Tegenvallende prestaties Nederlandse kunstzwemsters Kunstijsbanen kunnen helft op energiekosten besparen AAN ZIJDE! DRAADJE i Veel blessures staan in verband met druggebruik Damtrio neemt leiding Olympiade Valkenbur Cctdae Contant EUROPA CUP VOOR FRANKRIJK FC Den Haag weer laat op gelijke hoogte MAANDAG 26 MEI 1986PAGIL DEN HAAG Frankrijk heeft afgelopen weekein de in het Haagse zwem bad Morgenstond de Eu ropa Cup kunstzwemmen gewonnen. Zwitserland werd tweede voor de Sov jet Unie, Engeland, Ne derland en West-Duits- land. Bij de soli was Muriel Hermine de beste deelneemster. Met een totaal van 182,36 punten bewees de Francaise niet voor niets bij de laatste Europese kampioenschappen in Sofia als tweede te zijn geëindigd. De 20-jarige Zwitserse Karin Sin ger (finaliste bij de Olympi sche Spelen in Los Angeles) werd tweede met 176,12 pun ten voor de Engelse Amanda Dodd met 174,89. De twee Ne derlandse deelneemsters dron gen door tot de finale. Neder lands kampioene Mariëlle van der Heijde uit Amsterdam werd met 170.25 zesde, net voor de Westlandse Marjolein Philipsen (169.10). Bij de duetten zegevierden de Zwitsersen Edith Boss en Ka rin Singer met 173,05 punten voor de Russinnen Maria Tsjerniaeva en Alfia Jamalet- dinova met 172.49 en de En gelsen Nicola Shearn en Amanda Dodd met 171.73. Ook hier drongen de twee Neder landse duo's door tot de eind strijd. Maijolein van Kolck en Mario Jansen werden met 169.975 punten vijfde; Marjo lein Philipsen en Mariëlle van der Heijde met 163.38 achtste. Bij de ploegen deed Nederland met een derde plaats (168,16) van zich spreken. De Sovjet Unie won hier met 169,11 pun ten voor Frankrijk met 168.941. Opbouwfase De prestaties van de Neder landse deelneemsters waren nogal tegenvallend. Het kunst- zwemmen in ons land ver keert dit jaar duidelijk in een opbouwfase. Maar de sfeer in de ploeg is beter dan ooit tevo ren. De afgelopen tijd is er in het kunstzwemwereldje nogal wat gebeurd. Wil Roos, train- ster van het Haagse DSZ, stap te op bij haar vereniging. Lang nam Roos ook een belangrijke plaats in bij de nationale selec tie en was trainster in Los An geles voor de toch succesvolle Nederlandse formatie. Wil Roos was in het zwembad Morgenstond niet meer dan een aandachtig toeschouwster bij de wedstrijden. De Neder landse kunstzwemtop werkt keihard om het verloren ter rein, ook al veroorzaakt door het stoppen van enkele dames, te herwinnen. De 24-jarige Haagse Petri Engels verzorgt momenteel de trainingen in samenwerking met de Cana dese coach Diana Lachapelle die regelmatig voor enkele weken naar ons land over komt. Petri Engels: „De samenwer king met Diana Lachapelle is uitstekend. We leren erg veel van haar. Vorig jaar ben ik, samen met Nancy van Delft uit Amersfoort, voor zes we ken bij haar in de leer ge weest. Het is ook de bedoeling dat ik weer naar Canada terug ga om bij te leren. Want uit eindelijk is het de bedoeling dat ik binnen één of twee jaar zonder Diana Lachappele al leen als coach zal gaan optre den van de nationale ploeg. Wij zitten nu in een wat moei lijke tijd, maar voor de Olym pische Spelen in 1988 moeten we klaar zijn". Trainingskamp Vanaf afgelopen woensdag waren de Nederlandse dames al in trainingskamp in het Rijswijkse motel Hoornwijck. De Haagse inbreng in de Ne derlandse ploeg bestond uit Maijolijn Philipsen en de zus jes Anita en Brigitte van Paas- sen, allen lid van de vereni ging DSZ. Anita van Paassen: „Vroeger waren er regelmatig problemen rond het kunst- zwemmen. Maar die periode is gelukkig voorbij. Ook de bond doet veel, meer voor de mei den. Ik was eerst gestopt, maar kon er toch moeilijk buiten". Haar zuster Brigitte: „De sfeer is erg goed. Maar ik moet eer lijk zeggen dat ik het trainen van vijf of zes keer in de week moeilijk zou kunnen opbren gen als er geen buitenlandse reisjes meer bij zouden zijn. Want daarom ga je door