LRivoli" aan voet van Euromast ■SSftSfc [OTTERDAM ONTWIKKELT TOERISTISCH PLAN KONINKLIJK HUIS Elmex tandpasta met Aminfluoride heeft een gunstige werking op gevoelige tandhalzen. Elmex, Vraag uw tandarts waarom. VVD verliest zetel in Senaat aan PPR #ocenos NENLAND woensdag 21 mei 1986 pagina e wordt Papa van het Jaar? 'ERDAM Kinderen vinden hun vader maar ;t zelden lief. Zo lijkt het. want volgens veel ren is het altijd papa die leuke dingen ver- die streng is en die nooit ergens tijd voor Toch zullen er heel wat kinderen zijn die des- iks veel van hun papa houden, reden voor een Amsterdams hotel een verkiezing te organise er de ..Papa van het jaar 1986". Iedere zoon of •r. of die nu zes of zestig is, mag in een briefje jen waarom juist zijn of haar papa de onder ling verdient. De gelukkige krijgt op vaderdag u' thuis een VIP-ontbijt op bed, compleet met tagne, verzorgd door het hotel. Vier andere, 'el lieve vaders krijgen een eervolle ver mei eren een presidentieel ontbijt op bed, evenwel <r champagne. Inzendingen kunnen tot 12 juni °n gestuurd naar Amsterdam Marriott Hotel, \ouderskade 19-21, 1054 ES Amsterdam, onder 'Iding van „Papa van het jaar". Arbeidspool voor vrouwelijke agenten DEN HAAG Het ministerie van binnenlandse zaken gaat dertig vrouwelijke politieagen ten werven voor een speciale arbeidspool. Gemeenten die een tijdelijk tekórt aan agenten heb ben, kunnen daarop een beroep doen. Minister De Korte heeft hiertoe ook besloten omdat hij gewoon het aantal vrouwelijke agenten wil vermeerderen. De nieuwe agenten krijgen de ga rantie dat ze continu werk heb ben. Volgens De Korte is dat niet moeilijk gezien de tekorten bij veel gemeenten. Het ministe rie heeft 2,1 miljoen gulden voor de arbeidspool uitgetrok ken. „Chemische wapens niet moderniseren,, DEN HAAG De Nederlandse regering „betreurt het ernstig" dat de Verenigde Staten bij hun plan blijven om nieuwe chemische wa pens te gaan maken. Dit heeft mi nister Van den Broek gisteren ver klaard. De regering, aldus Van den Broek, zit het ook niet lekker dat de Amerikanen de indruk wekken dat de Navo-bondgenoten achter het plan staan. Het feit dat de modernisering in een zogeheten Navo-„force goal" is opgenomen wil nog niet zeggen dat de bondge noten er mee instemmen, aldus van Den Broek. „Een force goal is immers een niet bindend voorne men". Asielverlening loopt verder terug AMSTERDAM Het aantal men sen dat van de Nederlandse regering asiel krijgt, neemt verder af. In 1982 kon nog de helft van de asielaanvra gers op toelating rekenen. Dit is in middels teruggelopen tot twintig procent. De Vereniging Vluchtelin genwerk heeft dit gisteren bekend gemaakt bij de presentatie van de cijfers over het eerste kwartaal van 1986. Er werden in die periode 1050 asielaanvragen ingèdiend. Daarvan werden 103 mensen als vluchteling erkend. In het eerste kwartaal van 1986 werden 84 vluchtelingen door de Nederlandse regering uitgeno digd. Ze kregen allemaal automa tisch de vluchtelingen-status. Rotterdam De ge- ieente en het bedrijfs- van Rotterdam ïbben gisteren hun ge- enlijk totaalplan ont- luwen dat de Maasstad nen vijf jaar tot een ilangrijk internationaal [aanscentrum moet en. Beter leefbaar •r de eigen bewoners onweerstaanbaar voor le anderen die zijn ge ïnteresseerd in recreatie, iltuur en wetenschap, •tterdam gunt zich dui- ilijk weinig tijd om rtig jaar achterstand p het gebied van toeris- e |e en recreatie in te lo- lij^n. Met de bestaande