TN-atoombureau bespreekt feiligheid van kerncentrales U houdt het droogt"v a Amerikaanse terroristen-angst kost de Britten handenvol geld Oplossing van conflicten zonder PLO kan niet Reagan roept 21 mei uit tot Sacharov-dag )ESTAND IN TSJERNOBYL BLIJFT GEVAARLIJK Zelfverbranding bij demonstratie Korea rac wil volmachten kieswet te wijzigen VLIEGTUIGKAPER OVERMEESTERD Kabinet-Martens eens over nieuwe bezuinigingen Russische tv is saai CcidAC Souocmt -nTENLAND CcidócSouimit WOENSDAG 21 MEI 1986 PAGINA 5 ise pers hoopt op spoedig rek Heineken-ontvoerders ;O^Van onze correspondent Bob van Huët) De terugkeer in de Franse gevangenis vee Nederlandse hoofdverdachten in de Hei- iak heeft gisteren ruime aandacht gekregen in ise pers. De rechtse Figaro verheugde zich van H. en H. „eindelijk zullen worden uitge- Vooruitlopend op de uitspraak hierover van ie rechter rekende de Figaro zijn lezers voor Ontvoerders de Franse belastingbetaler ruim o. Het linkse Liberation deed het hele avon- i van H. en H. nog eens uit de doeken onder de come-back van een uitleveringsverzoek, krant zegt mr. Antoine Comte, de Franse ad- fan de beide verdachten, dat het tweede Ne- se uitleveringsverzoek van nul en generlei is, omdat de zaak reeds is afgehandeld door se rechter. Huis VS wil snel onderzoek naar Waldheim WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een reso lutie aangenomen waarin wordt aangedron gen op een snel onderzoek naar het oorlogs verleden van de voormalige secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Kurt Wald heim. Eerder was zo'n resolutie al aangeno men in de commissie van het Huis voor juri dische aangelegenheden. De voormalige VN- diplomaat, die kandidaat is voor het Oosten rijkse presidentschap, is de laatste maanden in opspraak gekomen door onthullingen van het Wereld Joods Congres en Joegoslavische kranten dat hii in de Tweede Wereldoorlog een actieve rol zou hebben gespeeld in het Duitse leger. Waldheim zou op de hoogte zijn geweest van grootscheepse deportaties van partizanen uit de Balkan. Beloning voor aanbrengen terroristen in Frankrijk (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse staatssecretaris van veiligheidszaken, Robert Pandraud, is van plan beloningen uit te loven voor tips die leiden tot de arrestatie van in Frankrijk gezochte terroristen. Pandraud lanceerde zijn idee dit weekeinde op Cor sica naar aaleiding van de recente bom aanslagen daar. Het idee wordt mogelijk toegevoegd aan het pakket van maatrege len dat de Franse regering in petto heeft ter bestrijdig van het terrorisme. Sommi ge Franse kranten zetten gisteren vraag tekens achter dit initiatief van Pandraud, dat herinneringen zou oproepen aan een duistere periode in de Franse geschiede- AFSCHRIFTEN DOCUMENTEN NASA BOVEN WATER WASHINGTON Van belangrijke NASA-documenten, die onder verdachte omstandigheden na het ongeluk met de Challenger waren zoekgeraakt, bestaan afschriften. De presidentiële onderzoekscommissie mist hierdoor niet langer bewijsstukken die van betekenis kunnen zijn voor het achterhalen van de toedracht van het ongeluk met het ruimteveer. De documenten waren na de ramp niet meer te vinden in het vluchtleidingscentrum van de NASA in Huntsville. De onderzoekscommissie stelde na ontvangst van een anonieme brief een onderzoek in naar beweringen dat technici van het ruimtevaartbureau de stukken hadden vernietigd om de oorzaak van het onge luk te verdoezelen. De Challenger zou zijn ontploft als gevolg van lekkende afsluitringen tussen de segmenten van de aandrijfraketten. De documenten, die in weerwil van de uitdrukkelijke opdracht van