Omwegen ALLER LEI(DS) (p de werf Tijssen oleegt Henk Hijdra bud ambachtelijk werk Finale Communication Talentenconcours CcidóeSoirtant Verloren 67 mille nu veilig op bank Winstdaling bij Brill Haarlemmerstraat blijft afgesloten voor verkeer ^DEN OMGEVING VRIJDAG 23 MEI 1986PAGINA 15 JSEUMSCHIP ALIAS KRAAK „LENA" OPNIEUW GEKLONKEN TE WATER «we i ouderwets werfje", nt trotse Henk Hijdra werkterrein op het Leid- idustrieterrein De Waard 'de Nieuwe Rijn gelegen, om de hoek het Rijn- jekanaal dat de zaak van 'aard-eiland scheidt. De pswerf „Gebr.Tijssen" inno 1922; de houten staat er ietwat ■efgezakt bij, alsof Vader er eeuwenlang met een toet doorheen heeft blazen. De werf is een lat rijp lijkt om tot mu te worden verheven, hien gebeurt dat ook wel, als er instanties zijn laar hun goeie geld in te :n. Henk Hijdra (39) zelf t er voorlopig nog maar aan. maar het zou beslist '12 Imoeite waard zijn. De d kan er gieren door de den in de planken wan- en 's winters wordt er l een grote kachel ge- om de temperatuur izins op peil te houden, i prachtig zijn: een -werfje, met boven kantoortje waar de eerste £*fens zaten met hun boek- ler en waar nu nog oude es|wdrukken, loonlijsten en pningen van ruim 60 jaar ^den op de planken lig- Ze schreven destijds hun tlijke behoeften nog in leiijke letters, en in centen, obi/ers en guldens. De tijd n jopa en oom Tijssen de s loeders. Daar ging opvol- ïgW.C.Tijssen mee door, tot ifuari 1985. Toen was W.C. gaeworden en hij vond het Wletjes: de familie leverde ?dn opvolging en de werf over in handen van enk Hijdra (heel toevallig /nWildervank geboren uit n reislustig ouderpaar) en vrouw Jacqueline. Het •d het vervolg van een 1 scheepsverhaal, met het ,^wen en herstellen op een xjfrs- en een langshelling. ?sien het kantoortje, maar ,neden is er de herleefde ?rjie van het aloude klinken Lhet nieuwere lassen. Het ^/priaal dat daar voorhan- <is gaat terug tot Hollands 'ie, als het op scheeps- |w aankomt. In deze da- ej|is Henk Hijdra gespecia- iWfrd in het restaureren oude schepen; „dat heet- rroeger repareren", aldus ik. die z'n zwarte vingers ifde diep ingegroefde rou wden 's avonds in bad, eg boord van z'n eigen fpn)sehip, tot een redelijke a^chijn terug kan brengen, uér 's dan ook z'n vrouw v^ueline en z'n 10-jarig ntje. Vader en zoon spelen Jacqueline en Henk Hijdra op het opstapje naar hun paviljoenschuit „De Verwisseling". Links op het roer de door Jacqueline gesneden „wakende kop": „Als je in het donker dat ding ziet is het net of er iemand op het achterschip staat", vindt ze. piano, op een kleinschalig Engels instrument waarover de steevast per fiets terugke rende stemmer Tony Hols uit Den Haag telkenmale en thousiast is en na de stem ming erop altijd weer een privéconcertje ten beste geeft: „geweldig, wat daar 'n klank in zit!", zegt Tony dan, bij elke beurt. Maar dat zegt Tony zowat bij iedere klant, want ik ken hem van al de stemmingen die hij bij mij thuis heeft uitgevoerd: een geïmproviseerde slotriedel waar je koud van wordt. „De Verwisseling Zo gaat dat, privé, aan boord van de uiterlijk zwart, en zij delings van zware zwaarden voorziene, uitgedoste pavil joenschuit „De Verwisse ling", van het type Zeeuwse poon, gebopwd in 1880. Dat is evenzogoed het domein van de scheepsvrouw, die het in terieur van de poon voorzag van eigenhandig aangebrach te, uitstekend geschilderde, panelen en een in hard hout aangebrachte „wakende kop" op het roer. Jacqueline is ge patenteerd in het reclame te kenen. Ze ontwerpt niet al leen, maar snijdt ook in beel den en in gebakken deegvor- men; ze bakte haar eigen te- geis voor de „badkamer" die blinkt als ware het een natte sectie in een luxe bungalow op het vasteland. Ook voor andere schipbewoners ont werpt en vervaardigt ze trou wens. De Zeeuwse poon heeft ook nog een onvervalste bed stee, die aan twee kanten open kan, dus je hoeft er bij een warme zomer niet liggen te stikken. De hele leefruim te van „De Verwisseling" is knus en royaal en blinkt van de lak en