I^tracties als Euromast, rapido en Blijdorp trekt erfen jaarlijs 1,4 miljoen i tzoekers, meest dagtoe- Ie jsten. Maar Rotterdam t^il eindelijk een reisdoel inforden voor uiteindelijk ■zjer miljoen mensen per 'itjar. En niet langer een ïshderdeel van een be- )ek aan ons land. e uit het bedrijfsleven onl ine-initiatiefgroep „Rotter- n Morgen" voegde aan het bekende Waterstadplan ^n de gemeente het Parkha- enplan toe. Samen met de ^meente laat men voor drie de haalbaarheid van dit fjeuwste plan onderzoeken, jaarna begin volgend jaar prder naar investeerders Ln worden gezocht, et Parkhavenplan bijge naamd „Rivoli" maar niet bedoeld als een Tivoli-achtig pretpark zal bestaan uit een keten van attracties rond de Euromast en Parkhaven. Toekomstbeelden zijn: Euro- plaza, een plein rond de mast, en Crystal Palace, een 4-seizoenentuin met een in formatieen handelscen trum aan de voet van diezelf de mast. Harbour Galery wordt een snoer van pavil joens, gebouwen, pontons en schepen die het Park en de Euromast met de Maas zullen verbinden. Centraal staat een Haven- en Watercentrum voor uitwisseling van kennis van de moderne techniek die in de haven te pas komt. Op de meest markante plaats van de Müllerpier komt een „Festivalpaleis", waarin een wetenschapscentrum wordt ondergebracht. Dat paleis moet als blikvanger de allure krijgen van het beroemde operagebouw in Sydney. Het is de bedoelihg dat voor de bezoekers spectaculaire ver bindingen tussen alle attrac ties worden gemaakt. Daarbij wordt zelfs gedacht aan ka belbanen (niet vanaf de top van de Euromast), glazen vervoerscontainers en een soort Schipholliin over het water die uit elkaar schuift als er een schip moet passe ren. Het Parkhavenplan zal in de eerste fase 50 miljoen gulden kosten, maar vervolgens eni ge honderden miljoenen. Ge meente en „Rotterdam Mor gen" zullen pas in een later stadium bekijken wie de pro- iecten gaan runnen en hoe de tosten \yorden verdeeld. Men rekent in elk geval op een -jaarlijkse ontwikkelings- Schuin tegenover de Euromast in Rotterdam zal op de kop van de Müllerpier een spectaculair gebouw verrijzen met de allure van het beroemde operagebouw in Sydney. In dit „Festivalpa leis" wordt een wetenschapscentrum ondergebracht. subsidie van een paar milioen gulden en de rijksoverheid heeft wel eens laten merken enkele tientallen miljoenen guldens te willen investeren in het plan rond de Müller pier. Al meer bekend en in een vergevorderd stadium is het moeten op meer imponeren de wijze worden gepresen teerd. In de maritieme drie hoek Churchillplein - Wil lemsplein - Oosterkade wor den tussen de komende herfst en eind '88 onder an dere het Maritiem Museum met buitenmuseum verwe zenlijkt en het droombad Tropicana. HERMAN JANSEN landeling rate Bob ttensonterend' tTERDAM De advocaat Slobodan M„ beter be- als Karate Bob, heeft gis- kifl bij minister Korthals Al- >t-[eklaagd over de behande- van zijn cliënt. Vanmid- ^iende daarover ook een geding van M. tegen de ldj. De omstandigheden orronder M. nu in het Huis ee! Bewaring in Amsterdam rAijn volgens zijn advocaat **Korvinus „mensonterend ldli strijd met de beginselwet het gevangeniswezen en iternationale verdragen". 