met deze topsport. Een vrije dag in de week is er meestal niet meer bij". Maijolein Philipsen, die haar nationale titel kwijt raakte tij dens de Nederlandse kampi oenschappen vorig jaar aan de 17-jarige Mariëlle van der Heijde: „Qua techniek doen wij niet onder voor de andere landen. Maar voor de rest moeten we natuurlijk nog wat op elkaar inspelen. Vergeet niet dat we met nieuwe duet ten en een nieuwe ploeg wer ken". Trainster Petri Engels, die na de Europese kampionschappen in 1983 in Rome met de wed strijdsport stopte, was gisteren redelijk tevreden. „Ik denk dat we niet meer mochten ver wachten. We moeten er de ko mende weken hard tegenaan. Op 14 en 15 juni is er een meerlandenwedstrijd in Rome. Van 13 tot en met 24 augustus zijn de'wereldkampioenschap pen in Madrid. We gaan al ne gen dagen eerder naar Spanje en bovendien is er nog als aan loop een trainingskamp in Pa pendal. De meiden weten dat ze het zwaar krijgen, maar ze hebben het er allemaal voor over. En na die inspanning moet er op het wereldkampi oenschap een plaats bij de eer ste acht mogelijk zijn. En laten we hopen dat ik nu wat te be scheiden ben". ARTHUR VAN RIJSWIJK UTRECHT Met een aantal simpele maatrege len kan miljoenen worden bespaard op de energiere kening van de Nederland se kunstijsbanen. Door het rendement van de koelin stallatie te verhogen en de noodzaak tot vriezen te beperken zou de rekening met vijftig procent, dat is ongeveer twee miljoen gulden, kunnen worden teruggebracht. Dat is de voornaamste conclusie uit een rapport van TNO, dat donderdag werd gepubli ceerd. Een dunnere ijsvloer, hogere oppervlaktetemperatuur van h*?t ijs en dweilen met kouder water zijn adviezen die niets kosten. Het wit schilderen van de betonbanen, isolatie van de baan aan de onderzijde, een binnen- en buitenboarding als mede een hek rond de baan als windscherm, het opnieuw gebruiken van koude uit schraapijs, van het gebruik van stralingsschermen langs het plafond in ijshallen en het afdekken van de baan in de nachtelijke uren vergen inves teringen, die volgens het rap port binnen enkele jaren zijn terugverdiend.. Het energiebesparingsonder- zoek vormt een mogelijke red ding voor een aantal kunstijs banen. Als gevolg van de sterk gestegen gas-en-lichtnotaé kampt vrijwel elke kunstijs baan in Nederland met een te kort op de exploitatie. Het aandeel van de energiekosten in de begroting van de ijsba nen is 35 procent. De totale nota bedraagt jaarlijks 4,2 mil joen gulden. „In de jaren zestig was een kunstijsbaan een politieke op steker voor veel gemeenten", zei voorzitter J. Klok van de Belangengroep Kunstijsbanen. „De energie was toen goed koop en de personeelskosten waren betaalbaar". Sindsdien is dat beeld drastisch gewij zigd. De gasprijs, ooit vier cent per kubieke meter bedraagt nu het vijftienvoudige. „Om dat de toegangsprijzen niet of nauwelijks mochten worden verhoogd, werden de verliezen steeds groter". Automatisering in de machinekamer, waarmee op personeelskosten wordt be zuinigd en energiebesparing bieden een mogelijkheid kunstijsbanen open te houden. Het onderzoek, een initiatief van de Belangengroep, is gro tendeels gefinancierd door het Ministerie van Economische Zaken. Het onderzoek werd verricht onder leiding van drs. B. Mennink van de hoofd groep maatschappelijke tech nologie van TNO Apeldoorn. Namens het ministerie nam plaatsvervangend secretaris generaal Energie, drs. W. Des- sens, donderdag in Utrecht het eerste rapport in ontvangst. Niet in dank De schaatsenrijders zullen een aantal suggesties van het TNO niet in dank afnemen. Bij een dunnere ijsvloer zouden de marathonrijders al na een paar rondjes op het beton zittert. Uit de bocht vliegende rijders ko men in pijnlijke aanraking met de boarding als die vol gens het advies van TNO on middellijk aan de ijsvloer grenst. „Met deze wetenschap pelijke gegevens moeten wij aan