het vernis. „My ship is my castle". Henk Hydra, wiens hobby een broodwinning is gewor den, is niet alleen restaura teur van alle mogelijke oude schepen, hij pleegt ook on derhoud aan woonboten en aan andere vaartuigen in de gehele omgeving. Een woon boot ligt er bij hem op de dwarshelling, de platen van de bodem zijn door en door verrot, daar konden de opva rende bewoners niet langer op vertrouwen. Het team van de werf is nu bezig met het lassen van nieuwe platen; de vonken spatten er van af. „Als kleine jongen al wilde ik een tjalk hebben. Daar was ik wild op. Toen ik een jaar of 16 was ben ik naar een scheepswerf gestapt en later weer naar andere wer ven. Zo kreeg ik het vak on der de knie", aldus Henk Hy dra. Bij de Hydra's van „Tijssen" zie je allerlei soorten van platbodems, nieuwe Lemmer aken ook: „We maken oude vrachtschepen weer zeilend, tjalken, klippers. En dan het restaureren van oude Hol landse jachten, zoals boeiers en zoveel meer". Dan wijst Hydra op de „Lena", langs de wal, in de Nieuwe Rijn: „Daar zit ook een verhaal Lang leve Lena De ..Lena" is eigendom W Op mijn omwegen door stad én land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen I wie u graag in deze rubriek zou willen I tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HHEK$ L9HI - 12 22 44 Op toestel 10. Hoor Ton Piclers het Maritiem Museum „Prins Hendrik" in Rotterdam, dat in november officieel geo pend wordt. Het museum be schikt over een boeiende col lectie van ca. tien grote sche pen en een stel kleinere. Hy dra: „Leuk, als al dat spul ook hier gerestaureerd zou worden, want de schoorsteen moet blijven roken hè". „Lena" is een „kraak". Dat type duidt op de „gebroken neus" van de steven, „een soort gekraakte neus, zou je kunnen zeggen. Je zag dit vrachtscheepje van weleer vooral in de buurt van Rot terdam; rond 1850 waren de kraken nog van hout, later werden ze van ijzer gebouwd. Het is een zeilend binnen schip, waarmee vroeger vracht over de Nederlandse binnenwateren werd ver voerd. Het werd in 1878 te water gelaten en is nu een van de oudste in ijzer ge bouwde nog overgebleven zeilvrachtschepen, zeilende bedrijfsvaartuigen noemen we dat. De „Lena" werd ge heel geklonken, dat was een uitzonderlijk ambacht in ons land. Op dezelfde manier hebben wij hier op onze Leidse werf het schip in twee maanden tijd van een geheel nieuw geklonken scheepsbo dem voorzien". Vakmanschap, net zoals in 1900. Het restaureren van schepen door middel van klinken komt bij „Gebr.Tijs sen" weer tot leven. Zo ver vang je een heel onderwater schip. Een zeldzaamheid. Deze manier van restaureren wil het Maritiem Museum toepassen voor zijn museum- vloot van acht zeilschepen, een beurtmotorschip, een sleepschip en drie stooms- leepboten uit de oude doos. Hydra c.s. kunnen de job aan. Trouwens, een goed geres taureerd schip krijgt algauw 10 pet. subsidie in de kosten. De ijzeren „Lena" is een voorbeeld van hoe het nog kan. bewerkelijk en arbeids intensief. Lassen is veel een voudiger, maar lang zo mooi en ambachtelijk niet. Vrijdag 30 mei a.s., 's ochtends om half elf (na een kopje koffie voor de genodigden), glijdt de ..Lena" met nieuw geklon ken „vlak" nogmaals „offi cieel" het water in. Waarna een „vaartochtje" volgt, „met behulp van een opduwer", die de vaart van achteren erin houdt. Museumha vens Hydra denkt nog verder door. In steeds meer steden met water komen museum havens tot stand. Zoals in Leiden in het Galgewater, dat een museumhaven is ge worden. Daar houdt Jacque line zich ook mee bezig. „Maar we moeten ook aan binding doen, binding met de gemeentelijke overheid. Daarom nemen we komende woensdag 28 mei het Leids gemeentebestuur in de boot. Dan gaan we 's morgens met twee zeilende schepen naar de Kaag. Dat is Tijssen-pro- motie, en ook bevorderlijk voor het contact tussen zei lende bedrijfsvaartuigen en de gemeente. Zo moet u dat zien". Daar zal nog heel wat op „geklonken" moeten wor den. De kraak „Lena", hel onderwaterschip opnieuw duurzaam geklonken door