Khadaffy en Tsjernobyl „jagen toeristen naar Spaanse stranden Boesak bevreesd over geweld onder zwarten Liberaal Banco nieuwe president van Colombia Menselijke keten tegen armoede in VS Thatcher wil vredesproces in Midden-Oosten helpen Tientallen doden bij massamoorden op Sri Lanka Duitse liberalen willen Kalkar opnieuw overwegen -JITENLAND Ceidóc Sou/tout MAANDAG 26 MEI 1986 PAGINA 5 >JC openbaart VN- ^jport over Waldheim jlEVE Het Wereld Joods Congres |t gisteren het uit 1948 stammende ier openbaar gemaakt waarin Kurt dheim, de oud-secretaris-generaal de Verenigde Naties, wordt be ëdigd van betrokkenheid bij oor- a^nisdaden. Eerder waren delen van s hhoud uitgelekt naar de pers. In het a )ort staat nadrukkelijk dat er vol- sejide bewijzen zijn om Waldheim - f een tribunaal te brengen, aldus WiWJC. Waldheim valt volgens het atyment in dezelfde categorie als njmann, Mengele en Barbie. Tot dus- heeft de Waldheim, die kandi- j staat voor het presidentschap in agenrijk, alle beschuldigingen ont- Israël geschokt na kritiek op leger TEL AVIV Het Israëlische leger is de afgelopen vijftien jaar in kwaliteit sterk achteruit gegaan en dat blijkt onder meer uit de verrichtingen van de strijdmacht in de Libanese oor log, vier jaar geleden. Dat staat in een zeer kritisch rapport, ge schreven door de Israëlische ko lonel b.d. Wald. Hij nam eerder ontslag uit de generale staf, om dat hij de indruk had dat de mi litaire top zijn rapport onder ta fel probeerde te werken. Onder de Israëlische bevolking, die zich na het bekend worden van het rapport zeer geschokt toon de, is grote onrust ontstaan. SLM betaalt niet voor verdediging Boerenveen WILLEMSTAD De Surinaamse Lucht vaartmaatschappij SLM heeft geen betalin gen gedaan om de verdediging van de in Miami gevangen zittende kapitein Boeren veen mogelijk te maken. Dat heeft de direc teur van de SLM, Atta Mungra, zaterdag in Willemstad verklaard. Hij ontkende daar mee berichten uit Paramaribo dat het mili tair gezag in Suriname de SLM zou hebben opgedragen de advocaten van Boerenveen en nog twee andere Surinamers te betalen uit deviezenreserve van de maatschappij in Miami. Volgens directeur Mungra is de SLM wel benaderd door de advocaat van een van de verdachten met de vraag of de maat schappij garant zou willen staan voor een borgsom om de verdachten op vrije voeten te krijgen. Ook dat heeft de SLM geweigerd. Yasuhiro Nakasone Nakasone treedt af TOKIO Premier Yasuhi ro Nakasone van Japan treedt in oktober af als eer- ste-minister en voorzitter van zijn partij. Dit heeft hij zaterdag op een persconfe rentie bekendgemaakt. „Als lid en voorzitter van de par tij is het voor mij vanzelf sprekend dat ik me aan het partijreglement houd", al dus Nakasone. Nakasone is twee maal achtereen voor zitter van de regerende Li berale Democratische Partij geweest. De partijstatuten verbieden een derde ter mijn. Denen spreken te vaak Engels KOPENHAGEN De Deense taal, gesproken door slechts vijf miljoen mensen, wordt bedreigd door het En gels, zo menen puristen. Denemarken klaagt in de EG dat zijn taal binnen het verband van de gemeenschap sinds de toetreding van Spanje en Portugal steeds verder achterop raakt. Vooral jonge Denen verliezen via de opmars van Anglo-Ameri- kaans de beheersing van hun eigen taal. Een kwart van het onderwij zend personeel heeft moeite met spel len in het Deens en met interpunctie. Engels is weliswaar de tweede taal van de Deen, maar nu ontstaat on der toenemende druk van Engelse computertermen een nieuwe sub cultuur, het „Ameridansk". Jelena Bonner op weg naar Sovjet-Unie PARIJS Jelena Bonner, de echtgenote van de Russische kerngeleerde Andrei Sacharov, is gisteren in Parijs aangeko men. Bonner maakt een korte rondreis door Europa alvorens naar Moskou te vliegen. De 