de slag", zegt Klok. „Er moet een balans worden ge vonden tussen deze theorie en onze dagelijkse praktijk. De eerste reactie op de uitkom sten was: wat zijn wij voor ke rels dat wij dat nooit hebben gezien. Er zijn gegevens te voorschijn gekomen die geheel nieuw voor ons waren". „Zon en wind aanpakken", luidde Menninks motto bij het onderzoek. Mennink, die een kunstijsbaan van 400 meter qua energiegebruik vergeleek met tweeduizend gezinskoel kasten, wees zon en wind aan als de voornaamste daders van de hoge aanslagen. Alle door het TNO geopperde maatrege len hebben tot doel de invloed van beide factoren zo veel mo gelijk te beperken. De onderzoekers verwachten naast de besparing ook een be ter schaatsklimaat (qua weer en kwaliteit van het ijs) te ver wezenlijken. Het reeds ge plaatste zogeheten wind- warmtehek bij de kunstijsbaan van Alkmaar reduceert de windsnelheid tot de helft. „Schaatsen is leuk, maar niet tegen de wind in", liet ambte naar Dessens zich ontvallen. Het onderzoek werd verricht op vijf kunstijsbanen, die ook financieel een bijdrage lever den. Demonstratieproject Bij een aantal banen, is een de monstratieproject opgezet. In Haarlem is geëxperimenteerd met een proefkap. Ijsmeester B. Butter verwacht dat de fi nanciering van een „demonta bele" overkapping volgende week rond is. Met ingang van dit najaar kunnendan op de kunstijsbaan Kennemerland overdekte lange baanwedstrij- den worden gehouden. Een zonne-wind dak, dat bij mooi weer is weg te schuiven, kan leiden tot een energiebespa ring van zeventig procent. Uit windtunnelonderzoek bleek al dat dor een overkapping met halfdoorlatende zijwanden de invloed van de wind 65 pro cent minder is. Een cursus voor ijsmeesters en beheerders van ijsbanen door de Stichting Voorlichting Energie Besparing Nederland (SVEN) moet de besparingso peratie begeleiden. De automa tisering gaat banen kosten. Volgens Klok is het de bedoe ling van de Belangengroep dat het verloop langs natuurlijke afvloeiing zal geschieden. lei ZWOLLE Het ongesla gen record van FC Den Haag heeft weer eens aan een zijden draadje gehan gen. Slechts twee minuten scheidden PEC Zwolle gistermiddag van een winst van 1-0 toen Remco Boere uit een formidabele voorzet van Alfons Groe nendijk raak kopte en als nog een puntenaeling van 1-1 voor de kampioen van de eerste divisie uit het vuur sleepte. Wéér Boere dus, wéér voorkwam FC Den Haag de eerste ne derlaag in de slotfase. Toch slofte Remco Boere enigszins bezorgd kijkend uit de kleedkamer. Zijn 28 tref fers blijken niet voldoende te zijn om het seizoen als topsco rer van de eerste /divisie af te sluiten. De prijsschutter werd hier door zijn collega's voordu rend mee gedold. Zij hielden hem voor, dat concurrent Pe ter van Velzen tegen Volen- dam driemaal voor RKC had gescoord en dus een voor sprong van twee treffers had genomen. „Dan moet ik er zondag tegen DS'79 maar flink tegenaan gaan". Grote hilari teit onder zijn ploegmakkers was er het gevolg van, want het was met name Boere die het nog resterende slechts van statistisch belang zijnde duel in Dordrecht (komende zon dag) helemaal niet meer zag zitten. Het was- natuurlijk ook lachen geblazen in het Haagse kamp toen Boere bleek dat Van Velzen slechts eenmaal had gescoord voor RKC en derhalve gelijk staat met de Haagse topscorer. Zo kan DS'79-FC Den Haag dan toch meer dan eervolle waarde hebben. Echte waarde had het duel van gisteren in Zwolle tussen de twee reeds vaststaande pro movendi niet meer. Toch wa ren er zo'n 4.500 toeschouwers naar het op het Zuiderpark van een jaar geleden lijkende Zwolse stadion. Immers, PEC Zwolle mist al ruim een half jaar zijn hoofdtribune, die vol ledig door brand is verwoest en de kleedkamers zijn in semi-permanente bouwsels, zodat het in vele opzichten be helpen is. FC Den Haag had in zoverre belang bij het duel, dat het ongeslagen record moest