Stemmachines probleem voor ouderen Katwijk a flM'1 JOUR NAAL Nederlandse astronomie op zeer hoog niveau We vinden dansen gewoon leuk en het succes is meegenomen LEIDEN OMGEVING Kwaliteit zwemwater Eetdac (gotvuwi VRIJDAG 23 MEI 1986 PAGING Vierdaagsen in Noord wi j'k NOORD WIJK In Noord wijk wordt deze zomer een vierdaag se triathlon gehouden De triathlon bestaat uit een wandel-, fiets- en zwem vierdaagse. Deelnemers en deelneemsters die alle drie de vierdaagsen met succes afsluiten krijgen een speciaal ontworpen oorkonde. Voor iedere voltooide vierdaagse krijgt men een medaille. De avond-wandelvierdaagse wordt gehouden van maandag 26 mei tot en met donderdag 29 mei, met 30 mei als reserveavond. Er kan gewandeld worden over 6, 10 of 15 kilometer. De start is vanaf het bowlingcentrum aan de Van Panhuysstraat. Deelna me kost 4,25. Inschrijven kan maandag vanaf 17.30 uur bij het startpunt. Daar zijn ook kaarten verkrijgbaar voor de Vierdaag se Triathlon. De fietsvierdaagse wordt gehouden van 12 tot en met 15 augustus. De deelnemers aan de 20 en 40 kilometer lange routes vertrekken vanaf het politiebureau aan de Oude Zeeweg. Van 20 tot en met 23 augustus wordt de zwemvierdaagse gehou den in het Noordwijkse Bollenbad. Volwassenen moeten iedere avond 500 meter en kinderen 250 meter zwemmen. Wassenaer Ensemble geeft eerste concert WASSENAAR Onder leiding van Hugh Tirlway geeft het van Wassenaer Ensemble zondagmiddag 25 mei zijn eerste concert. Op het programma staan werken van onder ande ren Mozart. Haydn, Elgar en Hendrik Andriessen. Solistische medewerking wordt verleend door de pianist Paul Niessing. Dit concert vindt plaats in het kader van de Wassenaarse Kulturele Voorjaarsweken 1986, begint om 16.00 uur in het cultureel centrum Warenar. Bromfietser botst op stilstaande auto LISSE Een 16-jarige brom fietser uit Hillegom is gister avond gewond geraakt bij een botsing op een stilstaande auto. Het ongeluk gebeurde op de Loosderweg-noord ter hoogte van de uitgang van de Keu kenhof in Lisse. De bestuurder van de auto. een 44-jarige Sas- senheimer, stond vermoedelijk stil om mensen op te pikken bij de Keukenhof. Waardoor de bromfietser de auto over het hoofd zag, is niet bekend. Het slachtoffer is met inwen dig letsel overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis in Heemstede. Vrouw gewond na aanrijding SASSENHEIM Een 34-jarige vrouw uit Noordwijk is gister avond omstreeks kwart voor elf in Sassenheim gewond geraakt, toen zij met haar auto van de Parklaan afreed, in een kuil terecht kwaift en daarna tegen de stoep rand botste. Waarom de vrouw de macht over het stuur verloor, is niet bekend. Ze is met letsel aan haar hand en mo gelijk hersenletsel over gebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Illegale vissers gepakt SASSENHEIM De poli tie van Sassenheim heeft gisteravond omstreeks ze ven uur twee illegale vis sers aangehouden. Eén kwam uit Warmond en was 43 jaar en de ander kwam uit Sassenheim en was 66 jaar. Zij hadden in het water langs de Rijks straatweg zes fuiken uitge zet, waar zij paling mee vingen. Ook stond er een box in het water waar zich reeds 30 palingen in be vonden. In de fuiken za ten nog eens tien palingen. Dievegges vallen verkoopster aan LE1DSCHENDAM Twee winkel- dievegges hebben zich gistermiddag met geweld verzet tegen hun aan houding. De twee vrouwen van 23 en 29 jaar uit Den Haag wilden hun slag slaan bij de Mantelspecialist in Leidsenhage. foen zij op de diefstal betrapt werden door een verkoop ster. Zij wilde hen vervolgens aan houden. De vrouwen begonnen haar daarop te slaan, te schoppen, te krabben en te bijten. Een andere