6 iei er bezwaar tegen te i dat M. geen vertrou- gesprek met hem kan •n, geen medische verzor- krijgt en niet mag wor- [elucht. BIJLAGE BIJ UW KRANT MET I .inFORMATIEOVER FILMS,MUZIEK iaTHEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ninklijke agenda 15 nses Margriet reikt in het 10 «centrum Nieuwspoort de 13 We Kruis Persprijs 1985 uit. Vens reikt zij in het Kurhaus te leveningen de Efpia Research ard uit. die wordt verleend or baanbrekend onderzoek in lamaceutische industrie. Deze 9 0erscheiding is ingesteld door Europese federatie van asso- ties van de farmaceutische in- fctrie. IEMELS Dagboeken Kas de Graaf geven geen uitsluitsel over lek naar King Kong LONDEN Uit de dag boeken van Kas de Graaf, de in 1976 overleden adju dant van prins Bernhard tijdens de laatste oorlogs maanden, blijkt niet dat uit het hoofdkwartier van de prins aan dubbelspion Chris Lindemans informa tie is verstrekt over geal lieerde plannen voor on der meer de aanval op Arnhem. De dagboeknoti ties lopen van eind 1943 tot 1 januari 1945. Er staan slechts enkele regels over Chris Lindemans, alias King Kong, in de dagboe ken. De eerste aantekeningen heb ben betrekking op de ontsnap ping van De Graaf vanuit Ne derland naar Engeland, nadat in het najaar van 1943 de grond hem te heet onder de voeten was geworden vanwe ge zijn verzetswerk. Linde mans begeleidde De Graaf vanuit Parijs via een vluchtlijn tot de Pyreneeën en redde hem daarmee min of meer het leven. De Graaf brengt hier over zijn dankbaarheid en lof voor Lindemans tot uitdruk king. Tegelijkertijd uit hij zijn twijfels over Lindemans' hou ding en manier van werken binnen het verzet. Hij voor spelde dat Lindemans op die manier tegen de lamp zou lo pen. De Graaf schreef over een la tere periode: „Voor vele zaken die, vanuit Londen gezien, verdacht leken, heeft Linde mans hier thans aannemelijke verklaringen gegeven, hoewel ze dikwijls enigszins fantas tisch klinken voor normale oren. Wanneer ik ze evenwel afmeet naar mijn eigen bele venissen zijn ze niet fantas tisch meer en zelfs volledig aannemelijk". De nabestaanden van Kas de Graaf, zijn vrouw, drie zonen en dochter, zijn momenteel be zig de stapel dagboeknotities uit te werken. Zij overwegen het geheel over enkele maan den in de publiciteit te bren gen, al dan niet in boekvorm. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. DEN HAAG De stich ting Verbiedt de Kruisra ketten gaat zich de ko mende weken „in alle ge ledingen" buigen over de vraag of het zin heeft in hoger beroep te gaan te gen het vonnis dat de Haagse rechter gisteren uitsprak. Daarin verklaar de de Haagse rechtbank zichzelf onbevoegd om het kruisrakettenverdrag aan andere internationale ver dragen te toetsen. De plaatsing van kruisraket ten in Nederland is een zaak van regering en de Staten Generaal en kan niet door de rechter be oordeeld worden, aldus het vonnis. De verliezers van het proces tegen de staat toonden zich zeer teleurgesteld over deze „buitengewoon magere uit spraak". Volgens de advocaten P. Ingelse en A. van der Bie- sen, is de rechtbank totaal niet ingegaan op de principiële vraag of. massavernietigings wapens niet in strijd zijn met „dwingend internationaal recht" en verdragen. „Wat moeten burgers nog die plaat sing van deze wapens niet wil len? De rechtbank heeft het beroep op recht gefrustreerd", aldus mr. Van der Biesen. Volgens voorzitter H. Wieben- ga van de Verbiedt de Kruis raketten is het vonnis „be paald niet onverwachts geko men", sinds zijn ervaringen met de rechtbank tijdens de pleidooien in maart. „Wij wer den toen bejegend alsof we een groep notoire terroristen waren". Volgens Wiebenga be tekent het vonnis dat de recht bank criminaliteit accepteert, terwijl zij juist criminaliteit