worden gehandhaafd. Het kar wei in Zwolle moest wel ge klaard zien te worden zonder de routiniers Martin Jol (ge schorst) en Karei Bouwens (geblesseerd). Van de zo be faamd geworden as waren dus slechts Heini Otto en Remco Boere over. En PEC Zwolle wilde wel met de eer gaan strijken om als eerste en mis schien wel als enige de Hage naars twee punten afhandig te hebben gemaakt. Voldoende gemotiveerd Vandaar, dat beide ploegen voldoende gemotiveerd waren om voor het feitelijk slechts om des keizers baard I p; duel aan te treden. D moest scheidsrechter Kr— goed op ziin hoede zijn -j een keer de gele kaart tj. I voor ex-DHC'er WileM Buuren, die wat onvooi was omgesprongen metj Kansen deden zich oL weer voor, al had PECj steeds de meeste voorj ten op succes. Zo vooj Edwin Purvis (die als man Jol verving; Pet) Geene fungeerde als ij verdediger) met een j sliding dat Alex Booy i rijke positie zou uithal de rust deed zich aanva een serie mogelijkhedo de Haagse ploeg voor. |H [>rima voorzet van Leqyt evis dreigde een koplL] Groenendijk in het doel te draaien. Echtei terverdediger Fred r°' slaagde er met uiterste^3 tinspanning in het leette doellijn te keren via «tb haal. Voorts had de verdedigend opzicht lijk knoeiende thuisclf gevaar te duchten van F Roode, die op aangevjrc Schellevis een schuive^e waarmee doelman Ad b de nodige moeite had. j k Toeslaan re. Toch zou PEC Zwolle i ste toeslaan. Nadat Booy op de lat boven h< keepende en vooral klit René Stam had gekn*2 strekte scheidsrechteihi pers de gastheren eeid<j schop, omdat Pablo I j een duel met Foeke fen bal met de hand b^ Wilco van Buuren kn^sj elf meter hard op de ljgs De conversaties over hp tuin en de onoverwijj heid van FC Den Haajjn hierna nauwelijks op gnt komen of PEC Zwolle (.0 nog de score geopend.fc afgeslagen hoekschopje immers Alex Kamstrje "de linkervleugel in dtv hoek: 1-0. Door prompt hiero] Jansen en Eki Korte blo Plak en Marco vai in het veld te brengendi trainer Rob Baan nieien dig elan in de Haagse» brengen. Weliswaar t PEC Zwolle zich noi.5 kansen, toch moest ei dacht iets meer woroe legd naar de verdedigi maal gebeurde dat doende, waardoor It Groenendijk op de v^, de gelegenheid kwarr^ Boere voor 1-1 te laten Waarmee het aureooll overwinnelijkheid int^ gelaten. FRANS LEERRj" PEC Zwolle-FC Den Haa/° 72. Kamstra 1-0, 88. fi Scheidsrechter: Kempers. wers: 4.500. Gele kaart: Vai PEC Zwolle: Raven; Leii Buuren, Kamstra, Vissol J Booy. Van der Hengst A sen), Wilkins; Foeke Booy keren. Doefikar. FC Den Haag: Stam; Vi Purvis, Lanknaar, Plaki dijk; Alphen Schellevi is, Boere, De 9? WASHINGTON Veel blessures van topsporters houden direct of indirect verband met gebruik van drugs en andere chemi sche preparaten, waarbij zelfs ogenschijnlijk on schuldige producten als bier of pruimtabak een rol kunnen spelen. Deze mening werd verkondigd bij een congres van drug- experts in San Diego. „Als er met een goed getrainde atleet bij een door en door be kende oefening iets gebeurt, dat is er iets mis. Dergelijke sporters overkomt niets, al ze helemaal in orde zijn", ver klaarde de medicus Michael Stone, die aan het hoofd staat van een kliniek voor de be handeling van drugspatiënten in de Californische stad Ana heim. Hij voegde er nog aan toe, dat zelfs lichte genotmid delen al het concentratiever mogen en de reactiesnelheid van de atleet kunnen aantas ten en de oorzaak kunnen zijn van tal van anders onver klaarbare blessures. Om aan veel misstanden een einde te maken, drongen de verzamelde wetenschappers er onder meer op aan dopingtes- ten uit te voeren bij atleten, die om onverklaarbare reden al geruime tijd niets meer presteren. Geruchten en be wijzen van stevig gebruik van drugs en opwekkende midde len, zoals bijvoorbeeld cocaine, komen in de Amerikaanse sportwereld steeds vaker voor. VALKENBURG Hal verwege de damolympia- de in Valkenburg heeft