Veel stress bij predikanten Demonstraties hebben geen zin meer aan tafel kerk wereld MIENT-JAN FABER (IKV): Dominees terug uit Z.-Afrika beroepingen Gescheiden herdenkingen Nederlandse doopsgezinden Ccid^cSouraii De luwte van het kabinet l weer T ACHTERGROND £eidóc<3ou/umt maandag 26 mei 1986pagin| MW tegen gesprek Van den Broek met PLO De weigering van de PLO om Israël te erkennen wordt door de Europese Gemeenschap in de persoon van minister Van den Broek beloond. Aldus het Nieuw Israëlitsich Weekblad (NIW) deze week in een commentaar op het voorgenomen bezoek van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van den Broek aan Tunis. Het NIW meent dat „zij die Israël nog steeds van de landkaart willen wegvlakken, kracht op doen door de bereidheid van Van den Broek de ontmoeting met Arafat niet uit de weg te gaan". Wie heeft verwacht dat de Westeuropese landen inderdaad hebben geleerd van de verschrikkelijke gevolgen van de terreur uit het verleden, is bedrogen uitgekomen, aldus het NIW. Brandsmastichting telegrafeert Mariënburgers Naar aanleiding van de reactie van prof. dr. G. Staal, voorzit ter van de Mariënburgvereniging. op het artikel van mgr. Gijsen in de „Osservatore Romano" over de „zieke Rooms- Katholieke Kerk in Nederland", schrijft de op de rechter flank van het rooms-katholicisme opererende Titus Brands mastichting van Klaas Beuker in een telegram aan de Mal- riënburg Vereniging dat mgr. Gijsen vele „nuchtere feiten vaststelt omtrent vele voormalige katholieken in Nederland" en vermaant zij prof. Staal zijn „hetze tegen de rooms-katho- lieke hiërarchie' te staken. Om alles te doen wat van hem wordt gevraagd, moet een mens zichzelf overschatten Het fieeft voor het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) na de verkiezingsuitslag geen zin meer grote acties en de monstraties te organiseren. Tot deze conclusie kwam Mient-Jan Faber, secretaris van het IKV, zaterdag op een vergadering van de campag- neraad van zijn organisatie. „We moeten kijken waar we onze energie nog produktief kunnen inzetten. We zullen opnieuw de kerken inmoe- ten", aldus Faber. Hij pleitte er tevens voor het gesprek met alle politieke partijen voort te zetten. Volgens Faber is het de vraag of het Komitee Kruis raketten Nee (KKN) in de toekomst nog een rol kan spelen. Op 4 juni vergadert het komitee over de toekomst van het huidige samenwer kingsverband. Het dagelijks bestuur van het IKV vindt dat het KKN zich uitsluitend met massademonstraties te gen kruisraketten moeten be zighouden. Het ziet daar op het moment geen aanleiding toe. Het IKV stuurt dinsdag sa men met Pax Christi een brief naar kabinetsinforma teur De Koning. Daarin vra gen de organisaties onder mëer een algeheel verbod op kernproeven en chemische wapens in het regeerakkoord op te nemen. Tot een oplossing voor de be stuurlijke problemen binnen het IKV, ontstaan door het vertrek van voorzitter prof. dr. J. van Putten, is de cam- pagneraad zaterdag niet ge komen. Het rapport van een onderzoekscommissie was volgens vele regiovertegen woordigers te laat binnenge komen om het goed te kun nen beoordelen. De commis sie stelt in dit rapport voor, het dagelijks bestuur de eind verantwoordelijkheid te ge ven over het IKV-beleid. De campagneraad heeft 26 juni een extra vergadering belegd om tot een besluit te komen. Faber verklaarde na afloop van de campagneraadsverga dering dat hij zijn werkzaam heden ongewijzigd zal kun- rten voortzetten, ongeacht de keus die de campagneraad uiteindelijk maakt. Ds. L. H. Kwast, ds. A. S. Rienstra en ds. K. H. de Groot zijn het afgelopen weekeinde teruggekeerd uit Zuid-Afrika na een verblijf aldaar van drie weken. In in terviews .voor Zuidafrikaanse radio en televisie vertelden ze de indruk te hebben dat de Zuidafrikaanse regering oprecht bezig lijkt te zijn met hervormingspogingen aldus ds. De Groot. Ds. A. S. Rienstra. gerefor meerd predikant te Harder wijk, vertelde ondanks de weigering van ds. Boesak hen te ontmoeten, toch een reëel beeld te hebben gekre gen van de situatie. De Ne derlanders hadden met drie collega's van Boesak uit de kleurlingenkerk in Kaapstad kunnen praten. Ook twee zwarte ondertekenaars