verkoopster snelde haar collega daarop te hulp en zo konden de die vegges toch aangehouden worden. Zij ontkenden echter tegenover de politie dat zij de verkoopster aange vallen hebben. DIGROS KRIJGT EXTRA KOOPAVOND LEIDEN De supermarkt vj Digros aan de Langegracht vanavond een extra koof houden. Burgemeester C. Gi heeft hiervoor gisteren toestei verleend. Dit is een compei voor het verlies dat de grootgi heeft geleden door de blokkad het politiebureau. De Digros om half twaalf de deuren. Klj die hun auto in de parkeerj hadden gestald, werden op van de Digros per taxi naar hi bracht. In totaal moest de markt veertien taxi's be Sommige klanten werden op manier naar Den Haag en Rj dam vervoerd. De Digros had bewakingsdienst van zes manjr schakeld om de auto's in dej keergarage in de gaten te houU „DUIVELSE TECHNIEK" HELPT CPN (Vervolg van voorpagina) KATWIJK Terwijl overal in het land de Communistische Partij Nederland zwaar terrein verloor, scoorde deze op merkelijk in het traditio nele vissersdorp Katwijk. In vergelijking met de Kamerverkiezingen van 1982 bleek het stemme- naantal woensdag zelfs verviervoudigd, 357 stem men nu tegen 94 toen. Deze forse winst kwam vrijwel geheel op naam van twee stembureaus, ondergebracht in bejaar dencentrum Huize Salem en dienstencentrum Zwa nenburg, waar veel oude ren niet goed met de stemmachines overweg konden. De gemeente Katwijk behoort tot het kleine aantal gemeen ten in Nederland dat beschikt over geautomatiseerde stem machines. Deze stemmachines werden voor het eerst ge bruikt bij de gemeenteraads verkiezingen in dit voorjaar. Ondanks de uitleg en een spe ciaal verschenen folder bleek toen al dat met name de oude ren moeite hadden om de juis te knop in te drukken. De voorzitters van de stembu reaus lieten na die verkiezin gen weten, dat het verre van vlekkeloos verlopen was. Be halve de omgang met de tech niek hadden de ouderen be zwaren tegen de te kleine let ters en feit dat in een niet af gesloten stemhok moest wor den gestemd. Het grote probleem afgelopen woensdag was, dat de lijsten van de CPN en SGP vlak naast elkaar lagen. Aangezien er 24 partijen deelnamen was de onderlinge tussenruimte ge ring. Van oudsher vindt de SGP veel aanhang bij de Kat- wijkse stemmers. Ondanks de duidelijke instructie om het knopje vóór de naam in te drukken werd er toch vaak achter de naam gedrukt, waar door de oudere stemmers in het communistische kamp te rechtkwamen. De mensen die bij diensten centrum Zwanenburg hadden gestemd waren gisteren nogal verbolgen over de afloop. Dat uitgerekend de CPN hun stemmen bleek te hebben ge kregen was volgens hen over duidelijk de schuld van die ..duivelse techniek". Het feit dat Katwijk in aantal stemmen in één klap gelijk is komen te liggen met een „communis tisch bolwerk" als de Groning se gemeente Beerta wekte de nodige irritatie op. De ge meente Katwijk is overigens niet van plan aan de uitslag nog iets te veranderen. „We hebben er echt alles aan ge daan om het elektronisch stemmen in goede banen te leiden, een intensieve voor lichtingscampagne gevoerd, speciaal geoefend met de ou dere inwoners. De mensen konden bovendien hun keus controleren en er stond ie mand bij om te helpen. Het is jammer dat het kennelijk toch niet helemaal goed is gegaan. Bij de volgende verkiezingen in 1987 zullen we bekijken of we het systeem nog meer kun nen perfectioneren", aldus een woordvoerster van de gemeen te Katwijk. kwaltteit ZWEMWATER vorig jaar ttocradtft dit jaar moi j juni jul |«ug jaapt voor meer Informatie en fokter zwemwater De provincie Zuid-Holland heeft bij een aantal be langrijke zwemplaatsen in de