de NASA niet achter slot en grendel werden gezet, bevatten volgens de com missie informatie over deze afsluitringen. WASHINGTON/BONN/LONDEN President Reagan heeft 21 mei uitgeroepen tot „Andrei Sa charov-dag" als eerbetoon aan de verbannen Sov jet-geleerde die vandaag 65 jaar is geworden. De Amerikaanse president, die Sacharov een „reus van de 20e eeuw" noemde, leverde kritiek op het gedwongen verblijf van de Nobelprijswinnaar in de stad Gorki. Hij beschuldigde het Kremlin van een „grimmig" mensenrechtenbeleid. Het Duitse boulevardblad Bild heeft gisteren gemeld dat oost en west onderhandelen over een nieuwe gevange- nenruil, waarbij ook Sacharov zou worden uitge wisseld. De Duitse autoriteiten ontkenden het be richt. IE [EN MOSKOU In nnuoofdkwartier van de T*|nigde Naties in We- •pH heeft de directeur Jj iet VN-atoombureau, ^Vee(* Hans Blix, van- verslag gedaan van >ezoek aan de Sovjet- naar aanleiding van Jfjimp met de kerncen- van Tsjernobyl. Gis- werd door een aan- ternationale organi- al vergaderd over 'e maatregelen, ge- op een betere be- ~xming van de we- >evolking tegen de ilgen van ongelukken ^kerncentrales. féL Na de ramp in Tsjernobyl hebben zowel de Sovjet-Unie als de westerse industrielan den ervoor gepleit, internatio nale veiligheidsmaatregelen te ontwerpen voor het ge bruik van kernenergie en af spraken te maken over het beleid in geval van een onge luk met een centrale. In de Russische media is gis teren geschreven over de pa niek die enkele dagen na de kernramp in Kiev ontstond en waardoor duizenden men sen de stad wilden verlaten. Volgens de krant „Sovetskaja Rossija" verdrongen de men sen zich voor de loketten van het station. Inmiddels is de rust weergekeerd en krijgt het station een stroom van mensen te verwerken die hun ongebruikte treinkaartjes weer inleveren. Uit de berichten over de toe stand in Tsjernobyl is duide lijk, dat de situatie op de plaats van de ramp nog steeds uiterst gevaarlijk is. Volgens het regeringsblad Izvestia is de straling „in delen van het verwoeste gebouw van reac tor 4" nog zeer hoog. Izvestia meldde verder dat de plaats van vice-premier Ivan Silajev als hoofd van de regerings commissie die het ongeluk on derzoekt is ingenomen door een andere vice-premier, Lev Voronin. Een verklaring werd niet gegeven. Een aantal westerse diploma ten heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Kiev om zich op de hoogte te stellen van de toestand na de kernramp af gewezen. Het is een protest tegen de slechte informatie verstrekking door de Sovjet- Unie. Gynaecologische klinieken in Joegoslavië worden op het ogenblik overspoeld met aan vragen voor abortus in ver band met het ongeluk in de kerncentrale van Tsiernobyl. Het dagblad Vecernje Novosti meldde dat veel artsen de verzoeken honoreren. In Zwitserland is schapevlees ontdekt, dat dertien maal ra dioactiever is dan de norm voor mvoervlees. Het vlees kom uit het Zuidzwitserse kanton Tessin, dat het zwaarst werd getroffen door de neerslag van radioactivi teit. Frankrijk is twee jaar geleden tenauwernood aan een ernstig nucleair ongeluk ontsnapt. Dit staat in de uitgave van het Franse tijdschrift „Le canard enchainédie vandaag is uit gekomen. Het tijdschrift ba seert zijn bericht op een ge heim rapport van het Franse regeringsbureau voor be scherming tegen straling. De toenmalige directeur van dat bureau, Pierre Tanguy, zei dat de reactor in Bugey bij Lyon weliswaar niet buiten controle is geraakt, maar gaf toe dat „het ongeluk zeer groot had kunnen worden". Tijdens rellen bij de universiteit van Seoel (Zuid-Korea) verpakken studenten zich in plastic