.eidse bevolking kiest lartij voor de politie STAD OMGEVING Somotit Blokkade geeft extra aspect aan feestvreugde -«3SH Een bijdetijds geschenk Muurschildering beklad VRIJDAG 23 MEI 1986 PAGINA 13 Itoragent aagd EJEN Een motoragent 0 gistermiddag door ac- irders op de Hooigracht ;d. Ongeveer twintig istranten probeerden iotorfiets te beschadi gen zijn dienstpistool af- jg te maken. Tegen de zelf werd geen |d gebruikt. Een band Je motor werd lek gesto- pn een spiegel sneuvel- ■Je demonstranten wilde jent te lijf gaan, maar fdeze naar zijn pistool J, zagen ze daar vanaf. Optocht afgelast LEIDEN De feestelijke ver- huisoptocht van het oude naar het nieuwe politiebureau, die gistermiddag voorafgaande aan de opening van het nieuwe on derkomen van de politie zou worden gehouden, is afgelast. Het was de bedoeling dat onder begeleiding van drie muziek korpsen een stoet van politie voertuigen uit binnen- en bui tenland van de Zonneveldstraat naar de Langegracht zou rijden. Men besloot onder meer tot de afgelasting omdat veel deelne mers hadden besloten niet mee te doen en het „anders maar een zielige optocht zou zijn ge worden". Verfbommen in politiemuseum LEIDEN De demonstranten hadden hun zaakjes goed voor elkaar gisteren. Zo beschikten zij over een eigen eerste hulp dienst. Deze bestond uit vier, met gele helmen getooide hospikken, die voortdu rend paraat waren om eventuele slachtof fers te verzorgen. Professioneel was ook de munitie van de actievoerders; met name de afdeling verfbommen was goed verzorgd. Deze bommetjes bestonden niet uit plastic zakjes met verf, maar uit verf hallen (met de omvang van een tennisbal) met een mantel van was. Een plastic tas met deze verfbommen werd door de poli tie in beslag genomen. Een aantal projec tielen verdwijnt in het politiemuseum. Ijsman deed goede zaken LEIDEN De blokkade van het politiebureau heeft niet al leen geld gekost, maar ook op geleverd. Twee ijscomannen, een bij de Volmolengracht, de ander in de buurt van de Kor te Mare, deden goede zaken en ook de eigenaar van een op de Volmolengracht geparkeerde snackauto zal niet hebben ge mopperd toen hij gisteravond de dagopbrengst telde. Zowel actievoerders als het in groten getale opgekomen publiek lie ten zich de versnaperingen goed smaken. VERZET TEGEN KITTENPRET VERLOOPT „IN RETREKKELIJKE RUST" Wethouder De la Mar mocht politiebureau niet in Wethouder H. de la Mar (links), die was uitgenodigd voor de opening van het poli tiebureau, kon gisteren maar met moeite het nieuwe ge bouw binnenkomen. De la Mar kon de wachtpost aan het traliehek geen uitnodiging laten zien en kreeg daarop onverbiddelijk te horen dat hij er niet in mocht. Het feit dat De la Mar niet in het drie delig grijs gekleed ging en zijn haardracht wat afwijkt van die van de gemiddelde wethouder was ongetwijfeld aan die weigering debet. Pas na enig heen en weer gepraat en tussenkomst van een an dere politiefunctionaris mocht de wethouder de ME'ers pas seren en doorlopen naar het hek van het bureau. Hij werd echter wel naar de wacht commandant gebracht. Deze moest onderzoeken of de be wuste persoon inderdaad wel wethouder De la Mar was. Het onderzoek moet bevredi gend zijn verlopen, want tij dens de officiële opening werd de wethouder van Links Leiden in de kantine van het politiebureau gesignaleerd. BURGEMEESTER GOEKOOP: LEIDEN „Het optreden van de demonstran ten maakt het feest er niet minder om", zei burgemeester C. Goekoop gisteren bij de ope ning van het nieuwe politiebureau. „Integen deel, het geeft een extra aspect aan de feest vreugde". Minister R. de Korte van Binnen landse Zaken had echter geen goed woord over voor de blokkade. „Zodra kritiek een gewelda- dig karakter krijgt, raakt de democratie onder grote druk", hield hij zijn gehoor voor. Het programma rond de opening was ingrij pend gewijzigd. Zo was men van plan het feest op de binnenplaats van het bureau te vieren. De bedoeling was dat daar een tent zou worden opgezet en terrasjes aangelegd. Uit veiligheidso verwegingen werd het gezelschap naar de kan tine op de eerste verdieping gedirigeerd. Ook de openingshandeling was veranderd. Minister De Korte