Henk Hijdra en z'n mannen, is weer in haar element. DEN HAAG De eige naresse van de 67.000 gul den die vorige week vrij dag door een Haagse vrouw werden gevonden, heeft haar geld weer te rug. Volgens de Haagse politie heeft de vrouw het bedrag, dat naar haar zeg gen was bestemd voor de aankoop van meubelen, vanaf haar zeventiende jaar bij elkaar gespaard. De vindster van de tas met inhoud mag dan ook op een rijkelijke beloning rekenen. Het bedrag dat zich bevond in een boodschappentas blijkt te zijn verloren door een 64- jarige vrouw uit Den Haag. De vrouw, die de tas met geld met haar meedroeg op de fiets, heeft de tas verloren bij een uitwijkmanoeuvre op de hoek van de Hengelolaan en de Leyweg. Daarna heeft ze twee surveillerende agen ten in de Coevordenstraat op de hoogte gesteld van haar verlies, zonder te vermelden hoeveel geld er in de tas zat. De agenten verwezen de vrouw naar het dichtstbij zijnde politiebureau. De Haagse dame verkeerde ech ter in de veronderstelling dat ze door haar melding aan de agenten al aangifte had ge daan. Dit was echter niet het geval, zodat de Haagse politie nogal wat speurwerk moest verrichten om de rechtmati ge eigenaresse van de tas te rug te vinden. Nu het geld weer is gevon den, heeft de vrouw na aanraden van de politie een bankrekening geopend, waarop het geld inmiddels is gestort. LEIDEN De winst bij Boekhandel en Drukkerij voorheen E.J. Brill is vorig jaar gedaald van 1,0 miljoen tot 443.000 gulden, zo heeft de onderneming bekendge maakt. Aan de jaarvergadering wordt voorgesteld het divi dend te bepalen op 14 pro cent, waarvan 10 procent naar keuze in aandelen of contanten en 4 procent in contanten. Over 1984 werd 20 procent uitgekeerd, waar van 12,5 procent in contan ten of aandelen en 7,5 pro cent in contanten. Het dividendvoorstel is gelijk aan hetgeen over 1983 werd betaald. ■Uandsmoeder Aliest geschil jr privacy S HAAG/ALKEMADE gg gemeente Alkemade D5jniet bekend te maken hrfel dagen per week een e.pdsmoeder haar vriend _jar thuis mag ontvangen ?r dat haar uitkering ■^ij in gevaar komt. Dat uitspraak die het Haag- irechtshof gistermorgen ing hierbij om het ho- leroep dat de advocaat bijstandsmoeder Ria ate mr. M. Vosman had :pannen tegen een van de vice-president Haagse rechtbank. y.had vorig jaar in een 'eding de eis van de bij- imoeder hieromtrent ezen. Ria Westrate is iet gerechtshof veroor- de proceskosten te be ht| imeente Alkemade had ndsuitkering van Ria te ingetrokken toen ia een onderzoek vond, bijstandsmoeder met ..iend een economische d_tid vormde. Na een be- van de burgemees- er in Alkemade 31| Ria Westrate alsnog uitkering. Zij beschul- de gemeente ervan jeschaduwd en bespio- te hebben en kwam in id tegen deze inbreuk ir privacy. De advocate mevrouw Westrate tijdens de behande 'an het hoger beroep 'oren dat de bijstands 'i geen fraude gepleegd aar dat de gemeente handelt alsof dat wel ival is. Ria Westraten is Idels ook bij de Kroon 'oep gegaan. ALPHEN AAN DEN RIJN Na spannende voorrondes en een halve finale zijn de finalis ten van het Communication Talentenconcours bekend. Zondag wordt deze finale voor muzikale talenten gehouden in de Oudshoornse Kerk. De aan vang is 14.30 uur en de toe gang is gratis. Het Communication Talenten Concours is een competitie voor jongeren die zich bezig houden met de klassieke mu ziek. Voorwaarde voor deelna me is dat men nog niet met een beroepsopleiding in deze muziek bezig was. Het Con cours is uitgeschreven door een aantal bedrijven die geza menlijk kantoren hebben in het Communication House aan de Henri Dunantweg. Zij heb ben het op zich genomen elke twee jaar zo'n talentenwed strijd te organiseren en zorgen ervoor dat het prijzengeld van 4.UUU gulden steeds weer be schikbaar is. Begin dit jaar werd aangekon digd dat het concours zou plaatsvinden. Via de muziek school en het Communication House werden wedstrijd rege- lementen gestuurd naar ruim 50 particuliere muziekdocen ten en Streekmuziekscholen in de regio. Ook werden de for