DE MOOISTE TECHNIEK IS DE SCHOONSTE TECHNIEK Idealistische huisarts wordt handige zakenman" DE MILIEUBEWUSTE CUORE EN CHARADE LATEN HUN VOORDELEN ZIEN. Saidó&Qowumt DAIHATSU Koreaanse filmmakers ontvoerd naar Noord- Korea t RIJSWIJKSE EN HAAGSE DOKTER DOEN BOEKJE OPEN OVER INKOMEN i VRIJDAG 23 MH 1986 PAGINA 19 nqnn is het bedrag waar- DUU: mee de Daihatsu Cuore en Charade worden verlaagd. Een wettelijke maatregel op schone benzine motoren heeft dit mogelijk gemaakt en dat scheelt u mooi in uw portemonnee. Met ingang van heden betekent dit voor de Daihatsu Cuore een veda- ging van f 12.999,- naar f 12.399- en voor de Daihatsu Charade benzine van f 14.799,- naar f 14.199,-. Daihatsu werkt mee aan een schoner milieu en tenslotte mag uw milieuvnendelijke auto-keus best be loond worden. Cuore 850. Een.wonder van vernuft, bescheiden van afmeting, maar met voldoende ruimte voor 4 personen. Een verrassend pittige motor zorgt voor een topsnelheid van 135 km per uur en een bescheiden benzine verbruik. De Cuore, een sterk Charade. Zo compact van bui ten, zo ruim van bmnen met een snelle. 3 cilinder benzine-motor. De turbo uitvoering is goed voor een top van 165 km per uur. U kunt kiezen uit 'n 4 of 5-versnellingsbak en een auto maat met 3 of 5 deuren. De Charade zal u verrassen wanneer u hem op z'n staart trapt. Importeur: Daihatsu Holland B.V, Soerweg 13-15,3088 GR Rotterdam, Telefoon 010-4280200. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli WASHINGTON Een Zuidkoreaanse filmregis seur en zijn vrouw, een actrice, hebben in Was hington verklaard acht jaar geleden naar Noord- Korea te zijn ontvoerd om voor de zoon van de Noordkoreaanse leider Kim Il-sung de filmindus trie te moderniseren. Ze zeiden voorts te zijn gaan geloven dat Noord-Korea het pro-westerse zuiden zal bin nenvallen als het de gelegen heid ziet. Amerikaanse func tionarissen verhoren hen over de kennis die ze hebben opge daan over de Noordkoreaanse leiders. Regisseur Shin Sang- ok en zijn vrouw Choi Un-hui vertelden hun verhaal, dat aangeeft dat de werkelijkheid soms ongelooflijker is dan de fantasie, tijdens een drukbe zochte en soms emotionele persconferentie in Washing ton. Ze verklaarden dat Kim Jong- il, de zoon en opvolger van de Noordkoreaanse leider, hen vertelde persoonlijk bevel te hebben gegeven tot hun ont voering in 1978 in Hongkong, om de Noordkoreaanse filmin dustrie te verbeteren. Ze zei den aanvankelijk te hebben geweigerd met de Noordkorea- nen samen te werken, waarna ze vijf jaar gevangen zaten. Daarna maakten ze in 1983 de eerste van zeven films voor Noord-Korea, terwijl ze bleven uitkijken naar een kans op ontsnappen. Twee maanden geleden wisten ze in Wenen uit te wijken naar de Ameri kaanse ambassade, ontkomend aan een achtervolgende Noordkoreaanse agent in een taxi. De regisseur en zijn vrouw vertelden, eerdere berichten bevestigend, dat Kim Jong-il nu feitelijk Noord-Korea be stuurt. Ze menen dat hij bevel zou geven voor een invasie in Zuid-Korea als de gelegenheid zich voordoet. „Ik geloof niet dat het rationele mensen zijn", zei Choi. „Ik denk dat ze een ondoordachte actie zouden kunnen ondernemen". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Jt,se directrice vetoudse musea tol er qJ>A Per 1 augustus is refuw dr. N.C. Sluijter- Ifrt (42) benoemd tot di- sjZe van de stedelijke mu- "g Gouda. Zij volgt me- 5b( drs. J.E. de Bruyn- stop, die om gezondheids- ?n haar functie per 1 juli 1 gt. Dr. Sluijter is sinds aCwerkzaam als weten- ïelijk medewerkster bij auritshuis in Den Haag. "De Bruyn Kops is tien •irectrice van de Goudse J geweest. [jmoorde Libiër én CI A-agent /HAMBURG De re Libische diplomaat [jlrie weken geleden in 'erlijn werd vermoord in agent van de Ameri- c geheime dienst CIA. ,.jldde gisteren het Duitse Bild, dat zich beroept nen van Westerse in- jgendiensten. Volgens /as de Libiër geïnfil- in het Libische volks- (de ambassade) in rlijn en speelde hij in- ie door aan de CIA over naanslag op de disco- ,„La Belle" in West-Ber- jij die aanslag kwamen "Amerikaanse soldaat en brkse vrouw om het le- 3fn raakten 200 mensen ld. De VS bombardeer- ils vergelding de steden li en Benghazi. Niet alles goud. ALPHEN A.D. RIJN, Auto Ekon, Pr. Hendrikstraat 64, tel. 01720 - 73438. LEIDERDORP, Autobedrijf Herman Mulder, Weversbaan 10, tel. 071- -894200 01. LISSERBROEK, Autobedrijf L. Onderwater, Kruisbaak 24, tel. 02521 -14835. Huisartsen, een elitaire klasse van allemaal rijke jongens, die zich eigen lijk zouden moeten schamen zo te klagen over hun inkomsten. Rijden Allemaal in peperdure auto's en wonen in riante landhuizen. Foutje: bij- ia in iedere Nederlandse woonwijk, zowel in de villawijken als in de itadsvernieuwingsgebieden, woont wel een huisdokter. Is het beeld van 'ie vermeende rijkdom wel zo juist? Is de landelijke protestbijeenkomst omende dinsdag in Utrecht tegen de plannen van de regering wellicht en noodkreet om de bedelstaf nog even buiten de deur te kunnen hou- len? De Landelijkle Huisartsenvereniging wil het tarief van een consult roor particuliere patiënten van ƒ23,70 met tenminste zes gulden ver- loogd zien. De regering wil niet meer toestaan dan 1,50. Twee huisart sen. in Rijswijk en Den Haag, geven een schets van de dokter anno 1986. Conclusie: het is toch niet alles goud dat er blinkt. CHARADE M eilSWIJK De idealis- ofhe huisarts van weleer ?afcft plaatsgemaakt voor "jl handige zakenman ji nu. Dat meent al- m|ns dr. Michael W. j tiger, huisarts te Riis- etjk. Met het sprookje aat ori huisarts tenminste in MJ villa woont en in een Volvo rijdt, hoef je is,hem niet aan te ko- idn. Hij legt huisbezoe- liqi af met een Ford Es- lalt uit 1980, die eigenlijk wat vaker naar de gfage zou moeten. Als irc patiënt dicht genoeg etzijn praktijk aan de dr. obautlaan woont, gaat .kter Beuger zelfs te ^t: de gezondheidszorg hft een stapje terug, e in ttter Beuger betaalt geen nfcimstenbelasting. Niet uit dril of uit principe niet, le|r eenvoudigweg, omdat is^ volgens zijn accountant ini negatief inkomen heeft, ingaat meer uit, dan hij bin- ijk krijgt. Desondanks een eidige zakenman? „Als de njënten op het spreekuur zoen, spreek ik meteen af Ir een nacontrole. De isfddruk opmeten? Prima, Tor dan over enkele weken ieens terugkomen. Een in- ivdekuur? Goed, maar dan zo >U mogelijk achter elkaar, iwimensen zijn o zo ongerust idir hun gezondheid, en op n j negatieve gevoelens speel inzo veel mogelijk in. Vroe- i zei je nog wel eens dat er ISts aan de hand was, maar _*maak je meteen een af lak voor de volgende keer. zorg wel, dat ik mijn pa- iten vaak zie. Ik moet wel het hoofd boven water te iden. Natuurlijk houd ik d bij, welke particuliere lenten er verzekerd zijn en het