regio, zoals hier bij het Valkenburgse Meer, borden geplaatst die informatie geven over de kwaliteit van het zwemwater. De pro vincie meet tijdens het zomerseizoen de kwaliteit, helderheid en temperatuur van het water. Die gege vens zullen steeds op de informatieborden worden verwerkt. De informatieborden zijn verder geplaatst bij 't Jop- pe (ter hoogte van het recreatie-eiland Kouden- hoorn) in Warmond, het Oosterduinse Meer in Noordwijkerhout en de Zegerplas in Alphen. Het plaatsen van de borden is het gevolg van het slagen van de proef die de provincie vorig jaar heeft gehou den. De provincie heeft in de zomer ook een zwem watertelefoon, waar zwemmers terecht kunnen voor recente waterkwaliteitsgegevens en algemene infor matie over zwemwater. NIEUWE HOOGLERAAR LEIDSE UNIVERSITEIT NOODZAKELIJK LEIDEN Een onder zoekscommissie, bestaan de uit vier buitenlandse sterrenkundigen van we reldfaam, heeft zich in een rapport zeer lovend uitgelaten over de kwanti teit en kwaliteit van de Nederlandse astronomie. Het sterrenkundig onder zoek in Nederland is naar hun mening te vergelijken met dat in Groot-Brittan- nië. Na de Verenigde Sta ten komt het astrono misch onderzoek in ons land op de tweede plaats, zo luidt de conclusie van de commissie na een uit gebreid bezoek aan Ne derland. Als Nederland deze positie wil handhaven zal het echter meer jonge sterrenkundigen van gevorderd niveau moeten vasthouden, zo meent de on derzoekscommissie. Het korps astronomische onderzoekers dreigt namelijk te verouderen. De commissie constateert dat er voldoende Nederlandse sterrenkundigen van hoog ni veau zijn die uitstekend ge schikt zijn het peil van het as tronomisch onderzoek in Ne derland op peil te houden. Deze mensen bevinden zich thans echter in het buitenland, waar zij na hun studie en aca demische promotie aan de Ne derlandse universiteiten werk hebben gevonden. De Stichting Astronomisch Onderzoek in Nederland (Astron) heeft naar aanleiding van het rapport een stuk ge stuurd naar minister Deetman van onderwijs en wetenschap pen. Hierin dringt de stichting aan op enige uitbreiding van menskracht. Voorzitter prof. dr. M. Kuperus van de stich ting pleit onder meer voor het aanstellen van jonge stafleden om de kennisoverdracht aan jongere generaties soepeler te kunnen laten verlopen. Bo vendien kan dan gezorgd wor den voor een betere opbouw van de leeftijd van de weten schappelijk staf. De stichting stelt voor een deel van de nu in het buitenland werkzame Nederlandse astro nomen terug te halen. Voorts acht Kuperus het dringend ge wenst de geblokkeerde hoogle raarsposities Hoge Energie Astrofysica aan de Rijksuni versiteit in Utrecht en de Theoretische Sterrenkunde aan de Rijksuniversiteit in Leiden op korte termijn op-, nieuw te bezetten. Sterrewacht Prof. H. van der Laan van de Sterrewacht in Leiden is van mening dat men het topniveau van de Nederlandse astrono mie kan handhaven door en kele van de 30 tot 35 begaafde tot zeer briljante jonge astro nomen die zich in het buiten land hebben gevestigd naar ons land terug te halen. Veel jonge mensen die hun sterrenkundige studie in Ne derland met succes hebben voltooid, vonden de laatste ja ren werk in de Verenigde Sta ten, West-Duitsland, Italië en Engeland. De kansen voor een baan in ons land waren te be perkt. Dit komt volgens prof. Van der Laan onder meer door de wijze waarop de uni versiteiten de laatste tijd heb ben bezuinigd. Bij deze opera tie is vrijwel nergens rekening gehouden met de kwaliteit en de prestaties v^in de onder zoeksgroepen. Bovendien zijn de ouderen blijven zitten, zodat het korps langzamerhand gemiddeld een te hoge leeftijd