van het Kairos-document, waarin een radicale theologie wordt bepleit, behoorden tot de ge sprekspartners. Ds. De Groot zegt onder de indruk te zijn van de oprechte hervor mingspogingen van de rege ring en van de indringende verzoeningsprediking in de kerken. De problemen voor de regering in Zuid-Afrika zitten echter dieper, waarbij hij verwijst naar de Afrika ner Weerstandsbeweging, een beweging met 135.000 le den die nog steeds groeit, vooral onder jonge studenten. Opvallend vindt Rienstra, die zich tegen de apartheid ver klaart, dat het juist de voor uitstrevende Zuidafrikanen, die voor afschaffing van de apartheidsproblematiek zijn, de regering Botha ondersteu nen. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Utrecht, toezegging (voor de hervormde stadszending) parttime. G.Siebert te Apeldoorn, laatstelijk predikant voor zending en evangelisatie van de vrije evangeli sche gemeenten die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Dordrecht. J.BIom te Ridderkerk. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oud Vossemeer in combinatie met Tholen, A.van Hete- ren te Werkendam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Apeldoorn. L.BIok te Nunspeet. PASTORS SLACHTOFFERS VAN POLARISATIE Steeds meer dominees en pastoors lijden aan stress. Ze zijn niet langer opge wassen tegen de proble men waar zij als predikant en pastor mee worden ge confronteerd. Een aantal dominees is zelfs al volle dig afgeknapt en onder gaan een psychiatrische behandeling. „Preken ze behoudend dan vallen de progressieve ge meenteleden over hen heen. Stellen ze zich wat progressie ver op dan leidt dat tot kritiek van de kant van de meer bij- belgetrouwe christenen. Polarisatie bijvoorbeeld vijftien jaar gele den. Ds. Mak: „Vergeleken met de jaren zestig is er veel veran derd. Een groot deel van de bevolking was toen nog kerke lijk meelevend en de meeste predikanten zaten op dezelfde theologische lijn. In de jaren zeventig liep het kerkbezoek in sommige gemeenten echter drastisch terug en begon ook de polarisatie zich steeds dui delijker te manifesteren. De bijbel werd niet langer door iedereen op dezelfde wijze geïnterpreteerd en dat leidde in sommige gemeenten tot gro te spanningen. een behoudende predikant en zit je op de lijn van de moder ne theologie dan sluit je je aan bij een progressieve gemeente. De Gereformeerde Kerken zijn daar altijd huiverig voor geweest. De nadruk heeft al tijd op het één-zijn gelegen. Ik denk echter dat de theologi sche standpunten op dit mo ment zó ver uit elkaar liggen dat ook de Gereformeerde Kerken in Nederland er niet aan ontkomen een soort moda- liteitenkerk te worden'. Ds. C. Mak: „Pastores hebben een groot incasseringsvermo gen nodig" Neemt een predikant of pas toor een middenpositie in, dan loopt hij zelfs het risico dat de hele gemeente hem laat val len. Je moet wel een bijzonder groot incasseringsvermogen hebben om aan een dergelijke situatie geen frustraties over te houden", aldus ds. C. Mak uit Zutphen, sinds 1979 in dienst bij de Gereformeerde Kerken voor pastorale begeleiding van predikanten in Noord- en Oost-Nederland en zijn colle ga's dr. A. de Kuiper (coördi nator voor het mentoraat van beginnende predikanten van de Nederlandse Hervormde Kerk) en pastor J. Nibbelke (verantwoordelijk voor de be geleiding van rooms-katholie- ke geestelijken in het bisdom Utrecht) zijn de ontkerkelij king en de polarisatie binnen de kerken de belangrijkste oorzaken voor het grote aantal stress-gevallen. Hoewel zij niet precies aan kunnen geven hoeveel pas toors of predikanten op dit moment aan stress lijden, zijn ze er alle drie van overtuigd dat het er veel meer zijn dan „Degene die vaak het meest gebukt gaat onder de polarisa tie is de plaatselijke predi kant'. vervolgt ds. Mak zijn verhaal. In gemeenten met twee of meer dominees van wie de één behoudend preekt en de ander progressief, is de kans groot dat er in de ge meente een breuk ontstaat. De behoudende kerkgangers zul len vooral de kerkdiensten van de behoudende predikant bezoeken en de progressieve gemeenteleden de diensten van de „lichtere" predikant. Dit leidt vaak tot spanningen, rivaliteit en