Basketballers als herboren John Talen op herhaling Zoetermeers turnsucces Hoogspringster evenaart record Gouden zweep Luut Dooper jBPORTTRIBUIME an Ieperen >eet _ampioen Volleybaldames winnen oefenreeks Ruime winst turnsters CeidaeSou/umt MAANDAG 26 MEI 1986 PAGINA 13 dynamo Berlijn Urolongeert Nationale titel ('%LIJN Dynamo Berlijn is afgelo- ^'jn zaterdag voor de achtste maal voet- jlkampioen van Oost-Duitsland gewor- pip. Op de laatste speeldag behield de 4®eg de twee punten voorsprong op Lok jattipzig door in eigen huis Stahl Riesa pt 4-0 te verslaan. De overwinning van jipzig op Wismut Aue (3-0), was daar- ®TDr niet meer van belang. Barcelona >rl|eft zaterdag het eerste duel in de partfinales van de strijd om de Spaanse „^a-beker met slechts 1-0 gewonnen van (jon. Betis deed het beter door de uit- kdstrijd tegen Valencia met 2-1 te win- jn. Young Boys is zaterdag voetbal- ,mpioen van Zwitserland geworden. Zijspanduo begint goed Carlos Lavado laat van pure vreugde zijn motorfiets even een eigen koers volgen na zijn zege in de 250 cc. NURBURGRING Egbert Streuer en bakkenist Bernard Schnieders zijn de verdediging van hun wereldtitel zijspan goed begonnen. Zij wonnen gis teren voor een recordaantal van 70.000 toeschou wers op de Nürburgring, de eerste van de zes wed strijden, die meetellen 'voor de wereldtitel 1986. De 80 cc klasse gaf een fel gevecht te zien tussen de 23-jarige Herreros en vijftien jaar oudere Zwitser Doerflinger, waarin Hans Spaan en Henk van Kes- sel geen rol van betekenis speelden, al eindigden de Nederlanders wel op een redelijke zesde en achtste plaats. Herreros diende bij de start Doerflinger een elleboogstoot toe en was het snelste weg. De Zwit ser haalde in, nam de leiding over, maar werd weer verdrongen door de beter door de bochten komen de Spanjaard. Enkele gedubbelde rijders beslisten uiteindelijk over de zege. Herreros kwam er zonder moeite langs, Doerflinger echter werd even opge houden. Onno Tellier leidt bij brandingsurfers EGMOND AAN ZEE Onnö Tellier heeft na drie wedstrijden de leiding in de reeks voor de Cup van brandingsurfers. Tellier won gisteren de race in Egmond aan Zee, Olym pisch kampioen Stephan van den Berg werd twee de, Edwin Bouvie derde. Bij de dames leidt Martine van Soolingen. In septem ber wordt de wedstrij dreeks in Bergen voortge zet. De finale wordt ge houden in Noordwijk. René van Eek naar Den Bosch ROTTERDAM FC Den Bosch heeft afgelopen zaterdag René van Eek van Excelsior aange trokken als opvolger van de naar Feyenoord vertrokken Jos van Herpen. De 20-jarige voorstopper tekende een contract voor twee jaar. Hij is na Arthur Hoyer de tweede aanwinst voor Den Bosch. Na afloop van de competitiewed strijd Sparta-Ajax heeft Danny Blind een driejarig contract gete kend bij de Amsterdammers. De transfersom voor de 24-jarige rechtsachter van Sparta bedraagt om en nabij een half miljoen gul den. 5,:wemrecord voor 9, onny van Bentum SSION VIEJO Bij zwem- dstrijden in de Amerikaan- stad Misson Viejo heeft iny van Bentum het Neder- jdse record op de 100 meter iderslag voor 50-meter ba- verbeterd. In de eind- jd. waarin zij als tweede idigde achter veelvoudig dejreld-en Olympisch kampi- he Mary Meagher, kwam zij ia* 1.00,75. De vorige beste tijd op«d op naam van Annemarie anrstappen met 1.00,96. Wereldbeker He «oor Franse Wnnissers IsSELDORP Frankrijk rijtft gisteren voor het eerst )rd| tennistoernooi om de we- 0dbeker voor landenteams 1 ofyonnen. In de finale in Sepseldorp wonnen de Fran- •d j na zes uur strijd met 2-1 er» Davis Cup-houder Zwe- oo|aella Reggi heeft gisteren BUrassend het enkelspel van 4 I toernooi in Lugano gewon- BiJ. In de finale won de als frtiende geplaatste Italiaan- Jalejeva, die als nummer één J geplaatst. In het dubbel- miste Marcella Mesker de 1S)hle. De Haagse verloor met Francaise Pascale Paradis, e«je halve finales met 2-6, 5-7 i de Amerikaanse speelsters 'oo)e Burgin en Betsy Nagel- ?g<tires Gomez heeft het met 000 dollar gedoteerde Ve nd Prix-toernooi van Flo- w re gewonnen. In de finale het enkelspel won hij in lene sets van de Zweed Hen- °TSundström. 