63-jarige Bonner kwam een half jaar geleden naar het westen voor medische verzorging. Aan de vooravond van haar vertrek schreef zij in een Brief aan Amerika: „Het is moeilijk terug te keren naar een leven zonder vrijheid. Het zal moeilijk zijn weer te wennen aan een politieman voor de deur, aan het openlijk gevolgd worden op straat, aan een leven met verborgen camera's en microfoons". Mogelijk vliegen ook twee Amerikaanse Congresleden met Bonner naar de Sovjet-Unie. jldolie in flesje 'jaal voor 1 igeling n >V|N De politie in Bre- Ii heeft proces-verbaal op bakt tegen een 53-jarige Idvrouw uit die stad op 'g|enking van dood door Vld. De vrouw blijkt een »ojgezonde twee dagen oude een oliehoudend badmid- 'te hebben gegeven in is van een melkpreparaat. kind, een jongetje, is over- [p. In een verhoor heeft de k idvrouw verteld dat zij in yertuiging was, dat zij een 1 5 babyvoeding had meege ren uit de kraamkliniek. In .[flesje bleek echter een concentraat te zitten, dat in kraamklinieken wordt iiikt. Qua kleur lijken bei- jiiddelen sprekend op el- z®[ Politie-onderzoek zal ieten uitwijzen, hoe het bad- l9jel, dat normaal in liter- zit, in het melkflesje >n|ht moet zijn gekomen. ijzelaars Libanon (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Voor de Spaanse toeristen industrie kan het jaar niet meer kapot. Het Spaanse ministerie van toerisme is er van over tuigd dat het record uit 1985 van 43 miljoen bui tenlandse bezoekers ruimschoots wordt ge broken. Het optimisme is niet alleen gebaseerd op het aantrekken van de Europese economie, maar ook op de onver wachte „steun" van kolo nel Khadaffy en de atoomramp in Tsjerno byl. Veel steden en stranden rond de Middellandse Zee zijn deze zomer taboe voor toeris ten, die bang zijn het slacht offer te worden van een ter- roristengroep. Met name Ita lië staat dit jaar op de zwarte lijst van duizenden vakantie gangers aan deze en gene zij de van de Atlantische Oceaan. Daar komen de schadelijke gevolgen bij van het recente wijnschandaal en de groenten, die mogelijk be smet ziin door de radioactie ve straling uit Tsjernobyl. Voor Spanje gelden deze be zwaren niet. Khadaffy woont op grote afstand en gunstige winden hebben Spanje voor alle radioactiviteit behoed. De Spaanse hoteleigenaars stralen dan ook van tevre denheid. Ook al, omdat de Britten terug lijken te keren naar de Spaanse zon. Spanje verloor vorig jaar maar liefst een miljoen Britse vakantie gangers. De Britse touropera tors vervoerden een groot deel van hun vaste klanten naar goedkopere oorden in Griekenland en Joegoslavië. Het begin van het Spaanse toeristenseizoen heeft tot nu toe alle positieve verwachtin gen ruimschoots bevestigd. Voor de maand juni is al ruim tachtig procent van alle hotelplaatsen aan de Costa Brava, Salou, en de Costa del Sol gereserveerd. En zelfs voor de nog verafgelegen maand september is al ruim vijftig procent van alle be schikbare plaatsen gereser veerd. Een goed voorbeeld van het belang van de toeristenindu strie voor de Costa Brava is Lloret del Mar, dat in dertig jaar is veranderd is van een simpel vissersdorpje tot een gigantisch vermaakpaleis. Lloret wordt in de winter door nauwelijks 11.000 inwo ners bevolkt; de zomer neemt dat aantal toe tot maar lietst 150.000. In 1950 telde het stadje acht hotels met in to taal 206 bedden. Nu zijn er 170 hotels, vier campings en ruini 8000 appartementen met een totale capaciteit van ruim 32.000 slaapplaatsen. Bovendien zijn er 500 bars en cafe's en vijftig luidruchtige discotheken. Dergelijke cijfers vormen een aanwijzing voor het belang •dat het toerisme voor de Spaanse economie: de 43 mil joen bezoekers gaven vorig jaar tesamen maar liefst 27,5 miljard gulden uit. Dit be drag zal volgens de Spaanse autoriteiten dit jaar