mulieren gestuurd naar biblio theken, gemeentehuizen, dorpshuizen en instellingen. In totaal meldden 33 deelnemers zich aan. Van deze 33 waren een paar talenten duidelijk nog niet klaar voor dit soort competitie, maar in het alge meen was het muzikale peil zeer hoog. Een deskundige jury beoordeelde de prestaties van de deelnemers die muziek uit minstens twee tijdperken ten gehore moesten brengen. Uiteindelijk bleven er vier fi nalisten over. Dat zijn de 14- jarige Nieli de Graaf die piano speelt en in Alphen woont; de 12-jarige Roos de Vries uit Al phen die eveneens piano speelt; de 16-jarige Alphense Irma Lohman mezzo-sopraan en uit Roelofarendsveen de 15- jarige Niels van Hoorn met zijn slagwerk. Daarnaast kre gen twee jonge muzikanten een eervolle vermelding en wel de 11-jarige Judith de Jong en de 12-jarige Flip van der Made beiden spelen viool en wonen in Alphen. De vier finalisten zijn allemaal bezig of beginnen aan de mu zikale vooropleiding conserva torium. Dat is een gecombi neerde opleiding waar naast het gewone MAVO-, HAVO- of Atheneumpakket ruim tien uur per week muziek gestu deerd wordt, hetzij in muziek lessen of muziekgeschiedenis- lessen. Het is een opleiding van het koninklijk Conserva torium in Den Haag. Alle fina listen hebben hun eerste oplei- dingsja!<.u via de muziek school gekregen. Op Niels van Hoorn ra die in Leiderdorp studeerde, was dat via de mu ziekschool van Alphen. Roos en Nieli hebben altijd piano gespeeld. Irma zong vanaf haar 14e in een funk-jazzband van de muziekschool, ging toen les nemen en ontdekte dat zij een klassieke zangstem had. Niels van Hoorn speelt zijn slagwerkpartijen heel specta culair. Hij studeert het klassie ke slagwerkspel dat bij de gro te orkesten gebruikt wordt. „Een fascinerende bezigheid, alleen jammer dat er zo weinig van zijn", meent hij. Zondag wordt door de jury een keuze gemaakt uit de muziek stukken die de finalisten heb ben ingestudeerd. Roos de Vries speelt dan of Brahms, Bach of Chopin. Nieli de Graaf speelt werken van Bach, Ha- dyn, Chopin of Ibert; Irma zingt Schubert, Italiaanse wer ken van Vaccai, een Franse Bergette of muziek uit de West Side Story en Niels speelt slag werkpartijen van Keune, Gol- denberg of Brouwer. Elke finalist krijgt 20 minuten de tijd voor haar of zijn mu ziek. Het is nog niet bekend hoeveel finalisten er zullen zijn of hoe het prijzengeld ver deeld wordt. Wel is bekend dat het gewonnen geld besteed moet worden aan de verdere muziekstudie. Tijdens het juryberaad zal het publiek bezig gehouden wor den door twee muzikanten en wel de Alphense Laura van Wijk op de fluit en uit Bos koop Carla Bos met haar harp. Beiden studeren muziek op het conservatorium. BETERE VERLICHTING MOET VEILIGHEID BEVORDEREN LEIDEN De Haarlem merstraat blijft overdag (tussen 11 en 18 uur) afge sloten voor verkeer. Zo wel de ondernemers als de politieke partijen zijn het unaniem eens over het succes van de maatregel die vorig jaar augustus werd ingesteld. Tot te leurstelling van enkelen is gebleken dat afsluiting 's avonds en 's nachts niet mogelijk is in verband met de bereikbaarheid van de winkelstraat voor politie-auto's. Wel zal ge tracht worden door het aanbrengen van betere verlichting criminaliteit in de donkere uren tegen te gaan. Na aanvangsproblemen blijk allen betrokkenen nu rede lijk gewnd aan de afsluiting overdag. In het begin wer den er nogal wat verzinkba- re paaltjes vernield en bleek er een namaaksleutel om de paaltjes weg te halen in om loop te zijn. De parkeerpoli tie had bovendien handenvol werk om vrachtwagen schauffeurs die nog niet aan het systeem gewend waren, een uitweg te bieden. Momenteel blijken alle be trokkenen zich naar de af sluiting gevoegd te hebben. Hoewel de illegale sleutel nog steeds in omloop is en daardoor met name in de na bijheid van het het Vrou wenkerkplein volop gepar keerd wordt. Bekeken wordt of de wegsleepregeling aan deze vorm van foutparkeren van toepassing kan worden verklaard. Een ander pro bleem is nog dat er