'fo Kiek van Ieperen is Jopen zaterdag in Lopik lerlands kampioen skeet 'orden. De schutter uit Lo- haalde van de 200 kleidui- er 195 naar beneden. De minnaar bij de Olympische ®.silen van Montreal, kwam 194 treffers. Het brons ging jr Frans van Soest die tot rake schoten reikte. Titel- Iiediger John Pierik werd de. Bij de dames prolon- ■de Nel Heemskerk haar Zij verbeterde haar pres- van vorig jaar met vier fers: 185. ANTWERPEN Zeven wedstrijden werd de spe- lersbank van de nationale basketbalploeg tijdens de Europese titelstrijd voor de B-garnituur, als draai deur gebruikt. Coach He- ger hanteerde de wissel truc met volle overgave onder het mom de tegen stander onder druk te wil len houden. Het effect was averechts. Niet de te genstander raakte onder druk, de spelers van Oranje voelden het zelf vertrouwen met elke wedstrijd wegebben. De resultaten waren er naar. Verlies tegen Polen en Zwe den in de eerste dagen van de eindronde zette de promotie naar de A-categorie op de tocht. Alleen overwinningen op Turkije en Israel konden de kwalificatie van het nationale team voor de A-titelstrijd, vol gend jaar zomer in Athene, redden. Onder druk van de spelers ging de draaideur za terdag tegen Turkije op slot. Met als direct gevolg een rui me zege met 77-61. Die overwinning werkte be vrijdend. Gisteren, op de laat ste wedstrijddag van het slo pende toernooi met negen wedstrijden in tien dagen, stond tegen Israel een herbo ren ploeg binnen de lijnen van de broeierige Arena-hal. Met uiterst aantrekkelijk basketbal werd Israel onder de voet ge lopen. Voor de eerste keer in het toernooi speelde Oranje met durf, met vaart, brutaal. Waren er wervelende acties te bewonderen en werd er met scherp geschoten. Zes driepunters Vooral door Marco de Waard, die 29 punten (zes driepunters) achter zijn naam schreef. De zege betekende de vierde plaats in Antwerpen, juist vol doende voor de plaatsing in de hoogste Europese klasse, die in 1987 bijeenkomt in de Griekse hoofdstad. „De promotie mochten we niet missen", al dus een opgeluchte De Waard. „Het zou toch een complete af gang geweest zijn als we als Europees B-land in juli naar het wereldkampioenschap in Spanje hadden moeten gaan". De Waard weet de ommekeer in de Nederlandse ploeg aan het bijdraaien van Heger. „In dit weekeinde hebben we met zeven, acht spelers gespeeld. Je krijgt meer speeltijd en daardoor meer zelfvertrou wen". Voor coach Heger was de vormstijging van Oranje geen verrassing. „Wij kwamen naar dit toernooi met te weinig wedstrijdritme. Na een prach tige opening tegen Bulgarije vielen we als ploeg ver terug. Emill Hagens in actie in de wedstrijd tegen Turkije, die de sleutel bleek tot de winst op Israel. Maar op het juiste moment opdoen. Daardoor heb ik pas was de vorm er weer". Van in dit laatste weekeinde mijn kritiek over zijn veelvuldige eigen systeem kunnen volgen, wissels wilde Heger niets ho- Werken met zeven, acht spe ren. „Bij een tekort aan ritme Iers plus ingespeelde mensen moeten alle spelers minuten op de bank". GRONINGEN John Talen lijkt op herhaling in de 35e editie van Olympi ad Ronde van Nederland. De winnaar van 1985 volgde in de eerste twee dagen van de voornaam ste