krijgt. Onder de Nederlandse astronomen zijn maar heel weinig mensen jonger dan veertig jaar. Van de 160 onderzoekers zijn 60 in vaste dienst. Onder hen zijn er slechts vier die jonger dan veertig jaar zijn. Politie Wassenaar wil betere controle op horeca WASSENAAR De politie van Wassenaar wil de controle op de horeca opvoeren. Met betrekking tot de drank- en horecawetgeving en de vesti gingswet denken steeds meer mensen: „Ik begin maar en zie wel", aldus het jaarverslag van de Wassenaarse politie. De afgelopen jaren is een ach terstand opgelopen in de „broodnodige" controle door arbeidstijdverkorting bij de politie en de mentaliteit van het publiek. De politie heeft het afgelopen jaar 53 keer pro ces-verbaal opgemaakt tegen overtreding van diverse wet ten. Het aantal vergunning houders stijgt elk jaar op nieuw, aldus het jaarverslag. Het aantal aangiften van mis drijven in Wassenaar is vorig jaar met drie procent gestegen. Van de in totaal 1279 misdrij ven is 20 procent opgelost, te gen 21,8 procent in 1984. De meest voorkomende delicten waren (brom)fietsdiefstallen (168), diefstal uit voertuigen (170) en inbraken in woningen (135). In totaal werden 227 verdachten aangehouden. Het gedaalde aantal opgeloste mis drijven is volgens de politie te wijten aan ziekte, werkdruk en regelmatige bijstand aan andere gemeenten. In totaal kreeg de politie vorig jaar te maken met 894 ver keersongevallen, 83 meer dan een jaar daarvoor. Daarbij vie len vier doden. In 1984 waren dat drie doden. Er waren 128 ongelukken met gewonden. In '84 waren dat er 130. De twee Wassenaarse milieu wachters, sinds vorig jaar sep tember tevens aangesteld als parkeerwachter en belast met foutparkeerders in het cen trum, hebben 256 processen- verbaal opgemaakt. Flesh and Bone De Rotterdamse band Flesh and Bone treedt vanavond op in jongerencentrum Magni- fiosi aan de Ruishornlaan 21 in Lisse. De groep speelt mu ziek in de stijl van The Vel vet Underground en Alquin. De zaal gaat om 21.00 uur open. Toegang bedraagt 2,50 voor leden, vier gul den voor niet-leden. Muziekschool De leerlingen van de mu ziekschool Zoeterwoude- dorp treden vanavond van half acht tot negen uur op in Ons Huis aan het Kosterspad in het kader van de jaarlijkse voorspeelavond. Er zal zowel individueel als in groepsver band worden gemusiceerd. Voorhet eerst zal ook orgel muziek te horen zijn. Tent In het jongerencentrum Tent in Wassenaar treedt van avond de popgroep Prilius Lacus op. De groep speelt ex perimentele muziek. Toegang kost vijf gulden, het optreden begint om 23.30 uur. Lompen-actie De Zoeterwoudse Sint Jans Fanfare haalt zaterdag lom pen op in Zoeterwoude. De opbrengst komt ten goede aan de vereniging. Toertocht De carnavalsvereniging De Deylknotsen uit Wassenaar houdt morgen de jaarlijkse auto-gezelligheidstoertocht. De deelnemers kunnen tus sen 10.00 en 11.00 uur ver trekken vanaf de botenloods Princehaven aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat 100. Het inschrijfgeld be draagt 10 gulden per auto. Tentoonstelling De Culturele Raad Leid- schendam gaat van 9 tot 23 juni ter ondersteuning van de Anjerfonds-collecte weer een tentoonstelling beeldende kunst houden. Wie geïnteres seerd is in deelname aan deze expositie, te houden in de hal van het raadhuis, kan contact opnemen met de Culturele Raad. tel. 20.09.25 tussen 14.00 en 16.00 uur. Orgelmiddag De Nieuwe Kerk aan de Voorstraat in Katwijk is za terdag geopend van twee tot vijf uur. Belangstellenden kunnen dan het beroemde orgel in de kerk bezichtigen. Van tijd tot tijd zal er ook op gespeeld worden door hoofd organist Jaap van Rijn. is er een fotoreportage