opnieuw aanzienlijk worden ver hoogd. tOET Acht Fransen en Amerikanen, die in Liba- in gijzeling worden ge en, zullen binnen negen p worden vrijgelaten. Dit terdag gemeld door twee lyrische kranten in Bei- Eerder heeft de Franse lier Chirac zich lovend laten over de pogingen Syrië een einde te maken de gijzelingen. Afgelopen ög is ook een Franse ge- aangekomen in de Syri- hoofdstad Damascus van Sïkend is dat hij nauw be en is bij het overleg rond zeiaars. manen Syrië ;r terrorisme I YORK Een hoge rikaanse functionaris Syrië gemaand zijn steun terroristen te staken en •illastrijders uit oefen- >en in Syrië en Libanon tten. Dit heeft het week- Newsweek zaterdag ge- Volgens Newsweek m Robert Oakley, de hoog- pinbtenaar voor bestrijding Biet terrorisme op het mi- Ifie van buitenlandse za- ;n Washington, de ambas- ir van Syrië in de VS ook genten laten zien waaruit 120 dat zijn land betrokken t oo terroristische operaties. S.5S "jigan wil bouw $uw ruimteveer 7.00 J-3HINGTON De voor- 45ijers van de bouw van een KXV Amerikaans ruimteveer 7.5A de overwinning te heb- 2%ehaald op diegenen die j jj ramp met de Challenger 6i( vertrouwen in déze lüeschepen meer hadden. Uyonnen in het Witte Huis ^Steren vernomen dat pre- 4 5P Reagan opdracht voor 3'opieuw exemplaar zal ge- miWanneer het klaar moet voor welk doel het ge- jjjjt moet worden, is volgens 10j(. bronnen echter nog 16.0* een punt van discussie iOitn de regering. IDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER NEW YORK Het geweld tussen radicale en gematigde zwar ten in Zuid-Afrika vormt een hele andere, misschien bewuste strategie van de kant van het leger en de regering. Door de be richtgeving kan de indruk ontstaan dat de gewelddaden door het leger zich hebben verplaatst naar die van zwarten onderling, maar dat is niet juist. Het aanwakkeren van geweld onder zwar ten wordt een patroon en dit is een heel griezelige ontwikkeling, zo heeft de vooraanstaande zwarte anti-apartheidsleider domi nee Allan Boesak gisteren verklaard. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben vrijdag een veto uitgesproken over een resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarin werd opgeroepen tot internationale sancties tegen Zuid-Afrika om dit land te straffen voor aanval len op de buurlanden Zambia, Botswana en Zimbabwe. De VS voerden aan aan dat de vernietiging van economische betrek kingen uiteindelijk zou leiden tot de verbreking van politieke banden, hetgeen ieder middel om het blanke minderheidsregime van Zuid-Afrika onder druk te zetten, zou ontzeggen. Een reso lutie waarin de aanval wordt veroordeeld, werd wel aangeno men. TRINCOMALEE Op Sri Lanka zijn tijdens het weekeinde bij massamoor den zeker honderd men sen om het leven geko men. De slachtoffers wa ren zowel Singalese dor pelingen, die door tamil- terroristen zijn vermoord, als Tamils, die om het le ven zijn gekomen bij ac ties van het leger. Militan te Tamils strijden al ge- ruimte tijd voor de vor ming van een eigen staat in het noorden van Sri Lanka. In Jaffna, in het noorden, is onder de bevolking paniek ontstaan, nadat tachtig burgers omkwamen als gevolg van bombardementen. Het Srilan- kaanse leger schrok er ook eerder niet voor terug burger doelen in het noorden te bom barderen. Anderzijds kwamen in het weekeinde zeker 32 Sin galese burgers om door aan vallen van net verzet op twee dorpen in de omgeving van de havenstad Trincomalee. Het leger heeft het noorden, waar ongeveer 1,5 van de 2,5 miljoen Tamils op Sri Lanka wonen, bij een groot offensief in de afgelopen week vrijwel geheel afgesloten van de rest van het land. Informatie over de situatie in het gebied is al leen via de telefoon te krijgen. De pers op Sri Lanka bericht er niets over. Het hele gebied is gesloten voor