nationale amateur- koers zijn draaiboek van vorig jaar. Ook toen pakte hij op de eerste dag na een redelijke proloog de lei derstrui via een overval op de bonificatiesprints, die maximaal per etappe drie keer vijf seconden kunnen opleveren. In de omgeving van Emme- loord en tussen de Noord oostpolder en Groningen volgde Talen diezelfde tak- tiek, die hem in totaal 23 se conden tijdsvergoeding ople verde. Dat bracht de 21-jari ge Zuidhollander dit week einde drie leiderstruien op rij. Het verschil met '85 was slechts de kleur van dat tri cot, Het traditionele oranje is vervangen door het meer in ternationale geel. De vroege re kleurzetting paste hooguit wat beter bij de rossige Spij- kenisser. Talen heeft voorlopig een minieme voorsprong opge bouwd op zijn ploeggenoot Draayer en de Oostduitser Dittert. Het verschil bedraagt slechts één seconde en zal de komende dagen uitgebouwd dienen te worden via klasse ringen in de top-drie van de etappe of de tussensprints, dan wel via een ontsnapping. Op die manier kan Talen mogelijk het recordsucces gaan herhalen van Arie Has- sink, de nog steeds koersen de kapitein van de Amstel- ploeg. Hassink won als enige in de lange historie van Olympia's Ronde twee edi ties achtereen. Talen lijkt de man, die dat kunststuk kan herhalen. De sterke amateur etaleerde dit weekeinde in ieder geval een uitstekende vorm. Die piek in zijn presta ties heeft hij nodig om in ei gen land de sterke Oostduit sers en Sovjets van zich af te schudden. Talen had zich dit seizoen voorbereid op een confrontatie in de Vredes- koers, maar de kernramp in Tsjernobyl besliste anders. De voornaamste uitvaller in de eerste twee dagen van Olympia's Ronde van Neder- Gezocht GRONINGEN Wybren Veenstra, de Friese ama teurrenner, kan vandaag een bezoek van de mare chaussee verwachten in Olympia's Ronde van Ne derland. De Friese coureur uit de ploeg van Piet Hoek stra moet zich vandaag mel den in zijn kazerne in Ha- vel te. Veenstra, achttiende in het algemeen klassement, kwam eind vorige week in botsing met de leider van de militaire ploeg, kapitein Bel- jaars. Veenstra, voor wie een plaats was ingeruimd in de militaire ploeg voor Olympi a's Ronde, koos voor zijn ei gen team, Ba tav us. Daarop werd zijn vërlof ingetrok ken. Veenstra is niet van plan zich iets aan te trekken van het bevel van zijn supe rieuren en rijdt vandaag ge woon door in de ronde door Nederlapd, die zijn leger plaats Havelte op enige af stand passeert. land was Gerard Dekker. De wegkapitein van de formatie van Piet Hoekstra viel in de tweede etappe in de buurt van Rolde en brak het sleu telbeen op twee plaatsen. Onder de acht uitvallers in de eerste dagen waren ook twee geblesseerde buitenlan ders. De laatste uitvaller van naam was Henk Groen, het vroegere lid van de schaats kernploeg. Groen viel op de kasseien van Exloo en werd enige tijd vermist. Tenslotte kwam uit, dat hij met een lichte hersenschudding naar huis was vervoerd. Solleveld wint Gerrit Solleveld heeft afgelo pen zaterdag in Goes de Ronde van Midden-Zeeland voor beroepsrenners gewon nen. De tuinder uit De Lier, uitkomend voor de ploeg van Jan Raas, versloeg na 240 ki lometer in de eindsprint drie medevluchters, van wie de Belg Rudy Dhaenens tweede werd. Daarna volgden de Belg Rudy Rogiers en de Neder lander Twan Poels respectie velijk als derde en vierde. Poels kwam binnen op elf seconden. De Nederlander Wim Arras van de ploeg van Roy Schuiten won de sprint van het eerste achtervolgen de peloton, dat een achter stand had van dertien secon den. Solleveld en Dhaenens maakten deel uit van een kopgroepje van vier renners, met verder nog Twan Poels en de Belg