helemaal zelf moeten llen. Bij die mensen doe je omdat het zelden voorkomt dat de nota direct wordt be taald. Meestal zitten daar drie maanden tussen. Bijbanen Toen dokter Beuger begon, nam hij voor anderhalve ton de praktijk van zijn voorgan ger over. Een bedrag dat hij in 12 jaar tijd aan de bank moet zien terug te betalen. Daarnaast moet hij voor zijn huis en zijn nieuwe praktijk ruimte zojuist voor 45.000 gulden grotendeels eigenhan dig gebouwd in een garage een forse hypotheek in 30 jaar tijd zien af te lossen. Door re centelijk kleiner te zijn gaan wonen en nog maar op één adres praktijk te hebben, be spaart hij 1000 tot 2000 gulden in de maand. Zijn besteedbaar inkomen fluctueert enigszins, maar ooit heeft hij enkele goede maanden gekend, waarin hij een netto bedrag van 1500 gulden in de maand te besteden had. „In die tijd hoefde je niet te kijken op een ijsje meer of minder. Een ongekende luxe was dat. Nu is dat veel en veel minder". Dokter Beuger woont samen met zijn vrien din en haar twee kinderen. Door de nieuwe maatregel heeft hij hij 20 procent moe ten inleveren. Van zijn bruto- jaaromzet gaat 90 procent aan vaste lasten af, dus 10 procent had hij ervan te besteden. Door daarop 20 procent te be zuinigen zijn de inkomsten van de dokter naar zijn zeg gen meteen negatief. „De be lastingdienst weet daar ook wel van, ik heb wel een paar controle gehad, maar alles was in orde Bijbanen heb ik niet, want dat gaat ten koste van mijn praktijk. Verder gaat alles wit, want belasting hoef ik toch niet te betalen. Ik denk, dat de belastingen wel vaker negatieve inkomsten meemaakt bij huisartsen. Denk erom, dit is meer regel dan uitzondering, zeker bij de artsen die nog minder dan tien jaar een praktijk hebben. Door de bezuinigingen kun nen alleen artsen die van huis uit veel geld hebben het bol werken. Zo wordt het toch weer een elitair beroep". Staken Ook de Haagse huisartsen doen dinsdag mee aan de ac ties die door de Landelijke Huisarstenverenigingen zijn aangekondigd. Toch staan de meesten niet te springen om te gaan staken. Want het werk blijft liggen dus er moet woensdag twee maal zo hard worden gewerkt. Maar dat het tijd wordt dat ze nu einde lijk eens een normaal salaris mogen verdienen, daar zijn ze het allemaal wel over eens. De Haagse huisarts M. Goense oefent nu vier jaar zijn prak tijk uit. Hij vindt zichzelf nog niet eens tot de minst betaalde huisartsen van de Randstad behoren. Omgerekend naar een 8-urige werkdag heeft hij een belastbaar inkomen van ongeveer 40.000 gulden per jaar. Dat is niet overdreven veel, maar waarom zou hij klagen met de kennis dat er collegae zijn die het met veel minder moeten doen. „Weet je waar vooral de schoen wringt", vertelt hij in zijn praktijkruimte aan de Muldersgaarde: „Dat je behal ve de goodwill en inventaris werd verplicht de panden te kopen. Dat was aan het eind van de jaren '70 heel duur. Ik kan me nog herinneren dat ik in 1978 een praktijk kon over nemen. Na wat gereken, kwam ik tot de conclusie dat ik met een negatieve som van 20.000 gulden per jaar zou ein digen. Toch waren er voor jonge artsen weinig alterna tieven. Je wilde je vak uitoe fenen en dacht: dan maar een beetje minder verdienen. Met de verwachting dat het beter zou gaan. Ik heb me gelukkig nooit in dit soort nesten hoe ven steken". Nu kent de LHV wel een fonds dat de