buitenlandse verslaggevers. Op een conferentie in Amster dam over de situatie op Sri Lanka is minister van ontwik- kelingssamenbwerking Schoo opgeroepen de hulp aan Sri Lanka direct te staken. - Met grote passen was de ferme Eelco ima naar het gemeentehuis gelopen en liep hij nu zelfbewust tegen de eeuwenou- apjes op. Maar Eelco had geen oog voor phoons van eeuwen her. Hij zag slechts de _Jlijke verkeersovertredingen, waaraan de aren van de knetterauto's zich schuldig 1 Jen. Eerst die kleine Kareltje, toen de twee 'en!nten en nu weer boer Knolle. En dan die knetter-rally óók nog voor de deur. ^lat worden moest. Eelco had er een zwaar I in. „D'r mot een end an komm'n 9jde hij. ,,En daor mot de burgemeester mee help'n. De burgemeester is het hoofd keJe politie en zonder hem kan ik niks be- 1Eelco had dus zijn bezwaren en ten goed doordacht en we begrijpen na- Jk héél goed waarom hij zo'n ernstig ge- trok, toen hij zich bij zijn burgemeester meldde. „Ik heb klacht'n, burgemeester," zei Eelco. „Ik heb heel veel klacht'n en het benn'n goed gefundeerde klacht'n ook, als je dat maar begriept!" „Wat is er dan nu weer aan de hand, Eelco?" vroeg burgemeester van Muize nis. „Zitten de knettercarters je weer dwars?" „Zo is het, burgemeester," zei Eelco. „De knettercarters zitt'n mien dwars en d'r mot héél gauw een end an komm'n, want anders stao ik veur de gevolg'n niet meer in. Weet je wat er vanmarg'n weer is gebeurd? Boer Knolle heeft ook zo'n knettergeval in zien oude automebiel laot'n zett'n en hij stoof dwars deur het dorp alsof heel de wereld alleen van hém was! Jao zeker! Alleen van hém! Hij ging an de verkeerde kant van het nieuwe bord op de Brouwersbrink veurbie! Daor kunn'n toch zeker dooj'n bie vall'n, als zo'n kanonskogel dwars deur onze straot'n scheurt!" En de plichtsgetrouwe Eel co keek héél ernstig Zo'n 15.000 mensen demonstreerden gisteren op vreedzame wij ze tegen kernenergie nabij de centrale in Biblis, West-Duitsland. HANNOVER De Westduitse liberale partij FDP verlangt he roverweging van de twee meest omstreden projecten met kern energie in het land: Kalkar en Wackersdorf. Moties om nog eens goed na te denken over de opwerkingsfabriek in Wackersdorf en de snelle kweekreactor in Kalkar, nabij de Nederlandse grens werden door het FDP-congres aangenomen na zes uur dis cussiëren over de gevolgen van de ramp in de kerncentrale van Tsjernobyl eind vorige maand. Het FDP wil onder meer dat de regering in Bonn gaat onderhandelen met Nederland om Kalkar niet in gebruik te nemen. Tot vóór Tsjernobyl steunde de FDP de bouw van de centrale in Wackersdorf en was zij voor het operationeel maken van Kalkar. De uitspraken van het liberale FDP worden gezien als zeer nadelig voor de coaltie-Kohl, omdat diens christen-democratische partij nu alleen in haar standpunt komt te staan. BOGOTA De presi dentsverkiezingen in het Latijnsamerikaanse Co lombia zijn gewonnen door de liberale kandidaat Virgilio Banco. Zij eerste taak is „de wederopbouw van het land", zoals Banco vanmorgen zei, toen dui delijk was geworden dat hij tot 1990 staatshoofd van Colombia zal zijn. De aftredende president, Beli- sario Betancur, zal zijn ambt op 7 augustus aan de 64-jarige Banco overdragen. Betancur verklaarde voor radio en tele visie dat de „vlag van Colom bia in goede en sterke handen terechtgekomen is". Banco is econoom. In zijn verkiezings campagne legde hij de nadruk op de noodzaak van ingrij pende hervormingen og eco nomisch en sociaal terrein. Ook is hij voorstander van een ontwikkeling van de land bouwsector. Hij zal echter ook een oplos sing moeten zoeken voor het probleem van de al dertig jaar durende guerrilla, vooral in het Andesgebied. De grootste guerrillagroep, FARC, tekende ongeveer twee jaar geleden een bestandsovereenkomst