het Nederlandse groot meestertrio de leiding ge nomen. Weliswaar hebben de Sovjetgrootmeesters evenveel wedstrijdpunten - beide teams wonnen hun vijf wedstrijden - maar het Nederlandse team was individueel iets produktie- ver, waardoor de gasthe ren nu 27 bordpunten hebben tegen de Russen 26. De strijd om de derde plaats is nog volkomen open, omdat alle daarvoor in aanmerking komende landenteams dit weekein de (min of meer gevoelig) puntverlies opliepen. De suprematie van de beide damgrootmachten mag dan in cijfers uitgedrukt wel aanwe zig zijn, de wijze waarop de grootmeesters hun punten moeten binnenhalen wijst op een duidelijk grote tegenstand. De meeste „mindere goden" zijn inmiddels zo ver in de theorie geschoold dat zij ten minste vier uur stand kunnen houden en dat vereist dan een uiterste concentratie van de grootmeesters, die zij niet al tijd kunnen opbrengen. Daar naast is het veelzeggend dat zelfs de tijdnoodfase niet altijd in het (beslissende) voordeel van de internationaal gelou terde spelers verloopt, waar door onverwachte resultaten niet tot de onmogelijkheden behoren. namelijk wel, al ging dat niet zonder moeite. In dezelfde ronde lieten de Sovjetgroot meesters een 6-0 zege aanteke nen tegen Joegoslavië, waarbij de internationaal debuterende Petricevic het echter presteer de Alexander Baljakin ruim vijf en een half uur aan het bord gekluisterd te houden al vorens de oud-Sovjetkampioen de (verdiende) felicitaties in ontvangst kon nemen. Echt verrassend was de 4-2 zege voor Polen op België en het gelijke spel van Brazilië tegen het louter uit ex-Sovjetburgers bestaande Israëlische team. In de vijfde ronde zorgde de Ivorianen tegen de Sovjet- Unie voor een bijna sensatio nele ontwikkeling. De als tweede in het Afrikaanse zó- Vernuft netoernooi geëindgde Koffi Maxime Kouame trok zich weinig aan van de reputatie van zijn opponent - niemand minder dan wereldkampioen Anatoli Gantwarg. In een fraaie partij dwong hij de Wit-Rus tot uiterste waak zaamheid en naar mate de n bordspelers aanvoerei 1 de-bordspeler Memet gaf Alexander Baljafij geen duimbreed toeei wereldkampioenschap 1984 hield de Ivoriaaf genstander ruim vijf het bord en dit kee^ het duel niet veel mil Baljakin mocht dan enig materiaalvoordel,' voldoende voor winsr' geenszins. De SovjJ mocht zich gelukkir dat Nicolai MitsjansiR derde bord wel de kr stond de Afrikaanse" van Niamke te waardoor een voorti slissing in de kopgri voorkomen. Nederland won volj^ genstand en gingen f tijdnoodfase aan hu aan technisch vernul der. Voor Ton Sijbrafc Mitsjanski als enige honderd-procentscon Dat ondervond het Nederland se team zaterdag tegen Italië, dat dan wel een internationale meester (Laporta) als kopman heeft gestuurd, maar eigenlijk geen tegenstander van formaat mag worden genoemd. Toch zag juist Laporta - veelvoudig kampioen op het kleine bord en nog sporadisch dit interna tionale spel beoefenend - kans Rob Clerc remise af te dwin gen, zodat Nederland slechts tot een 5-1 zege kwam. Van der Wal en Sijbrands wonnen kende glimlach op het gezicht van de Ivoriaan, een teken dat hij zich lekker voelde. Gant warg daarentegen was uiterste nerveus, nam een doorbraak die echter geen voordeel ople verde en was met de punten- deling duidelijk minder tevre den dan Kouame, die zijn visi tekaartje voor het aanstaande wereldkampioenschap inmid dels wel heeft afgegeven. Met zeven uit vijf is hij iets minder produktief dan Gantwarg en Rob Clerc, die met acht pun ten de ranglijst van de eerste- het landenklassem» verrassing. „Wij kr Ivorianen ook nog' veerde de oud-werek Neerlands toppositie^ moment. Ongetwijfeld' voor de Nederlands, meesters nog spookbg van de vorig jaar in^ burg gehouden Coupdt de, toen het Afrika# het Nederlandse trid< lijkspel afdwong, wal eindzege aan het natiis voorbij ging. e

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16