hoort te veroordelen. „De rechtbank dwingt ons mede- gehad", verantwoordelijkheid te accep teren voor de gevolgen van het afschieten van kernwa pens, een misdaad tegen de menselijkheid". De rechtbank heeft „een nieu we rechtelijke fictie" in het le ven geroepen, vond dr. mr. Bas de Gaay Fortman, Eerste- Kamerlid voor de PPR. „De Staten-Generaal worden ge acht het verdrag te hebben ge toetst aan het internationaal recht en de rechten van de mens. Ik heb er bij gezeten en ik weet dat dat niet waar is. CDA en VVD hebben het al leen over de militaire aspecten Voor de gewetensnood waarop de bijna 20.000 eisers in het proces zich hebben beroepen zou de regering volgens de rechtbank zonodig een rege ling moeten treffen zoals de al bestaande Wet Gewetensbe zwaren Militaire Dienst. De rechtbank heeft verder het verzoek van de landsadvocaat verworpen, om alle eisers hoofdelijk tot betaling van de kosten van het proces te ver oordelen. De stichting Ver biedt de Kruisraketten wordt veroordeeld in de proceskos ten, groot vijfduizend gulden aan de kant van de staat. ADVERTENTIE m glad l-jagi» «aardoo» ta /Her Wf6 sen oNTROöÊNpe apsch&ds,- IdeceprtE. miin chzf Houoe naac. we/ \rOlLET 0NCW2JJN MASCARA WK UrTCl (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De politie ke samenstelling van de Eerste Kamer heeft giste ren een kleine verande ring ondergaan. De VVD heeft een zetel minder ge kregen en de PPR-fractie werd met een zetel uitge breid. De statenleden in de 12 pro vincies moesten gisteren een nieuwe Eerste Kamer kiezen in verband met enkele wijzi gingen in de grondwet. Het ging hierbij slechts om een formaliteit, waardoor de zetel verdeling in de Senaat niet zou hoeven te veranderen. Door twee oorzaken gebeurde dit toch: twee VVD'ers in de Drentse Staten kwamen te laat om nog aan de verkiezing te kunnen deelnemen en drie Friese statenleden van de Frysk Nasionale Party (FNP) brachten elk een stem uit op de PPR. Het aantal zetels in de Eerste Kamer is nu als volgt ver deeld: CDA. 26, PvdA: 17, VVD: 16, D66: 6. PPR: 2, SGP: 2, CPN: 2, PSP: 2, GPV: 1, RPF: 1. Als de twee Drentse VVD'ers wel hadden gestemd, zou de VVD in de Eerste Ka mer geen zetel hebben verlo ren. In dat geval had het CDA het met een senator minder moeten doen. De nieuwe PPR-senator wordt het voormalige Tweede- Ka merlid dr. Henk Waltmans, die thans burgemeester van de Noordhollandse gemeente Landsmeer is. Hij blijft deze functie overigens vervullen. PPR-fractieleider dr. Bas de Gaay Fortman toonde zich gis teren zeer verheugd over de uitbreiding van zijn fractie en sprak zijn dank uit voor het vertrouwen dat de Frysk Na sionale Party aan de PPR heeft geschonken. Volgens De Gaay Fortman zal Waltmans het in de Senaat mede tot zijn taak rekenen, aandacht te vra gen voor specifiek Friese be langen. Niet terug Vijf senatoren uit de Kamer in oude samenstelling zijn niet in de nieuwe Eerste Kamer te ruggekeerd. Van Mierlo (D66) is wegens zijn vertrek naar de Tweede Kamer opgevolgd door mevrouw H.M. Gelder- blom-Lankhout, voormalig Haags gemeenteraadslid voor D66. H. J. Hoekstra (CPN) is vervangen door mevrouw F. Bolding. Ds. Abma (SGP) is opgevolgd door mr. G. Holdijk en^ drs. J.H. Simons (PvdA) maakte plaats voor F.J.F. Uij- en. VVD-senator J. A. van Graafeiland keerde niet terug omdat de VVD een zetel ver loor. De huidige Eerste-Kamerle- den zijn slechts voor een jaar gekozen. Volgend jaar maart zijn er namelijk verkiezingen voor de