met de regering. Dat bestand is echter zeer wankel gewor den. Het leger en de guerrilla zijn diverse malen op afgele gen plaatsen in de jungle en in het Andes-gebergte slaags ge raakt. Andere guerrillagroe pen hebben nooit aan de wa penstilstand mee willen doen. Waarnemers is het echter op gevallen dat de kandidaat van de Patriottische Unie vijf pro cent van de stemmen gehaald heeft. Deze partij geldt als de politieke tak van de FARC. Volgens een hooggeplaatste Europese diplomaat in Bogota heeft deze relatief hoge score voor de kandiaat van de Pa triottische Unie „ongetwijfeld effect op het vredesproces". De ongelijkheid in de Amerikaanse samen leving treffend in beeld gebracht. Ter- wijl meer welvarende Amerikanen in Los Angeles hand in hand staan, sjokt de 79-ja- rige Willie McGee voorbij, een van de vele daklozen in de VS, voor wie de op brengst van de actie bedoeld is. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Zo'n vijf miljoen zingende Amerikanen Maureen, zijn kleinkinde ren en tal van medewer kers van het Witte Huis maakten deel uit van de keten die New York met Long Beach (Californië) verbond. De keten st tien Ameri Op tenminste 25 punten on- hebben gisterenmiddag stonden er overigens kilome- een min of meer geslaag- ters lange onderbrekingen in de poging ondernomen de lijn, vooral in het onher- een bijna 6000 kilometer bergzame zuidwesten van het lange menselijke keten land- Di,e ""den 20 g°ed Hnnr Amerika tP 20 kwaad als het kon opgevuld dwars door Amerika te met 3000 kiiometer rood-wit vormen. De Amerikaanse jjnt <jat door de sponsors van president Reagan, zijn de actie ter beschikking was vrouw Nancy, zijn dochter gesteld. President Reagan en zijn vrouw Nancy voegden zich in de keten voor de hoofdingang van het Witte Huis. Enkele dagen geleden besloot Reagan aan de actie mee te doen. Dat besluit werd hem waarschijn lijk ingegeven door de storm van kritiek die hij oogstte met een paar hoogst ongelukkige opmerkingen over de positie van de armen in de VS. Ken Kragen, de hoofdorganisator van het gebeuren, toonden zich na afloop van het spekta kel zeer tevreden. Pas over enkele dagen zal bekend wor den hoeveel mensen er werke lijk aan de actie hebben deel genomen en hoeveel geld er is ingezameld. JERUZALEM Premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannië heeft aangeboden haar contac ten met gematigde Arabi sche leiders te gebruiken om vrede in het Midden- Oosten naderbij te bren gen. Dit heeft de Britse premier verklaard in Is raël, waar zij tot en met vandaag op bezoek is. Het was het eerste bezoek van een Britse premier aan Israël, sinds Groot-Brittannië het land 38 jaar geleden de onaf hankelijkheid verleende. Pre mier Thatcher heeft ontmoe tingen gehad met premier Pe res, president Chaim Herzog, minister van buitenlandse za ken Shamir en een aantal Palestijnse leiders van de Wes telijke Jordaanoever en de strook van Gaza. Israëlische en Britse functionarissen heb ben verklaard dat de goede persoonlijke verhouding van Thatcher met vooral koning Hoessein van Jordanië haar een unieke positie verschaft om de impasse in het vredes proces te doorbreken. That cher riep Israël gisteren op meer macht te geven aan de Palestijnen in de bezette gebie den en gewaarschuwd voor een toekomst met twee soorten mensen. Israël zal volgens Thatcher met de PLO moeten praten, wanneer de PLO ge weld afzweert en israël erkent. Premier Thatcher bracht giste ren een emotioneel bezoek aan het oorlogsmonument Yad Vashem ter nagedachtenis aan de zes miljoen joden die in de Tweede Wereldoorlog zijn om gekomen. Later op de dag bracht zij ook een bezoek aan de Britse oorlogsbegraafplaats op de berg Scopus, waar zij een traan wegpinkte (inzet).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5