de totstandkoming van orgel. Expositie Galerie en potterie De Ki 1 houdt van 25 mei t,ot 29 ei een tentoonstelling met w van diverse kunstenaarsr opening is zondagmiddag 14.00 en 17.00 uur. Eenn langrijk deel van de expae wordt gevormd door a van Greet Lyklema, aquf len van Juul Korte kaar. Coraline Boomsma en /r' miek van Aty Boonstra. r ken van zeventien anfc kunstenaars zijn eve neen? de galerie aan de IreneP' 17 in Kaagdorp te z'ei\. Kever is geopend van dag tot en met zondag r 14.00 tot 18.00 uur en na I? fonische afspraak. r Daniël De country zanger Dfo treedt zondagavond op /L Hillegomse Bar Dad Blues Brothers aan het fjg Dunantplein 11 Beh country-muziek brengt zanger ook rock and ro^( zelfgeschreven balladesL gehore. Het optreden Daniël begint om 22.00 Poppenbeurs Lf Collector Service evenelij tenverzorging voor hotyi ten houdt zondag een jc pen- en speelgoedbeurs re Lunazaal van TresiongV de Vosselaan 15 in Hu gom. De beurs is toegae lijk van 10.00 tot 17.00\e De toegangsprijs becm een rijksdaalder voor vo\ senen. Kinderen betalend gulden. Inlichtingen zijnvA fonisch te verkrijgen i 02520-17552. Dorpskerkmiddag 1 De Hervormde Jeugi^ van Zoeterwoude houdt1 dag de tweede Dorpsp middag van dit seizoen*1 dewerking wordt vei door de koperblazei Suetana Musica en de Raoul Wirtz. De groep vooral bewerkingen l( geestelijke liederen, r ook wereldlijke muziek1 aanvangstijd is 14.30 uu?' toegang is gratis. I Voetbal [E Om zeven uur begint avond uur op het sporI" plex aan de Bateweg voetbaltreffen plaats fP1 vertegenwoordigers vai& gemeentehuis en bestu6r den van de voetbalvéiï ging Woubrugge. 0' Koperblazers De monumentale dorpi van Zoeterwoude is zo^\ middag het toneel van klassieke muziek. |j 14.30 uur treden op de k ca" en de gitarist F Wirtz. De koperblazers, der leiding van H. van Berg jr., hebben al eerdfi acteerd in de dorpq1 Voor de heer Wirtz is h< debuut in ZoeterwoudeJ PETER VAN DER VEEK EN YVONNE GIJBELSNAAR WK LATIJNS-AMERIKAANS DANSEN 99 LISSE/LEIDEN „Maak er een beetje spor tief verhaal van. Niet in de trant van: pas drieë neenhalf jaar bezig en nu al Nederlands kampioen. We vinden dansen ge woon leuk om te doen en het succes is meegeno men". Lissenaar Peter van der Veek (25) wenst niet zo hoog op te geven over de dansprestaties die hij met zijn Leidse part ner Yvonne Gijbeis (23) behaalt. De lijst met re sultaten mag er mischien zijn, maar het plezier in dansen is belangrijker. Morgenavond doet het duo mee aan de wereld kampioenschappen La tijns-Amerikaans dansen in het Duitse Münster. Twee weken geleden werd het tweetal Neder lands kampioen in Amici- tia in Den Haag. Het mag dan wel een hobby zijn, de trainingsarbeid die beiden in hun liefhebberij steken liegt er niet om. Tien tot vijftien uur worden we kelijks besteed aan oefenen. Bijna ieder weekeinde is het duo op pad om mee te doen aan wedstrijden, regelmatig ook in het buitenland. Zo werden tot dusverre bijvoor beeld al Joegoslavië, Dene marken, Polen en Oost- Duitsland aangedaan. „Maar we hebben daar plezier in", verzekert Peter nogmaals. „Een tijdje geleden hadden we het toch iets te bont ge maakt. Vlak voor de Neder landse kampioenschappen kregen we een inzinking: te veel wedstrijden gedanst en te veel getraind. We deden mee aan een wedstrijd en verloren dik. We waren te moe voor een goede perfor mance". Dat wedstrijddan- sen kracht kost blijkt uit de vergelijking die Peter trekt. „Als we een avond dansen hebben we net zoveel condi tie nodig als een topatleet voor een loop van acht kilo meter". Een tijdje rust bleek vol doende voor herstel. Tijdens het Nederlands kampioen schap eindigde