als bescherming tegen het traangas van de politie. Eén student stak zichzelf in brand en overleed. SEOEL Een Zuidkoreaanse student is gisteren om het le ven gekomen toen hij zichzelf in brand stak en van de vierde verdieping naar beneden sprong onder het uitroepen van protesten tegen het „Ame rikaanse imperialisme" en de aanwezigheid van oproerpoli tie op de universiteit. Direct na de zelfmoord barstte een rel los waarbij studenten met molotovcocktails naar de poli- tiegooide. De politie gooide te rug met traangas. Het was de derde keer in twee maanden dat een student overging tot, zelfverbranding op het terrein van de universiteit in Seoel. Gisteren deden zich ongere geldheden voor aan minstens 26 universiteiten en hogescho len in het hele land. De stu dentenonlusten zijn gericht te gen de regering en voor her stel van de democratie in het land. nTid bezwijkt sTibdden kind Ogt jnLS De Duitse 19® Rocky heeft in de ise stad Napels een g meisje uit een ■rfde woning gered, ij voor een tweede vlammen trotseer- naar andere men- loeken, bezweek hij I verwondingen. De eepte het kind aan roeten en kleren le brandende eerste |ing naar buiten, k wilde hij daarna ige zusje van het hun moeder ook len, maar zij had- al in veiligheid i brengen. De x trof later in de itgebrande woning •1de resten van de Duitse herder Rocky, in haar armen. De hond bezweek later aan zijn verwondingen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De bereid willige steun die premier Thatcher haar goede vriend Reagan in Was hington heeft gegeven bij de Amerikaanse aanval len op Libië, gaan de Brit ten handenvol geld kos ten. Groot-Brittannië maakt zich geen illusies en verwacht dat militante Arabieren vroeg of laat op bloedige wijze wraak zullen nemen. Dit gevaar ont gaat natuurlijk ook de Ameri kanen niet, die uit vrees voor terreuracties met geen stok meer naar West-Europa zijn te krijgen. En de Amerikanen die toch op stap gaan, mijden Groot-Brfttannië, omdat dit land doelwit numero 1 van de Arabieren zou zijn. Het weg blijven van meer dan de helft van het aantal verwachte Amerikaanse bezoekers vo rig jaar bezochten zo'n 3,3 mil joen van hen Groot-Brittan- nië levert de Britten een schadepost op van ruim 500 miljoen pond. De British Tourist Authority, de Britse nationale VVV, is in middels ip de VS een campag ne begonnen om de Amerika nen duidelijk te maken, dat ze niet bang hoeven te zijn. Maar die campagne komt waar schijnlijk te laat. Er is 100.000 pond uitgetrokken voor reizen van Amerikaanse mediamen sen, in ruil voor geruststellen de propagandaverhalen over Groot-Brittannië. Ook de luchtvaartmaatschappij British Airways voert zo'n campagne. BA geeft duizenden Amerika nen de kans om gratis naar Europa te vliegen en prijzen te winnen als een exclusief ap partement in Londen en een Rolls Royce. Thatchers minis ter van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe trekt binnen kort naar Washington. Op het Witte Huis zal hij duidelijk maken, dat Amerikaanse toe risten in Groot-Brittannië niet op elke straathoek een tot de Maar ook van deze pogingen wordt in Londen weinig ver wacht |G NAAR DISTRICTENSTELSEL (Van onze correspondent Bob van Huët) j 5 De Franse premier Jacques Chirac heeft i, na slechts twee uur discussie, een einde ge- aan het parlementaire debat over de wijziging t kiessysteem. Chirac zal de vertrouwensvraag en de Kamer volmachten vragen, om de door •rgestane terugkeer naar het districtenstelsel et te regelen, jaar geleden voerde president Mitterrand het systeem nredige vertegenwoordiging in. Vooral de communisten em-rechts zijn fel tegen