Rudy Rogiers, ploeggenoten van respectie velijk Solleveld en Dhae nens. Het duo van Raas pak te de zaken het slimst aan. In de laatste honderd meter, terwijl de eerste achtervol gende groep van zeventien renners op geringe afstand machteloos toekeek, trok Poels de sprint aan voor Sol leveld. De Westlander sprong op het juiste moment weg, maar moest de tot het uiterste sprintende Dhaenens nog tot vlakbij de eindstreep naast zich dulden. Hij won slechts met een half wiel verschil. SOFIA De Bulgaarse atlete Stefka Kostadinova heeft gisteren bij nationale wedstrijden in Sofia het wereldrecord hoogsprin gen geevenaard. Kostadinova sprong over 2,07 meter. Op 20 juli 1984 had haar landgenote Ljoedmilla Andonova die hoogte in Oost-Berlijn bedwongen. Wegens het gebruik van doping werd Andonova levenslang geschorst. Robert de Wit heeft tijdens internationale wedstrijden meer kamp in Götzis zijn Nederlandse record op de tienkamp tot op 28 punten benaderd. De Wit eindigde dit weekeinde in de Oos tenrijkse meerkampoord als zesde met 7846 punten. De KNAU heeft de limiet voor deelneming aan de Europese titelstrijd in Stuttgart gesteld op 7900 punten. Winnaar in Götzis werd de Westduitser Guido Kratschmer met 8519 punten. Op de wereld- ranglist van dit Seizoen bezet Kratschmer achter Olympische kampioen Daley Thompson uit Groot-Brittannië (8667 punten) de tweede plaats. De zevenkamp bij de dames leverde een zege op voor de Amerikaanse Jacky Joyner. Met 6841 punten verbe terde zij het nationale record Elly van Hulst won gisteren in Bolzano de 1500 meter in 4 mi nuten 17,22 seconden. De veelvoudige Nederlandse kampioene vond dat het te hard waaide om een poging te wagen de limiet voor deelneming aan de strijd om de Europese kampioenschap pen te halen. De KNAU heeft voor een startbewijs in Stuttgart eind augustus een grens van 4.12 gesteld. Van Hulst had in Bol zano geen tegenstand van betekenis. LEUVEN De Nederlandse dames volleybalploeg heeft giste ren in Olen bij Herentals ook de derde wedstrijd tegen België gewonnen. De Nederlandse selectie had voor de laatste wedstrijd echter de volle vijf sets nodig. Als verontschuldiging moge gel den dat er binnen het team wat geëxperimenteerd werd, maar even waar is dat er niet geweldig werd gespeeld en dat de betere techniek en scholing de doorslaggevende factoren bleken in de strijd. Het resultaat van de laatste van de trilogie oefenwedstrij den is: België - Nederland 2-3 (15-8, 6-15, 11-15, 15-11, 3-15). Za terdag won het team in Leuven de twee interland op gemakke lijke wijze gewonnen. De setstanden waren toen 15-12, 15-5 en 15-5. Het was een matte vertoning, waarin Oranje in de eerste set net op tijd wakker werd om setverlies af te wenden. Volleybalbond krijgt fiat van vergadering PAPENDAL De toekomst van de Nederlandse Volleybal- bond ziet er sinds afgelopen zaterdag in ieder geval organi satorisch weer wat zonniger uit. De verwachte problemen op de bondsraadsvergadering in Papendal over het toekom stig technisch beleid van de NevoBo, bleven uit. Peter Murphy kan daardoor defini tief aan de slag als technisch- directeur van de bond. Zijn aanstelling en de betreffende financiële perikelen, vormden dit keer voor de vertegen woordigers van de districten geen enkel probleem. De bij drage van elk bondslid, twee kwartjes, wordt blijkbaar zon der morren betaald. Ook de afwikkeling van het contract met de nieuwe bondssponsor ondervond nauwelijks enige serieuze tegenstand. Ook het aanstellen van Arie Selinger als technisch-directeur kan de finitief doorgang vinden. Prins Bernhard overhandigt Luut Dooper de Gouden Zweep WASSENAAR De meeste aandacht van de drafsportlief