good- willsom terugbetaalt, maar deze wordt pas over zestien jaar uitgekeerd. Artsen die korter dan tien jaar een prak tijk hebben, kunnen een voorschot krijgen. Verlies Door het nieuwe verzeke ringsstelsel hebben vierhon derd patiënten van dokter Goense het ziekenfonds verla ten. „Dit betekent in principe een behoorlijk verlies aan in komsten. Particuliere patiën ten komen veel minder dan de door de overheid gestelde 3.5 maal per jaar. De jonge huisartsen gaan er door het nieuwe verzekeringsstelsel en de verandering in het tarief van het goodwillfonds 20.000 gulden per jaar op achteruit. Het is veel beter als er een soort abonnementensysteem voor particuliere patiënten komt. Met een vast bedrag per jaar en misschien een kleine eigen bijdrage. We zijn nu gedwongen commerciëler te worden en dat is niet de opzet van de gezondheidszorg. Huisarts Goense vindt het vreemd dat de overheid juist die groep te pakken neemt die voor een goedkopere ge zondheidszorg kan zorgen. Het Rijk wil dat er meer aan dacht wordt besteed aan de eerste-lijns-zorg. „Wij zijn in vèrgelijking met ziekenhuizen goedkoop. Maar dan moet de overheid wel omstandigheden scheppen dat we dit kunnen blijven doen. Ze moet niet verwachten dat de huisarts een taakverzwaring op zich neemt met hetzelfde of een lager salaris. Ik werk onge veer twaalf uur per dag, de verschillende diensten niet meegerekend en kan mij niet veroorloven om minder hard te werken. Dan kan je zeggen: was die financiële verplich tingen dan niet aangegaan, maar dan zou ik nu geen huisarts zijn geweest". LUUD VAN DER HAM LOEK MOOR dat natuurlijk niet. Maar voor de anderen betaalt de verze kering. Ik geef toe, dat dit niets meer te maken heeft met geneeskunde. Voor mij is er wel een groot deel van de lol vanaf. Anderzijds geloof ik dat dit nu niet precies is, wat staatssecretris Van der Reij- den met bezuinigen bedoelt' Zuinig Extreem zuinig leven is de tweede kant van het verhaal van dokter Beuger. Geen dure vakanties, bijna nooit uit eten of naar de film, geen vi deorecorder, een wasmachine van 30 jaar oud en noodge dwongen de huisbezoeken zo veel mogelijk te voet afleg gen. De nota's worden met de fiets rondgebracht om postze gels uit te sparen. „Ik heb in de achtenhalf jaar wel geleerd met geld om te gaan, al is nu nog steeds minstens de helft van de tijd mijn bankreke ning door een saldotekort ge blokkeerd". Enkele cijfers uit de praktijk van dokter Beu ger: de omzet is van 180.000 naar 140.000 gedaald sinds een groot aantal van zijn 2200 pa tiënten uit het ziekenfonds moest gaan. Nu heeft hij 1200 fonds-patiënten en 1000 parti culieren tegenover 1500 fonds en 800 particulieren vóór' de nieuwe maatregel. Per fond spatiënt krijgt een huisarts 100 gulden per jaar, ongeacht het aantal keren dat die pa tiënt de huisarts bezoekt. Van de particuliere patiënten be zoekt landelijk gezien 3,75 procent de huisarts eens per jaar, in Rijswijk is dat net iets onder de 2 procent (voor de praktiik van dokter Beuger is dat zelfs 1,8 pocent). Een visi te kost die particulier 23,70, hetgeen neerkomt op een be drag aan inkomsten, bruto per particuliere patiënt van onge veer 45 gulden per jaar. Daar gaat het renteverlies van af, Dr. Michael W. Beuger. huisarts te Rijswijk in zijn eigenhandig verbouwde „praktijkgarage".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 19