terugkeer naar het districten- mdat dit de grote partijen duidelijk bevoordeelt. Uiterst uiterst rechts zouden in een nieuw stelsel minimaal de hun aantal zetels moeten inleveren. binnen de regeringscoalitie ligt de aangekondigde wij- éan het kiessysteem gevoelig. Met name een aantal libe- Jdank zij het bestaande systeem aan een zetel gekomen. Inhuldigingen van bevoordeling te voorkomen, zal een Jie van juristen zich over de nieuwe indeling van de icten uitspreken. Het is de bedoeling het aantal afge- i Iden van 577 in de Franse Kamer aan te houden. VAN DEN BROEK OVER PROBLEMEN MIDDEN OOSTEN: (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Minister van den Broek van bui tenlandse zaken stelde gisteren dat de EG vindt dat ook de PLO bij een vredesregeling in het Midden Oosten moet wor den betrokken. „Daarom moeten we contacten met de PLO niet uit de weg gaan". „Voorkomen moet worden dat de PLO het gevoel krijgt te worden buitengesloten, dat zij zich radicaler gaat opstellen en haar heil zoekt bii machten die wel bereid zijn haar te steu nen". De EG heeft de Israëlische re gering voorgehouden dat een duurzame oplossing van het conflict zonder de PLO niet mogelijk is. In contacten met Behalve Israël heeft ook het de PLO is aangedrongen op Centrum Informatie en Docu- het afzien van gebruik van ge weld en erkenning van Israël. De EG-landen zijn zich ervan bewust dat in Israël de PLO vooral met terrorisme wordt geassocieerd. „Maar zelfs als de PLO betrokken zou kun nen zijn bij terrorisme mag dit voor de Twaalf geen reden mentatie Israël (CIDI) gisteren „met diepe bezorgdheid" gere ageerd op het plan van Van den Broek. Het CIDI vindt dat een dergelijke ontmoeting haaks staat op de verkiezings programma's van de rege ringspartijen VVD en CDA. ;1 heeft gisteren stappen Israël ondernomen om een ontmoe ting tussen Van den Broek en PLO-leider Arafat, te voorko men. Volgens Israël zou zo'n ontmoeting een slag in het ge zicht zijn van de gematigde Arabische landen. Van den Broek meldde ook dat de Zuidafrikaanse invallen in Zambia, Zimbabwe en Bots wana de discussie binnen de Europese Gemeenschap over de vraag of en hoe de druk op HELSINKI Op het vlieg veld van de Finse plaats Oulu heeft een onbekende man gis- )e man was het toestel voor het vertrek voor een binnen- teren urenlang de vijf beman- landse vlucht binnengedron- ningsleden van een verkeers- gen, maar liet de 95 passagiers vliegtuig gegijzeld gehouden. De politie bestormde het toe stel uiteindelijk en wist de 22- DJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER na een half uur vrij. Hij eiste dat er cameraploegen aan boord zouden komen om hem publiciteit te geven. Agenten verkleedden zich als tv-mede- werkers en wisten de man te overmeesteren zonder dat een schot werd gelost. Wat de gij- zelhouder met zijn actie had willen bereiken, was niet dui delijk. °/M loer Knolle was een voorzichtig man en probeerde hij zijn auto zo goed moge- idwang te houden. Met angst in de ogen de hij met klamme handen zijn stuur- gaf zo weinig mogelijk gas, want de wa als een tierelier. Hij remde zelfs de hele f bij, doch ondanks al deze voorzorgs- jelen gelukte het hem maar nauwelijks in tussen al de bomen door te laveren, larmate de motor warmer liep, hoe meer in begon te krijgen, en eenmaal op de iche weg beland, was er helemaal geen meer aan. De gasdruk binnen de als ra- 'ib iortrazende cylinders liep zó hoog op, _?uto finaal door zijn remmen heen werd „Dan mo'k hem maor effe laote steunde de boer met ontzetting in En hij hief zijn voet van het rempedaal ar ging de wagen. In een oogwenk tijd ler Knolle