hebbers ging gisteren uit naar de draverij om de Gouden Zweep in het stadspark van Groningen. Omdat de baan- vereniging in Groningen dit jaar 100 jaar bestaat werd deze race daar gehouden. Maar waarschijnlijk zal dat wel voor De Zoeter- ^'Jarlem orders Ron Lamboo en Wil jan Luyk hebben afgelopen 1),|rdag bij het Nederlands (ipioenschap turnen in e|jrlem weer eens de hege- id pie van hun vereniging Pro itafia onderstreept. Lamboo iadde met een puntentotaal stj| 52.75 voor de vierde ach- joJenvolgende maal de lande- ieifkeurturntitel (KNGV, elfiinklijk Nederlands Gym- I4)tiek Verbond) binnen. Zijn ieJ- en huisgenoot Wilco van ai jok vormde de enige se- :iZ(ze bedreiging. Hij had na larf van de zes onderdelen slechts 0.05 punt achter- jd, maar moest uiteindelijk genoegen nemen met de ;de stek (met 51.20 pun- itoij23-jarige Lamboo was voor (^feanvang van de strijd één no we'n'6en die zich zor- jual maakte over prolongatie ïiol zijn titel. „Je moet het i maar weer waarmaken. Jreen zei vooraf: oja, jij )V^|dt weer kampioen. Maar Horfts doe je niet effe", aldus itcniboo, in november jongst- Ik'itn Neerlands enige troef bij son wereldkampioenschap in vic||ada. Dat hij in de matig ReiUlde maar sfeervolle a l)arnehal het hoofd er goed !,e5st bijhouden, merkte de ti- louder al meteen bij de vrije oefening. Een oude teen blessure speelde plotseling weer op en de marge tot de concurrentie-(alleen afkomstig van Volo Haarlem, DOTO Scherpenzeel en zijn eigen Pro Patria) bleef beperkt. Pas op de laatste twee onderdelen (brug en rekstok) zorgde Lam boo voor het verschil dat bij zijn reputatie past. Ondergeschikt De beleefde Zoetermeerder was na afloop van het kampi oenschap weer oprecht content met zijn prestatie. „Je traint niet voor niets elke dag en het is altijd een eer om de beste van je land te zijn. Of er nu veel of weinig belangstelling voor is". Lamboo doelt daar mee op de ondergeschikte rol van de Nederlandse toptur- ners. Zowel negatief als posi tief komen Therèse Wilmink en haar Papendalse turngeno- tes veel vaker in het nieuws, terwijl de verrichtingen van de heren zich slechts in de schaduw afspelen. Dat het bondsbureau van het KNGV afgelopen vrijdag aanvankelijk niet eens op de hoogte was van de te houden herenkampioen schappen, spreekt wat dat be treft boekdelen. Toch waren sommige verrich tingen in Haarlem beslist het LOCHEM De ontmoeting tussen de damesturnploegen van Nederland en Engeland is gisteren geëindigd in een royale over winning voor het thuisland. De achtkamp in Lochem eindigde met 7,20 punten verschil in het voordeel van Nederland: 363,65- 356,45. De jonge Nederlandse ploeg legde zaterdagavond in de verplich te stof de basis voor de winst. „Goede verplichte oefenstof is de basis voor een achtkamp", aldus Ronald Walter, de debuterende Nederlandse bondscoach. De afgelopen veertien dagen had de nationale selectie zich op Papendal volledig geconcentreerd op de voorgeschreven oefenstof, die ook nog geldt voor het toernooi om het wereldkampioenschap, dat volgend najaar in Rotterdam wordt gehouden. „Wij hadden verwacht dat Engeland in de keuzestof acrobatisch wat sterker zou zijn dan Nederland", ver telde de tevreden Walter na afloop. „Engeland, dat enigszins was verzwakt, viel echter wat tegen, daarom was het voor ons natuurlijk ook leuk dat wij in de keuzestof de besten waren." Ron Lamboo veroverde voor de vierde achtereenvolgende keer de nationale turntitel. aanzien waard. Niet alleen Lamboo en de onlangs van Eindhoven naar Zoetermeer verhuisde Wilco van Luyk ga ven aardige staaltjes turnen ten beste. „We moeten er zelf aan werken dat het herentur nen populairder