provinciale staten. Op basis van die uitslag wordt dan in juni een nieuwe Eerste Ka mer samengesteld. Grondwet De Eerste-Kamerverkiezing van gisteren had te maken met de manier waarop in ons land grondwetswijzigingen tot stand komen. Elke verande ring van de grondwet moet twee keer door de Tweede en Eerste Kamer worden behan deld: de eerste keer is een ge wone meerderheid van stem men nodig (minimaal de helft plus 1) en bij de tweede behan delingsronde moet de betref fende grondwetswijziging met minstens tweederde van de stemmen worden aanvaard. Na de eerste behandeling die nen beide Kamers te worden ontbonden en opnieuw te wor den gekozen. Wat de Tweede Kamer betreft laat men dit proces doorgaans samenvallen met de gewone periodieke Ka merverkiezingen, zoals ook nu het geval is. Omdat de Eerste Kamer echter pas volgend jaar „ververst" zal worden is beslo ten tot een tussentijdse ontbin ding en verkiezing. De grondwetswijzigingen waarover de nieuwe Kamers zich nu in tweede ronde moe ten uitspreken betreffen onder meer het recht van de politie om woningen binnen te drin gen, de plicht van bewindslie den om kamerleden inlichtin gen te verstrekken en een ver andering van de paragrafen over het onderwijs en over de verdediging van het konink rijk. VVD minder KIEZEN populair bi j OP scholieren ELK De enorme populariteit die de VVD vier jaar geleden on der scholieren van het voort gezet onderwijs had, is duide lijk afgenomen. In de nu bij na traditionele scholieren ver kiezingen. die kort voor de Tweede-Kamerverkiezingen door Keesings Onderwijsbla den worden georganiseerd, is de VVD dit jaar teruggeval len van 55 zetels in 1982 naar 38 zetels nu. CDA en PvdA hebben onder de scholieren flink gewon nen. Het CDA steeg van 29 zetels in 1982 naar 42 zetels nu. De PvdA komt dit jaar fbij de scholieren verkiezing eveneens op 42 zetels, terwijl deze partij vier jaar geleden nog maar 23 zetels haalde. De resultaten van de scholie renverkiezingen zijn gisteren in Den Haag aangeboden aan kamervoorzitter Dolman. Opvallend is dat de populari teit van de kleine linkse par tijen onder scholieren sterk is afgenomen. De PSP daalde van 13 naar 4 zetels, de PPR daalde van 8 naar 4 en de CPN hield van de 5 zetels vier jaar geleden nog maar eén zetel over. Beter deed D66 het, die steeg van 14 ze tels in 1982 naar 17 zetels nu. De scholieren gunnen de Centrumpartij 2 zetels in de Kamer, wat eén zetel meer is dan vier jaar geleden De EVP krijgt van scholieren geen zetel, evenmin als de kleine rechts-christelijke par tijen. Kamervoorzitter Dolman zet te wat vraagtekens bij de sco re van de kleine rechtse par tijen. Misschien hebben scho len waar veel leerlingen van deze richting zitten niet aan de scholierenverkiezingen meegedaan, zo veronderstel de hij. Hij herinnerde er in dat verband aan dat bij voor beeld de SGP onlangs voor het eerst in zijn bestaan nog een vrij druk bezochte jonge rendag heeft belegd. Aan de scholieren verkiezingen na men 120.000 leerlingen deel. Janmaat mogelijk geweerd Mocht de heer Jamaat bij de vandaag gehouden verkiezingen een zetel in de Kamer halen, dan bestaat er een kans dat hem die alsnog wordt ontnomen. Aanleiding daartoe vormt het feit dat de heer Sangster, lid van de Centrumdemocraten, de partij van Janmaat, in Lelystad een voorbijganger 200 gulden heeft aangeboden om de lijst van zijn partij in te leveren in het kiesdistrict. De kieswet schrijft voor dat de kandidaten lijst alleen kan