de onvolprezen schone Vale Ouwe bereikt, die met zijn zandige heuveltop pen tegenwoordig meer voor de soldaten dan voor de toerist schijnt te betekenen. Geen won der dus, dat de boer weldra zo'n op wacht staande zandhaas passeerde. De betreffende zandhaas de soldaat der derde klasse zonder vooruitzichten Kobus K. Kielebreurtje zag weliswaar plotseling in een vreemde en loeiende flits een of ander geheimzinnig voertuig langs hem stuiven, maar Kobus K. kon onmogelijk vaststellen wat dat precies geweest was. „Ver roest mompelde Kobus. „ZOEFF Het vreemde ding is al weer weg ook, verdwe nen achter een heuvelkam Dat moeten de militaire autoriteiten weten! Wie zal zeggen of dat niet het geheime wapen was van een bende spionnen of zo iets!" En stijlvol marcheerde de soldaat der derde klasse Kobus K. Kiele breurtje af (Vervolg van voorpagina) BRUSSEL Behalve de Belgische Spoorwegen wor den ook het stad- en streekvervoer, de telefoondien sten, de posterijen en de ministeries vandaag geplaagd door stakingen. Een totaaloverzicht van het stakings front in België was vanmorgen bij het sluiten van de krant echter nog niet voorhanden. Alle acties richten zich tegen de bezuinigingsplannen van de Belgische regering. Volgens de gisteren afgeronde plannen van het kabinet-Martens moet volgend jaar 199 miljard franc (ruim elf miljard gulden) worden gekort op de overheidsuitgaven. Mi nister-president Martens zal de Kamer morgen informeren hoe hij deze bezuinigingen wil verdelen. Maar gisteren lekte al uit, dat hij zeventig miljard franc hoopt te vinden door het omzetten van de staatsschulden in lange-termijn obligaties met een lagere rente. Vijftig miljard moet komen uit de sociale zekerheid. Ze sendertig miljard franc moet ingeleverd worden door het onder wijs en 29 miljard bezuinigingen gana ten koste van de ambtena ren. De eerste reactie van de ambtenarenbond ACV, die gelieerd is aan de christen-democraten, was niet geheel negatief. Maar ver wacht wordt dat als het gehele bezuinigingspakket bekend wordt, de militante vakbonden zullen antwoorden met nieuwe stakingen. Die stakingen zullen een politiek effect nastreven. Pretoria verder moet worden opgevoerd weer actueel ma ken. Van den Broek noemde giste ren de aanvallen „een affront" (belediging) voor de hele vrije wereld". Nederland heeft de actie scherp veroordeeld en, als voorzitter van de Europese Politieke Samenwerking, zijn partners voorgesteld om langs deze lijnen gemeenschappelijk te reageren. PRAVDA: MOSKOU Het Russi sche partijblad de Pravda heeft kritiek geleverd op de staatstelevisie van de Sovjet-Unie. De manier waarop de televisie over het Westen bericht werd door het partijblad „nega tief en saai" genoemd. In een commentaar verwijt de partijkrant de televisie dat de berichtgeving over binnenlandse onderwer pen oppervlakkig is en te veel ogenschijnlijk voorge kauwde intervieuws be vat. Pravda-commentator Dmitri Ljoebosvetcfv: „In formatie over de kapitalis tische wereld is monotoon. Journalistieke cliché's overheersen in de uitzen dingen. De televisie toont vooral bijeenkomsten, de monstraties en protesten en vertelt zelden iets over de successen op het gebied van wetenschap en tech nologie. Het ontbeert het journaal aan inzicht over wat belangrijk is". Overigens hebben de Sov jet-media en de regering in het Westen aan ernstige kritiek blootgestaan we gens de late bekendma king van de ramp met de kerncentrale in Tsjerno byl. 0 et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not Nai Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acc-eptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5