het duo als eerste in de hoogste catego Peter van der Veek en Yvonne Gijbeis in wedstrijdkostuum: „Net als een toneelspeler beeld je iets uit". rie bij het Latijns-Ameri kaans dansen. „Twee jaar geleden eindigden we als derde, vorig jaar als twee de", aldus Peter. „Of het lo gisch was dat we nu eerste werden Nee, niet echt. Elk jaar komen er nieuwe paren bij, de concurrentie is zwaar". Peter en Yvonne deden ook mee aan de kampioenschap pen ballroom dansen, maar bleven daar onder de top hangen. Echt voorkeur voor één van beide stijlen hebben ze niet. „De jeugd vindt het Latijns-Amerikaans dansen vaak leuker. Het is wat vlot ter, spreekt meer aan. Het oudere publiek vindt ball room dansen vaak leuker om naar te kijken", aldus Yvonne. De weg die naar het Neder lands kampioenschap La tijns-Amerikaans dansen leidde, was naar verhouding niet echt lang. Pas drieë neenhalf jaar trainen Yvon ne en Peter samen. Daar voor dansten ze wel, maar hadden van eikaars bestaan nog geen weet. Yvonne: „Ik zat bij Nieuwenhuizen in Leiden en was daar na de beginners- en gevorderden- cursussen bij de clubwed strijden terecht gekomen. Op een gegeven moment hield mijn partner er mee op. Ruud Vermeij, Neder lands kampioen bij de pro fessionals, heeft ons toen bij elkaar gebracht". Peter had toen nog geen er varing met wedstrijddansen, omdat daar bij zijn dans school Castelein in Lisse geen mogelijkheden toe wa ren. Hij wilde het echter wel proberen. „Voor mij was dat wedstrijddansen geheel nieuw. Ik dacht dat het wel leuk was, maar kwam er vrij spoedig achter dat het echt keihard werken is. Toch kreeg ik er lol in". Het was wel wennen, geeft hij toe. „Ik keek raar aan tegen die pakken en al die make up. Maar daar wen je aan. Net als een toneelspeler beeld je nu eenmaal iets uit". Peter vindt het jammer dat stijldansen soms als ou bollig wordt afgeschilderd. „Men kijkt dan vaak naar het wedstrijddansen en dat is maar een kleine groep. Dan gaat het vaak over prestaties, kleding, geld. In Nederland dansen gewoon twee miljoen mensen met heel veel plezier". Hij benadrukt dat wie voor wedstrijddansen kiest er zelf achter moet staan. „Het is het gezondste om er lang zaam in te rollen, niet de druk van het moeten achter je te hebben. Je ziet wel dat ouders hun kinderen enorm pushen om iets te doen, ook bij andere sporten. Die red den het niet. Je moet het echt zelf willen". Beiden hebben de amateur- status en verdienen dus niets met het dansen. Yvon ne werkt bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden, Peter is werkloos en op zoek naar een baan. Voor de trainings uren wordt meestal met meedere paren ergens een dansschool in de buurt afge huurd. Voor de wedstrijden in het buitenland worden ze uitgenodigd en zijn de kos ten voor de organisatie. Pe ter denkt er wel over om professioneel te gaan sen. „Daarvoor moet ik ter dan ook een ople: gaan volgen om ook lë kunnen gaan geven". Yl ne weet nog niet of z< professionele kant op ga Kans Morgenavond treedt paar voor het voetlicht' dens de wereldkampi^r schappen Latijns-An kaans dansen in het D a Münster. Veel kans om 1,, te eindigen geven ze ziclje' niet tussen de toppen, vooral West-Duitsland j, Scandinavië. Vorig jaarig den ze voor het eerste j aan de wereldkampi schappen die toen in L merhaven werden ge den. In de eerste voorrd„ lagen Peter en Yvonn toen al uit. „Dit jaar h< we een ronde verder tea men. Meer zit er gev niet in. De internatic t topdansers dansen mev vanaf hun zesde of zev v jaar en zijn nu ook meei een jaar of 25. Ga maan wat voor achterstand dan hebben". PAUL VAN DER 1 r

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14