worden ingeleverd door een kiezer in het be treffende district. Sangster, een Hagenaar, kon in Lelystad daarvoor niemand vinden. Een kamerlid dient bij intrede in de Kamer echter te verklaren dat op geen enkele manier geld is geboden om de zetel te behalen. Het feit dat Sangster aan een willekeurige voorbijganger geld geboden door hem bevestigd tegenover burgemeester Gruijters is door minister De Korte gemeld in een brief aan de kamercommissie voor het onderzoek van de geloofs brieven. De commissie, onder voorzitterschap van CDA-ka- merlid P. van der Sanden, had de minister verleden week om opheldering gevraagd. De commissie kan adviseren Janmaat op deze grond niet toe te laten. Op 2 juni moet de commissie formeel rapport uitbrengen over alle nieuwe kamerleden die op 3 juni geïnstalleerd worden. De Centrumdemocraten moeten in een advertentie in de dag bladen ook meedelen dat zij op onrechtmatige wijze handte keningen hebben verzameld voor de kandidatenlijsten. Dit is gisteren door de president van de Haagse rechtbank, mr. M.R. Wijnholt, bepaald in een kort geding dat door 32 mensen was aangespannen. Zij verklaarden hun handtekening te hebben gezet voor een actie voor verlaging van de gasprijzen. D66-lijsttrekker Van Mierlo volgde het tv-debat tussen „de grote drie" via een televisiescherm in krasnapolsky in Amster dam. Van Mierlo: ingegraven D66-lijsttrekker Van Mierlo had gisteren geen goed woord over voor de manier waarop de grote drie het laat ste tv-debat hebben gevoerd. Hij hekelde het taalgebruik van de drie politici maar ook de manier waarop „zij zich in hun oude standpunten heb ben ingegraven". Ze maken het onmogelijk met elkaar, over en weer, een kabinet te vormen, aldus Van Mierlo. Ontoelaatbaar noemde Van Mierlo het optreden van tv- presentator Eijbersen (NCRV). Deze had volgens Van Mierlo met cijfers ge goocheld, wat later werd overgenomen door VVD- lijsttrekker Nijpels. Ook gaf Eijbersen Nijpels de gelegen heid een demagogisch betoog te houden over het veilig heidsbeleid. Verder kapte hij PvdA-lijsttrekker Den Uyl af toen deze daarop nog wilde reageren. „Er staan zoveel belangrijke zaken op het spel dat dit gewoon niet mag ge beuren", aldus de D66-lijst- trekker. Het was hem opgevallen dat geen van de drie politici op lossingen aandroeg die voor de hand liggen. In feite ging het er meer om de schrik voor de ander tot uitdruk king te brengen. Wat CDA- Iijsttrekker Lubbers over het euthanasievraagstuk had ge zegd noemde Van Mierlo „schandelijk". „Het is toch beneden elk peil om een angstla open te trekken door te zeggen dat de mensen zon der angst moeten kunnen le ven". Den Uyl al in opposi tie CDA-voorzitter Piet Bukman meent dat PvdA-leider Den Uyl nog voordat de stemmen geteld zijn aan een nieuwe oppositieperiode is begonnen. Bukman Wees er gisteren in Mijdrecht op dat volgens Den Uyl een nieuw kabinet-Lub- bers een „rechtstreekse be dreiging" vormt voor de werkgelegenheid. Bukman noemde het voorts merkwaardig dat de PvdA het beleid van het kabinet- Lubbers enerzijds kraakt maar anderzijds wel met het CDA wil gaan regeren. „Wat wil men eigenlijk?" De CDA- voorzitter herinnerde er in dat verband ook aan dat Den Uyl zich nog niet zo lang ge leden in een radio-interview „allergisch" toonde voor christenen. „Wij zijn deze uit spraken niet vergeten, net zo min als de kiezers". ADVERTENTIE 's-Gravenhage, Venestraat 6, tel. 070 - 642127.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3