jaloezie'. Ds. Mak wijst in dit verband op een belangrijk verschil met de Nederlandse Hervormde Kerk: „De Hervormde Kerk is een modaliteitenkerk. een kerk met verschillende stro mingen. Veel predikanten ver tegenwoordigen een bepaalde modaliteit en dat heeft het voordeel dat je je als kerkgan ger aan kunt sluiten bij de stroming die jou het beste ligt. Ben je behoudend dan wordt je lid van een gemeente met Ledenverlies De (gereformeerde) kerken verloren in de jaren zeventig steeds meer leden en dat leid de volgens ds. Mak in een aan tal gemeenten tot een aanzien lijke verzwaring van de werk druk. „Voor hetzelfde werk waren immers minder mensen beschikbaar". Daarnaast liepen de kerkelijke inkomsten terug. Sommige kerken kwamen hierdoor in grote financiële problemen te recht: „Er moest bezuinigd worden, onder meer door een lager pilaris. Als de eigen pre dikant vertrok, werd er bij voorkeur iemand beroepen die pas was afgestudeerd. Want die is veel goedkoper. Ik heb al heel wat oudere predikan ten ontmoet die al vele jaren tevergeefs op een beroep zitten te wachten. Dat kan tot grote spanningen leiden. Vooral als de predikant en de gemeente wat op elkaar zijn uitgeke ken". Een aspect dat ook heeft bijge dragen tot een toename van het aantal stress-gevallen is de doorbraak van veel taboes. Ds. Mak: „Vijftien jaar geleden was het absoluut ondenkbaar dat een predikant ging schei den of dat hij er openlijk voor uit kwam dat hij homosek sueel was. Tegenwoordig lig gen dit soort zaken veel min der gevoelig. Maar dit bete kent niet dat daarmee alle problemen ziin opgelost. Als je een relatie verbreekt heeft dat meestal ook gevolgen voor an dere relaties. Als een predi kant gaat scheiden ontstaat er meestal ook een breuk met de gemeente'. Dr. De Kuiper signaleert bin nen de Nederlandse Hervorm de Kerk in grote lijnen dezelf de problemen. Polarisatie, huwelijksproblemen, alcohol verslaving en statusvervaging („de vraag wat een predikant moet doen en hoe hij zich moet gedragen is steeds moei lijker te beantwoorden") zijn volgens hem de belangrijkste oorzaken voor het grote aantal stress-gevallen. Bovendien heeft hij de indruk dat sommi ge predikanten aan stress lij den doordat ze een geloofscri sis doormaken. „Het is heel frustrerend als je twijfelt aan de juistheid van bepaalde op vattingen die je zondags in de kerk verkondigt", aldus dr. De Kuiper. Volgens pastor J. Nibbelke worden de problemen in de Rooms-Katholieke'Kerk voor al veroorzaakt door de polari satie, de structuur van de Kerk, het vage beroepsbeeld, de ontkerkelijking, de toege nomen werkdruk en geloofs- problemen. Hoewel veel pastoors en pasto rale medewerkers volgens hem onder te grote druk le ven, blijkt de situatie in de Rooms-Katholieke Kerk vol gens hem minder alarmerend te zijn dan die in de beide gro te protestantse kerken. Pastor Nibbelke: „In het bis dom Utrechts ken ik slechts een paar pastoors die aan stress lijden. Ik leid daar uit af dat de meeste pastors ondanks alle problemen toch in staat zijn hun werk naar behoren uit te voeren. Maar dat bete kent natuurlijk niet dat er sprake is van een ideale situa- Volgens pastor Nibbelke is tijdgebrek één van de grootste problemen waarmee pastoors in deze tijd te kampen hebben:, „Steeds minder katholieken zijn bereid pastoor te worden.j Dit betekent dat veel pastoors! leiding moeten geven aan meer dan één parochie. Daar naast zijn de gelovigen mondi ger geworden. Ze willen meer van de bijbel weten en datge ne wat de pastoor zegt toetsen aan eigen geloofservaringen. Dit betekent dat een pastoor meer aandacht moet besteden aan geestelijke vorming. Bo vendien is hij niet langer de enige autoriteit in een paro chie. Als er in zijn parochie veel actieve leden wonen, dan zal de pastoor bereid moeten zijn met deze parochianen sa men te werken". Volgens pastor Nibbelke kun nen veel problemen worden voorkomen door regelmatig contactdagen te houden, waar op pastoors en andere pastora le medewerkers binnen de Rooms-Katholieke Kerk met elkaar over hun werk en hun problemen kunnen praten. Ds. Mak blijkt in zijn werk de zelfde accenten te leggen „Praten over je eigen proble men en het bevorderen van de