gescho ven wordt met de planten bakken die op sommige plaatsen de toegang tot de Haarlemmerstraat moeten belemmeren. Deze bakken zullen binnenkort verankerd worden. Verder blijkt de wildgroei aan uitstallingen van ondernemers - de vrije doorgang van het laad- en losverkeer ernstig te belem meren. Hierover zal nog een gesprek tussen gemeente en winkeliers plaats hebben. Om de mogelijkheden voor de winkeliers om te laden en te lossen buiten de openings uren van de Haarlemmer straat te vergroten, zullen in de directe omgeving meer laad- en loshavens aangelegd worden. Overigens wordt ook bekeken of het wegsle pen van geparkeerde auto's op deze plaatsen juridisch te verantwoorden is. De gemeente heeft inmiddels ook het plan opgevat om een aantal toegangsstegen tot de Haarlemmerstraat voor het verkeer af te sluiten. De buurtvereniging Mare- dorp is een warm voorstan der van afsluiting van de Haarlemmerstraat in de don kere uren omdat deze op die momenten in gebruik zou zijn als racebaan voor aller hande particuliere auto's. De politie acht een nachtelijke afsluiting echter niet moge lijk, omdat de straat hierdoor volledig onbereikbaar zou worden voor surveillancewa gens. Een dergelijke afslui ting zou de veiligheid in ge vaar brengen en de crimina liteit doen toenemen, ver wacht de politie. De Burcht De Tros maakt woensdag 28 mei opnamen voor het radio programma 'Om het Boek' bij de Stichting Burcht in de so ciëteit aan de Burgsteeg. Deze bijeenkomst draagt de titel 'De ontmoeting met Doeschka Meijsing'. De aan vang is 20.30, de toegang is gratis. Dinsdag 27 mei houdt T. Visser een lezing over 'He dendaagse vrije fotografie'. Aanvang 20.30 uur. Heksenketel Van het Leidse Plein in de nieuwbouw van het AZL (14.00 tot 16.30 uur) wordt op 24 mei een speciale uitzen ding van het kinderprogram ma „Heksenketel" uitgezon den. Heksenketel is bedoeld voor patiëntjes uit het AZL en andere regionale zieken huizen. In het programma zullen diverse artiesten, sportmensen, twee snelteke- naressen en een grimeur op treden. Op het programma staan ook kwisjes en behen digheidsspelletjes. LWH De Leidse Werkgroep voor Homosexualiteit onderhoudt banden met gelijkgerichte or ganisaties in de zustersteden Oxford en Krefeld. In dat kader heeft de komende we ken een bezoek plaats van de Oxford Gay Community Or ganization uit Groot Britta- nië. Het LWH is inmiddels uitgenodigd voor bezoeken aan Krefeld en Oxford die in juni en juli plaats zullen heb ben. Journalistencafé Het Journalistencafé dat maandag 26 mei aanvang 20.30) in De Burcht wordt ge houden, staat in het teken van 'journalistiek en het poli tiek' bedrijf'. Onder voorzit terschap van hoogleraar par lementaire geschiedenis Nico Cramer praten Elske ter Veld (lid Tweede Kamer voor PvdA), Kees Lunshof parlemen tair verslagge ver voor de Telegraaf) en Cees Sorgdrager (verslaggever Den Haag Vandaag) over de relatie tussen politiek en pers. De toegang bedraagt vijf gulden. Le Bambou Het Bernard Sextet" treedt maandagavond op in Brasse rie 'Le Bambou'. Het gezel schap, dat onder leiding staat van de New Yorkse saxofo nist Ton Baker, speelt Jazz uit het swing-tijdperk. Historische Vereniging WOUBRUGGE Met de benoeming van drie nieuwe bestuurs leden lijken de bestuurlijke zorgen van Historische Vereniging van de baan. Financieel zijn er nog wel wat zorgen, bleek op de algemene ledenvergadering gisteravond. Onlangs gaven de voorzitter, de penningmeester en een bestuurslid te kennen, dat zij niet meer voor hun bestuurlijke funktie beschikbaar zouden zijn. Mevrouw Bontebal voorzitter, de heer Karnemelk penning- mester en de heer Kroon nemen de opengevallen plaatsen in. Op financieel gebied kent de vereniging nog wel wat zorgen. Mede daarom kwam het bestuur met het voorstel de kontributie te verhogen. Leden, die binnen de gemeente wonen gaan vijf tien gulden betalen. Leden, die het blad echter per post ontvan gen moeten voor vijfentwintig gulden in de beurs.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15