had op het dak van het bureau enke le zendmasten rechtop moeten hijsen, maar in plaats daarvan onthulde hij in de kantine drie oude vaandels van politievakbonden. Burgemeester Goekoop verontschuldigde zich voor het feit, dat het bureau wat moeilijk- be reikbaar was. „Dat komt niet omdat we de helft van de straten hebben laten opbreken en de an dere helft hebben volgezet met palen. Nee, dit keer is een internationale blokkade van het bu reau aangekondigd in, en dat zeggen we met trots, binnen- en buitenland. Helaas is het bij een beperkte blokkade gebleven", zei hij tot grote hilariteit. Goekoop maakte tevens van de gelegenheid ge bruik bij minister De Korte zijn nood te klagen over de onderbezetting van het Leidse politie korps. Vblgens de burgemeester is het aantal werkuren met tien procent verminderd en zit er op gemeentelijk niveau geen rek meer in om tot verdere bezuinigingen te komen. „Er zijn de laatste jaren in Nederland 3000 agenten bijge komen, maar daar hebben we in Leiden niets van gemerkt", aldus Goekoop. De burgemeester drong er bij De Korte op aan de Nederlandse politie onder te brengen bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. De politie valt nu onder Binnenlandse Zaken èn Justitie. Volgens minister De Korte zijn de extra agen ten die er de laatste jaren zijn bijgekomen „toch aardig verspreid". De Korte zei dat de Rijks- en Gemeentepolitie hun samenwerking moeten versterken en verstevigen. Daarbij is de organi satievorm volgens hem van ondergeschikt be lang. De minister kondigde aan dat binnenkort meer geld beschikbaar komt voor projecten in het kader van het zogenaamde geïntegreerd be stuurlijk beleid. Ook Leiden kan daarvan profi teren. In dit kader kon subsidie worden aange vraagd voor proefprojecten. „De aanvragen zijn erg eenzijdig, ze zijn vooral gericht op vandalis me", aldus De Korte. Hij voegde er aan toe dat de Leidse politie wel een interessant project had ingediend. Dit betreft slachtofferhulp en schade-afwikkeling. De Korte kreeg van commissaris H. Mostert een ets van het pand Rapenburg 79. De minis ter, die in Leiden studeerde, woonde in de pe riode 1958-1964 in dat huis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI I Naam:I Adres: Postcode/plaals: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam: A dres:i- Postcode/plaats: Stuur deze 998, 2500 l/iuun e bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I i Vd Den Haag (postzegel betalen wij). •volg van voorpagina) [EN Met het com- |o „ME chargeren" tgistermiddag om vijf drie de korte actie (id waarmee de poli- f demonstranten voor 1 jolitiebureau verjoeg. I44r luid gejuich van de prden omstanders i de ME'ers zich in ^S0ging om binnen een r 1 Jt een einde te ma an het „Verzet tegen ppret", zoals de de- jtranten hun actie iden. Actievoerders Ïtoen snel een huis Langegracht inge- anderen hadden n de richting van de Singel uit de voeten !fkt Jit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. R. de Korte van binnenlandse zaken opende het nieuwe politiebureau gistermiddag offi. onder het toeziend oog van burgemeester C. Goekoop een oorkonde te ondertekenen. De muurschildering die sinds begin deze week op een zijmuur van het Leidse poli tiebureau is aangebracht, is gisteren door actievoerders beklad. De beschildering, een samenwerkingsproject tussen Leidse politie en Amnesty In ternational, heeft als opschrift de eerste regel van artikel 1 van de Universele Ver klaring van Rechten van de Mens: „Alle mensen worden vrij en gelijk in waardig heid geboren". De betogers schreven daar onder: „En Hans Kok dan". Hans Kok is de Amsterdamse kraker die vorig jaar in een politiecel om het leven kwam. 