASPERSE willen assisteren bij de jaar lijkse collecte. Men zoekt col lectanten voor de Leiden, Leiderdorp, Hazerswoude. Koudekerk, Zoeterwoude- Rijswijk, Woubrugge en Hoogmade, Alkemade, Lei- muiden en Rijnsaterwoude. Men kan zich aanmelden da gelijks tussen 10 en 14 uur op tel. 071-313705. Vluch telingen Hoe zit het met het Neder landse vluchtelingenbeleid? Vaak wordt gesteld dat ons land wordt overstroomd door vluchtelingen en dat een te rughoudend beleid moet wor den gevoerd, maar aan de andere kant blijkt dat Neder land tot de landen in West- Europa behoort die de minste asielzoekers opneemt. Het vluchtelingenbeleid staat centraal tijdens een discussie in De Bakkerij aan de Oude Rijn 44c op dinsdag 27 mei om 20.00 uur. Prof. dr. P.H. Kooymans, mr. G.C. de Boer en F. Floring praten over het thema Waar liggen de gren zen van de verdraagzaam heid'' onder leiding van Hans van Gerven. Rode Kruis Het Rode Kruis heeft in Lei den hulp nodig. Deze hulp verlenende organisatie zoekt vrijwilligers die in de periode van 26 mei tot en met 7 juni Journalistiek In de Leidse sociëteit De Burcht wordt vanavond een forumdiscussie gehouden rond het thema journalistiek en het parlementaire be drijf". „Zijn pers en politiek van elkaar afhankelijk?", luidt de vraag. Daarover pra ten met elkaar Kees Sorgdra- ger (Den Haag Vandaag), Elske ter Veld PvdA-kamer- lid) en Harry van Wijnen (NRC) onder leiding van prof. Nico Cramer (RUL). Aanvang in het sociëteitsge bouw aan de Burchtsteeg is om 20.30 uur. Scholingsavond De Boycot Outspa.n Actie houdt vanavond een scho lingsavond. Komende bijeen komst spreekt Segie Nadasin, een Zuidafrikaanse jurist, over „Law and apartheid". Plaats van handeling: het BOA-kantoor, Oude Vest 79. Aanvang: acht uur et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. I De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging)_ Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). r"* ter j CcicLcScHwcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7