onderlinge collegialiteit wer ken stress-verminderend en is één van de belangrijkste pei lers van de pastorale werkbe geleiding". HANS LAMBRECHTS' Paus wijdt 74 priesters In de St. Pieter in Rome heeft paus Paulus II gisteren 74 man nen tot priester gewijd. De nieuwe priesters waren afkomstig uit 23 verschillende landen De doopsgezinden in Ne derland hebben op ver schillende plaatsen de „uitgang uit het paus dom" (1536) van Menno Simons herdacht, evenals het 175-jarig bestaan van de Algemene -Doopsge zinde Sociëteit (ADS), de overkoepeling van de doopsgezinde gemeenten. Dat de herdenkingen op twee plaatsen werden gehouden (in het Friese Witmarsum en in Amsterdam) geeft aan dat er in de doopsgezinde ge meenschap verschillen zijn. „Vooral in Friesland - maar niet alleen daar - is het ge brek aan vertrouwen in de ADS opvallend", vindt ds. E. van Straten, secretaris van de ADS, die in Amsterdam de herdenking hield. Ook ADS-voorzitter ds. S.A. Vis duidde daar op in zijn herdenkingsrede te Amster dam. Dezelfde weerstand die 175 jaar geleden tegen de op-1 richting van ADS bestond leeft volgens hem nu nog. De ADS werd indertijd opge richt om de broederschap te voorzien van „gestudeerde predikanten". De noodzaak daarvan werd 175 jaar gele den reeds betwijfeld. Ook te genwoordig blijkt dat onbe grip, ondermeer uit de voor keur van veel „plattelands gemeenten voor het groei end aantal „tweedeweggers", personen die pas na een ge wone baan via een verkorte theologische opleiding predi kant worden. Gebakhen lever met postelein en aardappelen fantasievla De benodigdheden voor twee2 plakken lever a 100 g, 30 g margarine, zout, peper, 25 g ontbijtspek in dunne plak jes, sla-uitje, 1 tomaat; 1 lepel krenten of rozijnen, 750 g postelein, 8 g aardap pelmeel of maizena, zout; 5 g margarine; Vz tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 12 g custard, 12 g maizena, 30 g suiker, 100 g aardbeien, basterdsuiker naar smaak, 4 lange vingers. Leg de plakken lever in lichtbruin geworden margarine, draai ze bijna direkt om (de onderkant is dan dichtge schroeid) en bak ze op een matig vuur in acht a tien minuten gaar. Strooi er na het dichtschroeien zout en peper over. Houd de lever op een bord warm. Bak het wat kleiner verdeelde spek een minuut in het over gebleven vet. Voeg het kleingesneden uitje en de in stevige plakken gesneden tomaat toe. Laat de tomaatplakken alleen maar even warm worden en leg ze vervolgens op de lever. Maak de jus met weinig water af, laat hem twee minuten ko ken, zeef hem en leg spek en ui op de lever met tomaat. Was de krenten of rozijnen, zet ze op in een ruime pan met een bodem water en laat ze vijf minuten koken. Snijd de schoongemaakte postelein in stukken van drie centimeter. Leg de groente op de krenten of rozijnen, laat haar slinken en vervolgens in acht minuten gaar koken. Giet het meeste kooknat in de schaal en bind wat overblijft met aardappel meel of maizena. Voeg zout en margarine toe. Zet de helft van de melk op. Meng custard, maizena, suiker en weinig koude melk tot een papje. Schenk daar al roerende wat hete melk bij, doe het mengsel in de pan en laat de vla een minuut koken. Doe er van het vuur de rest van de koude melk bij. Prak de aardbeien met basterdsuiker tot moes, meng er stukjes biscuit door en leg er de afgekoelde vla op. JEANNE Het is niet de stijl van onze krant bij wijze van spf handenwrijvend te berichten, dat de carrière van een br de politicus op de klippen is gelopen. Dat geldt ook ar een niet oninteressante primeur betreft, zoals afgelopen dag ons bericht dat de VVD Ed Nijpels de wacht heeft at zegd. t k AaN het eind van een zeven uur durende vergadert met algemene stemmen besloten dat Nijpels voorlopij nieuw als fractievoorzitter zal optreden. Maar tevoren v wel flink wat harde noten gekraakt, met name over df communicatiestoornissen en de conflicten tussen de fij voorzitter en de liberale bewindslieden. Vandaar dat gesloten deuren het fractievoorzitterschap van NijpeL drukkelijk werd ingeperkt tot de duur van de forj Daarna zal een opvolger worden aangewezen en het 1( schap van de VVD in andere handen overgaan. Het is de bedoeling dat Nijpels vervolgens „in de van het kabinet eens rustig kan nadenken en zijn imad! verbeteren", zoals de VVD-fractievoorzitter in de Eersf mer, G. Zoutendijk het gisteren formuleerde in het tl gramma Het Capitool. Nijpels wil voorts „niet meer iij, merking komen voor de post van vice-premier", aldu VVD-verklaring. Maar hij wil zich best waarmaken all minister. ZlJN alle verwijten, ook van VVD-zijde, tegen Nijpf recht? In vele opzichten heeft hij vier jaar lang de wil hoorlijk tegen gehad en zijn er mislukkingen ontsta; Nijpels niet persoonlijk kunnen worden aangewrevi heeft daarnaast zeker ook meermalen een nuttige ri speeld, bijvoorbeeld bij het op koers houden van de cf" wat het vredes- en veiligheidsbeleid betreft. f MlSSLAGEN en verkeerde inschattingen waren echi rijker en hebben meer de aandacht getrokken. Een v; laatste grote vergissingen heeft hij van zijn eigen kiezi vig ingepeperd gekregen. Nadat hij erin had toegesten^ het VVD-kamerlid Joekes op een onverkiesbare plaaj beland, ontstond binnen de gelederen van de partij eej delijke tegenactie om de echte liberaal van de RSV-er toch in de Kamer te laten terugkeren. Het grote aantalf keursstemmen voor Joekes vormde tevens een dui<| VVD-motie van wantrouwen tegen de eigen politieke fr De politiek is een ongewis vak en daardoor bestaat ff nen die werksfeer «en soort automatisme om politici, welke reden dan ook naast hun stoel belanden, veiligF te brengen op een andere plaats. Die kan variëren vé burgemeesterspost in een kleine gemeente tot de functF Commissaris van de Koningin. Gezien de kwaliteit j staat van dienst van de betrokkenen is dat veelal volf verantwoord, zelfs als het een kwestie van wegprom<^ betreft. Ook in niet-politieke kringen wordt daarover), uit wat gemeesmuild, maar er ontstaat zelden groot riiJ De VVD zou zich op z'n minst moeten afvragen of dal het geval Nijpels bij brede lagen van de bevolking)) de ambtenaren van het betrokken departement ook W gaan. Hier gaat het immers om een politicus, die nietP door zijn partij, maar ook door een groot aantal eigen le de wacht is aangezegd. Zou die desondanks de gelegf moeten worden geboden als vakminister in de luwte v[i kabinet zijn image te verbeteren? Kans op een bui DE BILT (KNMI) Ook morgen zijn de middagtempe- raturen aan de vrij hoge kant, maar de dagen daarna wordt het kouder. Dinsdag waait de wind nog uit het zuidwesten en wordt lucht aangevoerd, waarin de middagtemperatuur weer waarden rond de 20 gra den bereikt. Wel is er van tijd tot tijd be wolking, waaruit een bui valt. De kans op onweer is niet uit gesloten. Het meer onbesten dig worden van het weer hangt samen met de nadering van koelere lucht vanuit het noordwesten. Deze overgangs zone van warme naar koudere lucht zal in de loop van de nacht van dinsdag op woens dag ons land passeren. Vanaf woensdag wordt het dan in de middag ook niet meer veel warmer dan 15 gra den. Morgen is de zuidwesten wind matig, aan de kust en op het IJsselmeër af en toe krachtig. Vannacht daalt de temperatuur tot omstreeks 12 graden. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: perioden met zon, maar ook hier en daar een bui met de meeste kans langs de westkust van Noorwegen. Middagtempera tuur van 11° in het westen tot 16 in oost-Zweden. Britse Eilanden: eerst nog een bui, maar geleidelijk meer pe rioden met zon. Middagtempe ratuur ongeveer 14°. Benelux: perioden met zon, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur omstreeks 15°. Duitsland: wisselend bewolkt en kans op een bui. Middag temperatuur van 15° in het noorden tot 22 in het zuiden. Frankrijk: perioden met zon, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur van 15° in het noorden tot 25 aan de Ri- Spanje, Portugal: perioden met zon, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur van 18° in het noordwesten tot 25 langs de Spaanse zuidoostkust. Italië, Griekenland, Joegosla vische kust: zonnig, maar noordelijke delen ook een bui. MiddagtempeiP tussen 25 en 30°. c Alpengebied: perioden, zon, maar ook kans op a Middagtemperatuur in F len tussen 22 en 28°. grens overdag op orr 3500 meter. WEERRAPPORT HEDENMORGL

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2