'je »l de politie zich een ijker openingsdag had jsteld, is het verloop van ag toch meegevallen, ichter Graveland: „Na >gin van de dag met het Ind steken van de vlag- p het ingooien van de :is de actie in betrekke- verlopen. Het ingrij- Ljn de 40 ME'ers om de bracht vrij te maken is Jot gegaan. We hadden man van de ME achter T id bij de Groenoordhal- \jaar die hoefden niet in komen", levoerders demonstreer- lijkens een persbericht le feestelijkheden rond ling van het nieuwe po- „Het is gewoon De moordenaars ins Kok en Erwin Ata- blauwe robots en hun vakgenoten zetten de tjes buiten alsof er niets hand is", aldus het icht. De demonstranten ken om elf uur, bege- twee agenten te door de binnenstad it nieuwe politiebureau, ingekomen gingen de itranten meteen tot ac- Zij staken verschil- 'laggen voor het bureau De straat werd open en en met stenen werd reau bekogeld, waarbij uiten sneuvelden. De politie greep toen in e actievoerders van de te verwijderen-. De rust toen snel terug tot gs. Om kwart voor ;rzochten toen politiea- in hemdsmouwen schouwers en demon- i weg te gaan. Dat luk- welijks.- Enige demon- gooiden stenen naar ie. Daarop werd de ME Politievoorlichter and: „We hebben over- of we moesten blijven ;n om met onze eigen de demonstranten te leren. Dan was het De politie,veegde de Langegracht in de loop van de middag schoon. Na wat geduw en getrek, zou de ME even later een charge waarschijnlijk lange tijd on rustig geweest. Er is daarom besloten de ME in te zetten. Ik denk dat dat een goede beslis sing is geweest". De aanwezigen maakten zich snel uit de voeten toen om drie uur vanaf de Lange Mare een peloton van veertig ME'ers over de hele breedte van de weg oprukte. Er werd door de actievoerders weer met wat stenen naar de politie gewor pen. Na de korte charge trok de Mobiele Eenheid zich snel terug naar het kruispunt Vol molengracht/Langegracht. Wel werd één arrestatie ver richt. Politieagenten in burger hadden gezien dat éen actie voerder, een 27-jarige man uit het Engelse Sussex, een steen gooide, rekenden de dader in en leidden hem vlot door het cordon ME'ers. Om tien voor half vier stapte de ME weer in de busjes. De afzetting bij het bureau werd toen weer door gewone agenten gevormd. Een kwartier later werd weer be sloten dat de ME de afzetting voor zijn rekening moest ne men, want de busjes met de Mobiele Eenheid keerden weer terug. Die hielden daar op het gebied voor het bureau dit was inmiddels ook met dranghekken was afgezet vrij tot kwart over vijf gister avond. De actievoerders had den zich inmiddels op het Stadhuisplein verzameld. De dranghekken hielden slechts de inwoners van Leiden op af stand. Vannacht is het rustig gebleven in de stad. De Leidse bevolking legde vanaf het van de actie belang stelling aan de dag voor „Ver zet tegen Kittepret". Reeds bij het verzamelen van de de monstranten op de Witte Sin gel waren enige belangstellen de Leidenaars aanwezig. Toen de groep demonstranten zich via Noordeinde, Breestraat, Haarlemmerstraat en Hooi gracht naar de Langegracht had begeven, groeide het aan tal toeschouwers gestaag, zodat weldra veel meer belangstel lenden dan actievoerders voor het politiebureau aanwezig waren. Na het ingooien van de twee ruiten en het in brand steken van de vlaggen, ge beurde er lange tijd helemaal niets. Het publiek had dan ook alle tijd om te overleggen op welke manier „de demon stranten de nek omgedraaid moest worden". Het stoorde het merendeel van de Leide naars dat de politie de actie voerders niet snel verwijder de. Een politieman had het er ook moeilijk mee. „Morgen sta ik weer aan een fietser zonder bel op z'n fiets een bekeuring van 35 gulden uit te delen, maar als de demonstranten de vlaggen in brand steken, mag ik niets doen". Een andere agent wilde wel eens een en quête onder de toeschouwers houden. „Dan zal je zien dat 99 procent van de mensen vindt dat we in moeten grijpen". Een andere Leidenaar bekeek de verzameling uitgedoste ac tievoerders meewarig. „Dit komt echt nooit meer goed. De lichtste gevallen moeten uit Veenhuizen gehaald worden en zij moeten er in". Een aantal toeschouwers wilde best tot actie overgaan. Enkele Leidenaars bewogen zich dicht rond de actievoerders om er bij een geringe aanleiding op los te slaan. Ook een confron tatie tussen een deel van het publiek en de betogers werd door de tussenkomst van de ME (die met gejuich werd be groet) verhinderd. Diezelfde ME arresteerde wel nog een tweede demonstrant. Deze 20- jarige Amsterdammer wilde door het politiecordon breken en werd ingerekend. CeidoeSotnant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13