wordt", reali seert de kampioen zich nuch ter. „Ik ben al blij dat het na tionaal kampioenschap nu ein delijk eens op de televisie wordt uitgezonden". Voor het eerst zond de NOS afgelopen zaterdag immers eens camera's naar de herentitelstrijd. In oktober aanstaande kan ook de zogenaamde „try-out", die in Rotterdam wordt georgani seerd, in beeld worden ge bracht. Bij deze voorbereiding op het wereldkampioenschap dat een jaar later in de haven stad wordt gehouden, komen zow^l dames als heren in actie. In het kader van de „Ahoy' Cup" kunnen zowel turners (en -sters) als organisatoren re peteren .voor het mundiale evenement van een jaar later. „Ik ga in de VS trainen en mijn volgende doel is de wed strijd van oktober aanstaan de", aldus Ron Lamboo. Net als voor haast alle andere le den van de nationale selectie is het wk '87 het definitieve einddoel voor de Zoetermeerse kampioen. Daarna zal de jeugd de touwtjes in handen moeten nemen. „Jong Oranje is zeker niet beter dan wie er nu in de nationale selectie staan", meent bondstrainer Stef van den Bogaart, die daarmee opti mistische beweringen dat de aankomende jeugd voor goede prestaties garant zal staan te genspreekt. De leraar aan de Haagse aca demie voor lichamelijke op voeding maakt deel uit van het trio trainers dat zich met het keurkorps bezighoudt. Evenals als Jos Strijbos is Van den Bogaart tevens trainer van Pro Patria, de leerschool van Lamboo en Van Luyk. De derde bondstrainer, Fred de Brouwer van DOTO, zal de wacht worden aangezegd. Voorzitter J. Meijer van de af deling keurturnen heren van het KNGV: „De selectie wordt waarschijnlijk iets kleiner. Dan wordt De Brouwer teveel en omdat hij als laatste is ge komen, moet hij eruit". Met het oog op het wk '87 over weegt het KNGV nog wel een vooraanstaande buitenlander in te lijven. „Daar zijn tot nu toe vage contacten over. Maar als het doorgaat, gaat dat ten koste van één van de andere ,twee trainers", onthult Meijer. ROB LANGEVELD de laatste keer zijn geweest. Want als de koers op Duindigt was geweest zou de totalisato- romzet zeker honderd duizend gulden hoger zijn geweest. De nieuwe beheerder van de tota- lisator Ladbroke zal er wel voor gaan zorgen dat alle top- nummers in de zomermaan den op Duindigt zullen plaats vinden omdat daar omzet te halen is. In Groningen mocht pikeur Luut Dooper na zijn overwin ning met Ulaan de Gouden Zweep in ontvangst nemen van Prins Bernhard. Het was voor de tweede keer dat Ulaan deze draverij won. Een leuk succes voor de Haagse eigena ren van stal De Laak, de he ren Abspoel en Barendse. Ulaan won verrassend voor Veloce en Ymond Boekelte- Op Duindigt ging de meeste aandacht uit naar de Grote Prijs van Den Haag. In deze ren kwam de Nederlandse top aan de start. Evenals vorig jaar werd de ren gewonnen Cla- chan van de Limburgse eige naar Kunkels en trainer Jan Pubben. Was er vorig jaar voor het rijden van de hengst een dure Engelse jockey aan getrokken, ditmaal won het paard zonder al te veel moeite in handen van de Haagse Ma rio van Gisteren. Eigenaar Kunkels mocht uit handen van burgemeester Havermans van Den Haag een zilveren legpenning in ontvangst ne men. Achter Clachan werd de derbywinnaar van vorig jaar Sydney Raaphorst tweede voor Double Payment. Ondanks de zware belasting van zestig kilo won Key to Freedom met Lesly Davis de Duinrell-prijs voor Leutink Mau en de verrassend goed lo pende Boxberger Neveda. De andere ren werd gewonnen door Warthill Warrior van de Haagse manege-houder Rei- nier Jonkhart en in handen van de Engelse jockey Tony Bentley. Aktora werd tweede voor Woodfeets Jesaja.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13